Wederopbouw. De Vluchtelingenactie. W ereldspaarweek 24-31 October 1952. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 21 OCTOBER 1952. 30e JAARGANG No. 76 SOESTER(f)OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post ƒ2.00 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 12615e Een woord van de Burgemeester van Soest. Onze aandacht zal gedurende de week, waarin de Dag van de Verenigde Naties valt (24 Oct.), dit jaar in het bijzonder gericht moeten worden op het probleem van de vluchtelingen, de ontheemden. Waarom moeten zovele millioenen zonder enig uitzicht in die ellendige barakken kampen leven vlak bij en kunnen wij zoveel meer eisen aan het leven stel len Waarom verkommeren zovele millioenen door onhygiënische toestanden vlak bij en wordt onze gezondheid door een zorgvuldige medische zorg bewaakt Zo kunnen veel vragen gesteld v/orden en het antwoord is niet gemakkelijk. Een ding weten we echter wel. Het is niet aan onze verdienste te danken, dat we niet tot deze rampzaligen behoren. Wat hen trof had ons eveneens kunnen over komen. Ook de schuldvraag dringt op. Aan wie is het te wijten, dat deze nacht over zo- velen gevallen is Het antwoord ligt meestal klaar. In ieder geval weet men zich zelf hieraan onschuldig. Schuldig zullen we zijn indien de mas sale ellende onzer naasten voor kennis geving wordt aangenomen indien we hierdoor niet gegrepen worden en dien overeenkomstig een daad stellen. De Burgemeester van Soest, Mr. S. P. BARON BENTINCK. 28 Jaar geleden besloten de spaarbanken, in internationale vergadering bijeen, tel ken jare de laatste October zich extra in te spannen,~om-den~volke het nut van het sparen bij te brengen. In vele landen, ook in Nederland, komen echter steeds meer Spaarbanken tot de overtuiging, dat één dag te kort is, waar om zij zijn overgegaan tot een wereld- spaarweek, de laatste week van October. De sociale zekerheid wordt tegenwoordig op een andere wijze nagestreefd dan vroe ger. De wisselvalligheden van het leven worden voor een groot gedeelte opgevan gen door de sociale politiek en verzeke ringen. Het is hierdoor denkbaar, dat men de noodzaak van spaarzaamheid minder inziet dan vroeger, dat misschien het instinct van sparen wordt afgestompt. Met de constatering, dat de mens over het algemeen een zekere mate van sociale zekerheid bezit, mag echter het bevor deren van spaarzaamheid geenszins wor den nagelaten. En juist dit behoort tot de taak van de Spaarbanken, die uitsluitend en alleen voor dit doel werden opgericht. Spaarbanken van het zuiver sociaal type, zoals hier ten lande, werden het eerst opgericht in Schotland in 1810. Van daar uit heeft de spaarbankbeweging zich snel over de gehele wereld verbreid. Tien jaar Eenmaal 's jaars komen de bouwers Hier in Soest al bij elkaar, Om contact te blijven houden, 't Is een sympathiek gebaar. 't Is geen bond, doch een gemeenschap, Die hier in Soest ontstond En die nu al zeven jaren, Algemeen waardering vond. Ook al zijn zij concurrenten In de strijd om het bestaan, Naijver is uitgebannen, Want daar denkt men niet meer aan. Waarom zou dat ook niet kunnen 't Is collegialiteit, Als de één waardeert de ander Is er immers nimmer strijd Vredig komen zij tezamen, Zo gezegd éénmaal per jaar, Om de vriendenband te sterken, Lekker etend met elkaar Bouwend Soest geeft hier het voorbeeld Hoe het in de wereld moet, Deze bouwers snappen 't spreekwoord Zo ge doet, zo ge ontmoet. Deze opzet is een voorbeeld, Niemand zoekt daarin iets raars, Deze bouwers lappen rustig Koffiepraatjes aan hun laars. Want alleen door samenwerking En als men elkaar vertrouwt, Wordt de zwaar gekraakte wereld Weer behoorlijk opgebouwd E. VAN EEDEN. later telde Nederland reeds een kleine 50 spaarbanken en dit aantal nam van jaar tot jaar toe. Veel ouder nog dan de spaarbanken is het sparen zelf. Het is zo oud als de mens heid zelf. Zelfs de primitieve samenle ving is moeilijk denkbaar zonder sparen in een of andere vorm. De diverse sociale voorzieningen van thans zijn ook vormen van sparen, van collectief sparen, welke echter het indivi duele sparen geenszins overbodig maken. De mens moet leren begrijpen, dat het leven nooit zo zeker kan zijn door allerlei sociale voorzieningen, of het sparen schept een nog grotere ze kerheid en bovendien een grotere econo mische bewegingsvrijheid en daardoor mede een sterker gevoel van onafhanke lijkheid. Het noodzakelijk minimum is voor de meesten wel verzekerd, doch aanvulling van dit minimum door eigen individueel sparen is zeker dringend ge wenst. Het sparen van een appeltje vooï de dorst is zeker niet uit de tijd. Naast dit sparen op lange termijn is er nog het sparen op korte termijn, het sparen voor de grote stukken, zoals kle ding, schoeisel, uitbreiding en vernieu wing van huisraad, vacantie, opleiding, uitrusting van kinderen enz. Ook over dit sparen op korte termijn ontfermt zich de spaarbank. Wie regelmatig spaart kan onmiddellijk uit zijn tegoed putten om de grotere aanschaffingen te kunnen be talen. PAARDEN UIT DE KONINKLIJKE STALLEN VERKOCHT. Twee paarden uit de Koninklijke stal van het Paleis zijn in andere handen over gegaan. Het betreft hier het paard Ageda, waarmede Prins Bernhard verschillende malen op concoursen hippique is uitge komen, hetwelk is gekocht door de heer Jacq. Putters te 's Herto.genbos.ch.. Het_ paard „Herald" werd aangekocht door de heer Stibbe te Vught. SOESTER AANNEMERS BIJEEN. De Soester aannemers zijn ontevreden en ontsticht over de onderhandse aanbeste dingen, welke het gemeentebestuur de laatste tijd houdt met betrekking tot de woningbouw. Dit bleek uit verschillende toespraken, welke Zaterdagavond werden gehouden tijdens het diner, dat de bond van Soester ter aannemers in „De Bosvijver" haar leden aanbood ter gelegenheid van de 7e jaarvergadering. De heer W. C. Priem, die na het wel komstwoord van de voorzitter, de heer H. v. Asch, de leiding van deze avond had, onderstreepte deze ontevredenheid en zei, dat hij bij herhaling geprotesteerd had en zou blijven protesteren, zowel bij het gemeentebestuur als bij het Ministe rie van Wederopbouw. Deze onderhandse gunning zonder aanbe steding achtte spr. zeer ondemocratisch. Het gevolg is, dat de laagste bouwprijs nimmer naar voren komt. Overigens lieten de 40 Soester aanne mers hun avond niet door deze materie bederven. De heer Priem had een feest programma opgesteld waarmee de aan wezigen zich vele uren hebben vermaakt. De 3 J's uit Spakenburg met hun jodel- zang, Harry Barna, de Baarnse gooche laar en een strijkje werkten mee om deze avond te doen slagen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot, de heer J. H. v. Breu- kelen, slaagde voor het vakdiploma aannemer. CONFLICT IN „ONS GENOEGEN". Het schijnt, dat in de buurt- en speel tuinvereniging „Ons Genoegen" alhier 'n conflict gaande is, waarvan de Zingende Broertjes en Zusjes Zaterdag het slacht offer zijn geworden. Deze zingende jeugd treedt n.1. altijd in matrozen-costuums op, welke costuums eigendom van een vereniging zouden zijn. Zaterdagmiddag heeft de politie deze costuums in beslag genomen, waardoor een optreden van het jeugdige gezelschap voor de Soester Aannemersbond des avonds niet mogelijk was. Naar wij vernemen heeft de voorzitter van deze vereniging, de heer De Neef, reeds 14 dagen geleden zijn functie neer gelegd en in zijn plaats is toen gekozen de heer G. v. Dijk. Een groot aantal leden der vereniging hebben zich met deze voorzitters-benoe ming niet accoord verklaard en zij het- ben op een nieuwe ledenvergadering aan gedrongen. Deze vergadering zal deze week plaats hebben. LEERLINGENAVOND IDA JONGSMA. Een operatie aan de voet was er ditmaal de oorzaak van, dat Ida Jongsma haar jaarlijkse leerlingenavond naar de herfst moest verschuiven en dat deze dus dit keer niet het naderende voorjaar, maar de naderende winter aankondigde. Met dat al bleek de avond ook in deze tijd van het jaar goed te passen en de zaal was zelfs zeer behoorlijk bezet toen de jongste editie met een 4-mains het festijn opende. Om ditmaal eens met het einde te begin nen, het zangspel „De Sneeuwkoningin", tekst en muziek van onze plaatsgenoot Benny Vreden, werd voor auteur en spe lers een groot succes, alleszins verdiend door de vlotte prettige melodietjes en de aardige toneeltjes. Jammer, dat we de componist na afloop op het podium mis ten. De regie en de aankleding, waaraan alle zorg was besteed, waren weer uit stekend. Plet was alleen jammer, dat de (kunst)sneeuw zoveel stof gaf bij het han teren, dat niet alleen de kinderen moeite hadden met zingen, maar ook de zaal aan het hoesten ging, waardoor de ver staanbaarheid wat in het gedrang kwam. Voor de pauze hadden we ook ditmaal de gebruikelijke staalkaart van prestaties van beginnende en meer gevorderde leer lingen. Het zou teveel ruimte vragen alle nummers afzonderlijk onder de loupe te nemen, maar zeer in het algemeen zou ik willen zeggen, dat het aantal vergis singen dit jaar wat groter was dan an ders, maar dat daarentegen de presta ties muzikaler waren, wat, naar mijn mening de balans uiteindelijk naar de goede zijde deed uislaan. Het was geen slecht idee, enkele goed gezongen num mers in te lassen. Een enkele moderne componist kwam ook even om de hoek kijken al zijn aan het stukje van de Sévérac dan ook niet veel anders dan zuivere drieklanken te bespeuren. Met fraaie bloemen dankten de leerlin gen hun lerares voor alle aan hen bestede zorgen en de zaal deed dit met een har telijk en welverdiend applaus. DENK AAN DE WINKELSLUITINGSWET. Twee winkeliers, die na 7 uur 's avonds nog hun winkels geopend hadden, wer den bekeurd, evenals een groentehande laar, die na 7 uur nog groente uitventte en een winkelier, die des avonds zijn automaat bijvulde. TENTOONSTELLING VAN PADDENSTOELEN VERNIELD. Onze lieverdjes vernielden Donderdag avond tegen het middernachtelijk uur de fraaie paddenstoelententoonstelling, wel ke de o.l. school aan de Beetzlaan op de speelweide achter de school had inge richt. De honderden paddenstoelen vonden, dankzij een viertal jongens van 12 tot 14 jaar, een roemloos einde, terwijl sier- vazen, manden, kaboutertjes, de electri- sche verlichting en de kunst-paddenstoe len er eveneens aan moesten geloven. Vrijdagmorgen werd de ravage ontdekt en de politie spoorde, op aanwijzing van de jeugd, de daders op. Zij werden naar het politieburau meegenomen, om onder houden te worden over hun schandalig optreden. BENZINE-DIEVEN GESNAPT. Zaterdagnacht werden twee jongelieden van 19 jaar betrapt, toen zij zich schul dig wilden maken aan diefstal van ben zine. Surveillerende politieagenten zagen te ongeveer half drie op de Van Weedestraat, nabij de firma Reehorst, een mansper soon wegvluchten naar een personenauto, welke voor de firma Albert Heijn ge parkeerd stond. De vluchtende man en de bestuurder van de auto werden aan de tand gevoeld en daar de bestuurder niet in het bezit was van een wegen- belastingkaart, werd het tweetal meege nomen naar het bureau. In de auto wer den benzineblikken gevonden, alsmede een trechter en een gummislang. De jon gelui bekenden uit een op de Van Wee- destraat geparkeerde personenauto ben zine te hebben willen stelen. TAFELTENNISVERENIGING „SOESTDIJK". „Soestdijk" behaalde Zaterdag in de eer ste competitie-wedstrijd tegen M.H.U. 2 'n gelijk spel. Na een zeer gelijk opgaan de strijd leverde tenslotte het dubbel Borgts-Dahlberg het gelijke spel op (55), terwijl B. Dahlberg met 2 en B. Borgts en J. Verwoerd met ieder 1 overwinning voor de overige punten zorgden. Soestdijk 2 bracht het tegen de vroegere Wanneer er één vereniging is in Soest, die voor 100 °/o mijn sympathie heeft, maar die ik toch mijn clandizie niet gun, dan is het de E.H.B.O. wel. Met alle respect voor de kunde en de geoefendheid der werkende leden, hoop ik, dat zij nooit de kans krijgen om mij, mét m'n tenen omhoog en m'n kop in een zwachtsel, als hun zoveelste „geval", met bekwame spoed in een ziekenhuis te deponeren. Het is een der weinige instellingen, die ik, zonder dat het gek klinkt, kan wensen, dat de vereniging zal groeien en bloeien, maar dat zij tevens geen snars te doen zal hebben. De ligging onzer gemeente aan een der drukste verkeerswegen in ons land, met bovendien een reputatie van „ongeluk- kengat", is echter wel zó, dat dit 'n zeer vrome wens is, want werk was er voor onze E.H.B.O. in de loop der jaren meer dan genoeg. Altijd kon men op de E.H.B.O. rekenen en bij iedere gebeurtenis zagen we de mensen met de „eerste hulp"-tassen. U behoeft met van een wisse dood te zijn gered of op een minder spectaculaire wijze in aanraking met de E.H.B.O. te zijn geweest, om te kunnen toejuichen, dat vanuit de burgerij de wens opkwam „iets" te doen bij het a.s. 25-jarig bestaan. Onze dorpsdichter, de heer Van Eeden, heeft in de Soester Courant van vorige week Dinsdag, op zijn sympathieke ma nier, reeds een balletje opgegooid over een mooi cadeau, waarvoor uiteraard geld nodig is. Het is nu kort dag. A.s. Zaterdag zal het geschenk van de burgerij aan de E.H.B.O. worden aangeboden. Bijna zou U dus kunnen zeggen, dat een opwekking tot „schenken" als mosterd na de maaltijd komt, maar het grootste werk is al ver zet en naar ik verneem zijn de centen al voor een groot deel binnen. U heeft van mij nooit veel last wat aan slagen op Uw beurs aan gaat. U ergert zich misschien wel eens aan me, maar dan is het om een andere reden. Voor deze ene keer wil ik, wat Uw beurs betreft, een uitzondering maken. Wanneer U deze week nog een eenzame collecteur ontmoet voor het geschenk aan de E.H.B.O., gééf dan. Ik zeg niet, „met milde hand", want daar zijn de tijden niet naar, doch gewoon „geef". H. OEKMAN. 3e klasser P.V.H. 1 niet tot een overwin ning. Het spel van I. Quaars hield ech ter de belofte in, dat in de komende wed strijden betere resulaten bereikt zullen worden. Donderdag speelt Soestdijk 1 tegen S.S. V.U. 2. DE VLUCHTELINGENACTIE. Het werkcomité deelt ons mede, dat het aanal collectanten voor de vluchtelingen- actie nog niet voldoende is om een gun stig resultaat te bereiken. Laten velen zich alsnog 1 dag beschik baar stellen. Opgave afd. Sociale Zaken, Gemeentehuis Soest. GOEDKOOP IS DUURKOOP Een onbemiddelde weduwe zag gaarne haar tuintje eens opgeknapt, maar geld kon zij er niet voor missen. Slim als Eva's dochters zijn, wist zij het goede hart van B.B. te vermurwen, die haar beloofde het karweitje voor niemendal te zullen uit voeren. Zonder gewetensbezwaar trok hij te Baarn 27 Larix-boompjes uit de grond, maar met de boompjes achter op de fiets naar Soest terugpeddelend, viel hij in de handen van de politie, die hem aanhield en procesverbaal opmaakte. Verdachte, die er door de rechter aan werd herinnerd reeds 22 veroordelingen op zijn strafregister te hebben staan, kreeg twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Geëist was drie maanden met aftrek. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur. Geruite sjaal, paar gebreide wanten, zwart hondje, huissleutel, regenjas, huis sleutel, voetsteun en ruitenwisser, wit bruin hondje, sleutel, halsband met pen ning no. 0019-52, 3 zilveren harpjes aan ring, portemonnaie met inhoud, doos met messen, paar blauwe kinderwanten, blauwe baret, bruin wollen ceintuur, rub ber zadeldek, hark, dameshorloge, bruin wollen want, blauwe kinderjas, grijze want, ceintuur van regenjas, kinderpor- temonnaie en grijs katertje.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1