2331 A De grote familie. Irnib! Meningen van onze lezers. ROUW- TROUW- Sint Nicolaas-aciie besloten. IN DE HOEK. KERST-ETALAGE. HOEBEE'S Verhuurinrichting R. B. KOPPEN BAARN, TEL. 2783 SOEST. ips radio I Jlf J J.< TEL.2766 GRAMOFOONPLATEN. VRIJDAG 12 DECEMBER 1952. 30e JAARGANG no. 94. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Perikelen van het Gemenebest. Er is geen groter tegenstelling denkbaar tussen het „verbonden zijn" van de lan den achter het ijzeren gordijn en de lan den die behoren tot het Britse Gemene best. Bij de eersten een gewoon uitvoeren van de gegeven orders en verder geen nieuws, ook niet wanneer de orders in duidelijke tegenspraak zijn met het belang van het eigen land. Bij de tweeden vaak scherpe belangentegenstellingen en scherpe stel- lingname tegenover elkaar, soms openlij ke conflicten, maar desondanks een vrij willig bij ekaar blijven, al staat de moge lijkheid de gemeenschap te verlaten wijd open. De leden van die gemeenschap bestaan uit 'n verscheidenheid, die in 't staatkun dige zo ongeveer alle variaties vertoont die er mogelijk zijn en in het economische lopen van hoog-ontwikkeld industrieland tot eenvoudige soms primitieve produ cent van grondstoffen. Noch eenheid van taal, noch van huids kleur, noch een gezamelijke lotsverbon denheid houdt hen tezamen, maar het „verbonden zijn" tussen al die vele en verscheidene landen is er, zeer reëel en zeer krachtig. Ze zijn momenteel weer eens in Londen bij elkaar om over hun gezamenlijke be langen te praten, over hun economische belangen. In zijn verhouding tot de buitenwacht en in zijn onderlinge verhoudingen is de Commonwealth niet meer wat het b.v. vóór de tweede wereldoorlog nog was. Amerika is de familie voorbij gestreefd en speelt in de wereld de eerste viool. Amerika is de geldschieter geworden van de wereld, óók van het Gemenebest, (óók van Engeland, dat voordien deze functie vervulde. De status van deze landen is ten opzichte van Engeland veranderd. Mocht men het vóór 1940 de „primus inter pares" noemen, de eerste onder gelijken, deze waardigheid is 'n andere geworden de „oudsten" onder de gelijken. Evenzeer een waardigheid, ze ker, maar toch een op een ander plan. Het Gemenebest kent ook andere bindin gen dan die jegens elkaar. Hoe sterk is Canada, economisch en politiek niet ver bonden aan de V.S. En is Australië bij de defensie van het Stille Zuidzeegebied niet in de eerste plaats partner van Washing ton en daarna pas van Londen En hoe sterk is India niet te midden van de an dere Aziatische volkeren, ook van hen die niet tot het Engelse blok behoren. Maar ondanks hun verscheidenheid heb ben ze één ding gemeen, gebrek aan dol lars. Niet alleen en niet in de eerste plaats om te bewapenen, zoals men zo licht ge neigd is te geloven, maar om de nering nieuw op te zetten. Die financiering zou niet alleen hoeven te gebeuren via leningen. Amerika zou meer kunnen kopen van het Gemenebest, het, d.w.z. de Amerikanen privé, zou dollars kunnen beleggen in de Gemenebest-affaire. De Britten en hun aanverwanten staan bij hun geldschieter intussen niet met le ge handen. Niet bij hun geldschieter en niet in de wereld. uit moet. Weer anderen zijn er, die zeg gen dat het Gemenebest zo sterk is, voor al met het oog op zijn grondstoffenpositie en die van zijn levensmiddelen, dat ze de rest van de wereld eigenlijk niet nodig hebben en met elkaar best een economi sche eenheid zouden kunnen vormen, die zoals Amerika doet, in de eerste plaats aan zichzelf en pas veel later aan anderen zou behoeven te denken. Daartegen komt, uit hoofde van zijn be trekking met de V.S., b.v. Canada in ver zet, evenals Engeland uit hoofde van zijn betrekkingen met de V.S. en West-Europa. Trouwens, hoe zou het dan gaan met de dollars die men wil verdienen Nee, op die conferenties zullen wel geen daverende besluiten worden genomen. Misschien wordt er zelfs daverend ge vochten zonder dat dit echter de tradities van het Gemebest zal schaden. Want is onder elkaar vechten daar óók geen traditie ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE v.WE EDEStR36A SOESTDIJK TELEF.2792 Ziehier wat de familie aan de wereld le vert aan grondstoffen jute nagenoeg al les; nikkel voor driekwart; wol, rubber en tin omstreeks de helft; mangaan en koper zo om een kwart. En wat het in de toekomst nog aan te bieden heeft bau xiet voor aluminium en uranium om te splitsen in het nog niet ontgonnen Afrika. Omdat spul uit de grond te halen heeft men ook graag dollars. Niet alleen daarom is er echter zulk een levendig begeren naar de Uncle Samse dollars. Geleidelijk aan wenst men de he le huishouding te vernieuwen. De technische ontwikkeling gaat met sprongen tegenwoordig en om bij te blij ven is een veel snellere vernieuwing van het productie-apparaat nodig dan weleer. Engeland, het Engeland met de tradities, heeft een productie-apparaat dat gewoon weg verouderd is. Het ligt op dit stuk van zaken op veel gebieden achter bij Duitsland b.v., maar ook bij de dominions als Canada en Australië, waar tijdens en na de oorlog veel aan industralisatie is gedaan. Misschien wel ie veel. Sommigen, vooral in Engeland, geloven dit. Volgens normaal mensenverstand is het echter logisch, dat de plaats van vervaar diging van het eindproduct zo dicht mo gelijk ligt bij de plaats waar de grond stoffen vandaan komen en velen, vooral buiten Engeland, menen, dat het die kant KERSTMIS. In één der oudste gedeelten van Amster dam, op de O.Z. Voorburgwal no. 14, be vindt zich het „Goodwill" Centrum van het Leger des Heils. Van hier uit doet Sr. Kapiteine Boss- hardt haar zegenrijk werk onder de arm- sten der armen. Lezers, straks wordt het weer Kerstfeest. Moge het feest zijn in Uw en in mijn hart, en feest om ons heen. Maar laten wij bedenken, dat vlakbij de nood van vele medemensen ontstellend groot is. Als ge Uw kachel warm stookt, bedenk dan hoevelen dit niet kunnen doen. Als ge U goed kunt kleden, gedenk dan de velen in hun armelijke haveloze plun je. Als Uw kinderen speelgoed hebben, weet dan hoe weer talloze peuters hun keren naar een eenvoudig stuk speelgoed. Er zijn nog altijd mensen zonder bed, zonder dekens. Ondergetekende kent het werk van ka piteine Bosshardt uit persoonlijke erva ring en weet dus hoeveel er wel nodig is. Helpt U, als U nog iets kunt missen, voor al dekens en kleren; brengt U het mij. Graag zorg ik voor de doorzending. Namens het „Goodwill" Centrum dank ik U bij voorbaat en wens U straks een ge zegend Kerstfeest. W. H. van Andel-de Gelder. Oranjelaan 41, Soestdijk. Uw adres voor het huren van kleding Woensdagavond werd in de zaal van „Eemland" de St. Nicolaas-Actie, geor ganiseerd door de Winkeliers-Vereniging „Soest", besloten met de uitreiking van de 88 prijzen. Een volle zaal keek begerig naar de hoorn des overvloeds, waarin het toneel was herschapen, toen te 8 uur Sint Nicolaas en twee Zwarte Pieten binnen traden. Na het zingen van de welkomst(Sint Nico- laasjliederen sprak de heer J. C. Brou wer een woord van welkom. Hij betrok hierin speciaal St. Nicolaas en diens ge volg, daarbij zijn dankbaarheid uitspre kend voor de uitgestelde afreis naar Spanje. Spr. zeide, dat deze actie weer bewezen had, dat men in Soest goedkoop en goed kan kopen en dat de service groot is. Dank bracht spr. ook aan het publiek, dat in Soest zijn inkopen had gedaan. De actie, die aanvankelijk niet wilde lo pen, bleek tenslotte toch een succes te zijn. Blijft in Soest kopen was zijn advies. De Soester winkeliers bieden U alle moge lijke service. Spr. deelde verder mede, dat de 119 deel nemers hun lichaams-gewicht in gesloten envelop hadden ingezonden aan de Ned. Middenstandsbank, welke enveloppen eerst Maandagavond, onder toezicht van de politie, geopend zijn, waarna het to taalgewicht met een telmachine werd vastgesteld. Het juiste gewicht bedroeg 9116,55 kg., hetgeen niemand heeft ge raden. De prijzen vielen tussen 9103 en 9130 kg. en er is om grammen „gevochten", getui ge het feit, dat de 88 prijzen vielen in de 28 tussenliggende kilogrammen. Sint Nicolaas sprak hierna en dankte voor de ontvangst hem hier bereid. Ook Sint had bemerkt, dat men gemopperd had bij deze actie, doch hij vroeg dg aanwezigen, welke Winkeliers-Vereniging «en zo gro te actie met zoveel prachtige prijzen or ganiseerde. Ook Sint Nicolaas drong er ténslotte op aan in Soest te blijven ko pen. De heer H. van Harten deed hierna mede deling van de prijswinnaars. Deze perso nen waren in de zaal aanwezig en had den Dinsdag bericht ontvangen, dat zij een prijs konden afhalen. Zij wisten ech ter niet of zij een doos sigaretten of de bromfiets hadden gewonnen, zodat met het stuk-voor-stuk afroepen van de win naars en de overhandiging der prijzen door Sint Nicolaas de spanning met de minuut steeg. Zij, die niet werden af ge roepen, zagen hun kansen op de hoofd prijzen stijgen, daar de laagste prijzen het eerste werden uitgereikt. Na de 17 banketletters volgden dozen si garetten, thee- en badhanddoeken, dozen zeep, dozen likeur, fototoestellen, voetbal len, strijkijzers, wollen dekens en wat dies meer zij, waarna we aan de 11 kost bare hoofdprijzen kwamen, waarvan we de winnaars hieronder vermelden. De spanning steeg merkbaar, want er ble ven steeds minder mensen over, die een kaart in hun bezit hadden. Na de casettes tafelzilver, het drievoudig servies, de stofzuiger en het rijwiel kwam het radiotoestel en tenslotte de brom fiets aan de man. De winnaar van de hoofdprijs was wel zeer gelukkig geweest, want deze prijs was een van de 5 prijzen, welke hij in de wacht sleepte. De winnaars van de 11 hoodfprijzen wa ren 1. Rijwiel met hulpmotor, G. G. J. Alblas, Van Weedestraat 48. 2. Radio, A. Beuken, Kerstraat 31. 3. Rijwiel, J. A. de Kruijf, F. C. Kuyper- straat 8. 4. Stofzuiger, F. Posthumus, Steenhoff- straat 6. 5. Cassette, W. Camper, K. Engend.w. 17. 6. Cassette, G. G. J. Alblas, Van Weede straat 48. 7. Servies, K. den Ouden, Krommeweg 23. 8 2 wollen Dekens, J. V. ten Haaf, Korte Kerstraat 4. 9. 50.kruidenierswaren, Mej. R. Bos boom, Burgem. Grothestraat 55. 10. 50.- kruidenierswaren, F. Schaay, Van Straelenlaan 19. 11. 50,kruidenierswaren, G. v. 't Klooster, Kerkpad Z.Z. 39. FRIESE VERENIGING. Dit jaar komt „Freonskip en Ienfald" op de planken met een Fries toneelstuk, hu moristisch van inslag maar toch zinvol van inhoud. Ongetwijfeld zal dit stuk zeer in de smaak vallen. Voor nadere bij zonderheden omtrent tijd, plaats enz. ver wijzen wij naar de in dit blad voorkomen de advertentie. Als de reeds in een ge vorderd stadium van voorbereiding zijnde plannen tot uitvoering komen, zullen in dit winterseizoen ook de Friese vereni gingen Amersfoort en Zeist in Soest ieder een toneelstuk opvoeren. Belangstellen de Friezen zullen dus ruimschoots kun nen genieten van hun aloude liefhebberij, het toneelspel. DUIVEN-EXPOSITIE. De jaarlijkse duiven-expositie van de Post duivenvereniging „De Zwaluw" zal Za terdag en Zondag worden gehouden in hotel „De Gouden Ploeg". TONEEL VOLKSONDERWIJS. Ook dit jaar kregen de Teerlingen van de openbare scholen van de Beetzlaan en Kerkebuurt weer een toneelmiddag en avond aangeboden door „Volksondewijs". In hotel „Eemland" werd Dinsdagmiddag en Dinsdagavond de klucht „Bartje en de Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. niezende Koning" opgevoerd. De actrices en acteurs van dit spel deden hun taak uitstekend en gaven zeer goed spel te zien, waarvan de jeugd buiten gewoon genoot. Het hoofd der school in de Kerkebuurt, de heer Van Ieperen, dankte de uitvoe renden en de acteur, de heer J. v. d. Broek. GODFRIED BOMANS IN SOEST. Godfrieds Bomans, de Haarlemse schrij ver van „Buitenlingen", van „Sprook jes", van „Erik, het kleine insectenboek" en de auteur van de krantenstrips, die de avonturen van Pa Pinkelman beschreven, was Dinsdagavond in het Oranje-Hotel, waarvan de zaal de aanwezigen nauwe lijks kon bevatten. Bomans liet zijn toehoorders genieten van zijn luchtige kolder, zijn satyres en pa- raphrases. Hij behandelde de Cathechis mus over Sint Nicolaas, spotte met de ge wichtigheid van de moderne kinderpsy chologie, met de voetbalkenners en hun spreek- en schrijfjargon en deed dit alles op onnavolgbare wijze. Zijn scherpe en fijne humor kruidt hij met milde spot en bereikt een volkomen eigen stijl. Geen onderwerp is veilig voor hem, doch door zijn spot brengt hij de za ken die hij behandelt tot hun eigen pro porties terug. Een zeer grote bewondering heeft Bo mans voor het werk van de Engelse schrij ver Charles Dickens, wiens 24 boeken thans door 24 Nederlandse litteratoren, waaronder Bomans, worden vertaald. Over Charles Dickens vertelde Bomans in teressante dingen. Dickens, die zijn boe ken in twee-wekelijkse afleveringen schreef en mede daardoor het gehele En gelse volk bereikte, beschreef de grijze middennoot van het Engelse volk, de naamlozen van de achterbuurten, iets wat vóór hem nog nimmer was gebeurd. Dic kens ging de onsociale toestanden van die tijd te lijf met zijn boeken, waarin humor en sentiment scherpe wapens ble ken. Dickens vervroegde de emancipatie van de arbeidende stand minstens 20 jaar en wist te bereiken, dat talloze armenhuizen en krotwijken in Londen verdwenen. Zien de Engelsen Dickens als de schrij ver van het knusse verhaal, Bomans legt het accent op de revolutionnaire zijde van Dickens leven. Hij beschreef de popula riteit welke Dickens genoot en waarvan heden ten dage geen voorbeeld meer te vinden is. Meerdere malen bracht zijn „genietend' gehoor Godfried Bomans een hartelijk applaus. De Volks-Universiteit en 't Nut hadden veel eer van deze gezamenlijke avond. KERSTZEGEL-ACTIE. Sinds enkele jaren worden ook in Neder land, in navolging van andere landen, kerstzegels uitgegeven, waarvan de op brengst bestemd is voor het werk op de consultatie-bureaux voor tuberculose en voor het bevolkingsonderzoek. Met deze kerstzegel-actie wordt een ieder in de gelegenheid gesteld een steentje bij te dragen tot dit belangrijke werk ten behoeve van de volksgezondheid, daar Je kosten slechts 3 cent per stuk bedragen. Deze zegels zijn verkrijgbaar aan het con sultatiebureau voor tuberculose, Utrecht- seweg 23III, Amersfoort. Dit jaar stelt de zegel een kerstroos voor. Er gaan in de Tweede Kamer stemmen op om de Spaarraad het lampje uit te blazen. Wanneer men dit een jaar geleden zou hebben voorgesteld, zou ik daar heftig te gen geprotesteerd hebben, want de Spaar raad met haar lijfblad, de Spaarkrant, was mij vaak een morele, zij het ook vruchte loze steun. De adviezen hoe ik Van 1.zo maar zonder een hand uit te steken, in tijd van een enkel jaartje de somma van 1.02% kan maken, waren het lezen en ter harte nemen méér dan waard. Sommige men sen lachten er schamper om en ik moet U tot mijn schande bekennen, dat ook ik tot die onverlaten behoorde. In mijn geval was dat alleen maar om dat de druiven zuur waren en het mooiste advies eigenlijk paarlen voor de zwijnen. Wanneer ik immers het eens een keer zo ver had geschopt om een enkele gulden over te sparen, luisterde ik op de stoep van de Spaarbank weer naar die boze in blazing om iets onnuts voor die .piek te kopen. Bloemetjes voor m'n vrouw b.v., of als het eens iets meer was dan een gul den, om er een gemakkelijke dag van te nemen en bij een Chinees te gaan eten. Nee, uit het echte spaardershout ben ik blijkbaar niet gesneden. En nu willen ze de Spaarraad torpederen. Ik heb er vrede mee hoor, want sinds men er mee gestaakt is de Spaarkrant huis aan huis in de bus te stoppen, vind ik er geen fluit meer aan en wanneer die spaar raad zonder zijn lijfblad dan toch nog 90.000.moet kosten (waaraan moet U mij niet vragen, want dat weet ik niet), kunnen ze, wat mij betreft, die Raad wel opdoeken. In ieder geval wordt er dan 90 mille be spaard, zodat de Raad eigenlijk niets be ters kan doen dan haar eigen dood toe juichen. Ik geef toe, dat, bij de huidige Staatsuit gaven, die 90.000.— een mistdruppeltje op een gloeiende plaat is, maar zelf spaar der van lik-me-vessie zijnde, kan ik het niet anders dan een waarlijk groots idee vinden die Spaarraad op te leggen. We zijn naturlijk nog niet zo ver, went „raden" en „commissies" hebben vaak 'n taai leven, terwijl ook die 90 mille de moeite van het schrijven niet eens waard is, maar wie weet gaat het goede voor beeld aanstekelijk werken. Er is immers nog zoveel onnodigs op te ruimen. H. OEKMAN. uniek door zijn klankkleur- regeling ALLES voor Uw Celstof-watten, Crêpe, Etalage-carton, Flitter Kantoorboekhandel KERKSTRAAT 20A - TELEF- 2892 NUTSBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten Rogier van Aerde Kain. Rogier van Aerde Stenka Razin. H. Alma Car- men zonder make-up. G. Bomans De avonturen van Pa Pinkelman. G. Bo mans De onsterfelijke Pa Pinkelman. G. Bomans Pa Pinkeman in de politiek. G. Bomans Kopstukken. G. Bo mans Buitelingen. R. Bulthuis Feest voor Pauline. Dr. H. J. T. Bylmer Naar de achterhoek der aarde. Roy Chapman AndrewsApen, schedels en mensen, A. Christie Brief van een dode. A. Christie Wie adverteert een moord. Charlens Dickens Kerstvertel lingen. A. den Doolaard De grote ver wildering. Albert Einstein Zoals ik het zie. J. Greshoff In alle ernst. A. Helman De laaiende stilte. M. Her zog De Annapurna expeditie. Dr. Sis Heyster Levende opvoedkunde (dl. I en II). Hovius en Plomp Canada. L. Huizinga Zo schreed Be beschaving voort. David de Jong Muiterij op de gracht. W. Junge Jungledokter. - J. Anker- LarsenKoning Lear op klompen. Clare Lennart De blauwe horizon. R. Llewallyn Hoe eenzaam is het hart. A. Maros Nomadenbloed. H. v. Meiss-Teuffen-: Met onbekende bestem- KERKSTR.3 ming. Jan Mens Mensen zonder geld. H. J. v. Nijnatten-Doffegnies Dwars kop. F. v. d. Oever Moeder, leer me nog eens lopen. N. Petersen De straat der sandalenmake.rs. F. Salten Bambi. R. Sender De tuinman en de koningin. Somerset Maughem.Theater. Ste- vansson Als het hart in woorden zingt. Teirlinck Mijnheer Serjanszoon. B. v. d. TempelRudolf Lith. K. Toxo- peus Vliegende storm, Memoires van Klaas Toxopeus. A. v. d. Veen Het wilde feest. A. v. d. Veen Zuster ter zee. Aar v. d. Werfhorst Het laatste huis. VOLGEND JAAR VERBETERING VAN DE HOOFDWEG. De Toeristenbond A.N.W.B. heeft zich kort geleden wederom tot de Minister van Verkeer en Waterstaat gewend over de slipgevaarlijke bestrating op de traverse door Soest van de rijksweg Amsterdam- Amersfoort, waar reeds zeer vele slipon- gevallen hebben plaats gehad. De Minister heeft thans medegedeeld in 1953 gelden beschikbaar te zullen stellen voor verbetering van dit, zoals de A.N. W.B. het noemt, beruchte traject. Eschdoornlaan 3 - Baarn - Tel. 3567 K 2955 Speciaal adres voor het huren van, Glaswerk, Serviesgoed, Tafelzilver, Stoelen, Tafels enz. Depót voor SoestBEN VAN DER LIN DEN, Slijterij en Wijnhandel, Soester- bergsestraat 49, Soest-Zuid, Telefoon 2490.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1