VOORRANG. De Gymnastiekver. „Crescendo"' viert' 20-jarig bestaan. IN SOEST. DE HOEK. DINSDAG 27 JANUARI 1953. 31e JAARGANG no. 1. SOESTER 0OURANT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Slotgroep van enige medewerkenden aan de grote revue. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT VROUWEN ELECTRICITEITS VER. Voor de afd. Eemland van de Vrouwen Electriciteits Vereniging sprak Vrijdag middag, in 'het Oranje-Hotel, de heer B P. v. d. Post uit Wageningen, namens de Peulvruchten Studie Combinatie. Spr. gaf een overzicht van de gebruikte hoeveelheden levensmiddelen per hoofd in Nederland, waarvan de peulvruchten nog geen 2 kg. per jaar per hoofd bedra gen. Tegenover suiker, waarvan wij per hoofd per jaar 35 kg. consumeren, achtte spr. het gebruik van peulvruchten te wei nig. Spr. vestigde de aandacht op de onmisbare voedingsstoffen, welke de peulvruchten bevatten. Een 50-tal soorten peulvruch ten waren tentoongesteld en werden on der de aandacht van de aanwezigen ge bracht. Mevrouw J Sisingh uit Wageningen be sprak de zorgen van de dagelijkse maal tijd, welke de huisvrouw heeft. Het is niet eenvoudig een goedkope en toch goe de maaltijd samen te stellen, doch de peulvruchten helpen hierbij, vooral door hun hoog gehalte aan eiwit, kalk, fosfor, ijzer en vitamine B. Een- of tweemaal per week peulvruchten eten betekent, dat het lichaam voldoende en goede voedings stoffen verkrijgt. De kooktijd van erwten in erwtensoep kan aanmerkelijk bekort worden door de erwten, na ze gewassen te hebben, te we ken in warm water met een halve lepel zout op 1 liter water en dit weekwater mee te koken. Zuiveringszout of dubbel- koolzure soda mag nooit worden toege voegd, daar dit het vitamine B onmiddel lijk vernietigt. Hierna vertelde de vertegenwoordiger van de firma Zwanenberg over de veler lei producten, welke deze firma op de markt brengt. Deze producten werden niet alleen be sproken, doch ook getoond en tenslotte geproefd. Een z.g. blindproef werd geor ganiseerd op smaak en kwaliteit. De drie leerrijke voordrachten bezorgden de goed bezette zaal een nuttige middag. TONEELAVOND „ONS GENOEGEN". Zaterdagavond voerde het toneel- en ca baret-gezelschap van de Buurt- en Speel tuinvereniging „Ons Genoegen" voor een volle Eemland-zaal op het toneelspel „Zij die gestuurd was". Dit spel van Wim Dumont gaf, in drie be drijven, de lotgevallen van een boeren gezin te zien, welk gezin ten onder dreigt te gaan, doch gered wordt door een ver pleegster. Onder regie van de heer J. Kamerbeek werd dit spel goed vertolkt onder het critische oog van de jury der N.A.T.U., de Toneel-Unie, die een toneelwedstrijd uitschreef voor amateurs, waaraan „Ons Genoegen" deelnam met deze opvoering. De voorzitter der vereniging, de heer P. Grift, huldigde na afloop spelers en re gisseur voor de goede opvoering. De avond werd geopend en gesloten door „De Zingende Broertjes en Zusjes", die als vanouds een groot succes oogstten. OPLICHTINGEN OP GROTE SCHAAL. „Een bloemlezing uit twaalf processen- verbaal", noemde de Officier van Justitie de oplichtingen, waarvoor H. d. R. alhier voor de Utrechtse Rechtbank was gedag vaard. Uit de stukken bleek, dat de jongeman er een soort van sport van gemaakt had Soest heeft weer beetje voorrang In de laatste week erbij En de weggebruikers zijn ook Daarmee allen heel erg blij. Op de Soesterbergsestraat zijn Nieuwe borden opgesteld, Voorrangsweg, een vierkant plakje Met oranje middenveld. Alles wat van rechts of links komt Wordt door 'n driehoek bijgebracht, Dat de weg, die men benadert, Voorrangsweg is, dus U wacht Maar voor Voorrangsweg-berijders Blijft het nog terdege zaak, Dat men uitkijkt, dus niet rossen Onder 't motto „rijdt maar raak". Het fatsoen langs 's Heren wegen Is een ongeschreven wet, Dus gebruikt de voorrangswegen, Ondanks voorrechtkeurig net Denk nooit op de voorrangswegen Aan Uw recht, dat is abuis, Recht en onrecht geven beide Voorrang naar het.Ziekenhuis E. VAN EEDEN. Zondagavond vierde de R.K. Sportvere niging „Crescendo" alhier het 20-jarig be staan in een feestelijke bijeenkomst, in het St. Josephgebouw, waarvoor zeer gro te belangstelling bestond. De heer J. H. C. ten Broek, voorzitter der vereniging, sprak 'n welkomstwoord, in het bijzonder gericht tot de Burge meester, Mgr. Pastoor A. G. Smit, Kape laan J. de Lange, afgevaardigden van zusterverenigingen e.a. Spr. wees op het vele werk, hetwelk door leden, niet-leden en bovenal door het „leidend" echtpaar Vos was verzet, om de revue - een idee voortgekomen uit de leden - voor te bereiden*. Voor deze hulp bracht spr. hartelijk dank. Pastoor Smit sprak hierna zijn verheu genis uit over het feit, dat „Crescendo" het vierde lustrum mocht vieren. Het be reiken van een dergelijke mijlpaal is voor een sportvereniging belangrijk, doch even belangrijk is de sportvereniging op peil te houden en op te voeren. „Crescendo" be gon klein, doch is thans uitgegroeid tot ruim 400 leden, terwijl de sportieve pres taties op een goed niveau zijn gekomen. Omtrent de oprichting van de jubilerende vereniging memoreerde pastoor Smit het feit, dat toen hij als pastoor te Soestdijk was benoemd, tot de ontdekkingjj^cwam, da er wel een gymnastieklokaal in de Mariaschool aanwezig was, doch dat toe stellen geheel ontbraken. Het feit, dat een gymnastiekclub ter plaat se aan de gemeente een subsidie verzocht, gaf spr. de nodige inspiratie om de ver eniging „Crescendo" op te richten en eveneens subsidie aan te vragen. Binnen 14 dagen was „Crescendo" opgericht en een subsidie-aanvrage in zee. Crescendo kreeg 400.waarvan turntoestellen werden gekocht ten behoeve van de 130 leden, waarmede de vereniging startte op 1 Januari 1933. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking van toen en van he den en hoopte op blijvende goede samen werking in de toekomst. Voor „Crescendo" hoopte spr., dat het Crescendo zou zijn en Crescendo zou blijven, zodat de vereni ging nog zou uitgroeien. Na deze officiële opening en herdenking, om in diverse plaatsen in ons land, zoals Nijmegen, Zutfen, Amsterdam, Utrecht enz. flessentrekkerij te plegen en allerlei personen op te lichten. Het hem thans ten laste gelegde feit be trof een Soester inwoonster, welke hij een bedrag van 30.lichter zou hebben gemaakt. Verdachte kwam in September j.1. bij haar met het verhaal, dat hij pech had gehad met zijn wagen, welke beslist vóór de avond gerepareerd moest worden. Of mevr. K. hem even 30.wilde le nen, ze zou het geld dezelfde dag terug krijgen. Een soortgelijk verdichtsel diste hij enige dagen later op te Baarn, waar hij van zekere S. een tientje wist los tp krijgen. Rekening houdend met de reeks van op lichtingen, alsmede de vijf veroordelingen in aanmerking nemend, welke de ver dachte reeds achter de rug heeft, eiste de Officier twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en toe zicht van het medisch consultatiebureau. Op 6 Februari zal de Rechtbank uitspraak doen. TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". De eerste competitie-week was voor Shot weer succesvol. Alle 4 teams wisten hun wedstrijden te winnen. Shot 1 bracht een bezoek aan Rivendi te Utrecht. Met 82 werd deze wedstrijd gewonnen. Th. Daselaar bleef ongeslagen, doch de gebroeders A. en B. v. Haarlem moesten 1 maal capituleren. was het woord aan de leden en de heer en mevrouw Vos, de technische leiders van deze vereniging. De naamloze revue, welke door leden der vereniging werd gegeven, werd geopend met een alleszins stijlvolle vaandelgroet, waarbij de heer F. de Rond een ode aan de sport wijdde. Hierna volgden een 24-tal nummers in 'n non-stop-programma, waarin met kleur en fantasie, met fraaie decors en cos- tuums de turnsport in al haar vormen werd uitgebeeld en waaromheen amuse mentsnummers waren geweven. Wim de Schouwer, Loes en Henny Beijer brachten aardige zangnummers, terwijl Bert de Beer en Wim de Schouwer vlotte sketches speelden en de conference ver zorgden. De gymnastiek kwam tot uiting in ballet- en toneeldans, waarbij Crescendo-dames fantasierijke costuums droegen. Vlotte Beierse jurkjes, wisselden voor Russische kledij en Chinese en Spaanse gewaden en met de welverzorgde uitvoering van de dansnummers werd het geheel een feest voor het oog. Uit alle afdelingen van de vereniging wa ren leden in deze revue betrokken, waar door een grote verscheidenheid in de num mers werd bereikt. Een serie groepstanden werd perfect uit gevoerd, doch een van de mooiste show nummers was wel de uitbeelding van de vier jaargetijden. Hoeveel werk aan de revue is besteed, bewezen deze vier groepen wel, welke uitermate kunstzinnig en fantasierijk wa ren verzorgd en voortreffelijk werden aangekondigd door de 9-jarige Elly Schoonhoven. Een andere vorm van gymnastiek werd evenmin vergeten. Het waren de dames Smit, Ammerlaan en Jak, die perfecte acrobatiek ten beste gaven en daarmee grote bewondering mochten oogsten. Spaanse dansen, brugturnen, vendelzwaai- en erl nog veel meer vulden deze revue, welke veel arbeid en vakmanschap ver raadde en een zeer groot succes werd. Met veel applaus vertolkte de stampvolle zaal haar bewondering voor hetgeen „Cres cendo" bracht. Door het feit, dat „Spirit" met 73 van de concurrent „Wilskracht" won, is de voorsprong van Shot nu 5 punten, zowel op „Wilskracht" als op „Tuindorp". Shot 2 moest het sterke Fako 1 in Utrecht bestrijden. Met 82 bleven de Shot-re- serves de baas. H. Hooft wist 3 maal te zegenvieren. J. Hooft en J. v. Asch ver loren 1 maal. Shot 3 was deze week top-scorer door het Amersfoortse „Over 't Net" met 100 te slaan. C. v. Haarlem, B. Hoyng en B. Simons bleven ongeslagen. Ook het dub bel was voor Shot 3. Shot 4 bracht een bezoek aan het Amers foortse E H.M.A. Met 64 bleven zij over hun tegenstanders de baas, na aanvanke lijk met 41 achtergestaan te hebben. In de Amersfoortse kampioenschappen sprak Shot ook een woordje mee. A. van Haarlem wist jeugdkampioen van Amers foort te worden, terwijl Th. Rademaker op de 3e prijs beslag wist te leggen. Van Haarlem wist zich ook in de finale in de B-klasse te plaatsen en plaatste zich na spannende strijd als no. 2. Zaterdag zullen 3 spelers van Shot, n.1. B. v. Haarlem, Th. Daselaar en A. van Haarlem, deelnemen aan de strijd om de v. d. Veer-beker te Utrecht. DE SOESTER VOORTUINEN. Het vorig jaar werd, onder leiding van de Tuinbouwvereniging „Soest", getracht, door het houden van een wedstrijd, meer belangstelling te wekken voor het aan leggen en onderhouden van voortuinen. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Het was te voorzien, dat de zwartkijkers en de politieke tegenstanders van Presi dent Eisenhower onwelwillende commen taren zouden leveren op de rede, die de President bij zijn beëdiging aflegde. Ook onder ons zijn er, die, zonder onwel willend te zijn, liever een rede hadden gehoord, die minder gedecideerd was en de woorden van Eisenhower met huive ring lazen, waarin hij zegt, „dat de sol datenransel toch altijd nog lichter is dan de druk van een plunjezak van een gevangene". U zult mij wel geloven wanneer ik zeg, dat ik niets erger verafschuw dan een oorlog, doch even erg verafschuw ik een leven in gevangenschap, waarvan wij, nog niet zolang geleden, een wrange proef hebben gehad. Daar ik er van overtuigd ben, dat er nog véél erger graden van bezetting bestaan dan wij doormaakten, ben ik blij, dat Pre sident Eisenhower geen twijfel liet be staan over wat er gebeuren zal bij agres sie, onverschillig van welke zijde die komt. Het ware te wensen, dat de toestand op de wereld zó was, dat Eisenhowers woor den als een wanklank hadden geklonken. Maar dat is nu eenmaal niet zo en het is haast een misdaad te verlangen naar een politiek van compromissen en „gaat U maar rustig slapen", zoals dit voor 1940 het geval was en waarmee Tjecho-Slo- wakije en andere landen opgeofferd wer den. Wij moeten bij ons innig verlangen naar Vrede-voor-altijd niet uit het oog verlie zen, dat achter het ijzeren gordijn mil- lioenen mensen leven, die even erg naar vrijheid verlangen, als wij in 1944 naar een invasie, die te lang naar onze zin uitbleef. Wij waren ons bewust, dat een landing van het bevrijdingsleger gepaard moest gaan met de dood van duizenden, maar weest U eens eerlijk, drongen wij die we tenschap maar niet liever helemaal op de achtergrond Wat zouden wij hebben ge zegd, wanneer Amerika en Engeland het, met het oog op de te verwachten grote verliezen, hadden laten afweten Nou Nu we zelf weer in vrijheid leven, moeten we vooral niet vergeten, dat er millioenen mensen in Oost-Europa heel iets anders bidden dan wij hier.... Laten we daarom dankbaar zijn om wat Eisenhower zei en hopen, dat de leiders der grote machten tot een waardige over eenstemming komen, zonder beschamen de compromissen, zonder volkeren op te offeren en zonder dat het wapengekletter in wapengeweld overgaat. Als een leider bidt, zoals Eisenhower deed Geef ons de macht om duidelijk goed en kwaad te onderscheiden", dan heb ik vertrouwen in hem. H. OEKMAN. Aangezien gebleken is, dat niet ieder weet wat gedaan moet worden om een voor tuin aan te leggen en te onderhouden, heeft de Tuinbouwvereniging „Soest" ge meend tijdig een soort cursus te moe ten organiseren voor leden en niet-leden. Men leze de desbetreffende advertentie in dit blad. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Blauwe wollen wanten, zwarte poedel, padvindersriem, blauwe want, hond, knip- beurs met inhoud, zaklantaarn, hamer, damesportemonnaie zonder inhoud, sleu telbos met 3 lipssleuteltjes en een auto sleuteltje, glacé handschoen, rood-groene wanten, vulpen, rood kinderwantje, dou blé armbandje, vulpen, sleutel, snoer wit te kralen, zilverbon van 1.en spaniel. NIET OP TROTTOIR RIJDEN. Wielrijders, die het trottoir als rijwielpad gebruikten, gingen op de bon. OPENBARE DRONKENSCHAP. Een beschonken wielrijder uit Spaken burg kreeg Zaterdagavond de cel als ver blijfplaats toegewezen. Met een valse naam probeerde hij de politie op een dwaalspoor te brengen, doch dit bracht hem zelf op de verkeerde weg. WIJKAVOND NED. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdagavond, 28 Januari a.s., houdt Prof. Dr. G. C. van Niftrik een causerie op een te houden wijkavond. Verwacht mag worden, dat de belang stelling groot zal zijn, daar deze Prof. in brede kring grote bekendheid geniet. Men zie de betreffende advertentie in dit nummer.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1