Beter laat....! SOEST. IN DE HOEK. Massa-schermbeeld-onderzoek beëindigd. DINSDAG 7 OCTOBEK 1952. 30e JAARGANG No. 73. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2568 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Soest heeft de naam, dat er niet vlug iets wil slagen, dat er weinig binding is en dat de bevolking, wegens zijn gevarieerd heid, niet als één man achter een bepaal de actie gaat staan. Deze woorden sprak de heer H. v. Hal, hoofd van de afdeling Sociale Zaken in onze gemeente, gisteravond tijdens de slotbijeenkomst van hen, die betrokken waren bij het deze zomer plaats gehad hebbende massa-schermbeeld-onderzoek. De heer Van Hal vervolgde met Onge twijfeld zit hier een kern van waarheid in. Men is bij het organiseren van een of andere actie steeds weer aangewezen op dezelfde mensen en speciaal de nieuwko mers, waaronder ik wil verstaan diege nen, die zich de laatste jaren in Soest vestigden, blijven op een afstand en ne men weinig of geen deel aan het gemeen schapsleven. Allerlei omstandigheden kunnen hiervan de oorzaak zijn, doch ik vraag mij af of een der voornaamste oorzaken niet gele gen is in het feit, dat te weinig wordt ge tracht diegenen, die tijd en lust hebben, te betrekken in het gemeenschapswerk, dat moet gebeuren. Een sprekend bewijs van het feit, dat ons, oudere Soestenaren, in dit opzicht een verwijt kan worden ge maakt, is het zojuist beëindigde massa- schermbeeld-onderzoek. Spr. zeide, dat bij de werkwijze ten be hoeve van dit massa-schermbeeld-onder zoek de proef op de som is genomen en particulieren waren ingeschakeld, die grotendeels nieuwkomers waren en dus niet aan alle mogelijke verenigingen hun krachten wijden. De proef is uitstekend geslaagd zeide spr., die verder wees op het zeer gunstige resultaat van dit massa- onderzoek, wat betreft de deelname. Spr. uitte woorden van dank aan de amb tenaren, die hun avonduren belangeloos opofferden; aan het werk-comité, dat maandelang hard heeft gewerkt; aan de andere vrijwilligers, die als huisbezoeker alle inwoners bezochten; de automobilis ten, die zieken en gebrekkigen vervoer den; de dienst van gemeentewerken, die de kostbare apparatuur telkenmale ver plaatste; de politie; de assitenten bij het doorlichtings-apparaat; de pers en last not least de Burgemeester, als voorzitter van het Rode Kruis, acd Soest-Soester- berg, voor de hulp van de Rode Kruis- leden ondervonden. Na de heer Van Hal sprak de heer B. Koppen, leider der administratie. Spr. deed mededelingen uit zijn uitvoerig rap- In de krant van Vrijdag schoot ik, Wat men noemen mag.een bok, Wilt U wel geloven dat ik Bij d' ontdekking hevig schrok De Gemeentelijk Ontvanger Vierde 't Zilver jubilé, Maar die dag deelde een ander Feestelijk die hulde mee. Bij de Dienst Gemeentewerken Was er ook een jubilé, Want Heer Gerritse, boekhouder, Werkt ook al een kwart-eeuw mee. Eveneens bij onze Brandweer Is hij vijf en twintig jaar En hij was die dag tezamen, Met zijn vrouw, een jZilverpaar. Dit drievoudig jubileum Was mij helaas niet bekend En dat spijt mij, jubilaris, Want je bent een fijne vent Als ik denk aan d' oorlogsjaren, Aan die nare bonnentijd, Was zijn taak, bij Distributie, Inderdaad geen kleinigheid. 't Directeurschap in die dagen Bracht hem hoge bergen zorg, Maar voor goede distributie Stond de jubilaris borg. De rantsoenen waren matig En wij kregen niet teveel, Maar hij zorgde steeds plichtmatig, Dat een ieder kreeg zijn deel. Daarom, zij het laat, veel hulde, De waardering is heel groot, Voor wat hij als ambtenaar deed, Brandweerman en echtgenoot. Werk nog jaren in de boeken Der gemeente en blijf trouw, Aan de mooie Soester brandweer, De Gemeente èn.je Vrouw Zo is dan het binnenbrandje, Dat bij mij ontstond geblust, Nu de vonken niet meer smeulen Is mijn dichtershart gerust E. VAN EEDEN. port omtrent de organisatie van dit mas sa-onderzoek. Hieruit noteerden wij; Men is uitgegaan van het bevolkingscijfer, dat officieel ge steld was op 23381 zielen. Het aantal foto's dat gemaakt is bedraagt te Soest 15666. Te Soesterberg 2545. To taal 18211. In dit aantal zijn begrepen: Baarnse ingezetenen 70 Forensen in Soest 30 Forensen in Soesterberg 203 Totaal 303 Het aantal doorgelichte Soester ingezete nen bedraagt dus 18211 min 303 is 17908, zodat niet werden doorgelicht 23381 min 17908 is 5473 Soester ingezetenen. Van dit aantal gaan echter af; a. overledenen 32 b. vertrokkenen 723 c. militairen 475 d. zieken enz. 210 e. Zonnegloren en onder regelmatige controle 337 f grote vaart 47 g. baby's 676 h. ouden van dagen 786 i. nog op te roepen voor nakeuring 22 Totaal 3308 zodat zich uiteindelijk aan doorlichting hebben onttrokken 5473 min 3308 is 2165 personen. Het aantal weigeraars bedroeg te Soest 1552 te Soesterberg 244 Totaal 1796 zodat uiteindelijk niet zijn verschenen 2165 min 1796 is 369 personen. De heer Koppen dankte al zijn medewer kers voor hun onvermoeide arbeid, waar na de heer N. Feis, penningmeester, een boekje open deed. De totale inkomsten bedroegen rond 16.000.hetgeen betekent, dat per Soester inwoner een bedrag van 0.88 is betaald per foto. De totale uitgaven waren c.a. 3000. zodat er een batig saldo ontstond van c.a. 13.000.—. Het Centraal Bureau te Den Haag diende een declaratie in van rond 18000 gemaak te foto's a 1.10 per stuk, hetgeen een bedrag van rond 20.000.uitmaakt. Al heeft het comité in onze gemeente dus zeer goedkoop gewerkt, de gemeente Soest zal toch pl.m. 5000.moeten bij passen. Een meevaller voor de gemeente raad, die 10.000.voor dit werk vo teerde. De Burgemeester zeide, dat achter deze gegevens een enorme hoeveelheid werk schuil gaat, dat in saamhorigheidsgevoel was verricht. Namens de bevolking dankt spr. de heer Koppen en in hem de hon derden medewerkers voor de goede geest en de opofferingsgezindheid bij dit grote werk betoond. Dr. J, B. Ridderbos besprak de medische resultaten. Het waren voorlopige cijfers, die in de richting wijzen van een zeer be vredigend resultaat van dit onderzoek. Het aantal gevallen van duidelijk actief en dubieus actief t.b.c. was tot dusver 18. Eén van de treffendste gevallen was de man, die een zeer besmettelijke tubercu- leuse aandoening bleek te hebben, zo spoedig mogelijk werd geopereerd en nu aan de betere hand is. Dat deze man, die met veel mensen om moest gaan, veel mensen ziek had kunnen maken, behoeft geen betoog. Deze patiënt behoorde tot 'n zestal ernstiger gevallen, in tegenstelling tot 12 anderen, die niet direct een bed- kuur kregen, doch regelmatig gecontro leerd zullen worden. Het waren niet alleen tuberculeuse aan doeningen, welke de foto's aan het licht brachten. Driemaal werd longkanker ge constateerd, terwijl tweemaal een afwij king in de grote slagader werd waarge nomen, een zeldzame aandoening. Verschillende personen bleken longont steking te hebben zonder dat zij het wis ten. Al bij al werd hier een gunstig resultaat waargenomen, n.1. 18 gevallen per 18000 foto's, oftewel 1 geval per 1000 inwoners. OPOE KLEIN 101 JAAR. Zondag en ook Maandag heeft heeft onze Soester 101-jarige haar verjaardag ge vierd. De hoofdzuster van „Alde Terp" liet de 101-jarige naar beneden verhuizen en in een van de grote kamers was Opoe Klein het middelpunt van velen, die haar kwamen gelukwensen. Dat waren natuurlijk allereerst haar kin deren, kleinkinderen, achterkleinkinderen en achter-achterkleinkinderen en het bij een zijn der 5 geslachten deed de krasse jarige goed. Zij onderhield zich met haar familieleden, die zij allen nog bij naam kent en zij ontving de presentjes met een rustige dankbaarheid. Zeer verrast was zij door de grote taart, geschonken door de firma Kruiswijk al hier, waarop 101 kaarsjes de grote feest dag symboliseerde. Behalve door haar fa milieleden werd de jarige ook bezocht door ds. Leenhouts en ds. Lambers Heers pink, alsmede door het comité „Soest voor Christus, terwijl het zangkoor „Laus Deo" van de Geref. Gemeente te Soest haar toezong. Wij hebben de jarige, namens onze lezers, nog een paar jaar toegewenst. In de ver vulling van deze wens had Opoe Klein niet veel fidutie en zei ons, dat ze de 102 jaar niet zou beleven. DENK OM DE IJKWET. Diverse zakenlieden kregen een proces verbaal wegens overtreding van de IJk- wet. K.K.T.T.V. SOESTDIJK. Zondag j.1. hield Soestdijk haar jaarlijk se herfst-propaganda-wedstrijden in het „Oranjehotel". Ruim 50 speelsters en spe lers hebben in een 150 wedstrijden om diverse prijzen gespeeld. In het heren enkel 2e klasse plaatste T. Daselaar na een 20 overwinning op B. van Haarlem, in de finale met P. Weijts, die met 21 B. Borgts in de halve eind strijd uitschakelde. De finale werd een vrij gemakkelijke 20 zege voor T. Dase- laas. In het heren enkel derde klasse ging de finale tussen B. van Haarlem en T. Dase laar. Ook hier toonde T. Daselaar zich de sterkste, zij het na een gelijk opgaande strijd, die eerst in het laatste stadium een gering voordeel voor T. Daselaar op leverde. De halve finales dames enkel gingen tus sen Rietje Beuken en Ini Borgts, waarbij laatstgenoemde speelster de derde game met 22-20 won en dus de partij op haar naam wist te brengen. De tweede halve finale werd een over winning voor Trees Kamer, die Riet Rasch met 21 versloeg. De finale leverde een enerverende strijd op tussen Trees Kamer en Ini Borgts. Tr. Kamer wist hier de titel te veroveren. Het heren enkel vierde klasse leverde in de finale een overwinning op voor C. Küchler uit Soesterberg, die met 20 van A. van Haarlem wist te winnen. Het heren doublé tenslotte ging tussen B. van Haarlem-T. Daselaar en J. van Asch- A. van Haarlem. Eerstgenoemden toonden zich de sterksten en gingen met de titel strijken. Na de prijsuitreiking bekroonde een fees telijk samenzijn dit gezellige en geslaag de sport-evenement. GESLAAGD. Op het te Den Haag gehouden examen voor 3e stuurman bij de grote vaart slaagde onze plaatsgenoot de heer M. J. L. Monsjou. VAN DER HUCHTSCHOOL VIERDE WERELD-DIERENDAG. Ook aan de Van der Huchtschoolkinderen ging de wereld-dierendag niet ongemerkt voorbij. Allereerst zagen zij op het schoolplein de Nederlandse driekleur en de schoolvlag wapperen. Bij de aanvang der schooltijd waren zij allen bijeen in de grote zaal, alwaar de voorzitster van de Van der Huchtschool de kinderen der drie scholen gezamenlijk toesprak en hen over de be tekenis van de Dierendag vertelde. Daarna zongen de kinderen onder bege leiding van het schoolorkest het 4 Oc- tober-lied, waarna leerlingen van de klas sen enkele toepasselijke gedichtjes en sa menspraken lieten horen. GEMEENTERAADSVERGADERING. Gisteravond kwam de gemeenteraad bij een onder voorzitterschap van de Bur gemeester. De heer A. P. Hilhorst was af wezig. Na de opening stelde de voorzitter aan de orde: 1. Voorstel tot het aangaan van een geld lening groot 75.000,met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. Het ligt in het voornemen van B. en W. in de naaste toekomst voorstellen te doen om over te gaan tot de bouw van a. 2 ambtswoningen voor personeel van gemeentewerken; b. 1 ambtswoning voor de badmeester van het Soester Natuurbad; c een hulpsecretarie en hulpbureau van politie met bijbehorende ambtswoningen te Soesterberg. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 126156 Het verwijt, dat de heer Felis mij in zijn „ingezonden" van vorige week Dins dag maakte, dat ik invloed trachtte uit te oefenen op te nemen besluiten in de Middenstandsvergadering over het wel of niet of op welke middag sluiten der winkels, is eigenlijk 'n onverdiende blaam aan het adres der Middenstanders. Wie n.1. gelooft, dat de heren van de Midden standsverenigingen zich door een „hoek je" laten beïnvloeden, is wel zeer abuis en slecht op de hoogte met de strijdbaar heid, die deze heren weten op te bren gen. Zeer bepaald heeft de heer Felix niet het verslag van die vergadering gelezen. Een vergadering, die, wat de „hoogte punten" betreft, veel leek op een verga dering van de Veligheidsraad. En daar zou ik invloed op hebben willen uitoefe nen Kom, kom. Ik hoopte en dat heb ik duidelijk geschre ven, dat de Winkeliers, bij hun te ne men besluiten, ook rekening zouden hou den met hetgeen onder het publiek leeft. Of dit wel of niet is geschied kan, nu de vergadering toch achter de rug is, bui ten bespreking blijven. Ik ben het met de heer Felis eens, dat het met die winkelsluitings-aangelegen- heid een chaos is. Maar die chaos is ont staan door het warnet van onderlinge voorschriften en besluiten, waarbij, naar mijn inzicht, de winkelier zichzelf en het publiek een slechte dienst bewijst. Al verwacht ik ook niet anders dan 'n or kaan van protesten tegen mijn zienswijze, zou het voor beide partijen doeltreffen der zijn wanneer de Overheid voorschreef, dat winkels Zondags de gehele dag, Woensdagsmiddags na 1 uur en op andere werkdagen van b.v. 's avonds 9 uur tot 's morgens 8 uur gesloten moeten zijn. Voor de Zondag zou voor Israëlieten ruilen met Zaterdag mogelijk moeten zijn. Voor de rest zou iedere winkelier, naar eigen behoefte of voorkeur 's avonds kun nen sluiten en 's morgens openen. Ik ben er van overtuigd, dat er geen betere regeling dan juist door deze niet- regeling zou ontstaan. H. OEKMAN. De ten laste der gemeente blijvende kos ten hiervan worden voorlopig geraamd op 75.000,—. De N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's Gravenhage is bereid een 30-ja- rige iVi geldlening ad 75.000,aan te gaan, welke lening voldoet aan de van regeringswege vastgestelde richtlijnen. B. en W. stellen voor de geldlening te aanvaarden. T.z.t. zullen de voorstellen inzake de bouw van bovenbedoelde woningen wor den gedaan. De heer SCHAAFSMA betreurt het, dat alleen de financiële commissie was ge raadpleegd. Spr. zal voor de lening stem men, doch wilde graag zien, waaraan dit geld werd besteed. De heer KRUYFF vraagt een redactie wijziging in die zin, dat het woard bad meester vervalt. Mevr. BUNGENER verzoekt, indien het zover is, openbare aanbesteding. Mevr. VAN DER SWAN informeert of de behuizing van de secretarie en politie te Soesterberg thans niet in een eigen pand van de gemeente geschiedt. Wethouder VAN DE AREND zegt, dat alleen het aangaan van de geldlening aan de orde is en te zijner tijd zal men de bouwplannen zien. De redactie-wijziging werd goedgekeurd. Wethouder VAN ZADELHOFF onder streepte het betoog van zijn collega v. d. Arend en zegt, dat het geleende geld zo lang in de gemeentekas terecht komt, doch t.z.t. hieruit de bouwkosten worden bestreden. Conform besloten. De VOORZITTER voegt het volgende punt aan de agenda toe: Voorbereiding van een uitbreidingsplan in onderdelen voor: a. Soesterberg, uitgezonderd het gebied, opgenomen in het uitbreidingsplan in on derdelen Amersfoortsestraat; b. de wijken Soestdijk en 't Hart met uit zondering van de gedeelten, opgenomen in de uitbreidingsplannen Rijksweg en industrieterrein nabij 't Hart; c. de wijk Soest-Zuid met uitzondering van het gedeelte, opgenomen in het par tiële uitbreidingsplan Van Lermeplaan; d. het gedeelte gelegen rondom de oude Ned. Herv. Kerk, dat in het uitbreidings plan in hoofdzaak ten Noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort werd opge nomen. Conform besloten.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1