VALDA Van de lach tot de traan. Van alles wat. SOEST. Ondernemingsraden Reparatie Stemmen Verhuur Verkoop Meningen van onze lezers. IN DE HOEK. SOESTERBERG. VRIJDAG 30 JANUARI 1953. 31e JAARGANG no. 8. 50ESTER(l)OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 De Egyptische generaal Naguib schijnt een opgeruimd mens te zijn. Je kunt tenminste haast geen foto van hem on der ogen krijgen of hij staat er op met een lachend gezicht. Nu. tot op dit ogen blik, heeft hij geen reden om al te neer slachtig te zijn. Laten we maar eens even repeteren. De vorige zomer zette hij Faroek op de boot, een heel regiment pasja's en bey's aan de kant, sommigen zelfs in de gevan genis. Politieke partijen dwong hij zich zelf te zuiveren, het groot-grondbezit werd afgeschaft. De maximale grootte van de landerijen mocht er, naar Hollandse maat gemeten, een tachtig bunder zijn. Dat was om tegemoet te komen aan de nood der fellahs, de kleine keuter- en pachtboertjes in het Nijldal. Om tegemoet te komen aan de nood der industrie-arbeiders liet hij een paar sta kingsleiders ophangen. Het land had al zoveel te verwerken, dat daar de drukte en de onrust van stakingen niet meer bij konden. Trouwens, met die landverdelerij is het sinds de uitvaardiging van het desbetref fende decreet ook niet veel verder ge komen. Maar je kunt nu eenmaal niet alles in eens doen en na de onlusten in Cairo en zo mochten de gemoederen heus wel wat bedaren. Intussen kan de generaal in rustige sfeer het bestek opmaken voor de structuur van het nieuwe Egypte. Ja, dat nieuwe Egypte, hoe moest dat er uit zien Natuurlijk in de allereerste plaats bevrijd van Engelse troepen. Dit wil zeggen, dat de Engelsen ook uit de zone van het Suez-kanaal moeten ver dwijnen. Volgens de Naguib van vandaag kunnen Egyptische soldaten deze hals slagader van het verkeer tussen Azië en West-Europese best beschermen tegen on verhoedse aanvallen. Volgens de Naguib van morgen ook We zullen zien. Dat is dan het Egypte ,.van vreemde smet ten vrij" zoals Naguib het ziet. Of, ei genlijk nog niet helemaal vrij van vreem de smetten, want volgens Egyptische opi nie is er dan nóg een smet in het land, het Nijlwater. Het Nijlwater komt ergens vandaan vèr buiten Egypte. Het stroomt door de Soe dan en in de Soedan wordt het voor dezelfde doeleinden gebruikt als in Egyp te om landen te bevloeien waar o.m. de katoen op wordt ve/bouwd. Evenals in Egvrjte hppf* men <*/r r-t'üvdammen ge maakt om de bevloeïipg wat in de hand te kunnen houden en' in Cairo is er een onuitroeibare vrees, dat de Soedanezen, die, tussen twee haakjes, onder protec toraat van de Engelsen staan, het water daar voor zichzelf zullen houden. Van daar de aanspraken op de Soedan. De katoenvelden zou men dan gelijk mee in de wacht kunnen slepen. Ere wien ere toekomt. Naguib heeft het met de Soedan in zijn half jaar verder gebracht dan al zijn voorgangers in al hun tijd. Want hij bood de Soedan vol komen onafhankelijkheid binnen 3 jaar, een onafhankelijkheid, die dan vrijblij vend zou kunnen overgaan in een fusie. De Britten hadden diezelfde Soedanezen óók zelfstandigheid beloofd, Qnder Britse leiding. Weliswaar hebben veel Soedanezen meer vertrouwen in de gematigder toezeggin gen van de Britten dan in het overbieden van Naguib, maar toch schijnt de Soe dan meer en meer het oor te lenen aan de Egyptenaren en wordt de kans groter, dat Egypte eenmaal een onbesmette Nijl door zijn land ziet stromen. Waarlijk, de generaal heeft reden om opgeruimd te lachen. Te meer omdat hij dezer dagen meteen voor de tijd van drie jaar de politieke partijen heeft ont bonden, nog een paar tegenstanders heeft gevangeh gezet of terechtgesteld en in de plaats van de partijen het „Bevrij dingsfront" heeft geformeerd. Hiermee is dan de eerste fase van de Egyptische revolutie verlopen. Hoe het verder zal gaan Men heeft tel kens opnieuw de neiging om bij de vele omwentelingen in de landen van de Ara bische Liga uit te zien naar een heden daagse Ataturk, de man die de vele so ciale en andere ongerechtigheden op ruimt, zoals de Ataturk dat eens in Tur kije deed. Helaas, ook in Egypte schijnt de nieuwe dictatuur het zó ver niet te brengen. Laten wij hiermee de man met de lach verlaten en ons wenden tot de Perzische premier, de man met de tranen, de man met de olie, Mossadeq, die zijn volmach ten met een jaar verlengd zag en het evenals Naguib zonder parlement kan stel len. De linker vleugel van de Kamer was er tegen en de rechter vleugel was er De hele schaatsenwereld heeft Voor Nederland gesidderd En Karei Lotsy heeft men nu Voor al z'n werk geridderd. Het bruine monster rolde weer Na rust van enk'le weken En duizenden die hebben weer Naar het voetbalspel gekeken. De tunnel is er eind'lijk „door", Na uren debatteren, Straks hoeft de hoofdstad zich niet meer Voor and're te generen. De politie heeft te Blaricurn Zich van haar taak gekweten, Een jonge man had d' overval Naar 't blijkt op zijn geweten. De angst heeft weer in Oost-Berlijn De burgers daar doen huiv'ren, Want Stalins satellieten zijn Oost-Duitsland aan het zuiv'ren. De pers draait door, je zucht maar eens, Je snapt er toch geen zier van En geemlijk geef je dan je krant Weer mee aan d' oud papierman. tegen. Was de middengroep dan zo groot, dat deze alleen de premier aan zijn vol machten kon helpen Geenszins. Het gekke van de historie is, dat bij de eindstemmingen de tegenstanders zich vóór de volmachten verklaarden. Waar om Voorlopig tasten de mensen, die beschou wingen over het wereldgebeuren geven, nog in het duister. Maar enfin, misschien huilt Mossadeq deze keer eens tranen van vreugde. Hoe dit zij, de man van de lach en de man met de tranen hebben in de afge lopen dagen hun positie van Engeland gunstiger kunnen maken. Zij hebben daar mee ook binnenslands hun posities ver sterkt, omdat daar, vooral jegens Enge land maar tegen West-Europa in het algemeen, nogal wrokgevoelens heersen. Amerika staat in deze landen zonder ko loniaal verleden, mèt grote mogelijkhe den tot hulpverlening, maar ook met grote belangen om diezelfde streken in strategisch opzicht voor de Vrije Wereld gereserveerd te houden. Dit laatste is wel weer erg voor het na- BOOM BOORDE ZICH IN AUTO. !Een merkwaardig ongeval had Dinsdag middag op de Steenhofstraat plaats, toen een bestelauto door een dennenboom werd geboord, j Te ongeveer 4.30 uur reed aldaar, ter tionaUteitsgevoef*van de dictators,"maar hoogte van het St. Josephgebouween anderzijds is een ruggesteun tegenover "j bestelauto, bestuurd door de heer M. U. Rusland ook wat waard. Waarmee we maar willen zeggen, dat Amerika wel eens geluidloos de plaats van Engeland zou kunnen innemen. Endictaturen kunnen bijzonder ge luidloos werken. Met een lach en met een traan beide. Onze Kroonprinses, die morgen haar 15e verjaardag viert. FotoCas Oorthuys. Talloze mensèn zullen nog niet hebben ver nomen, dat er dit jaar alweer een nieuwe in stelling bijkomt, die het bedrijfsleven verder zal compliceren, n.1. de Ondernemingsraad. Enkele jaren geleden is een wet aangenomen, waarbij bepaald is dat uiterlijk op 1 Januari 1954 in elke onderneming met meer dan 25 man personeel een dergelijke raad moet wor den samengesteld. Daar ook de kantoren hier onder vallen, zullen er heel wat van deze raden komen, al hebben ongeveer 9/10 van alle ondernemingen in Nederland een perso neel van minder dan 25 man. De Onderne- r.C' uit de eigenaar of al thans de directeur of bedrijfsleider van de onderneming en verder uit een aantal perso neelsleden, dat toeneemt naarmate het bedrijf groter is. Het minimum is drie. De bedrijfs leider is ambtshalve voorzitter. Het zal de taak van deze Ondernemingsraden zijn de betrekkingen tussen bedrijfsleiding en per soneel in eigen kring zo goed mogelijk te re gelen. Het is dus een contactorgaan tussen personeel en directie en kan als zodanig zeker nuttig werk verrichten. In vele bedrijven be staan trouwens reeds lang min of meer ver gelijkbare commissies, die echter gewoonlijk uitsluitend worden gevormd uit het personeel en waarin de directie dus geen zitting heeft. Dit is bijv. het geval met de in vele bedrijven bestaande fabriekskernen en met verschil lende personeelsverenigingen. De nieuwe on dernemingsraden zullen zich van deze instel lingen onderscheiden doordat zij uit directie en personeel samen worden opgebouwd en tot taak hebben de algemene belangen van het bedrijf te behartigen en de goede sfeer binnen het bedrijf te bevorderen. De instelling van deze ondernemingsraden moet worden voor bereid door „Bedrijfscommissies", die in de onder de wet vallende bedrijven uiterlijk op 1 Juli a.s. moeten zijn benoemd. Deze hebben dan een half jaar de tijd om de „Onderne mingsraad" te doen kiezen. De taak van de bedrijfscommissie is het vooral de candidaat- stelling en verkiezing van de leden van de ondernemingsraad te organiseren. Deze bedrijfscommissies zullen voor de helft worden benoemd door de werkgeversorgani saties en voor de helft door de vakbonden der arbeiders. Zij bepalen vervolgens uit welke groepen candidaten kunnen worden gesteld. De wet gaat er van uit dat de candi daten in de eerste plaats gekozen zullen worden uit de „representatieve organisaties van de werknemers", d.w.z. uit de grote vak organisaties. Het zou echter niet juist zijn andere candidaten te weren, aangezien ook de ongeorganiseerde personeelsleden ten volle dienen te worden erkend als bedrijfsgenoot en dus even goed recht op vertegenwoordiging in de ondernemingsraad hebben. Groepen onge organiseerden kunnen dan ook candidaten voordragen. Hoe dit in de praktijk zal lopen, is nog geenszins duidelijk, te meer doordat de wet tenslotte zegt dat de candidaatstelling ook op andere wijze kan geschieden „indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven". Wat men daaronder verstaat wordt in de wet niet gezegd en werd evenmin duidelijk ge maakt in de Memorie van Toelichting. Of nu de ondernemingsraad een instituut van betekenis zal worden in het Nederlandse be drijfsleven dient te worden afgewacht. Toen indertijd Minister H. Vos met zijn eerste plan te voorschijn kwam, was het zijn bedoeling de raden veel grotere bevoegdheden te geven dan zij tenslotte hebben gekregen. In de kringen der vakverenigingen hoort men dan ook veel de opmerking, dat de ondernemings raad, zoals die thans tot stand zal komen, maar 'n zeer geringe waarde heeft, omdat zijn taak beperkt is. Men meent dat de instelling weinig meer is dan een lege dop en misschien heeft men daarin geen ongelijk. Anders dan in Duitsland zal de Nederlandse onderne mingsraad niet het recht hebben zich te be moeien met de wijze waarop een onderne ming wordt bestuurd, evenmin als met de in vesteringen en met de productieinrichting. Het personeel kan dus niet de directie ter ver antwoording roepen, wat trouwens tot de zonderlingste consequenties zou leiden. Op een schip kan maar één kapitein zijn en zo moet er ook in ieder bedrijf een autoriteit zijn, die de verantwoordelijkheid van ondor'imnJn draagt. Gaat men deze verantwoordelijkheid ondergeschikt maken aan de inzichten van het personeel, dan komt men op een uiterst ge vaarlijk terrein. Dit heeft het Nederlandse parlement destijds terdege ingezien en daar om de ondernemingsraden slechts vrijheid ge geven om zich te bewegen op het terrein dat door het personeel kan worden overzien. Dit is zonder twijfel een beperkte taak, doch wan neer men deze met verstand en goede wil uit voert, kan zij een gunstig effect op de be- drijfstoestanden hebben. Wij zijn voor deze nieuwe instituten dus niet laaiend enthousiast, maar beschouwen ze wel als instellingen die wanneer zij door beide partijen op verstandige wijze worden gebruikt, kunnen leiden tot vriendschappelijke en misschien zelfs harte lijke betrekkingen tussen directie en perso neel. te Haarlem. Voor deze auto reed een z.g. langwagen, een met paard bespannen wagen, waarop een lading sparrenbomen lag. Toen U. deze wagen wilde passeren en te dicht de achterzijde van de veruitstekende la ding naderde, drong een der bomen door het rechterspatscherm van de bestelauto i De bestuurder remde gelijktijdig, waar- door de boom weer uit de wagen werd getrokken. j De voerman van de houtwagen, de 21- j jarige A. W. Hilhorst Pzn. alhier, die op i de bomen had plaats genomen, viel door 1 de schok van de wagen en kreeg een 1 der wielen van de wagen over zijn rech- j ter onderbeen, waardoor dit lichaamsdeel brak. 1 Per ziekenauto werd hij naar het St. I Elisabeth Ziekenhuis te Amersfoort ver- voerd, waar bleek, dat hij ook een her senschudding had opgelopen. Het paard, dat op hol was geslagen en met de wagen tegen een boom was ge botst, liep daarbij zodanige verwondin- gen op, dat het dier moest worden afge- I maakt. ZEEPOST. I Met de volgende schepen kan zeepost J worden verzonden. De data, waarop de I correspondentie uiterlijk ter post moet J zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesiëm.s. „Talisse" (12 Febr.). Nw. Guinea m.s. „Langkoeas" (12 Febr.). Ned. Antillen s.s. „Triton" (2 Febr.) Suriname s.s. „Stentor" (4 Febr.). Z. Afrika m.s. „Winchester Castle" (31 Jan.). Canada m.s. „Noordam" (5 Febr.). Argentinië, Brazilië, Paraguay, Uruguay, Bolivia en Chili s.s. „Alcan- tara" (2 Febr.). Austr. Statenbond en Nw. Zeeland s.s. „Mooltan" (31 Januari). CONCERT. Dinsdag 3 Februari a.s. zal de Amster damse Cantorij, bestaande uit Yolanda Piccardt, sopraan; Noël Barker, sopraan; Minke Meerdink, alt-mezzo; Fred Bon iers, tenor; Frits Heyne, bas; Rinus Win- terink, fluit; Eva Steendijk en Carolien Clausing, viool; Hans Neuburger, alt- iool; Jet v. Rossem, cello; o.l.v. Gerard 'medewerking verlenen, aan ètn bijzondere gemeentezangavond in de Oude Kerk. Ten gehore zullen worden gebracht can tates van Purcell, Schütz, Tunder, Dist- Ier e.a. Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de keel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke ta bletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of dro gist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen - zonder water of wat ook. BIJ GRIEP PASTI l_l_E S DIE BOMEN, DIE BOMEN. Geachte redactie, Over die oude koe, waarover de heer Oekman Vrijdag schreef, zou ik ook wel mijn mening willen, zeggen. U noemt die, wat mij betreft, prach tige bomen, moordenaars. Dat zijn ze in het geheel niet. Ik zie ze, buiten de an dere prachtige functies die ze vervullen, ook nog als redders van mensenlevens; bewakers van personen, wier levens min stens even kostbaar zijn als van hen, die auto's besturen. Mensen die auto's besturen en zo roekeloos worden, dat ze zichzelf en andere mensen in gevaar bren gen, zijn een gevaar voor de samenleving. Als die mensen niet roekeloos worden, hebben ze geen kans tegen een boom te rijden. En wat is er mooier denkbaar als een weg met mooie bomen Als er sommige mensen wat last van hebben door het ontnemen van dag- of zonlicht, moeten ze zien, dat ze een an dere woning krijgen zonder bomen in de buurt, dus ergens vierhoog achter. Ik hoop dat „Waterstaat" de natuur hand haaft en niet alles opoffert, daar er dui zenden het jammer zouden vinden als zo'n pracht werd weggeruimd. Nog een recent voorbeeld Als er een paar bomen meer op de Soesterbergse- straat hadden gestaan, had een kruide nier geen last gehad van het bezoek van een aanhanger. Dit geval is zonder persoonlijke ongelukken afgelopen, maar dat is ook maar een geluk geweest, voor al daar. Nu is er maar een financiële schade van een grote honderd guldzn U, geachte redactie, dankend voor de plaatsing. Hoogachtend, EEN ABONNé. KEURING PONY-MERRIES. Dinsdag had, op het bedrijf van de heer G. v. d. Grift alhier, de jaarlijkse keu ring plaats van Stamboek-merries. Acht merries werden voorgeleid, waarvan er 5 werden afgekeurd. Inschrijving in het stamboek en. een eerste premie verwierf „Gidelia" van de heer J. v. d. Grift te Baarn. Een tweede premie verkreeg de merrie „Peter van 't Landhuis", eigenaar de heer G. J. v. d. Grift. „Honnie van Baarn", eigenaar de heer W. C. v. d. Grift te Baarn, kreeg de derde premie. De jury bestond uit de heren, dr. C. J. Rab te Haarlem, R. J. Addink te Velp, J. C. Koedam te Ressen en D. van Dam van Brakel te Brakel. AANHANGWAGEN SCHOOT LOS. Donderdagmorgen schoot een aanhang wagen, welke achter een vrachtauto was gekoppeld, los, waarna de aanhanger zijn weg vervolgde, tegen een boom botste en daarna omsloeg. De aanhanger was, evenals de vrachtauto, beladen met zinkafval en toen de wa gens op de Birkstraat, ter hoogte van perceel no. 131, reden, brak de rech ter vooras van de aanhanger. De aan hanger maakte hierna slagzij, waarna de koppeling brak. Tijdens het politieonder zoek bleek de koppeling zeer ondeugde lijk te zijn. BESTUUR JEUGDNATUURWACHT GEÏNSTALLEERD. Woensdagavond is in het gemeentehuis door onze Burgemeester het bestuur der Jeugd-Natuurwacht geinstalleerd. Vooraf sprak de Burgemeester zijn vol doening er over uit, dat zoveel ouderen bereid zijn dit jeugdwerk op zich te nemen. Dat er met dit werk iets te bereiken valt, wijst het plantsoen aan de Gen Spoor straat te Soesterberg wel uit, zei spr. Het daar aangelegde plantsoen, met bre de grasstrook, werd zonder omrastering aangelegd en geen der kinderen der om wonenden zal dit plantsoen betreden en vernielen, omdat de ouderen zo goed medewerken. Spr. zei, dat het gemeentebestuur eenzelf de proef zal nemen in de nieuwe wijken op 't Hart. Als alle straten zijn aangelegd, zal het rommelige karakter van nu verdwijnen en als de jeugd, via de ouderen, mee werkt, zoals in Soesterberg, dan zal een zelfde resultaat geboekt worden. Spr. wenste het bestuur veel succes toe bij zijn werk en installeerde de bestuurs leden, waarna de verdeling der functies plaats had. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Kleijn Molenkamp (Natuurwacht), terwijl verder als bestuursleden werden aange wezen P. M. Wijsmuller, secretaris, Wald. Pyrmontlaan 5; Mevrouw G. A. Frits- de Vos (Soesterberg) en de heren J. C. Smit (Natuurwacht), A. den Boer (hoofd Beetzlaanschool), H. Taris (hoofd R.K. School), R. H. Vogelzang (onderwijzeres Da Costaschool), G. Hiemstra (Voorz. Fe deratie Buurtverenigingen) en B. J. Vel- linga (Natuurwacht). BESCHERMING BEVOLKING. Naar wij vernemen is met de voorberei dende werkzaamheden van de B. B. al hier in stilte goede vorderingen gemaakt. O.m. hebben twee van onze raadsleden, de heren Ooms en R. Hilhorst, waarvan eerstgenoemde reeds geruime tijd actief is, zich bereid verklaard een leidende functie op zich te nemen. De opleiding van 'n mobiele opruimings- en reddingsploeg, bestaande uit vrijwil ligers van het personeel Gemeentewer ken, is reeds een flinke tijd aan de gang. De inspecteur van politie, de heer Scholt- meijer, is begonnen met een instructie- cursus voor ons politiecorps, terwijl de korpschef, de heer Van Es, zeer binnen kort zal beginnen met de opleiding van de 25 aangeworven reserve-politiemannen, speciaal voor de B.B. Hoewel met de materiaalvoorziening moeilijkheden wor den ondervonden, heeft de Soaster burge rij getoond, dat er niet tevergeefs een beroep op haar gedaan behoefde te wor den. JAARVERGADERING SOESTER TURNCLUB. De Soester Turnclub kwam Dinsdagavond in jaarvergadering bijeen in hotel „De Gouden Ploeg". De voorzitter, de heer J. J. v. d. Lin den, herdacht in zijn overzicht over 1952, het overlijden van de heer P. Ekel Sr. Het ledental bleek gestegen te zijn tot 200. De secretaris, de heer P. Ekel Jr., gaf een uitvoerig overzicht van de gehouden bazar, welke een groot batig saldo had opgeleverd. Mej. E. Floor werd hierna benoemd tot erelid, wegens haar grote verdiensten ten behoeve van. de damesafdeling der vere niging. Mevr. v. Ploeg en dc heer Mol wer den als lid van de kascommissie benoemd, terwijl de aftredende bestuursleden wer den herbenoemd. In de vacatures P. Ekel Sr. en Mevr. Kooij werden benoemd Mevr. L. Lüschen en de heer T. Spelt Jr. In de technische commissie werd de heer G. Dietrich benoemd. De viering van. het 25-jarig jubileum, het welk dit jaar wordt gevierd, werd hierna uitvoerig besproken. BOSBRANDWEER BIJEEN. Dinsdagavond werd de jaarlijkse bijeen komst van de Utrechtse Bosbrandweer, Noordelijke Kring, in hotel „Eemland" gehouden. Ir. H. Overbeek heette de vele vrijwil ligers uit Soest, Baarn, Soesterberg, Bilt- hoven, Lage en Hoge Vuursche, Pijnen burg, De Paltz en Domein Soestdijk wel kom en richtte zich in het bijzonder tot de heer J. B. H. Roelofs, districts-inspec- teur van het Brandweerwezen in Utrecht en Noord-Holland, de heer J. Diekman, commandant van de Baarnse Brandweer en de heer Wilhelm, rentmeester van Pijnenburg en commandant van de Noor delijke Kring. Spr. memoreerde de ontslagname van de heer W. Groart als commandant van deze Kring en dankte voor de vele ar beid, door hem als commandant verricht, welke dank door de aanwezigen met ap plaus werd onderstreept. Spr. deelde me de, dat de heer Groart als technisch lei der voor de Kring werkzaam bleef. De Bosbrandweer zal worden uitgebreid met mobilofoons, zo deelde de heer Over beek mede. Het politiebureau wordt cen trale post. Daar worden bosbranden ge meld en vanuit Zeist worden de blus- eenheden per mobilofoon naar de be dreigde bossen gezonden. De verhouding met de Bescherming Be volking besprekend wees spr. erop, dat de Bosbrandweer in deze organisatie wordt ingeschakeld als eenheid. Bosbrand- weer-leden kunnen niet tegelijkertijd in dividueel lid zijn van de B.B. In 1952 vonden in de provincie Utrecht 49 bosbranden plaats, waarvan 19 in de Noordelijke Kring. Dit aantal is minder dan vorige jaren, vermoedelijk doordat de voornaamste brandstichters, de loco motieven der spoorwegen, voor het me rendeel vervangen zijn door electrische treinen. De heer H. Wilhelm, de nieuwe comman dant van de Kring, sprak hierna zijn mannen toe en wenste, dat de komende bosbranden weer met veel elan en in sportieve wedloop geblust zouden wor- Voclt U zich moe of mat? KING pepermunt maakt fris en monter. De natuurzuivere De Nederlandse Spoorwegen timmeren de laatste maanden niet zo'n beste beurt. Meer of minder ernstige ongelukken zijn aan de orde van de dag en de oorzaken worden niet steeds op bevredigende wij ze uit de doeken gedaan. Met de verhoging van de snelheid en de frequentie was het te voorzien, dat de gevarenfactor eveneens groter werd. Toch wil ik mij niet scharen onder hen, die veel critiek hebben en zo gemakke lijk vergeten, dat alleen zij nooit fouten maken, die nooit iets doen. Meer grond voor critiek leveren de on bewaakte overwegen, waarvan wij er in ons dorp ook nog een stuk of wat rijk zijn. Dat op onbewaakte overwegen ongel uk ken moeten gebeuren, ligt in de lijn der dingen. Zolang er onbewaakte overwe gen zijn, zullen er ongevallen blijven ge beuren. De laatste tijd echter is het verschillen de malen gebeurd, dat er ongelukken voor vielen op bewaakte overwegen, door dat de bomen niet werden gesloten. Door het publiek werden deze ongeluk ken toegeschreven aan onoplettendheid. Is dat wel helemaal waar Is de oor zaak niet grotendeels te zoeken in on derbezetting van het stationspersqnee', waarvan de leden, buiten kaartjesver koop, controle, administratie enz., ook nog hebben te zorgen voor het openen en sluiten der bomen Een paar dagen geleden stond ik te wachten voor de (te nauwe) spoorbomen te Soestduinen. Toen eindelijk de trein was gepasseeid, gebeurde er niets. Ik zag de chef be drijvig heen en weer hollen, kaartjes in ontvangst nemen, met veel armge zwaai aan iemand uitleg geven en ein delijk in zijn kantoor verdwijnen. De gepasseerde trein zal zo ongeveer in Amersfoort zijn geweest, toen de chef weer naar buiten kwam om de bomen te openen. Zeer vermoedelijk moest hij te voren nog een paar kaartjes verkopen. Kijk, wanneer zo'n man voor al dat werk alleen staat, is het niet te verwonderen, dat hem iets door het hoofd gaat. Zelfs zoiets urgents als het sluiten der bomen, met alle gevolgen van dien. H. OEKMAN. Als de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel gebeden. Dan kunt D eiganlijk niet buiten Kiuschen Salts. FJ?eu-r»tjac-ke rfjn/vi pinden in veel na vallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slo pende pijn. den, opdat het aantal branden in deze Kring en het bosverlies tot een minimum beperkt zou worden. Hierna werden enige films vertoond, waaronder een van Walt Disney, een over de papierfabricage, een kleurenfilm van de staat Vermont in Noord-Amerika, in welke laatste film ook de grote wouden van dit gebied werden vertoond. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal Zondag 1 Februari de artsendienst waarnemen. FEESTAVOND HARMONIE „ST. JOZEF". Zaterdag 31 Januari a.s. houdt de R.K. Harmonie „St. Jozef" in „Huis ten Halve" haar jaarlijkse feestavond. Voor de pauze concert van „St. Jozef", directeur J. Wakelkamp. Uitvoering o.m. van de Birkhoven-suite van C. H. v. d. Bergh. Na de pauze optreden van het Radio gezelschap van Piet Ekel. Medewerken den Mr. Johnny of 't Gooise Boertje, goochelaar; Wim van Harmeien, accor deon-pianist; Flip v. d. Schalie, voor dracht-tekenaar; Truusje Koopman, lied jes bij de guitaar; Piet Ekel, voordracht. TAFELTENNIS. Uitslagen der gespeelde competitie-wed strijden van „De Stompert" De Stompert 1D.T.V. 2 82 De Stompert 2V en V 2 37 DOSC 4—De Stompert 3 5—5 Het eerste team zette haar reeks over winningen van de eerste helft der com petitie in de tweede helft voort door het Driebergse D.T.V. met 82 te ver slaan. Küchler (3), Hechemer (3), De Bruin 1 en het dubbelspel van de 2 eerst genoemden brachten de 8 punten bij el kaar. V en V 2, de ongeslagen koploper uit de le klasse A, bleek ook nu nog te sterk te zijn voor het volledige 2de team, maai' het vertoonde spel was van die aard, dat dit team zeker niet in staat zal zijn zich in de 4de klasse te handhaven. Het 3de team moest in Den Dolder met een gelijk spel genoegen nemen en bleef daarmee onder de verwachting. Bij de Amersfoortse kampioenschappen, georganiseerd door de vereniging „Over 't Net", werd Soesterberg hoog gehouden door Küchler en Hechemer, die in de halve finale 4de klasse hun tegenstan ders, de Vlug en Vaardig-spelers Hart man en Rijnders, overtuigd wisten te verslaan. De finale werd dus een Soes- terbergse aangelegenheid en na een span nende strijd wist Küchler in de 3de game de overwinning te behalen en werd hem de eerste prijs uitgereikt, terwijl Heche mer de 2de prijs in ontvangst'kon nemen. GESLAAGD. De heer H. Menalda van Schouwenburg slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het cand. examen tandheelkunde.

Soester Courant | 1953 | | pagina 7