De begrotingen 1953 werden behandeld. IN DE HOEK. Vele critische opmerkingen. Verontrusting over de woningnood. DINSDAG 16 DECEMBER 1952. 30e JAARGANG no. 95. SOESTER 0OURANT UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2568 (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. De gemeentebegroting en de bedrijfsbe- grotingen voor 1953 zijn door de gemeen teraad in beide afdelingen behandeld. Algemene beschouwingen. In beide afdelingen merkte een der le den op, dat hij in de nota van aanbieding een algemene beschouwing over de plan nen van B. en W. heeft gemist. Principiële uitspraken worden niet gedaan en de per soonlijke noot ontbreekt. Er komt niet in tot uitdrukking wat het college wil en nastreeft. Men wees erop, dat het overschot van de schuld per inwoner in de nota van aan bieding geen juist beeld geeft. Bij het op stellen van dit overzicht is geen rekening gehouden met de vlottende schulden en vlottende middelen. Een lid uitte zijn ernstige bezorgdheid over de grote bedragen, die door de over heid moeten worden gevoteerd om de exploitatie van de woningwetwoningen mogelijk te maken. Dit kan zo niet blij ven doorgaan. Eenmaal moeten de exploi tatie-kosten door de opbrengst uit huur worden gedekt. Begroting Grondbedrijf. In de eerste afdeling werd gevraagd naai de exploitatie der terreinen van Vrede hof, meer in het bijzonder hoe het staat met de bouw der flatwoningen. In de tweede afdeling is een lid van me ning, dat het koetshuis van „Colenso" de entree van het park bederft. Er zijn indertijd plannen geweest van het koets huis 2 woningen te maken. Vinden deze plannen geen doorgang Begroting Gasbedrijf. Enige leden spraken de wens uit, dat de gaslevering aan Soesterberg ook door het gasbedrijf van Soest zal plaats vinden. Het door de gemeente Zeist geleverde gas is 1 cent per M3. duurder. Voorts deelt Soesterberg niet in de voordelen van de door Soest bij het jubileum van het gas bedrijf getroffen regeling voor de aan koop van toestellen. De wens werd uit gesproken de concessie van de gemeente Zeist op te zeggen. Begroting Gemeentewerken. De vraag werd gesteld, of het niet moge lijk is, voor het geval de nieuwe wet op de woonwagens niet op korte termijn tot stand komt, een regeling met de ge meente Amersfoort aan te gaan, waar door het woonwagenkamp van Amers foort ook als kamp voor de gemeente Soest wordt aangewezen. Ten behoeve van het kampeerterrein werd verbetering van wasgelegenheid en wa terafvoer verzocht, alsmede verbetering- van de toegangsweg naar dit terrein. Is er, bij de uitvoering van de plannen betreffende de rioolzuiveringsmstallatie, wel rekening gehouden met de afvoer van regenwater, vroeg een lid. De straatver lichting achtte men te wensen overlaten, doch men was zich bewust, dat het niet mogelijk is om op korte termijn hierin ver betering te brengen, wegens de financiële consequenties. Verzocht werd bij de Wilhelminaboom 'n verkeerspijl te plaatsen, welke de rich ting van het verkeer, dat van de rijks weg de Korte Brinkweg ingaat, zou aan geven. Gewezen werd op de slechte drinkwater voorziening van de bewoners van de Wiek- sloterweg en omgeving. Een lid zou gaarne zien, dat de trottoirs van de Regentesselaan van een tegelver harding werden voorzien, terwijl een an der lid er op aan drong ook op het tweede gedeelte van de Waldeck Pyr- montlaan tegeltrottoirs aan te brengen. Indien, om financiële redenen, niet tot betegeling kan worden overgegaan, wordt een bitumenverharding als noodvoorzie ning gevraagd. Betreurd wordt, dat geen bedrag is ge raamd voor de verbetering van de auto bushalte nabij de Eikenlaan. Gewezen werd op de gevaarlijk situatie bij de split sing Kerkstraat-Birkstraat-Soesterbergse- straat, waar de autobussen een scherpe bocht moeten maken van de Birkstraat naar de Soesterbergsestraat. - Aangedron- ge werd op het aanleggen van een voet pad langs de Kampweg. Waardering werd uitgesproken voor de doeltreffende en snelle wijze van sneeuw ruimen en zandstrooien. - Meer aandacht werd gevraagd voor de Wieksloterweg. Een woord van lof werd geuit voor het aanzien der plantsoenen. - Verzocht werd tenminste 10 banken aan te schaffen, wel ke gedeeltelijk in „Colenso" zouden kun nen worden geplaatst en gedeeltelijk langs de wegen. Volstaan zou kunnen worden met rustieke banken, vervaardigd van hout uit de bossen. Men vroeg een uitgang van „Colenso" op de Noorderweg, waardoor bereikt zou 1 worden, dat men kan rondlopen en het park aantrekkelijker wordt. Verder werd gewezen op de bruggetjes, die gaten in het brugdek vertonen en daardoor gevaar opleveren. - Aangedron gen werd op de aanleg van een algemene begraafplaats te Soesterberg. De grond hiervoor is gemeente-eigendom. - Aan dacht werd gevraagd voor de toestand van de toegangsweg naar de Ned. Hervormde begraafplaats. Wanneer komt het monument voor de gevallenen gereed vroegen enkele leden en zij deden dit naar aanleiding van ver schillende geruchten. Begroting Woningbedrijf. Tengevolge van de hoge stand van het grondwater zouden de kelders van enige woningen aan de Klaarwaterweg nog steeds water doorlaten. Men gaf in over weging, door middel van een pomp. de grondwaterstand te verlagen. Begroting Soester Natuurbad. Een lid bepleitte het aanbrengen van 'n afrastering om het Natuurbad. Enige le den van de eerste afdeling namen het standpunt in, dat het bad, in verband met de Zondagsheiliging, op Zondag ge sloten behoort te 'zijn. Een der leden acht te het voor onderhoud e.d. uitgetrokken bedrag van 2000.te laag, daar met dit bedrag een verantwoord onderhoud niet verzekerd is. Een ander lid meent, dat dit aan het oor deel van de Stichting moet worden over gelaten. Gemeentebegroting. Een dêr léden zei^'datTcte gemeenteraads leden uit de krant hebben moeten lezen, dat in de afgelopen maanden enige jubilea van gemeenteambtenaren zijn gevierd. Men achtte dit onjuist. De leden van de raad vertegenwoordigen de burgerij en achten het juist, dat zij van een jubileum in kennis worden gesteld. Een ander lid vroeg, of het absoluut nodig is, dat voor alle uitgaande brieven eerst een geschreven concept moet worden ge maakt. Is het niet mogelijk, dat vele uit gaande brieven in stenogram worden op genomen, vroeg dit lid. Hierdoor zou naar zijn mening een vlugge afdoening bevor derd worden. Voorts komt het voor, dat de ene ambte naar niet weet wat de andere doet of zegt. Hierdoor wordt naar buiten een vreemde indruk gewekt. De huidige sterkte van het politiecorps vi ordt door beide afdelingen onvoldoende geacht. In beide afdelingen werd een minimum sterkte van 36 tot 37 man bepleit. De afdelingen drongen met klem aan de Minister te verzoeken de sterkte van het corps te herzien. Het venten voor een liefdadig doel werd eveneens besproken. Verzocht werd in de politie-verordening een bepaling op te ne men, waardoor het venten voor een lief dadig doel slechts zal zijn toegestaan ge durende 'n bepaalde, vooraf bekend te ma ken, week per maand. Meerdere leden waren van oordeel, dat 't reclamebord, aangebracht voor de win kelpui van de Firma Mets aan de Van Weedestraat, in die mate de aandacht van passerende automobilisten trekt, dat daar door gevaar optreedt voor het verkeer. Een lid informeerde of het motorrijwiel met zijspan thans inderdaad voor de po litiedienst te Soesterberg gebruikt wordt. Een ander lid wenste te worden ingelicht over het aantal agenten, dat in het bezit is van een rijbewijs. Bij spoedig optre den behoort er steeds iemand te zijn, die een motorrijtuig kan besturen. Voldoening werd uitgesproken over het snelle en kordate optreden der brand weercorpsen en met waardering is er ge sproken over de vele, vrijwillig verrich te arbeid. Controle op het vegen van schoorstenen werd gewenst geacht, want het aantal schoorsteenbranden is vrij hoog. Enige leden vroegen naar een verslag van de werkzaamheden van het dieren-asyl. Het trok de aandacht van een lid, dat de vergoeding voor het gebruik van een ei gen auto door de hulpkeurmeester op nieuw is verhoogd. Dit lid zou gaarne cij fers ontvangen waaruit zou blijken, dat het geraamde bedrag inderdaad verant woord is. Een spoedige oplossing werd verzocht in zake de schooltandverzorging, terwijl ge vraagd werd naar de grootte van de pen sioen-aanspraken der wijkzusters van de Ned. Herv. Wijkverpleging. De eerste afdeling uitte haar grote ver ontrusting over de toename van de wo ningnood. Zij acht deze schrikbarend groot en de woningnood in Soest wordt als een der grootste in het gehele land gekwalificeerd. De afdeling stelde de vraag of het college van B. en W. wel al het mogelijke heëft gedaan, om een hoger bouwvolume te krijgen. Zij was van oordeel, dat het aan tal woningen met tenminste 250 per jaar moet toenemen. Bij de aanvrage van het bouwvolume voor de komende jaren be hoorde het college te wijzen op de om standigheid, dat in de afgelopen jaren 'n te geringe toewijzing is ontvangen en een onjuiste verdeling over de diverse ge meenten heeft plaats gehad. In de tweede afdeling heeft een lid op dit punt van de Volkshuisvesting een al gemene beschouwing van B. en W. ge mist. Er worden in de nota van aanbie ding geen plannen vermeld. Met name rees de vraag, wat het college van plan is met betrekking tot de huisvesting van de ouden van dagen. Dit vraagstuk vraagt dringend om een oplossing. Wordt hierin niet spoedig voorzien, dan zal de woon ruimteverdeling ongetwijfeld spaak lopen. Voorts verwachtte dit lid van B. en W. 'n principiële uitspraak over wat men denkt te doen voor de huisvesting van jonge mensen, die willen gaan trouwen. Het tot nog toe gehuldigde standpunt, dat deze mensen zelf maar woonruimte moe ten zoeken, is niet te handhaven. Het lid dringt aan op een speciale regeling voor jonge mensen. Met klem werd aandacht gevraagd voor de huisvesting van grote gezinnen. Is het niet mogelijk ook voor deze gezinnen wo ningen te bouwen, vroeg dit lid. De gehele afdeling ging met bovenstaande opmerkingen accoord. Een lid_der_tweede_ afdeling vroeg te wor den'ingelicht over a het aantal woningzoekenden, b. de bevolkingsaanwas, c. het bouwvolume en hoeverre dit is verbruikt, d de bouw van de woningen voor enige leden van het personeel der gemeente en de woning op het terrein van het Natuur bad, waarvoor enige tijd geleden gelden werden geleend. Een ander lid bracht onder de aandacht, dat indertijd aan de N.V. „Continent" toestemming is verleend tot de bouw van woningen, onder voorwaarde, dat 1/5 deel der te bouwen woningen aan inwoners zou worden verhuurd. Thans blijkt, dat van het aantal huurwoningen wordt afge trokken het aantal woningen, dat aan de Soestenaren is verkocht. Dit heeft nimmer in de bedoeling gelegen, doch de N.V. Continent schijnt hieraan geen schuld te hebben, daar er door ver schillende afdelingen van de Gemeente dienst verschillende afspraken zijn ge maakt. Gevraagd, werd maatregelen te nemen, om te voorkomen, dat er een der gelijke gang van zaken zich in de toekomst herhaalt. De aanstelling van een vakonderwijzer voor het onderwijs in de lichamelijke op voeding aan de lagere scholen werd be pleit. Een lid verzocht in Maart of April van ieder jaar aan de ouders van leerlingen der 6e klasse van de lagere scholen een circulaire te zenden, vermeldende alle inrichtingen in de omgeving, waarin de kinderen aansluitend onderwijs kunnen ontvangen. Bovendien werd een circulaire aan de ou ders der leerlingen bepleit, waarin de aan dacht werd gevestigd op de mogelijkheid van zwemmen in schoolverband. Er zijn 7 van de ca. 20 scholen, die hieraan niet medewerken. Via een circulaire aan de ouders zou er mogelijk aandrang bij de hoofden der scholen worden uitgeoefend. De subsidie voor kleuterscholen van 25.- per leerling per jaar werd te weinig ge acht en voorgesteld werd deze op 30.- te stellen. De eerste afdeling had ernstige bezwa ren tegen de in de nota van aan bieding vermelde voorwaarde, dat de maatschappelijke werkster van de ge meente bij afwezigheid of ziekte vervan gen zou worden door de maatschappelijk werkster van het R.K. Interparochieel So ciaal Charitatief Centrum. Hierdoor zou van dit centrum een semi-overheidsdienst worden gemaakt. De afdeling vroeg jich af, of geen rijks subsidie moest worden aangevraagd, voor dat de gemeente tot subsidie-verlening overgaat. In de tweede afdeling werd vreugde geuit over het inzicht van R.K. zijde terzake het belang van he maatschappelijk werk, ter- Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 12615» Wanneer het niet zo diep tragisch was en wanneer de belangen van tientallen mil- lioenen er niet mee gemoeid waren ge weest, zou het zijn om wat te krijgen van het lachen. Toen 5 jaar geleden alle mensen, die ook maar iets wisten van het Verre Oosten, waarschuwden, dat het losmaken van In- dië van Nederland op de wijze, die zeer progessieven zich voorstelden, onherroe pelijk tot chaos op ieder gebied zou lei den, werden deze mensen uitgekreten voor conservatieve koloniale machtswelluste lingen. Geen hoon was snijdend genoeg om deze mensen maar flink te kijk te zetten en helaas moesten we constateren, dat men bij de massa succes had. Tot hen, die het hoogst van de toren blie zen over zaken waarvan zij niet de min ste notie hadden, behoorde het Kamerlid Goedhart, Als haast geen ander was hij er van over tuigd, dat alles puik zou gaan en dat het allerbeste wat Nederland kon doen was, de souvereiniteit over te dragen, zó maar van de ene dag op de andere. Een ieder, die hier anders over dacht en meende, dat het Indonesische Volk in zijn geheel daar geen plezier mee werd ge daan, was een akelige, kortziende conser vatieve halve gare. De chaos in Indonesië en de verhoudin gen tot Nederland zijn echter zo zoetjes aan van een dusdanig gehalte geworden, dat de felst progessieve Nederlander ach ter z'n oor krabt, want, om niet te zeg gen niets, klopt er toch maar heel weinig van. Wanneer men denkt de Indonesiërs een plezier te hebben gedaan, moet U een dik ke 95 °/o der eenvoudige bevolking niet meerekenen. Het was er zo erg, dat zelfs de heer Goed hart er van overstuur is, zo overstuur, dat hij in zijn lijfblad moest erkennen, dat het bar was. Chaos op ieder gebied corrupt, pro ductieloos en nog het een en ander meer, hetgeen hij in de Tweede Kamer, zij het in andere woorden, nog eens herhaalde. Jammer, dat we nu 1952 schrijven en nog meer jammer, dat heer Goedhart 5 jaar geleden niet de moeite heeft genomen zijn licht bij waarlijk deskundigen op te ste ken. Dan had hem nu het nogal scherpe requisitoir van de heer Weiter, Indië-ken- ner bij uitnemendheid, bespaard gebleven. En wanneer heer Goedhart, direct na zijn toegeven van zijn, voor millioenen zeer pijnlijke vergissing, toch nog met een plan voor Nieuw-Guinea (waar hij ook geen ver stand van heeft) meent te mogen komen, is het geen wonder, dat heer Weiter hem afstraft door te zeggen dat zijn plan „on wetenschappelijke lariekoek" is. H. OEKMAN. wijl met vreugde werd geconstateerd, dat ook in Protestant Christelijke kring soort gelijke plannen bestaan. De verwachting werd uitgesproken, dat indien Humanitas eveneens een verzoek tot subsidie zou doen, hierop ook gunstig zou worden be schikt. De vraag rees welke maatstaven bij de subsidieverlening waren aangelegd. In dit verband werd opgemerkt, dat het door het Centrum geraamde bedrag aan con tributie ad 1500.te laag was. Ook de tweede afdeling achtte het onjuist, dat de gemeentelijke maatschappelijke werkster vervangen wordt door de werk ster van het Centrum. De afdeling stelde er prijs op uit te 'spreken, dat zij de onder havige subsidieverlening als een experi ment voor 1 jaar wenste te beschouwen, zodat geen aanspraken voor een volgend jaar kunnen gelden. Een lid bepleitte de oprichting van een Volks-Credietbank of, indien dit niet mo gelijk is, aansluiting bij de V.C.B. te Amersfoort. De Soester middenstand wordt gedupeerd door het feit, dat Soester inwoners cre- dieten kunnen krijgen in Amersfoort en daar hun inkopen moesten doen. Ook an dere leden spraken de wenselijkheid tot oprichting van een V.C.B. uit, daar in ve le gezinnen een groot tekort aan kleding etc. bestaat. Een verhoging van de invoer-keurlonen ten behoeve van het slachthuis werd be pleit. Deze lonen zijn in de omgeving 50 tot 100 °/o hoger, waardoor zeer veel vee in Soest wordt geslacht, doch de exploi tatie van het slachthuis wordt benadeeld. De vraag werd gesteld of de Stichting Openluchttheater Soest zal blijven voort bestaan. Zo ja, dan moeten er verbeterin gen worden aangebracht, in het bijzonder aan de zitplaatsen en een afrastering. Een lid wenste, dat de gemeente zich met de exploitatie zal belasten.

Soester Courant | 1952 | | pagina 1