Volkszang. Van week tot week in Soest. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 4 NOVEMBER 1952. 30e JAARGANG no. 80. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126156 De aquarium-vereniging in onze gemeen te had maanden geleden een mooi plan netje. De leden, die iedere dag hun hart ophalen aan hun aquarium, wilden dit genoegen ook verschaffen aan hen, die langdurig aan het ziekbed gekluisterd zijn, want juist aan deze mensen zou een aquarium veel afwisseling geven. Het werd geen kwestie van propaganda of ledenwerving, want de vereniging be sloot aan zieken een aquarium gratis in bruikleen te geven met eveneens gratis verzorging van de levende have door le den van de vereniging gedurende de eerste maanden. Een instelling ter plaatse was door dit goede idee zo gegrepen, dat men 200. voor dit doel beschikbaar stelde, hetgeen betekende, dat er niets meer in de weg stond om het plan ten uitvoer te brengen. Doch helaas waren er tot voor kort geen zieken te vinden, die een aquarium wens ten te ontvangen en kon aan dit mooie plan van practische naastenliefde geen uitvoe ring gegeven worden. Thans heeft één patiënt zich gemeld en aan deze zal nu, met enig plechtig vertoon, een aquarium worden overhandigd. De aquarium-vereniging wenst meerdere zieken te helpen en als deze zich even opgeven bij het Verkeershuis, dan komt de zaak vanzelf in orde. De Soester bakkers namen een krachtig besluit. Zij zijn het poffen en niet-betalen moe en wensen nu contante betaling voor hun brood, met de restrictie, dat de be taling per week is toegestaan. De niet-betalers, waarvan zo menig mid denstander de dupe is geworden, wordt verhinderd, dat zij hun eigen bakker met een schuld van de deur sturen en weer een andere bakker de dupe laten worden. Dit soort broodkopers gaat op de zwarte lijst en geen Soester bakker verkoopt aan iemand, die op deze lijst voorkomt. De bakkers zullen binnenkort niet de enigen zijn met hun zwarte lijst. Zoals men in onze Courant heeft kunnen lezen, treffen ook de andere middenstanders maatregelen om een zwarte lijst in te voeren. Niet alle Soestenaren zijn wanbetalers. Er zijn nog vele Soestenaren, die sparen willen en kunnen. Dit bemerkten we aan een publicatie van de Rijks-Postspaar bank. In de maand Juli werd in Soest ingelegd een bedrag van 51.058.Het kantoor Soest nam van 27 in omvang gelijke post kantoren de 16e plaats in. Deze cijfers en die, welke wij geregeld publiceren van andere spaarbanken, stel len Soest in een beter daglicht, dan het instellen van zwarte lijsten zou doen ver moeden. De verenigings-jubilea zijn niet van de lucht. De E.H.B.O. vierde reeds haar 25- jarig bestaan op grootse wijze en bin nenkort zal de Soester Schaakclub zijn 30-jarig en de Soester Turnclub zijn 25- jarig bestaan feestelijk herdenken. Naast dit drietal is er nog een vereniging, welke dezer dagen, maar in alle stilte, jubileerde, n.1. de Mannenzangver. „Ap- pollo". Deze herdenking had plaats in een doodgewone ledenvergadering, waarop enkele oud-leden, die hun stembanden bij „Apollo hebben versleten, met een „lin tje" werden begiftigd. „Apollo" mag weten, dat velen het met ons betreuren, dat zij geen gelegenheid kregen de vereniging geluk te wensen, maar wij zijn overtuigd, dat zij de eerste de beste gelegenheid zullen aangrijpen om dit alsnog te doen. Vroeger hadden we in Soest een vereni ging van Kanarie-liefhebbers, doch tegen woordig zijn onze Soester vogelliefheb bers met de Baarnse liefhebbers verenigd. Niet minder dan 7 inzenders uit onze ge meente exposeerden daarom tot en met gisteren hun vogels op de in Baarn ge houden tentoonstelling. Onder dit 7-tal zijn 3 politiemannen, die hun vrije tijd aan het kweken van vo gels besteden, n.1. de heren A. de Lief de, J. Kaspers en K. den Ouden. Politiemannen die goed zijn voor vogels, kunnen voor mensen niet kwaad zijn, waarom wij het gehele corps adviseren het voorbeeld van hun collega's te volgen. De niet politionele Soester inzenders waren Mevr. v. d. Berg, P. v. d. Broek, D. Maag- delijn en W. Mulder. Een Soester amateur wichelroedeloper, de heer TJ». J. Luytelaar, is in het bestuur gekozen van de onlangs opgerichte vere niging van amateur-wichelroedelopers. „Wie zingt vergeet zijn zorgen Het is 'n waarheid zo oud als de wereld, maar zij wordt nog maar al te weinig beseft. En bovendien is zingen gezond Het oefent de longen en de spieren van het strotten hoofd, het dwingt tot rust en regelmaat en het is een stimulans tot fris en opge wekt leven. Maar de mens alleen komt er zo zelden toe, want het dient gezegd, dat het dagelijks leven maar zelden uit nodigt om er een loflied op te zingen. Dat gaat nu veranderen, want evenals in zovele gemeenten van ons land zal 0Gk in Soest een afdeling worden opgericht van „Volkszang", een vereniging, die zich ten doel stelt het pittig zingen van het echt Vaderlandse lied. Men denke daarbij niet in de eerste plaats aan het befaamde „Groene en stille dal", noch aan de „Leliën op het veld", want er zijn zo talloos vele andere liederen uit verleden en heden, in onze eigen en in de Vlaamse taal, die ten onrechte in het vergeetboek zijn geraakt. Kloeke, vrolijke en vlotte liederen zijn het, die het sa- menzingen tot een genot maken. Morgenavond houdt „Volkszang" in Eem- land haar eerste propaganda-avond, on der leiding van de bekende zangleider uit 's Gravenhage, Herman Stenz. Zij, die al eens zo n avond hebben mee gemaakt, behoeven wij niets te vertellen, en degenen voor wie het nieuw is, mogen wij aanraden Kom kijken en zing mee Het belooft een feestelijke avond te wor den. Breng vrienden en kennissen mee, want vooral bij Volkszang geldt Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Het plan bestaat, bij voldoende deelneming, eens per maand een oefenavond te houden. De 'ervaring leert, dat zij, die eenmaal aan deze uitermate gezellige en stimulerende avonden hebben deelgenomen, dit maande lijkse festijn niet meer willen missen. werd gemaakt, had een verloting plaats. De opbrengst hiervan is bestemd voor aanschaffing van het radiotoestel, waar mee de schoolradio-cursussen kunnen worden gevolgd. Na afloop van deze zeer geslaagde ouder avond konden de ouders van de leerlin gen zich onderhouden met de leraren over de vorderingen van hun kinderen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië (uitsluitend voor Medan) m.s. „Bali" (12 Nov.). Nieuw Guinea m.s. „Java" (16 Nov.). Ned. Antillens.s. „Baarn" (8 Nov.). Suriname m.s. „Nes tor" (12 Nov.). Canada s.s. „Aalsdijk" (5 Nov.) en s.s. „American Judge" (6 Nov.). ZWAVELZUUR-SPUITER VEROORDEELD. Een misselijke en kinderachtige streek, noemde de Utrechtse Politierechter de handelwijze van G. M. K. alhier, die zich voor hem moest verantwoorden wegens het besproeien met zwavelzuur van een aantal dameskledingstukken van mevr. H. v. D., tegen welke dame de man enige grieven had, omdat deze het haar ge leende geld niet tijdig terug betaalde. De verdachte verklaarde tijdens het in cident onder de invloed van sterke drank te hebben verkeerd. Hij had de geleden schade ad 350.aan de gedupeerde ver goed. De Officier van Justitie veroordeelde de verdachte tot een boete van 60.subs. één maand hechtenis. VLEESVERKOOP. Morgenmiddag (Woensdag), te 3 uur, heeft wederom vleesverkoop plaats aan het slachthuis. Antiek en Modern. Chief Buffalo Plain met leden van zijn familie, uit de indianenstam van het stg- ney reservaat bij Calcary in Canada, die te Londen in een groot circus zullen op treden, bezoeken aldaar het vliegveld om de beroemde Britse machine „Cornet" te bezichtigen. OUDERAVOND U.L.O.-SCHOOL KERKEBUURT. Donderdagavond j.1. vond in het gymna stieklokaal van de Openbare School Ker- kebuurt de jaarlijkse ouderavond plaats. Ondanks het slechte weer was de op komst zeer goed te noemen. Het hoofd der school, de heer Van der Wal, heette allen welkom, in het bijzon der die ouders, waarvan de kinderen voor het eerst de U.L.O.-school bezoeken. Vervolgens gaf hij een kort resumé over het afgelopen schooljaar met als hoogte punten voor de jeugd de gehouden „Bon- te"-avond in hotel „Eemland" in Januari van dit jaar en het jaarlijkse schoolreisje. Het gedrag van de schoolgaande jongens en meisjes was vrij behoorlijk te noemen. Door het heengaan van Mevr. Esch, als lid der oudercommissie, werd een nieuw lid in deze commissie gekozen. Na een herstemming bleek Mevr. Witteveen de meeste stemmen op zich te hebben vere nigd. De heer Van der Wal bracht dank aan de scheidende Mevr. Esch, die 5 jaren deel uit maakte van genoemde commissie. Hierna werden een tweetal schoolfilms vertoond, die zeer in de smaak vielen. In de pauze werd thee rond gediend. Na de rondvraag, waarvan druk gebruik ONZE LIEVERDJES. De politie greep vier knapen van 11 tot 14 jaar in hun kraag. Zij hadden zich on ledig gehouden met het stuk gooien van de ruiten van de watertoren. In totaal sneuvelden er 31 ruiten, hetgeen een scha de van 125.betekent. Vier vaders mogen de schade betalen. NOG 7 DAGEN TEGOED. Een zwervend persoon werd in onze ge meente door de politie aangehouden. Hij bleek nog 7 dagen vrij logies tegoed te hebben en werd naar Utrecht over ge bracht. FINALE BILJARTKAMPIOENSCHAP. Aan de finale om het persoonlijk kam pioenschap biljarten le klasse libre van de K.N.B.B., district Eemland, nemen de volgende spelers deel J. Ankersmit en J. de Vries van „Ons Genoegen" te Baarn, J. Renne en J. Hop staken van „Zonneheuvel" alhier, J. Wit te van Verg. Wagen, Ch. Meyer v. V.V.V., B. IJzerdoorn van Soester Kwartier, C. Claassen van „De Viersprong" alhier en R. Loor van „Centraal" alhier. Vanaf Donderdag tot en met Zondag worden deze wedstrijden te Amersfoort, in restaurant „Terminus", gespeeld. AANBESTEDING. De bouw van een winkelhuis vóór bet perceel Koninginnelaan 16 werd ^oens~ dag openbaar aanbesteed. De volgende inschrijvingen kw?*11011 bin- nen B. v. Breukelen en Zn. 27.600. W. Groenestein 27 673 Rasch 28.050.—. W. v. Asch 'ƒ28.789.—. H. v. Asch 29.900.—. H. v.Vch 31.400.—. Wed. v. Breukelen en Z'u 28.925. Toen ik vorige week Dinsdag de heer Surink van de V.V.V. een karweitje toe dacht in verband met de internationale trein, welke vanuit Soest met de eerste gelegenheid niet te halen is, wist ik nog niet wat ik nu weet. Daarom zou ik zeg gen heer Surink, laat U dat karweitje maar even wachten. Hier is werk, dat be langrijker is. Ik wist vorige week namelijk nog niet, dat iedere dag, zomer of winter, weer of geen weer, ongeveer 60 Soesters zeer vroeg op stap gaan naar Soestduinen, om daar de trein te pakken, die hen vóór half acht in Utrecht brengt. Wilt U zich dit maar even indenken In het najaar en in de winter, wanneer het vaak geen weer is om je hond buiten te laten, of als de sneeuw centimeters hoog ligt en vele van ons zich nog' eens een keertje omdraaien, ploeteren een zestigtal Soes ters, iedere dag weer, ergens op de Soes- terbergsestraatweg, om hun trein te halen. Hoe weinig dit ook meevalt en zeker niet bijdraagt tot „arbeidsvreugde", zouden al deze mensen er vrede mee hebben altijd maar weer naar Soestduinen te fietsen, ware het niet, dat door ongeveer de hele lengte van onze gemeente en voor de meesten gemakkelijk bereikbaar, de spoor lijn Baarn-Utrecht loopt. Vroeger, toen „Bello" nog over deze lijn sukkelde en haast een bezienswaardigheid was, was het wél mogelijk vóór half acht in Utrecht te zijn zonder eerst ettelijke kilometers te fietsen. Toen „Bello" moest verdwijnen om plaats te maken voor de moderne electrische treinstellen, hebben we staan juichen bij de hooggestemde toespraken. We zouden comfortabeler reizen, geen last van rook of roet meer hebben en vooral zou het veel vlugger gaan. De werkers, die voor dag en dauw op stap moeten voor hun dagelijkse brood, denken echter met weemoed aan hun ouwe trouwe Bello, waarop wel veel te mopperen viel, doch die hen toch zonder ongewenste ochtendgymnastiek op hun werk bracht. Voor deze mensen zou er weer reden tot juichen zijn, wanneer B. en W., door stappen bij de Ned. Spoorwegen, wisten te bereiken, dat we met die mooie electri sche treinstellen een zodanig vroege ver binding met Utrecht kregen, dat de wer kers niet iedere dag met ergenis behoeven te beginnen. En nu moeten de Spoorwegen met het in lassen van een vroege trein niet wachten tot de invoering van de nieuwe dienstre geling in Mei 1953, want dan hebben de ze mensen nog een slecht half jaar voor de boeg. H. OEKMAN. WATERSCHAP „MIDDELWIJK". In de vergadering van de stemgerechtig de ingelanden van het Waterschap „Mid- delwijk" werd de begroting 1953 in in komsten en uitgaven vastgesteld op ƒ2311.27. In de commissie voor het nazien van de rekening 1952 werden benoemd de he ren A. W. Hilhorst, P. A. Hilhorst en C. J. v. 't Klooster. GESLAAGD. Voor het examen coupeuse slaagde Mej. E. Westra alhier. Voor het examen cos- tumière Mevr. Schnitzler alhier. Beiden waren leerlingen van de modevak school Mevr. v. d. Linden alhier. WIELRIJDER REED TEGEN DE TREIN. Vrijdag reed de 57-jarige N. E. P. alhier per rijwiel op de Molenstraat. Toen hij nabij de onbewaakte overweg aldaar door belsignalen attent werd gemaakt op het naderen van de trein, wilde hij zijn rij wiel afrem1"6"' doch tot zijn schrik be merkte hij, dat zijn remmen weigerden. De wielrijder reed op de passerende trein in en kwam tegen de laatste wagen van een electrisch treinstel, komende van het station Soestdijk, terecht. Hij kwam te vallen, doch liep slechts lich te verwondingen op, terwijl zijn rijwiel werd beschadigd. De trein ondervind geen vertraging. BRACHT ontploffing 1EWEEG. Misschien waande hij zich op Bikini en dacht hij atoom-energie te kunnen ont wikkelen. Feit is echter, dat een H.B.S.- leerling, toen hij Zondagavond een men ging van 2 scheikundige stoffen deed ontploffen, hij ook zelï schrok van de ge weldige klap van deze ontploffing. Om wonenden renden hun huizen uit, doch erger dingen deden zich niet voor.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1