ou - Vast. I I I ten PHILIPS NDAG. ds Opoe Kleijn wordt 101 jaar. SOEST. Voor het Van Weerden Poelman Fonds. ROUW- eo TROUW- IN DE HOEK. VOOR GLAS, VERF EN BEHANG Soesfer GLAS- EN VERF HANDEL RIJWIELSOLEX De meest betrouwbare „DeWittePompen" L DAG 3 OCTOBER 1952. 30e JAARGANG no. 73.\ SOESTERI OURANT ichijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2561 POSTGIRO No. 126151 mber, de manoeuvremaand, is weer de rug en daarmee de „Hou-Vast" tuvre. ngens" zijn weer aan hun dagelijk- gheden en de leiders van de oefe gaan uitpuzzelen wat er nog aan efendheid, de uitrusting en sterkte ekt. Over dat ontbrekende behoe- ij geen kopzorg te maken; we vin- it wel terug op onze aanslagbiljet- n heeft Generaal Ridgway al ver dat het minimum aan weerstands dat nodig is om aan een agressie >fd te bieden, nog niet bereikt is. er nog twee belangrijke dingen a eerste, dat de opbouw van mili- :racht in economisch zwakke lan- nogelijk is, en ten tweede, dat hij jeculeer met proefballonnetjes over of niet verdedigen van bepaalde betreurde, et het laatste te beginnen, geen ndige stafofficier zal het in zijn halen een vóórterrein, dat zulk 'n g militair potentieel heeft als •uitsland, al bij voorbaat af te men zal verdedigen hangt af van nvalspolitiek van de ageressor en liiitaire middelen, die men heeft om amval het hoofd te bieden. Mie factoren dan zouden zijn valt s onmogelijk te zeggen", opmerking, waaraan wij gaarne een el zouden wijden, ware het niet, de éérste opmerking, n.1. dat in eco- sch zwakke gebieden geen millitaire stand is op te bouwen, ook een éér- eschouwing vereist. Waarom bewapening is misschien een wat kinderachtige leid, maar men bewapent niet wan- er niet een kans op oorlog is en >g is een bedrijf, dat zijn materieel, nd of dood, aan hevige slijtage bloot- materieel moet worden vervangen, r wanneer dat materieel langs lange sportlijnen moet worden aangevoerd, nt het nuttig rendement af. Vandaar er naar moet worden gestreefd de Ileien om de strijd te voeren „ter tse" te vinden. Dat „ter plaatse" dan :en ruime zin opgevat. Het wil o.a. en, dat een groot gedeelte van de mi- fcaire productie in Europa zelf moet ge schieden. Maar, deze productie kan er al leen komen wanneer zij ten koste gaat het huidige let£ xsjkil va - van de in het defensie-systeem gaten iote gaten. We denken hier spe- Italië en Frankrijk. Geen problemen die Rusland kent. al problemen waar men zich in [idfciet druk over hoeft te maken. ^Hche proletariaat is, als de Fran- •rent vóór de Franse Revolutie, 'e qt corvéable a merci", kneed- ■bfflastbaar naar goeddunken, he® aanvankelijk de boeren, op sten 't industriële apparaat in de *rd opgebouwd, momenteel sma- l de! fabrieks- als de landarbei- möegen de volle last te dragen osten van de oorlogsindustrie, ligt het consumptiepeil er be- ger dan in West-Europa en er dan in de V.S. Het laatste 1 geeft aan de consumptie- :htskeen geringe verruiming, 'gsindustrie wordt het volle Alles zonder dat men in eesd hoeft te zijn bij een i worden weggeveegd. •or (dit machtsapparaat kan zich veroorloven naar alle lenpirikken uit te delen om lUjke BX 310 a Nu slechts f198. Toestellen vanaf fl.90 per week r apart* i.3 TEL.2786 tering Gramofoonplaten. <irote s Uw el de Zo* als bij geachte lezer, it dierendag, laan alle dieren geven mag. lzijn op te noemen Jwel kan bestaan, ou beslist onheus zijn, ^■over te slaan, veel dieren, gebrek bij vindt, en echt vertroeteld, nog dan een kind. eel lieve dieren at geluk, ^•agen immers dierenjuk. •re scharminkels igen of een kar, Bijk - knellend tuigje, is te bar. :orgt voor dieren iens betaamt, in spreken, denk ik, ^fj/ zich heel erg schaamt. r ffiijn ons, mensen, g [toevertrouwd, ■arom Uw liefde, §k van U houdt aan de dieren, zij zo fijn, [aan alle dagen lieren zijn E. VAN EEDEN. ld de mensen aan de andere kant „op tem peratuur" te houden, hen te prikkelen tot een bewapeningsinspanning, die de handhaving van het levenspeil niet meer mogelijk 'maakt en op die manier de vas te bodem onder de afweer wegneemt. In alle geledingen. Wanneer Ridgway dan ook bedoelt, dat een militaire afweer alleen op te bouwen is in economisch sterke landen, zijn wij dat met hem eens. Mits hij met ons be denkt, dat economisch sterk voor mili taire opbouw alleen houvast geeft wan neer dat volk in alle geledingen sterk is. We zouden er nog aan toe kunnen voegen Willen de Staten-partners werkelijk „hou vast" aan elkaar hebben, dan moeten ook zij onderling in hun geledingen sterk zijn. Iets wat men niet bereikt wanneer men voor landen, die hun dollars willen verdienen in paats van krijgen, de deur sluit wanneer ze met hun producten op de Amerikaanse markt komen. Foto Louis Mook. Zondag is de oudste inwoonster van Soest jarig. Het is mevr. de weduwe Niesje Klein geboren Geijtenbeek, die 5 Oc- tober 1851 te Soest werd geboren. Vorig jaar, toen zij haar 100ste verjaar dag vierde, verbleef zij in het rusthuis TfiL-orilinrct" HncH rt 1,1 „verhuisd" en heeft zij in het rusthuis „De Alde Terp", Nieuweweg 104, een eigen kamer gekregen, waar zij in uitste kende gezondheid haar eigen leven leiclt. Opoe Klein is geen bed-patient, zoals men zou verwachten. Zij geniet van de radio, leest haar Bijbel en zit aan haar eigen tafel. Hulp heeft zij niet nodig. Zij zoekt des middags haar bed op om enige rust te nemen, doch verder leeft zij het leven op kalme wijze. Toen wij haar gisteren opzochten luister de zij aandachtig naar de radio. De luid spreker moet wel vlak bij haar oor zijn, doch dit is op die leeftijd niet te verwon deren. Opoe Klein is er maar matig te vreden over. Zij vindt, dat de ouderdom met gebreken komt, al vertelt ze even la ter doodkalm, dat ze regelmatig corres pondeert met 2 van haar kleinkinderen, die dit jaar naar Canada emigreerden. Zij kent haar 125 nakomelingen goed, bij naam en toenaam, al beklaagt zij zich, dat zij bij tijd en wijle niet meer zo goed kan onthouden. Het grote feest van vorig jaar, bij haar 100ste verjaardag, ligt haar echter nog vers in het geheugen, doch het leek ons, dat zij tegen haar verjaardag van Zon dag a.s. opzag. Zondag ontvangt de 101-jarige alleen haar familie, terwijl Maandag en Dinsdag de gemeentenaren, vrienden en kennissen haar mogen komen feliciteren. Officiële Mededelingen. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 26 September j.1., wegens niet-uitoefening van het vervoer, is in getrokken de bij hun besluit van 27 No vember 1951, le afd. No. 511, overgedra gen en op naam van C. Langenberg, thans wonende te Soest, Schrikslaan 55, gestel de vergunning voor vervoer van personen met huurauto's. WET AUTOVERVOER PERSONEN. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat zij bij hun beschik king van 26 September 1952 besloten hebben, om de bij hun besluit d.d. 26 Sep tember 1950, le afd. nr. 1669, aan de N.V. Nederlandse Buurtvervoer Maatschappij te Zeist verleende vergunning voor de uitvoering van groepsvervoer van mili tairen (verlofgangers) binnen de gemeen te op Zaterdag, Zondag en Maandag voor het traject Soesterberg Dumoulinkazerne naar Soestduinen Station, te verlengen tot uiterlijk 1 October 1954. HET MOOISTE VOORTUINTJE IS ONTDEKT. Het initatief van de Tuinbouw vereniging „Soest", met de wedstrijd om de mooiste voortuin, heeft zijn bekroning gevonden. Na drie keuringen, n.1. in Mei, Juli en September, zijn thans de prijzen toege kend. De tuinen waarmee de prijzen wer den behaald, zijn dezer dagen voor zien van een bordje, waarop de prijs is bekend gemaakt. De prijzen, welke o.m. bestaan uit plantmateriaal (heesters), zullen in de maand November worden uitgereikt. De prijswinnaars zijn Eerste prijs met lof der jury J. de Rek, Bartolottilaan 1, 80 p. M. F. Lay, Heide weg 92, 79Vfe p. Eerste prijs J. Lenssen, Vredehofstr. 10, 78 p. D. Brasem, Bartolottilaan 21a, 77 p. D. v. Kooij, Middelwijkstraat 52, 75 p. W. v. d. Wijngaard, Plasweg 63, 75 p. H. Vos, Lange Brinkweg 8, 74V2 p. P. Se- gers, L. Brinkweg 53b, 741/* p. A. Kroon, Sparrenlaan 16, 74 p. Chr. Blok, O. Tem pellaan 3, Soesterberg, 74 p. Jhr. Barch- man Wuijters van Vliet, Amersfoortse- straatweg 92, Soesterberg, 74 p. J. Gor ter, Vondellaan 22, 74 p. Tweede prijs P. Staal, Heuvelweg 8a, 73 p. A. Mets, Duinweg 24, 73 p. A. P. Tol boom, Pr. Bernhardlaan 9, 72 p. J. Meer- ding, Beetzlaan 80, 71V2 p. G. v. Wou denberg en J. Overweg, Stadhouderslaan 26-28, 711/é p. A. de Beurs, Vredehofstraat 15, 71 p. J. v. Gendt, Soesterbergsestraat 78, 70'/2 p. A. Derksen, Stadhouderslaan 66, 69V2 p. A. v. d. Lugt, Beetzlaan 73, 69 V2 p. J. v. Cuijlenborg, Montgomeryweg 48, Soesterberg, 69'/l» p. Derde prijs N. Schimmel, Van Straelen- laan 25, 69 p. R. Ruis, Wieksloot W.Z. 3a, 68V2 p. J- Hasper, Vosseveldlaan 15, 68Y2 p. C. Pul, Kampweg 68, Soesterberg, 68V2 p. J. Buitelaar, Amersfoortsestraatweg 90, Soesterberg, 68 V2 P- L. v. Emrik, Stad houderslaan 150, 68 p. J. Alderding, Schou tenkampweg 36, 67V2 p. J. Fleischer, Hei deweg 98, 67x/2 p. Eervolle vermeldingen P. Deijs, Soester bergsestraat 96. H. Millaard, Wald. Pyr- montlaan 35. H. Keiman, Beetzlaan 85. H. v. Asch, Koninginnelaan 79. J. Horns- veld, Nieuwstraat 23. H. Steenhuijsen, Pr. Hendriklaan 7. EERSTE DEEL VAN HET WINTER- PROGRAMMA VAN 'T NUT. Met een causerie, met film, door de boeiende spreker Jan Strijbos over „On bekend Spanje", het Spanje, dat de toe rist niet te zien krijgt, opent 't Nut het winterseizoen en wel op 7 October. Als tweede staat op het programma Mr. P. Frima, Commissaris le klas Rijkspoli tie en directeur van de Politieschool te Hilversum, die het een en ander komt vertellen „Uit de werkplaats der recher che" (met lichtbeelden), op 13 November, een lezing, waar deze spreker elders reeds veel succes mede heeft geoogst. Dan volgen twee avonden, welke gege ven worden in samenwerking met de Volksuniversiteit en wel op 9 December, wanneer Godfried Bomans voordraagt uit eigen werk en op 21 Januari de toneel groep „Puck" met „De gecroonde leersse". In voorbereiding is een cursus, te geven door Prof. Dr. C. J. Böttcher uit Leiden, over „Graphologie". De vorige winter gaf Prof. Böttcher hierover reeds een lezing, waarvoor vppj bestond.- Het verdere programma wordt binnen kort bekend gemaakt. geeft zich van de boerderij per roeiboot naar de overkant van de Eem. Ditmaal schijnt hij uitgegleden te zijn en kwam hij te water. Hij werd in bewusteloze toestand naar de boerderij gebracht, waar de heer Butzelaar hem de eerste hulp verleende. Hij slaagde er in de drenkeling weer tot bewustzijn te brengen en deze was na enige uren weer zo in orde, dat hij zich per rijwiel naar huis begaf. Door het ontbreken van een telefonische aansluiting kon er geen medische hulp worden ontboden. DENK OM DE IJKYVET. Ten gerieve van een deel van onze lezers, welke n.1. betrokken zijn bij de IJkwet en de toepassing daarvan, delen wij mede, dat sinds 1 October j.1. alle maten, ge wichten en meetwerktuigen voorzien moeten zijn van het goedkeuringsmerk t. Ook de glazen maten, indien zij voor han delsgebruik dienstig zijn, moeten geijkt zijn. Nabij de bovenrand der glazen ma ten moet het goedkeuringsmerk (een kroon) ingeëtst zijn. FRIEZEN BIJEEN. De Friese Vereniging „Freonskip en Ien- fald" hield in hotel „De Gouden Ploeg" haar eerste winterbijeenkomst. De voorzitter, de heer J. H. de Jong, ver welkomde een volle zaal, waaronder vele nieuwe leden. Hij wees erop, dat het pro gramma van deze avond door eigen krach ten zou worden uitgevoerd. Spr. maakten verder de aanwezigen attent op het blad „De Fries om Utens", waarin men het nieuws van de Friese verenigingen uit de omtrek kan lezen. Verder deelde spr. me de, dat deze winter 3 toneelavonden wor den georganiseerd. Met met zingen van twee coupletten van het Friese Volkslied werd een program ma van zang en voordracht uitgevoerd, waaraan medewerkten de dames Mej. G. Wassenaar en J. Roelofsen, alsmede de heren J. de Vos, Wassenaar en Boersma. Dit gevarieerde programma vond een dankbaar onthaal, mede door het slot nummer, de hersen-gymnastiek, waarbij de damesploeg van de herenploeg won. KAMPIOENSFEEST K.P.S. Dit jaar is niet het eerste elftal, zoals vorig jaar, doch het tweede elftal van K.P.S. kampioen geworden van de zo meravond-competitie, afd. C. van de K.N. V.B., district Eemland. Ter gelegenheid van dit kampioenschap werd Woensdagavond een bijeenkomst ge organiseerd in hotel „Eemland". De voorzitter van K.P.S., de heer B. Ho- geveen, betreurde het in zijn openings woord, dat verschillende leden door dienst pp _7.tekt=» afwezig warpn. _7.nals de .actieve secretaris, de heer J. Jurriens. „Onder Ons" uit Amersfoort trad hierna Foto Astra, Soesterbergsestr. 106, Soest. Woensdagavond opende Generaal-Majoor S. Mante de fancy-fair, welke, ten bate van het Van Weerden Poelman Fonds, tot en met Zaterdag te Soesterberg wordt gehouden. Men zie het verslag onder het hoofd Soesterberg. MAN VIEL TE WATER. Woensdagmorgen, te ongeveer 5 uur, werd de landbouwer H. Butzelaar, wonende aan de Kleine Melm, gealarmeerd door hulpgeroep. Hij snelde naar buiten en redde de 67-jarige W. Zieltjes, wonende Krommestraat 65 te Amersfoort, van de verdrinkingsdood. De heer Z. melkt voor genoemde land bouwer iedere morgen de koeien en be- op onder leiding van Henk Meester en de Amersfoorters verzorgden een keurig cabaret-programma, waarvan werd geno ten. Voor de pauze werden de mannen van K.P.S. 2 gehuldigd, waarbij de heer Ho- geveen, namens de Bond, de kampioens medaille uitreikte aan de aanvoerder van het elftal. Namens de leden van K.P.S. feliciteerde de heer De Wit de voetballers en bood hen een spreuken-asbakje aan, vervaar digd door De Vlieg-uut. Een nieuw K.P.S.-clublied, met woorden en muziek van Henk Meester, werd hier na gezongen, terwijl de avond besloten werd met een gezellig samenzijn, waaraan De Boer's Melodisten medewerking ver leenden. Departement Soest der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Aanvang van het winterprogramma met een causerie met film door de heer JAN P. STRIJBOS over „ONBEKEND SPANJE", op Dinsdag 7 October, in „Eemland", om 8 uur. Ingang K. Brinkweg. Zaal open half acht. Toegangsprijs voor leden en introducé's 75 ets. p.p.; anderen f 1.25 p.p. Verder in eerste helft winter: 13 Nov. Mr. P. Frima (Comm. le kl. Rijkspol.) met „Uit de werkplaats der recherche" m. lichtb.; 9 Dec. Godfried Bomans draagt voor uit eigen werk samen met V.U.); 21 Jan. toneelgroep „Puck" met „De gecroonde leersse" (met V.U.). In voorbereiding cursus „Graphologie" door Prof. Dr. C. J. F. Böttcher. Wordt lid a f2.50 p.p. (met recht steeds een introducé mede te brengen tot dezelfde toegangsprijs als voor leden geldt). Opgaven aan mevr. Gijzen, Steenhoflstraat 9 (tel. 2300). Geeft U tevens op bij de NUTSBIBLIOTHEEK, v. Weedestraat 29 achter sigarenmag. Uiterdijk, geopend Dinsdags en Vrijdags, v. 3 tot 5 en van 7 tot 9 uur). Voor f 3.per jaar kunt U twee boeken p. week lezen; jeugdleden f2.p. jaar. Knipkaarten voor tien boeken 75 cent. DE MODERNE STAAT ISRAËL. Op 14 Mei 1948 ging er een schok door de wereld, doordat Israël, als nieuw ge vormde staat, zijn onafhankelijkheid pro clameerde en een eeuwenoud ideaal wer kelijkheid werd. Vierentwintig uur later werd de feest vreugde der Joden wreed verstoord en kwamen Egyptische vliegtuigen met hun bommenlast, welke zij op de stad Tel Aviv gooiden. Dit was het beginsignaal van de oorlog, welke toen ontbrandde tussen het kleine Israël met 600.000 zie len tegen de landen van de Arabische Liga (Egypte, Transjordanië, Syrië, Li banon, Irak en Arabië), welke landen te- samen millioenen inwoners telden. Het werd een wonderlijke strijd, die enige maanden duurde, waarin het al oude Bijbelse decorum van het Heilige Land door de moderne strijdmiddelen werd verminkt. Het kleine Joodse leger vocht met de rug tegen de muur als eens een Ghideons-schare en de Arabieren aan vaardden na enige maanden een vernede rende wapenstilstand, welke tot op heden voort duurt. Twintig duizend jonge Joodse mannen vielen in deze strijd als offer voor de nieuwe Joodse staat en sindsdien is Is raël tot de tanden gewapend en op iedere strijd voorbereid. Prof. M. A. Beek uit Amsterdam, die lange tijd in Israël vertoefde en op dit gebied als zeer deskundig mag worden genoemd, vertelde Dinsdagavond voor de Volksuniversiteit over dit Israël, de won derlijke staat op het knooppunt van 3 we relddelen gelegen. In een uitermate boeiende voordracht schetste spr. enige aspecten van deze nieuwe staat. Gelijk met de onafhankelijkheidsverkla ring sprak Israël het welkom uit aan alle Joden, waar ook ter wereld. Een stroom van immigranten begaf zich hierop naar Israël, het land der vaderen. Gemiddeld 1000 mensen per dag kwamen het nieuwe vaderland binnen. De overgrote meerder heid had geen werk, behuizing was er niet, de welvaartsbronnen van het land zijn betrekkelijk gering en daarbij kwam het probleem, geschapen door de intocht van Arabische Joden, die hun eigen ge bruiken en gewoonten handhaven in de ze nieuwe staat, waar Westerse begrip pen maatgevend zijn. De overvloed van niet-geschoolde immigranten schiep een economische problemen, waarvan men zich de grootte niet kan voorstellen. Bedelaars en schoenpoetsers zijn er niet te tel len en velen moeten verder als wegwer ker hun kost verdienen. Vele Joden wonen in commune-kampen, een verzameling houten of golfplaten hut- TéL, J-jJjpi 500-tal zielen bijeen wo nen, dié ev.Arj0 h.a. grond bewerken als collectieve bq^rderij. De eigen bakkerij, een centrale ktuken, een tehuis voor de kinderen en Soms een leeszaal horen tot een dergoBjk kamp. Het privaat bezit is afgeschaft. Na de 8-urige werk dag van de mahinen en vrouwen komen de kinderen bij lun ouders tot het bed tijd is en zij de bedden van het kinder tehuis weer opzoeken. Een dergelijk kamp is geheel selff-supporting. De administra tie verzorgt de in- en verkoop. Hiërarchie kent men niet en een parlement, be staande uit een deel werkende mannen, heeft evenmin iets te vertellen. Allen zijn gelijk tot in alle consequenties, terwijl ca. 60.per jaar per gezin als inko men ter beschikking is. Alles is gedistri bueerd. Brood is er genoeg, doch vlees, aardappelen, groente en snoeperijen ont breken. De textielpunten zijn schaars en de „pakjes" van de familieleden uit an dere landen brengen in deze kampen die zaken, welke men er niet kan verkrijgen. Dergelijke kampen zijn verschillend van elkaar met betrekking tot de groep be woners. Men heeft progessieve kampen, conservatieve kampen, religieuse en niet- religieuse kampen, naar gelang de bewo ners zijn. Er zijn kampen, die reeds 40 jaar bestaan. Het is niet het communistische idee, dat hier wordt verwezenlijkt. Communisten treft men hier zeer weinig aan, doch een Tolstoiiaans idealisme, gepaard aan een zeer grote bezieling. (Jw adres voor het huren van kleding BAARN, TEL. 2783 De verhouding Joden-Arabieren is een der meeste actuele problemen. Er is een wonderlijke grens getrokken tussen Is raël en Arabië. welke o.m. dwars door Jerusalem loopt. Het is een ijzeren gor dijn, welke men van beide kanten niet kan overschrijden. Voortdurende inciden ten leveren dagelijks dodelijke slachtof fers, die in de wereld-pers geen aandacht krijgen. Hoe kregen de Zionnisten vaste voet in Israël. Spr. vertelde hoe reeds jaren ge leden de Arabische groot-grondbezitters gronden verkochten aan de Joden. In de meeste gevallen was de groot-grondbezit- niet alleen zijn grond kwijt, doch enige maanden daarna, als de koopsom was ver brast in Cairo, ook zijn geld. Deze grond- arme en straatarme Arabieren legden zich niet bij hun eigen stommiteit neer, doch maakten stemming tegen de nieuwe landeigenaars. De Engelse regering van vóór 1940 verbood de grondverkopen, doch wat zag men toen. De grondeigenaren ver kochten de gronden clandestien en voer den tegelijk acties tegen de Joden. Rel letjes en oproer waren schering en inslag, zonder dat de Engelse regering, die het mandaad over het land had, hier vol gens een vaste lijn maatregelen kon tref fen. Israël is er en er wordt gebouwd met in Onze Engelse vrienden hebben bij al hun loffelijke eigenschappen de weinig pret tige gewoonte om, althans wat Nederland betreft, hun neus steeds te steken in zaken, waarin hun neus gemist kan worden, ter wijl zij anderzijds uitblinkers zijn in het als 'n kat om de hete brei draaien, wan neer iemand om hun mening of beslissing zit te wachten. Dit dateert niet van vandaag of gisteren, doch is al zo oud als de tijd die achter ons ligt en sedert zeevaarders ontdekten, dat er achter de horizon óók nog land lag. Altijd moest er met Engeland rekening worden gehouden, zoals, laten we eerlijk zijn, zij op hun beurt toe moesten zien wat onze voorvaderen-zeevaarders voor grappen met grenzen uithaalden. Maar alweer, eerlijk is eerlijk, wijzen de landkaarten uit, dat zij ons te sterk en te slim af zijn geweest. Maar dat ligt allemaal te ver achter ons om er nu nog weer eens over te beginnen. De inmenging in de Indië-kwestie ligt nog wel niet zo ver achter ons, dat we het nu al hebben vergeten, maar per slot mogen we niet mopperen, want Nieuw Guinea, Suriname en de Wadden-eilanden zijn nog steeds Nederlandse Overzeese gebiedsdelen. Maar we zullen moeten uitkijken mensen. Er zijn enige tijd geleden al woorden ge vallen over Suriname en Curagao. Dat is niet best. 't Is beter dat ze niet over je kletsen in dat soort zaken. Vorige week vroeg een Engels dagblad zich af, of de Nieuw Guinea-kwestie waard was de verhouding Azië-Europa in ge vaar te laten brengen. Zo kleinerend mo gelijk werd Nieuw Guina aangeduid als wildernis, dat het ternauwernood een be spreking waard was. Leuk zou het zijn geweest, wanneer dat Engelse dagblad ons in één adem had verteld hoe de zaken op Malakka gesteld zijn. Niet dat ik daar zo nieuwsgierig naar ben, want ik kan mij wel voorstel len hoe het daar gesteld is. Hoe het ook zij, er is oppassen geblazen. Nog een stap verder en Engeland stelt handig aangekleed voor (en dat kunt U aan de Engelsen wel overlaten), desnoods met behulp van de Verenigde Naties, dat zij een mandaat krijgen over Nieuw Gui nea, zolang wij er om moeten ruzieën. Australië zou dit niet onwelkom vinden en ook Amerika voelt wel voor een beetje meer verdeling der krachten. En dan kun nen we het wel opschrijven lui. Met of zonder Verenigde Naties. Ga ik in mijn angst en fantasie te ver? Mogelijk, ik hoop het, doch West-Borneo en andere Engelse koloniëv, - enten. om het tegendeel te verwacn H. OEKMAN. □aar de v.h. E. J. KOUDIJS Soesterbergsestraat 52 Tel. 2707 de ene hand de troffel en in de andere hand het zwaard, zoals eens de voorva deren deden. Met een dienstplicht voor de jongeman nen van twee en een half jaar wordt een leger opgebouwd, dat de onafhankelijk heid van Israël moet garanderen. Ieder inwoner is gewapend en waakzaam in deze moderne staat, waar de Joden zich een tehuis scheppen, ten koste van vele ontberingen. De lichtbeelden, welke Prof. Beek liet zien, getuigden van dit alles op de juiste wijze en een dankbaar gehoor dankte hem hartelijk. EXPOSITIE LEERWERK. Woensdagmiddag werd, in haar atelier aan de Noorderweg 21, door Mevr. Henny Smit-Goeman een expositie geopend, waarin leerwerk is tentoongesteld, dat door haar met de hand is vervaardigd. Mevr. Smit kreeg als jong meisje haar opleiding in Parijs en men vindt in haar werkstukken de verfijning terug, welke de Franse kunst kenmerkt. Haar eigen smaak en inzicht zijn echter zodanig, dat een volkomen eigen stijl is gegroeid. Vaktechnisch zijn de artikelen zeer goed ontworpen en afgewerkt. Alle mogelijke soorten leer worden door haar verwerkt, als slangen-, zeehonden-, en struisvogel- leer naast de bekende runderleersoorten. Pocket-boks, foto- en baby-albums, schrijf- Émappen, boekomslagen, damestassen (met ■bijpassende ceintuurs) kan men op deze expositie vinden in zeer fraaie uitvoerin gen. Van deze artikelen wordt slechts eenmaal het ontwerp gemaakt, zulks in tegenstelling met de fabrieks-productie, waar het leerwerk een serie-product is. Buitengewoon mooi is het reliefwerk, een moeilijke techniek, welke Mevr. Smit volledig in haar macht heeft. De resul taten van dit reliefwerk zijn wel zeer mooi en kunstzinnig. Mevr. Smit, die, voor de oorlog, in Soe- rabaja en Medan een atelier had, zal, na deze expositie, ook in andere plaatsen haar werk tentoon stellen. Men zie verder de advertentie in dit Verkrijgbaar bij Ook hebben wij een mooie collectie Rijwielen zoals PHOENIX en DELTA. Betaling in overleg. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185

Soester Courant | 1952 | | pagina 1