irhoemaker De eerste indruk. Prijsverlaging PHILIPS BIOSOL Veilig Verkeer. Begrafenis E. van Eeden. Van week tot week in Soest. Wiersema's Kleermakerij SOEST. IN DE HOEK. Rijwiel SOLEX. De Witte Pompen VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953. 31e JAARGANG no. 14. SOESTER(()OÜRANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.01 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Het bezoek van de heren Dulles en Stas- sen is dus weer achter de rug. Het doel was, zoals we veertien dagen geleden schreven, de Europese politici te polsen overten eerste de indruk, die de nieuwe Amerikaanse koers maakte op de landen in West-Europa, ten tweede „zich op de hoogte te stellen" omtrent de vor deringen, die men in Europa maakte rnet de éénmaking, vooral van de Defensie. Vóórdat de twee mannen vertrokken, hield de heer Dulles een rede, waarin met zoveel woorden gezegd werd „en als ze daar in Europa niet willen wat wij willen dan.maar na zijn terugkomst was hij vrij wiat kalmer. „Amerika moest niet vergeten, dat wan neer de Amerikaanse politiek conflicten veroorzaakte, deze niet óók de bondge noten, maar de bondgenoten zelfs in de eerste plaats zou treffen. Waarom de Ame rikaanse politiek, hoewel krachtig, toch voorzichtig moest wezen". De eerste rede werd uitgezonden door radio en televisie, de tweede niet. De eerste, de „wilde" was voor het publiek bestemd, de tweede, de „makke" voor de mensen, die de politiek helpen maken. Nu ja - „mak" - alles is betrekkelijk. Naar hetgeen de West-Duitse premier Adenauer heeft uitgelaten moet Dulles de eis hebben gesteld, dat we het in de loop van het eerste kwartaal in elk ge val over de defensie wat meer eens moe ten zijn geworden, want in April moet het Congres beslissen over de aanvang van de hulp en dusInderdaad dus toch niet zó mak. Engelands minister van Buitenlandse z-a- ken heeft intussen na het bezoek van Dulles verklaard, dat Engeland wèl nau we samenwerking wil met een Europees leger maar géén samensmelting. Maar Frankrijk zou juist graag Engelse deel neming zien, omdat er dan een tegen wicht tegen de gevreesde Duitsers is. Ze gaan nu in Londen met de Engelsen pra ten over deze kwestie, over nog meer trouwens en daarna gaat Churchill naar Washington. Beroering dus genoeg in het Westen. Trouwens niet alleen in het Westen. Een van de eerste daden tijdens Eisenhowers presidentschap was het terugtrekken van de zevende vloot onder Formosa. Die vloot had daar een drieledig doel. Be letten, dat de Chinese communisten For mosa zouden aanvallen, ten tweede dat de nationalisten het vasteland zouden aanvallen en ten derde de aanvoer van Amerika via Japan naar Korea op de flank te dekken. Om te beginnen met het laatstedie flankdekking is op het ogenblik even noodzakelijk als daarvoor of daarvoor was ze evenmin noodzakelijk als nu. En om dat ze nu toch is weggehaald zullen we het maar op het laatste houden. Staat dan nu de deur voor de Chinese communisten open om uit te vallen naar Tsjangs Formosa Vóór de zevende vloot wegvoer heeft Amerika de wapenvoorraad van Tsjang Kai Tsjek aangevuld en velen menen, dat hiermede de theorie van Dulles en de zijnen in de practijk zal worden omge zet, n.1. dat de communisten met hun eigen munt speldeprikken, ondermij ning en propaganda worden betaald. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDESTR36* SOESfOIJK TELEF.2792 Het medisch verantwoorde Hoogtezen- apparaat, thans vanaf f195. OOK VERHUUR PER MAAND. Wat ik hoorde toen Piet Soestenaar en Jan Vreemdeling spraken over het hekje op de Van Weedestraat, tegen over café-restaurant „Eemland". Kijk Jan, hier moet je naar beneden, Pas op Wordt straks niet overreden; De auto's gaan met grote vaart, Je bent hier heel gauw van de kaart. De auto's die verwachten niet, Dat plots een fietser vóór hen schiet; Het is mij hier al eens gebeurd, Dat mijn jaspand werd gescheurd. Maar Piet, dat hek blijft dat daar staan Wordt daar nu heel niets aan gedaan En in het donker, stel je voor, Je rijdt als vreemd'ling rustig door. Dan kom je vliegend, zo gezegd, In dat tuintje daar terecht; Zo zout. je mag het rustig weten, Heb ik het nog nooit gegeten. Wat zal ik zeggen beste Jan, Ik snap er ook geen blvan; Men zegtEr wordt wel iets gedaan, Er zitten heel wat maartjes aan. Onteigening en and're zaken, Die 't nogal ingewikkeld maken; Het gaat nu eenmaal niet zo vlot, Ik reed 't liefst het hek kapot. Nou Piet, moet dat nu maanden duren. Of leg je mij maar in de luren; Het is een algemeen belang, Zoiets dat eist urgente drang. Geef mij, het doet mij heel niet goed Dat ik zoiets zeggen moet, Wat dit betreft de Duitse tijd, Dan was je morgen 't hekje kwijt. SI^B ROSA. Eén van die speldeprikken zou dan een complete blokkade van de Chinese kust zijn en daarentegen is niet alleen En geland in het geweer gekomen, maar het heeft ook ontstemming gewekt in de Aziatische landen. In Engeland omdat het Hong Kong zou benadelen, een van de Engelse toevoer-havens naar China, én omdat Engeland de communistische re gering al haast sedert haar bestaan er kende. En in de Aziatische landen omdat men in dat veronderstelde Amerikaanse gema noeuvreer een poging ziet om in China een regering te krijgen, die onder Ame rikaanse invloed staat. De Aziaten wil len dat onder geen beding. Aziaten moe ten hun eigen boontjes doppen is hun stelregel. Azië voor de Aziaten evenals de Amerikanen zeggen „Amerika voor de Amerikanen". Zo heeft, na een eerste indruk, het op treden van de nieuwe regering in Was hington heel wat rustig gemeerde schuit jes losgemaakt. Ook in Moskou Noch Europa, noch Azië is van plan met elke Amerikaanse koers zo maar mee te zwenken en daaruit zal Stalin wel munt trachten te slaan, schreven we veertien dagen geleden en wij wezen toen op de economische conferentie te Genève. Sindsdien heeft Moskou bovendien nogal hartelijk gedaan tegen Argentinië, een land dat altijd een beetje wrevelig ge stemd is jegens de V.S., hoewel het ove rigens niet daarom een toevluchtsoord is voor nazi-leiders en oorlogs-misdadigers. Maar dat mag het Kremlin niet beletten vriendelijk te doen als het er Eisenhower mee dwars kan zitten. Trouwens, de aanslag op de Russische ambassade in Israël is een prachtgelegen- heid om het Westen en Midden-Azië nog eens tegen de haren te strijken. De be trekkingen werden verbroken en dat doet de Russische papieren in de Arabische Li ga natuurlijk stijgen. Waarna het wach ten is op de volgende vriendelijkheid van Rusland jegens de Arabieren en de volgende onvriendelijkheid jegens Israël. Dat de Groot-Moeftie van Jeruzalem, de geestelijke autoriteit van de Arabieren tijdens de oorlog kind in huis bij Hitier was, och, dat mag voor Rusland de pret daar al evenmin drukken als in Argen tinië met zijn „evacué's". De vele aanwezigen defileren, langs heit graf. Foto Astra, Soesterbergsestr. 106, Soest. Honderden en honderden uit alle kringen van de Soester burgerij hebben Woens dagmiddag Eduard van Eeden vergezeld naar zijn laatste rustplaats, toen het stof felijk overschot van deze bekende en be minde Soestenaar ter aarde werd besteld. Vertegenwoordigers van de politie en brandweer, van de afdeling Soest van „Zonnestraal", waarvan de overledene 20 jaar voorzitter is geweest, van de ge meentesecretarie en andere lichamen. Een schat van bloemen dekten de baar. Ds. D. v. Krugten sprak naar aanleiding van psl. 23. Spr. schetste de overledene als een herder voor andere mensen. Hij kon alleen een herder zijn, omdat hij wist wie de Goede Herder is en omdat hij wist, dat hij een klein schaapje van deze herder was. Spr. verzocht Gode dank baar te zijn, dat Hij zijn herder zulke ga ven had geschonken. Eduard van Eeden heeft veel leed en zorg van anderen ge dragen, zei spr. Geen mensenhart houdt dit vol en het was God, die de drager van andermans leed bij Hem riep. Hij zond Zijn dienaar, de dood, die hem vei lig in de armen van Jezus bracht, waar hij in eeuwigheid zal rusten. De werken van Eduard van Eeden blijven, doch zoek achter hem Christus, want de dienstknecht is nooit zonder meester. Notaris M. van Veeren gewaagde van de ontsteltenis, die de dood van de heer Van Eeden bij hem 'en op het notariaat had veroorzaakt. Bijna 33 jaar had de overledene het notariaat in Soest gediend met grote toewijding en ijver. Hij nam een eigen plaats in en zijn wellevendheid en openhartigheid bezorgden hem vele vrienden. Ruim 29 jaar heeft spr. met de overledene samengewerkt in prettige en moeilijke omstandigheden. Altijd stond Van Eeden klaar en op hem kon men re kenen. Mede namens familie Dammers bracht spr. dank voor de vriendschap en de toe wijding, welke de overledene aan het notariaat had betoond, Van Eeden leefde niet voor niets, zei spr. Hij betekende veel voor anderen en dit moge een troost zijn voor de achterblijvenden. De heer A. Frankena Jr. sprak namens de mannenzangvereniging „Apollo" woor den van dank voor de grote steun, welke de overledene voor dit koor is geweest. „Apollo" nam hierna afscheid van zijn voorzitter met het „Ecce quo modo mori- tur", het lied, dat de overledene een week geleden liet zingen ter herdenking van de slachtoffers van de watersnood. De zoon van de overledene dankte voor de grote deelneming, waarna ds. Van Krugten eindigde met gebed. Met de gedachte, dat een goed mens te vroeg was heengegaan, verlieten de hon derden belangstellenden de dodenakker. De watersnood, welke ons land trof, heeft U en ons beziggehouden en de kleine en grote feiten, welke „Van Week tot Week" in onze Soester samenleving plaats heb ben, moesten wegvallen voor het grote gebeuren in Zuid-West-Nederland. Hoe Soest gereageerd heeft op de ramp hebben wij uitvoerig vermeld en met enige trots mogen we vaststellen, dat Soest in de springvloed van naastenliefde in de voorste rijen stond. Toch waren er Soestenaren, die de collecte opbrengst van rond 32000.niet erg hoog vonden. Zij hadden via de radio gehoord hoe er dorpen waren, waar men 35.per gezin had geschonken. Dat was nog eens je dat en onze gemeente had het eigenlijk maar schriel bekeken. Dit gesprek had plaats in een onzer ca- fé's en het was geen toeval, dat ook Mevr. v. d. Swan, een der leden van onze ge meenteraad en promotrice van iedere col lecte welke in Soest wordt gehouden, ook in dit café aanwezig was en dit gesprek beluisterde. Onder ons gezegd en gezwegen is deze dame niet van gisteren. Zij ging niet de- bateren en wijzen op het feit, dat in onze gemeente vele giften van „kleine" men sen waren gekomen, giften welke, in ver houding tot het inkomen, groot waren geweest. Neen, Mevr. v. d. Swan deed het anders. Zij pakte een vaas en stapte op de heren critici af. „Als de heren me nen, dat de coll cte niet genoeg heeft opgebracht, wat let je, doe er nog wat bij", zei ze tegen hen. We weten niet of de heren uit het veld geslagen waren, maar zes grote mannen deden wat des mans is. Zij zochten hun portemonnaie op en offerden42. De mannen nipten aan hun glaasje en zwegen stil.. De dame overhandigde de Burgemeester de bankbiljetten en sprak van een onverwachte gift voor het Ram penfonds. Het leven gaat weer verder en moet ver der gaan. Het is dan ook niet verwon derlijk, dat, terwijl in onze gemeente evacué's verblijven, die mogelijk huis en haard kwijt zijn, wij ons gaan bezighou den met woningbouw voor arbeiders en kleine middenstanders. Het gemeentebestuur is in overleg ge treden met 'n Bouwkas-Maatschappij, een van die instituten, die het bouwen van een eigen huis mogelijk kunnen maken. De niet kapitaalkrachtige adspirant huis eigenaar moet door maandelijks sparen bij zo'n bouwkas een beginkapitaal vor men en na een aantal jaren is hij zover, dat hij zijn huis krijgt met behulp van de Bouwkas en een hypotheek, welke de gemeente moet garanderen. Dit systeem lijkt nieuw, doch is in En geland en België al sinds 1920 in zwang. We zullen die kant opmoeten, want de overheid kan niet doorgaan met bouwen van dure woningen, waarbij iedere week op de huurprijs moet worden toegelegd en welke huizen zich nimmer zelf zullen betalen. Onafhankelijk hiervan wil het gemeente bestuur samenwerken met een bouwkas. omdat een bepaalde stichting op het land goed „Braamhage" een verzorgingscen- Soesterbergsestraat 9A Telefoon 2408 Voor dit seizoen weer grote keuze stoffen' voor Herencostuums en Demi's. Damesmantels Costuums - Rokken - Pantalons Japonnen. Ons maatweik heeft een per fecte pasvorm. Zeer voordelige en chiuqe Japonstoffen, vanaf 1.50 per meiter. Nylon Kousen 3.90 6.25 8.75 Speciale Rokstoffen 4.90 8.25 8.90 en 14.00 per meter. Lakens - Slopen - Thee- en Badhand doeken - Zakdoeken enz. trum voor Ouden van Dagen wil bouwen, met behulp van een bouwkas. Of de villa „Braamhage" hiervoor door de gemeente verkocht zal worden is ons niet duidelijk geworden, doch hierover zullen we in de vergadering van de raad wel horen. De naastenliefde is vindingrijk zouden we willen zeggen als we vernemen, wat de Soester Geitenfokkers-Vereniging wil doen voor de slachtoffers van de waters nood. Eenstemmig hebben de leden op een ledenvergadering besloten, dat zij een hoeveelheid geiten-lammeren zullen op fokken, die zij op 1 Juni a.s. ter beschik king zullen stellen van het Rampenfonds. Met medewerking van de Provinciale Bond van Geitenfokkers zullen deze gei ten hun weg vinden naar de getroffen Zeeuwse geitenhouders. Dan is er ook altijd nog de Bescherming Bevolking of korter gezegd de B.B. Deze B.B. is in het leven geroepen om de Bur gerbevolking te beschermen in oorlogstijd en te leren ook hoe men zichzelf moet? beschermen. De laatste weken hebben geleerd, dat we de B.B. nodig hebben, niet alleen in oor logstijd, doch ook in vredestijd en voor velen is deze vredestaak een welkome gelegenheid om zich te gaan melden als vrijwilliger. Het rayon Soest-Baarn heeft intussen niet over belangstelling te klagen, want 300 personen hebben zich reeds in enkele we ken gemeld. Met het kader van ongeveer 50 man, be staande uit blok- en wijkhoofden, telde de organisatie Zaterdag j.1. rond 350 man. Dit betekent, dat 1/3 van het aantal be nodigde mensen zijn ingeschreven. Nog ruim 600 man moeten in Soest en Baarn de organisaties completeren. Opgave kan men doen op het gemeente huis of bij de blok- en wijkhoofden, als mede bij de rayon-commandant, drs. L. Dijkstra. Ons gemeentebestuur gaat vaart zetten aan de tot standkoming van de zo brood nodige riolering. In het kader van „Wij moeten van de beerputten af" zullen binnenkort riole ringsbuizen worden gelegd in de Konin- ginnelaan, Regentesselaan en Vredehof straat. Dit object geeft niet alleen een beetje hoop voor de naaste toekomst, doch ook aan vele handen werk. Zo verenigen we het nuttige met het aangename. Daar het provinciaal bestuur niet wil, dat wij met ons beerwater de Eem vervuilen, moet er aan de Maatweg een zuiverings installatie worden gebouwd. Deze zeer kostbare installatie vraagt machines, welke enige jaren levertijd vergen, doch op zijn minst zullen we eerst de grond moeten bezitten, waarop deze installatie zal worden geplaatst. Uit de mededeling van B. en W. aan de raad blijkt, dat reeds twee landbouwers een perceel grond voor dit doel aan de gemeente hebben verkocht. Er ontbreekt nog een stuk grond, dat het eigendom is van de Wed. M. J. Hartman-Koelen, die, blijkens de mededelingen van B. en W., de grond niet voor geld en goede woor den wenst af te staan. Daar zij blijkbaar ook niets voelt voor het aanbod der ge meente tot grondruil met het gemeente perceel Wildenburg aan de Noorderweg, vragen B. en W. de raad thans toestem ming tot onteigening van de benodigde grond van Mevr. Hartman. Officiële mededelingen. STANDPLAATS EN VENTVERGUNNING. Gegadigden voor de verkoop van consump tieartikelen, ijs en dergelijke, in het zo merseizoen 1953, worden verzocht vóór 7 Maart 1953 aanvraag voor standplaats en ventvergunning schriftelijk in te dienen ter Gemeentesecretarie. (Afd. Eigendom men). GEITEN VOOR HET NOODGEBIED. Vrijdag werd in café „Zonneheuvel" een vergadering gehouden van de Soester gei- tenfokvereniging, om haar leden te pol sen over de bereidheid, om voor het ge troffen watersnoodgebied geitenlammeren op te fokken en gratig beschikbaar te stellen. Eenstemmig ging men hierop in en velen zegden toe voor dit doel een of meer lammeren aan te houden. Besloten werd, onvoorziene mogelijkhe den voorbehouden, deze dieren 1 Juni aan het Rampenfonds aan te bieden, waarna de dieren, met medewerking van de Provinciale Bond Zeeland, kunnen worden geplaatst. Het bestuur verzoekt de leden, die hier aan willen medewerken en zich nog niet opgegeven hebben, dit zo spoedig moge lijk te doen. Ook zij, die zelf niet in staat zijn voor de opfok te zorgen, worden verzocht de lammeren ter beschikking te stellen voor hen, die daartoe wel in staat zijn, doch zelf geen geitlam hebben. Het ligt in de bedoeling zoveel mogelijk geregistreerde dieren te nemen, welke met afstammingspapieren zullen worden afgeleverd. NIEUWE CURSUS VRIJ SPREKEN IN HET OPENBAAR. Maandagavond was de gezellige achter zaal van hotel „De Schouw" tot de laat ste plaats bezet met belangstellende toe hoorders, die wel eens iets naders wilden weten van het vrij spreken in het open baar. De cursusleider opende en heette alle aan wezigen hartelijk welkom, waarna hij on middellijk overging tot een interessante en boeiende causerie. Aan de hand van tal van voorbeelden toonde hij aan, dat ook op het gebied van Het is met de emigratie een beetje vreem de zaak. Terwijl af en toe voor de radio een of andere voorlichtingsdienst ons „praatjes met emigranten" laat horen, die je doen zeggen „waarom zou ik hem óók maar niet smeren", verschijnen in som mige dagbladen artikelen en bereiken mij privé-meningen van mensen, die aan de lokstem om te emigreren gehoor gaven, die me doen zeggen„wat een massel, dat ik me ook niet heb laten lijmen". Als een gratis advies in de Soester Cou rant om wel of niet te emigreren, zal ik mij niet wagen. Mijn eigen conclusie heb ik uit hetgeen ik heb vernomen intussen wel getrokken en wanneer U 't niet verder rond bazuint, wil ik U die wel mededelen U raakt mij, hoezeer het mij ook voor U spijt, voorlopig niet kwijt en ik wacht rustig mijn „Drees" af. Zoals bij de meeste verschillen van me ning, zal ook hier de waarheid wel in het midden liggen, maar dat is mij niet ge noeg en het lijkt mij bovendien wel ge wenst, dat een meer objectiever voorlich ting omtrent emigratie dan tot nu toe plaats had, door de betrokken instanties wordt gegeven. Wanneer het waar is, dat ongeveer 20 van de naar Australië geëmigreerden zon der werk lopen (over huisvesting praat ik niet eens), heeft het niet veel zin de mensen te animeren te vertrekken. Inte gendeel Temeer niet, daar het grootste gedeelte van de emigranten tot de beste Nederlandse vaklui behoren, die in hun Vaderland nog nooit zonder werk heb ben gelopen. In Canada schijnen de papieren iets anders te liggen, al is het een feit, dat ook daar de huisgezinnen met veel grote kinderen het beste wegkomen. Minister Suurhoff zei wel ergens, dat er maar een paar gezinnen waren terugge keerd, maar, afgezien van het feit, dat dit er toch heel wat meer zijn dan de Minister ons wil doen geloven, is het geen maatstaf. Van waarde zou dit pas zijn, wanneer dit alle mensen waren die terug willen. En dat is niét zo. Wanneer wij b.v. in Australië de geëmi greerden in de gelegenheid zouden stel len even makkelijk terug te komen als zij heengingen, zou er in Den Haag erg gek gekeken worden. De stoet van gedesillusioneerde mensen zou zeker een vrij lange zijn. H. OEKMAN. Rijdt het nieuwe seizoen binnen op Slechtsf392.50 Alle gewenste inlichtingen verstrekt Agent Phoenix en Delta Rijwielen STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 de psychologie nieuwe wegen zijn inge slagen, die er toe hebben geleid, dat het thans voor ieder normaal mens, die ge woon kan spreken, mogelijk is in enkele maanden tijds alle schroom en alle moei lijkheden te overwinnen en een zeer be hoorlijk en vrijmoedig spreker in het openbaar te worden. Hij wordt van een aarzelend en weifelend mens, een betere persoonlijkheid, die zich overal redden kan en nooit meer „met de mond vol tanden staat". Een zes-tal oud-cursisten gaf een alleszins overtuigende demonstratie van een goe de houding, vrijmoedig optreden en het kunnen houden van een boeiend en prettig speech je. Het publiek toonde zich zeer voldaan en enthousiast. Dit bleek boven dien nog extra uit het grote aantal da mes en heren, dat zich als cursist(e) opgaf. Voor het I.V.S.V. was het een succesvolle avond. Ook a.s. Maandagavond, bij de eerste les, is er nog gelegenheid tot in schrijving. (Zie advertentie.) MUZIKAAL SOIREE. Het muzikaal soiree, hetwelk zou wor den gehouden in hotel „Eemland", ten bate van het Nationaal Rampenfonds, kon Maandagavond wegens bijzondere omstan digheden niet doorgaan. Deze avond is uitgesteld tot 26 Febr. a.s. BOUW DIENSTWONINGEN. Nabij het kantoor van Openbare Werken en op het terrein van het Natuurbad zul len dienstwoningen verrijzen. Op de Lange Brinkweg worden twee woningen ge bouwd ten behoeve van de huisvesting van de opzichter in algemene dienst en de chauffeur-monteur. De kosten van stichting van deze woningen worden ge raamd op 12.960.De dienstwoning op het Natuurbad zal 11.600.bedra gen. De Rijkspremie bedraagt voor de eerste twee wonigen 4100.voor laatst genoemde woning 3800. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. Maak Bi» bloed zuivel m?' Kruschen Salts. En voorkom zo 'heumatiscbo Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiverhe den, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder, dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kruschen; daarmee bevrijdt ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen, die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1