Van week tot week in Soest, SOEST. NED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES In verband met de aflossing van Korea-vrijwilligers, die een jaar in Korea hebben gediend, bestaat bij het opnieuw gelegenheid tot dienstneming. Leeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor onder officieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen voor uitzending in aanmerking. Aanmelding dient mondeling of schriftelijk te ge schieden bij het Aanmeldingsbureau Korea, Nwe Frederikskazerne, Van Alkemadelaan, geb. E 4, kamer 19a, 's Gravenhage, Tel. 185070, toestel 1477. Wat de Amsterdamse scheidsrechter Wijn schenk bezielde wisten we niet, doch hij liet in alle gemoedsrust de elftallen van S.E.C. en Amersfoortse Boys de tweede Helft van de wedstrijd beginnen. Evenmin als het publiek en spelers dit konden, kon ook de heer Wijnschenk het veld niet overzien, noch in de breed te, nog in de lengte, dankzij de dichte mist. Protesten van beide elftal-aanvoerders hielpen niet en 22 jongemannen doken met een leren bal in de dikke mist. Het publiek zag bij tijd en wijle wel eens een paar spelers, doch moest voor het groot ste deel raden, wat er zich op het veld afspeelde. Het was een dwaze vertoning en een sport- verdwazing welke niet minder dan 26 minuten duurde. Toen werd de scheids rechter omringd door spelers en een ge deelte van het publiek en gaf ook hij de strijd maar op. Hadden de spelers niet kunnen weigeren de tweede helft van deze wedstrijd te spelen, zo vroegen wij aan hen, die met de bepalingen van de K.N.V.B. op de hoogte zijn. Uit de antwoorden bleek, dat wanneer een der elftallen had geweigerd te spelen, dit twee verliespunten zou hebben be zorgd aan de weigerende partij. Hadden de 22 voetballers eensgezind geweigerd te spelen, dan bestaat de kans, dat de Bond disciplinaire maatregelen neemt tegen de ze spelers, want tegen de scheidsrechter in gaan wordt en kan niet worden geduld. We hebben toen nog iets gezegd over de sport, waarvan we meenden, dat men hier aan doet voor zijn genoegen en ontspan ning. We voelden ons dan ook wel erg eenzaam met een dergelijk argument. Na het veelomvattende karwei om ge durende Vrijdagavond en Vrijdagnacht aan een ieder geschenken uit te reiken, was Sint Nicolaas Zaterdagmiddag nog fit genoeg om, in café „De Viersprong", de grotere en kleinere jeugd van de Buurt vereniging Kerkebuurt met zijn komst te verrassen. Sint prees het werk der Buurtvereniging leiders, die zeer veel voor de jeugd doen en het grote boek van Sint wees wel uit, dat in de Kerkebuurt minder straatschen derij voorkomt, dan in andere delen van Soest. Ook vond Sint het jammer, dat deze vere niging binnenkort de speeltuin moet ont ruimen en de grote kindervriend hoopte, dat het gemeentebestuur de kindervrien den van de Kerkebuurt niet in de steek zou laten. De kinderen kregen hun geschenken en versnaperingen, terwijl aan de oudere kinderen een prettige middag op Zater dag a.s. in het vooruitzicht werd gesteld, waarbij men zich kan amuseren met een goochelaar en een popenkast. Van de Kerkebuurt naar dat deel van onze gemeente, dat Hees heet, was voor de Sint maar weer een peulschilletje. Vergezeld van twee zwarte Pieten trok Sint Nicolaas in Hees bij ieder huis aan de bel en deelde aan de kinderen ca deautjes uit. De Sint kende zijn klantjes nog, want hij brengt deze huis-aan-huis-bezoeken al sinds de laatste 5 jaar. Al is onze ijsbaan nog niet officieel ge opend, er is toch reeds geschaatst. Dat was op vorige week Dinsdag, toen bleek, dat het kwik in de thermometer genoeg gezakt was om het ijs betrouwbaar te maken. Op deze eerste ijsdag was er Be langstelling genoeg en dit stemde het ac- tive bestuur van „Peter's Baan" tevre den. Wat hen ontevreden stemde, was 'n ongeluk, dat een van de schaatsrijders overkwam. Het gebeurde n.1., dat een der mannelijke hardrijders kwam te vallen over een lucifer, welke achteloos op het ijs was geworpen. Deze lucifer was niet het enige, dat op de ijsvlakte werd achtergelaten. Sigaret ten-doosjes, papiertjes en wat dies meer zij vormden een zelfde bron van gevaar als die ene lucifer. Het bestuur besloot hierop te letten en strenge maatregelen te nemen tegen de weggooiers, die tenslotte ook nog als on sportief te betitelen zijn. Een andere ervaring werd het bestuur Woensdagmorgen rijker, toen bleek, dat in het paviljoen was ingebroken. Al wa ren er slechts een paar flesjes limonade vermist, voor dergelijke daden is het woord onsportief te zwak. Ook bleek, dat sommigen zich toegang tot de ijsbaan verschaffen als deze niet is geopend. Men bevindt zich dan op verbo den terrein en dit geeft de garantie voor een bekeuring van de zijde der politie. Om nog even op de val van de schaat sende jongeman terug te komen dit on geluk werd voor hem nog een gelukje. Deze jongeman heeft jaren geleden zijn neusbeen gebroken. Dit neusbeen werd gezet, doch bleek later een scheve stand te hebben aangenomen. De behandelende arts zei toen, dat hij nog eens een keer terug moest komen, dan zou het neusbeen weer worden gebroken en opnieuw ge zet, waardoor hij weer een „rechte" neus zou krijgen. De jongeman liet de dokter de dokter totdat hij Dinsdag j.1. toch op weg moest naar zijn arts met een gebroken neusbeen, als gevolg van zijn val op de ijsbaan. „Hoe bestaat het" zult U zeggen en we zeggen het U na. Morgenavond komt dan het daverend slot van de in de laatste weken gehouden bon nen-actie, welke dit jaar weer is ge organiseerd door de Winkeliersvereniging. Het was niet de actie zoals we de laat ste twee jaren waren gewend. De attrac tieve trekkingen, zoals die vorig jaar om de andere dag werden gehouden, ontbra ken en het feit, dat men eerst 25 bonnen bijeen moest verzamelen en deze opge plakt moest inleveren om een formulier met 119 foto's te verkrijgen, bleek niet het systeem te zijn, om het publiek warm te krijgen voor deze actie. Al spoedig bemerkten de organisatoren, dat het publiek er niet aan dacht om de 119 dikwijls slecht gelijkende foto's te ont cijferen en te nummeren. Toen dit deel van de puzzle werd ingetrokken, bleek er meer animo te komen. Toch liepen de organisatoren met bezorg de gezichten rond, want in de eerste da gen leek het er nog niet op, dat deze ac tie een succes zou worden. Dit werd het toch, doch dit was eerst te bemerken in de laatste week en vooral in de laatste dagen van de actie. Toen vielen de formulieren bij honderdtallen in de bussen bij de drogisten, waardoor de bezorgdheid week voor optimisme. Gisteravond werden de grote melkbussen geopend op de Middenstandsbank en wel gemoed begon het bestuur met zijn hel pers aan de zware taak om enige duizen den formulieren na te zien en de daarop vermelde gewichten te administreren. Het totaal gewicht van de deelnemende winkeliers was zeer uiteenlopend geschat. Er was b.v. een inzender, die de 119 win keliers niet hoger aansloeg dan 100 kilo Er was ook iemand, die niet zo benauwd was en 40.000 kilo opgaf, doch de kroon spande de man, die 1.000.000 kilo no teerde. Het duurde vele uren voor de prijswin naars bekend waren en tevergeefs zal men in onze courant naar 'de namen zoe ken. Morgenavond, in de zaal van „Eemland", wordt de uitslag door Sint Nicolaas be kend gemaakt. Tot zolang verkeren wij dus allen in spanning. Sint Nicolaas nam Zaterdagavond offi cieel afscheid van Soest op een feestelij ke bijeenkomst in het „Oranje-Hotel". Het werd geen weemoedig, doch een zeer vrolijk afscheid, waarbij de Sint en zijn knechts zich niet afzijdig hielden. Een der gasten bracht Sint Nicolaas hartelijk dank voor het vele goede in de afgelopen dagen door hem verricht. RICHTINGAANWIJZER WEIGERDE. Vrijdagmiddag, te 6.30 uur, had de heer S. alhier zijn auto op de Burgemeester Gro- thestraat geparkeerd. Toen hij weg. wilde rijden, stak hij de linker-richtingaanwij- zer van de auto uit en draaide zijn auto de rijweg op. De achter hem komende automobilist, B. uit Hilversum, passeer de echter op dit moment de auto van S. De auto's schuurden langs elkaar heen, met het gevolg, dat de twee auto's wer den beschadigd. Het bleek, dat de rich ting-aanwijzer had geweigerd. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Toen de heer R. alhier Zaterdagavond zijn bezoek aan een familie op het Kerk- pad beeindigde, bleek hem, dat zijn rij wiel, dat hij naast de woning had gepar keerd, gestolen was. De politie stelt een onderzoek in. BIRKSTRAAT WAS SPIEGELGLAD. Zondagavond botste een auto van de Ned. Radio-Unie tegen de achterzijde van een personenauto, welke op de rijweg van de Birkstraat stond geparkeerd. Beide wagens werden beschadigd en de perso nenauto moest worden weggesleept. Terwijl de dikke mist geen 10 meter zicht verleende en de Birkstraat spiegelglad was, parkeerde de bestuurder van de per sonenauto, B. uit Amsterdam, zijn wagen op de rijweg om de voorruit te ontdooien. De auto yan de Ned. Radio-Unie waarvan de bestuurder, D. uit Hilversum, met zeer geringe snelheid reed, remde krachtig voor de geparkeerde auto, doch de radio wagen gleed door en botste tegen de ach terzijde van de personenauto, met ge noemd gevolg. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen aan het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Bruine lederen portemonnaie, koralen hals ketting, paar bruine glacé handschoenen, linker wollen want, 2 zakken anthraciet, bruine jachthond, grijze balpen, paarlen collier, dop van benzine-tank (bromfiets), grijze kinderwant, paar nylon kousen, rechter blauwe wollen handschoen, glacé handschoen, zilverbon van 1.vulpen, portemonnaie met inhoud, zwarte vul pen, bruine want, zwarte vulpen, bruine glacé heren handschoen, zwart hondje, glacé dames hanschoen, schapenwollen want, huissleutel, stoffen wanten, blauwe kinderwant, 2 witte sierduiven, 2 kinder jasjes, bruine wollen want en kinder sleetje. VAT MET CARBOLINEUM ONTVREEMD. Bij de politie werd aangifte gedaan van diefstal van een ijzeren vat, dat gedeelte lijk met carbolineum was gevuld en toe behoorde aan een aannemer alhier. Een surveillerend agent hield later een jongen aan, die een soortgelijk vat op een karretje meevoerde. De jongen bekende het vat uit de tuin van de aannemer te hebben ontvreemd. AFSTAND BEWAREN. Vrijdagmiddag had op de Kerkstraat een aanrijding plaats. De bestuurder van een bestelauto, J. T. uit Amsterdam, remde zijn auto af, waarna zijn wagen aan de achterzijde werd aangereden door een militaire vrachtauto, waarvan de bestuur der, de soldaat T., gelegerd te Soester- berg, te dicht achter de bestelauto had gereden om zijn wagen tijdig tot stilstand te kunnen brengen. Beide wagens werden beschadigd. 25 JAAR IN DIENST VAN „ZONNEGLOREN". Vrijdag was het 25 jaar geleden, dat de heer S. v. d. Braak alhier in dienst kwam bij het Sanatorium „Zonnegloren". In de feestzaal van „Zonnegloren" werd de jubilaris voor dit feit gehuldigd door de directie en het personeel. Dr. J. A. W. Berghauser Pont, de direc teur-geneesheer van „Zonnegloren", sprak de heer v. d. Braak toe, dank brengend voor de trouw en toewijding door de ju bilaris betoond. Met een enveloppe met inhoud werd deze dank tastbaar gemaakt. Namens het personeel bood dr. Berghau ser Pont de jubilaris een polshorloge aan, terwijl namens de patiënten een zilveren sigarettenkoker werd overhandigd. De af deling „voetbal" bleef evenmin achter en schonk een bloemstuk. De heer v. d. Braak dankte voor de ge brachte hulde en voor de geschenken. FEESTAVOND „KINDERVREUGD". De onlangs opgerichte buurt- en speeltuin vereniging „Kindervreugd" organiseerde Zaterdagavond een feestavond in hotel „Eemland", waarvoor goede belangstelling bestond. De voorzitter sprak een welkomstwoord, waarna een goed programma werd afge werkt. Een kinder-cabaret voerde een klucht op onder de titel „De knechtjes van baas Bombazijn", waarbij de kleine acteurs vlot spel lieten zien en de lachers op hun hand hadden. Annie Jansen zong aardige liedjes, ter wijl het mondorgel-quintet „De Cromi- cats" uit Baarn met hun eerste optreden in Soest een uitstekende indruk maakte, hetgeen ook met Mej. Jansen het geval was. Hierna speelde de toneelgroep van „Kin dervreugd" de drie bedrijven van het spel „Als Ma aan de touwtjes trekt". Dit vrolijke stuk werd vlot vertolkt, in het bijzonder door de heer A. J. Lamens en de dames H. v. Boeijen-Kruitbos en C. Hornsveld-Hartgers, doch ook de klei nere rollen kregen de aandacht van de ambitie-volle spelers. Aan de regisseur, de heer L. A. Roest, en de spelers werd na afloop dank ge bracht. Met een St. Nicolaas-bal, onder muzikale leiding van The Melody Makers, werd de avond besloten. GODFRIED BOMANS IN SOEST. Tegen hedenavond is door de Volks-Uni- versiteit en 't Nut een avond belegd in het Oranje-Hotel. De bekende schrijver Godfried Bomans, de auteur van „Erik" en de „Avonturen van Pa Pinkelman" e.d., zal op deze avond uit eigen werk vertellen. BESCHERUpNG BEVOLKING. Gisteravond had in het gemeentehuis 'n bijeenkomst plaats van de leidende func tionarissen van de B.B. (Bescherming Bevolking). Op deze vergadering, welke onder voor zitterschap stond van de Burgemeester, waren o.m. aanwezig drs. L. Dijkstra, rayon-hoofd, de twee wijkhoofden, de he ren Ooms en Bartstra, het plaatsvervan gend wiikhoofd van de wijk Soestdijk. de heer Van Kampen en de 17 blokhoofden. Uit de toelichtingen van de Burgemeester en drs. Dijkstra bleek, dat de formatie van het kader der organisatie in een ver gevorderd stadium verkeert. Dit kader zal technisch worden geschoold en lei ding geven aan de in Februari 1953 plaats hebbende grote landelijke en plaatselijke werving van noodwachters. Op deze vergadering bleek tevens, dat de sociale verzorging van de noodwachters en hun gezinnen van A tot Z is geregeld en gewaarborgd. Vele problemen werden voorts op deze bijeenkomst aangesneden en behandeld. IJSBAAN IS OPEN. De ijsbaan „Peter's Baan" aan de Eem- straat is heden open gesteld. Men zie de advertentie in dit nummer. BILJARTVER. „CENTRAAL" WON. Vrijdagavond werd onder grote belang- steling de biljartwedstrijd tussen „Cen traal" en „De Viersprong" gespeeld, welke „Centraal" met 42 won en waardoor zij de leiding kreeg in de hoofdklasse van het district „Eemland" der K.N.B.B. De eerste partij ging tussen Claassen en en Loor (V.), waarin Claassen (C.) in 17 beurten zijn benodigde 200 caramboles bijeen had met een gemiddelde van 11.76 tegen Loor, die op 92 eindigde met een moyenne van 5.41. Waasdorp (C.) moest zijn partij tegen v. d. Burg (V.) winnen, om de stand 22 te maken. Met een gemiddelde van 10.41 stootte Waasdorp zijn 250 caramboles bij elkander. Van de Burg eindigde op 189 met een gemiddelde van 7.87. De partij Voskuilen (V.) tegen Verkerk (C.) moest de beslissing brengen. Deze partij werd niet alleen zeer spannend, dich de beide cracks kwamen met fraai spel boven hun persoonlijke records uit. Verkerk leidde na vier beurten, met series van 27, 47 en 65, met 150 tegen 76 en na 10 beurten was de stand Verkerk 245 te gen Voskuilen 143. Voskuilen maakte hierna een serie van 99 en kwam op 242 te staan. Met een uitmuntende slotserie van 54 maakte Verkerk zijn 300 vol, doch Voskuilen behoefde bij de nastoot slechts acht caramboles te produceren. Hij miste echter, waardoor Verkerk winnaar werd. Het gemiddelde van Verkerk bedroeg 25, dat van Voskuilen 20.16. OPBRENGST SIMAVI-COLLECTE. De van 23 tot 29 November gehouden huis-aan-huis collecte voor Simavi heeft te Soest en Soesterberg ruim 500.op gebracht. Simavi dankt hartelijk voor de onder vonden steun. AANVAL OP DE DOLLAR SPITST ZICH TOE De eigenaar van een bureau voor handels inlichtingen te New York, dat zich vooral specialiseert op gegevens omtrent wisselkoer sen e.d., heeft in een vergadering van belang hebbenden bij de Canadese goudindustrie voorspeld dat in de loop van 1953 de officiële prijs van het goud verhoogd zal worden van 35 tot 52 V2 dollar per ounce. Daardoor zal de goudvoorraad van de Amerikaanse regering, die thans 23.9 milliard dollar waard is, stij gen tot een waarde van 30 milliard, wat in feite een devaluatie van de dollar zou bete kenen. Nu zou dit de wereldeconomie zeer ten goede komen en en veel juistere grond slag voor de internationale wisselkoersen geven dan de tegenwoordige prijs. Het Britse Rijk zou daardoor met één slag uit de finan ciële moeilijkheden komen, o.a. doordat het rijk de grootste goudproducent van de wereld is en dus veel grotere dollarinkomsten uit de financiële moeilijkheden komen, o.a. door dat de bovengenoemde bewering geen loos gerucht is, kan worden gevonden in het feit, dat de Canadese regering haar subsidie aan de goudindustrie heeft verhoogd van UVz tot 1312 dollar per ounce. Bij de tegenwoordige goudprijs is de goudwinning nl. onrendabel en moet men de goudmijnen subsidiëren om ze aan de gang te houden. Hiertegen protesteren reeds jarenlang zowel Canada als Zuid-Afrika doch het Internationale Monetaire Fonds handhaafde tot nu toe de te lage prijs in dol lars. Het schijnt dat het fonds dit standpunt binnenkort zal moeten opgeven, STEEDS MEER „HELPT U ZELF" Met de zelfbedieningswinkels gaat het in Amerika nog steeds crescendo. In 1940 waren er 6715 van dergelijke zaken met een omzet van 2 milliard dollar en in 1951 telde men er reeds 15.383, terwijl de omzet was opgelopen tot 12 milliard dollar. Tot voor kort verkoch ten deze winkels vrijwel uitsluitend verpakte of althans in porties verdeelde levensmidde len, waarbij iedere koper of koopster zelf kan uitzoeken en meenemen, wat van zijn of haar gading is. Natuurlijk met de plicht om bij het verlaten van de zaak af te rekenen. De laatste jaren beginnen deze winkels ook met andere artikelen en deze afdeling breidt zich nog harder uit dan de verkoop van voedings producten. Reeds wordt het zelfbedienings systeem toegepast bij tandpasta, crèmes en andere cosmetische producten, schrijf- en schoolbehoeften, boeken, kinderboeken en tijd schriften, artikelen van glas, aluminium en plastic, smeerolie, kousen, ondergoed linge rie, werkkleding, lakens en slopen, gordiinen gramofoonplaten, gloeilampen, zekeringen' electrische klokken, en zelff radio's ZT; ogenblik maken deze artikelen nog slecht^ 5% van de totale omzet uit, maar de toene ming van de verkoop gaat tweemaal zo hard in de meuwe afdelingen als bij die van h» levensmiddelen. De zelfbedieningswinkel wor^ op die manier een „warenhuis" waant j buurt winkelier het heel moeilijk zhflf volhouden. zal kunnen

Soester Courant | 1952 | | pagina 2