TWEEDE BLAD Niets voor niets. Eventjes terzijde PUROL WEK DE GAL IN UW LEVER OP De geleerden zijn tevreden. SOEST. en opgewekt Burgerlijke stand. ROUW- en TROUW- Stamos! Vooral na VOOR GLAS, VERF EN BEHANG Soester GLAS- EN VERF HANDEL echte ^"*"9 Ooit last van Zuurbranden? Ruwe, schrale huid Geneest snel van de SOESTER COURANT van VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952. Wij willen deze week het verlangen naar be staanszekerheid eens op de korrel nemen. Niet omdat we daarin iets verkeerds zien, maar omdat we willen waarschuwen tegen te grote verwachtingen. Naar onze mening bestaat er geen volkomen zekerheid in het economische leven, alleen maar on-zekerheid. Men kan met de beste bedoelingen bepaalde toezeggin gen doen en bepaalde voorzieningen treffen alleen om te ervaren, dat beloften dikwijls niet kunnen worden gehouden en dat verwachtin gen niet uitkomen. Een duidelijk voorbeeld daarvan ziet men in de pensioenen. Wanneer die berusten op stortingen, die gedaan werden in de jaren toen het geld veel meer waard was, zijn ze nu veel te laag. Kon men vroeger van enkele duizenden guldens per jaar rede lijk leven en van een levensverzekeringsuit kering dikwijls een aardig huisje kopen, thans schieten de bedragen, waarop men vroeger meende te kunnen vertrouwen, volkomen te kort. Wij moeten dus wel beseffen, dat garan ties voor bestaanszekerheid slechts een be trekkelijke waarde hebben. Zij kunnen waar deloos worden door omstandigheden, waarop noch wij, noch de overheid enige invloed heb ben en die ook niet waren te voorzien. Wij mogen in bestaanszekerheid dan ook nooit meer zien dan een poging om het bestaans- risico te verminderen. Geheel wegnemen kun nen wij dat risico nooit en wie soms ver wacht dat dit de overheid wel zou gelukken, kan er vrijwel zeker van zijn in zijn ver wachtingen te worden beschaamd. Nu is risico een merkwaardig iets. Het trekt ons aan en het stoot ons af. Wij proberen het te vermijden en toch houden wij er allen in meerdere of mindere mate van. Het enige wat wij schuwen is een risico dat te groot is voor onze draagkracht. Dat kan een draagkracht zijn in geld maar ook draagkracht aan moreel uithoudingsvermogen. In risico zit iets van spanning en avontuur; het prikkelt de onder nemingszin en bekoort daardoor velen nog meer door het sportieve element, dat er inzit dan door de kans op geldelijk gewin. Wie niet waagt, die niet wint, zegt het spreekwoord en deze uitdaging oefent op talloze mensen een geweldige aantrekkingskracht uit. Niet alleen iedere onderneming bevat risico, maar iedere bezigheid, waarvan men de uitkomst niet bij voorbaat kan bepalen. Dat kan dus variëren van een voetbalwedstrijd tot het ondernemen van een wereldreis en van het beginnen van een klein handeltje tot het stichten van een groot-industrie. Altijd is de uitkomst ongewis en streeft degeen, die een bepaald doel voor ogen heeft, naar succes zonder dat hij de ze kerheid heeft dat te bereiken. Mensen zijn in «eer verschillende mate bereid of in staat risico te dragen. Men krijgt in deze wereld nu .eenmaal niets voor niets en de prijs, die betaald moet worden om een kans te heb ben op grotere welvaart of groter roem is velen te hoog. Zij nemen dan liever genoegen met iets dat minder risico bevat in ruil voor groter zekerheid. Behalve risico vermijden zij dan ook inspanning en zorgen, niet altijd in hun eigen voordeel. Nemen wij een zeer veel voorkomend voorbeeld: Een jongeman wil vooruit in de wereld, de weg daartoe wordt hem geopend door te studeren. Dat eist inspanning, maar ook de opoffering van tijd en geld aan boeken en lessen inplaats van aan genoegen. Als beloning hoopt hij op snelle verbetering van zijn positie, maar zeker dat hij die bereiken zal, is hij geenszins. Vandaar dat een andere jongen van dezelfde leeftijd maar al te gemakkelijk zegt: laat hem maar blokken! Ik ben maar eens jong en wil er nu van profiteren. Deze tweede jongeman schuwt inspanning, op offeringen en risico, maar komt dan ook vrij wel niet vooruit en merkt pas als hij ouder geworden is dat hij zichzelf de pas afgesneden U zult 'e morgens „kiplekker" oït bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw inge wanden doen stromen»-anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE- VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpiLletjes Al weer is er een bom ontploft, Zo schrijven alle kranten, Het gaat zo'n beetje lijken op Ja juist De Hel, van Dante. Zo'n eiland in de oceaan Kan zich er best voor lenen, *- Efén drukje op een knopje en Het eiland is verdwenen. En ieder is enthousiast Wie heeft daarvan nou hinder De rookkolom trekt langzaam op, Alweer een eiland minder. Zo'n bom kost maar een paar millioen, Eén knal, dat is de rente, En nuchter zegt men na de proef 't Gaat niet van onze centen. 't Verstand heeft weer gezegevierd. Wie denkt aan het verleden Het hart verloor de veldslag, maar... De geleerden zijn tevreden. heeft. Dan wordt hij afhankelijk van hetgeen er gedaan wordt voor de bevolkingsgroep, waarvan hy deel uitmaakt, inplaats dat hij door eigen inspanning grotere kansen heeft gekregen. Nu is het gevaar van de bestaans- zekerheidsleuze, dat deze laatste houding gaat overheersen, dat men het er maar op aan laat komen, vagelijk vertrouwende dat de overheid al of niet gedwongen wel zal zorgen voor een aanvaardbaar bestaan. Het is tegen deze houding, dat wij willen waarschuwen. ging. Spr. hoopte, dat „Silver Tetra" de 10 voor dit doel beschikbare aquaria spoedig ondergebracht zal hebben en dat dit plan zou mogen bijdragen tot her stel van de zieken. Wethouder De Haan kreeg hierna van de heer K. Haremaker, bestuurslid van „Sil ver Tetra", een pot met visjes, die de wethouder in het aquarium te water liet. Ook de heer J. van Burken, lid van dé aquarium-vereniging was aanwezig. Hij Bij Schiedam kwam een goederentrein in botsing met een personentrein, waardoor grote vernielingen optraden. Alleen de be stuurder van de personentrein werd licht gewond. GEBOREN: Nicoletta, dochter van H. N. Rentes, magazijnmeester en H. A. Wan- née, Gen. Winkelmanstraat 62. Dirk, zoon van A. van der Graaf, zonder beroep en W. Anten, Van Lijndenlaan 10. Jan Hen drik, zoon van J. H. den Otter, assistent bedrijfsleider en H. H. E. Akkerman, Vin- kenweg 32. Anthonia Corntlia, dochter van 3. Nelis, drukker en A. Schoordijk, Oranieiaan 2a. Marja, dochter van J. Schaafsma, fabrieksarbeider en E. J. Grift, Beukenlaan 69. Jo.-,e.ph Antonius, zoon van E. W. J. Vrakking, onderwij zer en J. H. de Jong, Schoolstraat 54. ONDERTROUWD Dirk Caspar Brockz, 32 jr., korp., Amers- foortsestraat (Dumoulinkazerne) en Ma- thilde Caroline Eeckhout, 36 jaar, klerk bij de posterijen, Bandung. GEHUWD: Jacobus van Breukelen, 37 jr., timmerman, Koninginnelaan 128 en Am- tonia Sophia Kok, 31 jr., zonder beroep, Beukenlaan 43. Adres na huwelijk: Dor- resteinweg 4. OVERLEDEN: Johanna Gesina Peters, 61 jaar, zonder beroep, gehuwd met H. M. Kemp, Rembrandtlaan 5. Uw adres voor het haren van kleding BAARN, TEL. 2783 Hamea-Gelei voor Uw banden TWEE AQUARIA AAN ZIEkEN UITEREIKT. Zaterdagmiddag kreeg de Soester aqua rium-vereniging „Silver Tetra" de gele genheid om aan twee zieken een aqua rium uit te reiken, waarmede een begin werd gemaakt aan de uitvoering van het lofwaardig streven, om, voorlopig bij een 10-tal patiënten, de natuur in huis te brengen en daardoor hen het leven te veraangenamen. Maanden geleden werd dit plan gemaakt en, dank zij o.m. 'n gift van Maatschap pelijk Hulpbetoon, kon thans uitvoering aan dit plan worden gegeven. De heer J. v. d. Kuil, Schoolstraat 28, was de eerste die een aquarium kreeg aangeboden. In de woonkamer van de heer v. d. Kuil sprak de heer W. Surink, secretaris van „Silver Tetra" over de bedoeling van een en ander. Wij willen trachten de verve ling bij zieken te lenigen en hopen daarin te slagen, zei de heer Surink. Hierna sprak Wethouder De Haan woor den van waardering voor het lofwaardig initiatief van deze jonge Soester vereni- richt deze bakken in, zodat de zieke geen verdere zorgen heeft dan het voederen der vissen. De tweede patiënt, die een aquarium kreeg aangeboden, was de heer W. van Beek, Braamweg 68, die reeds 3 jaar bedlegerig is. Ook hier kwam een vakkundig ingerich te, verlichte en verwarmde bak te staan, waarin de wethouder de bewoners te wa ter liet. Onnodig te zeggen, dat beide zieken zich zeer dankbaar toonden voor deze geste. naar de v.h. E. J. KOUDIJS Soesterbergsestraat 52 Tel. 2707 GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Groene ceintuur, rode shawl, muntbiljet van 1.zakmes, capuchon, grijze vul pen, blauwe alpinomuts, gele shawl, zak mes, bruine dames portemonnaie met inhoud, ceintuur, kindertruitje, sleutel, riem van kinderjas, grijze herendas en di verse wanten en handschoenen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost ver zonden worden. De data, waarop de cor respondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld Indonesië: m.s. Willem Ruys, 26 Nov. Ned. Antillen: m.s. Oranjestad, 25 Nov. Suriname: m.s. Botne, 26 Nov. „DE HOVENIERS" VOOR HET ZWAKKE KIND. Ten bate van de afd. Soest van het Cen traal Genootschap voor Kinderuitzending trad Dinsdagavond in hotel „Eemland" op het gezelschap „De Hoveniers" uit Bïlt- hoven. De Bilthovenaren kwamen met een Ame rikaans stuk van S. N. Behrmann, met de titel „Biographie". Het was Marion Froude (Mevr. Iet van Driel van Waningen), de New-Yorkse kunstschilderes, die van de uitgever Ri- chard Kurt (Han Ossebaard) de opdracht aanvaardde een biographie te schrijven, waarin haar ontmoetingen met vele be langrijke personen zou worden beschreven. Het eenvoudige gegeven van typisch Amerikaans maaksel was door de schrij ver op zijn Amerikaans verwerkt. Het was dan ook geen wonder, dat een film ster (Dick Sloos), een componist (Albert Quispel), een a.s. senator (Arie Sigterman) en een krantenmagnaat (Hans Helleman) ten tonele werden gevoerd, waarmede de representativiteit van Amerika zo onge veer volledig was. Marion Froude was het middelpunt van B M MIJN HA RDT De echte Chlorophyll tandpasta Tube 120 - 95 - 70 ct. bij Apothekers en Drogisten WAT IS HET U WAARD Zo op het eerste gezicht leek het, dat ik nu eens een bericht onder de ogen kreeg, dat werkelijk nieuws was. Hier heeft U hetDe eigenaars van een theater in de plaats Columbus (Ohio) hebben de vaste entreeprijzen afgeschaft. De bezoe kers mogen betalen wat de voorstelling hun waard is. Toen ik er even over na dacht, schoot het me te binnen, dat die directie dit plannetje misschien heeft af gekeken van de een of andere garderobe juffrouw en dat het in wezen toch weer niet nieuw is. Misschien heeft U het ook wel eens meegemaakt, dat zo'n garde robe-dame of meneer op Uw vraag „Hoe veel ben ik U schuldig beleefd, doch min of meer dringend antwoordt „Dat laat ik gehéél aan U over". Je moet in zo'n geval over enig lef be schikken, om het dubbeltje, dat je al ge reed hield, niet in een kwartje te veran deren. Maar goed, laat ik aannemen, dat die Amerikaanse theaterdirectie dat idee niet van haar garderobe-personeel heeft afge keken, doch dat de heren dit geheel nieuw hebben ontworpen. Nieuw of oud, het is in elk geval waard, om eens nader te worden bekeken. Misschien komen we daardoor uit de purée Stellen wij ons even voor die vaste prij zen uit dq wereld. Alles afhankelijk van ons eigen humeur, van onze eigen stem ming, van de omstandigheden vooral. Er was toch eens een koning, die een ko ninkrijk voor een paard bood Ik zou geen paard willen hebben, al wou de schillenman mij zijn rossinant cadeau ge ven. En dan al die andere dingen, die wij zouden willen kopen „geeft U maar me neer, mevrouw, wat het U waard is". Met kostprijsberekeningen en zo had nie mand meer te maken; met de belastin gen, die op bepaalde artikelen zo hard drukken, dat ze bijna worden plat gedrukt, behoefde de verkoper evenmin rekening te houden. Aan het einde van de week zou de arbeider niet zijn bij Collectieve of andere Arbeidsovereenkomst gere gelde vaste loon in het zakje vinden. De patroon zou eenvoudig zeggen „Je bent me van deze week veel (of niet veel natuurlijk waard geweest. Kijk thuis maar na wat erin zit Och ja, natuurlijk geloof ik toch, dat het theater-directie-idee stokoud is. Die toestanden hebben wij eigelijk al lang geleden gehad. Maar och, wat zouden we sommige din gen graag op de juiste waarde schatten. Betaal maar wat het U waard is Zou U denken, dat er nog veel belasting zou worden betaald En toch beschikken wij "over een goede, voor ons wel en wee hoogst-bezorgde regering met vele goed werkende takken van dienst. Ik ben bang, dat het Amerikaanse plan op niets zal uitdraaien. Wordt dit „Wat- is-het-U-waard-idee" al niet vele jaren lang toegepast door de sneltekenende kunstschilder op de Amsterdamse Dam Wat is het U waard Je moet het publiek telkens weer haastig zien weglopen, als de man met z'n bruine alpinootje rond gaat. Waarmee ik maar wil zeggen, dat er toch niets nieuws onder de zon is en. dat zo'n Amerikaanse theater-directie van zo'n straatkunstenaar nog wat kan leren Geen glas, geen water, geen nare smaak. Simpelweg één of twee Rennies laten smelten op de toag. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben, voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. alle verwikkelingen en zij strooide kwis tig de luchthartige oplossingen en zeer puntige geestigheden om zich heen. De banghartige, stijlvolle a.s. senator, zijn a.s. schoonpapa (de krantenmagnaat) en de uitgever konden de luchtige levens wandel van de schilderes niet bederven en een onverwacht happy-end was het slot. Deze comedie werd vloeiend en gaaf ver tolkt. Mevr. Iet van Driel van Wagenin- gen, die ook de regie had, droeg dit spel op buitengewone wijze, gesteund door ge noemde medespelenden, waarbij Julie v. Berdenis van Berlekom als Duitse dienst bode en Alma Seckei als de verloofde van de toekomstige senator evenzeer ver meld moeten worden. De zaal was goed bezet en Wethouder K. de Haan sprak voor de pauze 'n woord tot steun aan het Centraal Genootschap en dankte na afloop „De Hoveniers", on der aanbieding van een fruitmand. OPBRENGST COLLECTE. De collecte, welke Zaterdag werd gehou den ter gelegenheid van Klaproosdag, heeft 246.85 opgebracht.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1