R&S Eventjes terzijde '2 De betekenis van het Russisch Vijfjarenplan. Voor een prima Radio-apparaat Burgerlijke Stand. SOEST. KERKSTRAAT 29 - TEL. 2938 RARE RAADSELS. De Boekenweek, welke dit jaar van 28 Februari tot 5 Maart zal worden gehou den, is in enkele jaren algemeen bekend geworden. Dat kan ik zonder meer vast stellen. Bij die Boekenweek hoort het exces, dat schrijvers zich den volke tonen als boe kenverkopers. Bij die Boekenweek hoort ook het zoge naamde schrijversbal, dat telken jare in de Amsterdamse Stadsschouwburg wordt gehouden en waarvoor de belangstelling, in zonderheid van niet-schijvers, laat ik liever zeggen van de aanhang, immer overweldigend is. Daarvoor had de Commissie voor de Col lectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, kortaf de C.P.N.B., waarlijk geen één-acter-prijsvraag uit te schrijven. Zij deed dit louter en alleen om de schrij vers langs feestelijke weg met elkaar te confronteren. De opzet van de Commissie slaagde volkomen. Want hoewel er voor het Geschenk geen der 13 ingezonden bijdragen kon worden bekroond (eerste raadsel: hoe kwam dat aantal zo ontstellend laag?), kwamen er voor de één-acter-prijsvraag niet minder dan 225 inzendingen binnen. De hoop en de verwachting der commis sie, „dat de Nederlandse auteurs in gro ten getale naar de pen zou grijpen" wer den vervuld en de hier post gevatte me ning, dat Nederlandse letterkundigen niet voor het toneel kunnen schrijven, werd volkomen gelogenstraft. Natuurlijk zal er veel kaf bij het koren zijn geweest en het kan best zijn, dat de zeer competente jury, aangevuld met 2 leden der commissie, er niet veel moeite mee heeft gehad de prijswinnaars aan te wijzen, omdat juist hun werk zich da verend van dat der andere deelnemers onderscheidde. Ik weet dat niet, ik maak te geen deel uit van dit jury. Ik heb mij er alleen over mogen verbazen, dat de deelnemers anoniem moesten inzenden. Want, naar ik uit heel betrouwbare bron vernam, werd aan allen, die de voorwaar den voor deze prijsvraag aanvroegen en toegestuurd kregen, tevens de vraag ge steld, of zij aan de prijsvraag deelnamen. Zij kregen - heel attent - kort voor het verstrijken van de inzendingstermijn 'n briefje, waarin hun op de fatale datum werd gewezen. En dit is nu mijn tweede raadsel Waar om wilde men vooraf weten, welke schrij vers er zouden meedoen Ik heb er mij het hoofd over gebroken en tal van veronderstellingen geopperd, maar ik ben er niet uit gekomen. Ware het niet, dat die jury enkel en al leen uit integere personen bestond, ik zou, met de „man in the street" zeggen ze wilden een bepaalde persoon de prijs geven; die jury wilde ervoor waken, dat geen totaal onbekende zou worden be kroond. Aan de andere kant kan ik eventnin aan nemen, dat het er enkel en alleen om te doen was, de deelnemers een herinnering te zenden. Dat is al te simpel. Wil men een geheime prijsvraag houden, dat moet deze ook diep geheim zijn en. blijven. Anders had men een paar schrij vers eenvoudig de opdracht voor het schrij ven van zo'n één-acter moeten geven. GEBOREN Louis Manuel Maria, z. v. P. M. M. van den Dijssel, kantoorbedien de en Th. W. van Zetten, Dolderseweg 101, Zeist. Aleida Wilhelmina, d. v. C. W. Lieverse, opperman en M. Pouw, Koning- innelaan 133. Ronald Jack, z. v. J. Fer- werda, monteur-bankwerker en L. M. E. Nagelmakers, Moerbessenberg 28. Hen- drikus Gerardus, z. v. A. Jansen, pluim veehouder en L. H. Hilhorst, Zuidereind 10A, Baarn. Stephanus Peter Maria, z. v. A. P. Stalenhoef, melkhandelaar en J. M. Scheerboom, Laanstraat 23. Johanna Hen- drika, d. v. G. Buijl, spoorwegbeambte en M. P. Beukering, Schaepmanstraat 13. Paula, dochter v. N. Balvers, chemicus en E. M. Mees, Zwaluwenweg 8. Gerardus Hendrikus, z. v. W. G. Berns, magazijn bediende en Th. I. H. Levels, Baarn, Ro zenstraat 5. Paula, d. v. F. Pelder, kapi tein-vlieger en C. G. de Kat, Heideweg 90- Hendrik, z. v. P. v. Barneveld, melkslij- ter en S. Pater, Nieuwstraat 22. Dirk, z. v. W. van Hornsveld, opperman en C. M. Kreuning, Koninginnelaan 154. Adrianus Maria, z. v. A. Donselaar, rijtuigmaker en W. J. de Bruin, Schoutenkampweg 10. Alfred Gerardus, z. v. P. Wilkamp, ont- werp-tekenaar en M. Witmans, Middel wijkstraat 22. Clasina Johanna, d. v. A. H. van den Hoorn, militair en J. G. Coen- raats, Gen. Winkelmanstraat 4. ONDERTROUWD Cornelis Hilhorst, 26 jaar, metaalbewerker, Duinweg 36 en Catharina Johanna Adriana van Hazen- donk, 23 jaar, zonder beroep, Duinweg 36. Cornelis Rohof, 28 jaar, plaatwerker-las ser, Gen. Winkelmanstraat 75 en Paulina Hendrika van den Berg, 23 jaar, zonder beroep, Rademakerstraat 17. Hendrik Bun schoten, 28 jaar, metaaldraaier, Huizen en Jannetje Geertruida van de Haar, 28 jaar, zonder beroep, Vaardehoogtweg 5. Gijsbertus Meerveld, 21 jaar, bosarbeider, Baarn en Johanna Walet, 19 jaar, zonder beroep, Wieksloterweg O.Z. 27. Andries Mooij, 26 jaar, stoker, Beckeringhstraat 13c en Richarda Adriana van Duin, 23 jaar, zonder beroep, Beckeringhstraat 13c Coenraad Hagen, 23 jaar, militair, Zeist en Wilhelmina van Dorresteijn, 23 jaar, zonder beroep, Vaardehoogtweg 2. Gijs bertus Cornelis van Bruchem, 24 jaar, militair, Zaltbommel en Sijke Adriana Hoek, 20 jaar, zonder beroep, De Zoom 5. GEHUWD Dirk Caspar Brockz, 33 jaar, militair, Dumoulinkazerne en Mathilde Caroline Eeckhout, 36 jaar, klerk bij de posterijen, Bandoeng. Adres na huwelijk ieder op eigen adres. OVERLEDEN Maria Theodora Toonen Dekkers, 77 jaar, huishoudster, Kerkplein 1. Alida Tolboom, 70 jaar, zonder beroep, Behalve zeeschepen worden nu ook de binnenvaartschepen in serie vervaardigd bij de N.V. Scheepswerf Bodewes te Mil- lingen bij Nijmegen. De lengte bedraagt 67 meter en de breed te 8.18 meter. De terwaterlating geschiedde niet, zoals gebruikelijk, door het schip achteruit doch dwars van de helling te laten glijden. DUIVENTENTOONSTELLING „DE VRIENDSCHAP". Zaterdag en Zondag hield de Postduiven vereniging „De Vriendschap" haar jaar lijkse duivententoonstelling in het club gebouw der vereniging aan de Emmalaan. De 38 leden van „De Vriendschap" namen met 210 duiven aan deze expositie deel, waarbij het lid Prins Bernhard een 12-tal duiven inzond, waarvan er 6 met een prijs werden bekroond, waarmede ook de verzorger van de Prinselijke duiven, de heer G. v. Reenen, zeer in zijn schik was. Zaterdagavond heeft de heer Th. de Muynck, voorzitter der vereniging, eerst het clubhuis officieel geopend, alvorens de tentoonstelling een aanvang nam. Hij wenste de vereniging geluk met haar ei gen g bouw en memoreerde hoe de vere niging sinds jaar en dag het plan had om tot een eigen gebouwtje te komen. De daarvoor ingestelde bouwcommissies had wel plannen doch geen gfld, totdat in 1952 het aanbod kwam inzake dit gebouwtje, hetwelk aan de heer Paddenburg behoor de. De koop was spoedig gesloten, doch de inwendige restauratie vergde de no dige tijd. Deze restauratie werd verricht door en in samenwerking van verschil lende leden, die in hun vrije tijd hun krachten en hun fantasie botvierden met het resultaat, dat een practisch en con- fortabel clubhuis ontstond. Veel dank bracht spr. aan deze leden en wenste de vereniging met dit clubhuis nog vele suc cessen toe. De heer M. Bergers richtte zich hierna tot het dagelijks bestuur der vereniging, dank brengend voor de vele verrichte ar beid en bood namens de leden een fraai uitgevoerde clubvlag aan, welke in dank werd aanvaard. De heer J. Gaasbeek, voorzitter der ten toonstellingscommissie, wenste in zijn openingswoord de heer G. Sukel geluk met zijn prijs voor de schoonste duif. Hij dank te mevr. Dijkman voor de vele bewezen at tenties, alsmede de heer J. Onwezen, die, als secretaris van de. tentoonstellings-com- missie, het leeuwendeel van de arbeid had verricht. De keurmeester, de heer H. Kollen uit Amersfoort, had de duiven gekeurd, met het navolgende resultaat Onbevlogen oude doffers1. R. Koster. 2. Prins Bernhard. 3. J. Onwezen. Onbevlogen oude duivinnen 1. W. Nieu- wenhuis. 2. G. Hooyer Oude doffers van 90400 km. 1. Prins Bernhard. 2. J. Hodde. 3. W. Roest. 4. R. Bokma. 5. C. Dijkman Z.E.V. Oude duivinnen van 90400 k.m.: 1. M. Bergers. 2. W. N. Nieuwenhuis. 3. G. Hooyer. 44. J, Onwezen. 5. R. Koster. 6. H. v. d. Broek Z.E.V. Oude doffers van 400700 km 1. J. de Ligt. 2. W. Roest. 3. R. Bokma. 4. R. Kos ter. 5. J. Stalenhoef. 6. G. Teeken Z.E.V. Oude duivinnen van 400700 km. 1. J. Hodde. 2. G. Teeken. 3. J. Onwezen. 4. J. Gaasbeek. 5. J. Rijnders Z.E.V. Oude doffers, 700 km. en meer 1. J. Gaas beek. 2. J. Stalenhoef. 3. J. Gaasbeek. Oude duivinnen van 700 km. en meer 1. G. Sukel. 2. G. Teeken. 3. W. Nieuwen huis. 4. J. Stalenhoef Z.E.V. Jonge doffers onbevlogen 1. R. Bokma. 2. C. Dijkman. 3. J. Rijnders Z.E.V. Jonge duivinnen, onbevlogen 1. R. Bok ma. 2. Prins Bernhard Z.E.V. Jonge doffers van 90150 km. 1. J. Duyser. 2. Stalenhoef. 3. G. Hooyer. 4. E. echtgenote van J. Horst, Steenhoffstr. 46. Carolus Marie Henning, 50 jaar, koop man, weduwnaar van W. H. E. Haan, Soesterbergsestraat 111. Emmetje Catha rina van der Steen, 89 jaar, zonder be roep, Kolonieweg IA. Maria Aleida Jo hanna Waanders, 74 jaar, zonder beroep, Nieuwerhoekplein 10. Johannes de Ronde, 71 jaar, zonder beroep, echtgenoot van N. J. van der Kamp, Heideweg 96. Maria Adriana van Luik, 79 jaar, zonder be roep, echtgenote van R. Veen, Den Bliek laan 30. Saartje Hulsma, 81 jaar, zonder beroep, Plasweg 37. Johannes Horst, 70 jaar, zonder beroep, weduwnaar van A. Tolboom, Steenhofstraat 46. Veerman. 5. Prins Bernhard. 6. M. Ber gers. 7. M. Bergers Z.E.V. Jonge duivinnen van 90150 km. 1. R. Bokma. 2. E. Veerman. 3. M. Bergers. 4. J. Onwezen. 5. J. Gaasbeek Z.E.V. Jonge duiven van 150 km. 1. G. Teeken. 2. R Bokma. 3. J. Gaasbeek. 4. J. Onwe zen. 5. E. Veerman Z.E.V. Jonge duivinnen van 150 km. 1. J. de Ligt. 2. G. Sukel. 3. G. Teeken. 4. D. Bos. 5. J. Mets Z.E.V Late jonge doffers 1. E. Veerman. 2. Prins Bernhard. Late jonge duivinnen 1. Prins Bernhard. Beste van het geheel en de beste oude duif G. Sukel. Beste oude doffer J. de Ligt. Beste jonge doffer J. Duyser. Beste jonge duif R. Bokma. I.V. PHILATELICA. De postzegelverzamelaars openden het nieuwe jaar met een vergadering in „Royal", welke goed bezocht was en waarop ook vele leden uit omliggende ge meenten aanwezig waren. In zijn openingswoord memoreerde de van zijn ziekte herstelde voorzitter, dat 1952 een gunstig jaar geweest is voor de vereniging, gezien de stijging van het le dental van 49 op 80. Nadat enkele philatelitische vragen door de heer Brocx met grote kennis van za ken waren beantwoord, werd een geani meerde veiling gehouden. Een verloting met vele fraaie prijzen, waarbij ook de pas lid geworden jeugdleden tot de ge lukkigen behoorden, besloot de gezellige vergadering. PONY HENSTENKEURING. Gistermorgen had op de Stationsweg de jaarlijkse hengstenkeuring plaats door het Nederlands Shetland Pony Stamboek. Een 12-tal pony's werden aangevoerd, waarvan 6 voor het stamboek werden af gekeurd. Voor het dagelijks bestuur van het Stam boek waren bij de keuring aanwezig de heren Th. Sanders uit Oosterbeek, als mede de heer R. J. Addink uit Rheden. De jury bestond uit de heren dr. C. J. In een bedrijf in Duitsland is een alumi- niumkleding beproefd bij een hitte van 1000 graden, waarbij een thermometer, welke een brandweerman in dit pak bij zich droeg, slechts een temperatuur van 28 graden Clesius aangaf. Het aluminium is zo dun als sigarettenpapier en wordt op de kleding geplakt. Speciale- afdelingen politie en brandweer zullen in West- Duitsland deze pakken gaan dragen. De afkondiging van het nieuwe Vijfjaren plan in Rusland is van groot belang. Voor de Russische binnenlandse economie niet in die mate als men in Moskou wel tracht te doen voorkomen. Als wij n.1. zouden geloven, wat daarover door het Opperste Presidium wordt beweerd, zou een groot deel van het volk worden toegerust met ijskasten, televisie-toestellen en andere lu xe artikelen. Dit nieuwe Vijfjarenplan is echter wel in ander opzicht van belang. Het is afgekondigd op het negentiende partij-congres, dat in Moskou is gehou den en waar tegelijkertijd is gesproken over de toekomstige verdeeldheid in de Westerse wereld. Dit is geen toeval. Want men is in. Moskou uiterst voorzichtig. Dit is voornamelijk de invloed, die Stalin daar vooralsnog kan uitoefenen. De grootte van de strijdmacht der Sov jets wordt wel eens overdreven en dat is het gevolg van het feit, dat men deze in huidige verhoudingen beziet. Van een grootscheepse bewapening in de Sovjet- Unie is geen sprake. Relatief is een leger op de been gebracht, dat niet kan wor den gezien als een algehele mobilisatie. Dat zou op zichzelf bezien nog geen door slaggevend bewijs zijn voor de hypothese, dat de Sovjet-Unie langs andere wegen dan in de oorlog zijn doel hoopt) te be reiken. Wij zien echter, dat economisch al les in het werk wordt gesteld om het land in betere banen te leiden. De Oekraïne, die in de oorlog tegen Duits land het toonbeeld van een verschrikke lijke strijd vormde, werd tot voor kort niet gekentekend door een grote econo mische activiteit. De zware industrie was verlegd naar de Oeral en het uitgestrekte Siberië. Maar nog niet lang geleden werd besloten in dit gebied een grote electri- sche centrale te bouwen, de grootste van geheel Europa. Deze zal worden gecon strueerd dichtbij Kachov, terwijl zij per jaar 1.2 milliard kWh. zal kunnen leve ren. Maar bovendien zullen nog een aan tal kanalen door de Oekraïne worden ge- grafen, welke 550 km. lengte zullen krij gen en als doel hebben de vruchtbaar heid van dit gebied te vergroten. Men kan moeilijk aannemen, dat dergelijke projec ten zouden worden worden gepland en uitgevoerd, wannear in Moskou werd ge dacht aan een oorlog op termijn van en kele jaren. Waar men politiek en economisch in het Kremlin steeds op resultaten op lange termijn werkt, moet men zich over de Russische militaire provocaties niet te- zeer bezorgd maken. Zij vormen slechts een onderdeel van de gehele politieke op zet om de onzekerheid in Europa te doen voortduren. De kansrekening van de Sovjet-Unie kan lange tijd dienst doen, omdat zij zich ge steld weet tegenover democratieën, waar de hantering van het militaire apparaat en het geven van grootscheepse reacties gebonden is aan bepaalde normen, welke het Kremlin voor zich uitmaakt zonder daarvoor het volk te raadplegen of op critiek beducht te zijn. In vertrouwen op eigen militaire en eco nomische krachtsinspanning en het be waren van ons moreel ligt daarom onze kans op redelijke weerstand tegen de communistische agressie, die voorlopig niet van directe militaire aard is. ti Dii ui i iii BiiiiiiiiMiimTWffrTiimrr~^ Rab uit Haarlem, J. C. Koedam uit Res- sen en D. v. Dam van Brakel uit Brakel. De door het gemeentebestuur van Soest uitgeloofde medaille kwam in het bezit van de heer G. J. v. d. Grift te Baarn voor de 6-jarige Cohny van 't Westerhout. De overige resultaten waren Goedgekeurd voor 1 jaar Loeki, eig. A. Blonk te Woerden. Adonis of Auric, eig. J. v. Delft te Rijnsburg. Cohny v. 't Wes terhout, eig. G. J. v. d. Grift te Baarn. Fransje v. d. Brouwerij, eig. S. Floor, De Bilt. Gambo van Oudewater, eig. G. J. Kraan te Oudewater, opgenomen in het Stamboek. De pony Gijs van Azewijn, eig. G. Veldhuizen, Bilthoven, kreeg een aan houdingsvergunning voor 1 jaar. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Met ingang van 1 Februari a.s. wordt het recht voor overschrijvingen van de ene postrekening op de andere, krachtens doorlopende machtiging aan de Directeur van de Postchèque en Girodienst, verhoogd van 0.03 tot 0.05 voor elke overschrij ving. De oorzaak hiervan is een sterke stijging van de kosten gepaard gaande met een aanzienlijke uitbreiding van het aantal verleende machtigingen gedurende de laatste jaren. VLEESVERKOOP. Woensdagmiddag, 3 uur, heeft aan het slachthuis wederom verkoop van vlees plaats.

Soester Courant | 1953 | | pagina 2