Boter of kanonnen Oud Soest. IN DE HOEK. SOEST. Sinterklaas - Rijmersbaas! Officiële Mededelingen. - 30e JAARGANG no. 92. VRIJDAG 5 DECEMBER 1952. SOESTER OÜRANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK flURBAU VOOR REDACTIE SN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT »5 - TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Binnenkort gaan de landen van de Noord- Atlantische Verdragsorganisaties praten over het jaarrapport van het secretariaat van deze organisatie, juister gezegd over het herbewapeningsplan. Men zou dit rapport - het tweede dat wordt uitgebracht kunnen vergelijken met een troonrede. De permanente com missie van de N.A.V.O. heeft een soort programma opgesteld en de aangeslotenen geven er straks al of niet hun zegen aam Ze zullen dit of dat anders wensen het ene te duur vinden, het andere overbodig en volgens de dan gegeven richtlijnen za, de commissie verder moeten werken. Nu moet men niet denken, dat die com- missie het afgelopen jaar in een soort ivo ren toren heeft gezeten en zonder contact met de buitenwereld aan het werk is ge weest Integendeel. Het zou immers tijd en geld verspillen zijn wanneer het werk van de commissie en de opvattingen van de aangeslotenen zózeer uiteenliepen, dat de heren hun huiswerk over moesten ma- Bij het opbouwen van een afweer tegen de Russische agressie stond men van meet af aan voor de vraag, of het belangrijker is een behoorlijke economie op te bouwen, die een gezonde samenleving met een be hoorlijke levensstandaard waarborgt ot een militair apparaat, dat de innerlijke weestandskracht wegzuigt. Het eerste rap port legde wel de meeste nadruk op het laatste. Opvattingen die de laatste tijd naar bui- ten kwamen, wijzen er op, dat het tweede rapport wel eens meer de nadruk op eerste kon leggen. Vanwaar die omme- Tegenstanders van de „afweer", of dat nu communisten, crypto-commumsten ot aanhangers van een „neutraal Europa zijn, hebben altijd betoogd, dat de bewa pening onzinnig was. De communistische opvatting hieromtrent kennen we wel. De ander was deze als Rusland wer kelijk aan wil vallen, waarom doet het dat dan niet, nu Europa nog met klaar is en waarom wacht het er mee, tot het wel 'n strijdmacht tegenover zich vindt waar mee rekening moet worden gehouden Op die vraag zijn twee antwoorden moge- lijk. Het eerste is, dat Rusland voor het bereiken van zijn doel de koude °or}°ë profijtelijker vindt dan de hete en het tweede dat een eventuele oorlog toch zijn zwaartepunt zou vinden in en rond om het oostelijk bekken van de Midde- landse Zee. Daarbij zou de strijd in Eu ropa er een van flankdekkingen worden, een van het tweede plan. Uit de opvatting dat Rusland een koude oorlog profijtelijker zou vinden, vloeit lo gisch voort, dat voor het Westen een „kou de afweer" doeltreffender is. Een ver sterking dus van de sociale sector, die in de eerste plaats kan worden verkregen door de militaire lasten minder zwaar te laten drukken. Op de duur kan dan het militair apparaat alleen maar ten goede komen, want een permanente, stabiele uitrusting hiervan kan tenslotte alleen maar komen van een permanent stabiele volkshuishouding. Er komt nog iets bij. Meer en meex schijnt de afoomkracht „hanteerbaarder" te wor den. Die kracht behoeft niet alleen meer te worden gebruikt van uit een vliegtuig, maar kan dan ook op de grond worden toegepast. Het „oude" atoomwapen ontwikkelde zien buiten de bestaande bewapeningsindustrie om, omdat ze de bestaande gevechtsmid- delèn niet overbodig maakte. De „nieu we" atoomwapens dreigen dat echter wel te doen. En nu is het duidelijk, dat men liever geen nieuw kapitaal steekt in on dernemingen die „oud" materiaal leve ren als de aanmaak van „nieuw atoom materiaal zich al aandient. Nu geven we toe, dat het slechts een opschorting van investering zou betekenen, maar het is niet al te speculatief te veronderstellen, dat de nieuwe technische wapens het be nodigde totaal der mankracht naar be neden zal drukken. De plannen moeten echter nog worden goedgekeurd en een verandering zou zijn financiële consequenties voor de begro tingen der aangesloten landen pas voor 1954 meebrengen. Voorts maakt de presidentswisseling in de V.S. de grootte van de Amerikaanse steun tot een soort Sinterklaasverrassing, 't Kan mee en 't kan tegen vallen. Een maatschappelijke, economische en militaire afweer en wat daarmee samen hangt geldt evenwel niet alleen voor Eu ropa maar voor alle landen tussen het Amerikaanse vasteland en Rusland. En tenslotte, wanneer men militaire samen werking wenst, wanneer, zoals in het Noord-Atlantische Pact, schone woorden worden gesproken over economische en militaire samenwerking, dan moet men die economische samenwerking niet il lusoir maken door invoerrechten, die die samenwerking practisch onmogelijk ma ken en waarvan de V.S. blijkbaar voor lopig niet wensen af te stappen. ener zelfstandige Herv. Gemeente en ver zocht men voor haar een predikant met bezoldiging uit 's Rijks kas. Naar aanleiding van dit adres vergader de op 24 Febr. 1857 in het Huis ter Heide het Classicale Bestuur van Amersfoort met alle partijen, die bij de nieuwe ge meente belang hadden, om de kerkelijke grenzen vast te stellen. Kort daarop, 15 Juni deelde de Minister aan de commis sie mede, dat aan haar verzoek, zoals het was ingezonden, geen gevolg kon worden gegeven; wel was de minister bereid een voordracht te doen om de helft van het predikants-traktement uit 's Rijks schat kist bij te dragen. Dit was een teleurstelling voor de com missie; doch zij vertwijfelde met en in de vaste hoop, dat de andere helft van het traktement door de nieuwe gemeente zou worden verstrekt, ging men over tot het bouwen van Kerk en Pastorie. Op 15 April 1858 had de aanbesteding plaats. Aan Cor- nelis van Es, timmerman te Maartens dijk, werd de bouw opgedragen voor 13.945.De eerste steen werd gelegd op 17 Juni 1858, door Pieter Hendrik de la Court, het driejarig zoontje van Mr. de la Court, die de benodigde grond voor kerk, pastorie en tuin had geschonken. Wel was het genoemde bedrag nog met geheel bijeen, doch nu er met de bouw tot 1865. 2. J. G. Knottnerus 3. A. D. J. Scholte, 4. N. A. Kuiperi, 5. F. A. Franssen, 6. G. v. Kempen, 7. G. Verrijn Stuart, 8. L. van Rhijn Jr., 9. C. A. v. d. Akker, 10. J. A. Radix, 12 11. B. Tuinstra, 18 12. W. H. Poot, 15 11 Juni 1865 tot 1868. 'll April 1869 tot 1872. 2 Juni 1872 tot 1879. 10 Juni 1881 tot 1885. 11 Juli 1886 tot 1889. 15 Sept. 1889 tot 1893. 30 Sept. 1894 tot 1898. 23 April 1899 tot 1901. Jan. 1902 tot 1927. Dec. 1927 tot 1946. Augustus 1946. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op artikel 75 der Lager Onderwijs wet- brengen ter algemene kennis, dat door de Raad dier gemeente m zijn ver gadering van 28 November j.1., ingevolge artikel 72 der Lager Onderwijswet, de wettelijk voorgeschreven medewerking is verleend aan a. het bestuur der Vereniging voor Chr. 1. en u.l.o. te Soesterberg voor de bouw van een vierde lokaal aan de chr. school aldaar. b. het bestuur van de R.K. School te Soes terberg voor 1. de uitbreiding der school met twee ge wone leslokalen; 2 het aanbrengen van een gasverwar mingsinstallatie voor de gehele school 3 het bouwen van 'n spreekkamer, waar door de bestaande kan worden ingericht voor leermiddelenkamer; 4. het bouwen en inrichten van een gym nastieklokaal, eveneens te verwarmen door middel van gas; 5, de uitbreiding van de speelplaats en de afrastering hiervan, als gevolg van het aangevraagde sub 1 en 4. Zoals onze kroniekschrijver Vrijdag uit de doeken deed, zaten ze in Soest 30 jaar geleden ook al te klieren over een bad huis. Wat bezielt de mensen toch met al dat gezemel over badhuizen met douches. Hebben we niet onze Eem En het na tuurbad O, in de Eem mag niet gezwom men worden, zegt m'n zoon. Goed, hebben we in ieder geval het natuurbad toch nog. Van Mei tot September kunt U daar te recht. Mogelijk trekt U tegen het water op druk ke dagen Uw neus op, maar U moet met kinderachtig zijn, want er zijn douches om U af te spoelen en wanneer U dat afspoe len in September een beetje grondig doet, kunt U er best tot Mei of Juni weer tegen. Wat willen die mensen nu eigenlijk, die steeds maar weer terugkomen op het ont breken van een badhuis in onze gemeen e De Eskimo's wassen zich toch ook een maand of 8 niet en heeft U wel eens ge hoord, dat daardoor een Eskimo dood ging? Integendeel. Ze zouden een beste kans maken de laan uit te gaan, wanneer ze wèl zo gek waren te gaan baden. Als U uw gezicht, uw handen en de stoep van uw huis maar schoon houdt, is het best in orde hoor. De rest bakt wel en niemand die het ziet. Dat het te ruiken is, is kletskoek van mensen, die zo dwaas zijn, iedere keer zich maar te willen at- Ik°vind, dat we nu maar eens moeten op houden met steeds weer over een badhuis te herkauwen. Het zou dwaas zijn van Unt daar AUTOBESTUURDER GAF GEEN VOORRANG. Woensdagmiddag had op het kruispunt BirkstraatEikenlaan een autobotsing plaats Een Volkswagen, welke op de Birk straat in de richting Amersfoort reed, botste daar op een personenauto, welke uit de Eikenlaan de voorrangsweg op draaide. De Volkswagen, bestuurd door E S. alhier, werd, evenals de andere auto, bestuurd door v. W. alhier, ernstig be schadigd. Een der inzittenden, Mevr. S., moest met een bovenarm-fractuur worden overgebracht naar het St. Elizabeth Zie kenhuis te Amersfoort. PATIËNT ONTVLUCHT. Een geesteszieke patiënt van de W. A.- Hoeve te Den Dolder ontsnapte aan het toezicht en werd door de politie in de bossen van Soestduinen teruggevonden. Ut; UCIfiauwtu. - j ons gemeentebestuur, wanneer het daar ook maar één cent voor uittrok. Ot die mensen al niet genoeg zorgen aan hun hoofd hebben met een schuld van ruim 6% millioen. En nu kan een handige re kenaar mij wel willen voorrekenen, dat hij kans had gezien van de rente die hij meer had kunnen maken dan de 2 /o die onze Gemeente nu van een lening ont vangt, een badhuis te bouwen, maar dat geloof ik evenmin als ik geloof, dat baden iets heeft uit te staan met Volksgezond heid. Allemaal kletskoek. Nu ik toch tegen m'n zin over geld heb geschreven, wil ik even beleefd vragen om, wanneer onze gemeente weer ee"s met een teveel aan kasgeld zit, daar Oek- man even bij te roepen. Ik geef altijd nog graag een half procentje meer dan men nu ontvangt en van de winst die ik dan nog maak, laat ik me dan een centraal verwarmde badkamer bou wen Ik hou me aanbevolen. H. OEKMAN. De sneeuwval bracht het Koninklijk Pa leis op de Dam te Amsterdam in een Kerststemming. Als Sinterklaas de vele pakjes Vanavond uitdeelt aan de jeugd, Dan is er in zovele harten Gevoel van dankbaarheid en vreugd. Bij alle pakjes is een rijmpje Of luimig Sinterklaasgedicht, Dat meestal is tot stand gekomen Met diepe rimpels in 't gezicht. Al zwoegend kwam het voor elkander, Gelukkig maar rijmt Sint op mint En Zwarte Piet krijgt er de schuld van, Als U steeds weer opnieuw begint. Met Sinterklaas moet ieder rijmen, Een puntdicht, liefst een beetje dwaas, Een groep, een aardige verrassing. Want iedereen is dichtersbaas. Er wordt geschreven en gewreven, Geplaagd in dichterlijke trant En iedereen is dan echt.... Vondel, Terwijl er niemand dichtend strandt 1 't Viel me niet mee die boterletter Te sturen met een dichtersmop, De letter heb ik opgepeuzeld, Maar dat gedichtik geef het op 1 E. VAN EEDEN. Honderd jaar geleden, in 1851, begon de predikant van Soest, ds. Bos, in het huis van het hoofd der school te Soesterberg, gedurende de wintermaanden catechisatie te houden en wel voor jongens en meis- ies die meer dan een uur gaans van de kerk te Soest woonden. Met goedvinden van de Kerkeraad van Zeist werden ook leerlingen uit die gemeente toegelaten. Al spoedig bleek het getal leerlingen zo groot te worden, dat er aan het stichten van een zelfstandige Herv. Gemeente van Soesterberg gedacht werd. Ds. Bos en de heer K Th. Moesveld, hoofd der school, namen in 1855 het getal Protestanten op en dit bleek 400 te bedragen, waarvan 2/3 onder de gemeente Zeist. Zij stelden zich nu in verbinding met de heren Mr. P. M. de la Court, eigenaar van „Zandbergen en Mr. J. I. D. Nepveu, eigenaar van „Deynselburg", met wie zij zich verenig den tot een commissie om de stichting van een eigen gemeente voor te bereiden, en wel op de vergadering van 6 Sept. 1855. In deze vergadering besloot men de nieu we gemeente de naam van Soesterberg te geven en het oordeel over de plannen in te winnen van de Kerkraden van Soest en Zeist. Soest maakte niet het minste bezwaar, maar de Kerkeraad van Zeist had beden king, om in die gemeente een tweede predikantsplaats in te stellen, hoezeer men ook de stichting zou toejuichen. De commissie nam nu voorlopig een ai- wachtende houding aan, maar daar de Kerkeraad van Zeist niets meer deed, meende de commissie niet langer te kun nen wachten en verzond in Febr. 1856 aan de ingezetenen haar eerste circulaire, waarin zij om geldelijke steun verzocht. De toegezegde bedragen gaven aanleiding, dat de heer S. A. van Lunteren, architect te Utrecht, werd opgedragen een bouw plan te ontwerpen van een kerkgebouw met predikantswoning. Op 7 Oct. 1956 vroeg men de Koninklijke goedkeuring op de plannen tot stichting begonnen was, kwamen er steeds nieuwe giften in, terwijl ook de Synode op 8 Juli 1859 een bijdrage van 3800.toezegde uit het Fonds voor Noodlijdende kerken. Bij Kon. Besluit van 20 Oct. van 1859 werd Soesterberg als een zelfstandige kerkelijke gemeente erkend en 400. 's jaars als toelage voor het predikants traktement verleend. De gemeente zou, volgens besluit van het Provinciale Kerk bestuur, behoren tot de Classis en de Ring Amersfoort. Op 14 Dec. 1859 had ten overstaan van gemachtigden uit het Classicale Bestuur, de eerste verkiezing van kerkeraadsleden plaats bij vrije stemming van de mans lidmaten. Tot ouderlingen werden be noemd Mr- Pieter Marie de la Court, L. Th. Moesveld en P. Schreuder; tot Diaken Mr. Jan Ignatius Daniël Nep- veu, J. C. Meiscke en JDorrestein. De kerk werd ingewijd op 29 Jan. 1860 waarbij voorging Ds. J. J. Bos met een rede over Lucas 17 21b „Het Konink rijk Gods is binnen U lieden". Reeds bij de aanvang werd de nieuwe kerkeraad bevestigd. Verschillende ge schenken voor de eredienst had de jonge gemeente reeds mogen ontvangen, o.a. een lamp en een folio-Bijbel voor de preekstoel, allerlei benodigdheden voor het H. Avondmaal en de H. Doop, 16 Bij bels voor de kerkeraadsbanken enz. Op 30 Juli 1863 hield de Stichtingscommissie haar laatste vergadering. De uitgaven hadden 35.003,53 bedragen en de inkom sten 34.981,44 aldus een nadelig saldo van 22,09. De kerk werd tegenover het huis „Zand bergen gebouwd, onder de gemeente Zeist. Het torentje heeft 'n klok van 514 d.M. doorsnede. De klok bezit 'n bijzonder his torische waarde. Zij is afkomstig van de voormalige Utrechtse poort te Amster dam en heeft tot opschrift„Laudate, Nomen Domini Anno Domini 1659" (d.i. Kinderen, looft de Heer; looft de naam des Heeren). Ook staan er op de namen der beide Amsterdamse burgemeesters van dat jaar, n.1. Nicolaas Tulp en Corne- lis Witse, benevens het wapen van Am sterdam. Naamlijst van predikanten. 1 Dr F L. Rutgers Azn., 24 Juni 1860 SOESTER VOGELVRIENDEN. Onlangs werd alhier opgericht de afdeling Soest van de Nederlandse Volièrehouders- Vereniging. Woensdagavond werd, in de vergadering in restaurant „Zonneheuvel", het defini tieve bestuur gekozen. Dit bestuur is thans alsvolgt samengesteld J. W. Kaspers, voorzitter; W. Blok, secretaris; T. v. d. Broek, penningmeester; D. Maagdelijn, 2e voorzitter en A. Th. v. Klooster, commis saris. De voorzitter won de prijsvraag, welke was uitgeloofd voor dengene, die de beste naam voor de vereniging wist te noemen. Een fraai vulpotlood was de beloning voor de naam „Soester Vogelvrienden". Inmiddels is het ledental tot 42 gestegen en besloten werd op iedere Woensdag van de maand bijeen te komen, voor de eerste maal op 7 Januari a.s. Een clubbibliotheek met alle mogelijke boeken op vogelgebied zal worden inge richt, terwijl de ledenwerving zich ook tot Soesterberg zal uitstrekken. De instructeur kreeg eveneens een hoofd wonde. Beide militairen werden per zie kenauto naar het militaire hospitaal te Amersfoort overgebracht. De militaire auto moest worden weggesleept. De bestuurder van een personenauto, D. P. uit Bloemendaal, die dit ongeluk zag gebeuren, remde zijn auto af, doch de wagen slipte en kwam tegen een licht- maft van de P.U.E.M. terecht. Deze auto werd aan de voorzijde beschadigd. AUTO'S BOTSTEN. Woensdagavond had op de Birkstraat wederom een auto-botsing plaats. In de richting Soest reed een vrachtauto met geringe snelheid en toen een personen auto, bestuurd door C. M. alhier, afremde om achter deze vrachtauto te blijven, deed de bestuurder van een achter rijden de Volkswagen, H. uit Amersfoort, het zelfde. De Volksauto slipte echter en bot ste tegen de achterzijde van de auto van M. op, die door de schok weer tegen de achterzijde van de vrachtauto botste. Het gevolg was, dat de Ford van M. aan voor- en achterzijde werd beschadigd. WATER STROOMDE UIT WONING Woensdagmiddag werd politie-assistentie verzocht, omdat van onder de voordeur van een woning op de Prins Hendriklaan water de tuin in stroomde. Het bleek, dat op de bovenverdieping, waarvan de bewoners afwezig waren, de waterleiding was gesprongen en het wa ter door de plafonds naar de benedenver dieping stroomde. De benedenbewoonster had in de kelder de hoofdkraan van de waterleiding dicht gedraaid, althans dit meende zij, want in werkelijkheid had zij de kraan verder opengezet. Ook het aftapkraantje in de kelder had zij open gedraaid, met het gevolg, dat ook de kel der onder water kwam. De politie maakte korte metten met de hoofdkraan, waarna de bewoonster aan het dweilen kon gaan. AUTO REED TEGEN BOOM. Woensdagmiddag reed een militaire man- schappenauto, met een snelheid van 50 K.M. per uur, op de Birkstraat, tegen een boom. De leerling-bestuurder, die, door de gladheid van de weg, de rnacht over zijn stuur had verloren, liep een hersen schudding en een ernstige hoofdwonde -op- DIERENBESCHERMING OVER NOVEMBER. De inspecteur trof enige pinken aan in een tochtig hok. De dieren stonden tot de knieën in de mest en hadden noch vol doende ligging, noch hooi of iets derge lijks. Water konden zij nog juist berei ken een vieze boel. Hier werd onver wijld ingegrepen door Dierenbescherming Dat was eveneens het geval bij enige ket tinghonden. Een van deze stakkers had in het geheel geen hok en moest weer en wind trotseren onder een afdakje. Stro ontbrak in meerdere hokken, terwijl één hond in een modderpoel verblijf hield. Ook heeft Dierenbescherming zich het lot van een ziek aapje van een woonwagen bewoner aangetrokken. Het diertje had verscheidende wonden aan de kop, daar het meerdere malen gevallen was. De man had vier aapjes, waarmede hij, naar zijn zeggen, de scholen afreisde. De stumper tjes moeten dan hun kunstjes vertonen voor de jeugd. Ongetwijfeld zeer grappig om te zien, maar men moet niet, zoals Dierenbescherming, achter de coulissen kijken van deze povere vertoningen De insepeteur oefende in de aifgelopen maand onder meer controle uit op de lig ging van ganzen, geiten, varkens en kip- Streng zal worden toegezien op het schie ten, door de jeugd, met de catapult op vogels.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1