WERELDTAAL. Nieuwe Nationale Gereedschappen SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. Dr. De Vos gaat Soest verlaten. DINSDAG 13 JANUARI 1953. 31e JAARGANG no. 3. SOESJE R (Courant SOKSTDIJK BUREAU: VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 256« (KENGETAL K 2955) Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT In de loop van 1952 is een formidabel bedrag aan nieuw kapitaal in de Nederlandse indu strie gestoken. Was het totaal van de inves teringen van de industrie in 1951 1264 mil- lioen, volgens een berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek is hiervoor in 1952 1477 millioen besteed. Deze schatting zal wel niet ver van de waarheid zijn, want het CBS had ook voor 1951 een dergelijke berekening opgesteld, die slechts 5 millioen van het werkelijke bedrag bleek af te wijken. In het begin van 1952 had men nog in vele bedrijven de indruk dat er minder werd geinvesteerd, doch meer en meer bleek dat meer geld dan ooit in de uitbreiding en de vernieuwing van de industrie werd gestoken. Een bedrag van bijna anderhalf milliard gulden aan nieuwe fabrieken en machines, auto's schepen, enz. betekent dat honderdduizenden arbeiders be ter werden voorzien met gereedschappen. Ge middeld komt het neer op een uitgave van bijna 2500.- aan uitrusting per in de indu strie werkzame arbeidskracht. Het leeuwendeel van de investering ging in nieuwe electriciteitsbedrijven (ƒ385 millioen), de metaalindustrie (ƒ329 millioen), de chemi sche industrie (ƒ181 millioen) en de voedings- en genotmiddelenindustrie met 116 millioen. De andere bedrijfstakken bleven beneden de 100 millioen. Bij deze becijfering is de bouw nijverheid buiten beschouwing gelaten, omdat dit bedrijf niet met de gewone industrieën is te vergelijken. Bekijkt men de afzonderlijke posten, dan blijkt dat in grote trekken twee derde van de uitgaven betrekking had op fa- brieksinstallaties en wat er mee samenhangt en de rest op grond, gebouwen, vervoermid delen, enz. Dergelijke bedragen zijn dus jaarlijks nodig om te zorgen dat er voldoende productiemid delen zijn voor onze bevolking en tevens om te maken, dat wij voldoende artikelen kunnen voortbrengen om onze kost te verdienen. Deze twee doeleinden moeten worden nagestreefd willen wij voorkomen, dat er een massale werkloosheid ontstaat. Meer, maar vooral be tere machines, betekenen een verbetering van het rendement van onze arbeidskracht, een verbetering van de productiviteit zoals men tegenwoordig zegt, en die kant moet het uit. Wij kunnen niet vasthouden aan verouderde arbeidsmethoden en verwachten dat we toch een hoge levensstandaard kunnen bereiken. In een hoog arbeidsrendement zit de sleutel van een hoog welvaartsniveau en dit laatste heeft weer een gunstige invloed op de arbeids gelegenheid. Wanneer immers een groot deel van de bevolking een flink inkomen kan ver- dienen dank zij moderne fabrieksinstallaties, dan kunn&n deze mensen meer geld laten rol len. Zij kunnen zich dan allerlei aanschaffin gen veroorloven, die bij een lagere stand van de productiviteit onmogelijk zouden zijn. Van daar dat het levenspeil van de bevolking in alle industrieel hoog-ontwikkelde landen veel en veel hoger is dan daar waar men zich niet zo sterk heeft toegelegd op meer productieve arbeidsmethoden. Wij zijn echter niet blind voor het feit, oat dit kan leiden tot het kunstmatig opschroeven van de koopkracht, vooral door middel van een te grote uitbreiding van het kopen op afbetaling. Daarbij besteedt men immers het inkomen, dat nog verdiend moet worden aan goederen, die men reeds thans gebruikt en ten dele verbruikt -of althans verslijt. Daardoor verkrijgt men geflatteerde verkopen en wan neer men nu de productie steeds verder gaat opvoeren, wordt men genoodzaakt om de beta lingstermijnen te verlengen, maar eens loopt dat systeem vast. Dit is in de grond van de zaak ook de oorzaak geweest van de grote crisis van 1929. In ons land wordt momen- DE DAG. De dag van de glorie, Ik zal hem niet zien, De zegebazuinen niet horen, En niet, hoe de wereld Een Zamenhof eert Met dankende, jubelende koren. Ik mag, als eens Mozes, Van verre wel zien 't Smaragdgroene land onzer dromen, Maar ach, aan mijn voet is de toegang ontzegd In Utopia mag ik niet komen. Maar eens zal Utopia Werkelijkheid zijn, Eén taal alle volken verbinden. Gezegend 't genie van een Zamenhof, Die dat wapen des vredes Mocht vinden. Uit Nederlanda Esperantisto. Loflied op Dr. Zamenhof, de auteur van Esperanto, 1859—1917. teel getracht dit gevaar te bezweren door de investering onder contröle te houden. Dat is de taak van het Directoraat-generaal voor de Industrialisatie. Wil men zijn bedrijf uitbrei den en daarvoor credieten opnemen, dan be oordeelt deze dienst de wenselijkheid daarvan op grond van nationale behoefte, koopkracht der bevolking en exportkansen. Dit betekent wel een beperking van de persoonlijke vrijheid van de ondernemer, doch geeft anderzijds een bescherming tegen een crisis-verwekkende overproductie. Wij achten deze rem op een te wilde uitbreiding van de industrie zeer nut tig, al mag men er ook niet te veel van ver wachten. Om een actueel voorbeeld te nemen, deze dienst heeft geen kans gezien om de veel te grote uitbreiding van de bromfietsenpro ductie tegen te gaan. De practische betekenis is dus nog slechts beperkt, doch principieel is deze bemoeiing met de investering volkomen juist. Men zal in de komende jaren moeten trachten een beter oordeel te krijgen van de betekenis, die investeringsplannen voor de nationale economie hebben. Niet ieder nieuw gereedschap is immers een nuttig gereed schap. „Checkmate" is een fijn wollen shawl in zwart en wit blokpatroon, als een schaak bord, met lange franje. Deze shawl, ont worpen door Mattli, Londen, kan, zeer begrijpelijk, op verschillende wijzen wor den gedragen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Ben zine en Petroleum Handelmaatschappij N.V. te Amsterdam, om op het perceel aan de Amersfoortsestraat, kadastraal be kend in sectie E no. 1888, een benzine en dieseloliepompinstallatie te mogen op- ri-hten, door hen voorwaardelijk is inge willigd op 6 Januari 1953. Op 1 Februari 1919 vestigde dr. P. G. de Vos zich in onze gemeente. De toen 25- jarige arts betrok het perceel Lindenlaan 16 en niet minder dan 34 jaar lang onder hield dr. De Vos een grote practijk, welke hij Donderdag a.s, neerlegt, om rust te gaan zoeken in de gemeente Doorn, waar een landhuisje hem wacht. Dr. De Vos is een zeer bescheiden man en slechts met tegenzin laat hij zich in het openbaar brengen. „Ik hou er mee op omdat ik gedwongen wordt er mee op te houden", zei de schei dende arts in een onderhoud met ons. Ik kwam hier 34 jaar geleden als derde man in Soest, dat toen ruim 7000 zielen telde. Mijn twee collega's waren dr. Ru- pert Sr. en dr. Schoonebeek. De laatste is onlangs overleden, terwijl dr. Rupert een mijner grootste vrienden was en nog is. Toen ik vorig jaar ernstig ziek was, wilde hij voor mij de practijk waarnemen. Een practijk beginnen is niet zo moeilijk als een practijk 34 jaar lang in één ge meente volhouden, zegt dr. De Vos ons en hij voegt eraan toe, dat hij, met zijn gezin, zeer gelukkige jaren in Soest heeft gehad. Het kost mij veel moeite om mijn practijk over te geven aan mijn opvolger. Ik heb in de loop der jaren vele baby's het levenlicht zien aanschouwen en van deze baby's zijn er verschillende al weer vader of moeder en ook was ik bij de komst van hun kinderen. In mijn grote practijk waren ook vele ouderen, aan wie ik getracht heb de levensavond te verlichten. Dit huisarts zijn lag mij goed en ik had dit gaarne nog lang gebleven, als mijn gezondheidstoe stand dit toestond. Mijn opvolger, die al enige tijd met mij samenwerkte, zal mijn werk voortzetten. De oorlogsjaren Brachten speciale zorgen in het gezin De Vos. Niet alleen de vader, doch ook de zoons waren goede vader landers, maar hierover wil de dokter niet spreken. Ook niet over de hongerwinter, doen vele doortrekkende Nederlanders in zijn huis een slaapplaats vonden en een boterham kregen. Het is bekend, dat dr. De Vos in de oor logsjaren veelal des nachts zijn admini stratie verrichtte. „Dat kwam doordat ik de rechter hand was van dr. Rupert, die vertrouwensarts was van de Distibutie", zegt de dokter, „en er was veel papieren rompslomp in die oorlogsjaren." Dr. De Vos had 24 jaar lang een eigen apotheek aan huis en dan gedenkt hij zijn echtgenote, die zich niet alleen 34 jaar achter de practijk van haar man stelde, doch hem ook 24 jaar behulpzaam moest zijn in de apotheek. Behalve Soester huisarts was dr. De Vos, gedurende 25 jaar, docent van de Soester E.H.B.O. Ook was hij controlerend arts van de Raad van Arbeid, brandweerlid en tenslotte voorzitter van de Vrijwillige Brandweer alhier. Van een welbesteed druk leven neemt dr. De Vos afscheid. Het ambt van arts is zwaar en de zwaarte van de jaren heb ben tenslotte ook dr. De Vos een halt toe geroepen. Op medisch bevel legt hij een grote practijk neer en met hem verlaat een minzaam, goed burger onze gemeente. GEPARKEERDE AUTO AANGEREDEN. Op de Torenstraat reed Vrijdag 'n vracht auto, bestuurd door K. alhier, tegen een geparkeerde personenauto. K. reed zijn auto achteruit en had de personenauto, eigendom van Z te A'foort, niet opge merkt. Procesverbaal werd opgemaakt. De personenauto werd aan de voorzijde beschadigd. TEGEN OPLEGGER GEREDEN. Zaterdagmiddag, omstreeks 12 uur, wilde de bestuurder van een Volkswagen, A. uit Nieuw-Loosdrecht, op de Middelwijk straat een stilstaande truck met oplegger inhalen. Op dit moment naderde uit te genovergestelde richting een personen auto, waarvoor A. op het laatste moment afremde. Hij reed hierbij tegen de achter zijde van de oplegger, waardoor de Volks wagen ernstig werd beschadigd. ERNSTIGE AUTOBOTSING. Op de Soesterbergsestraat had Zaterdag middag een ernstige aanrijding plaats tussen twee vrachtauto's. Een der auto's, bestuurd door G. T. uit Amersfoort en beladen met kruideniers waren, reed in de richting Soestduinen en in de bocht van de Soesterbergsestraat, even voorbij de v. Beuningenlaan, gleed de auto naar het linker weggedeelte, juist op het moment, dat een militaire vracht auto naderde. De bestuurder van de mili taire auto remde, doch het spiegelgladde wegdek was oorzaak, dat de militaire auto op de vrachtauto reed. De botsing was van dien aard, dat de laadbak van de vrachtauto van het chassis werd ge licht, terwijl de kruidenierswaren voor een groot deel verloren gingen. De mili taire auto was aan de voorzijde geheel ingedeukt en moest worden weggesleept. FEESTAVOND R.K. MIDDENSTANDSVERENIGING. De R.K. Middenstandsvereniging „St. Pe trus en Paulus" gaf Zondagavond in het St. Josephgebouw haar jaarlijkse feest avond, waarvoor grote belangstelling be stond. Na het welkomstwoord van de heer C. v. Schalkwijk, voorzitter van de feest commissie, wenste de heer J. Hom, voor zitter der vereniging, de leden een Zalig Nieuwjaar toe. Spr. toonde zich verheugd over de grote belangstelling en zei, dat het bestuur een groeiende belangstelling bij de leden constateerde voor het werk der vereniging. Wel zag spr. het vergadering- bezoek gaarne nog groter. Aandacht werd door spr. gevraagd voor het winterpro- gramma, waarin o.m. voorkomt een Ver diepingsmorgen en Vastenavondfeest, van welke laatste avond het batig saldo ten goede komt aan Santos. Hierna kwam de R.K. Toneelvereniging Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 12615» Wanneer in een kring bekenden wel eens schamper werd gesproken over het ver schijnsel, dat een Overheidsinstelling nooit anders kan draaien dan met ver lies, ben ik steeds in de bres gesprongen (geloof het of niet) met onze onvolprezen P.T.T. Dat was dan toch maar een bedrijf, dat ieder jaar met een millioenenwinst uit de bus kwam. Nou ja, werd er dan gezegd, de P.T.T. laten we er buiten. De P.T.T. maakte dus winst, hetgeen voor een instelling welke de Gemeenschap moet dienen prettig is, doch geen ver eiste. Nu is echter, ondanks de winst welke tot nu toe gemaakt werd, voor een paar we ken geleden de directie der P.T.T. met de mededeling gekomen, dat, gezien de hogere bedrijfskosten, de posttarieven moeten worden verhoogd. Ofschoon ik aan de noodzaak hiervan niet geloof en eerder van mening ben, dat de Regering nog graag iets meer uit deze goedlopende instelling wil halen, zou ik er vrede mee hebben, wanneer de- P.T.T. niet met een motivering in de dagbladen was gekomen, welke m.i. kant noch wal raakt. „Een brief in Nederlands binnenlands ver keer", zegt de P.T.T., „kost 10 cent". „In Amerika kost een brief binnenlands verkeer 3 dollarcent is 12 Nederlandse centen. Dus wij zijn in Nederland goed koop". Met Uw permissie is dit een redenatie, de directie der P.T.T. onwaardig. Wanneer een P.T.T.-besteller in Neder land, met een salaris van 50.in de week, een brief aan zijn schoonmoeder stuurt, dat hij tot zijn spijt Zondag niet kan komen, kost dit hem 10 cent. Wanneer zijn Amerikaanse collega, met S 50.— salaris, een zelfde boodschap wil verzenden, kost dit hem 3 dollarcenten. Relatief zijn de Nederlandse tarieven dus 3 1/3 maal hoger. Dit, mijnheer de Directeur, is economie van de kouwe grond in haar meest sim pele vorm, doch ik vermoed niettemin, dat U er geen speld tussen zult krijgen. Verhoogt U maar gerust Uw tarieven hoor. Aan verhogingen zijn we wel gewend. Maar ik vind het een belediging voor het Nederlandse publiek, die vei hogingen te rechtvaardigen met een argumentatie, welke ternauwernood op een Fröbelschool voor zoete koek wordt geslikt. H. OEKMAN. „St. Genesius" uit Amersfoort voor het voetlicht met het toneelspel „Het geheim van dr. Spencer". Dit stuk van Mr. H. M. Planten betreft de mysterieuze spookgeschiedenis in een oud Engels landhuis, waarin op knappe wijze het komische en tragische element is samengevoegd tot een spannende ge schiedenis. Deze vertolking deden de Amersfoortse toneelspelers op zeer goede en vlotte wij ze en zij oogstten een groot succes. Niet minder goed was de regie en de grime- ring, terwijl ook de decors te loven waren. AUTO REED TWEE BOMEN OMVER. Vrijdagmiddag reed een personenauto op de Stadhouderslaan een tweetal jonge po- puiieren omver, doordat zijn wagen slipte op het gladde wegdek. De bestuurder reed na de aanrijding door, doch zijn auto nummer is bekend. De bomen zijn het ei gendom van het Kroon-domein. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag van 14 tot 16 uur. Broekriem, bruin kinderwantje, paar grij ze wollen handschoenen, wollen sjaal, tasje met inhoud, zakmes, bruin kinder wantje, paar blauwe kinderwanten, witte hond, armband, bruin hondje, koperen sleutel, glacé handschoen, damesrijwiel, vulpen, wollen muts, bruine want, rode kinderwant, bouvier, rechter glacé dames handschoen, blauwe autoped, bruine muts, zilverbon van 1.wollen sjaal en dou blé kettinkje. VOLKSWAGEN SLIPTE TEGEN EEN BOOM. Zaterdagavond, te ongeveer 11 uur, slipte op de Birkstraat, ter hoogte van Kamp- lust, een Volkswagen, waarbij de auto over het wegdek naar het rijwielpad gleed en tenslotte tegen een boom tot stilstand kwam. De bestuurder, de heer K. uit Hilversum, vloog bij deze botsing met zijn hoofd te gen de voorruit van de Volkswagen en werd ernstig aan zijn gelaat gewond. Na dat hij bij een der omwonenden was ver bonden, werd hij naar een Ziekenhuis te Amersfoort overgebracht.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1