Van week tot week in Soest. SOEST. IN DE HOEK. Kruis van Verdienste en Ere medaille voor jubilerende Brandweercommandant. DINSDAG 6 JANUARI 1953. 31e JAARGANG no. 1. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU: VAN WE EDESTRAAT 35 TELEFOON 2568 (KENGETAL K 2955) POSTGIRO 126158 Zaterdagmiddag herdacht de heer W. Groart, commandant van de Soester Vrij willige Brandweer, het feit, dat hij 25 jaar geleden als commandant werd aange steld. Op een zeer druk bezochte receptie, welke Zaterdagmiddag in restaurant „Eemland" werd gehouden, werden de verdiensten van de heer Groart in vele toespraken gememoreerd en het was onze Burge meester, die de jubilaris, namens de Ko ninklijke Ned. Brandweer Bond, het Kruis van Verdienste uitreikte, alsmede de zil veren ere-medaille van Soest. de Soester Waterleiding; Dr. de Vos en de heer Nieland namens de Brandweer- Vereniging; de heer H. v. Harten, direc teur Ned. Middenstandsbank, alhier; de beer Wantenaar, directeur van de Soes ter Brandverzekering; de heer Hoogeveen namens K.P.S.; de heer Jongeren, com mandant van de brandweer te Eemnes; de heer Overbeek, algem. tech. leider der Utr. Bosbrandweer; de heer Diekman, brandweercommandant te Baarn; de heer Snoek, brandweercommandant te IJssel- stein, de artsen Stroband en Schutte; de heer C. van Es, corpschef van de Soes ter politie; de heer Bijleveld, burgemees ter van Breukelen, de heer Hosang, bur gemeester van Woudenberg; de heer v. Kolfschoten, burgemeester van Eemnes; bestuursleden van de U.P.B.B.; de heer Ekema te De Bilt; de heer Hotke te De Burgemeester reikt de ere-tekenen uit. (Foto-„AstEa". Soesterb.str 106, Soest.) De Burgemeester, in gezelschap van de wethouders Van Zadelhoff en v. d. Arend, de gemeentesecretaris en Mr. Hamers, burgemeester van Jutphaas, was de eerste spreker op deze middag en hij wees op de aanwezigheid van Burgemeester Hamers, om aan te tonen, dat de belang stelling voor dit jubileum ook buiten Soest aanwezig was. Ook buiten Soest is Uw naam bekend op brandweergebied, zei de Burgemeester, die erop wees, dat de heer Groart brand weerman in hart en nieren is en deze liefde op velerlei terrein had geuit, tot in de provincie toe. De Koninklijke Ned. Brandweer Bond waardeert het in hoge mate, dat mannen zoals U, vrijwillig en in nauwe samen werking met gemeentebesturen, zich aan het brandweerwezen wijden. Het bestuur van de Bond erkent Uw grote verdien sten op dit gebied en heeft mij verzocht aan U uit te reiken het Kruis van Ver dienste, een onderscheiding, welke bij ho ge uitzondering wordt verleend. Nadat de Burgemeester bedoeld Kruis had opgespeld, zei spr. te spreken namens het gemeentebestuur. U maakte de ontwikkeling van de Soes ter brandweer mee, aldus spr., welker grote ontwikkeling voor een groot gedeel te Uw werk is. U zette Uw schouders on der de oprichting van de Soester Brand weer en te weinig wordt beseft, hoeveel moeite het heeft gekost de Brandweer in onze gemeente te brengen op het niveau waarop deze nu staat. Met een gerust hart vertrouwt het gemeentebestuur en de burgerij de brandweer aan U toe. Vele beperkingen heeft U zich in de loop der jaren moeten opleggen als gevolg van Uw grote plichtsbetrachting en het ge meentebestuur wil hiervoor haar dank uitdrukken in een zilveren ere-medaille met inscriptie, welke slechts bij hoge uit zondering wordt verleend. Ik hoop, aldus spr., dat deze medaille U tot in lengte van dagen zal herinneren aan de grote waardering van het Gemeen tebestuur voor Uw werk. Spr. deelde ver der mede, dat de jubilaris bij de potterij ,,De Vlieguut" alhier een wandbord kan laten vervaardigen naar eigen smaak als geschenk van het gemeentebestuur. De heer Groart dankte en zei zijn plicht te hebben gedaan, zoals hij dit zal blij ven doen in de toekomst. Bloemen, geschenken, schriftelijke en mondelinge felicitaties en toespraken rijgden zich aaneen gedurende deze recep tie. Onder de aanwezigen merkten wij op Jhr. C. Dedel, Indendant van het Paleis Soestdijk; de heer Everwijn Lange, bur gemeester van Maarn; de heer v. d. Werf, Kringcommandant van Kring 4 van de 3.; de heer Se venhuizen, directeur van Utrecht; de heer Lamie te Utrecht; de heer Souweroven te Rhenen; de heer De Bruin te Mijdrecht; de heer J. Roelofs, distr. inspecteur van het Brandweerwe zen, de heer Kerkhof, directeur van het Gasbedrijf; dr. Berghauser Pont en de heer Fritzsche namens Sanatorium „Zon negloren"; afgevaardigden van de winke liersvereniging „Van Weedestraat"; drs. Dijkstra, commandant B.B. alhier; de heer Zimmerman en de heer Klompenhouwer voor de voetbalvereniging S.E.C.; de heer Wilhelm, commandant van de Bosbrand- weer te Pijnenburg. De heer E. v. Eeden bracht zijn geluk wensen in een uitvoerig rijm, terwijl ook de heer Liefhebber, namens de Veren. Van Weedestraat, een berijmde gelukwens uitsprak. Het jaar 1952 is verdwenen en heeft plaats gemaakt voor 1953. Het lijkt of alles nu anders is en anders zal worden, doch dit is slechts een jaarlijks terugkerende desil lusie, waar we weer spoedig overheen zijn. Het is echter een menselijke hebbelijk heid om in de eerstkomende weken op allerlei gebied de balans over 1952 op te maken en zo zal men in de komende we ken in de Soester Courant de balans over 1952 zien opgemaakt door diverse men sen en instellingen. Het wel en wee van Soest in 1952 geeft de volgende cijfers. Op 1 Januari 1952 bedroeg ons inwoners tal 23585 personen. Op 1 Januari 1953 bleek de aanwas niet groot te zijn ge weest, want het inwonerstal bedraagt rond 23700. (De juiste cijfers zijn nog niet bekend.) Dit betekent, dat het inwoner tal slechts met 115 personen groeide. In 1952 werden 469 kinderen geboren, waarvan 226 jongens en 243 meisjes. 184 Soestenaren overleden in het afgelopen jaar en wel 92 mannen en 92 vrouwen. In Soest vestigden zich gedurende de eer ste 10 maanden van het jaar 681 mannen en 792 vrouwen, terwijl in ditzelfde tijd vak 773 mannen en 906 vrouwen Soest verlieten. In November en December hebben zich kennelijk meer personen zich in Soest ge vestigd dan verlaten. We hebben respect voor de mannen van de zandstrooiauto's, die ervoor zorg dra gen, dat onze gladde wegen begaanbaar blijven of worden. Zowel op Zondagen als andere dagen, bij licht en duisternis, wordt door hen plicht besef gedemonstreerd, vaak in bittere koude. Minder respect hebben we voor onze lie verdjes, die met sneeuw- en ijshallen de scheppende mannen op de auto's het le ven nog zuurder maken. Dit is geen stijl en een deel van onze jeugd schijnt deze voorname factor van het leven te missen. Zondagavond hebben 2 van onze zand- strooiers niet onbelangrijke verwondin gen in hun gezicht opgelopen toen een Soester slungel met ijshallen gooide. De heer W. Groart vierde Zaterdag het 25-jarig commandantschap van onze on volprezen Soester Brandweer. In dit 25-jarig commandoschap rukte de Brandweer niet minder dan 1249 keer uit. Er waren 119 uitslaande branden, 94 binnenbranden, 250 schoorsteenbranden, 60 hooibergbranden, 450 bos- en heide branden, 204 diverse branden, terwijl 72 maal werd uitgerukt voor loos alarm. Dit betekent, dat de Brandweer gemid deld een maal per week moest uitrukken. Vanaf de oprichting der Brandweer, op 28 December 1923, tot en met het jaar 1927 werd 46 maal uitgerukt, ofwel rond 15 keer per jaar. De meerdere branden na 1927 zijn na tuurlijk niet te danken aan het commando schap van de heer Groart. De geweldige groei van onze gemeente in die jaren draagt hier ongetwijfeld schuld. Zaterdagavond werd de heer C. Marks, de kellner van hotel „De Gouden Ploeg", gehuldigd voor het feit, dat hij 12V2 jaar in deze zaak werkzaam was. Namens de directie van De Gouden Ploeg en namens de biljarters van het district „Eemland" sprak de heer A. Spijker de jubilerende Kees toe en zijn woorden gin gen vergezeld van een enveloppe met in houd. Meerdere sprekers voerden het woord en meerdere geschenken werden het deel van de koperen kellner. CONTROLEER UW ACHTERLICHT. Het Wegenverkeersreglement schrijft voor, dat fietsers per 1 Januari 1953 in het bezit moeten zijn van een goedge keurd achterlicht, benevens een rode re flector met rijkskeur. Deze bepaling, waarvan de tekst verre van duidelijk is, blijkt aanleiding te geven tot grote ver warring. Het achterlicht, tegelijk reflector, het ge heel met rijkskeur, was namelijk reeds vóór de oorlog verplicht. Daarenboven zal men tevergeefs zoeken naar een losse re flector met rijkskeur. Vooruitlopende op een verduidelijking, welke in deze bepaling van het Wegen verkeersreglement zal worden aange bracht, wijst de A.N.W.B. erop, dat de bedoeling van dit voorschrift slechts is, dat uitsluitend achterlichten mogen wor den gebruikt, welke van rijkskeur zijn voorzien. Deze achterlichten zijn dan n.1. tegelijk reflector. Dit is ook reeds het geval met vóór de oor log goedgekeurde achterlichten, daar de technische eisen voor het verlenen van het rijkskeur nimmer zijn gewijzigd. Dit rijkskeur bestaat uit een rechthoek of een cirkel met het woord „Rijkskeur", alsmede enige letters en cijfers, en is aan de buitenzijde van de huls zichtbaar. Wij raden de fietsers dan ook aan, even te controleren of het achterlicht van dit keur is voorzien en zich in goede staat bevindt. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk tér post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië m.s. „Willem Ruys" (21 Jan.). Nw. Guinea s.s. „Overijsel" (19 Jan.). Ned. Antillen m.s. „Sarpedon" (8 Jan.). Surinamem.s „Nestor" (7 Januari). Canada m.s. „Noordam" (8 Januari). Zuid-Amerikaanse Staten Argentinië, Chili, Paraguay, Bolivia m.s. „Cordoba" (7 Januari). Brazilië en Uruguay s.s. „An- des" (12 Januari). HUMANISTISCH VERBOND. Vrijdag 9 Januari zal, in hotel De Schouw, de heer A. J. Beuke spreken over De betekenis van het Humanisme voor het maatschappelijk werk. Men zie de advertentie in dit nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voorwer pen kan men inlichtingen verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Lichte moker, damesrijwiel, alpinopet, 2 kettinkjes met hanger, kinderportemon- naie zonder inhoud, 4 wifte sierduiven, etui met bloeddruk-meetapparaat, bruine boodschappentas, gele regenjas, zakdoek, Ja, dat krijg je Wanneer je iedere week weer aan een ieder die het maar horen wil zegt, dat het je financieel zo best gaat; wanneer je met het geld, dat je eigenlijk niet toebe hoort, omdat je tot ver over je oren in de schuld zit, goud koopt, in de hoop er een goed gokje mee te kruinen doen wan neer de goudprijs stijgt; wanneer je in iedere weekstaat van de Nederlandse Bank tot uiting laat komen, dat je de- viezenpositie weer zoveel is verbeterd; wanneer je zegt, dat er meer goud onder de Nederlandse Bank ligt dan vóór de oorlog en meer van dit soort hart-onder- de-riem-stekende verklaringen, dan loop je zonder mankeren kans, dat de geld schieter op een kwade dag zegt Hó broe der. Eigenlijk heb je daar dan zo'n beetje om zitten soebatten, want al zijn dan ook die wekelijkse opbeurende praatjes voor bin nenlands gebruik bestemd en al zijn de weekstaten van de Ned. Bank voor ge wone stervelingen waardeloos omdat ze geen overzicht geven van de gehele fi nanciële situatie van ons land, we moe ten niet vergeten, dat, met de huidige be richtgeving, alle nieuws over de gehele wereld flitst en dan natuurlijk in beknop ter vorm als goed voor ons is Het is dan in het geheel niet te verwon deren, dat de inwoners van het geld schietende land, die zo mogelijk nog krom mer liggen door belastingen dan wij hier, het eigenlijk een beetje onzin vinden om nog langer dollarsteun in verschillende vormen te verlenen. We schermen met een gulden, die haast weer volwaardig is; onze in- en uitvoer is nagenoeg in evenwicht; we zitten weer hartstikke vol met goud en meer van dit soort gunstige berichten. In dit licht gezien is het geen wonder, dat Amerika dreigt de M.S.A.-hulp van 15 millioen dollar af te hakken en zelfs zegt, dat zij het leuker zou hebben gevonden wanneer wij zelf voor die hulp zouden hebben bedankt. Zou het daarom geen aanbeveling ver dienen om, wanneer wij met zoveel tam-tam onze wekelijks beterende de- viezenpositie wereldkundig maken, daar dan meteen bij te vertellen, dat onze schuld altijd nog c.a. 10 maal groter is dan ons nationaal inkomen en die hele mooie (speculatieve?) goudvoorraad van de Nederlandse Bank een te verwaarlozen fractie van onze totale schuld is Wan neer wij er inderdaad zo best voorstaan als sommige berichten doen geloven, dan be hoeven wij ons waarlijk niet zo op te winden over die paar millioen dollars. Een juistere voorlichting had veel kwaad kunnen voorkomen, want we moeten niet vergeten, dat er in Amerika mannen zijn, die zeer gevoelig zijn voor de stemming onder hun kiezers. H. OEKMAN. bruine das, glacé dameshandschoen, zil veren kettinkje, blauwe balpen, paar ro de kinderwantjes, paar groene kinderwan tjes, bruin-rode meisjesmuts, paar beige handschoenen, sleutel van een meibus- kraan, eend, broche, linker blauwe kin- der handschoen, huissleutel, herdershond en autoluik. RIJWIEL GESTOLEN. Op Oudejaarsavond werd uit een loods aan de Birkstraat een herenrijwiel ont vreemd. De benadeelde deed hiervan op 2 Januari aangifte bij de politie, zodat de dief een voorsprong van 2 dagen had. VARKENSPEST. Verdacht van varkenspes^Kjn een 14-tal varkens bij de veehouder L. wonende aan de Soester Engweg in beslag genomen en te Amersfoort in quarantaine gedaan. BILJARTWEDSTRIJDEN. Op 16, 17 en 18 Januari a.s. zullen in Ne derland de voorwedstrijden plaats heb ben om het kampioenschap Nederland 2e klasse, cadre 38-2. De hiervoor in aanmerking komende bil jartspelers zullen voorwedstrijden spelen, waarvan de prestaties zullen uitmaken, wie mag uitkomen voor het kampioen schap. Ook in Soest zullen dit jaar dergelijke voorwedstrijden worden gespeeld en wel in café „Centraal". Op genoemde data komen de navolgende spelers tegen elkaar uitA. v. d. Heiden (Gouden Ploeg), L. Koppen en J. Wey- tenburg (Friese Biljart-Club, Leeuwar den), A. v. d. Horst (Epe), Th. v. Musscher (Biljart-Ver. Noord-Brabant, Utrecht), H. Steffen (Vergulde Wagen te Amersfoort) en A. J. Verkerk (Biljartvereniging Cen traal alhier).

Soester Courant | 1953 | | pagina 1