VAL DA Stap voor stap. -f thermogene UITVERKOOP? NEEN! Solex k0*£cb f392.50 De Witte Pompen DE DOKTER Brandpunten der Internationale Politiek. SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG JANUARI 1953. 31e JAARGANG no. 6. SOESTER!()ÖURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het politieke spel in Frankrijk. De heer Pinay, oud-premier van Frank rijk, heeft rustiger streken opgezocht dan de drukke straten in de buurt van de Quai d' Orsay, waar het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken is gevestigd. In de buurt van Lyon is hij burgemeester van een klein en aardig stadje. Maar dat is alleen om zijn vrije tijd te vullen. Van zijn vak is de heer Pinay leerfabrikant. Leerlooier Wanneer de heer Pinay op zijn burge meesterszetel de debatten volgt in de gemeenteraad over de straatverlichting of over een lening, zullen zijn gedachten wel eens verwijlen bij de vergaderingen van de ministerraad of van de Kamer. Uit de aard der zaak zijn de besprekin gen in de gemeenteraden van zeer bin nenlandse aard, reden te meer voor Pinay om aan zijn Parijse tijd terug te denken. Want juist hij heeft op Frankrijks bin nenlands terrein een weg uitgezet, die de toekomstige politici zullen moeten volgen. Vóór het optreden van het kabinet Pinay waren er socialisten in de regering, die overigens met steeds minder plezier hun deel van de regeringsverantwoordelijkheid droegen. Ze stonden als het ware al op de treeplank om uit te stappen, vóór de trein' stilstond. Er waren ook lieden, die op de treeplank van de nog rijdende trein wilden springen om de vrijgekomen plaatsen in te nemen. Dat waren de „Bewegings"-genoten neen géén partijgenoten van generaal De Gaulle. Zij wilden héél graag plaats nemen in de nieuwe ministergroep, maar de generaal wilde het niet hebben. Van de hoogte van zijn isolement af keek hij neer op het politieke spel van de partijen en dat is héél fijn spel in Frankrijk. Hij wachtte op het moment, dat de meer derheid van het Franse volk zich ach ter hem had geschaard. Helaas Heel hard bewoog het Franse volk zich niet in de generale richting en een aantal Ka merleden vormde een aparte groep van ontevreden Gaullisten. De regering, die er kwam was een conservatieve. Met aan rakingspunten aan het Gaullitische pro gramma, waarom de ontevreden GauP's- ten graag hadden meegedaan. Maar de officiële beweging bleef „boven de poli tiek", zoals dat dan heet. Nu mag het in de Franse politiek met kleine stapjes gaan, de stapjes volgen elkaar nogal snel op. Tien maanden la ter was er al weer een regeringscrisis en opnieuw hebben de conservatieven het .uinKtcrie. Maai' toch is cr iets veran derd. Want anders dan de vorige keer is bet ministerie thans tot stand gekomen met medewerking van de Gaullisten, met de officiële wel te verstaan. Zonder hen zou René Mayer geen president zijn ge worden. Het leerlooiersvak van Pinay is symbolisch, de looier heeft de Gaullisten een stuk soepeler gemaakt; van „bewe ging" tot „partij", een partij, die alle kans maakt bij de volgende crisis met de daaraan verbonden tegemoetkomingen aan de radicalen en conservatieven, m de regering terecht te komen. En dat is dan naturlijk wel heel wat anders dan dat die starre en stroeve De Gaulle zèl'f aan het hoofd van de grootste fractie het parlement binnen marcheert. Zoals echter grote gebeurtenissen hun schaduwen vooruit werpen, zo werpen politieke veranderingen hun conces sies vooruit. Schuman, de man aan Buitenlandse Zaken en van de Europese PHOENIX EN DELTA RIJWIELEN TEGEN AANTREKKELIJKE PRIJZEN STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 Een medicus heeft Soest verlaten, Een dokter, algemeen bemind, Omdat zijn minzame karakter Hem maakte tot een ieders vrind. De tijding, dat de dokter wegging, Die trof Soest als een donderslag, Omdat die vriendelijke dokter Een ieder toch zo gaarne mag. Een dokter, die zijn taak goed opvat, Werkt niet alleen met medicijn, "Zo'n dokter kijkt naar dieper dingen, Want hij geneest ook zielepijn. Er zijn in 't leven van die dingen Waardoor een mens raakt van de kaart, Voor deze kwaal is asperine Ook in de regel niet veel waard. De medicus, die door de mensen Echt wordt gedragen op de hand, Is niet de dokter die patiënten Behandeltlopend aan de band. De dokter, die Soest heeft verlaten, Had steeds voor iedereen de tijd, Hij is een prachtig msenenkenner., Een dokter bij uitnemendheid. Zijn vrolijk opgewekt karakter, Zijn humoristische gekout, Zijn oorzaak, dat in Soest een ieder Geweldig veel van dokter houdt. In toewijding en grote liefde Gaf hij zich volop aan zijn plicht, Totdat ook hij, na zoveel jaren, Helaas voor 't vele is gezwicht. Zijn aanleg en gevoelens eigen, Drukte het afscheid hem loodzwaar, Dat wetend staken vele Soesters De koppen aanstonds bij elkaar De dokter is uit Soest vertrokken En voor zijn rusttijd reeds gestart, Maar de persoon van deze dokter Dragen de Soesters in hun hart. Moge dan zijn dokterszorgen Voor hem teveel geworden zijn, Het huldeblijk, dat Soest straks aanbiedt, Is voor hemlevens-medicijn E. VAN EEDEN. Kolen- en Staal-Gemeenschap, misschien de enige Franse politicus, die 'niet bang is voor de Duitsers, heeft het veld moeten ruimen voor Bidault. Weliswaar behoren beiden tot de Franse r.k. volkspartij, maar waar Schuman af zijdig stond van de Gaullisten is Bidault juist de man, die het contact tussen beide partijen bevordert. Maar er is meer overeenkomst tussen De Gaulle en Bidault. Beide wisten ook, zij het op verschillende gronden, het Franse leger Frans te houden, dus niet meedoen aan de Europese Defensie Ge meenschap. De Gaulle niet uit nationale trots, Bidault niet omdat hij bang is, dat de Duitse generaals het in een Europees leger al gauw voor het zeggen zullen hebben, vooral wanneer de Engelsen af zijdig blijven om met de Fransen mee tegen de Duitse vechttechnici een vol doend tegenwicht te vormen. Maar om deze zaak nu ook weer niet tè hard van stapel te laten lopen, is Pléven, de gees telijke vader van de Europese Defensie- Gemeenschap, minister van Landsverde diging gebleven. Nu is het waar, dat nóch het Franse par lement, nóch het Franse volk veel voelt voor het Europese leger, maar op de achtergrond staat nog altijd Amerika, dat er juist heel véél voor voelt. De vraag is nu maar of Pléven aangehou den is om een concessie te doen aan de V.S. óf om hem als troef in handen te houden om van de Gaullisten, eventueel meer concessie los te krijgen. We zeiden immers al, dat het politieke spel in Frank rijk een zeer fijn spel is? Complotten in West-Duitsland en Egypte. Jodenvervolgingen achter het IJzeren Gordijn. Voorstellen van Amerika, inzake olieconflict Kasjani contra Mossadeq. Zo langzamerhand zijn wij er aan gewend geraakt, dat we in een onrustige tijd le ven. De ene week is het wat stiller dan de andere, de ene week denken wij er komt oorlog; de andere weekhet zal best meevallen. Deze week was de onrust echter groter dan ooit tevoren. In twee landen werd de hand gelegd op een al dan niet ver meende staatsgreep, terwijl in Rusland ook al een complot werd ontmaskerd. Het eerste drama speelde zich in West- Duitsland af, waar de Britse Hoge Com missaris een zevental vooraanstaande ex- nazi's arresteerde. Er waren wat je noemt grote heren bij. Dit zevental had plannen, aldus de Britse autoriteiten, een koude staatsgreep voor te bereiden om daar mede het oude Hitler-regiem te herstel len. Ook de Amerikaanse autoriteiten blij ken verontrust over de snelle uitbreiding van het neo-nazisme. Deze nieuwe en oude nazi's zijn volgens hun rapport hoofdzakelijk ondergedoken in de partij van de Vrije Democraten, één der rege ringspartijen. De tweede poging tot een staatsgreep werd verijdeld in Egypte. Naguib, de pre mier van Egypte, liet een 25 officieren in hechtenis nemen, omdat zij zijn voor beeld wilden volgen. Zoals Naguib indertijd Faroek de bons gaf, wilden zij hem laten tuimelen. Naguib verbood voor de tijd van drie jaar ale politieke partijen om, zoals hij het uitdrukte, „het democratische stelsel in staat te stellen, zich te consolideren". We hebben al eens meer geschreven over de eigenaardige opvatting in het Oosten over democratie, maar goed, Naguib heeft al meer dan eens getoond, dat hij wel wat voelt voor echte democratie, zij het met een tikkeltje Oosterse inslag. Als oorzaak van de staatsgreep zou zijn aan te voeren, dat een aantal legeroffi cieren het helmaal niet eens is met de politiek van Naguib ten aanzien van de Britse troepen in de Suez-kanaal zone. Deze legermensen geven er de voorkeur aan Engeland uit dat gebied te verjagen. Wat dat betreft kan Engeland dus wat! rustiger ademen, hoewel aan de andere kant Naguib de laatste weken verscheide ne malen heeft gesproken over de verdrij ving van de Britse troepen uit Egypte, zodat de geruststelling van Engeland weer wordt teniet gedaan. Het derde geval betrof de arrestatie van enkele geneeskundigen in de Sovjet-Unie, die, volgens Radio Moskou, zouden beho ren tot een internationale Joodse organi satie. Zij zouden een aantal vooraanstaan de Sovjet-autoriteiten naar het leven heb ben gestaan. Ook hadden zij bekend verantwoordelijk te zijn voor de dood van Zjdanow, toen de opvolger van Stalin genoemd. De Rus sen gaan dus door met hun anti-semïti- sche acties. Het ziet er naar uit, dat, na het opzien barende proces in Oostenrijk, in elk der Satellietlanden een anti-Joods proces zal worden gehouden. Het gevolg zal zijn een grote Jodenvervolging, één zoals ons nog maar al te vers in het geheugen ligt. Er zijn trouwens meer hervormingen op komst. De minister van Buitenlandse Za ken van Oost-Duitsland, Georg Dertinger, werd namelijk verdacht van spionnage en dus gearresteerd. Er zitten zo langzamer hand heel wat hoge functionnarissen ach ter de tralies. Ook daar zal wel weer n monsterproces uit voortvloeien, waarbij natuurlijk alle beklaagden naar „harte lust" zullen bekennen. Als tegenhanger kunnen wij nog de ar restatie melden van twee tot Amerikanen Stop dat branden op Uw maag! Neem 'n paar Rennies. Met een pak Rennies in huis is brandend maagzuur eigenlijk geen probleem meer. Nog vóór het branden bègint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twee Rennies laten smelten op dp tong dat is alles. Ren nies zijn één voor één hygiënisch ver pakt; ze smaken lekker en fris. genaturaliseerde. Oostenrijkers, die we gens spionnage voor de Russen in Wenen door de Amerikaanse veiligheidspolitie zijn gearresteerd. Bijna zouden wij de week kunnen beslui ten met gunstiger berichten. De Ver. Sta ten hebben Mossadeq wederom een plan voorgelegd om het beruchte olie-geschil van de baan te helpen. Volgens dat plan zal een commissie worden benoemd, waar in naast Engeland en Amerika nog en kele niet bij name genoemde landen zit ting zullen hebben voor de distributie van de Perzische olie. Amerika zal 100 millioen dollar vooruit betalen op de olie, die het in de toekomst zal afnemen. Tenslotte zullen Engeland en Iran aan het Internationale gerechts hof de vraag voorleggen, hoeveel Iran aan Engeland voor de onderneming van de raffinaderij te Abadan verschuldigd is. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat Mos sadeq deze voorstellen zou aanvaarden. Daar echter de tijd van zijn bijzondere vol machten was verstreken, verzocht hij de Majlis (onze Tweede Kamer) om verlen ging van deze volmachten voor een jaar. Daar de voorzitter van het parlement Kas jani het daar niet mee eens was, verbood hij de leden het verzoek van Mossadeq in behandeling te nemen, omdat het in strijd zou zijn met de Grondwet. De kans om in de olie-kwestie tot een vergelijk te komen is dus weer uitgesteld. Eerst moet Mossadeq deze binnenlandse aangelegenheid tot een goed einde bren gen. Officiële Mededelingen. LICHTSIGNALEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen hierbij ter algemene kennis, dat zij ter bevordering van de veiligheid van het verkeer hebben besloten 1. tot het doen aanbrengen van lichtsig nalen, als bedoeld in art. 7h van het We genverkeersreglement aan de Veld. Mont- gomeryweg ter hoogte van de weg naar het Vliegkamp en voorts in de bocht ter plaatse; 2. te bepalen, dat ter plaatse, als sub. I aangegeven bij dreigend gevaar of een andere dringende omstandigheid van voorbijgaande aard namens hun college telkens zal worden overgegaan tot tijdelij ke sluiting van de weg door het aanbren gen van de modellen 13 en 37, opgenomen in de bijlage behorende bij het Wegen verkeersreglement. COSTUUM NAAR MAAT f:145.-— Eigen kleermakerswèrW Vraagt onze staiencollectie op zicM DE DOM GROVE 8e HÏNFELD SOESTER HOVENIERS BIJEEN. Dinsdag hield de Bloemist-Patroons Ver eniging „Soest en Omstreken" in hotel „De Gouden Ploeg" haar eerste verga dering in 1953. t De voorzitter, de heer Hoekstra, gaf n overzicht van de moeilijke tijdsomstandig heden van de hoveniers, waarin moeilij ke problemen zich voordoen in verband met de wettelijke en sociale maatrege len, welke genomen zijn ten opzichte van het hoveniersbedrijf: De heer Beunder, voorzitter van de Kring Bloemisten-hoveniers, sprak hierna over het nut .van een goede organisatie en drong aan op ontwikkeling door middel van vakonderwijs. Avondcursussen, dagscholen, tuinbouwinrichtingen e.d. kunnen de vak kennis vermeerderen. Verschillende agenda-punten werden hier na afgehandeld, waarbij o.m. besloten werd tot een verhoging van schrijflonen tot 1.75 per uur. LEDENVERGADERING „SOEST VOORUIT". Donderdag 29 Januari a.s. zal de V.V.V. „Soest Vooruit" een ledenvergadering be leggen in hotel „De Gouden Ploeg' Op deze vergadering zal een bestuurs voorstel in bespreking worden gebracht, inhoudende wijziging van art. 1 van het huishoudelijk reglement. In 1906 werd in artikel 1 van dit regle ment bepaald, dat men lid kon worden van de V.V.V. voor een jaarlijkse bijdra ge van minimum 1.of door ineens minstens ƒ25— in de kas te storten. In 1938 werd dit artikel zodanig gewij zigd, dat de contributie van ƒ1.op 1.50 werd gebracht, terwijl in 1947 de bijdrage van 1.50 verhoogd werd op ƒ2.00. De tijden zijn gewijzigd. Het Vreemdelin gen-Verkeer moet over middelen kunnen beschikken om haar werk te kunnen doen. Meer vreemdelingen wil men in onze ge meente zien, want het geeft meer inkom sten aan een groot deel der burgerij. Een grote propaganda zal uiteraard meer vreemdelingen naar Soest en meer wel vaart in Soest brengen, doch dit betekent eerstens meer inkomsten. Het bestuur stelt nu voor de contribu ties te verhogen en wel op de volgende wijze De leden worden onderscheiden ma. leden, niet te rangschikken onder nering doenden; b. leden te rangschikken onder de hotel-café- en pensionhouders en han deldrijvende middenstand; c. industrieën. Leden (begunstigers) zullen minstens 2- per jaar moeten bijdragen. Voor de leden onder groep b. gerangschikt gelden de vol gende bijdragen 1. Houders van grote Hotel-café-restaurant en Pensionbedrijven, per jaar tenminste 30. 2. Houders van Hotel-café-restaurant- en Pensionbedrijven, bij een vakorgasisatie aangesloten, per jaar tenminste 15. 3 Houders van Hotel-café-restaurant- en Pensionbedrijven, niet aangesloten bij een organisatie, per jaar tenminste 15. 4. Direct bij het vreemdelingenverkeer belanghebbende middenstandsbedrijven p. jaar tenminste 15. 5. Minder bij het vreemdelingenverkeer belanghebbende middenstandsbedrijven p. jaar tenminste 10. 6. Indirect bij het vreemdelingen belang hebbende middenstandsbedrijven per jaar tenminste 5. Voor de Industrieën is de bijdrage vrij blijvend, echter met een minimum van 10.per jaar. Het bestuur zal vaststellen, zonodig in overleg met de adspirant-leden en met inachtneming van bovengenoemde inde ling, de minimumbij drage van een lid. Bovenstaand voorstel zal op de leden vergadering worden behandeld en enige discussies hieromtrent zijn wel te verwach ten. A.B.C. „SOEST" VERGADERDE. De afdeling „Soest" van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, aangesloten bij het N.V.V., hield haar eerste ledenverga dering sinds de oprichting op 25 Novem ber 1.1. De voorzitter, de heer Baltus, mocht een groot aantal leden, benevens de district bestuurder, de heer C. Overbeek, en de afgevaardigde van de Soester Bestuur- dersbond hartelijk welkom heten. In zijn openingswoord schetste de voorzitter de verschillende moeilijkheden, die overwon nen moesten worden voor de afdeling op gericht kon worden, waarbij veel steun en medewerking verleend is door de dis trict-bestuurder Overbeek en de Bestuur- dersbond. Nu komt de taak dit begonnen werk voort te zetten in dezelfde geest als de oprichters zijn begonnen. De afdeling telt nvt een 40-tal leden, doch het moet mo gelijk zijn spoedig de eerste 100 leden te boeken. Na het openingswoord werd het verdere deel van de agenda, w.o. verkiezing kas- commissie, vlot behandeld. Van de mogelijkheid voor een gedachten- wisseling werd een druk gebruik gemaakt, waarbij de vragenstellers tot tevreden heid door de heer Overbeek werden be antwoord. FILMAVOND VERBRUIKS COÖPERATIE „SOEST". Woensdagavond had een propaganda-film- avond plaats in het St. Josephgebouw, ge organiseerd door de Verbruiks-Coöperatie „Soest". De voorzitter, de heer R. Hilhorst, sprak een welkomstwoord, speciaal tot de be stuurdersleden der arbeiders-organisaties, aangesloten bij de plaatselijke Raad van Overleg en de heer Van Amstel propa- -mdisf van de Nederlandse Verbruiks coöperaties. Spr. spoorde zijn toehoorders aan lid te worden van de Coöperatie. Hierna werd de film van de Coöperatieve Meelfabriek in Rotterdam vertoond, waar uit bleek, waartoe de gezamenlijke Coöpe raties in staat zijn. De heer Van Amstel hield een toespraak, waarin hij het doel der coöperatie uiteen zette en op het voordeel der verbruikers wees. De stampvolle zaal genoot verder van en kele culturele en komische films, die hier na werden vertoond en die het slot vorm den van een voor de Coöperatie geslaagde avond. GEPENSIONNEERDEN BIJEEN. De afdeling Soest vap de Bond van Ge- pensionneerden van Tram- en Spoorweg personeel hield Woensdagmiddag haar jaarvergadering in hotel „De Gouden Ploeg". De voorzitter gaf in zijn openingswoord een overzicht van het wel en wee van de Bond in 1952 en herdacht daarna de in het afgelopen jaar overleden leden. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd, terwijl de heren Quick en Nieland als bestuurs leden werden herkozen. NUTSBIBLIOTHEEK SOEST-ZUID. Nieuwe aanwinsten KörmendiCarrière. A. Kossmann De Nederlaag. Kazantzakis Christus wordt weer gekruisigd. Lagerkvist De dwerg. Ester Linden Stel je voor dat ik de dominee trouwde. H. de Man Rijshout en rozen. H. de Man Ont moetingen. Nijnatten Daffegnies Grond; Huis van licht en schaduw; Moe der Geerte. Mary Pos Zuid Amerika. P. v. Paassen De dagen onzer jaren. Rutgers v. d. Loeff-Basenau Mens of wolf. SelinksDesireé. Vestdijk De Poolse ruiters. R. v. d. Aerde Pas sie. H. Allen Het fort en het woud. Jo Boer Melancholie der verzonken ja ren. Jo Boer De erfgenaam. Jo Boer. Beeld en Spiegelbeeld. J. CampertWier. M. Campbell-Barnes Met geheel mijn hart. D. EdquistHet geval Bremsen. Jólan Földes Over de brug. Gaither Dubbel Muscadel. M. GorkiDe Moeder. Kaufman De kinderen van Jubel. Soewarno-v. d. KaadenNonna Dokter. Vencken Tussen oerwouden en vulkanen. Visser- Roosendaal Terwijl de schepen wacht ten.' Nora Smith Zij was en bleef 'n vreemde. F. SaltenPerri, het eek hoorntje. Hertog van WindsorEen koning vertelt. J. v. d. WoudePor- lelet. Kelk Judaspenningen en pauwe veren. KnittelTerra Magna. Jan Mens Mensen zonder geld. Jan Mens Lampions der Liefde. Jan Mens Wa terland. Kai Munk Bericht van Lu cas. A. Helman Aansluiting gemist. Ro van Oven Judith Leyster. W. Horn- man Ik wil leven. GESLAAGD. Voor het practijk diploma Boekhouden, uitgeschreven door de Nederl. Associatie van PractijKdiploma's, slaagden J. C. Krist, M. Smit en G. B. W. v. d. Pol alhier. Zij werden opgeleid door de heer G. Geij- tenbeek, Julianalaan 39. BIJ VERKOUDHEID PA ST I l_ l_ E= S ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië en Nieuw Guinea m.s. „Johan van Oldebarneveldt" (27 Jan.). Ned. An tillen s.s. „Breda" (27 Jan.). Suriname m.s. „Stentor" (4 Februari). Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Eden- burgh Castle" (24 Jan.). Canada s.s. „Gro te Beer" (23 Jan.) en s.s. „Veendam" (29 Jan.). Argentinië, Brazilië, Chili, Bolivia, Paraguay en Uruguay m.s. „Tara" (28 Jan.). Austr. Statenbond en Nw. Zeeland s.s. „Otranto" (27 Jan.). „DE GECROONDE LEERSSE" WERD EEN GROOT SUCCES. Woensdagavond was het toneel van ho tel „Eemland" een levend schilderij van Breughel, waarmee het toneelgezelschap „Puck" uit Amsterdam het spel „De ge croonde leersse" opvoerde. Voordat dit op rijm gezette stuk van een der beste dichters uit de tweede helft der 17e eeuw, Michael de Swaen, ten tonele werd gevoerd, sprak de heer Jan Muller, regisseur en scenario-schrijver, tot de vol- bezette zaal over het toneel en haar ka rakter. De heer Muller kwalificeerde het toneel als de spiegel van het leven en als de meest heldere kristallisatie van wat er in de loop der eeuwen gedacht, gevoeld en geleden is. Het toneel sterk verbonden met het leven, geeft nooit de werkelijk heid weer, doch moet wel de waarheid geven en een eerlijke vertolking zijn. Iedereen kan dergelijk toneel naar de geest opbrengen en de heer Muller wenste geen onderscheid te maken tussen be roeps- en amateurstoneel. De amateur noemt zich „liefhebber", alsof de beroeps tonelist deze liefhebberij niet zou bezit ten. De liefde voor het toneel doet hem het zware leven van zijn beroep juist aan vaarden, anders koos hij zich een gemak kelijker baan. Spr. wees op de groep jongeren, die zich thans in „Puck" hebben verenigd en zich met groot enthousiasme van hun taak kwijten. Deze inleiding van de heer Muller zal dit jaar voortgezet worden via de cur sus, welke de heer Muller voor de Vólks- Universiteit zal houden. Hierna kwam de geschiedenis van de schoenlaper Teunis (Wim Vesseur) ten to nele, de schoenlapper, die met zijn vrouw (Elly Venema), zijn dochter Jacquelijn (Cecilia Lichtveld) en zijn knechts Jooren (Jaap Maarleveld) en Kosen (Cas Baas) het Vastenavondfeest zouden vieren. Tijdens het kostelijke feest meldt zich een ongenode gast, een vreemde heer, die, te gen grote beloning, tenslotte het feest mag meemaken. Niemand der feestvierders weet, dat dit Keizer Karei V is, die incognito, zoals de historische anecdote dit wil, het vas tenavondfeest wenst te vieren in een bur gergezin. De gebraden kapoen en wijn brachten, zowel bij hem als zijn disgenoten, de jolijt. Het werd een feest, bruisend van levens lust en charme, waarvan de vreemdeling slechts node afscheid nam. De volgende morgen komt de deurwaar der van de Keizer, Ambroos (Paul van der Lek), het schoenlappersgezin aan het Hof ontbieden. Van schrik vervuld gaan zij naar de Keizer - hoe verbluffend een voudig was deze decorwisseling - en daar ziet het gezelschap wie aan hun dis had gezeten. De Keizer, die de schoen lapper wil belonen, verneemt diens wens, n.1. om voortaan een kroon op de schoen, welke de gevel van de schoenmaker siert, te mogen plaatsen, een verzoek, dat in gewilligd wordt, waarmede „De Gecroon de Leersse" een feit is. Dit ongecompliceerde stuk, gespeend van de zielsconflicten van onze dagen, werd doorspekt met de levenswijsheid van de Nar (Dick Scheffer). De vertolking was feilloos en van buitengewone vlotheid. De aardige vondsten van de regisseur Egbert van Paridon, bewezen zijn vak manschap, zoals de gehele opvoering dit deed. De leden van Volks-Universiteit en 't Nut, die de zaal vulden, stelden deze opvoe ring op hoge prijs, getuige de boeiende aandacht en het langdurig applaus. De dames ontvingen van de heer Andriessen bloemen. Des middags moesten tientallen kinderen teleurgesteld worden bij de opvoering van het spel „Feest in het Spinnebos". De geheel door de jeugd bezette zaal ge noot ten volle van deze opvoering van Puck. Nu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet D zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. RIJWIELPAD LANGS TORENLAAN TE BAARN WORDT VERBETERD. Het gedeelte van de Torenlaan te Baarn, hetwelk aan onze gemeente grenst, is voorzien van een rijwielpad dat in zeer slechte toestand verkeert. Hierin zal verbetering worden gebracht, daar de gemeente Baarn het voornemen heeft bedoeld rijwielpad in het kader van de werkverruiming te vernieuwen. OPDRACHT. De verbouw en uitbreiding van de Jeugd herberg aan de Bosstraat alhier werd on derhands opgedragen aan de heer K. Stulp, alhier. Wanneer U niet van ouwe, uit de sloot gehaalde koeien houdt, doet U beter dit hoekje niet te lezen, want deze koe is zó oud, dat ze reeds in verregaande staat van ontbinding verkeert. Maar het is niet mijn schuld, dat ik het kadaver weer eens te voorschijn moet sleuren. Trouwe lezers van de Soester Courant weten allang, dat ik het nog eens ga wa gen te schrijven over de bomen langs on ze wegen en de hoofdweg in het bijzonder. In een gesprek namelijk, dat ik deze week mocht aanhoren, stelde één der aanwezi gen, die zich zeer door de bomen gedu peerd voelt, voor, om Waterstaat een handje te helpen en b.v. iedere avond 'n litertje of wat van het een of andere bij tend zuur bij de boomwortels te sproeien, maar dat gaat me te ver. Ik vind het inderdaad schandalig, dat ieder vriendelijk verzoek bij Waterstaat aan dovemans oren is gericht, maar laten we niet beginnen met illegale middelen. We zullen rustig moeten wachten tot iemand van enige importantie de dupe wordt van het slechte uitzicht, of, door dat hij niet voldoende kan uitwijken, te gen een boom vliegt, zoals reeds honder den malen op onze hoofdweg is voorge komen. Dit zijn wel de voornaamste feiten, waar om ik de dikke bomen verwens, al, geef ik toe, dat ook het bevuilen van ramen en puien en het benemen van het dag licht redenen te over zijn om Waterstaat zeer dringend de vraag voor te leggen, wanneer ze nu eindelijk iets aan de situ atie denkt te gaan doen. Om eens een geheel onverdachte instel ling bij de kop te nemen: bij het uitrijden van het politiebureau aan de Van Weede straat is het uitzicht op de rijweg door de bomen totaal nihil. Verder is in de hele gemeente bij iedere zijweg, waar die dikke moordenaars staan, de situatie een aan fluiting van Veilig Verkeer. Een aanflui ting te meer, daar de veiligheid wordt belaagd door eigendommen van een Rijks instelling, welke toch het voorbeeld moet geven. H. OEKMAN. RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. TWINTIG JARIG BESTAAN VAN „CRESCENDO". De viering van het 20-jarig bestaan van Je R.K. Gymnastiekvereniging „Crescendo", welke Zondag en Maandag a.s. in het St. Josephgebouw plaats heeft, belooft iets groots te worden. De grote revue, welke op deze avonden wordt opgevoerd, is van inhoud uiter mate origineel en er wordt gewerkt om de opvoering te doen slagen. De belangstelling voor deze avonden blijkt groot te zijn. JAARVERGADERING M. EN A.C. „SOEST". Dinsdagavond kwam de Motor- en Au tomobielclub „Soest" in café „Zonneheu- vel" in jaarvergadering bijeen, onder voor zitterschap van de heer G. Slagt. In de kascommissie werden gekozen de heren C. Roes, Th. Appelboom en B. Mets. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren G. Slagt en A. J. Stalenhoef wer den herkozen, terwijl in de plaats van de heer H. Butzelaar, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer G. Stam. De heren J. de Graaf, A. Spijker en A. J. Stalenhoef werden aangewezen de club te vertegenwoordigen op de door de K.N. M.V. te Utrecht te houden toer-kalender- vergadering. Het programma voor dit seizoen werd alsvolgt samengesteld Op tweede Paasdag, zal de Lente-ralley weer plaats hebben, terwijl in de nacht van 25 en 26 Juli een Midzomernachtrit zal worden georganiseerd. Behalve de gewone clubavonden zullen op 31 Mei en 23 Augustus oriënterings- ritten worden gehouden. Daar de vereniging thans weer lid is van de K.N.M.V. zullen deze ritten wel in de belangstelling staan. Besloten werd de coupe „De Zonneheu- vel" dit seizoen beschikbaar te stellen voor de afdeling motorrijwielen. De heer Floor, winnaar van de wisselprijs voor 1952, kreeg een blijvencj aandenken ten geschenke. GRONINGERS BIJEEN. De Nieuwjaarsbijeenkomst van de Gro ninger Vereniging „Martini" in hotel „De Gouden Ploeg", was druk bezet, toen de voorzitter, de heer D. v. Sloten, een wel komstwoord sprak en daarbij de vereni ging en de leden een gelukkig Nieuwjaar wenste. Het jaar 1952 bleek voor de ver eniging gunstig geweest te zijn. Er was een gezond verenigingsleven en het le dental groeide gestadig. Ook de toneel vereniging, onder leiding van de heer C. Veenkamp, had in het afgelopen jaar 'n grote activiteit ontplooid. Het Groningse volkslied werd gezongen, waarna enige huishoudelijke punten wer den afgewerkt. Zo werd een nieuwe kas commissie benoemd, bestaande uit de he ren Breuker en Jager. Nadat koffie met oliebollen was opge diend, deelde de heer Veenkamp het to neelprogramma van 1953 mede. Voorts dankte spr. de voorzitter voor het vele, wat deze gedaan heeft ten behoeve van de vereniging. Met een A.B.C. op rijm werden hierna de leden om beurten in het zonnetje gezet, waarna de heer Schuur, Mevr. Schuur en de heer en Mevrouw De Bruin enige sketches opvoerden. The Imitators uit Baam, onder leiding van Wim Oudraad, verzorgden de muzikale illustratie van deze avond.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1