De Watersnood. Kaïn's vraag. SOEST. IN DE HOEK. Burgerlijke Stand. DINSDAG 3 FEBRUARI 1953. 31e JAARGANG no. 9. SOESTER COURANT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Ben ik mijn broeders hoeder Deze oud ste vraag uit de grote tragedie onzer men selijke samenleving verkreeg in onze da gen treffende actualiteit. De vrije we reld, die na het strijken van de wapenen, nauwelijks zeven jaar geleden, meende de zonnige weg van vrede en welvaart nu eindelijk te hebben betreden, wordt opnieuw bedreigd. Zij is zich dit dode lijk gevaar bewust. Haar hoogste goede ren, de geestelijke vrijheid en de men selijke waardigheid, zal zij verdedigen door hechte samenwerking in de Atlan tische samenwerking. Naast onze jongens in de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht, heeft de burgerij èn ter bescherming van zich zelf - huis en huisgenoten - èn voor de instandhouding van het moreel aan de fronten een wel zeer belangrijke verant woordelijkheid. Terecht verwachten de burgers van stad en dorp, vrouwen en mannen, dat hun Overheid het mogelijk maakt, dat zij de ze verantwoordelijkheid kunnen dragen. Daartoe werd dan ook door de Lands regering tesamen met de besturen van gemeenten en provincies, na staag over leg, een organisatie voorbereid," welke in redelijkheid de waarborg biedt, dat mocht de nood naken, hulp op ruime en doel treffende wijze kan worden gegeven en daardoor de innerlijke weerstand behou den. Het gebouw dezer organisatie - de Be scherming Bevolking - moet thans wor den betrokken. Duizenden en nog eens duizenden van onze vrije burgers zijn daarvoor nodig. Voor allerlei dienst en allerlei taak. Een grote wervingscampagne wordt daar voor ingezet, vrijwillig, uit eigen bewe ging, met als enig bevel de stem van Uw geweten. Ben ik mijn broeders hoeder of anders gezegd in. relatie tot de Nederlandse propa gandafilm Ben ik mijn buurman's buur man Op die vraag antwoord ik U kort en overtuigd Ja, dat zijt gij en dat zijt gij voor elkander en met elkander. Deze moderne Kaïn's vraag spreekt U aan. Aan haar roep kunt gij U, zo zij op Uw1 weg ligt, niet onttrekken. Fout zou het zijn om als weerklank daar op te denken aan onnodige dreiging, wel ke slechts aanleiding geeft tot misplaat ste angst. Integendeel het slagen van de ze actie, als onmisbare schakel in de stevige keten van de West-Europese de fensie, hergeeft U de rust van het zelf vertrouwen. En in dit zelfvertrouwen ziet gij klaar en duidelijk Uw persoonlijke verantwoor delijkheid. Van 2 Februari af zullen allerwege in de dorpen en steden van ons gewest de bureaux geopend zijn om U op te geven tot medewerking. Dan heeft U gelegenheid om het besef dezer verantwoordelijkheid tot gelding te brengen. M. A. REINALDA, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Nederland is zwaar getroffen Door de grote watersnood, Bruut geweld beukt onmeedogend, Brengt ellende, smart en dood. Als een zondvloed stroomt het water Over 't westen van ons land, Ook al vecht men langs de kusten Dag en nacht met hand en tand. Goed en have zijn verloren, Huizen worden weggevaagd En de mens staat toe te kijken, Machteloos, berooid, geplaagd. Ieder, die het noodsein hoorde, Was er door ontsteld en schrok. In de huizen staat het water Hier en daar tot aan de nok. De bevolking der gebieden Neemt de vlucht, evacueert, Hoe zal alles er wel uitzien Als men straks eens wederkeert Deze watersnood in 't westen Is een ramp, nationaal, 't Harde lot van landgenoten Treft ons immers allemaal Heerlijk, dat men allerwege Als één man daarover denkt En 't gevolg is dat een ieder Voor die ramp een offer brengt. Alle Nederlanders helpen, Rijken, armen, groot en klein, Want wij allen willen tonen, Dat we Nederlanders zijn E. VAN EEDEN. SOEST IN DE STORM. De krachtige storm, welke in het afge lopen week-einde woedde, veroorzaakte in onze gemeente weinig schade. Wel sneuvelden ettelijke dakpannen en vele ruiten, evenals omheiningen, schut tingen en tuinhekken. Op de Koninginnelaan en Bartolottilaan werden bomen ontworteld, welke geen schade veroorzaakten. Een dennenboom, welke op de Van Weedestraat omwaaide, kwam terecht op het kantoortje van de firma Swager, doch noemenswaardige schade ontstond hierdoor niet. Voorts boog het topeinde van de televi- sie-ontvangmast van de firma Schoema- ker aan de Van Weedestraat 90 graden door, onder het geweld van de storm wind. Het water op de Eem werd door de wind hoog opgestuwd en mede hierdoor was ook de stand van het water in de Praam gracht hoger dan ooit tevoren. De tribune op het S.E.C. terrein aan de Bosstraat viel ook ten offer aan de storm. Zondagmorgen werd deze tribune in stuk ken en brokken op het terrein aangetrof fen. Op de Soesterbergsestraat knapte een draad van het bovengrondse electrische net. P.U.E.M.-monteurs droegen met spoed zorg voor de reparatie van een en ander. DE KUNSTENMAKER PAMPHALON. De Nederlandse Jeugd Herberg Centrale bestaat dit jaar 25 jaar en dit feit werd aanleiding voor een groepje Jeugdherberg- ouders om, met een goed toneelstuk, door Nederland en zelfs door België te trek ken en op deze wijze geld in te zamelen voor het grote cadeau, dat men de jubi lerende N.J.H.C. wil aanbieden, n.1. een nieuwe jeugdherberg. Vrijdagavond waren de toneelspelende jeugdherberg-ouders in onze gemeente en traden zij op in hotel „Eemland". Het was de heer Th. Regter, gemeente-ont vanger, die, namens het aanbevelingsco mité, een welkomstwoord sprak tot de goed bezette zaal en op het doel van deze toneel-uitvoering wees. Het was de jeugd herberg-vader Post uit Heemskerk, die het initiatief hiertoe had genomen en spr. bracht dank aan de heer Post en zijn ge zelschap. Er zijn te weinig jeugdherber gen zei spr. en hij sprak als oudtrekker. Hij wees op de vriendschaps- en broeder schapsbanden, welke in de jeugdherber gen worden aangekweekt, tot nut van de maatschappij. De vertelster, Moeder Erbé uit Amster dam, kondigde hierna het toneelstuk aan en leidde de geschiedenis in van Jermië, een voornaam Heer, die onder Keizer Theodosius een hoog ambt vervulde, af keer krijgt van de verdorven wereld, zijn ontslag vraagt en geld en goederen aan de armen geeft, om verder te leven als pilaarheilige, ver van de wereld. Na 30 jaren vrome overpeinzingen zegt een mysterieuse stem hem, naar Damascus te gaan en daar de Kustenmaker Pam- phelon op te zoeken. Jermië trekt naar het verdorven Damas cus en vindt er de kunstenaar, die zijn brood verdient met het maken van malle fratsen voor rijke, verdorven lieden. Pamphelon blijkt een groot Christen te zijn en Jermië vindt in hem zijn leer meester. Hem wordt geleerd zich niet af te zonderen en aan eigen zielenheil te denken, doch dat 't de taak en plicht is van ieder mens om met en voor elkaar te leven. Dit stuk met diepe strekking werd uitste kend vertolkt door Vader Erbé (Amster dam), Moeder Kaars (Oosterland), Vader Holierook (Eist), Vader Richter (Blaricum), Vader Kemper (Ginneken) en Moeder Erbé. De regisseur, Vader Post uit Heemskerk, demonstreerde met deze opvoering grote talenten te bezitten, doch dit gold even eens Vader Verschuuren (Vught) en Va der Kaars (Oosterland), de makers van de kunstzinnige decors en Moeder Kaars, die de costuums had ontworpen. De medespelenden lieten een feilloze ver tolking zien, die de aanwezigen ten zeer ste boeiden. DENK OOK AAN ANDEREN. We hebben eerder al eens gemeld, dat op het Verkeershuis van de V.V.V. een nieuwe service ingesteld was ten dienste van de verenigingen. De besturen vinden daar n.1. een z.g. planbord, waarop men kan zien, welke evenementen in de komende weken in Soest zullen plaats hebben. Het is toch wel zeer te betreuren, dat van dit planbord te weinig gebruik wordt gemaakt. Zodoende was het dezer dagen mogelijk, dat twee belangrijke festivitei ten op één en dezelfde dag gehouden wer den. Juist dit bord kan prachtig en coor- denerend werk doen en. de verenigin gen heel wat narighed, wrijving en geld uitsparen. Uw berichten omtrent uitvoeringen e.d. zullen gaarne op dit bord geregistreerd worden. Bel op of schrijf even naar de V.V.V. DENK OM DE FIETSENDIEVEN. Diverse rijwielen, welke onafgesloten in tuinen of op erven van woon- en winkel huizen waren geparkeerd, zijn in de laat ste weken ontvreemd. Zaterdagavond onderging weer een rijwiel, dat tegen een woonhuis aan de Van Wee destraat stond, hetzelfde lot. De politie wijst erop, dat men zijn rij wielen op slot moet zetten en dat speciaal de hoofdweg de aandacht van de zwijn tjesjagers heeft. ADOPTIE NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Op verzoek van het bestuur der winke liersvereniging „Soes't" worden alle win keliers in Soest opgewekt een korte spoed vergadering bij te wonen op Woensdag 4 dezer, .in „De Gouden Ploeg". Aanvang zeven uur. Er zijn plannen om te komen tot een re geling van daadwerkelijke steun aan col lega-winkeliers in deze zo ernstig getrof fen gemeente. Vertrouwd wordt, dat alle winkeliers eens gezind en spontaan aan deze oproep ge hoor zullen geven. Zie de advertentie in dit nummer. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voorwer pen zijn inlichtingen te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur. Gloeilamp, padvindersriem, sleuteltje, rode meisjesmuts, bruine lederen porte- monnaie, beurs met inbond, donkerblauwe sjaal, glacé dameshandschoen, blauw wol len kindermutsje en grijze dameshand schoen. SIMULTAAN-SEANCE DAMMEN. De heer D. Waal, lid van de damclub „De Variant" alhier, heeft tegen 26 pa- tienten van het sanatorium „Zonneglo ren" een simultaan-seance gespeeld. De heer Waal won 17 partijen, speelde 2 partijen remise en verloor 7 partijen. SOESTER SCHAAKCLUB. De resultaten van de wedstrijd Soest 1 Hilversum 2 waren alsvolgt J. ThomaszeP. de Ruiter 10 J. GorterA. Hazevoet 10 H. de GraafE. Wieman 10 A. v. DijkJ. v. Emden V2-V2 H. SchreuderA. Hoyer 01 B. v. VeenendaalJ. 't Hart 10 J. v. ZijtveldK. Maarlemse 01 L. de RegtJ. v. Oosterom 0—1 G. v. MunsterS. Bambergen 01 J. TimmerJ. v. Leersum 01 Totaal 4%-5% AUTO GREEP BROMFIETSER. Mvr. B. v. d. H. alhier, die per brom fiets op de Steenhoffstraat reed, stak plotseling de rijweg van rechts naar links over, zonder od het doorgaand verkeer te letten. Een naderende automobilist kon een aanrijding niet vermijden en ondanks hevig remmen, raakte hij de bromfiets ter hoogte van het achterspatbord. Mevr. v. d. H. kwam te vallen, doch zij liep geen lichamelijke letsel op. De bromfiets werd zwaar beschadigd, terwijl de auto enkele krassen opliep. RECTIFICATIE. In de advertentie, betreffende de verbou wing -en modernisering van de kapsalons van de firma W. Butzelaar, Steenhoff straat, hebben wij in ons vorig nummer een verkeerd telefoonummer vermeld. Het juiste nummer van deze firma is 2842. GEEN MUZIKALE OMGANG. De muzikale rondgang, welke de Soester Harmonie hedenavond zou houden, ter gelegenheid van de hedenavond te openen winkebeurs, zal niet doorgaan. GEBOREN Charles Wilhelm, z. v. J. van Goudoever, sergeant en J. L. van den Boogert, Oude Utrechtseweg 54. Willem Barend Ser- vaas, z. v. E. H. de Vries, wachtmeester le kl. der Kon. Marechaussee en M. H. Polet, Verl. Schoolweg 23. Franciscus Stephanus, z. v. G. K. van der Sterren, vertegenwoordiger en A. F. Flaczijk, Heu- velweg 37. Gijsbertus Ate, z. v. S. Dijk- Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 De laatste alinea van de gebruikelijke redactionele bijdrage „Van week tot week in Soest", waarin een beambte van het Postkantoor beweerde „Gezond verstand heeft U hier (in het postkantoor) niet no dig", heeft vorige week stof tot praten gegeven. Van de moppen is me er één goed hij- gebleven. Iemand zei het nu heel goed te begrijpen, waarom bij het hulppostkan toor aan de Laanstraat geen brievenbus aanwezig is. Zoals te doen gebruikelijk bij dit soort „besprekingen", werd het met rijp en groen niet al te nauw genomen. Er zijn bijvoorbeeld mensen, die op het postkantoor met dezelfde egards willen worden ontvangen als bij een juwelier. Dat is natuurlijk te gek, maar ik geef graag toe, dat er een gulden middenweg is. Een goede kennis van mij, die zijn be lasting per giro aan het postkantoor be taalde, bemerkte bij zijn thuiskomst, dat hij van de postambtenaar 10.teveel had teruggekregen. Binnen het half uur had de P.T.T.-man zijn 10.weer in zijn kas, wat hem behoedde voor bijpas sen. Een poosje daarna had diezelfde kennis 's avonds postzegels nodig en zond zijn zoontje naar binnen om de zegels te kopen. Toen de knaap even later buiten kwam had hij de zegels, doch een kwartje te weinig terug ontvangen. Zoontje werd weer naar binnen gestuurd (andere cliën ten waren er niet geweest) en vroeg om zijn te weinig ontvangen kwartje. Op een nogal onprettige manier werd het ventje voorgehouden „dat hij dan maar beter had moeten opletten", „dat hij zijn kwartje misschien wel verloren had" en. dat de kas natellen voor dat kwartje na tuurlijk onzin was en uren zou ophouden". De beambte had natuurlijk het grootste ge lijk, maar de manier waarop een en ander gebeurde, heeft „kwaad bloed" ge zet. Wanneer het ooit weer zou gebeuren, dat deze vader geld teveel terug zou krijgen op het postkantoor, behoeven zij er, dit werd onomwonden gezegd, niet op te re kenen het geld terug te krijgen. Dan gooi ik het, zei hij, in de Kerstpot van het Leger des Heils of breng het als gevon den voorwerp naar de politie. H. OEKMAN, Die bomen - die bomen - Abonné. Betrokkenen, die last hebben van de bo men, danken U ten zeerste voor het ge niale advies, om te verhuizen wanneer zij last van de bomen hebben. Gelooft U het of niet, doch zijn waren nog niet op dit voor de hand liggende idee geko men. H. O. stra, metaalslijper en M. Hol, Postweg 20. Rudolf Hendricus Gosewin. z. v. W. H. G. Roeten, timmerman en A. M. van Woerkom, Talmalaan 24. Johannes Ge- rardus, z. v. G. van der Heiden, opperman en J. S. Rotering, Verl. Kolonieweg 2. Michaël Henri Maria, z. v. H. M. van der Putten, meubelverkoper en M. G. Boors- ma, Lange Brinkweg 12. Elsje, d. v. B. P. Bos, chauffeur en L. W. Brons, Eigen domweg 75. Annie, d. v. L. Poutsma, schil der en A. Sluijs, Korte Hartiweg 21. Jo- sephus Pieter, z. v. J. P. Noordam, krui denier en J. J. Kool, Kostverlorenweg 1. ONDERTROUWD Gehardus Epeus Cou perus, 33 jaar, boordwerktuigkundige, Nieuwer Amstel en Suzanna Hermine v. Bakel, 25 jaar, stewardess, De Genestet- laan 13. Nico van Nimwegen, 28 jaar, chauffeur, Molenstraat 71 en Henrica Pe- tronella van den Bedum, 22 jaar, zonder beroep, Molenstraat 85. GEHUWD Cornelis Hilhorst, 26 jaar, metaalbewer ker, Duinweg 36 en Catharina Johanna Adriana van Hazendonk, 23 jaar, zonder beroep, Duinweg 36. Adres na huwelijk Duinweg 36. Coenraad Hagen, 23 jaar, mi litair, Zeist en Wilhelmina van Dorres- teijn, 23 jaar, zonder beroep, Vaardehoogt- weg 2. Adres na huwelijkVaardehoogt- weg 2. Manus Verwoerd, 21 jaar, land bouwer, Kostverlorenweg 7 en Engeltje van Wessel, 22 jaar, zonder beroep, Baarn. Adres na huwelijk Kostverlorenweg 5b. OVERLEDEN Johanna Catharina Koning, 83 jr., zon der beroep, weduwe van J. Kolkman, Stadhouderslaan 24. Johannes Onwezen, 86 jaar, zonder beroep, weduwnaar van O. van 't Klooster, Hartweg 4b. Jan Her man Huijskes, 70 jaar, zonder beroep, echtgenoot van A. van der Veen, Gen. Winkelmanstraat 35. Johannes de Rek, 58 jaar, directeur ener N.V., echtgenoot van G. Schusler, Bartolottilaan 1.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1