Soest leeft mee. werkster. Eventjes terzijde GROVE &HUNFEID Mouwen omhoog. Ons land moet droog. SOEST. „MERCURIUS" DOMINO de DOM H AR I Af LA ATS iA. F. 104.75 - F. 119.75 - F. 139.75 De geld-inzameling. Soest blijft niet achter in de grootse actie van naastenliefde en menselijkheid, wel ke ons volk sinds vorige week demon streert met betrekking tot de nationale ramp. Naast de vorige week in onze gemeente gehouden collecte werd Zondag in alle kerken nogmaals een collecte gehouden met het navolgende resultaat: De 3 Ned. Herv. Kerken eri „Zonnegloren" 2500. R.K. Kerk Soestdijk 1580.— R.K. Kerk Soest f 1700.— R.K. Kerk Soest-Zuid 1780.— Gereformeerde Kerk Soest 845. Gereformeerde Kerk Soestdijk 1900. Gereformeerde Kerk (art. 31) 70. Chr. Gereformeerde Kerk 120. Afd. Soest Ned. Prot. Bond 350. Doopsgezinde Gemeente Soest 169. Herv. Geref. Evangelisatie 623. Geref. Gemeente f 100. R.K. Kerk Soesterberg 917. Geref. Kerk Soesterberg 480. Ned. Herv. Kerk Soesterberg 418. Samen 13.552. De stroom van geld naar het N.R.F. gaat inmiddels door: De afdeling Soest van de Bond van Oud-Onder-Officieren besloot het ge storte inleggeld, hetwelk de leden bij eenbrachten ter financiering van een z.g. speelavond, aan het Rampenfonds af te staan. Dit bedrag was 70. De families B. en Br. schonken de in houd van de kaartpot, zijnde 5. De dames van het Kinderpostzegel-co mité zullen postzegels verkopen, geen kin derpostzegels, doch Watersnoodzegels. In hun kraampje op het postkantoor zullen zij morgen met deze zegelverkoop begin nen. De Soester Postzegel-verzamelaars, verenigd in de I.V. Philatelica Soest, schonken het resultaat van hun maande lijkse postzegel veiling aan het Rampen fonds. Een bedrag van 138.bracht de ze veiling op. Het goederenmagazijn. Naast het vele werk, dat de dames in het centraal magazijn verrichten, heb ben zij kans gezien een ontvangen wieg smaakvol aan te kleden. Dit fraaie exemplaar, waarvan wij hier bij een foto afdrukken, zal door de dames worden geschonken aan de gelukkige moeder van de eerste kleine, welke uit in de onze gemeente aanwezige evacué's zal worden geboren. Foto Politie-archief. Het centraal goederenmagazijn, in het Hoofdkwartier aan de Korte Brinkweg, zal vanaf morgen (Woensdag) geopend zijn van 912 uur en van 23 uur. Een Soester zender. Een Soester zend-amateur, de heer P. Simons, vertrok vorige week ook naar het noodgebied. Als men bedenkt, dat men in dit gebied niet meer over electriciteit be schikte, de telefoonverbinding verbroken was en de berichtgeving voor een groot gedeelte dreef op het werk van militaire instanties en particulieren, die via korte- golfzenders voor de berichtgeving zorg droegen, dan is het te begrijpen, dat iemand, die met een draagbare zender zijn diensten aanbiedt, zeer welkom is. De heer Simons, die ambtenaar is aan het gemeentelijk gasbedrijf, liet het gasbe drijf het gasbedrijf, reisde naar het nood gebied, werd in een helicoptère meege nomen, welke hem naar Goes bracht. Daar heeft hij rondgezwalkt en medede lingen en berichten overgebracht, welke door de nieuwsdienst te Den Haag wer den opgevangen. Op het politiebureau alhier, waar een in- beslaggenomen zender staat, werden de ze berichten ook opgevangen, waardoor men het nieuws gemiddeld een half uur eerder vernam dan door middel van de radio. Hoe deze inbeslaggenomen zender nog meer dienst kon doen, werd Donderdag avond bewezen. Toen verongelukte de heer Boerema Jr. alhier met een gehuurde personenauto. Hij reed op de B.W.laan te Amersfoort en slipte met kracht tegen een boom. De boom drong zich in de rechterzijde van de auto, waardoor een verpleegster, werk zaam op „Zonnegloren", die naast de heer B. zat, op slag werd gedood. De familie van het slachtoffer is woon achtig in Zeeland en dank zij bovenge noemde radio-zender was in een uur tijds het bericht van het overlijden ter plaatse. Een tragische bijzonderheid was het, dat de verongelukte verpleegster, kort voor Het ongeluk, uit Zeeland bericht had ont vangen, dat haar familie bij de over stromingsramp gespaard was gebleven. De brandspuiten terug. De twee brandspuiten van de Soester Brandweer en de Soesterbergse motor spuit zijn weer thuis. Zij hebben goed werk gedaan. Woensdag werden zij ingezet met 40 an dere brandspuiten uit Noord-Holland en Utrecht. Met millioenen liters werd het water door deze spuiten uit de polders weggezogen en Ket peil zakte in en kele dagen zo, dat Zondag het grootste deel der pompen kon inrukken. De pol der van 's Gravendeel was toen zo goed als droog. Zondagmiddag arriveerden de Soester spuiten en de mannen weer in Soest. Firma Vermolen helpt. In Middelburg helpt de firma Vermolen alhier. Deze firma beschikt over een bui tengewoon groot licht-agregaat en met dit apparaat, dat 2500 kg. weegt, trok men vorige week naar Middelburg, om daar te helpen bij de stroomvoorziening. De Provinciale Zeeuwse Electriciteits-Maat- schappij maakt van dit apparatuur dank baar gebruik. Evacuatie-centrum opgeheven. Met ingang van Woensdag a.s. worden za ken betreffende slachtoffers van de wa tersnoodramp uitsluitend behandeld op de afdeling Evacuatie ten gemeentehuize. Ook inlichtingen worden alleen daar ver strekt. „De Gouden Ploeg" is dus met ingang van Woensdag (morgen) als evacuatie-cen trum opgeheven. Onder dit motto gaan de padvinders, pad- vindsters, gidsen, verkenners, kabouters en welpen 14 Februari a.s. U weer ver lossen van veel werk en het Rampen fonds helpen aan veel geld. De hele Zaterdag, van 's morgens acht tot 's avonds zes uur, zullen zij door Soest patrouilleren om na te gaan wat er ge daan kan worden. Indien U een lap of iets dergelijks aan Uw bel of brievenbus hangt, komt er iemand bij U aan om het werk voor U te doen. Wat U zoal kunt laten doen? Roeden, schoenen, zilver en bellen poetsen, fietsen schoonmaken, tuintjes harken of sneeuw ruimen, boodschappen doen enz. enz. Mocht U haast hebben met een werkje of mocht, door onvoorziene drukte, nie mand aan de deur komen, dan kunt U ook nog opbellen en wel als U woont in Soest- Zuid, telefoonnummer 2275, voor Soest, nummer 2227 en voor Soestdijk nummer 3300. De gehele opbrengst (er wordt ge hoopt dat dit veel zal zijn), komt ten goede aan het Nationaal Rampenfonds. ZANDGAT IS LEVENSGEVAARLIJK. De politie waarschuwt tegen het spelen in de grote zand-afgraverij achter de fir ma Ruitenberg op de Beukenlaan. Hier is voor de spelende jeugd direct levens gevaar aanwezig. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingente verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en iedere Zaterdagmiddag van 14 tot 16 uur. Heren polshorloge, rozenkrans, dop van benzinetank, polshorloge, bruin herenvest, portemonnaie met inhoud, portemonnaie met inhoud, 3 sleutelbossen, zakkammetje in etui, zakmes, rijwieldynamo, medaille, grijze herenhoed, bedstel, muntbiljet van 1.jonge bruine hond, kam met spie gel in etui, koralen armband, leren school tas met psalmboekje, kindermuts, gebreide handschoen, zilveren vulpotlood, vulpen, zwarte poes, rijwielsleuteltje, bruine por temonnaie met inhoud, rood wantje, ko peren beeldje, glacé handschoen en hon- denriem met ketting. OUD-PADVINDERS GEZOCHT. Blijkens een advertentie in ons vorig nummer verzoekt de plaatselijke commis sie van de afdeling „Soest" van de vere niging „De Nederlandse Padvinders" be kend te worden gemaakt met de adres sen van de in onze gemeente wonende oud-padvinders en oud-padvindsters. De secretaris der commissie is de heer H. J. Brink, Julianalaan 8, telef. 2981. AUTOBOTSINGEN. Op het kruispunt Soesterbergsestraat- Birkstraat remde een automobilist zijn personenauto af, om het verkeer over de Birkstraat voorrang te geven. Een achter hem rijdende personenauto stopte ook, doch de wagen gleed over het gladde wegdek door en botste tegen eerstgenoem de wagen. Beide wagens werden bescha digd. Op de Laanstraat reed een vrachtauto, bestuurd door W. alhier. Toen deze zijn wagen linksaf een erf wilde doen oprij den, werd de vrachtauto ingehaald door een personenauto, bestuurd door K. uit Hoogland. De personenauto werd door de vrachtauto gegrepen en beschadigd. HUMANISTISCH VERBOND. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de gemeenschap Soest van het Hu manistisch Verbond werd als voorzitter gekozen de heer Th. W. Polet. Aan de scheidende voorzitter, de heer J. de Vries, die naar elders vertrok, werd dank ge bracht. Hem werd een schilderstuk van Mevr. Bolle-Nijburg aangeboden. Besloten werd te trachten een afdeling van „Humanitas" op te richten. GESLAAGD. Te Utrecht slaagde voor het examen Cou peuse mej. N. v. d. Broek, leerlinge van de Ensaid-school, Talmalaan 27. BESCHERMING BEVOLKING. In de afgelopen week is bij het organise ren van hulp en onderdak aan de slacht offers van de Ramp wel gebleken, dat de Bescherming Bevolking reden van be staan heeft. Door de toewijding van het kader van de organisatie B.B. en de hulp vaardigheid van onze bevolking kon na één etmaal onderdak voor meer dan 2000 evacué's worden aangeboden en dat alleen in Soest. Wij hopen, dat er nooit oorlog zal komen, maar laten wij klaar staan, ook in vredes tijd. Men kan zich als vrijwiliger opgeven, zo wel voor de plaatselijke B.B. als voor de z.g. Rijks Mobiele Colonnes. Aanmelding kan geschieden aan het Ge meentehuis; het Bureau van Politie; het rayonhoofd, de heer L. 3. Dijkstra, Verl. Talmalaan 11a en bij de wijkleiders en blokhoofden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië m.s. „Talisse" (12 Febr.). Nw. Guinea m.s. „Langkoeas" (12 Febr.). Ned. Antillen m.s. „Willemstad" (17 Febr.). Surinames.s. „Cottica" (18 Februari). Unie van Zuid Afrika en Z.W.-Afrikam.s. „Oranjefontein" (10 Febr.). Canada s.s. „Rijndam" (12 Februari). Australië en Nieuw Zeeland m.s. „Fairsea" (12 Febr.). Argentinië, Bolivia, Chili, Paraguay, Uruguay en Bra zilië m.s. „Alhena" (11 Febr.). DIERENBESCHERMING OVER JANUARI. /Een ware regen van klachten kwam in over het grote aantal strikken, geplaatst in de Soester Duinen, op de Eng, maar bovenal in de omgeving Bosstraat-Den Blieklaan (terrein Waterleiding). Verschei dene katten en andere kleine huisdieren raakten in deze strikken vast. De inspecteur en verschillende leden van de Vereniging tot Bescherming 'van Die ren hebben vele strikken verwijderd. Door toedoen van de inspecteur werd de ligging van een hond verbeterd. Het dier was gehuisvest in een natte garage en had tot ligplaats een enkele zak. Verscheidene catapulten werden bij de jeugd in beslag genomen, mede door de bemiddeling van een schoolhoofd. Het raadselachtige verdwijnen van vele katten in de omgeving Oude Utrechtse- weg heeft de aandacht van de inspecteur, die reeds een vermoeden heeft omtrent de daders. BIJENHOUDERS BIJEEN. Op de goed bezochte jaarvergadering van de Soester Bijenhouders bleek, dat het af gelopen jaar voor de vereniging gunstig was. Voor de bijenvolken, die zich in het voorjaar uitstekend ontwikkelden, war de natte zomer funest. De honingdracht van de volken, die op de heidevelden wa ren geplaatst, was in het algemeen te gengevallen. In het fruitland "en in de Noord-Oostpolder was de dracht goed. Het aantal leden bleef stabiel, terwijl dank werd gebracht aan de heren A. v Dooren en G. Grijze voor het vertonen van de Bijenfilm. De penningmeester meldde een behoor lijk batig saldo, terwijl de heren M. Ro denburg en P. C. v. Heijst als leden van de nieuwe kascommissie werden gekozen. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heren Burger (voorzitter) en J. K. Thomasze (secretaris) herkozen. Besloten werd de Soester bijenvolken dit jaar in de omgeving van Bunnik te plaat sen. Als afgevaardigde naar de algemene ver gadering, welke deze zomer te Utrecht wordt gehouden, werd benoemd de heer Grijze. Na de rondvraag volgde het gebruikelijke bijenpraatje van de heer J. v. Elmpt, waarin leden vertelden van hun ervarin gen van de afgelopen zomer. AUTO SLIPTE IN DE BOCHT. Gistermiddag had op de Soesterbergse- straat, nabij het Sanatorium „Zonneglo ren", een ernstige autobotsing plaats. Te ongeveer 5 uur reed de bestuurder van een bestelauto, S. uit Amsterdam, vanuit de richting Soesterberg door de beruchte bocht ter plaatse, met een snelheid van ongeveer 65 k.m. per uur. In de bocht begon de auto te slippen en, om niet uit de bocht te vliegen, heeft S. waarschijnlijk zijn stuurwiel naar links gedraaid. Het gevolg was, dat hij op het linker weggedeelte kwam, waar 'n Volks wagen, bestuurd door J. G. K. uit Utrecht, uit de richting Soest naderde. Met een harde klap botsten beide wagens tegen elkaar, waarbij de Volkswagen zeer zwaar werd beschadigd. Door de botsing werd S. uit zijn auto geslingerd en kwam op het wegdek terecht. S. liep een ernstige wonde aan het achterhoofd op, alsmede een hersenschudding en di verse verwondingen. K. brak zijn linker enkel. Beiden werden per ziekenauto naar het ziekenhuis „De "Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht, waar S. werd opgenomen. K. kon, na medische behan deling, naar zijn woning te Utrecht wor den overgebracht. R.K. VROUWENGEMEENSCHAP. Het bestuur van de R.K. Vrouwengemeen schap in de parochie Soestdijk verzocht ons te melden, dat, om reden van diep medeleven met de ramp in de noodge- bieden, de aanvankelijk bedoelde Vasten avondviering op 13 Februari a.s. niet doorgaat. GESLAAGD. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht slaagde voor het veearts-examen de heer F. P. A. Kuyper alhier. Voor het candidaats-examen scheikundig ingenieur slaagde aan de Technische Ho geschool te Delft de heer F. H. Lommen alhier. Voor het dagelijks in de avonduren schoonhouden van onze kantoren vragen wij een Persoonlijk aanmelden met referenties aan de fabriek, op Woensdag 11 Februari. Papierwaren- en Golfcartonfabriek KOSTVERLORENWEG - SOESTDIJK OMMEKEER. Mensen zijn toch wonderlijke wezens Als alles „gewoon" is, als het leven zich voortbeweegt langs lijnen van geleidelijk heid, zijn wij er maar al te vaak op uit, onszelf te bevoordelen ten koste van an deren. Dan denk je wel eens wij zijn een troep verscheurende dieren bij el kaar. de enkele goeden, U en ik, niet te na gesproken. Maar zietNauwelijks gebeurt er iets, dat voor een grote of ook wel eens voor een kleine groep mensen een ramp betekent, of die zelfzuchtige mens slaat om als een blad aan een boom. Alle eigen moeilijk heden ter zijde stellend, zet hij zich vol ledig in, om te helpen wat hij kan, om het leed der getroffenen zo veel mogelijk te verzachten. Gelukkig, zo is de mens óók. Bij de ramp die ons land trof, heeft het mij innig goed gedaan, dat er dadelijk en zo spontaan van alle kanten hulp werd geboden. Er werd niet gevraagd naar ge zindheid of naar religie. Daar was nood, er moest hulp worden geboden. En die hulp. kwam. Ik heb gezien, hoe een paar oude mensjes met gelukkige gezichten, omdat zij wat konden doen, aan een der verzamelpun ten van kleding een van ouderdom groe ne, maar toch nog goede en stevige win terjas kwam brengen. Het was hen aan te zien zij hadden het zélf niet breed, maar zij gaven van hun nooddruft wat zij konden missen. Ik zag ook hoe anderen „zo maar" een luxe auto vol flinke onder- en bovenkle ding meegaven,, hoe zij uit hun linnen kasten goederen te voorschijn toverden, die zij zeker in gewone omstandigheden nooit zouden willen missen. Nu welWij moeten helpen Jong en oud, rijk en 'arm deed wat hij of zij kon om de grote nood te lenigen. Ik ben trots op mijn volk Grote bedra gen worden overgemaakt naar het Natio nale Rampenfonds, maar ook het „pen- ninkske der weduwe" wordt hier ontvan gen. Onze Koningin keek de garderobe na en Zij was, op dit ogenblik, de gelijke van de eenvoudige mensjes, die hun win terjas wegschonken. Nederland was één. Met enthousiasme wierp een groot aantal jonge en oudere mensen zich op de col lecte, welke voor de slachtofers van de watersnood werd gehouden. Ja, ons volk vertoont in deze droeve dagen een ver heugende eenheid, waarbij het menselijk medeleven een eerste plaats heeft inge nomen. Zo is het goed Straks zal het weer anders zijn. Dan zal de leus „eten of gegeten worden" weer opgeld doen. Jammer genoeg wel. Wat zou onze samenleving mooi zijn, als wij zo'n spontane hulpactie méér konden beleven. Maar dan zonder zo'n verschrikkelijke nationale ramp

Soester Courant | 1953 | | pagina 2