Goed gemeend. Onze E.H.B.O. in het zilver. Vol verwachting. IN DE HOEK. - DINSDAG 28 OCTOBER 1952. 30e JAARGANG no. 78. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 12615S Toen de Benelux-ministers de vorige week uit elkander gingen, zeiden zij: „Tot over zes weken dan!", want de afspraak is, dat de be sprekingen over zes weken zullen worden her vat. En aangezien wij dan niet-meer zo ver van St. Nicolaas af zijn, klopt ons hart van verwachting wat er dan uit de zak of beter gezegd uit de bus komt. Tot nu toe hebben de Nederlanders ^en de Belgen uit de Bene- luxzak om beurten de koek en de gard ge kregen, maar als we de Belgen mogen ge loven, hebben zij de laatste tijd van de koek niet veel gemerkt. Er is inderdaad wel het een en ander scheef gegroeid tussen de beide landen en de bedoe ling van de ministersbespreking was dan ook iets te vinden, om die scheve verhoudingen wat rechter te trekken. Dat zal natuurlijk wel niet lukken in zes weken tijd, maar dëze pe riode zal wel worden gebruikt voor practisch werk. Wen wil nl. thans zo snel mogelijk na gaan welke Belgische industrieën inderdaad onoverkomelijke moeilijkheden ondervinden tengevolge van de Nederlandse concurrentie en of er middelen aangegeven kunnen worden ter verbetering. In de eerste palats wil men proberen onderling tot overeenstemming te komen, maar als dat niet lukt, zullen de re geringen bepaalde maatregelen opleggen. Men denkt bijv. aan invoercontingenten, hoe on plezierig een dergelijke beperking van de we derzijdse handel ook moge zijn. De industrieën die hevig klagen, betreffen tabak, leerwaren, papierwaren, meubelen en haarden, kachels en emaillewaren. Het zal zeker wel mogelijk zijn in zes weken een overzicht van de toe stand bij deze industrieën te krijgen. Als de conferentie zich alleen maar beperkt had tot het bovengenoemde besluit, zou men van een mager resultaat moeten spreken, maar gelukkig heeft men nog tot iets anders besloten, dat van veel meer belang is. Er zal nl. eindelijk een grondig onderzoek worden ingesteld naar de wederzijdse loon- en prijs politiek, teneinde na te gaan op welke wijze men de lonen en de prijzen in de Benelux- landen dichter bij elkander kan krijgen. Dit onderzoek had al veel eerder moeten worden verricht, want de kern van de Beneluxmoei- lijkheden ligt juist in het verschil in behan deling van lonen en prijzen in Nederland en België. Toen België in 1949 met slechts 12% deva lueerde en Nederland met 33%, ontstond er een prijsverschil waarbij de Belgische lonen ongeveer 20% boven die van Nederland kwa men te liggen. Thans is dit verschil opgelopen tot 40%, wat eigenlijk betekent, dat de Belgen geen kans hebben gezien de waarde van hun geld op peil te houden. Dit is een vorm van inflatie, die bij vrije wisselkoersen geleid zou hebben tot een verlaging van de koers van de Belgische franc, maar dat is iets, dat bij het tegenwoordige systeem van internationaal vastgelegde wisselkoersen onmogelijk is. De vaste wisselkoersen hebben het grote bezwaar dat hierdoor de verschillende landen schijn baar ongestraft inflatie kunnen toepassen, maar in werkelijkheid worden daardoor de handelsbetrekkingen tussen de landen grondig verstoord. In de Soester krant van Vrijdag Stond berijmd een goed gedicht, Dat, gerekend naar de strekking, Rechtstreeks is aan mij gericht. Het was nimmer mijn gewoonte, Dat ik antwoordde of schreef, Als de naam der samensteller Daarbij achterwege bleef. Is er iets, geachte lezer, Klim dan doodleuk in de pen, Laat ons eerlijk voor elkaar staan, Waarom altijd toch N.N. Maar terzake, want de schrijver Heeft zijn woorden goed bedoeld En de strekking van mijn rijmpje Zelfs nog beter aangevoeld. 't Was een dichterlijke vrijheid, Dat ik noemde, puur pit lol, Wie in Soester bodem wortelt Vrijelijk een Soester knol. Uw betoog van „handen reiken" Is oprecht en eerlijk waar, Want U onderschrijft het streven Leef in vrede met elkaar. Slechts de wil tot samenwerken Brengt de mens tot hoger staat, Als wij allen dat begrepen, Werd het beter.inderdaad Goede vriend, heus ik waardeer het, Dat U even aan mij schreef, Doch 't is jammer, dat U voor mij Nog een onbekende -bleef. Goede mensen te ontmoeten Is hetgeen ik steeds verlang, Want voor goede vrienden is men Dan ook inderdaadniet bang E. VAN EEDEN. Zonder twijfel heeft België een grotere mate van inflatie toegelaten dan Nederland, waar door de Belgen thans in de knoei komen. Doch dat wil niet zeggen, dat in ons land het fi- nancieel-economische beleid geheel zou klop pen. Integendeel, wij verhalen alles op de be lastingbetaler, wat op den duur ook niet vol te houden is. Intussen móét in Nederland zeer spoedig een oplossing worden gevonden voor het bouwbedrijf, anders komen we nooit uit de woningnood en blijft de werkloosheid in de bouwvakken bestaan. Daartoe is algemene huurverhoging onvermijdelijk, doch deze zal weer stijgende productiekosten in andere be drijven met zich meebrengen en dus leiden tot hogere prijzen en moeilijker uitvoer, wat ook niet zo aanlokkelijk is. Het is dus wel begrijpelijk dat ons hart vol verwachting klopt, als we denken aan de vol gende Benelux-conferentie, want daar zullen de Lamme en de Blinde een methode moeten vinden om gezamenlijk voorwaarts te komen. Toen op 26 October 1927, in de Rem- brandtzaal, op initiatief van Mej. Ch. A. Hille, de Soester afdeling van de Ned. Vereniging „Eerste hulp bij ongelukken" werd opgericht, kon men slechts hopen, dat de nieuwe tak van de toen reeds 30-jarige E.H.B.O.-boom 'n lang leven be schoren zou zijn. Twee Soester artsen, de heren J. H. A. Rupert en P. G. de Vos, waren de eerste docenten van de nieuwe afdeling en met hoeveel toewijding zij hun werk deden bewijst wel het feit, dat dr. Rupert in 1929 tot voorzitter werd gekozen, om deze functie pas neer te leggen in 1945, waarna dr. de Vos hem opvolgde. Dr. Rupert werd toen benoemd tot ere lid, een sympathieke geste van een dank bare vereniging en in 1950 ontving hij het E.H.B.O.-insigne in goud uitgevoerd. Is dr. de Vos dus pas 7 jaar voorzitter, als lid en docent mocht hij Zaterdag zijn 25-jarig jubileum vieren, evenals een der leden en sedert 1930 bestuurslid, de heer W. Hilhorst. Hoe deze E.H.B.O.-afdeling zijn taak op vatte blijkt wel uit het feit, dat in 1930 een ziekenauto werd aangekocht, om daar mee de daadwerkelijke hulp bij een on geval te vervolmaken. Het was de eerste E.H.B.O.-afdeling in ons land, die dit aandurfde en het is de enige gebleven tot nu toe. Twee auto's werden reeds versleten en in 1949 werd de derde auto aangeschaft, een wagen, welke aan de hoogste eisen voldoet. Sinds 1926 zijn vele Soestenaren tot E.H.B.O.-er opgeleid en bij talrijke onge vallen heeft de E.H.B.O. zijn nut be wezen. Utrecht; Ds. v. Krugten; de corpschef van politie, de heer C. v. Es; dr. Penris, oud voorzitter der Ned. Ver. E.H.B.O.; dr. Warmelink te Amsterdam, hoofdbestuurs lid E.H.B.O.; drs. Dijkstra, hoofd van de B.B.; Mej. C. E. Jolles, voorgangster v. d. N.P.B.; het oud-bestuurslid, de heer W. v. Diermen, de dames-Voerman en Meurs, mede-oprichters van de afdeling; dr. Rip, dr. Donker, dr. Schutte, mevr. dr. Schutte- Beek, dr. Rupert Sr. en dr. Rupert Jr., alsmede vertegenwoordigers v. d. Brand weer, Tempo, S.P.S.V., Soester Turnclub, Crescendo, Olympia, Rode Kruis, Wit- Gele Kruis, de afd. Soest van de R.K. E.H.B.O., de afdelingen Soesterberg, De Meern en Utrecht, de voetbalvereniging B.D.C., de afd. Leersum, de Boerenleen bank, de Harmonië P.V.O., de Winkeliers- Vereniging „Soest", de Dierenbescherming en de V.V.V. De heer Kruyff wees in een toespraak op de behoefte aan deze vereniging, welke met zijn 25-jarige levensduur wel geble ken is. Hij dankte voor de goede samen werking met het Natuurbad, waar altijd minstens 1 E.H.B.O.-er aanwezig is om eventuele ongevallen te behandelen, doch ook voor de plaatsing van een zuurstof koffer. De heer Batenburg, die de oprichting in dertijd heeft meegemaakt, zeide, dat veel dank verschuldigd is aan het bestuur en de leden voor het werk besteed aan de evenaaste in nood. Soest mag zich geluk kig prijzen met het bestaan van een der gelijke vereniging, zei spr., die in het bij zonder Mej. v. Herwaarden in zijn hulde betrok. De heer Wijsmuller, sprak namens de Dr. De Vos dankt voor het geschenk van de burgerij. Foto Astra, Soesterbergsestr. 106, Soest. Daarnaast doet het goed aan te zien, hoe de E.H.B.O. bij iedere sportgebeurtenis of andere aangelegenheid waar veel men sen bijeen zijn, aanwezig is om, zo nodig, hulp te verlenen. Dat, wat de oprichters wensten en hoop ten, een levenskrachtige E.H.B.O. in onze gemeente te vormen, is bewaarheid ge worden en zo kon de 25-jarige, met ge paste trots, Zaterdag dit jubileum herden ken. Hoe groot de plaats wel is, welke onze E.H.B.O. zich in de harten van de Soes tenaren heeft weten te verwerven, bleek op deze dag. Te half vier ving in hotel „De Gouden Ploeg" een receptie aan en tot 6 uur rijg- den de felicitaties en toespraken van ve le vertegenwoordigers van verenigingen en personen uit alle kringen onzer bur gerij en van daarbuiten zich aaneen. We zagen daar o.m. onze Burgemeester; dr. W. Berghauser Pont, directeur van „Zonnegloren"; de heer Jansen, directeur ■tfan de Posterijen; de heer Kruyff, namens de stichting Soester Natuurbad; Notaris M. v. Veeren; de gemeentesecretaris, de heer J. G. A. Batenburg; dr. Hagenbeek, districts-bestuurder van de E.H.B.O. te afd. Soest van de Dierenbescherming. Deze wees op de parallel lopende belan gen van beide verenigingen, doch waarbij de in nood verkerende mens, als redelijk schepsel, moet praeveleren boven het dier. De vertegenwoordigers van de diverse sportverenigingen dankten de afdeling voor de hulp en de grote bereidheid tot helpen. De Burgemeester sprak namens het ge meentebestuur het bestuur toe. Spr. wees op het verschijnsel, dat actie im mer tot reactie uitlokt oftewel dat wer kende krachten altijd tegenkrachten op wekken. Soest met zijn verkeers-gevaar- lijke ligging heeft daarom waarschijnlijk een goede E.H.B.O. als „tegenkracht" uit gelokt, zeide spr. Het gemeentebestuur is zeer dankbaar voor het werk van de E.H.B.O., een vereniging, die niet schroomde nieuwe paden in te slaan, getuige de exploitatie van een ziekenauto. Als de overheid een cadeau geeft, aldus spr., moet men de kosten hiervan weer op de gemeenschap verhalen via de be lastingen, daarom kom ik zonder cadeau. Toch bood spr. een envelop met inhoud aan, doch een inhoud welke niet erg ge bruikelijk is, n.1. de toestemming van B. en W. tot het nogmaals houden van een collecte. Ook namens het Rode Kruis, afd. Soest-Soesterberg, uitte spr. zijn In een uitgebreid schrijven van een on zer abonné's somt deze een aantal heb belijkheden op van onze gemeente, waar van sommigen inderdaad het nader be schouwen waard zijn. Deze lezer wijst er b.v. op, dat het van uit onze gemeente niet mogelijk is om met de trein Soest-Utrecht de aansluiting te halen Op de internationale trein, welke te 7.43 uit Utrecht vertrekt. Ik hoef niet iedere week naar Duitsland of Zwitserland, maar mogelijk is dit iets voor onze V.V.V. om aan te pakken. Per slot is het een beetje gek, dat iemand uit Soest een dag tevoren naar Utrecht moet gaan om die trein te nemen, terwijl het vanuit Alkmaar ruimschoots mogelijk is om 's morgens op tijd in Utrecht te zijn. Nu weet ik wel, dat de taxi-ondernemers in ons dorp zullen zeggen „sstt, ben je niet in de war, wij zijn er ook nog", doch dat is weer een andere kwestie. Dezelfde lezer wijst er eveneens op, dat de bus van Tensen net geen aansluiting geeft op de treinen van Amersfoort naar b.v. Enschede, zodat de passagiers onge veer een uur moeten wachten. Eigenlijk vind ik het een beetje onhebbe lijk van mezelf om de heer Surink, di recteur van onze V.V.V., ook dit kar weitje aan te smeren, daar hij sinds eni ge tijd (doordat het ledenaantal van V.V.V. nog altijd niet in verhouding staat tot het aantal inwoners onzer gemeente, er go onvoldoende kasmiddelen), voor al het werk alleen zit. Maar wie weet, heer Su rink. Als de nood het hoogst is Deze laatste zin kon ik niet afmaken door de schuld van een jongedame, die bij mij aanbelde en onder geklepper met de in houd van haar collectebus vroeg „Wilt U iets geven voor de Winterhulp?".... We schrokken er allebei even erg van, zó erg, dat niet over m'n lippen wilde „Geen knoop van m'n voor Winter hulp". De collectante liep rood aan als een biet en stamelde, dat het door „die bus" kwam, daar ze bij haast iedereen te ho ren kreeg is dat niet een oude winter hulpbus Dat spookte haar nu zo door het hoofd, dat ze waarachtig voor Win terhulp ging vragen. Er schijnt aan die bussen altijd nog iets te zitten, dat afstotend werkt. In ieder geval stralen ze iets uit, dat collectanten zó in verwarring brengt, dat ze voor een doel vragen waar we de bibber van krij gen. Wie het betalen moet weet ik niet, doch ik stel voor, dat er andere bussen komen en dat we die ouwe dingen aan b.v Duitsland voor een zacht prijsje proberen over te doen. H. OEKMAN. waardering voor de wijze, waarop be stuur en leden hun taak opvatten. Namens de onlangs opgerichte afdeling van de R.K. E.H.B.O.-vereniging sprak de heer J. C. M. Smit. Spr. zei, dat de jubile rende vereniging een kleine aderlating aan leden zou ondergaan, doch dit zal geen verlies betekenen, daar ook de R.K. E.H.B.O. werkt aan hetzelfde doel. Spr. overhandigde een cadeau, bestaande uit een grote schminkdoos. Dr. Warmelink zei, namens het hoofd bestuur, dat hij geen sprookje vertelde als hij zei, dat het hoofdbestuur het een voorrecht vond, deze jubilerende afdeling te mogen complimenteren. De felicitaties aan de vereniging, liet spr. vergezeld öaan van een herdenkings-vaantje. Hartelijke woorden sprak spr. tot dr. de Vos, die 25 jaar geleden het nut inzag van de hulp door de geoefende leek. Spr. reikte aan dr. de Vos de bronzen dr. Tilanus-medaille uit. Ook de heer W. Hilhorst kreeg wegens zijn 25 jaren lid deze penning. Het lid, de heer P. v. Leeuwen, bood aan het einde van de receptie een persoonlijk geschenk aan, n.1. een met zilver beslagen aanwijsstok, waardoor de biljartque bij het onderricht niet meer nodig is. Des avonds had in de volle Eemland-zaal de feestelijke viering van dit jubileum plaats. De jubilerende voorzitter, dr. P. G. de Vos, riep de aanwezigen een welkom toe en zeide, dat de vereniging altijd haar kracht had uitgeput uit de idee anderen zoveel mogelijk hulp te verlenen. De grote belangstelling op deze dag bewees wel hoe het werk van de E.H.B.O. wordt ge waardeerd, hetgeen spr. uiteraard ver heugde. De heer E. van Eeden, de ceremonie-mees ter van deze dag, memoreerde hierna de oprichting van een comité uit de burgerij, onder het motto het is beter, dat wij ons (Vervolg pag, 2, le kolom).

Soester Courant | 1952 | | pagina 1