Oud Soest. ÖAanje-HoteZ KtAAtduieM. PE KERSTBOOM. ROUW- eo TROUW- SOEST. IN DE HOEK. Voor Uw „make up" naar Drogisterij KRAAL kleding Burgerlijke Stand. DINSDAG 23 DECEMBER 1952. 30e JAARGANG no 97. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Abonn. per kwart, f 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE SN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT J5 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 OUDE KLOOSTERS ONDER SOEST. III. De zesde prior van Birkel was Jacobus Simontsz. Hij is vicaris geweest aan de kerk van St. Maria te Utrecht. In het jaar 1483, op de feestdag van St. Martinus, stierf Broeder Rudolphus Ger ritsen van Weesp (de Wesop), die gerui me tijd onderprior en thuisbezorger is ge weest en later gekozen werd tot prior van het St. Hieronymushuis bij Leiden waar hij overleed. In het jaar 1484 deed Broeder Jacobus Spenge, afkomstig uit Utrecht, die eerst huisbezorger van St. Agnes te Zwolle was en daarna in Birkel tot prior werd gekozen, afstand van zijn ambt. Na zijn afstand werd tot prior gekozen Wihelmus Trinde, huisbezorger in „Vre- dendaal". In het jaar 1495, op 19 April, stierf broe der Aegidius, afkomstig van Duiveland in Zeeland. 14 Maart 1503 stierf Broeder Gerard Ploos, van Utrecht afkomstig. In hetzelfde jaar stierf Broeder Matthias Weerdt. In het jaar 1511 stierf Broeder Hubertus Jacobsen Vencopel, afkomstig uit Utrecht. In het jaar 1563 stierf priester Romboldus, afkomstig uit Utrecht. Den 4 Mei 1519 was het honderd jaar ge leden, dat de eerste steen gelegd was van St. Maria in Birkel. Deze dag werd feestelijk gevierd. Tot zover het dagboek. In 1523 vielen de Geldersen in het Sticht. Zij trokken o.a. naar het klooster in Bir kel en brachten er grote schade toe. In 1543 brak over het klooster een schrik kelijk onheil los. De Eerw. Henrica van Erp, abdis van het Vrouwenklooster te Utrecht, schrijft daarover het volgende in haar dagboek (in onze hedendaagse spelling overgebracht) „Des Zaterdags voor onze Vrouwen Vi- sitatio, anno 1543, trok het vendel solda ten, dat in Amersfoort lag (om de Gel dersen onder de woeste Maarten van Rossum tegen te houden), naar Nijkerk, om dit te plunderen en er de mannen gevangen te nemen. Maar de Nijkerkers weerden zich zó dapper, dat er niet veel soldaten in Amersfoort terugkwamen, daar zij meest allen gevangen of gedood werden. Intussen vernamen de Geldersen, dat de bezetting uit Amersfoort naar Nijkerk vertrokken was, en zo viel de gevreesde Maarten van Rossum met zijn soldaten op St. Maartendag Eemland binnen en TELEFOON 2038 Reserveert s.v. p. tijdig Uw tafel. Aj.an de straatweg staat een Kerstboom, In het centrum van Soestdijk, Vóór 't bureau van de politie, Zó voor iedereen te kijk. Vroeger had hier de politie Steeds een Kerstboom in 't bureau, Maar nu is de plaats veranderd, Want men vindt het beter zo. Inderdaad, zo is het beter, Zo zij staat op het gazon, Opdat ieder die voorbij gaat, Deze boom bekijken kon. 's Avonds schitteren de lichtjes, 't Is een feeëriek gezicht, Hiermee heeft onze Dolitie, 'n Sympathieke daad verricht. 't Licht van deze Kerstboom immers Is als vredelicht bedoeld, Door de mannen der politie Is dat heel fijn aangevoeld. 't Licht der Kerstboom stemt ons mensen Vredig, rustig, dankbaar, blij, Deze boom is 't lichtend voorbeeld Voor de Soester burgerij. De politie heeft als streven Te bewaren orde, rust, Maar op deze wijze is zij Zich diep van haar taak bewust. Kerstboom met je mooie lichtjes, De politie wijst met klem Aan de Soesterse bevolking Op het Licht van Bethlehem. Vele burgers zien politie Zoals zij het niet verdient; Juist door deze Kerstboom toont zij Zich weer volopieders vriend E. VAN EEDEN. deed er grote schade in Leusden, Soest en andere dorpen. Zijn troepen haalden al de levensmiddelen weg van Amersfoort tot De Bilt toe, maar zij verbrandden niets en vingen ook geen mannen, maar na- men wel koeien, schapen en varkens mee, alsook kleren en huisraad. Van een of andere overeenkomst of van afkoop der plundering wilden zij niets weten. Ook kwamen zij in de Birkt en plunderden het klooster en op de hof was overge- weg en namen alles als buit mede. Toen deze Gelderse soldaten weer uit Amersfoort vertrokken waren, kwamen alle dagen de burgerkinderen (Borgher- kijnders) van Amersfoort met manden en kruiwagens en namens alles weg, wat in het klooster en op het hof was overge bleven; zelfs braken zij de leien van de kerk en het klooster af en al het lood, ankers, ijzerwerk, houtwerk en alles wat er nog verder was". Singel, hoek St. Aagtenstraat, een wees huis opgericht; doch dit werd op de duur te klein. De stad, die reeds in 1598 de bezittingen van het klooster Mariënhof onder haar beheer had genomen, stond uit de op brengsten der kloosterbezittingen jaar lijks aan het Weeshuis een vast bedrag af voor het onderhoud der wezen. Toen alle kloosterbroeders en zusters in Amers foort uitgestorven waren, (Men had twee mannenkloostersSt. Jan en Mariënhof en drie vrouwenconventen H. Agatha, H. Agnes en H. Barbara), heeft de stad het inkomen dezer gestichten gebruikt voor traktementen van predikanten en van de onderwijzers aan de Latijnse school. De eigendommen van Mariënhof want dit klooster blijft toch ons hoofdpunt van bespreking mochten zeer aanzienlijk heten; er was veel landbezit bij, waar 41 «XL".. Onthulling monument Februari-staking 1941 op het Waterlooplein in Amsterdam door H.M. de Koningin. Nadat de onthulling had plaats gehad werd door de Koningin en de Prins een krans gelegd. Op de achtergrond de syna goge, welke in de oorlog totaal werd Ver nield. Deze verschrikkelijke ramp deed zien, dat de broeders daar niet langer veilig wa ren en pogingen moesten doen om hun klooster weer naar Amersfoort over te brengen. Dit gelukte weldra. Cellezus- ters, die daar hun kerk en „kloosterke" hadden, waren nog slechts zeven in getal en bovendien arm en hoog bejaard. Daar om stonden zij, op verzoek der Birktenaars, hun klooster af (7 Mrt. 1547) voor 400 ca- rolus gulden en 10.000 stenen, opdat zij een klein gebouw zouden kunnen betrek ken. Verder moesten de Broeders jaar lijks o.a. een goede os leveren of anders daarvoor 15 carolus gulden betalen, be nevens in 4 schouwen (is schepen) turf. De stedelijke regering keurde deze ver- koopacte goed en stond de Broeders eni ge voorrechten toe, „o.a. vrijdom van accijnsen, zoals ook de andere kloosters in de stad genoten; dat zij werklieden van buiten mochten laten komen om hun klooster te bouwen (wat anders de gilden- wetten niet toelieten-; bij algemene be lastingen zouden de broeders niet hoger aangeslagen worden dan het klooster van St. Jan binnen de stad enz. De genoemde Cellezusters, die de gevaar lijke taak op zich hadden genomen, de pestlijders te verzorgen, verlieten nu hun „kloosterke" en gingen bij het Pestilentie huis wonen en wel in het proveniershuis „De Poth" geheten; het waren er zeven, zo we reeds zeiden, n.1. „suster Geer- truyt Brynte. Moeder; suster Antonia Jacobsdochter, Procuratrix; suster Ursu- la; Lysgen Aarts; Jangen Geryts; Aalt- gen Geryts en Ermgert Woutersdochter". „Het nieuwe klooster, dat de Birktenaren in de stad gingen bouwen, werd óók „Ma riënhof" geheten, 't zelve van tijd tot tijd ook vergrotende en uitzettende, zo dat zij van de minste niet te achten zijn ge weest; doch hun werk is niet geheel voltrokken, gelijk men in de (on voltooid gebleven) gaanderijen voor eni ge jaren nog heeft kunnen zien", zegt Van Bemmel in 1760. Trouwens lang heb ben de broeders er niet gewoond; door de invoering der Hervorming werden op vele plaatsen de kloosters opgeheven of ging het getal broeders achteruit. In 1578 telde het klooster dan ook nog maar tien personen meer en in 1610 is het, door het overlijden van de laaste conventuaal, broeder Servaas van Wijk, geheel uitge storven. Het klooster ging aan de stad over. Toen is er het'Weeshuis naar overgebracht. In 1552 was n.1. te Amersfoort op de van de pachten niet weinig opbrachten. De geschiedschrijvers Van Heussen en Van Rijn geven in hun werk „Historie van 't Bisdom Utrecht" (1719) de eerste in 't Latijn, de tweede in 't Hollands een opgave der kloosterbezittingenwij lezen daarin o.a. 1 Stuk land op de Amersfoortse Eng, jaarlijks 2 gld. 1 Boerenerf onder Amersfoort, geheten „Hilhorst", 61 gld. 4 Morgen land, door het convent zelf ge bruikt. 1 Morgen land aan de Oude Gracht buiten Amersfoort, idem. Goederen en erven in de Birkt, 525 gld. Een akkermans-hofstede onder Hees (Soest), 31 gld. Een erf Ronselaar onder Woudenberg, 106 gld. Een erf Vlastuin, aldaar 150 gld. Een erf Lauwerrice, aldaar 112 gld. Een erf Dashorst, aldaar, 64 gld. Een erf onder Scherpenzeel, 140 gld. Een erf aan de Eembrug, genaamd Bloem berg, 100 gld. Aldaar 33 dammaat land, 181 gld. En verder verschillende dammaten in de polder. De totale opbrengst beliep omstreek 1760 gld., een aanzienlijk bedrag voor die tijd. De eigendommen van het vroegere kloos ter bleven in bezit der stad Amersfoort tot 1810, toen met koninklijke goedkeu ring al de „huizen, hoven en hofsteden, met de bouw- en weilanden, heggen, ste gen en wegen" in het openbaar verkocht werden, Eigenaar van de goederen in de Birkt werd de heer Mauritz Dreijer, die op het landgoed „De Hooiberg" aldaar woonde en ze toen kocht voor ruim 38.600 gulden. Einde. Uw adres voor het huren aan BAARN, TEL. 2783 DE KONINGIN BIJ HET KERSTSPEL. Zondagavond voerden de jongeren van de Ned. Protestanten Bond een Kerst spel op in het gebouw „Religie en Kunst", onder de titel „Zalig zij, die niet gezien hebben en toch geloven". Het kerkgebouw was tot de laaste plaats bezet toen de Burgemeester H.M. de Ko ningin en de prinsessen Margriet en Ma rijke binnen leidde, van wiens komst nie mand te voren iets wist. De hoge gasten genoten, evenals de ove rige aanwezigen, van de opvoering en de inhoud van dit Kerstspel, dat onder lei ding van Mej. Nettie van Zoest stond. De medespelenden slaagden er volkomen in hun auditorium te boeien met dit spel, hetgeen gegrond is op een oud gegeven en met simpelen middelen werd opge voerd. Het zangkoor verleende muzikale mede werking, terwijl de orgelbegeleiding in handen was van de heer Tj. v. Driest. Mej. C. E. Jolles, voorgangster van de N.P.B., opende deze avond met gebed en schriftlezing, terwijl de heer M. v. Vee- ren Mej. v. Zoest dank bracht onder aan bieding van een boekwerk. FEESTAVOND A.B.V.A., MERCURIUS, A.N.M.B. EN NED. VER. VAN SPOOR EN TRAM. Door de afdeling van genoemde bonden was Zaterdagavond in de zaal van „Eem land" een feestavond georganiseerd, waar aan de artistencombinatie „De Jonge Ne derlandse Revue" haar medewerking ver leende. De avond werd geopend door de voorzit ter van de A.B.V.A., de heer S. F. Bes- selsen, die in zijn kort openingswoord wees op het grote belang van de Vak beweging voor de bestaanszekerheid van de werknemers en er bij de aanwezigen op aandrong, niet alleen de feestavonden maar ook de gewone vergaderingen trouw te bezoeken en zodoende mede te werken aan de dagelijkse strijd van de vakbe weging. Daarna werd door „De Jonge Nederlandse Revue" een vlot cabaret-programma af gewerkt onder de titel Alleen maar O(ntspanning)". De originele schetsjes en de grappige liedjes werden met verve voor het voet licht gebracht door Tiny Selter, Leny Eman, Tom van Maaren, Jos van Wee- ren en Jasper Eykema, terwijl de bege leiding in handen was bij de bekende pianist Cas Rus, die tevens als solist op trad met het nieuwe instrument, de „cla- violine", waaraan hij velerlei tonen wist te ontlokken. Een afzonderlijke vermelding verdient het optreden van André Frabona, die met zijn gevoelige bas enige Amerikaanse ne gerliederen ten beste gaf op een manier, welke de aanwezigen tot een ware ovatie bracht. Tijdens de pauze werden allen opgewekt deel te nemen aan de actie, door de Vara ingezet, om te komen tot een nieuw hos pitaal-kerkschip „De Hoop". Met een geanimeerd bal werd deze geslaagde feestavond besloten. KERKCONCERT. Maarten Kooy, die dezer dagen 'n Kerk- concert gaf in de Oude Kerk, had zich van vele medewerkers verzekerd en be reikte mede daardoor, dat een zeer ge varieerd programma kon worden samen gesteld. De organist J. v. d. Berg, het Soester Can tate Koor, de zangklas „Braamhage", het Herv. Kerkkoor en de Ie klasse van de Chr. Ulo-school te Soestdijk traden op, alsmede de solisten Bep Hendriks, Henny Postma en Kees v. d. Velden. Het werd zoals altijd een kunstzinnige avond. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Beide Kerstdagen en Zondag 28 Decem ber is geopend apotheek „Soest", Soes- terbergsestraat 8. FRIESE VERENIGING. De Friese vereniging „Freosnkip en Ien- fald" kan terugzien op een goed geslaag de toneelavond, in Eemland gegeven. Trots het slechte weer kwamen de Frie zen in groten getale op en zij werden in hun verwachtingen niet teleurgesteld. Werkende leden van de vereniging, waar onder een debutante, vertolkten het Friese toneelstuk „Hwat foarby is" op zeer ver dienstelijke wijze. De rolvastheid en daar door vlotte wijze van spelen, de goede uitspraak en de treffende mimiek bewe zen, dat alle uitvoerenden zich met ernst in de rollen hadden ingewerkt, met als resultaat, de vertoning van een spel, staande boven het middelmatige van ama- teurswerk. Een avond, welke de Friezen weer veel voldoening gaf. Wanneer U op Kerstavond de gordijnen sluit en, onder gejuich van Uw klein sten, de kaarsjes aan Uw Kerstboom ont steekt; als boven de deuren weer het groen hangt en aan de lamp de grote ro de Kerstklok bengelt, die al zoveel ja ren dienst doet; wanneer U zich, met het vooruitzicht op twee, misschien zelfs vier vrije dagen, met een behagelijk ge voel in Uw fauteuil laat zakken, moet U zich, wanneer U mij en duizenden an deren een werkelijk gemeend plezier wilt doen, eens afvragen of deze "Kerstdagen, hoe gezellig en heerlijk ze ook zullen zijn, niet nóg meer voldoening zouden hebben geschonken, wanneer U in de weken die achter ons liggen gehoor had gegeven aan een smeekbede. U haalt U wenkbrauwen op U weet niet waar ik het over heb Ik doel hier op de smeekbede die voor de radio en in de bladen tot alle Neder landers werd gericht, om eens in hun klerenkasten te kijken of er niet nog een bruikbaar winterkledingstuk overbodig aan de haak hing en dit dan te geven aan de Stichting „Door de Eeuwen Trouw", die hiermee de Ambonnezen gelukkig zou kunnen maken. Wanneer het in Uw vermogen ligt aan deze oproep gehoor te geven, kunt U aanstonds het feest van de Vrede vieren met het voldoening schenkende gevoel, dat U een Abonnese vrouw, man of kind, die, zo ver van hun heerlijke zonnige Ta- nah Ambon, Kersfeest moeten vieren in een kamp, het gevoel hebt gegeven, dat er in dit koude land mensen zijn, die met hun meeleven. Die lezers, die wel iets kunnen en had den willen doen, doch er door de drukte niet toe kwamen, wil ik dit vragen Grijp direct U telefoon of schrijf vanavond nog een kaart aan Drs. Dijkstra, Verl. Tal- malaan 11A, telefoon 3335. Wanneer U iets te missen heeft, zeg hem dat dan toe. Laat zijn hoofd morgen om lopen van de drukte. Uw gave kan nog net voor Kerst binnen zijn. U weet dan, dat, door Uw gift, ergens in een kamp in Nederland, een bruin Ambonnees gezicht, met een devotie die ons Westerlingen vreemd is, naar de ver lichte Kerstboom zal opblikken en met dankaar gevoel zal zingen Stille Nacht, Heilige Nacht. Gelooft U me, Uw eigen Kerst wordt er prettiger door. H. OEKMAN. EEN GROTE SORTERING Crêine, Poeder, Lip sticks, Nagellak enz. VAN WEEDESTRAAT 20 SOEST GEBOREN Cornelis, z. v. E. Kamphorst, chauffeur en H. van Bloemendal, Wiek- sloterweg O.Z. 83. Catharina Hendrika, d. v. A. Th. J. van Luijtelaar, vulcani- seerder en H. G. Stomphorst, Schoolstr. 23. Rudolf Walter, z. v. W. I. van Arn hem, metselaar en S. E. van Merkesteijn, Nieuweweg 30A. Hermina Jozefina, d. v. F. IJfs, grondwerker en G. Akkerman, Eemstraat 2A. Willem Thomas, z. v. J. B. v. d. Leek, administrateur en M. C. M. Buitendijk, Stadhouderslaan 19B. Adria-| Oude Ütrechtseweg 2. Cornelia de Meij, nus Gerardus, z. v. A. van Baarsen, ma-]66 jaar, verpleegster, Hartmanlaan 7. chinist en A. G. Ranzijn, Beukenlaan 51. Bernardina Geertruida, d. v. P. Schuurs, slager en J. E. Gaikhorst, Van Weede- straat 14. Ronald Johan Eric, z. v. J. Roos, hulpverpleger en Chr. H. C. Mül- ler, Beetzlaan 34. Gerritje, d. v. C. v. Dijk, melkslijter en M. H. R. van der Weide, Ossendamweg 55. Wilhelmina Johanna, d. v. J. C. van den Berg, besteller bij de posterijen en F. v. Rouwendaal, Baarn. Robert, z. v. J. J. J. Stiphout, vertegen woordiger en Y. E. Westerdaai, Verl. Ko- lonieweg 13. Hermanna Antonia Gerhar- da, d. v. A. de Leeuw, ambtenaar bij de Rijksbelastingen en J. A. Veldink, Schaep- manstraat 35. Robertus Johannes, z. v. J. G. Lieverse, magazijnbediende en C. A. Koolloos, Koninginnelaan 160. Helena Maria, d. v. A. W. Vreeswijk, vertegen woordiger en C. H. M. Carree, Den Bliek laan 5. Elisabeth Maria, d. v. F. Th. Roe- lofsen, kantoorbediende en I. M. E. van Loon, Lindenlaan 6A. Paulus Maria, z. v. P. G. Jansen, onderwijzer en A. J. Hil horst, Kerkpad Z.Z. 49. Yvonne, d. v. J. H. de Kruijff, metselaar en M. Gerritse, Stadhouderslaan 21. ONDERTROUWD Gerardus Koek, 67 jr„ assuradeur, Stadhouderslaan 36 en Kias- ke Bekius, 50 jaar, zonder beroep, Hil versum. GEHUWD Gosse Albertus Johannes Wessei, 31 jaar, garagechef, Nieuweweg 22 en Bastiana Anna Verwey, 20 jaar, zonder beroep, Veldweg 4. Adres na hu welijk Driebergen-Rijsenburg, Akker- weg 106. OVERLEDEN Willem Christoffel Melius, 88 jaar, zonder beroep, echtgenoot van H. H. M. Kessler, Amersfoortsestr. 74. Gerardus Hansen, 71 jaar, zonder beroep, echtgenoot van M. C. Raval, Schrikslaan 19. Johanna Dobma, 48 jaar, zonder be roep, echtgenote van F. Mulder, Heuvel- weg 37A. Neeltje Roorda, 52 jaar, zonder beroep, echtgenote van G. A. J. Maris,

Soester Courant | 1952 | | pagina 1