Vreemdelingen verkeer 1952- Jubileum E.H.B.O. SOEST. IN DE HOEK. Voetbal. DINSDAG 14 OCTOBER 1952. 30e JAARGANG no. 74. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTD5JK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 12015* Al is het jaar 1952 nog niet ten einde, het vreenmdelingen-seizoen kan thans worden afgesloten. Wij hebben daarom enige cijfers gevraagd aan de directeur van de V.V.V., de heer Surink, die ons mededeelde, dat het re sultaat van de ingestelde enquete betref fende de omvang van het vreemdelingen- bezoek nog niet geheel bekend is. Wel had men kunnen constateren, dat het meerdaagse bezoek in 1952 zeker niet groter is geweest dan in 1951. Wat wel tot tevredenheid stemde waren de cij fers van het dagbezoek aan onze gemeen te. Hieruit bleek, dat dit deel van het vreemdelingenverkeer belangrijk hoger was dan in het jaar te voren. Het werk van de heer Surink in het voor jaar gedaan, n.1. het bezoeken van reis- bureaux, touringcar-ondernemers, V.V.V.- huizen, grote bedrijven e.d. zal aan dit succes wel niet vreemd zijn. Evenwel blijkt, dat V.V.V. hieraan kos ten heeft besteed, welke niet bij de V.V.V. terugvloeien, doch de Horeca-bedrijven in onze gemeente ten goede kwamen. Hiermede komen we meteen aan het zeer tere punt van de V.V.V., n.1. het kam pen met een kasgeld-tekort en uiteindelijk met een begrotingstekort. In de maand Augustus gingen nog enige honderden brieven en folders uit, om te trachten ook nog een deel van de herst- vaoantie-mensen in Soest te krijgen. Het doet een beetje vreemd aan hierbij te vernemen, dat dit werk gestaakt moest worden wegens gebrek aan geld, zelfs aan geld voor porti. Dit geldgebrek is tevens oorzaak, dat Mej. Van der Linden, de informatrice van het Verkeershuis, die naar elders vertrok, niet vervangen wordt. Misschien dat de gemeenschap bereid is een extra bijdrage aan V.V.V. af te staan, opperde de heer Surink, die verder wees op de zuinige huishouding, welke V.V.V. dit jaar heeft gevoerd. Toch zijn er lichtpunten te constateren bij de terugblik op dit seizoen, n.1. de Luchtvaarttentoonstellmg, een zeer ge slaagd evenement, dat tienduizenden be zoekers heeft getrokken, in welke aange legenheid ook de heer Surink was be trokken. Een ander experiment slaagde eveneens De vijf en twintigste October Heeft de E.H.B.O. groot feest, Want zij is vijf en twintig jaren In Soest de eerste hulp geweest. De Eerste Hulp, dat wil wat zeggen, Vooral in Soest, bij ongeluk, Daarom hadden de Soester helpers Het in die jaren nogal druk. Hoe dikwijls hoort men de sirene De ziekenwagen rijdt vol vaart, Want het gaat meestal om seconden, Een mensenleven is veel waard. Er vallen tegenwoordig velen Als slachtoffer van het verkeer En naar gelang de snelheid vordert Dreigt het gevaar steeds meer en meer. Maar ziet, daar staan de Eerste hulpen, Bij dag en nacht voortdurend klaar, E.H.B.O. bracht dikwijls redding, Als er een mens was in gevaar. Ontelbaar zijn de ongelukken Waarbij men heeft geassisteerd, Geen wonder dus dat de bevolking De Soester Eerste Hulp waardeert. Een comité kwam in het leven, Een hulpje voor E.H.B.O., Want Soest schenkt bij dit jubileum, E.H.B.O. een goed cadeau. Er is veel moois om aan te bieden Bij 't jubileum, als geschenk, Meer kan ik er nog niet van zeggen, Het is alleen een stille wenk. Een kwarteeuw hulp aan medemensen Door Eerste Hulp - E.H.B.O., Men geeft op grond van naastenliefde Zijn beste krachten hier cadeau. Een prachtig werk, dat hulp verlenen Aan de getroffen medemens, Dat men daarmee niet in contact komt Is zo-wie-zo een ieders wens. Een reeks van vijf en twintig jaren Waakte de E.H.B.O. voor U, E.H.B.O. is jubilaris, Ik vraag me af, wat doen wij nu Wij wensen bij dit schoon gebeuren, Ach jubilaris, wordt niet boos, Dat Gij tot aan de Gouden mijlpaal, Paraat zult zijn, maar..werkeloos E. VAN EEDEN. goed, n.1. de inrichting van het spreu kenhuisje aan het Kerkpad. De naam Soest werd gekoppeld aan de aardewerkfabriek ,,De Vlieg-uut", in bin nen en buitenlandse pers genoemd en ook volgend jaar zal dit huisje een der at tracties zijn voor de vreemdelingen. Al bij al werd er veel werk verzet in het kleine onogelijke verkeershuisje. Duizenden inlichtingen werden verstrekt, speciale etalages werden in Amsterdam en Arnhem ingericht, welke de aandacht op Soest vestigden. De pensiongids viel in de smaak, misschien wel door zijn pretentie-loze uitvoering. Een nieuwe bron van inkomsten is thans aangeboord. V.V.V. gaat zich namelijk be zig houden met de verkoop van reisbil jetten voor het buitenland. Iedere reislustige Soestenaar kan nu bij V.V.V., behalve alle mogelijke inlichtin gen over zijn reis en reisdoel, ook zijn reisbiljetten krijgen. Uit de klachten, welke vreemdelingen uitten over Soest, nemen wij er één over, n.1. dat er des avonds te weinig te doen is. Een betreurenswaardig feit, als men ziet hoe scherp de concurrentie in de omge ving is V.V.V. gaat zich intussen richten op het nieuwe seizoen, dat na de winter toch weer komt. Het bureau zal tijdens de winter meer malen gesloten zijn, zei de heer Surink, die zich gaat bezig houden met nieuwe acties voor het komende seizoen. Wat dat seizoen zal brengen hangt af van de financiën der V.V.V. Dit punt gaat het wel en wee van onze V.V.V. geheel beheersen. Een punt, waarop we in de toekomst nog wel eens terug zul len komen. QUICK—S.E.C. 0—1. Zeven minuten voor het eiuue woo de stand in deze wedstrijd nog 00 en had het onvermoeibare vechten van beide partijen niet tot resultaten geleid. Bij een der vele S.E.C.-aanvallen in deze 7 minuten kwam de bal echter bij de vrij lopende rechtsbinnen Loman, die on verwacht een hard schot afvuurde en daarmee de Quick-doelman passeerde. 0—1. Het was het eerste en het enige doel punt in deze wedstrijd, juist genoeg voor onze plaatsgenoten, om de leidende po sitie in deze competitie te handhaven. Quick bracht een totaal verjongde ploeg in het veld en vanaf de aftrap wierpen de Quickers zich met enthousiasme in de strijd, waarbij S.E.C. in de verdediging werd gedrongen. De S.E.C.-ers moesten dan ook al hun krachten verzamelen om deze stormloop te doorstaan en de balans in evenwicht te brengen. Tot aan de rust leverde de snelle, levendige strijd geen doelpunten op, dank zij het ener gieke werk van beide verdedigingen, waarbij Belt, Jagtman en Van Breukelen hun talenten in alle opzichten moesten tonen. Na de rust was S.E.C. aanvankelijk in het offensief. De middenlinie stuwde haar voorhoede krachtig en de Quick-defensie kreeg het zwaar te verduren. Quick weer stond deze druk en slaagde erin zich los te werken en het spel te verplaatsen. Een gelijkopgaande strijd volgde, waarin het tempo hoog lag en aan weerszijden gevaarlijke situaties voor de doelen ont stonden. Doelpunten bleven echter uit, totdat het hierboven genoemde moment kwam en Loman de held van de dag werd. In de laatste minuut slaagde Quick er nog bijna in de stand gelijk te maken, toen de bal, door een voorzet van de rechtsbuiten, voor het S.E.C.-doel werd geplaatst en Belt nog maar juist redding kon brengen. De overige uitslagen waren S.E.C. 2 niet gespeeld. S.E.C. 3 niet gespeeld. S.E.C. 4Soesterberg 2 20 S.E.C. C—S.E.C. B 2—1 Amersfoortse Boys AS.E.C. A uitgest. S.E.C. aH.V.C. a 0—0 De stand in deze competitie is alsvolgt Amersfoortse Boys 4 8 S.E.C. 4 8 Maarssen 4 6 Utrecht 4 5 B.F.C. 4 5 De Zebra's 4 4 J.S.V. 4 4 V.V.O.G. 4 4 Quick 4 3 D.E.V. 4 1 Nijenxodes 4 0 V oorwaarts 4 0 B.D.C—R.K.B.V.V. 0—0. Van start af ontwikkelden de Soestenaren een serie aanvallen, welke in hoog tem po op het doel der gasten aangolfden. Tot verbazing van de vele bezoekers en zeker ook van de Blaricummers zakte dit offensief van B.D.C. niet af, integen deel, de thuisclub bleef onvermoeibaar en zag kans de tegenstanders gedurende de eerste helft geheel in de defensie te houden. Helaas ontbrak bij deze snelle en ge vaarlijke aanvallen de finishing touch. Het samenspel werd te ver doorgevoerd, zodat de achterhoede der gasten toch al tijd nog op het laatste ogenblik kon in grijpen. Er werd te weinig in deze eer ste helft door het aanvals-trio van B.D.C. geschoten, terwijl de vleugelspelers niet gelukkig waren met hun voorzetten en met het nemen van hoekschoppen. Zo gebeurde het, dat de rust met blanke stand inging, want de schaarse uitval len der gasten waren wel zeer gevaarlijk geweest, doch evenmin met een doelpunt bekroond geworden, dank zij het hechte defensie-trio Heeremans, Roland en doelman Kamerbeek. Na de thee, tapten de gasten uit een an der vaatje en drongen B.D.C. in de ver dediging. Het spelbeeld van voor de rust was hetzelfde, doch de rollen waren an ders verdeeld. Het eerste kwartier kwam B.D.C. er niet aan te pas. Een snelle uit val der thuisclub bracht midvoor Ten Hove alleen voor de doelman, die een zeker doelpunt wist te voorkomen. B.V.V. bleef in het offensief en hield het spel op de B.D.C.-helft, waarbij gevaarlijke situaties voor het B.D.C.-doel ontstonden. Ook in deze wedstrijd demonstreerde doelman Kamerbeek zijn moed. Hij stort te zich meerdere malen onvervaard op de bal op het schietmoment van een der tegenstanders. Na 20 minuten juichten de gasten, die meenden, dat, als gevolg van een vrije schop van de rand van het strafschop gebied, de bal achter een kluwen spelers in het doel was beland. Zij juichten ech ter te vroeg, want uit de kluwen kwam Kamerbeek met de bal te voorschijn. Tot aan het einde zwoegde B.D.C. tever geefs om het spel te verplaatsen, doch de gasten bleven onvermoeid aanvallen, waarbij echter geen doelpunten werden gemaakt. De overige uitslagen waren K.D.S. 3—B.D.C. 2 1—2 K.V.V.A. 2—B.D.C. 3 3—1 R.K.B.V.V. 4B.D.C 4 2—1 Hilversumse Boys 2B.D.C. 5 05 L.V.V. AB.D.C. A 1—3 L.V.V. B—B.D.C. C 5—2 B.D.C. aHoogland a 15 DE SOESTER BOYS. De Veense Boys, die op bezoek waren bij de Soester Boys, ondervonden meer te genstand dan zij hadden vermoed. Het werd een gelijk opgaande strijd, waarbij voor de rust aan beide zijden enige cor ners werden geforceerd, welke zonder resultaat bleven. Ook na de rust hielden beide verdedigin gen goed stand, totdat na 20 minuten de Soestenaren de stand op 10 brachten, dank zij een goede kopbal van midvoor I Buddingh, die een goede voorzet van links bekroonde. De gasten trachtten op enthousiaste wijze een gelijk spel uit het vuur te slepen. Drie minuten voor het einde bezweek de j Boys-defensie en was de stand 11. Soester Boys 2 ging in een slecht ge speelde wedstrijd met 52 ten onder te gen Hamersveld 2. V.V. HEES. De wedstrijd HeesB.P.G. werd uitge steld. Hees 2 behaalde een goede overwinning op Sopla 2. De Soestenaren wonnen met 5—3. K.A.B. OPENDE HET WINTERSEIZOEN. De afdeling Soest van de K.A.B. opende Zondagavond het winterseizoen met 'n feestavond in het St. Josephgebouw. De heer G. C. v. d. Berg, voorzitter der afdeling, opende met een welkomstwoord, waarin hij o.m. wees op de vermindering van de sociale gezindheid der werkge vers, welke deze week hebben verklaard, dat zij afwijzend stonden tegen de eco nomische zeggenschap der arbeiders. In de komende wintermaanden zouden ver schillende sprekers naar Soest komen, om diverse problemen te bespreken. Spr. vroeg hiervoor volledige aandacht en op komst der leden. Natuurlijk ben ik mij wel bewust me op gevaarlijk terrein te begeven door dit maal een hoekje te besteden aan de gra tieverlening aan de Duitse oorlogsmis dadiger Lages. De gratieverlening aan deze Duitser, die, als geen ander van zijn collega's, de over hem uitgesproken doodstraf méér dan verdiende, heeft de gemoederen in hef tige beroering gebracht. Voor de martelingen en de door niets gemotiveerde doodstraffen op duizenden landgenoten toegepast, de moord op hon derdduizenden Joodse landgenoten, voor al die mensonterende misdaden die op zijn bevel plaats hadden, leek de dood straf, al is het ook de grootste straf die mensen over mensen kunnen uitspreken, maar zeer minuscuul. Nu is die doodstraf, die in geen enkele verhouding tot zijn misdaden stond, te ruggebracht tot levenslang. De reactie hierop was te voorzien. Het heeft telegrammen geregend, protestver gaderingen zijn gehouden, scholieren kwamen in meeting bijeen en in Amster dam-Noord dreigde zelfs even een staking, terwijl vanzelfsprekend door een bepaal de groep werd getracht er politieke munt uit te slaan. Het verweer door sommigen geuit, dat levenslang eigenlijk een zwaardere straf is dan de doodstraf, mag aannemelijk klinken voor iemand, die zelf ver af is van die doodstraf of levenslang, doch iedere terdoodveroordeelde denkt daar blijkbaar anders over, want steeds wordt gratie aangevraagd. Weliswaar speelt hierbij de hoop op uiteindelijk vrijlating een grote rol, doch afgezien hiervan kunt U aannemen, dat ieder terdoodveroordeel de de kans zal aangrijpen te blijven le ven. Zelfs al is het in gevangenschap. Het argument, dat onze minister van Justitie naar voren bracht, namelijk, dat het een vreselijke straf voor dezs~Duri ser moet zijn, in zijn levenslange gevan genschap steeds de ellende voor ogen te zien, die hij honderdduizenden aandeed, kan ik niet zo zwaar laten wegen Ik ge loof eenvoudig niet, dat een man als La- ges daar ooit last van zal hebben. Met zijn geweten, zo hij dat al heeft, zal hij wel reeds lang afgerekend hebben. Maar toch, ondanks alles en ondanks het feit, dat ik er van overtuigd ben, dat de ze man zou hebben verdiend, dat wij op hem de doodstraf toepassen op Middel eeuwse manier, compleet met alle folte ringen, die maar denkbaar zijn, vind ik toch, dat in een beschaafde natie als ons land is, de doodstraf over deze mens na ruim 7 jaar wachttijd niet meer mag wor den voltrokken. H. OEKMAN. Hierna werkte het amateurs-gezelschap „De Onbekenden" uit Amesfoort een non-stop cabaret-programma af, waarin sketches, zang, muziek en goochelen ten tonele werden gebracht. Het geheel ver toonde de zwakheden van het amateur- werk, doch de goede wil en het enthou siasme van de executanten werden door de aanwezigen naar behoren beloond. RIJWIEL-PUZZLE-RIT. De ren- en toervereniging „Tempo" ver mocht Zaterdagmiddag niet die grote be langstelling te wekken, welke men bij vorige rijwiel-puzzle-ritten gewend was. De animo van de om half vier bij res taurant „Zonneheuvel" startende kop pels was er niets minder om en zij wer den over een 21 km. lang parcours ge voerd, hetwelk liep door Soest-Zuid, Soestduinen en Soestdijk. De heer H. Schlebaum, secretaris van „Tempo", reikte na afloop taarten uit aan de volgende koppels 1. E. Grift en H. de Bree, 11 strafp. 2. G. Hendriks en echtgenote, 13 strafp. 3. C. en A. v. Dijk, 19 strafp. 4. H. Diters en W. Schlebaum, 21 strafp. 5. J. Kenter en R. v. Kooi, 22 strafp. 6. A. Langeveld en A. de Leeuw, 25 strafpunten. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen aan het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag van 1416 uur. Rode strik, boek, stofbril, zwarte vul pen, 6 navelbandjes, geel kinderwantje, rubber zadeldek, verpleegsterskapje, 3 sleuteltjes, huissleutel, herenrijwiel, jacht- stok met zitting, rood plastic kindertasje. VOETBALLERS REISDEN PER VRACHTAUTO. Een vrachtauto-eigenaar alhier, die met zijn wagen een voetbalelftal vervoerde, werd bekeurd, omdat hij de hiervoor ver eiste toestemming niet bezat.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1