VAL DA Hulp in nood. „DE RAMP'7^ VE NEMA Mouwen omhoog Werk - werk - werk Meningen van onze lezers. - SOEST. IN DE HOEK. Verkoudheid SOESTERBERG. VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953. 31e JAARGANG no. 12. SOESTER (COURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Amerikaanse ministers vergaderden om te beraadslagen over te bieden hulp aan de getroffen gebieden in Nederland, En geland en België. Wonderlijke samenloop van omstandig heden. Nauwelijks is de Marshall-hulp af gelopen of een ramp treft een deel van West-Europa, waarvan de gevolgen zeer waarschijnlijk nieuwe hulp nodig maken. Is er een overeenkomst tussen beide soor ten hulp? Is er verschil tussen de hulp die generaal Marshall bracht en die van generaal Eisenhower Er is een overeenkomst. Toen in 1945 Europa „drooggelegd" was van de nazi's, was dat gebeurd door een gezamenlijke krachtsinspanning. Maar hóe zag dat Eu ropa er uitWe hoeven er, bijna acht jaar later, niets over te zeggen. Het was erg. Het moest zichzelf hervinden, het moest zijn plaats hervinden in Europa, en in de wereld. Het kon niet, evenmin trouwens als Europa. Het jaar 1945 zijn we doorgekomen, het jaar 1946 eveneens. Eigenlijk levende van de ene dag in de andere, al leek het ogen schijnlijk, dat we een beetje tegen de wal opkrabbelden. Maar toen kwam de langdurige winter van '46 op '47 en het bleek, dat het tekort aan steenkool, dat èr toch al was, nij pender was dan tevoren. Noch Nederland noch Europa had voldoende middelen om voldoende kolen te delven. En na die koude winter kwam een droog voorjaar, dat de graanpositie zorgelijk maakte. Er moest worden geholpen, maar hoe De hulp kwam, maar niet in d;e vorm van weldadigheid. Amerika vroeg Europa met een plan te komen om de organisatie van de huishouding op te zetten. Die or ganisatie op papier was natuurlijk niets. Ze kon pas beginnen te werken wanneer men machines, landbouwwerktuigen, ge reedschappen had om méé te werken. En daar zou Amerika dan voor zorgen. Was de zaak eenmaal op gang, dan kon Eu ropa met z'n eigen uitrusting zelf de dingen maken, die het nodig had. En wat het zelf niet maken kon, kon het dan ko pen met goederen, die het zelf wel maak te maar niet opmaakte. Dat klonk allemaal mooi. Helaas kwam er al direct tegenslag. Want tot 1947 had-» den we allemaal nog zo'n beetje het idee, dat Europa tot de Oeral reikte en Frank rijk en Engeland vroegen Rusland dan ook of het mee wou doen meti de Mars hall-hulp. Het antwoord was „neen". En sindsdien is Europa gehalveerd. Goed dat was Ruslands zaak, maar het Westen dat overbleef sloeg aan het rekenen, het organiseren en het incasseren. En inderdaad, we gingen vooruit. Zowel in Nederland als in Europa. Het had vlug ger gekund, gemakkelijker, met minder omhaal, maar we waren op weg. Met z'n allen, maar toch ook ieder voor zich zelf Want met het kopen van dingen uit het buitenland ging het niet zo vlot. Kopen gaat gepaard met geld en ieder land wou zijn geld zo waardevol mogelijk houden, waarom het de onderlinge in wisselbaarheid van de nationale geld soorten aan banden legde. We kunnen het hier niet volledig uit de doeken doen, maar om een vergelijking te gebruiken in plaats van dat 'n vracht schip door een lang recht kanaal vaart zonder sluizen, moet het nu door een kanaal, waarin vele malen moet worden geschut en soms gaan de sluisdeuren maar op een kiertje open. Denk maar eens aan onze kaas naar Amerika of onze eieren naar Duitsland. Ondanks al deze dingen ging het toch de goede kant op. Totdat in 1951 Korea kwam en alles duur maakte. Vooral de grond stoffen Enkele Europese landen profiteerden er van, maa Nederland had geen dure grond stoffen aan te bieden. Het had ze alleen maar nodig. En wat had het om die dure dingen mee te betalen? Dingen waar in die dagen in de wereld geen vraag naar was. En dat terwijl elke dag méér mon- Dames- en Heren kleermakerij Uniform- en Livrei- FEBRUARI-AANBIEDING Colbertcostuums, Mantelcostuums en Mantels f175.en f185. F. C. Kuijperstxaat 10 - Telefoon 2803 De padvindsters en padvinders, De gidsen en de welpen, Verkenners en kaboutertjes Gaan ook een handje helpen. Van 's morgens acht tot 's avonds zes Kunt U hen dus ontbieden, Want Zaterdag staan zij gereed, Die flinke jongelieden. De goede daad der padvinders Maken zij zich steeds eigen, Zij zullen daarom Zaterdag Volop karweitjes krijgen. De padvinders gaan héél de dag De mouwen hoog opstropen, Ten bate van het Rampenfonds Slaan zij geducht aan 't lopen. Zij willen alles voor U doen, Die meisjes en die knapen, Zij zullen voor dat grote doel Veel geld bijeen gaan rapen. Onder het motto „Mouwen hoog" Slaat héél de troep aan 't speuren, Of er een lap hangt aan de bel, Want daar moet het gebeuren! „Mouwen omhoog, ons land moet droog De slagzin dezer dagen, Wordt oorzaak dat men huis aan huis Padvindershulp zal vragen. Zet dus die jongelui aan 't werk, Want heus zij willen tonen, Dat héél hun wens is dat ons land Weer droog is te bewonen E. VAN EEDEN. den moesten worden gevoed, elke dag méér jonge mensen om een plaats aan de werkbank en om gereedschap vroegen. Een ramp stond voor de deur, een on heil, dat alleen onderkend werd door des kundigen en dat zich niet luid aankon digde. We kregen toen de besprekingen. Con sumptie-beperking. Overheids-bezuinigin- gen. Minder investering. De ramp kon worden afgevoerd door de opofferingen, die het gehele volk zich getroostte. En nu waren we dan zover, dat we het zonder Marshall-hulp konden stellen en opnieuw, maar nu groot en duidelijk en zichtbaar voor iedereen, is er „de ramp". Wanneer straks het eerste verse leed niet meer schrijnt, staan we, zij het op klei nere schaal, in dezelfde situatie als in 1945. In een leeg stuk land waar alles, niet van de grond af maar van onder de grond uit, opnieuw moet beginnen. Precies dezelfde situatie De hulp vloeit over de grenzen, zoals het water over de dijken vloeide. De binnenlandse hulp vormt front naar de zee. Grenzen, politieke en godsdienstige schotjes zijn weggevallen in de aanval op onze erf vijand. Die aanval wordt een overwinning, daar aan twijfelt niemand, maar het wordt er een op de lange duur en zo lang zullen we stuk voor stuk harder moeten werken en soberder moeten leven om de verloren gegane goederen te vervangen. Dit zal moeten gebeuren in dezelfde een dracht, die Nederland nu te zien geeft en met hetzelfde overleg waarmee het juist in deze dagen, de Amerikaanse hulp overbodig maakte. Afgezien van oorlog bestaat er voor een volk haast geen groter gesel dan werkloosheid. Het is niet alleen de verarming, die daarmee gepaard gaat, maar vooral het ontmoedigende van het leeg lopen, het gevoel overbodig te zijn. Wat moet men van een samenleving denken, die de arbeidskracht van zijn burgers niet kan gebruiken en die hun geen bestaan en geen bestaansreden kan geven. Dat is zo teleurstellend, dat om die reden werkloosheid veel erger is dan alleen maar een tekort aan inkomen. Dat laatste, de overgang van het zelfverdiende loon naar de ondersteuning is uit financieel oogpunt al erg genoeg, maar de morele klap die men er van krijgt, is nog veel en veel groter. Daarom is in vredestijd de strijd tegen de werkloosheid een der aller voornaamste pichten van de regering. Zo voor de hand liggend als deze plicht is, zo moei lijk is het hem na te leven. Men heeft wel gemeend, dat het in het vermogen van de overheid ligt voldoende bestaansmiddelen voor alle burgers te scheppen. De ervaringen, die na 1945 zijn opgedaan, hebben echter dui delijk bewezen hoe beperkt de macht van de overheid in dit opzicht is. Ondanks alle con trole op in- en uitvoer en op de besteding van het geld, ondanks hoge belastingen, cre- dietbeperking, dividendstop, loonstop, enz., is het thans overduidelijk dat de regering de conjuctuur niet in de hand heeft. Zij is niet bij machte om te zorgen dat er altijd voor iedere burger, die werken wil, inderdaad werk is. Wie aan deze onmacht mocht twijfe len, bedenke dat we op het ogenblik om streeks 180.000 werklozen hebben, ondanks alle pogingen van de regering om de conjunc tuur en de werkgelegenheid te beheersen. Toen het nieuwe Kabinet het vorige jaar optrad, werd enkele dagen daarna in de Troonrede verklaard dat de verruiming van de werkgelegenheid de voorrang zou hebben bij het werk van de regering. Het heeft ge ruime tijd geduurd eer die plannen tot ver groting van de arbeidskansen nader werden toegelicht en opening van zaken heeft de re gering nog nooit gegeven. Niettemin zijn wel enkele plannen verduidelijkt en deze komen neer op het doen uitvoeren van openbare wer ken op groter schaal, op een versnelling van het bouwprograihma en op het uitbetalen van oorlogschade, waardoor geld beschikbaar komt voor nieuwe bestedingen. Inmiddels heeft minister Suurhof laten doorschemeren dat er behalve deze uitgaven nog een paar honderd millioen aan credieten beschikbaar gesteld moeten worden, zodat voor de bestrijding van de werkloosheid omstreeks 400.- millioen zal worden gebruikt. Dit houdt waarschijnlijk verband met berekeningen van het Centraal Planbureau, volgens welke elke besteding van 100 millioen leidt tot een vermindering van het aantal werklozen met 10.000. Met 400 millioen kan dus het aantal werklozen worden verminderd met 40.000. Nu heeft men ook becijferd dat bij de tegenwoordige toestand de gemiddelde werkloosheid over het gehele jaar genomen tussen 130.000 en 140.000 zal schom melen, terwijl men 95.000 werklozen als „nor maal" zou willen beschouwen. Met die 400 millioen zou men dus die „normale" werkloos heid kunnen bereiken. Dit is wel een zeer theoretische benadering van het werkloosheidsvraagstuk, die boven dien minstens een kleine 100.000 man in de kou laat staan. Erg bemoedigend kunnen wij dit niet vinden. Wij geven toe dat de regering weinig anders dan lapmiddelen kan aanwen den. Zij kan natuurlijk meer huizen laten bouwen, meer scholen en meer kerken, zij kan kanalen laten gravert en bruggen bouwen, wa terleidingen aanleggen en rioleringsplannen uitvoeren, zij kan de bewapening verder op- Deze fijne smaak is mij bekend Baarnse Banketbakkerij A. ROETMAN BURG. GROTHESTRAAT 57 - TEL. 2835 voeren, maar zij kan heel weinig doen aan de verruiming van de uitvoer. Zij is niet bij machte te zorgen dat de producten van onze landbouw en industrie in grotere hoeveelhe den over de grenzen gaan. Het is ook de over heid niet, die nieuwe bestaansmiddelen ont dekt of die uit harde noodzaak een plaatsje onder de zon bevecht voor nieuwe bedrijven. Dat kan alleen het bedrijfsleven zelf en daar om is naast alle werkverruimingspolitiek voor al nodig dat men dit bedrijfsleven aanmoedigt en meer armslag geeft. Het zijn de landbouw en de industrie, die de producten moeten voortbrengen, waarmee wij de kost kunnen verdienen en het zijn de handel en het transportbedrijf, die moeten zorgen dat zij, waar dan ook ter wereld, hun bestemming vinden. Wil men dat wij de dreiging van de werkloosheid overwinnen, dan moeten wij niet terugvallen op 'n lening voor de werkloos heidsgevolgen, doch in de eerste plaats zor gen dat het bedrijfsleven kan ademhalen en aldus een grotere activiteit kan ontplooien. Het zijn merkwaardig genoeg de verslagen Duitsers, die dit aan de wereld laten zien; het wordt tijd dat Nederland eveneens agres siever in het economisch strijdperk treedt. WAARIN EEN GROTE OMROEP KLEIN KAN ZIJN. Velen, en zeker niet in de laatste plaats AVRO-leden, zullen in de afgelopen week een gerechtvaardigde ergenis hebben voe len opkomen. Blijkbaar bestond er tussen een Rege ringsinstantie en het bestuur van deze Omroep een verschil van mening omtrent de wijze waarop berichten betreffende watersnood en hulpverlening moesten worden omgeroepen. Wat hiervan met de feiten in overeen stemming was, en wat naar het rijk der fabelen dient te worden verwezen, zal althans op dat tijdstip wel niemand on der de millioenen die met angstige be klemming aan hun toestel zaten, hebben geïnteresseerd. Een in verontwaardiging overgaande ver bazing heeft zich zeker van velen mees ter gemaakt, toen het AVRO-bestuur, bij monde van haar Voorzitter, de luisteraars eens haarfijn ging uitleggen op welke perfecte wijze deze Omroep zich van haar taak had gekweten, en hoe anderen daar in de volgende dag schromelijk waren te kortgeschoten. Wie niet door het omdraaien van de knop van zijn toestel de Heer De Clerq het zwijgen oplegde, was genoodzaakt een oratio pro domo aan te horen, waar nie mand op zat te wachten. Het gfval mooHo on i .4 tm<v i;^ de voorwaarden voor het houden van kip pen en konijnen door de huurders van de door de gemeente nieuw gebouwde wo ningen. c. Besluit van Gedeputeerde Staten tot goedkeuring van het raadsbesluit van 28 November 1952, nr. 1067, strekkende tot verlenging van de termijn van ontrui ming voor de onbewoonbaar verklaarde woning Nieuwstraat 32. d. De door Gedeputeerde Saten vastge stelde gemeente-rekening en bedrijfsre- keningen dienst 1949. e. Schrijven van de directie van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, inhoudende de mededeling, dat binnenkort tegemoet kan worden gezien het plan met kostenraming betreffende verbreding van de spoorweg overgang te Soestduinen. f. Verzoek van het Bestuur der Centrale van Katholieke Militaire tehuizen te Voorburg om subsidie met voorstel het te behandelen bij de begroting voor 1954. 3. Verzoek van C. Samsom te Soest om ontheffing van het bepaalde in de ver ordening ex art. 4, le lid, 2e der Hinder wet, ten behoeve van de oprichting van een autoplaatwerkerij en lasserij in de kom der gemeente. 4. Voorstel tot verlenging van de termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woning Van Weedestr. 25-25b. 5. Crediet-aanvrage voor aanschaffing van leerboeken ten behoeve van de open bare u.l.o.-school. 6. Vaststelling van besluiten tot het ver lenen van medewerking ingevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 a. Aan het R.K. Schoolbestuur te Soest voor verbetering van de verlichting in de leslokalen van de R.K. Meisjesschool voor g.l.o. b. Aan hetzelfde schoolbestuur voor eni ge veranderingen ten behoeve van de u.l.o.-school, behoudens één onderdeel, hetwelk wordt geweigerd. c. Aan het Bestuur der Vereniging „Een School met de Bijbel" te Soest voor uit breiding der u.l.o.-school met twee loka len en berg- en kleedruimte aan het gymnastieklokaal. 7. Voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren vakonderwijs voor de openbare u.l.o.-school voor het jaar 1953. 8. Voorstel tot vaststelling van de voor schotten op de gemeentelijke vergoeding over 1953 toe te kennen aan de bijzondere scholen voor g.l.o., u.l.o. en v.g.l.o. 9. Voorstel tot toekenning van een voor schot op de gemeentelijke vergoeding ex art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 over 1952, ten behoeve van de nieuwe i R.K. school aan de St. Willibrordusstraat. 10. Voorstel tot vaststelling van de ver- VTgveUriig vaAuuuciwijj yum -kiqujatre jaren, een zó miezerige indnA, da' mijn* schoien over het jaar 1951, eerste impuls was, mij als AVRO-lid te« Voorstel tot vaststelling van het be- doen schrappen. In luttele minuten zag deze Omroep kans méér goodwill en sympathie te verspe len, dan zij met tien blinde-geleidehonden- acties wist te winnen. HERMAN WELCKER. Soestduinen. EEN NATIONALE UITGAVE. Zoals reeds eerder is bekendgemaakt, zal binnenkort een fotoboek over de ver schrikkelijke watersnood verschijnen on der de titel „De Ramp". Wij vermenen thans nog, dat H.M. Ko ningin Juliana voor deze uitgave, die ver schijnt ender auspiciën van de Vereniging ter bevordering van de .belangen des Boekhandels, een voorwoord heeft ge schreven, dat in facsimile zal worden ge reproduceerd. „De Ramp" zal het enige boek zijn, dat een beeld geeft van de ontzettende ge volgen van de watersnood, opdat deze uitgave, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het Nationaal Rampen fonds, in een zo groot mogelijke oplage verspreid kan worden. Papierfabrikanten, drukkers, binders, cli chémakers, de erkende boek- en kantoor boekhandel en alle andere instellingen en personen, die op enigerlei wijze bij de samenstelling, vervaardiging en ver spreiding van het boek betrokken zijn, hebben spontaan hun belangeloze mede werking aan deze nationale uitgave toe gezegd en reeds wordt het benodigde papier vervaardigd op de machines van Nederlandse papierfabrieken. In overleg met het Nationaal Rampen fonds is een uitgave voor het buitenland in voorbereiding. Het boek, waarvan de eerste druk 50.000 exemplaren zal bedragen, kost 3.50 zo dat - wanneer deze eerste oplage uitver kocht is - een bedrag van 175.000.— aan het Nationaal Rampenfonds afgedra gen kan worden. Reeds thans blijkt, dat de belangstelling voor het boek „De Ramp" bijzonder groot is - laat ons hopen, dat deze eerste oplage spoedig door een volgende gevolgd kan worden, niet alleen opdat velen een blij vend beeld zullen bezitten van de ont stellende watersnood - maar ook - en in de eerste plaats - opdat een nog groter bedrag overgemaakt kan worden aan het Nationaal Rampenfonds. „De Ramp" zal 96 pagina's tellen, 100 foto's bevatten en reeds binnen enkele weken verschijnen. De intekening bij de boekhandel is opengesteld. Mogen ook hier velen van hun medeleven blijk ge- GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Maan dag 23 Februari 1953, te 19.15 uur, ter behandeling van de volgende agenda 1. Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 28 November 1952. 2. Ingekomen stukken. a. Rapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten betreffende controle van diverse ad ministraties over het 4e kwartaal 1952. b. Mededeling van B. en W. betreffende! drag per leerling aan de bijzondere b.l.o. scholen voor 1953. 12. Vaststelling van een besluit tot afwij zing van het verzoek van het bestuur van de 's Gravenhaagse Vereniging voor Gezondheidskolonies inzake toepassing v. art. 34 van het Besluit Buitengewoon La ger Onderwijs 1949, inzake vaststelling van de vergoeding over het jaar 1951 ten behoeve van het Van Arkel Instituut in deze gemeente. 14. Voorstel tot uitvoering van een werk gelegenheidsobject (Koninginnelaan-Re- gentesselaan) met aanvaarding van een rijksbijdrage. 15. Voorstel tot toekenning van een sub sidie aan de Stichting der Ned. Herv. Gezondheidszorg „De Wijkverpleging" te Soest voor 1953. 16. Voorstel tot het bouwen van 5 wo ningwetwoningen te Soesterberg. 17. Voorstel ot het bouwen van 2 ambts woningen voor personeel gemeentewer ken aan de Lange Brinkweg en 1 ambts woning bij het Soester Natuurbad. 18. Verzoek van J. G. A. Batenburg om eervol ontslag als gemeente-secretaris we gens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd met voorstel van Burgemees ter en Wethouders. 19. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen, te weten a. Aankoop van een perceel bouwland nabij de Prins Benrhardlaan van C. v. d. Berg. b. Aankoop van grond gelegen nabij de spoorlijn Baarn-Amersfoort van Mej. J. C. Beversen en verkoop van een gedeelte van deze grond aan J. de Bruin. c. Aankoop van grond voor verbreding van de Klaarwaterweg van W. v. Schoon- horst. d. Aankoop van grond ter verbreding van de Middelwijkstraat van diverse personen e. Aankoop van grond ter afronding van het natuurreservaat Korte Duinen van Mr. J. van Nes. f. Aankoop van grond nabij de Nieuw straat van G. Sijberden. g. Voorstel inzake regeling van de scha deloosstellingen voor ten behoeve van het vliegveld Soesterberg gevorderde ge meente-eigendommen. h. Verkoop van een perceel grond nabij de Heideweg aan J. Klomp. i. Verpachting van een perceel grond ge legen nabij de Bartolottilaan aan D. Lam. j. Voorstel tot instelling van een rechts geding inzake verlenging pachtcontract met A. Mulder. k. Voorstel tot aanleg van een Parkeer terrein e.a. op het gemeenteterrein gele gen aan de Rademakerstraat-Kampweg BIJ KEELPIJN PASTI LUES VOLKSUNIVERSITEIT. De lezing van de heer Klaarhamer voor de Volksuniversiteit is wel doorgegaan en voor hen, die aanwezSg waren, was het goed eens enkele uren de aandacht te richten op iets anders dan de stroom van berichten, die ons elke dag onafge broken bereikten, de een nog al somberder dan de andere. Het onderwerp der voordracht was het oer-oude epos over Gilgamesj, de koning van Uruk uit het oude Mesopothamie, opgetekend ca. 5000 jaren geleden. Voorgelezen werd het gedeelte, waarin Gilgamesj verteld, hoe hij naar zijn groot vader Uta-napisjtim trok, om van hem te vernemen, hoe deze onsterfelijkheid had verkregen, waarop aan Gilgamesj het ver haal gedaan werd van de grote vloed, die een groot gedeelte van Zuid-Mesopotha- mie bedekte het oud-Babylonische ver haal van de „Zondvloed". Uta-napisjtim had op raad van een der Goden een grote schuit gebouwd, waarin hij zijn familie onderbracht en al wat hij bezat. Na 7 da gen kon hij deze weer verlaten en aan de Goden offeren. Deze verleenden de geredde en zijn vrouw het eeuwige le ven. Van hem ontving Gilgamesj het kruid, waardoor hij telkens verjongd zou worden. Een slang roofde dit kruid ech ter, zodat Gilgamesj een sterfelijk mens bleef. Na de pauze werd aan de hand van licht beelden de hoogstaande cultuur belicht van de tijd, waarin Gilgamesj leefde, de tijd na de grote vloed. Getoond werd de schatten, welke in de koningsgraven gevonden waren in Ur, de dicht bij Uruk gelegen stad, welke bij opgravingen in 1927, '28 en '29 waren gevonden door Sir Woolley. Er was een goed contact tussen hoorders en spreker, het was een leerzame avond. VROUWEN-WERELDGEBEDSDAG. Het doet prettig aan te constateren, dat het woord „Vrouwen-Wereldgebedsdag" langzamerhand voor velen geen onbeken de klank meer is. Ook dit jaar zullen alle vrouwen, waar ook ter wereld, op de Vrijdag in de eer ste Lijdensweek te samen komen om hun verenigd gebed tot God op te zenden. De vrouwen van Centraal-Afrika, dat het donkere werelddeel wordt genoemd, stel den de liturgie samen en roepen ons op om te „Wandelen als kinderen des Lichts" Het is niet alleen Afrika, dat in het duis ter zit. Overal op de wereld heerst don kerheid, ook over vele gebieden en in vele mensenharten in ons eigen land. Welk een voorrecht juist nu de boodschap van Gods Licht en van Zijn Liefde voor alle mensen te mogen uitdragen. Laten wij dan in gemeenschap met de Christen vrouwen over heel het rond der aarde ons opmaken om van dat Licht te getuigen, opdat de wereld zie en ge- love Zoals ook vorige jaren zullen op drie plaatsen in ons dorp de bijeenkomsten worden gehouden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit blad van a.s. Dinsdag en naar de raambiljetten. R.K. VROUWENGEMEENSCHAP. Omdat het parochiehuis tijdelijk dient als magazijn voor de ingezamelde goederen, had de bijeenkomst van de R.K. Vrou wen Gemeenschap plaats in 't Oranje- Hotel. Mevr. v. Zadelhoff opende met een ge bed voor de slachtoffers van de waters nood en maakte bekend, dat de vasten avondviering niet door gaat en 't hier voor uitgetrokken geld gestort is in het Rampenfonds. Hierna sprak Mgr. Ant. Jansen uit Utrecht over „De praktijk van de voorlichting" neergelegd in zijn leerzaam boek van die naam, dat door vele aanwezigen werd besteld. Twee witte missiezusters, waarvan één een kind is van een familie in de pa rochie, spraken op zeer interessante wij ze over hun werk in Arabië en Afrika. Deze avond was om haar belangrijkheid eveneens toegankelijk voor heren en niet- leden. AANBESTEDING. Woensdag werd, in restaurant „Zonne- heuvel", door architect J. Pilot aanbe steed de bouw van een landhuisje aan de Plasweg. De navolgende inschrijvingen kwamen binnen E. C. Higler 16.900.—. D. C. Stam 17.680.R. C. v Suydam 17.726. J. v. Geytenbeek 17.800.—. H. W. van Asch f 18.390.—. E. Kareisen 19.187.—. K. Stulp 19.350.—. H. v. Asch 19.400.-. G. v. d. Berg 19.500.—Firma v. Breu- kelen 20.400.—. Wed. v. Breukelen 20.800.—. G. v. Egdom 20.840.—. A. H. v. Logtenstein 21.000.A. 't Lam 21.000.—. Alle inschrijvers zijn te Soest gevestigd. De begroting was vastgesteld op 16.750.-. DE NOOD AANPAKKEN DOOR ZEGELS PLAKKEN. In het bekende kraampje in het post kantoor worden door de dames thans „watersnood-postzegels" verkocht met 'n frankeerwaarde van 10 cent en een toe slag van 10 cent. De opbrengst van deze toeslag zal geheel ten goede komen aan het Nationaal Rampenfonds. De waters nood-zegels zijn tot en met 31 Maart a.s verkrijgbaar en blijven geldig tot eind 1954. Het watersnoodzegel is het gangbare 10- cents-zegel met de beeltenis van H.M. de Koningin, voorzien van de opdruk „1953 Watersnood". APOLLO CONCERTEERDE. De Mannenzangvereniging „Apollo" be stond onlangs 30 jaar en de herdenking van dit jubileum had Dinsdagavond plaats met een concert, dat gegeven werd in het gebouw Religie en Kunst, onder di- rigentie van Chr. Burgers uit Utrecht. Dat de zaal niet geheel gevuld was, kon gevoeglijk op rekening van de tijdsom standigheden worden geschoven, doch de belangstelling voor dit concert, waarvan ook de Burgemeester blijk gaf, was toch behoorlijk te noemen. De voorzitter, de heer E. van Eeden, deel de mede, dat het programma zou worden voorafgegaan door het „Ecce quo mode moritur", zulks ter herdenking van de vele slachtoffers der watersnood. Na dit nummer volgde het programma, dat werd ingezet met „Popule Meus" en „O bone Jesu" van Palestrina. Een goed gedragen Ave Verum van Mo- zart ging vooraf aan het optreden van Martha Maria Schubert, een Tjechische sopraan, in Utrecht woonachtig. Bij alle ellende, die hoofd en hart ver vullen, of misschien wel juist daardoor, ben ik uitermate nieuwsgierig hoe de Regering aanstonds, wanneer de dijken dicht zijn en het water is weggepompt, de wederopbouw van alle verwoeste wo ningen aan zal vatten. Ik ken de afschuw, die onze Regering heeft voor de z.g. montage-woningen en de voorkeur, die zij heeft voor de gebrui- gelijke in baksteen opgetrokken huizen. Ondanks onze nijpende woningnood kon de Regering, zelfs in die gemeenten, die er zich bij uitstek voor leenden, er nooit toe besluiten de grootste nood snel op te heffen door degelijke pre-houses neer te zetten. O, ik weet de nadelen wel van die mon tage-woningen en ik weet ook wel, dat de kwaliteit van bakstenen huizen het op de duur wint en al dat soort dingen meer. Maar er moeten nu huizen uit de grond worden gestampt, de mensen moeten een dak boven hun hoofd hebben en de za ken moeten weer draaien. In de oorlog bouwden de Amerikanen Liberty-schepen. Het waren walgelijke dingen en volgens de vakmensen „rot schuiten". Maar de Amerikanen bouw den ze in 4 of 5 dagen tijd en we wonnen de oorlog juist door die boten. Zo goed als er foen geen tijd was op mooie vrachtschepen met een bouwtijd van 2 jaar te wachten, is er nu geen tijd om te wachten op traag te bouwen bak stenen woningen. Er zijn fabrieken, die soliede montage woningen bouwen, met kleine verande ringen zeer geschikt voor ons klimaat cn gemakkelijk uit te breiden en aan te pas sen voor grote gezinnen of boerenbedrij ven. Van een dezer fabrieken monteerden, on der notarieel toezicht, 15 arbeiders in één dag een huis, geheel woonklaar. Hier ligt voor het rampgebied de oplos sing. Wanneer iedereen weer onder dak is, kunnen we in een normaal tempo de montage-woningen vepvangen door wo ningen, die aan alle bouwvoorschriften voldoen. Dubbele bouwkosten. Zouden we daar over maar niet zwijgen na zo'n ramp Hoofdzaak is dat alles weer zo spoedig mogelijk normaal gaat draaien. H. OEKMAN. Zij zong 2 psalmen van Dvorak in haar landstaal, waarmede zij haar talenten de monstreerde. Zichzelf op de piano bege leidend zong zij voorts enige liederen van iDUiuO^i., —V ï-'V1 terpretatie toepaste. Mede door haar expressie-vermogen wer den deze nummers zeer knap uitgevoerd en ontlokte zij grote bijval van haar au ditorium. „Apollo" bleef echter niet achter in het succes. Met psalm 23 van Schubert en 2 nummers van Schuman wisten de zan gers hun toehoorders te boeien, om daar na een feilloze vertolking te geven van het moeilijke „Mattinata" van Veneziani. In dit nummer liet „Apollo" horen, dat zij er zijn mag. Na de pauze werd een opera-programma vertolkt. Gedeelten uit „Die Zauberflö- te", „Der Fliegende Hollander" en „Tann- hauser" uit „Rigoletto" en uit „Faust" werden goed - zij het soms te krachtig - vertolkt. De sopraan wist met een aria uit „Car- men", een juwelenaria uit „Faust" en een aria uit „Die lustigen Weiber von Wind- sor" een groot succes te boeken, hetwelk leidde tot twee toegiften. De heer Van Eeden overhandigde haar bloemen, terwijl de dirigent eveneens 'n bewijs van waardering kreeg. van neus, keel of borst, snuift en wrflft U weg met HOND IN HET HOK. De heer R., wonende aan de Radema- kerstraat, kwam tot de onaangename ont dekking, dat niet minder dan 6 kippen waren doodgebeten. Het bleek hem, dat de dader, een hond, in het kippenhok zat, welke door hem werd opgesloten. De politie spoorde de eigenaar van de hond op en deze kreeg zijn hond terug in ruil tegen 6 kippen. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal Zondag 15 Februari de artsendienst waarnemen. OPVOERINGEN VAN „MASKERADE" VOOR HET RAMPENFONDS. Ten bate van het Nationale Rampenfonds geeft de toneelvereniging „Maskerade" op Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari, aan vang des avonds 8 uur, in „Huis ten Hal ve" een opvoering van „Drie is te veel" kluchtspel door Joh. Blaaser Sr. en Jr. MOUWEN OMHOOG. ONS LAND MOET DROOG Onder dit motto zullen ook te Soester berg padvindsters en verkenners het hun ne bijdragen om de grote ellende van de watersnood te lenigen. De jongens en meisjes hebben vorige week textiel voor de evacué's opgehaald. De resultaten waren zo verbluffend, dat ze vertrouwen, dat de inwoners van Soes terberg nu ook hun actie van a.s. Zater dag, iets te verdienen voor het Nationaal Rampenfonds, zullen steunen. U heeft nog wel een of ander werkje te verrichten. Er wordt deze keer geen beroep gedaar op Uw milddadigheid. U wordt alleen ge vraagd de diensten, die verricht worden, te betalen met het bedrag, dat ze waard zijn. Alle leden hebben een kaart bij zich, waarop de „werkgevers" hun naam en het verdiende geld moeten invullen.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1