Ichomuker. De nieuwe rol van Afrika. De zwarte lijst. Handschoenen HET MODEHUIS ïïlenq. Uw- eig&n WmAMeu/i met PAitipA, Radio-! Soest heeft bijna 4000 Schoolkinderen. SOEST. Amandel-speculaas Banketbakkerij Kruiswijk IN DE HOEK. Wiersema VRIJDAG 31 OCTOBER 1952. 30e JAARGANG na 81. SOESTER (TOURANI Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT 3UBEAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De verleiding is groot om over de eind spurt der candidaten voor het Ameri kaanse presidentschap te schrijven. Zal van de uitslag daarvan niet afhan gen of de verhouding tussen de twee grote wereldmachten zich toepitst of iet of wat gemakkelijker wordt En daar mee het leven van ons gewone mensen nóg wat schriller óf wat smeuiger Die twee machten mogen groot zijn en hun invloed op het wereldgebeuren in deze tijd misschien beslissend, maar met hun tweeën vormen ze toch niet de héle wereld en na deze tijd komen er hoogst waarschijnlijk nog andere, die misschien niet eens zo héél lang uit zullen blijven. Wij leven immers snel tegenwoordig. Dit mag dan, enkele dagen vóór de Ame rikaanse presidentsverkiezingen, een ver ontschuldiging zijn om het daar nu eens niet over te hebben, maar over een, voor lopig althans, minder in het oog lopend stuk van de wereld, Afrika. Afrika is in de Tweede Wereldoorlog een nieuwe rol te beurt gevallen. In Noord-Afrika werd één der armen van de totalitaire tang afgeknepen, die het Midden-Oosten moest kraken. Helemaal onberoerd ging dat Afrika's bewoners niet voorbij. De oorlog ging nergens onberoerd voorbij en in andere stukken van de wereld nog minder dan in Afrika. In Oost-Azië kre gen de blanke landbouw-ondernemingen last van arbeids-conflicten, ze kregen te maken met publieke spanningen, hun beheersrechten en hun eigendomsrechten stonden niet meer zo rotsvast overeind als vóórdien. Menige grote landbouw-onderneming liet zijn oog op de kaart van Afrika vallen, hopende daar de rust te vinden, die het in het oude gebied niet meer vond. Maar ook de vrede die op de oorlog volg de heeft het, voorheen tamelijk van de actieve politiek afgelegen land beroerd. Dóór het land loopt een van de Westerse verdedigingsgordels en in het economi sche vlak zijn er speculaties om Afrika als landbouwland samen te doen leven met Europa als industrieland. Niet alleen in de toekomst, maar ook in het heden trekt de huidige wereldpolitiek haar voren door de sociale verhoudingen. Die sociale verhoudingen gaan in de eer ste plaats over de relatie blank-zwart. Evenals ïn Ookt-Azie" tvenSen de' inheem sen zelfbestuur, tenminste een part van de opbrengst van de onderneming voor de ontwikkeling van hun land, en de positie van de zwarte arbeider meer in overeenstemming met die van zijn blanke collega. Aan de Goudkust is men aan die verlangens voor een deel tegemoet geko men. De premier daar stapte uit de cel in zijn ministeriëel kabinet en tot nu toe schijnt het experiment te lukken. Zó ver zijn de Engelsen in Kenya nog niet gegaan al is er een bestuur, dat de in heemsen tot zelfbestuur tracht op te kwe ken langs de lijnen van geleidelijkheid. Helaas wordt aan beide uiteinden van de lijn van geleidelijkheid gebogen; aan de ene zijde door de nationalisten, aan de andere zijde door de planters, die van nieuwigheden niet al te veel moeten heb ben en elk streven naar een moderne huishouding als gevaarlijke nonsens be schouwen. Kan de lijn van geleidelijkheid die druk niet meer weerstaan, dan begint ze te kraken en dat gekraak is dan bijvoor beeld het optreden van de Mau-Mau. De enige duurzame remedie is het weg nemen van de druk aan de uiteinden, ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDESTR36» SÖESTDIJK TELEF.2792 In prijzen van f136.f160. f198.f249.en hoger. De Soester bakkers spannen samen En stellen zich teweer, Zij bakken daarom voortaan vast Geen zoete broodjes meer. De bakkers leveren dus straks Geen brood meer op crediet, Wie dus zijn bakker niet betaalt, Die krijgt zijn kuchje niet. De bakkers hebben schoon gelijk Hier in het Soester land, Zij trekken zich er niets van aan, Als men raakt aangebrand. Het is een prima regeling, Die men verstandig prijst, Wie zijn cadetjes niet betaalt Komt op de zwarte lijst. Van 1 November af heeft elk, Die thans nog staat in 't krijt, Voor de vereffening der schuld Eén maandje nog de tijd. Daarna is het finaal gebeurd, Dan is er geen respijt, Zodat degeen die niet betaalt Zwaar op een houtje bijt Broodnodig is die maatregel, Men poft vaak in het groot En vraagt daarbij niet hoe of komt De bakker aanzijn brood E. VAN EEDEN door het tempo van de hervorming te ver snellen. Misschien wordt er dan voorshands wel wat minder verdiend daar in Afrika, maar van verdienen kan men eigenlijk alleen met recht spreken wanneer men zelf ge diend heeft, in dit geval Afrika gediend heeft op zijn weg naar zelfstandigheid, op zijn weg naar toekomstige „grote we reldmacht". Wie weet over hoeveel jaar slechts de presidentsverkiezingen van Afrika even veel stof doen opwaaien als nu die van Amerika. De schoolarts rapporteert. In onze gemeente zijn bijna 4000 kin deren die een kleuterschool, een lagere of Ulo-school bezoeken en deze kinderen zijn in de loop van het jaar 1951 door de schoolarts dr. W. Hölzenspies onderzocht. Deze schoolarts heeft het rayon Baarn, Bunschoten, Eemnes, Hoogland en Soest tot zijn werkterrein en zijn bevindingen zijn neergelegd in een uitvoerig rapport, waaruit wij het volgende vermelden. Voor het eerst werden in Soest de gees telijk en lichamelijk onvolwaardigheden geregistreerd, dit op initiatief van de „Opbouwstichting" te Utrecht. Voor zo ver het kinderen betrof in de leerplich tige leeftijd werden de onvolwaardi- gen, in samenwerking met het onder wijzend personeel, opgespoord. Deze kinderen werden getest door een 11-tal test-teams, onder leiding van Prof. v. Houte te Amsterdam. Eveneens had in 1951 een systematisch onderzoek plaats op alle scholen naar het vooz'komen van asthma of asthma- tische bronchitus. De reactieproef van Pirquet, ten behoeve van het onderzoek naar t.b.c., werd op verschillende scholen toegepast. Bij het onderzoek bleek, dat de meeste kinderen behoorlijk waren gekleed en dat zowel boven- als onderkleding er in het algemeen verzorgd uitzagen. Het wekelijks nemen van een bad schijnt meer in zwang te komen; slechts zelden zag men vuile kinderen. Er zijn echter gezinnen, waarvan de moe ders om een of andere reden, als debili- tas, onmaatschappelijkheid, landurige ziekte, te groot gezin-, en geen hulp, die zware taak van kinderen verzorgen en opvoeden niet aan kunnen. Hier ontstaan de stumpers, die er ver waarloosd uitzien en wat voeding en lichamelijke en geestelijke verzorging be treft te kort komen. Deze gezinnen zijn meestal ook de bron nen voor het instandhouden van levend hoofdonrein. Handen wassen blijkt geen algemeen in geburgerde gewoonte te zijn. Gelukkig zijn er leerkrachten, die hier op letten en voor de les begint de handen controleren en kinderen naar de kraan verwijzen, als deze er is, want er zijn nog scholen waar geen kraan in het gehele gebouw aan wezig is. (Of dit ook in Soest het geval is, kunnen we uit het rapport opmaken). Over het algemeen constateerde de arts wel enige verbetering in dit opzicht en hij trof op de meeste scholen bij het fon- tijntje zelfs zeep en een handdoek aan. Veel kinderen ziet men een slechte hou ding aannemen bij het maken van hun schoolwerk. Dit is of algemene slapte of een verkeerde gewoonte. Het kan ook 'n gevolg zijn van het minder goed zien en soms ook, dat bank en kind niet bij el kaar passen. Geconstateerd werd echter, dat in het afgelopen jaar op vele scholen nieuwe of goed gerestaureerde banken de onbruik bare banken hebben vervangen. Sombere, lelijke kleuren op de muren der lokalen zijn eveneens vervangen door vrolijke kleuren. Dr. Hölzenspies bespreekt verder de ver vroegde toelating van leerlingen op de lagere school en ontraadt uitdrukkelijk de kinderen op een leeftijd van 5% ïaa^ naar school te zenden. Evenzo keurt hij het af, dat er cursusjes worden gevormd voor kinderen van rond 6 jaar, die daar door de le klas moeten overslaan. Met de Philips Lux-meter werden in de scholen lichtmetingen gehouden. Gecon stateerd werd, dat het aantal lamper per klas varieerde van 1 tot 4. Zij hangen vaak te hoog of zijn versierd met doekjes. Het aantal watts varieert in diverse licht bronnen sterk. De schakeling der lampen is in vele scholen fout. Er zijn schoolloka len, waar de gehele dag het licht onvol doende is. Vaak zijn de lichtpunten niet afgeschermd door matglazen ballonnen en hindert het schelle licht de leerlingen. Een enkele school gebruikt de gehele dag kunstlicht. (Dit laatste komt niet in Soest voor.) Soms houden bomen voor de lokalen of overhangende dakgoten veel licht tegen, terwijl ramen in de gangwand, indien daar geen licht van buiten kan toetreden, geen betere verlichting in het lokaal kan geven. Voor dames en kinderen in suède, zwart, bruin en grijs 5.25 in suède, met wol gevoerd en broderie stiksel 6.25 Elegante gevoerde Nappa en Glacé, moderne kleuren 9.75 - 10.95 - 11.50 Ook grote maten. Ruime keuze wollen KINDERWANTEN en HANDSCHOENEN in moderne, leuke kleuren. Stecnhoffstraat 15 Tel. 2152 Brengt U altijd iets aparts Tot zover de conclussie van dr. Hölzen spies, die met deze Lux-meter opvallen de dingen vaststelde. Zo werd in een lo kaal van een der scholen vastgesteld, dat de kinderen, die bij de ramen zaten een lichtsterkte ontvingen van 2100 Lux, ter wijl de kinderen die 3 rijen verder hun plaatsje hadden, slechts 400 Lux licht sterkte kregen. De schoolarts wijst er op, dat de presta ties van het kind in een slecht verlichte ruimte schadelijk worden beinvloed. Het oog van het jonge kind heeft een groot aanpassingsvermogen, zegt de dok ter verder en verklaart, dat de oogklach ten meevallen. Zeer veel hinder ontstaat er door glim mende borden en schelle lichtbronnen en de dokter adviseert om de kinderen om de twee of drie maanden van rij te doen verwisselen. Er zijn in Soest scholen waar men lich te gangen heeft, doch ook waar in de lange gang minimale raampjes zijn aan gebracht. Soms zijn er lokalen, die op het Noorden zijn gelegen, terwijl ook ramen werden aangetroffen, waarin matglas ge plaatst was. Onderzoek naar t.b.c Op zes scholen in Soest is de proef van Pirquet toegepast ter opsporing van t.b.c. In totaal werden 779 Soester kinderen aan deze proef onderworpen. Positieve reactie kreeg men bij 29 kinderen. Geen der kinderen had een longafwijking en geen enkel kind behoefde te kuren. In het gehele district werden 2899 kinde ren gepirquetteerd en 116 reageerden po sitief, hetgeen neerkomt op 4 °/o. In 1952 zullen alle kinderen deze proef onder gaan. Uitzending van kinderen. In Soest werden in 1951 door het Cen traal Genootschap 15 kinderen voor een A-verpleging uitgezonden, alsmede 10 kinderen voor een B-verpleging. Acht R.K. Kinderen en 9 Prot. Chr. kinderen werden eveneens uitgezonden, zodat in totaal 42 kinderen voor enige weken voor hun gezondheid buiten Soest vertoefden, hetgeen 50 °/o meer is dan in het jaar '50. Het totaal aantal verpleegdagen was 2527, hetgeen een gemiddelde geeft van 60 da gen per kind. Lichamelijke toestand der jeugd. In totaal onderzocht de schoolarts in. on ze gemeente 2955 kinderen t.w. 401 leer lingen van kleuterscholen, 1158 leerlin gen der eerste klassen van lagere scholen, 111 i leerlingen der 4C, 5e en 6e klassen der lagere scholen en 285 leerlingen van Ulo-scholen. Bij 689 kinderen of 23.3 kwamen geen afwijkingen voor, de rest der kinderen, dus 76.7 hadden wel afwijkingen. Een voldoende goede voedingstoestand werd geconstateerd bij 2196 kinderen of 74.3 Een onvoldoend matige voedings toestand hadden 618 kinderen of 20.9 °/o. Een voedingstoestand welke iets te wen sen overliet werd geconstateerd bij 111 kinderen of 3.7 °/o, terwijl 30 kinderen of 1 °/o een onvoldoende voedingstoestand (veel te wensen overlatende) bezat. Andere afwijkingen. Twintig asthma-patiëntjes werden aange troffen, terwijl er 16 leerlingen een breuk hadden. Het aantal leerlingen dat aan heilgymna stiek moet doen bedraagt 88. Geestelijk achterlijke kinderen werden in onze gemeente ten getale van 20 aange troffen. Op alle scholen zullen deze kin deren worden opgespoord. Verder bleken 73 kinderen bedwateraars te zijn, 8 kinderen hadden een hartafwij king, 35 kinderen stotterden en stamel den, 58 kinderen hadden een verminderde gehoorscherpte, terwijl bij 64 kinderen te grote amandelen werden geconsta teerd. Het totaaloverzicht van de lichamelijke gesteldheid van onze jeugd volgt hieron der: Lichamelijk voldoende (goed) 801 kinde ren. Lichamelijk voldoende (matig) 210 kinderen. Lichamelijk onvoldoende (iets te wensen) 33 kinderen. Lichamelijk on voldoende (veel te wensen) 6 kinderen. Geen afwijkingen 252 kinderen. VOLKS-UNIVERSITEIT. Wanneer men een stukje roggebrood in twee helften snijdt en ergens in de tropen en in de Noordpool elk een helft deponeert, gaat dit roggebrood schim melen. In de tropen zal de schimmel reeds na een paar dagen optreden, in de Noord pool zal het misschien enige weken du ren, doch het typische feit doet zich voor, dat op beide helften roggebrood dezelfde soort schimmel voorkomt. Deze schimmel is, zoals ook de duizenden andere schimmelsoorten, een wezen, dat tot het plantenrijk behoort, in ontwik keling één trapje hoger dan de bacterie, doch het bladgroen missend. De schimmels breken door hun optre den stoffen af en zijn de opruimers in de natuur, doch zij worden ook altijd aan getrokken tot ons menselijk voedsel. Over de schimmels, als vrienden en als vijanden van de mens, sprak Dinsdag avond Mej. A, L. v. Beverwijk uit Baarn, voor een zeer goed bezette zaal in het Oranje-Hotel. Mej. v. Beverwijk, die medewerkster is van Prof. Johanna Westerdijk, hield een uitstekende en uitgebreide causerie over dit onderwerp en zij kon uit de practijk spreken, daar op het laboratorium van het Cantonspark te Baarn alle mogelijke schimmels worden onderzocht en ge kweekt. Het bleek wel, dat schimmel meer is dan een „viezigheidje", dat de huisvrouw op voedsel tegenkomt. De bierbrouwer en de bakker zouden zonder de nuttige werking van de schimmel niet kunnen leveren en leven, doch de fruit-exporteur pakt zijn sinaasappelen stuk voor stuk in een pa piertje, om te voorkomen, dat bepaalde schimmelsoorten zich op de vruchten „werpen" en scheepsladingen van dit goede voedsel zou bederven. Schreef Napoleon niet een prijsvraag uit ter voorkoming van vernietiging van Onze voormalige minister van Buiten- Buitenlandse Zaken, Mr. D. U. Slikker, is» op zijn nieuwe post van ambassadeur in Londen gearriveerd. Mr. Stikker met zijn echtgenote bij zijn aankomst in Londen aan het Liverpool- station. Veel oogafwijkingen. Het aantal oogafwijkingen, dat bij de schooljeugd werd geconstateerd is niet gering. Bij niet minder dan 685 leerlingen of 23.1 werd een dergelijke afwijking geconstateerd. Van deze 685 kinderen droegen reeds 225 een bril. De jeugd met oogafwijkingen was als- volgt verdeeld: Kleuters 6.4 °/o (bril: 2.7 °/o); le klasse leerlingen 8.9 °/o (bril 2.2 °/o); 4e, 5e en 6e klasse leerlingen 38.8 °/o (bril 11.6 Ulo leerlingen 43.1 (bril 20.7 °/o). Van de 328 jongens hadden 24 een verminderde kleurenzin, terwijl 3 van de 314 meisjes aan dit euvel leden. Dit betekent, dat dit euvel bij jongens 8 maal meer voorkomt dan bij meisjes. Hoe waren de gebitten Iets meer dan de helft van de leerlingen had een goed gebit, terwijl iets meer dan 10 der Soester jeugd een slecht gebit heeft. De cijfers waren als volgt: goed ge bit 55.4 matig 32.6 slecht 11.7 °/o. Het aantal slechte gebitten is percentage- gewijs in het gehele district sinds 1950 terug gelopen van 15.9 °/o tot 13 °/o. De schoolarts constateerde een groter be zoek aan de tandarts, doch dringt er in zijn rapport op aan, dat men het gebit vanaf de kleutertijd verzorgt en onder houdt, waaraan menig ouder niet voldoet. Niet voor niets wordt ons drinkwater van jodium voorzien en bakxen de bakkers met jodiumzout. Al loopt volgens de arts het aantal struma-gevallen terug, in Soest trof hij 624 kinderen aan lichtelijk met struma behept. voedsel door schimmels en werd in 1810 een Franse kok niet de winnaar van deze prijsvraag. Deze kok beschreef een me thode om voedsel te koken en dusdanig te bewaren, dat er geen bederf plaats vond. Heden ten dage past iedere huis vrouw deze methode toe, als zij „weckt". De zwarte vlekken in textiel, welke we weer-vlekken noemen, hebben niets met „De Bilt" te maken, doch zijn een schim melsoort. Ook glas, nagels, handen en voeten kunnen door schimmëis ernstig worden aangetast. De voorzitter van de Volks-Universiteit, Ir. Klaarhamer, sprak een dankwoord voor de uitermate deskundige wijze, waarop Mej. v. Beverwijk haar toehoorders had meegevoerd in het schimmelrijk. De le zing werd met lichtbeelden en demon stratie-materiaal zeer verduidelijkf. JAARVERGADERING AQUARIUM-VERENIGING. Dinsdagavond werd in hotel „De Gouden Ploeg" de jaarvergadering gehouden van de Soester Aquarium-Vereniging „Zil ver Tetra". In zijn openingswoord heette de voor zitter, de heer W. Surink, speciaal de nieuwe leden welkom en releveerde de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. De vereniging bleek een gunstig jaar te hebben gehad, zij het, dat enige moeilijk heden van organisatorische aard over wonnen moesten worden. Het ledental steeg van 13 tot 31. Spr. memoreerde de zieken-troost-actie, VOOR (Dagelijks vers) Soesterbergsestraat 28 - Telefoon 2325 Voor de oorlog toen Indonesië nog Ne derlands Oost-Indië heette; ten tijde, dat er in dat prachtige land iets groots werd verricht; toen er een wegennet lag tot in haast iedere uithoek; men er eenvoudig niet aan dacht een schietijzer mee le ne men; toen er tot in de verste dessa nog een vezeltje gezag was en er vrede, rust en welvaart was, toen zag men in Indië zo goed als nooit officiële Regeringsper sonen uit Nederland. Eerste of Tweede Kamerleden zijn er bij mijn weten nooit geweest, laat staan een Minister. Vaak genoeg werd vanuit In dië aangedrongen op bezoek van vooral Tweede Kamerleden, opdat zij uit eigen ervaring zouden kunnen weten waar zij over spraken, wanneer „Indische Zaken" aan de orde waren. Indische specialis ten waren in onze Volksvertegenwoordi ging immers met een heel scherp zoek licht nauwelijks te vinden. Maar zie, na de capitulatie van Japan in 1945, is er, wat dat reizen door de Ka merleden naar Indië betreft, plotseling een verandering ten gunste ingetreden. Nu was de stroom bijna niet te stuiten en er leek een wedloop te ontstaan om in de minst mogelijke tijd „specialist" te wor den. Nu zal iedere Indisch-gast U weten te vertellen, dat dit maar voor enkelen is weggelegd en dat daarvoor practisch een mensenleeftijd nodig is, maar dat mocht niet verhinderen, dat sommigen het wer den na een bezoek van een paar dagen en dan uitspraken deden om van te rillen. Het resultaat is dan ook, in samenwerking met onze geallieerde vrienden Amerika en Engeland, navenant geweest. Eén on zer na-oorlogse specialisten, die momen teel weer in Indonesië rondtoert, (waar om weet ik niet), deed vorige week in Palernbang een uitspraak, waarvan hij achteraf zelf vreemd zal hebben opgeke ken en zijn Indonesische vrienden ver wondert „adoe" op zullen hebben gezegd. Nederland heeft namelijk volgens het Kamerlid Goedhart niets op Nieuw-Gui- nea te maken, doch Indonesië evenmin, daar er noch Indonesiërs noch Nederlan ders thuis horen. Nou, dat weet de wereld dan en we kun nen niet beter doen dan deze mening doorgeven aan Amerika en Engeland. En voor onze eigen regering is het pret tig te weten wat haar te wachten staat tijdens de komende besprekingen met In donesië, met „Indische specialisten" van dit gehalte achter zich. H. OEKMAN. Dames- en Heren-kleermakerij Soesterbergsestraat 9A Telefoon 2408 ONTVANGEN: Nieuwe wollen Ruiten, 92 br., p. M. 5. Effen wollen Stoffen, 130 breed, ƒ.6.50 Nylon Kousen f 3.90-/ 6.25 Wandelnylons, 70 denier, ijzersterk, 8.75 Lakens, Slopen, Theedoeken, Tafellinnen, Zakdoeken enz. Wie voor f 50.huishoudgoed tegelijk koopt, ontvangt 10 korting. ZIE ONZE ETALAGES. waarvoor gelden waren binnengekomen en welke actie eerstdaags tot uitvoering komt. Bij acclamatie werd het zittende bestuur herkozen, terwijl enige aanvulling plaats had. Het bestuur is zodoende alsvolgt sa mengesteld W. Surink, voorzitter; P. Dekker, secretaris; K. H. Haremaker, penningmeester; de heren Eckhardt, Fey, R. Stalenhoef en Veenstra leden De spaarcommissie wordt door de heren Schalkx en Schaeffer gevormd. Na verschillende huishoudelijke punten te hebben afgehandeld had een verloting plaats. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. RIJWIEL SOLEX SERVICE. Van de Rijwiel Solex service stationer, de Fa. M. Lettenmeijer, vernemen wij, dat de service van de Rijwiel Solex we derom is uitgebreid. Het bestaande sy- teem werkte prima, doch is thans weer veel verbeterd. Mocht een berijder een versleten motor hebben of wenst hij de nieuwe krachtige motor, dan kan hij zijn motor inruilen met een minimum aan kosten. Heeft de oude motor geen motor- lichter, niet erg, de nieuwe heeft er wel een. Het devies van de Rijwiel Solex organisatie: Uw Solex eeuwig jong en veilig en goedkoop rijden, treedt hierdoor nog meer naar voren. Voor bijzonderheden zie men de adver tentie in dit nummer. E.H.B.O. MET MUZIEK. A.s. Zaterdag 1 November zal, tot besluit van de inzamelingsactie „25 jaar E.H. B.O.", een draaiorgel door onze gemeente gaan, teneinde geld in te zamelen voor aanschaf van het nog ontbrekende ma teriaal bestemd voor de opleiding van E.H.B.O.-ers. Tevens zullen op 3 punten in de gemeente, n.1. Nieuwerhoek, Ge meentehuis en plein Soesterbergsestraat, grote collectebussen worden geplaatst. We vertrouwen, dat dit sluitstuk der in zameling een groot succes zal worden en dat iedere inwoner z'n steentje zal bijdragen, opdat deze sympathieke vere niging in staat wordt gesteld haar doel te bereiken, n.1, een zo groot mogelijk aantal inwoners op te leiden tot geoefen de E.H.B.O.-ers. In Soest daar hoort het zo in ieder gezin E.H.B.O.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1