De Deserteur. SOEST. Meningen van onze lezers. IN DE HOEK. Gr?ep?,;n Mijnhardtje.Q DINSDAG 20 JANUARI 1953. 31e JAARGANG no. 5. SOESTER OURANT UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOKSTDIJK BUREAU: VAN WE EDESTRAAT 35 TELEFOON 2569 (KENGETAL K 2955) Verschijn» iedere Dinsdag en Vrijdag. SOESTER WIELRENNERS BOEKTEN FRAAIE SUCCESSEN. Zondag werd te Haarlem, in de duinen van Kraantje Lek, een nationale Cycle Cross gehouden, waarvoor 130 wielren ners startten. Ook 6 leden van de ren en toervereniging „Tempo" namen aan de ze zware rit deel en zij hebben daarbij de kleuren van „Tempo" wel zeer hoog gehouden. In het sterk bezette rennersveld, waarin Wilkes, v. d. Voort, v. 't Hof, Henk van Breenen (de Tarzan van de Tour de Fran- ce) en anderen om de eerste plaats stre den, sloegen de Soestenaren een best fi guur. H. Dorrestein, winnaar van zovele Soester Cycle Crosses, zag kans om in deze strijd, van 7 ronden van 4% km. elk, bij de kopgroep te blijven en eindigde tenslotte als nummer 6. J. Barneveld wist zich als nummer 14 te plaatsen, terwijl J. v. Dorrestein nummer 26 en D. Eugen nummer 31 werd. Deze successen komen des te beter tot zijn recht, als men weet, dat v. Breenen b.v. de 23e plaats bezette. Niet alleen de persoonlijke successen der Soester renners werden gewaardeerd, ook de verenigingen, waarbij zich 3 renners plaatsten bij de eerste 30 finalisten, kreeg een prijs. „Tempo" verwierf daardoor de 3e prijs, achter „De Kampioen" te Haar lem en „De Germaan" van Amsterdam. OUDERAVOND MARIASCHOOL. In het parochiehuis St. Ludgardis werd Vrijdagavond een bijeenkomst van ou ders van de Mariaschool gehouden, onder voorzitterschap van de heer G. Nijhuis, hoofd van deze school. Na een welkom aan de volle zaal sprak pater Henri van Dam O.F.M. over karak tervorming der schooljeugd. Uitgaande van de stelling, dat de jeugd van vandaag de mensheid van morgen vormt en dat een betere jeugd van heden een betere mensheid in de toekomst zal leveren, be sprak spr. de vele ondeugden, welke het karakter van de kleine mens kunnen ont sieren. De karaktervorming zal moeten bestaan uit deugdvorming. Gewenning aan het doen van goede daden, omdat het goed is goed te doen, is echter iets anders dan gebieden en verbieden, hetgeen een soort dressuur is. Het kind van boven de 5 jaar moet wor den verteld, waarom iets goed of kwaad is. Dan ontstaat naast de uiterlijke be schaving de innerlijke beschaving. Het onderricht over wat wel en wat niet mag, mag niet halt houden met de uiterlijke daad het verbod of gebod. Het voor de hand liggende motief moet worden ge bruikt, n.1. dat het goede gedaan moet worden omdat het goed is en omdat men met goed-doen zichzelf en anderen ge lukkig maakt. Er moet niet alleen inge gaan worden tegen de uiting van het kwaad, doch het kwaad, in casu de on deugd, moet aan de wortel worden aan getast. Met vele voorbeelden illustreerde spr. deze boeiende inleiding. Hierna besprak pastoor A. G. Smit de op richting van een ouder-comité, opdat tus sen ouders en school meer contact en medeleven zal ontstaan. Dit comité werd alsvolgt samengesteld Mevr. Wildenburg, Mevr. Sprangers en de heren R. Hithorst, V. Bos, J. Vonk, C. v. Woerkom, H. But- zelaar en G. v. d. Poll Dat was toch wat in Opsterland, Men kent daar wel de knepen Een bruigom werd met vaste hand Plots in zijn kraag gegrepen. Daar stond hij dan in feestkledij, Het bruidje aan z'n zijde, Heel de familie feest'lijk blij, Wie zou hem niet benijden De ambt'naar grijpt de hamer beet „In 't bijzijn van U allen Wordt hier dit huwelijk gesmeed"; Hij laat de hamer vallen. En juist als heel de bruiloftstoet Met kussen wil beginnen, Komt er in het bruiloftseten roet, Agenten stappen binnen. Men grijpt de bruigom in z'n nek, Omdat hij deserteur was; Daar staat het bruidje plots voor gek, De bruiloftsmars wordt treurmars Hou goede moed maar, brave man, De tijd zal moeten leren, Of 't bruidje jou zo „boeien" kan, Dat je nooit kan deserteren R.K. VROUWENGEMEENSCHAP SOESTDIJK. Ongeveer 75 leden van b.g. Gemeenschap hebben gehoor gegeven aan de uitnodi ging van het bestuur om een verdiepings dag bij te wonen. Te 9 uur 's morgens hoorden zij een H. Mis met predicatie door Z.E. Heer Does burg, directeur van de R.K.V.G. in het Aartsbisdom. In het St. Ludgardisgebouw werd hierna een ontbijt aangeboden, waarna directeur Doesburg een geestdriftige rede hield over het grote geestelijke nut van deze vrou wen-organisatie. Van 11.30 tot 2 uur werd de samenkomst onderbroken om vervolgens een rede te beluisteren van de begaafde spreekster Mej. Kokshoorn uit Utrecht, die als do cente van de Kath. Actie tot onderwerp koos „Moeders mooiste taak". Na 'n kopje thee trokken de dames naar de kapel van Mariënburg voor een plech tige lof met preek. Dit was de sluiting van een uitmuntend geslaagde dag. AUTO TEGEN SPOORBOOM. Zaterdagavond reed dr. R. uit Scherpen- zeel met zijn auto, komende uit de rich ting Baarn, op de Van Weedestraat, te gen een der noordelijke afsluitbomen van de spoorwegovergang nabij het station Soestdijk. De autobestuurder verklaarde wel het oranje-knipperlicht te hebben gezien, doch hij wist niet, dat dit duidde op een gesloten spoorwegovergang. De auto kwam met een harde klap tegen de spoorboom aan met het gevolg, - dat de auto aan de voorzijde ernstig werd bescha digd, terwijl de spoorboom werd ontzet. DRIEDAAGS BILJARTTOURNOOI IN „CENTRAAL". Vrijdag, Zaterdag en Zondag werden in café „Centraal" alhier, onder auspiciën van de biljartclub „Centraal", de voor wedstrijden gehouden van het kampioen schap biljarten 2e klas, cadre 38/2. Vijf spelers hebben in dit tournooi om de beste plaats gestreden en zij hebben tal rijke toeschouwers doen genieten van het fascinerende spel op het groene laken. Drie van deze vijf spelers, onze plaats genoot A. Verkerk, de Baarnaar A. v. d. Heiden en de heer J. Weitenberg uit Leeuwarden, behaalden een gemiddelde, dat boven de 16 caromboles lag, waardoor zij gedrieën naar de eerste klas promo veerden en niet in de finale van het 2e klas kampioenschap te Apeldoorn behoe ven deel te nemen. De heer Verkerk opende dit tournooi met een partij tegen v. d. Heiden en in de ze partij legde hij de grondslag voor zijn promotie. Met een gemiddelde van 25, dank zij een serie van 100, won hij deze partij. De Fries Weitenberg speelde in de eerste partij tegen zijn clubgenoot L. Koppel, die in kracht niet veel voor el kander onderdeden. Vrijdagavond verloor Verkerk van Koppel, in welke partij Verkerk eens zoveel pun ten nodig had dan in zijn eerste partij, om een gemiddelde van minder dan de helft van 25 te behalen. Weitenberg bleek volkomen geacclamatiseerd te zijn en te gen de Amersfoorter Steffen won hij met een gemiddelde van 21.42. Zaterdag trof Verkerk zijn tegenstander Weitenberg in een zeer goede conditie. Weitenberg scoorde een serie van 173 en mede daardoor maakte hij in 6 beurten de 300 benodigde caramboles, met een gemiddelde dus van niet minder dan 50, waartegen Verkerk met een moyenne van 9.50 zijn roem zag verbleken. Van de Hei den won hierna van Steffen en revan cheerde zich van zijn geleden nederlaag op de eerste dag. Ook tegen Weitenberg was v. d. Heiden zeer vechtlustig en dank zij een serie van 142 bleef hij winnaar van Weitenberg, met een gemiddelde van 23.07. De strijd tussen Koppel en Steffen bleef onbeslist. Koppel maakte in deze strijd een serie van 103 caramboles. Verkerk wist van Steffen en Koppel te winnen, doch verloor van Weitenberg. Weitenberg speelde zijn laatste partij te gen Steffen en de lange Fries bewees ook ditmaal zijn grote talenten door een ge middelde van 23.07 te behalen. Koppel werd tegen v. d. Heiden eenmaal winnaar en Zondag verliezer en bereikte de tweede plaats achter Weitenberg. De eindstand wees uit, dat Weitenberg, v. d. Heiden en Verkerk een gemiddelde van boven de 16 behaald hadden, waar door zij naar de eerste klasse promoveren, De eindstand was aldus 1. Weitenberg 8 1653 79 173 20.92 2. Koppel 7 1710 112 103 15.26 3. v. d. Heiden 6 1534 88 142 17.43 4. Verkerk 6 1475 91 100 16.20 5. Steffen 3 1277 94 74 13.58 AFSCHEID DR. DE VOS. „Dr. De Vos is een zeer bescheiden man en slechts met tegenzin laat hij zich in het openbaar brengen. Van een welbesteed druk leven neemt hij afscheid. Het ambt van arts is zwaar en de zwaarte van de jaren hebben ten slotte ook dr. De Vos een halt toegeroepen. Op medisch bevel legt hij een grote prac- tijk neer en met hem verlaat een min zaam, goed burger onze gemeente". Deze woorden lazen we in deze krant van 13 Januari en met deze simpele regels is een persoonlijkheid van hoge intelli gentie raak geschetst ons voor ogen ge steld en veler gedachten vertoeven thans bij deze scheidende arts. De verarmde moeder achter in 't Veen, zo verbaasd, dat de dokter toch iedere dag zelf die verbrande arm van haar kind kwam behandelen. Je zou zeggen hij kon dat best de wijkzuster laten doen, maar nee hoor, door al dat weer kwam hij altijd zelf. De versloofde moeder van haar groot ge zin met klein inkomen, die het „zo op der zeenwe" had. Was hij niet vol lof over deze waarlijk humane arts, die eens, temidden der groep kinders, „een horre tje capcijnders" mee at, die een mens „zo op z'n gemak" weet te brengen, dat „alle zeenwe vort" waren En zo vele, vele gevallen, alle blijk ge vend van de edele mens, ook vriend der armen en der onbewust zeer eenvoudigen. Zeker, soms vielen klachten te beluis teren. Die kwamen zo van het type de beurs te vol, het hoofd te leeg. Stel je voor een arts, die nog na 10 uur durft te komen. Dan neem je toch een ander, o zo (En meest na enige tijd weer te rug, wel ja En van de man, die zo ontstellend bere kenen moest hoe de eindjes aan elkaar te knopen hij kreeg maar geen kwitan tie - hij zag nooit een kwitantie. 'Is het niet juist temidden der grote te genstelling, dat men het ware, zuivere ontdekt Temidden der tallozen, die, ter- wille van materieël voordeel of jacht naar eer, zichzelf versjaggeren, rijst de enke ling omhoog, die zich hiervan verre weet te houden, de bewust eenvoudige mens; tevens het beeld van de waarlijk uni versele mens die van de daad. Is deze mens niet groot, temidden van onze Wes terse verwarring, in zijn arbeidsveld hier het betere weet te plaatsen, zelf levend in bewust gekozen eenvoud Dokter de Vos, al zult U dit liever niet horen, U zult ervan verzekerd zijn, dat Uw naam en de herinnering aan Uw per soonlijkheid in deze streek zeer lang zul len voortleven. Moge het U en Uw echt genote gegeven worden nog vele geluk kige jaren het leven te behouden. Zr. J.-B. DE NIEUWE IJSBAAN. Dat het de nieuw opgerichte IJsclub niet onmiddellijk voor de wind zou gaan en de leden zich niet bij honderdtallen zou den aanmelden, was te voorzien. Men keek de kat uit de boom en wachtte met voor zichtige interesse af wat dat wel zou wor den. We hebben nu het eerste gedeelte van de winter achter ons liggen en is het op zijn plaats om even na te gaan of de IJsclub aan de gestelde verwachtingen heeft vol daan. In begin December, toen de meeste IJs- clubbesturen amper in overweging na men om de ijsbaan open te stellen, kon in Soest reeds de eerste „ijs-vrije-middag" aan de schooljeugd worden gegeven, om dat de baan reeds geopend was. Na een korte tijd van dooi, kwam de 2e ijsperiode. Om ook de leden, die overdag verhinderd waren om te rijden, 's avonds van het ijs te laten profiteren, had het bestuur de moed, om een kunstverlichting aan te brengen. Daar bleef helt niet bij. Het bestuur zag terdege in, dat schaat sen rijden niet enkel sport maar ook een ijsfeest kan zijn. Zodra zij het verant woord achtte werden luidsprekers opge steld om de gezelligheid te verhogen, want een feest zonder muziek is geen feest. Ongetwijfeld zal het bestuur in de toe komst wel weten te ondervangen, dat er weer diepe wagensporen ontstaan in het pad, dat naar het ijs en het consumptie tentje loopt en dan is Soest een prima ijsbaan rijk geworden. Of het nu het spreekwoord „Jong geleerd, oud gedaan" of „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" is geweest, weet ik niet, maar het bestuur kwam op het zeer pae- dagogische idee om aan de hoofden van alle scholen een zeer gewaardeerde circu laire te sturen. Hierin werden de heren Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 POSTGIRO 12615* De radiorede die Minister Drees vorige week hield, waarin hij opwekte tot meer begrip voor de meer dan beroerde po sitie, waarin de Indische Nederlanders zijn komen te verkeren, is mij uit het hart gegrepen. Om begrijpelijke redenen is hier en daar de rede van de Minister met een scham per gegrijns ontvangen en was men van oordeel, dat de Indische Nederlanders meer reden tot dankbaarheid voor de goed bedoelde woorden zouden hebben, wanneer des Ministers partij inzake Indonesië niet zo extra-progessief was geweest. Ook was het deze mensen ongetwijfeld welkomer geweest, wanneer van Hoger hand de leiders van onze industrieën en ondernemingen reeds jaren geleden op het hart was gedrukt, diligent te zijn tegen over deze Nederlanders en hun iets had bijgebracht over de geaardheid van deze mensen, die hier tegen hun zin zijn en, door het verloop der dingen, zich steeds meer in een hoek gedrukt voelen. Veel pijnlijke situaties zouden dan voorkomen zijn geworden. Ik heb een kennis, dik in de veertig, in Indië geboren, prima vakman. In 1947 repatrieerde hij naar zijn Vaderland, dat echter niet zijn Moederland is. In zijn branche solliciteerde hij links en rechts, mocht hier en daar proefwerken, doch met geen beter resultaat dan „dat hij er wel nader van zou horen....". Vorig jaar werd hij, na een sollicitatie, wederom tot een onderhoud uitgenodigd. Zijn brieven zijn steeds in perfect Neder lands geschreven en waarschijnlijk komt het hierdoor, dat de leiding van het be drijf er niet op had gerekend, dat mijn kennis iets bruin getint is Tot proefwerken is het in dit laatste ge val niet eens gekomen, want de bedrijfs leider had de ongelovelijke grofheid om het beroerdste te zeggen wat tegen een Indische Nederlander te zeggen is, name lijk, dat zij geen kleurlingen in dienst kunnen nemen Mijn kennis begrijpt nu waarom hij nog steeds zonder werk is en van de steun moet leven. Voor ons Nederlanders is het beschamend. De grondfout is reeds gemaakt vóór de oorlog, toen aan niet één Nederlander, b.v. op school, werd duidelijk gemaakt wat Indië voor ons land betekende en hoe de maatschappij daar in elkaar zat. Na 1945 is verzuimd hiervan iets goed te maken en iedere Nederlander op heft h5rt te binden, dat alle gerepatrieerden Nederlanders zijn en als zodanig behandeld moeten en willen worden. H. OEKMAN. uitgenodigd om, in het geval zij voor nemens mochten zijn schoolwedstrijden te organiseren, zij geheel gratis van de baan gebruik konden maken. De waardering voor deze geste wordt nog groter, als we er rekening mee houden, dat het bestuur de dubbeltjes best kan ge bruiken, zodat een kleine geldelijke ver goeding zeker op zijn plaats zou zijn ge weest. Met verschillende scholen heb ik op de baan wedstrijden gehouden. Allen, die de ze wedstrijden hebben gezien, waren ge- tulgen van een stel kinderen, die geno ten, spontaan genoten. Zij zullen zich dit toch zo simpele gebeuren nog lang her inneren en zij zullen nimmer vergeten om welke reden :z.e wonnen, maar nog meer waarom ze verloren. Namens die jeugd betuig ik op deze plaats mijn hartelijke dank aan het bestuur voor zijn gastvrijheid, waarbij ik speciale hulde breng voor de bijzonder soepele wijze van overleggen met de heer Postumus, in verband met het beschikbaar stellen van de baan. Het bestaan van deze baan heeft ook nog een ander voordeel. Aan de Schrikslaan bevindt zich het bevroren tennisveld. De daar heersende rustige gezellige sfeer be hoeft niet meer verstoord te worden door jongelui, die kilometers willen „vreten", zodat ook deze baan zich op de haar eigen manier kan ontplooien. Als outsider is het mij niet bekend hoe de financiële positie der jonge IJsclub momenteel is. Aangezien het bestuur alles in het werk stelt, om de leden voor 100 procent genot te verschaffen, mag ik aan nemen, dat er geen winst wordt gemaakt en zal zij stellig op prijs stellen, als men door lid te worden (ik hoorde fluisteren, dat de eerste 500 leden reeds geboekt zijn), blijk geeft, dat men met haar streven sympathiseert. R. K. JAGER, Gymnastiek-onderwijaer.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1