memaker S.S. Marschiert. Advertentie. Eventjes terzijde ROUW- eo TROUW- Aanval op de Dollar. Van week tot week in Soest. Weet U wxtt (darMLeuA Li. Meningen van onze lezers. SOEST. PROBEERT ze eens onze heerlijke gekruide Banketbakkers - Speculaas. SOESTERBERG. IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 7 NOVEMBER 1952. 30e JAARGANG no. 83. SOESTER(ï)OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.01 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT BUREAU VOOR REDACTIE KN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De heer Ramcke heeft zijn donderrede gehouden. Wanneer je natuurlijk on schuldig een poos hebt gezeten in de overigens niet al te oncomfortabele ge vangenis en bij je vrijlating door je voor malige onderhorigen wordt ontvangen op een wijze, die, wat spontaniteit aangaat, zelfs Hitier niet te beurt viel, dan wil je je wel eens uitspreken. Dan praat je je mond wel eens voorbij ondanks de waar schuwende briefjes van de bestuurstafel. Maar ja, het onschuldige en vrijheidslie vende hart van de heer Ramcke had be hoefte aan de verkwikking van het ap plaus van zijn auditorium. En dat die re de dan later gedesavoureerd moet wor den, nou ja, dat is politiek. In hun hart weten onze Teutoonse heldenscharen het wel beter en als eerst die „politiek" maar weer eens van de baan is. Ja, die politiek. De heer Ramcke c.s. mochten wel wat vriendelijker over die „politiek" denken dan ze zeggen te doen. Ontbood de regering in Bonn niet onze gezant om hem ónze regering te laten vertellen welke indruk een eventuele te rechtstelling van de heer Lages op haar zou maken De heren van de S.S. behoeven zich waar lijk niet te beklagen over gebrek aan „be grip" bij Adenauer en de zijnen. Als het niet zo weerzinwekkend was, zou men er om moeten lachen hoe vaak en onder welke vreemdsoortige variaties zich het „es ist nicht wahr" en het „ich habe es nicht gewuszt" zich in de Duitse ge schiedenis herhaalt. Overigens, ondanks alles wat pleit voor een gratieverlening aan Lages „op dit mo ment", is er wel iets scheefs tussen de executie van een onbenullig meelopertje als Mussert en het in leven laten van een uitsproken misdadiger als Lages. Wie had dit alles zeven jaar geleden kun nen dromen Het Duitsland van de S.S. in zijn onsma kelijke luidruchtigheid en het Duitsland van Bonn in zijn ethische geniepigheid, fleuren beiden weer onder het falen van de wereld om tot een vrede te komen. Wat kan daar anders van profiteren dan de oude verhoudingen, waarvan we in de oorlog dachten dat ze nooit terug zouden keren We hadden gedacht aan een toenadering tussen de communisten er. de rest van de wereld en bij dat proces zou Europa zelfs een belangrijke rol spelen. Er is niets van terecht gekomen. Nu ja, de schuld daarvan ligt zeker niet bij Europa of wat daar dan van overgebleven is. Want niet alleen dat irr-uuuvrianü viiJiciwu.iwe-- gebrul weer herleefde, in Frankrijk zijn het mannen als Daladier en Henriot, ex ponenten van de politiek der „München- tijd", die daar op het ogenblik de stroom mee hebben en in Engeland beleven we in de Labour-Partij een soort spel van oppositie in de oppositie. Iets wat op zichzelf geen kwaad kan, zelfs gewenst is, maar in een tijd, nu Engeland feitelijk politiek de zelfstandigste mogendheid is aan deze kant van de Oceaan, wel met wat minder kwade gezichten had mogen worden gespeeld. Zowel bij de progressieve richtingen als bij hun tegenvoeters is sinds de bevrij ding het „nieuwe" verdwenen, is men weer teruggevallen op de oude verhou dingen. Maar mogen we de Duitsers en onszelf dat terugvallen op oude verhoudingen bijzon der kwalijk nemen als er eigenlijk in de gehele wereld eenzelfde verschijnsel waar te nemen is De redevoeringen van Ike en de ontvangst daarvan in sommige sta ten herinnerden die soms niet aan rede voeringen van Ramcke Wij zullen trouwens toch met de komen de Amerikaanse politiek er op hebben te letten, dat ze niet al te zeer met hun klompen aan door de, zij het wel wat ge schonden, Europese porseleinwinkel gaan wandelen. Niet zozeer omdat dat een paar oude'prui ken zou gaan verschrikken, die met hun ideeën van een kwart eeuw terug politiek willen bedrijven in 1952, maar wel omdat de dan geschapen sfeer in Europa bijzon der gunstig zou worden voor de Duitse heren van de S.S. en hun, nog lang niet uitgestorven bewonderaars buiten Duits land. De ene helft van de S.S. marcheert al on der de sikkel en hamer. Het hoeft niet zover te komen, dat de andere helft zijn laarzen gaat poetsen met de sterren en de strepen. Uw adres voor het huren van kleding BAAIiN, TEL. 271» In de wereld zijn veel mensen, Die bekend zijn op den duur, In een dorp als Soest herken je Hier en daar zulk een figuur. Ga je jarenlang een route, Zie je steeds een man of vrouw, Tot opeenseen advertentie, Zwart omlijst, gestorven, rouw 3 ij begrafennissen schreed hij, !tatig en met hoge hoed, ,an het hoofd en bracht aan ieder, ■ie devoot was, stil een groet, onderdtallen malen bracht hij in de doden laatste eer de weg naar 't kerkhof ging hij .nderd malen en ndg meer. t opeenseen advertentie, f)0^ art hij is niet meer -<2 men bracht ook hem eerbiedig, hij deedde laatste eer! reCt! E- VAN EEDEN. Officiële Mededelingen. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Soest brengen ter openbare kennis, dat op 29 October 1952 bij hen is inge komen een verzoekschrift van L. J. F. v. d. Brink, van beroep hotelhouder, wo nende te Soest, om een verlof A in de localiteiten van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 122 en gelegen aan Soester- bergsestraat, aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Soest brengen ter openbare kennis, dat op 30 October 1952 bij hen is inge komen een verzoekschrift van Ma. Ha. de Graaf, van beroep serveerster, wonen de te Eemnes, om verlof A in de bene den vóór-localiteit van het perceel, plaat selijk gemerkt no. 37 en gelegen aan de Burgemeester Grothestraat, alhier. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethou ders inbrengen. Steeds veelvuldiger worden de berichten over de plannen van de Britse regering om het Pond Sterling in zijn oude luister te herstel len. Met name wil men een einde maken aan de financiële overheersing van het pond door de dollar. Natuurlijk heeft de huidige zwakke positie van het poi d zijn goede economische redenen, want de financiële en economische huishouding van het Britse Rijk is verre van gezond. Doch die ongezonde toestand wordt ook grotendeels toegeschreven aan de te be langrijke plaats, die vrijwel automatisch in het financiële wereldverkeer aan de dollar is toe gevallen tengevolge van de bekende overeen komst van Bretton Woods in 1944. Daarbij werd het Internationale Monetaire Fonds ge sticht en de Wereldbank, terwijl tegelijkertijd geprobeerd werd vaste omwisselingskoersen te bepalen voor de geldsoorten uit alle lan den. Een onderdeel van de regeling was, dat de prijs van het goud werd bepaald op 35 dollar per ounce (ongeveer 29 gram). Deze ge hele regeling had de zeer loffelijke strekking om waardevast geld te scheppen en was zon der twijfel niet opgezet om de wereld onder de heerschappij van de dpllar te brengen. Dat dit laatste er toch uit if voortgevloeid, komt aoordaf" fneu te veel vertrouwen had in de regelende werking, die van een dergelijke overeenkomst uitging. Het is eigenlijk onbe grijpelijk, maar men heeft destijds blijkbaar volkomen over het hoofd gezien, dat een rege ling als die van Breton Woods alleen kan wer ken, wanneer men tegelijk vasthoudt aan een straffe internationale prijsbeheersing. Laat men dit na, en dat hééft men nagelaten, dan komen na enige tijd de vastgestelde wissel koersen niet meer overeen met de werkelijke koopwaarde van de geldsoorten doordat in het ene land de lonen en de prijzen sneller stij gen dan in het andere. Nu is in de Verenigde Staten reeds in 1946 de prijsbeheersing geheel opgeheven, waar door in dat land een zeer snelle prijsstijging optrad. Dientengevolge was de koopkracht van de dollar gedaald, doch de Europese lan- dan, die voor hun herstel grotendeels op Ame rikaanse goederen en grondstoffen waren aan gewezen, moesten daarvoor toch de in Bretton Woods vastgestelde volle waarde betalen. Dit uitte zich in veel te hoge prijzen voor de Amerikaanse goederen en het nog altijd voortdurende dollartekort is daarvan het re- sutaat geweest. Engeland kwam in het bij zonder in de knel, doordat het Britse Rijk de grootste goudproducent van de wereld is, doch ook alweer tengevolge van de fixering van de goudprijs in dollars was het onmogelijk voor dit goud de werkelijke waarde te ontvangen. Tenslotte heeft Zuid-Afrika zich, althans ten dele, aan deze te lage goudprijs ontworsteld door ongemunt goud voor industriedoeleinden op de vrije markt te verkopen, waar het in derdaad vrij wat meer opbrengt dan in Bret ton Woods is bepaald. Deze meer-opbrengst haalt echter niet bij de prijs, die voor gemunt goud wordt &etaald. Zo lang Engeland in letterlijke zin aan lager wal zat, kon het zich hiertegen moeilijk ver weren. Doch nu de invoerbeperkingen en an dere credietrestricties, die de delen van het Britse Rijk zich het laatste jaar hebben ge troost, succes beginnen af te werpen, ziet de Britse regering blijkbaar het moment nade ren, waarop het mogelijk wordt een funda mentele wijziging te brengen in de interna tionale monetaire verhoudingen. De komende conferentie van het Britse Rijk, die in Novem ber wordt gehouden, zal zonder twijfel leiden tot een nog nauwere financieel-economische samenwerking tussen de verschillende delen van het Rijk, doch reeds thans is bekend, dat een volgende conferentie wordt voorbereid, die een veel verdere strekking heeft. Volgens de voorlopige berichten wil de Britse regering dan wijziging verlangen van de overeenkomst van Bretton Woods, wat practisch neerkomt op een aanval op de dollar. Deze aanval kan echter alleen slagen, wanneer de productie van het Britse Rijk zelf intussen is verbeterd, dus wanneer bijv. het volgend jaar Australië weer in staat is graan en vlees uit te voeren. Het zal interessant zijn deze strijd van de Britten om 't herwinnen van hun economisch overwicht te volgen en tevens om de reacties gade te slaan, die thans van Amerikaanse zijde ongetwijfeld zullen volgen. Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt eigenlijk niet buiten Kiuschen Salts. Rheumatische pijnen vinden in veel ge vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minarale zouten geven de bloedzui verende organen nieuwe kracht en ener gie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. Op 15 November zullen de Norton-pom- pen aan de Eemstraat hun werk doen en zal de Ijsbaan onder water komen te staan. Daarna wachten we af of het vrie zen wil en als het inderdaad gaat vrie zen, gaat het actieve bestuur van „Reter's baan" aan de slag, om ons Soestenaren te laten genieten van de aloude ijssport. Wat ons echter opvalt in deze ijsvereni- ging is wel de ingewikkelde opzet, welke men heeft gemaakt om toegang tot de baan te verkrijgen. Om te kunnen schaatsen moet men lid zijn van de ijsvereniging. Niet-leden ko men niet op de baan, niet voor goed geld en niet voor goede woorden. De gezinshoofden krijgen een „hoofd kaart", terwijl zij voor hun kinderen en huisgenoten een „bijkaart" kunnen kopen. Bij deze twee soorten kaarten blijft het niet. Er zijn ook nog „logeerkaarten", dit is de kaart, die aan het gezinshoofd wordt uitgereikt voor logé's, welke hij gedu rende een ijsperiode heeft. Militairen krijgen een „militaire kaart" en dan is nog de mogelijkheid, dat kij kers, niet-rijders, op de baan worden toe gelaten en die lieden kopen weer een an dere kaart Als we er nu nog bij zeggen, dat iedere kaart strikt persoonlijk is en volgens het reglement zichtbaar gedragen moet wor den, dan menen we niet teveel te zeggen, als we van een wel wat ambtelijke opzet spreken. De praktijk zal de jonge ijsbaanvereniging wel veel leren. Die praktijk zal ook leren, dat men gerust niet-leden op de ijsbaan kan toelaten tegen entreegeld, mits men dit maar zodanig stelt, dat een niet-lid na 2 keer rijden zegtIk kan beter lid worden. Ondanks alles' zij we dankbaar, dat we weer een ijsbaan hebben en we ho pen, dat de schaatssport in onze gemeen te een krachtige groei tegemoet gaat. De anatomische „mens", welke de jubile rende E.H.B.O.-afdeling van ons allen ten geschenke kreeg, staat tentoongesteld in de etalage van apotheek „Soestdijk" op üe Van Weedestraat. Hij heeft veel be kijks van griezelende mensen, doch de E.H.B.O. is er maar heel gelukkig mee. Waar men niet gelukkig mee was, is de collecte (de toestemming hiervoor was het cadeau van het gemeentebestuur), welke Zaterdag werd gehouden. Het pie rement, dat tot geven zou opwekken, ge raakte defect, terwijl de stromende regen de ramp voltooide. De opbrengst was niet 450.zoals wij abusievelijk heb ben gemeld, doch slechts 245. Het deed ons genoegen, dat onze oud burgemeester, Mr. Des Tombe, met plei- zier een keer in Soest verbleef. Een groot deel van zijn ambtsperiode in onze ge meente gaf niet veel reden tot vrolijk zingen en dat lag waarlijk niet aan hem. Toen zong de S.S. en zijn aanhang. Nu zingt Soest en 72 Soestenaren gaven zich spontaan op als lid van de afd. Soest der Vereniging tot bevordering van de Volkszang, welke vereniging reeds 40 jaar bestaat. Tegenover de afd. Den Haag, wel ke 85 leden telt, slaat Soest waarachtig geen slecht figuur. Vijf en twintig jaar geleden was Soest niet van een dergelijke importantie, dat twee burgemeesters op een zangavond spraken, een vertegenwoordiger van het Dit wordt U Woensdag 12 November onze Showroom gedemonstreerd door een Philips-deskundige. Aanv. 2.30 en 4 u,, 's avonds 7.30 en 9 u. Van Weedestraat 36 A Telefoon 2792 Ministerie van Onderwijs aanwezig was en de radio het gebeuren uitzond. Waar mee we maar willen zeggen, dat we voor uit gaan en stadse allures krijgen. Wat al lang gevreesd werd, is thans ge beurd. Een auto is tegen een der ijzeren palen van de knipperlichten nabij het station Soestdijk gebotst. Eigenaardig is het, dat deze palen, zonder reflectoren en zonder rood-witte beschildering, een plaats hebben gekregen op de bestrating van de overweg. Vooral des avonds val len deze palen niet op en voor menig automobilist is de overweg smaller dan wel lijkt. Ook de palen van de Oranje verlichting zijn met hun doffe zwartheid een gevaar. Een poging om deze palen „geblokt" geschilderd te krijgen stuitte af op „aesthetische bezwaren". Dan maar liever ongelukken zeggen we in Soest Over enige tijd zal de Kantonrechter aan mijnheer B. te Gouda enige vriendelijke woorden wijden, als hij terecht staat voor een verkeers-overtreding. De overtreding was niet zo erg. Die mijnheer reed de Torenstraat in de verboden rijrichting door, doch dat hij de verbalisant onvrien delijke woorden toevoegde en diens niet te grote lichaamsgewicht in verband bracht met de eventuele schamelheid van zijn salaris, was wel wat erg. Het gebluf met „Ik geef net zo gemakkelijk dui zend gulden uit als jij centen voor een doosje cigaretten", kan de boete slechts hoger doen worden. Deze week was het groot feest voor de echtparen P. Imans en J. Leyding. Beide echtparen herdachten hun 50-jarig huwe lijksfeest. De bruidegom van het eerste echtpaar had, 50 jaar geleden, al 18 jaar lief en leed gedeeld met zijn echtgenote uit het eerste huwelijk en is dus niet minder dan 68 jaar getrouwd geweest. Mijnheer de Redacteur, In Uw „Van week tot week in Soest", in Uw blad van Dinsdag 4 November j.1., schrijft U over jubilerende verenigingen. De E.H.B.O. vierde haar Zilveren Jubi leum op een wijze, die een dergelijke sympathieke vereniging waardig is. De Soester Turnclub hijst binnenkort, ter gelegenheid van haar zilveren jubi leum de vlag. Eveneens een feit, om niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Na tuurlijk. De Soester Schaakclub gaat het feit van haar 30-jarig bestaan herdenken en het Mannenkoor „Apollo" herdacht in alle stilte het 30-jarig bestaan in een leden vergadering. Die stilte bij deze herdenking, meneer de redacteur, geeft U te denken en dat is zeer begrijpelijk. „Apollo" heeft er ook over gedacht, maar het bestuur was daarover snellekens uit- gepiekerd. Als het koor nog 65 leden telde, zoals voor de oorog. Als de penningmeester vrolijk gestemd was; Als niet het nare spook dreigde, dat „Apollo" wel eens dezelfde weg zou kun nen opgaan van zovele koren, die in de laatste jaren ter ziele gingen; Als de Soester mannen begrepen, dat het bij „Apollo" prettig zingen is en dat daar een ^oede geest heerst; Als de goede en vaste kern bij het Koor minsten tweemaal groter was; Ja dan, meneer de redacteur Dan zou „Apollo" zeker gerecipieerd heb ben en een goed concert hebben gege ven, doch nu er nog zoveel vrome wen sen zijn, als bijv. veel nieuwe leden, zult U de lezers moeten gerust stellen met de belofte van een goed concert in Ja nuari a.s., waaraan ook nog nieuwelingen zullen kunnen deelnemen, doch men haaste zich dan Dinsdagavond, 8 uur, naar „Religie en Kunst" Meneer de redacteur, dank voor de plaats ruimte en wij staan vroegtijdig gereed om de stroom van nieuwe leden hartelijk welkom te heten. E. VAN EEDEN, Voorz. Mannenkoor „Apollo". JAARVERGADERING IJSVERENIGING. Dinsdagavond kwam de IJsvereniging „Peter's baan" in jaarvergadering bijeen, in hotel De Gouden Ploeg. Na het welkomstwoord van de voorzit ter, de heer S. Posthumus, releveerde de secretaris, de heer W. Surink, in zijn jaar verslag, de oprichting van deze IJsvere niging op 30 November 1951. De ijs-loze winter van vorig jaar deed geen afbreuk aan het ledental, hetwelk nu 317 bedraagt. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer A. Entrop, bewees een gezonde financiële toestand der vereniging en de boeken sloten met een behoorlijk batig saldo. In de nieuwe kascommissie werden geko zen Mej. Klein en de heren v. d. Brink en v. d. Berg. Bij de bestuursverkiezing werd, in de plaats van de heer C. Schaddelee, de heer H. v. d. Pol gekozen, terwijl de aftredende penningmeester bij acclamatie werd her kozen. Het huishoudelijk reglement werd hierna artikelsgewijze behandeld en vastgesteld. Medegedeeld werd, dat het gemeentebe stuur voor de tijd van 5 jaar een houten paviljoen in bruikleen aan de vereniging heeft afgedaan en deze lokaliteit van 6 x 4 meter zal als consumptietent worden in gericht. Op 15 November zal de IJsbaan onder water worden gezet. Het bestuur kreeg voorts machtiging om verlichting voor de baan aan te schaffen. SOESTER SCHAAKCLUB. De eerste ronde van de winterwedstrijd gaf de navolgende resultaten G. v. MunsterJ. Blom 10 A. HilhorstJ. Hoek 10 J v. d. Wal—S. de Zoete 0—1 J. v. ZijtveldE. v. Goor 10 E. DemoedW. v. Benschop YzYz H. de GraafH. Schreuder YzYz C. ZaalbergL. de Regt afgebr. J. TimmerH. Steenbeek 10 G. GeijtenbeekC. v. Zijtveld 10 J. GorterB. Veenendaal 10 GEKNOEID TEN NADELE VAN DE STAAT. „Een bedenkelijke mentaliteit van bux-- gers, die in dienst zijn bij kazernes, te denken dat ruilen ten nadele van de Staat niet erg is", zo qualificeerde de Officier van Justitie Dinsdag het gebeurde, waar voor een 31-jarige oppasser, zekere H.H. uit Amersfoort, zich moest verantwoorden voor de Utrechtse Rechtbank. KWALITEIT IS ONZE RECLAME. Baarnse b\ Banketbakkerij B B A. ROETMAN Burg. Grothestraat 57, Soestdijk, Tel. 2835 De verdachte was in dienst op de rust kamer van de Genieschool te Soester- berg en had van 1 Januari 1950 tot eind Juni van dit jaar een „ruilhandeltje" ge dreven met allerlei textielgoederen. Zo verdwenen er twee dekens, een groot aan tal broeken, handschoenen enz., waar voor de oppasser oude gedragen rommel in de plaats legde. Ter zitting trachtte hij nog de schuld op twee sergeants af te wentelen, doch deze ontkenden perti nent, dat zij hem ooit opdracht tot ruilen of dergelijke zouden hebben gegeven. Het over de man uitgebrachte rapport luidde vrij gunstig, doch noemde hem 'n slappe, gemakkelijk te beïnvloeden figuur. Hoewel de Officier de handelwijze van verdachte ernstig noemde, wilde hij re kening houden met het rapport en eiste acht maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan 3 voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar en toezicht van de Reclas sering. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest dijk", Van Weedestraat 46. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal Zondag 9 November a.s. de artsendienst waarnemen. TAFELTENNIS. Uitslagen der laatst gespeelde wedstrij den D.T.V. 2De Stompert 1 55 Hapam 1De Stompert 2 82 De Stompert 1Tavedo 2 73 In de uitwedstrijd tegen D.T.V. wist het eerste team geen overwinning te beha len. D.T.V. bevocht in het dubbelspel in de 3de game een overwinning met 2321, door welke overwinning de partijen op gelijke voet kwamen. Ch. Küchler won 3 partijen, K. Hechemer en K. de Bruin ieder één partij. Overeenkomstig de ver wachting kon het 2de team in Amersfoort geen succes boeken en hoewel 6 van de 9 enkelspelen eerst in de 3de game be slist werden, wist alleen v. d. Berg een winstpartij te boeken, terwijl het dub bel ook voor De Stompert was. Tegen Tavedo 2 maakte het 1ste team geen fout. Küchler was wederom goed voor 3 partijen, De Bruin 2, Hechemer 1 en de overwinning van het dubbelspel bezorgde het team 7 punten. Voor de komende weken staan de vol gende wedstrijden op het programma 7 Nov. Ehma 3De Stompert 3. 11 Nov. V. en V. 3De Stompert 4. 13 Nov. Tavedo 1De Stompert 1. Sport. S.E.C. S.EiC. ontvangt Zondag De Zebra's. Het wordt voor de Soestenaren een moeilijke wedstrijd en aan spanning zal het niet ontbreken. Het programma luidt S.E.C.De Zebra's, te 2.30 uur. Utrecht 2—S.E.C. 2, te 12 uur. S.E.C.—U.V.V. 3, te 12 uur. K.V.V.A. 2—S.E.C. 4, te 12 uur. Zaterdagmiddag S.E.C. AAmersfoortse Boys A, te 3.45 u. Victoria B—S.E.C. C, te 3.45 uur. S.E.C. aSpakenburg a, te 2.30 uur. B.D.C. Zondag heeft de derby Soesterberg-B.D.C. plaats. De gasten hebben op papier de beste kansen, doch zullen een overwin ning niet cadeau krijgen. Het programma luidt SoesterbergB.D.C.te 2 uur. B.D.C. 2—Voorwaarts 3, te 2.30 uur. B.D.C. 3—A.P.W.C. 3, te 12 uur. De Zebra's 4—B.D.C. 4, te 12 uur. B.D.C. A—Celeritudo A, te 12 uur. B.D.C. B—A.P.W.C. B, te 1.15 uur. Zaterdag B.D.C. a—K.V.V.A. a, te 3.45 uur. DE SOESTER BOYS. Het programma is alsvolgt De Soester BoysR.K.V.U.V., te 2 uur. De Soester Boys 2—Hooglanderveen 2, te 12 uur. V.V. HEES. Het programma luidt S.V.M. BoysHees. PosthoornHees 2. Sport bevordert de Volksgezondheid. VOLLEYBAL. „Olympia" was Dinsdagavond de gast van de Volleybal-vereniging „Excelsior" te Baarn. Hoewel de Olympia-dames zichtbaar last hadden van de grote zaal, konden de toeschouwers toch vaak ge nieten van mooi spel en spannende mo menten. De Excelsior-dames toonden zich uiteindelijk de sterksten. Bij de heren zagen we een gelijkopgaande en spannende strijd tussen de ploegen van Olympia A en Excelsior 1. Tussen de B-ploeg van Olympia en het 2e van Excel sior was het krachtsverschil groter, in het voordeel van Olympia. De gedetailleerde uitslagen waren Dames Excelsior 1Olympia 1 16-14 15-12 Excelsior 2Olympia 2 15-5 15-4 Excelsior 3Olympia 2 10-15 9-15 Heren Excelsior 1Olympia A 15-12 13-15 8-15 Excelsior 2Olympia B 10-15 5-15 B.D.C. HANBAL-AFDELING. Het volledige programma luidt B.D.C.Fidelitas. Vitesse 2B.D.C. 2. B.D.C. Jun.B.S.V. Jun. H.J.A. Het programma voor Zaterdagmiddag luidt Austerlitz 1H.J.A. 1, te 3 uur. H.J.A. 2—Dosc 1, te 3 uur. Uit de verklaring van Minister Beel, dat het in de bedoeling der Regering ligt te komen tot een volstrekte Zondagsrust, voorzie ik een hoop narigheid. Het ver plaatsen van de sport van Zondagmiddag naar de Zaterdagmiddag lijkt me een voorstel, waarmee iedere regering in ons land de kans krijgt zonder glorie onder te gaan. Het zal moeilijk zijn ons volk in deze richting te dwingen, daar in de loop der jaren voor het overgrote deel van ons volk de Zondag tevens is geworden een dag van ontspanning. In zeer vele geval len tevens een dag, welke, naast ont spanning, geestelijke inkeer bracht. Dit klinkt mogelijk voor sommigen vreemd, doch wanneer de moeite zou nemen het te onderzoeken, zou men tot de ontdekking komen, dat er bij de niet-absolute-Zondagvierders mensen zijn, die zich zeer ernstig op hun tenen ge trapt zouden voelen, wanneer hun verteld werd, dat de wijze waarop zij de Zondag doorbrengen, een ongepaste is. Want daar komt het toch in feite op neer. En nog verstoorder zouden deze mensen zijn, wanneer hun van Hogerhand zou worden voorgeschreven, wat 2ij op Zondag te j doen en te laten hebben. We zijn er zo zoetjes aan wel aan gewend, dat de rege ring tegenwoordig alles wat onze samen- I leving betreft wil bedillen en regelen, maar dit gaat toch, geloof ik, net een klein beetje te ver. Hopelijk komt onze regering tot bezin ning en slikt zij haar voornemen in. Maatregelen, die reeds tot verzet prik kelden in de 16e en 17e eeuw, vallen in de 20e eeuw zeker niet in goede aarde. Onze politieke leiders zouden de plank wel heel erg mis slaan, wanneer zij den ken met dit soort maatregelen de Zon dagviering te bevorderen. Het middel zou erger zijn dan de kwaal. Denkt U zich de onmogelijkheid eens in gèèn sport op Zondag. Wat dacht U, dat de beoefenaren en toeschouwers dan gin gen doen Duimen draaien Handje aan handje wandelen De ouderen onder ons weten hoe het vroeger was. Verhalen daarover ophangen doe ik dus niet. Dan sluiten we de café's ook zullen sommigen zeggen Nou, doet U dat maar gerust niet, want daar maakt' U de zaak nog er ger mee. Het doel zou dan nog verder voorbij worden geschoten. H. OEKMAN. mt TEKORT EN TEVEEL. Landverhuizen moet je liggen. Ik heb al tijd razend respect gehad voor de mensen, die op zekere dag thuis kwamen met de mededelingwe gaan weg, het is hier niks meer, we gaan het eens in een ander land proberen". Soms hoorde je nooit meer iets van die plannen, omdat men toch maar beter vond, in het voorlopig nog veilige Nederland te blijven, maar het kon ook gebeuren, dat de hele familie plotseling, met of zonder de verloofde dochter, die liever thuis bleef, aan boord van de een of andere boot ging, nadat de hele boel thuis te gelde was gemaakt. Sommigen hadden er heel wat moeite mee, voor ze zover waren, dat ze konden gaan. De papier-winkel waar ze eerst doorheen moesten, scheen nogal groot te zijn, maar daar staat tegenover, dat het onze goede regering toch nog wel wat waard scheen, als haar onderdanen maar wilden vertrekken. „We dwingen niemand", zo heeft onze nieuwe minister gezegd, „doch wij, die achterblijven, moeten U dankbaar zijn, dat U gaat". Ik moest denken aan dat kleine liedje Hoe dankbaar is mijn kleine hond Ik herinner me een restaurant in de oor log in de hongertijd te Amsterdam, waar men in de gangen naast de stoelen stond te wachten, tot er iemand op stond om weg te gaan. Men vocht dan haast om de leegkomende plaats, omdat alleen de zittende mensen voor duur geld van wat eten werden voorzien. Misschien heeft de minister dit beeld voor ogen gestaan, toen hij gewaagde van de dankbaarheid, die wij voor zo'n landver huizer moeten hebben. Maar nauwelijks heb ik van die dankbaarheid gehoord, of daar moet ik tot mijn grote schrik le zen, dat de regering vervoersruimte over houdt, dat er een emigrantenschip moet uitvaren, waarop zo'n 1500 plaatsen niet zijn bezet en dat een andere schuit er 450 zal overhouden. Dat „teveel" aan vervoersruimte heeft on ze Staat reeds een strop van ten minste twee millioen gulden bezorgd. Degenen die toch gaan en die nu op die emigran tenschepen alle ruimte hebben, moeten wij dus wel dubbel dankbaar zijn. Misschien zouden wij uiting aan die dank baarheid kunnen geven, door de vertrek- kenden een extra zakcentje mee te ge ven, door een monument voor ze op te richten, door ze te ridderen. In de hongertijd was het mij heel wat waard, als een der aanzittenden zijn plaatsje voor mij inruimde. Ook nu zit ons aller restaurant, dat we Nederland noemen, tjokvol en ook nu staan de gegadigden in lange rijen te wachten tot een plaats open komt. Waar om zouden we nu niet dankbaar zijn Onrustig, gejaagd? Mijnhardt's Zen u wtabletten sterken eo kalmeren Uw zenuwen.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1