KRl De zwarte lijn. E «p LEUZEN. Brandpunten der internationale Politiek. Soest vóór 30 jaar. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 16 JANUARI 1953. 31e JAARGANG no. 4. SOESTERfTpORANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Afrika is wel eens vergeleken met een peer. Het dikke gedeelte is dan de Ara- bisch-Europese Noordkust met de Saha ra, het dunner toelopende gedeelte het gebied van de negers met de Belgische Congo, met de Unie van Zuid-Afrika, met hun oorspronkelijke bewoners, met hun blanken, met hun Indiërs. Ja zeker, met Indiërs. Zij nemen in de ogen van de blanken en negers beiden daar eigenlijk maar een scheve positie in. Wanneer we de landen aan de Kaap en de rand langs de Middellandse Zee uit zonderen, is de geschiedenis van Afrika nog jong, zo jong, dat de eerste druk van Bos' onvolprezen schoolatlas het midden van dit zwarte werelddeel nog groten deels wit laat. Tussen 1870 en 1890 kwamen pas de grote ontdekkingsreizen van Stanley, Living- stone en anderen. In 1884 was de confe rentie van Berlijn, waar de grote mogend heden eens met elkaar gingen praten over de manier om de „peer" te verdelen zon der al te veel ruzie te krijgen. Laten we er alleen één ding van onthou den. Behalve de landen van de Zuid- Afrikaanse Unie en de Belgische Congo heeft in 1953 alleen Engeland in hoofd zaak belang bij - nee „zit" alleen Enge land met het probleem „zwart Afrika Dat probleem is ook al weer tropisch snel gegroeid. In zijn ontwikkeling lijkt het op de grote Afrikaanse rivieren met hun stroomversnellingen en watervallen dicht bij de monding. Dit probleem was er nog niet toen een een goede honderd jaar ge leden de bevolking alleen nog maar ex portartikel was en Arabische en blanke slavenhalers de zwarte koopwaar naar Arabië en naar Amerika vervoerden. Het was er nog nauwelijks toen de,negers r.og haast alleen maar werden gebruikt om te helpen het ivoor en de rubber voor de blanke handelaar te verzamelen. Het begon te groeien, steeds harder, toen mo derne exploitatie-methoden hun intrede deden plantages, industrie, handel en de moderne productie gepaard ging met moderner bestuursvormen. De negers kre gen geen zelfbestuur, maar toch wel zit ting in de adviserende lichamen en meer scholing. Er ontstond een intellectuele leiders-laag. Allemaal zaken, die de be staande maatschappelijke structuur drei gen te doorbreken. Hoe die structuur er dan uitziet Bepalen we ons tot het Oosten van Afri ka, tussen de Z.A.-Unie en Abbessinië. Aan "öe top staa'i natuurlijk de blanke kolonisten, uit de aard der zaak nagenoeg alleen Engelsen. Zij blijven daar wonen en zij zijn geen ambtenaren of employés, die na het bereiken van hun pensioen het land de rug toekeren. Immigranten dus zo men wil. Zij hebben de leidende func ties en proberen die te houden. Allicht. De middengroepen, de middenstand dus, lagere ambtenaren, geschoolde ambachts lieden, winkeliers, handelaars, worden voor het merendeel bezet door Indiërs. Toen Engeland deze streken in beheer nam, maakte het gebruik van Indische troepen, waarvan vele in 't nieuwe land bleven. Bij de uitvoering van grote wer ken, het aanleggen van spoorwegen b.v., werden Indische koelies gecontracteerd en na afloop van het contract bleef een ge deelte. Zij schijnen tot nu toe handiger, intelligenter en soepeler te zijn dan de oorspronkelijke bewoners. Tot nu toe. Want ten eerste is het met het minst energieke deel dat zich in een vreemd land vestigt en in de tweede plaats kwamen de soldaten zowel al de koelies daar als een soort medewerkers van de Engelsen, wat hun van meet af aan te- Rheumatische pijnen slopen Uw gestel en Uw lichaam. Bestrijd ze met Kruschen en begin zo een nieuw leven - fit en vief vrij van pijn. Zoals Kruschen duizenden verlichting bracht reeds na betrekkelijk kort gebruik, zo kan zich ook bij U die weldadige bloedzuiverende werking voltrekken. Met Kruschen regelmatig gebruikt geen onzuiver bloed meer. En daarmee is ook de oorzaak weggenomen van die kwel lende rheumatiek. Koop vandaag Kruschen bij Uw apotheker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN W EEDESTRAAT 15 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 In de wereld zijn veel leuzen, Die men lang niet allen kent; Grote zaken lokken klanten Met hun korting, tien procent. Leuzen staan in advertenties, Grote koppen spreken er Koop bij ons, want onze zaak is Altijd nog voordeligèr. Lokkend roept de advertentie En de klantenschaar maakt spoed, Omdat kopen slechts bij Dinges Het publiek het meest voldoet. Wie de kunst verstaat zijn waren Aan te prijzen met veel smaak, Is de man die weet te krijgen Alle klanten in de zaak. Adverteren doet verkopen, Och er zijn er nog veel meer; Zaken die willen floreren Raadt men daaromadverteer Dezer dagen stond een leuze, Een gloednieuwe in de krant; 't Is er één die reuze pakte, Luister„Wees charmant, strooi zand". Het is reuze leuk gevonden, Want de gladheid eist haar tol; Sta., zie toe dat gij niet valle, Ga vooral niet aan de rol Opgelet met al die leuzen, Die men in de wereld gooit; Zorg ervoor, dat men charmantvol 't Zand niet in Uw ogen strooit E. VAN EEDEN. genover de zwarte bevolking een voor sprong gaf. Maar de negers zijn bezig die voorsprong in te halen. Getuige wat de oud-gouver neur van Kenya, Sir Philip Mitchell schreef naar aanleiding van de jongste ge beurtenissen „Als ik na ga wat zij (de negers) in vijftig jaar hebben gepresteerd, dan twijfel ik er niet aan of de meesten zullen in het jaar 2000 deel hebben aan de Westerse beschaving.als er dan nog een Westerse beschaving is". Maar niemand wil nu eenmaal gaarne worden ingehaald. De Engelse kolonisten wensen hun economische en sociale po sitie te handhaven. De Indiërs voelen zich dikwijls achteruitgezet door de Engelsen en vaak bedreigd door de zwarten. De laatsten vinden hun kans op betere posities geblokkeerd door de twee eer sten. Europeanen, Indiërs en Negers kun- hun positie niet bepalen zonder Londen en Londen heeft rekening te houden met India, het moederland van de Afrikaanse Indiërs, dat immers met Engeland gelijk berechtigd is in het Britse Gemenebest Het opgeven van een voorprong is in derdaad moeilijk, zó moeilijk, dat het een tragedie dreigt te worden tussen de blan ke en gekeurde volken. Maandag a.s. verjaart Prinses Margriet. (Foto Paul Kuf). Vaart nieuwe Franse kabinet Gaullistische koers Opzien barende rede van René Mayer. Discussies te Straatsburg over Europees Statuut. Nieuw de fensie-plan voor Midden-Oosten. Mc Carran's Immigratiewet on voldoende. Sneller dan algemeen werd verwacht is Frankrijk weer voor hoe lang aan een regering geholpen. De radicaal René Mayer slaagde er in binnen een week de Gaullisten op zijn hand te krijgen, waar door hij het kon wagen zich aan de Na tionale vergadering voor te stellen, die hem waardig keurde een kabinet samen te stellen en te handelen volgens het op gegeven programma. Naast de belastingen en de vermeerdering der werkgelegenheid kwam als hoofdpunt naar voren de Europese Defensie Ge meenschap, met name het Europese leger. Mayer wilde een aantal aanvullende pro tocollen doen aannemen en bovendien eerst een Europese statuut van het Saargebied zien goedgekeurd door Duitsland en Frank rijk alsvorens het verdrag te ratificeren. Die aanvullende protocollen waren van nationale aard Frankrijk wil, indien no dig, de bevoegdheid hebben, een of meer Franse divisies uit de E.D.G. te halen, om die eventueel in te zetten in koloniale gebieden. Bovendien wil het de baas blij ven over zijn eigen officieren en onder officieren. De Gaullisten „konden daar in komen" en stemden voor Mayer. Toen sloeg Mayer aan het formeren en als resultaat kwam een kabinet uit de bus, waarin Schuman schitterde door afwezigheid. Hij werd in zijn functie van minister van buitenlandse zaken opgevolgd door zijn partijgenoot Bi- dault, die al eens meer op deze stoel heeft gezeten, zodat hij zich zeker goed thuis zal voelen alser nog eens een con ferentie der Grote Vier zal komen. Als Dat programma van René Mayer kwam nu niet bepaald op een goed ogenblik, want in Straatsburg waren net 87 parle mentsleden, de zogenaamde Assemblée ad hoe, uit de Europese landen bezig te discussiëren over het voorstel, vervat in vier resoluties, de pijlers van de Europese federatie de Europese Defensie Ge meenschap en de Kolen- en Staalgemeen schap onder één politiek gezag te bren gen. Een commissie had deze resoluties vorige maand opgesteld en thans ter tafel ge bracht. Voor een goed begrip diene, dat de minis ters van de deelnemende landen in beide organen een gezaghebbende functie be kleden en dat ook zouden krijgen in het overkoepelende orgaan. Hiermede ging o.a. Paul Spaak niet accoord, omdat het E.D.G. en het K.S.G. in feite supra-nationaal, d.w.z. boven het nationaal belang moeten staan. Ook was een resolutie ingediend om de leiding van het overkoepelend orgaan over te geven aan de zogenaamde „Vol keren-Kamer", waarvan de leden door de directe verkiezingen moesten worden ge kozen. Ook hiertegen zijn bezwaren gerezen, o.a. van Nederlandse zijde, die, le. bang zijn, dat hierdoor de communisten zitting zul len hebben in de „Kamer" en daardoor in staat zullen zijn direct de ontwikkeling tegen te werken en 2e. de ontwikkeling van het orgaan nog niet ver genoeg acht ten. Zover stonden de papieren toen René Mayer, de Franse pretendent-formateur, zijn rede uitsprak. Direct was heel Straatsburg in mineur. Mislukking in E.D.G. was de algemene stemming en meer pessimistische gelui den klonken. „Ga maar eens 'n brug bou wen als blijkt, dat een van de twee pij lers, waarop de brug moet rusten, erg labiel is". Maar ondanks de mineur-stem ming ging de Assemblée ad hoe door en het gelukte Nederland er door te krij gen de mogelijkheden van een nieuwe pijler, te weten, die van de economische eenmaking, opnieuw in studie te laten nemen. Zo moet het ook, moed verloren, al verloren. Aan plannen maken ontbreekt het ons nog lang niet. Zo hebben de V.S. en En geland weer een nieuw plan ontworpen voor de verdediging van het Midden- Oosten. Volgens dat plan zal Engeland Egypte binnen korte tijd uitnodigen als oprichter-lid met dat nieuwe defensie commando mee te doen, waarvoor het als concessie zijn ruim 50.000 man tellende troepen uit de Suez-kanaalzone zal te rugtrekken, op voorwaarde, dat bepaalde steunpunten blijven ingericht. Dit plan. vormt echter niet alleen een po ging tot het oplossen van het reeds oude geschil tussen Engeland en Egypte, maar het wil ook de Arabische landen voor deze verdediging interesseren. De verdediging, die de Amerikaanse re gering door middel van Mc-Carran's im migratie-wet in eigen land trachtte door te voeren, heeft niet alleen de veront waardiging opgewekt van de verschillen de landen, maar zelfs van de commissie van onderzoek, die de wet op bruikbaar heid testte. Dat oordeel was in een woord vernietigend. „Doek deze belachelijke wet op en maak een betere", was het advies. Daar kan Mc- Carran het mee doen. Maar ook de rede, die Truman uitsprak, was niet voor de poes. Daarin zei hij, dat een derde oorlog funest zou zijn voor de gehele wereld. De stellingen van Le- nin, die in het prae-atome tijdperk leefde, kunnen niet worden toegepast op de we reld van vandaag, zei Truman terecht. Eerst als Stalin dat zou erkennen, was er weer met hem te praten. Jammer, dat Truman wég gaat Want nieuwe meesters maken altijd nog nieuwe wetten Dertig jaar geleden werd een merkwaardig Koninklijk Besluit genomen, hetwelk ook voor Soest verstrekkende gevolgen heeft gehad. In de Soester Courant van 1923 lezen we „Door B. en W. dezer gemeente is be kend gemaakt, dat, ingevolge art. 3 van 't K.B. van 9 Augustus 1922, binnen afzien bare tijd de bewaking en afsluiting van alle in de gemeente gelegen overwegen, behalve die te Soestdijk en te Soestdui- nen, zal worden opgeheven. Volgens de door de Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten gegeven voor schriften, zullen aan het boveneinde van een in zwart-witte kleuren geschilderde paal twee elkaar kruisende borden ge- plaats worden, waarop onderscheidelijk „onbewaakte overweg" en „let op de trei nen" vermeld staat. Hoeveel doden en gewonden deze bezui nigingsmaatregel sindsdien in Soest heeft gekost, is niet zomaar te zeggen. Hoe was het met Nieuwjaarsdag in Soest in 1923 In de Soester Courant staat het kort en bondig vermeld „Nieuwjaarsdag is in Soest en Soesterberg heel kalm voor bijgegaan. Doordat alle café's gesloten wa ren zijn er geen ongeregeldheden voor gevallen". In 1922 maakte de Soester politie 516 processenverbaal op. Aan 133 zwervers werd nachtverblijf verleend, terwijl 12 minderjarigen, die het ouderlijk huis wa ren ontlopen, naar hun ouders of verzor gers konden worden teruggebracht. Als we nu lezen van gierende straalja gers, van geluidsmuren en van de uit breiding van de vliegbasis Soesterberg, doet zo'n klein berichtje in de Soester Courant van 1923 nietig aan „Zaterdag had op het Vliegveld Soester berg een ernstig ongeluk plaats. Toen de sergeant-vlieger Bergsma met zijn Spij ker-machine wilde neerstrijken, kwam hij te vallen tussen de hangars, waardoor hij inwendig gekneusd en met gebroken benen werd opgenomen. Het vliegtuig werd geheel vernield. B. is naar de Rijks klinieken te Utrecht overgebracht. Zijn toestand is redelijk wel". Officiële Mededelingen. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat met in gang van 19 Januari 1953 van kracht wordt het door hun College genomen be sluit, d.d. 2 December 1952, afd. I, nr. 1120, tot het plaatsen van borden, als be doeld in paragraaf 6, model 41 (bord „Rij wielpad") van de bijlage van de wegen verkeerswet en het Wegenverkeersre glement, op het Kerkpad Noordzijde en Zuidzijde, waardoor genoemde we gen vanaf die datum tevens gesloten zullen zijn voor rijwielen met hulpmoto ren, tenzij de hulpmotor is uitgeschakeld. Burgemeester en Wethouders van de ge meente Soest brengen nogmaals ter al gemene kennis, dat bij sneeuwval of gladheid de hoofdbewoner of hoofdge bruiker van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw of perceel, een erf daar onder begrepen, ingevolge het bepaalde in art. 18c van de Verordening op de openbare wegen verplicht is 1. Onverwijld de sneeuw en het ijs weg te ruimen van het openbare voetpad, gele gen voor dan wel langs het door hem bewoonde of bij hem in gebruik zijnde gebouw of perceel, alsmede dat wegge deelte op voldoende wijze met zand, as of andere daarvoor bruikbare stoffen te bestrooien. 2. te zorgen, dat de sneeuw of het ijs bij het onder 1 bedoelde wegruimen van de openbare weg wordt verwijderd, dan wel wordt gebracht op de uiterste rand van dat weggedeelte, zodanig, dat voor het voetgangersverkeer voldoende ruimte overblijft en dat tevens voldoende ope ningen voor het afvloeien van dooiwater aanwezig zijn, alsmede brand- en riool- putten vrijblijven. Overtreding van het bepaalde in boven genoemd artikel wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste 200. TONEELAVOND VOLKS-UNIVERSITEIT EN 'T NUT. Woensdag 21 Januari organiseert de Volks-Universiteit en de afd. Soest van 't Nut een toneelavond in hotel „Eem- land". Na een deskundige inleiding omtrent de toneelkunst in het algemeen, komt de overbekende toneelgroep van jonge men sen „Puck voor het voetlicht met het geestige spel van Michiel de Swaen „De Gecroonde Leersse". Deze jonge, goedgeschoolde beroepsspe lers hebben met dit stuk in het gehele land een groot succes behaald en zij zijn alom geprezen om het uitstekende en- semblespel. Het spel geeft een Brussels tafreel weer, waarin Keizer Karei zich vermeit met de huisgenoten van een schoenlapper. De smakelijke en bonte vertoning wordt door fraaie decors ondersteund en voor het optreden van dit beroepsgezelschap een uitzonderlijke gebeurtenis in onze ge meente zal wel voldoende belangstel ling bestaan. Des middags geeft „Puck" een kindervoor stelling. Opgevoerd wordt dan„Feest in het Spinnebos", een paedagogisch ver antwoord spel. De jeugd van 715 jaar kan die middag genieten van een vrolijk spel en komt in contact met goede toneelkunst. Men zie de advertentie in dit nummer. Ds. W. v. d. WAAL 60 JAAR PREDIKANT. Gisteren was het 60 jaar geleden, dat ds. W. van der Waal, emiritus predikant van Nieuw-Loosdrecht, het predikambt in de Ned. Hervormde Kerk aanvaardde. Ds. v. d. Waal werd op 20 November 1868 te Ridderkerk geboren, bezocht het Chr. Lyceum te Zetten, studeerde van 1888-1892 aan de Rijks-Universiteit te Utrecht en Een der lezers vraagt mij wat ik denk van een Verenigd Europa en of ik er veel waarde aan hecht, dat in Bolsward en Delft ruim 90 procent van de kiezers zich vóór deze instelling heeft uitgesproken. Vooropgesteld, dat het er niet veel toe doet, hoe ik over een en andere denk, wil ik toch wel graag mijn mening geven. Ik ben er van overtuigd, dat, wanneer een heel groot deel der „ja"-stemmers dieper over de consequenties zouden heb ben nagedacht, velen hun „ja" slechts on der zeer groot voorbehoud zouden heb ben gegeven. Ik ben natuurlijk vlak voor een eensge zind Europa, maar aan een Verenigd Eu-- ropa zoals sommigen zich denken, compleet met Regering, le en 2e Kamer enz., geef ik niet zonder meer mijn stem. Te worden geregeerd door 9/10 deel bui tenlanders, de een waarschijnlijk nog progessiever dan de ander en zich niets aantrekkend van nationale mentaliteit, lijkt mij vooralsnog niet. Ja ik weet wel, wij houden ook onze ei gen regering, maar van tweeën één. Of die overkoepelende Europa-regering heeft wat te zeggen en dan hebben we hetgeen besloten wordt maar te doen, of ze heeft niets te zeggen en dan kan ze m.i. even goed achterwege blijven. Wanneer dit li chaam slechts een adviserende stem heeft, weet ik wel wat er van komt. Dan is het 'n prettige instelling om er een goed baan tje bij te hebben, maar de rest een wasse neus. Krijgt die regering in Straatsburg uit voerende macht, dan geloof ik, dat we ook nog niet klaar zijn, want dan vrees ik, dat vooral de kleinere landjes dingen te slikken krijgen, die zwaar op de maag liggen. Vooral de- reeds aangehaalde na tionale mentaliteit zal vaak in het ge drang komen en ik ben bang, dat iedere week een ander aangesloten land zich economisch tekort voelt gedaan, onver schillig of het door boter, steenkool of bloembollen komt. Dat wordt één grote ruziepot. Ziet U maar wat er na 7 jaar gehannes van de Benelux terecht geko men is. Nee, vooralsnog kan ik niet verder gaan dan. een eensgezind Europa. Op een Ver enigd Europa, met zetel in Straatsburg, heb ik het niet zo heel erg begrepen, om dat ik daarin, vooral voor de kleine lan den, niet veel meer dan nadelig geduvel zie. Misschien komt dit wel, doordat ik in een regering die Overzese Rijksdelen weg schenkt of het een zout dropje is, niet veel fiducie heb als het ook over andere aangelegenheden gaat. Vooral de drang om de overeenkomst als allereerste te willen ondertekenen staat mij niet aan. Waarom die haast Zouden we niet even afwachten wat de grote broers doen? Een souvereiniteit is zo weggeschonken hoor. H. OEKMAN. werd in September 1892 tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk toege laten. Op 15 Januari 1893 verbond candidaat Van der Waal zich, na vooraf bevestigd te zijn door wijlen ds. A. H. de Klerck van Ridderkerk, aan zijn eerste gemeente Moercapelle. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens te Wijk bij Heusden 1895—1897, Overschie 1897—1907 en Slijk-Ewijk 1907-1927. In Maart 1927 be vestigde wijlen ds. Barger van Tienho ven ds. v. d. Waal in Nieuw-Loosdrecht, welke gemeente door ds. v. d. Waal tot 1 October 1934 werd gediend, waarna hem na 41 dienstjaren emeritaat werd ver leend. Ds. v. d. Waal vestigde zich toen in onze gemeente en tot in de oorlogsjaren ver vulde hij preekbeurten en verrichtte pas toraal werk in Hees. Ter gelegenheid van de blikseminslag in de Ned. Herv. Kerk te Overschie, in Maart 1899, waarbij deze kerk geheel verbrand de, heeft ds. v. d. Waal een aantal preken in druk uitgegeven. Vele jaren was ds. v. d. Waal lid van het classicaal bestuur van Nijmegen en Amersfoort. De jubilaris is thans 84 jaar oud en ge niet nog een goede gezondheid. HET KERKPAD THANS OOK GESLOTEN VOOR „BROMFIETSEN". Zoals uit de in dit blad opgenomen be kendmaking blijkt, is het Kerkpad (N.Z. en Z.Z.) met ingang van Maandag 19 Januari a.s. eveneens gesloten voor rij wielen met hulpmotor, tenzij de hulp motor is uitgeschakeld. Gelijk bekend, is het Kerkpad reeds ge sloten voor a. motorrijtuigen op meer dan 2 wielen; b. motorrijtuigen op 2 wielen; c. alle rij- en voertuigen, geen motorrij tuigen of rijwielen zijnde. d. rij- en trekdieren en vee. STROPER BETRAPT. Een Amersfoorts inwoner, die in de Soes ter duinen wild stroopte, werd door een jachtopziender op heterdraad betrapt en geverbaliseerd. HET GOEDGEKEURDE ACHTERLICHT. ER ZIJN TWEE SOORTEN RIJKSKEUR. Zoals wij onlangs reeds hebben medege deeld mogen thans nog uitsluitend rijwiel achterlichten worden gebruikt, welke van een rijkskeur zijn voorzien. Deze zijn dan tegelijkertijd reflector. Dit rijkskeur be staat uit een rechthoek of een cirkel met het woord „rijkskeur" alsmede enige let ters en cijfers, aangebracht aan de bui tenzijde van de huls. Wij wijzen er echter op, dat achterlichten die gekeurd zijn nó 15 Juni 1952 niet meer het woord „rijkskeur" vermelden, doch slechts de letters NL, welke in een cir kel zijn gezet. Wanneer men dus een ach terlicht heeft, dat van dit keur is voor zien, voldoet men uiteraard eveneens aan de wettelijk gestelde eisen. De aparte reflector met rijkskeur is niet nodig en trouwens niet te verkrijgen.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1