VALDA Solidariteit in de vrede. Wichelroede en aardstralen. Tropical Fa. H. H. Buurman 6 Zn. NOOIT MEER. Soest vóór 30 jaar. SOEST. MIDDELMAN IN DE HOEK. KAMGAREN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953. 31e JAARGANG no. 16. 5OE5TER((TO0RANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Bij alle rampspoed die de mensheid treft is er altijd nog wel een lichtpuntje te be speuren. Was het tijdens de watersnood niet hartverwarmend te ervaren hoe de solidariteit van bijna de gehele wereld zich samentrok om dat, op de wereld kaart toch maar kleine, rampgebied en dat de hulp van alle kanten op kwam da gen Niet aleen verwarmend voor de direct betrokkenen of de allernaaste toe schouwers, maar ook voor degenen, die, het terrein der internationale politiek overziende, het soms wel zeer twijfelach tig moeten vinden of er nog zoiets als so lidariteit, saamhorigheidsgevoel in de grote wereld aanwezig is. Zij is er Al moeten er blijkbaar toch al tijd rampen van behoorlijke omvang ge beuren om haar tot activiteit te brengen. Solidariteit, saamhorigheidsgevoel, ge meenschappelijke verantwoordelijkheid voor het lot der mensheid heeft de we reld nodig en hoe vreemd het moge klin ken, de twee wereldoorlogen van deze eeuw gaven telkens een stoot om dat ge voel van „bij elkaar behoren" te organi seren, samen te bundelen, het op de bes te manier op de plaatsen waar het het meest nodig was aan te wenden. Nu ja, met die Volkenbond is het een mislukking geworden en het gaat met de V.N. al lelijk dezelfde kant op. Het lijkt er soms op, maar toch ligt de zaak na 1945 anders. In het groot gezien is de verhouding tussen de statengroepen wel niet zoveel anders geworden als vóór dien, maar wel de manier waarop men die verhouding bekijkt. Want hoe lagen en hoe liggen die ver houdingen Wel, er is een groep staten, die men het etiket „welvarend" op mag plakken. En al zal lang niet iedereen zich persoonlijk nu een welvareud mens noemen, hij is gevrijwaard tegen hon gersnood, teisterende epedemieën en aanslagen op zijn persoonlijke vrijheid. Het zijn Amerika, Europa, Australië, Zd.- Afrika en nog enkelen. Maar daarnaast staan nog andere landen, stukken van werelddelen. We noemen de periodieke hongersnood in Voor- en Ach ter Indië, de epidemische ziekten van Centraal Afrika, de nog feodale verhou dingen in vele Arabische staten. Toestan den, die niet alleen vreten aan de wel vaart van de direct betrokken landen, maar ook aan die van de rest van de wereld. Dat was vroeger zo en nu is het nog zo. Het onderscheid is alleen, dat men meer en meer is gaan inzien, dat riet voor alle partijen beter is hier veran dering in te brengen. Een inzicht, dat men in werkelijkheid tracht om te zetten door wat men noemt de „hulp aan de onontwikkelde gebieden". Hoe staat het nu met die hulp Eigenlijk was die hulp er al tijdens de oorlog. Toen Duitsland op het Westelijk halfrond en Japan op het Oostelijk half rond werden teruggedrongen, vonden de bevrijders er alles behalve florisante toe standen Van alles was weggehaald of verwoest. En was er geen organisatie te bedenken, die dat alles weer zo snel mo gelijk opbouwde? Tijdens de gehele oor log was het er op aangekomen voldoende soldaten met voldoende wapentuig op de juiste plaats aan het werk te zetten. Was het nu niet mogelijk voldoende arbeiders met voldoende materiaal op de armoedigste plaatsen te laten werken Die organisatie was er, al was ze er alleen maar om de eerste nood te lenigen. Misschien herinneren we ons de naam nog wel. De UNRRA. Maar toen de eerste nood nog niet eens was gelenigd, ver dween ze al. In 1946 was dat. We vinden het jammer, dat die UNRRA toen ver dween. Had men niet met geringe moeite van hèrbouw kunnen overschakelen naar verder bouwen Hoe dit zij, de Verenig de Naties, waarvan de UNRRA een bore- lingske was, hebben dit eerste kind geen lang leven gegund. Er voor in de plaats kwam de Internatio nale Bank voor Herstel en Ontwikkeling Die Bank deed wat Banken plegen te doen: geld lenen. Toegegeven zij, dat die Bank meer keek naar de soliditeit van de naam dan naar die van de zaak. Maar of het nu kwam omdat ze Europese geld leners zoveel degelijker vond dan haar Aziatische en Zd. Amerikaanse klanten, óf omdat het kwam, dat Europa het aller- Digestif Rennies om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of dro gist. Vier weken zijn nu haast verstreken, Dat 't land door rampen werd verkracht, Doch naast veel leed en veel ellende Heeft dit ons ook iets goeds gebracht. Je wilde helpen, als zo vel en, Je kon niets doen, zeer naar was dat, Zodat je stil en diep bewogen Maar telkens bij je radio zat. Bericht van hier, bericht van ginder, Het dodental dat steeg gestaag; Dan geld, dan steun van vreemde naties, Wat is er nodig?Vraag M Geen land liet zich haast onbetuigd Ter leniging van Neerlands' smart; Van al dat mens'lijk medeleven, Daar werd ik koud van om mijn hart. Ik zou haast willen op deez' aarde, Dat ieder land eens rampen kreeg, Dan gingen alle grenzen open, Dat bracht verbroedering teweeg. Want door het werk van Hoog're Machten Beseft de mens perst: ik ben klein. Dan zou misschien op deze wereld Er nimmer meer een oorlog zijn. SUB ROSA. eerst weer op zijn economische poten moest worden gezet vanwege de Russische dreiging, een feit is, dat wij in Europa ongeveer dertig keer zoveel crediet kre gen als al die andere armoedzaaiers sa men. Wat die laatsten heus niet leuk vonden en dat in de V.N. ook niet onder stoelen of banken hebben gehouden. En nog niet houden. Maar de wal keert het schip. De herbewa pening eist arbeid en materiaal, die men niet tegelijkertijd kan gebruiken voor de opbouw van de onderontwikkelde staten en zo is, tot nu toe, de toestand eigenlijk gebleven. Tot nu toe zeiden wij. Want er schijnt eni ge kentering te komen, vooral door het aandringen van India, Pakistan en Chili. Misschien is de overweging, dat de kou de oorlog nog wel een jaar of twintig kan voortduren er niet vreemd aan, maar de V.N. hebben nu een commissie aan het werk, die moet nagaan, hoe het ontwikke lingswerk in de achterlijke gebieden voort kan gaan en dan in versneld tempo, met betrekking tot de herbewapening. Een soort stroomverdeler dus, die scheidt wat naar Mars mag en watnaar de Armoede. In April brengt die commissie verslag uit. Wij zijn er benieuwd naar èn naar de ontvangst er van. Onlangs hebben wij bericht, dat de heer Th. Luytelaar alhier benoemd was tot secretaris van de Ned. Vereniging tot Wichelroede-onderzoek. Deze vereniging bevat leden, die wichel roede-loper zijn en hun gave in dienst van de mensheid willen gebruiken. Zij wensen zich te distanciëren van die wichelroede lopers, die van hun begaafdheid een brood winning maken en ten koste van de mens heid leven. De heer Luytelaar, die zijn begaafdheid voor een zeer geringe beloning gebruikt, heeft thans een cursus in het leven geroe pen, de eerste in Nederland, waarop men, indien aanleg is gebleken, zich in de kunst van het wichelroede-lopen kan be kwamen. „Het is niet zo, dat men met de wichel roede olie kan opsporen, die 2500 meter diep verborgen is", zei de heer Luyte laar ons, toen wij een onderhoud met hem hadden. „Zelfs niet op 50 meter diepte", liet hij erop volgen. „Indien dit waar was, zou den de olie-maatschappijen niet roillioe- nen behoeven te spenderen aan vergeefse boringen. Het is juist, dat wij tegen wi chelroede-lopers stelling willen nemen, die de mensheid dergelijke dingen willen wijs maken. Wij gaan wichelroede-lopers opleiden. Mensen, die zich bij ons melden, worden getest op deze begaafdheid en het blijkt, dat velen deze begaafdheid in aanleg be zitten. Het is een van de para-normale verschijn selen en meestal heeft de wichelroede-lo per een telepatische begaafdheid en zelfs neiging tot helderziendheid. Hoe heeft U de ontdekking bij U zelf ge daan, vroegen wij de heer Luytelaar. Hij vertelde ons, dat de oud-gemeente-opzich ter, de heer De Boer, hem op zijn gave had gewezen en hem verder hierin had ontwikkeld. Spoedig bleek, dat de leerling de mees ter overtrof en in 1945 maakte hij zijn gave dienstbaar aan anderen. Hij vond met behulp van de wichelroede een massa graf in Soesterberg, waarin vele, door Duitsers vermoorde, Nederlanders hun laatste rustplaats hadden gevonden. De heer Luytelaar bleef in zijn werk kring. In zijn vrije tijd kwam hij waar hij geroepen werd, om te zien of aard stralen de gezondheid aantastten. „Er bestaan aardstralen en waterstralen. De weeromstandigheden spelen een rol in de werking van deze stralen. Bij vochtig weer is de „straal" sterker dan bij droog weer. De nadelige invloed op mens en dier (zelfs op plant) ontstaat door de „ver damping van de straal. Het opsporen van deze stralen heeft uiteraard ook met de ze weersomstandigheden te maken. Bij waterstralen b.v. heeft de wichelroede loper te maken met het op en neer gaan van het waterpeil in de bodem. Wanneer een waterstraal en een aardstraal zich kruisen is de resultante een soort gasverdamping, een z.g. gasbaan, waarop de mieren graag hun nest bouwen en waar op men de bijenkasten moet zetten, wil men verzekerd zijn van een goede honing- dracht. Het is 'n eigenaardig verschijnsel, dat mieren, bijen en katten b.v. geen last van aardstralen schijnen te hebben, in tegendeel, gaarne boven een dergelijke straling leven en daarbij is het neven verschijnsel, dat mieren- en bijenzuur, vroeger gebruikt werden als geneesmiddel teg.en rheumatiek, zoals ook onze groot ouders kattenvellen om de rheuma-plaats wikkelden". De heer Luytelaar demonstreerde waar aardstralen aanwezig waren door middel van zijn wichelroede. Hoe heft men de nadelige gevolgen van die stralen op, vroegen we en we dachten aan vele Soestenaren, die ergens in huis een duur houten kastje hebben staan. Niet deze kastjes helpen, zei de heer Luy telaar en hij demonstreerde, dat zijn af weermiddel veel eenvoudiger was, n.1. een vel celophaan-papier, dat, onder de vloer bedekking gelegd, oorzaak was, dat de wichelroede niet meer „uitsloeg". Wij gaan wel een kastje ontwerpen, dat eerstens wel effect zal hebben en twee- dens een klein bedrag zal kosten. De sterkte der stralen is op iedere plaats van onderzoek verschillend en de heer Luytelaar vertrouwde ons toe, dat hij be zig was een meter te ontwerpen, welk apparaat, op de wichelroede geplaatst, de kracht der uitstraling zou kunnen aan geven. Zeven cursisten volgen de leermeester Luytelaar in zijn pas begonnen cursus. De heer Luytelaar heeft het plan ook in ander plaatsen cursussen te gaan houden. Woningnood, woningbouw, bouwpremie en dergelijke woorden komen ook in de Soester Courant van 30 jaar geleden voor In het nummer van 10 Febr. 1923, wordt de materie van de woningbouw behan deld en daarin lezen we omtrent de wo ningbouw in Soest het navolgende Volgens de gemeentebegroting 1923 zal er worden gebouwd, door de Bouwvereni ging St. Joseph Molenstraat eerste ge deelte, 48 woningen, bouwkosten een som ma van 277.160,32. Molenstraat tweede gedeelte, 34 wonin gen, bouwkosten 399.525.Soesterberg eerste gedeelte, 20 woningen, bouwkosten 143.089,23. Soesterberg tweede gedeelte, 20 woningen, bouwkosten 167.181. Soesterberg derde gedeelte, 20 woningen, bouwkosten 108.287. Door woningstichting Patrimonium, Soest: 40 woningen, bouwkosten 282.051,50. Zes woningen, idem, bouwkosten 50.984. Woningstiching „Ons Belang": 78 wonin gen, bouwkosten 563.382,In totaal 266 woningen voor 1.991.660,05. Als men hiervan de grondvoorschotten aftrekt, dan blijft er aan bouwkosten over 'n be drag van 1.852.639,05. Dit bedrag ge deeld door 266 woningen geeft een bouw prijs per woning van 6.965, Tot het einde van 1922 werden 418 wo ningen gebouwd met rijks-premie. Het totaal der hierop verstrekte premies vor men een bedrag van 508.439,82. Gerekend naar de gemiddelde jaarpro ductie van 45000 woningen in Nederland, zou, naar verhouding van het aantal in woners, Soest een 60-tal woningen per jaar moeten hebben gebouwd. Dit is ech ter 137 woningen per jaar geweest. Al leen al de bouwvereniging St. Jozef al hier bouwde van 1918-1923 niet minder dan 684 woningen. In het algemeen blijkt, dat het gemeen tebestuur van Soest ook in deze niet ach teraan is gekomen." Dit artikel in onze 30 jaar oude Soester Courant zegt vervolgens: „Zodra de exploitaties der woningen ge dekt worden door de huur en geld waarde en handelsmarkt een vaste basis verkregen hebben, is het in wonin gen belegde kapitaal zeer zeker waarde vol." Het probleem om de exploitatie dezer wo ningen door de huren te dekken is nim mer opgelost en ook nu is, voor de wo ningen na 1945 gebouwd, dit probleem weer actueel. Terwijl in het nummer van 10 Februari 1923, wordt vermeld, dat de gemeente tram over Januari 1923 een bedrag van 1146,65 als ontvangsten had, tegen 972,84 over Januari 1922, toen de ge meentetram nog paardetram was, wordt, in een andere kolom van het blad, het navolgende aangkondigd „Door de heer J. van Geerestein is met ingang van gisteren een autobusdienst geopend van Soestdijk op Amersfoort. Vijf maal per dag zal de rit Soestdijk- Amersfoort en terug worden afgelegd. Vertrekkende van Soestdijk 7.30 en 10.35 uur v.m. en 1.35, 3.20 en 7.00 uur n.m,, terwijl de vertrekuren voor Amersfoort zijn bepaald op 9.00 uur v.m. en 12.00, 2.30, 4.15 en 8.30 uur n.m. Het bevreemdt ons zeer, dat vanaf hotel Birkhoven de Soesterweg naar Amers foort wordt gevolgd en niet een andere weg gekozen is, waarin tevens als stop plaats kon worden opgenomen station Amersfoort met een goede verbinding op de aankomende en vertrekkende treinen der hoofdlijnen." Het was dus 9 Februari j.1. 30 jaar ge leden, dat de autobusdienst Soestdijk- Amersfoort werd geopend. De heer J. Geerestein heeft later deze bus dienst overgedaan aan de Fa. W. C. Ten- sen, welke firma deze dienst nog steeds exploiteert. VOLKS-UNIVERSITEIT. Drs. Bertoen, medewerker aan de Plano logische dienst te Utrecht, sprak Woens dagavond voor de V.U. in het Oranje-Ho tel over Soest van vroeger en nu. In Soest leeft men op historische grond zei spr., die er op wees, dat Soest op de heuvelrug ligt, welke in het 3e ijstijd- perk, een 200.000 jaar geleden, is ont staan. Soest lag in het ontmoetingsgebied van de verschillende volkstammen en heeft daardoor al vroeg bewoners gehad. De naam Soest, of Zoes of Zoist is on verklaarbaar, doch het staat wel vast, dat deze naam uit het Oosten afkomstig is, evenals Hees, de buurtschap in onze ge meente, dat vroeger een apart dorp was, waarover een oorkonde uit 838 reeds rept. De naam Hees is evenmin te verklaren, doch wijst op het struikgewas. Soest wordt het eerst officieel vermeld ca. 1000 jaar geleden, toen Soest kerk- bezit was. Soest bestond toen uit 21 hoe ven, waarvan er 14 eigendom waren van de Bisschop van Utrecht, 4 van de Graaf van Holland en 3 van de heer Van Ab coude. Een hoeve was de grond, tot een boerderij behorend, met de daarop leven de mensen en dieren. Niet alle gronden behoorden tot deze hoe ven. Er waren ook „gemene gronden", d. w.z. gemeenschappelijke gronden, welke gezamenlijk werden gebruikt. Ook deze gronden zijn later verdeeld geworden, of, zoals men het toen noemde, gewaardeeld. Deze verdeling was progressief, n.1. de grote hoeven kregen grote delen van de Blijf niet doorlopen met die Rheumatisclie Fijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen be vat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stram heid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. gemene grond, de kleine hoeven kregen kleine delen. In 1250 waren deze gemene gronden verdeeld en 140 jaar later, in 1390, waren de Soestenaren niet horig meer. Zij behoorden niet meer aan hun Heer toe en de grond kreeg men in bruik leen, Grondrente was men niet meer ver schuldigd. Waren de 21 hoeven aanvankelijk volle hoeven, later ging men verkavelen en kreeg men halve- en kwart-hoeven en nog kleinere. Naast de grote boeren ontstonden hierdoor kleine boeren, keuterboeren en ook ont stond de boeren arbeider. De boeren leefden onder de wetten en de reglementen van de boerschap. Zij, die een volle hoeve bezaten, een halve of een kwart waardeel hadden, hadden in dit bestuur een stem, de overigen niet. In 1789, toen het leenstelsel werd afge schaft, werden de leenmannen eigenaar van de grond, d.w.z. de boeren werden eigenaar van de grond, welke zij tot dus ver in leen hadden gehad. De boerderijen waren in het dorp Soest overeenkomstig Saksisch gebruik dicht bij een gezet en dicht bij de Eng, waarop men „bouwde" en waarheen men de achter zijden van de boerderijen had gericht. De lagere gedeelten van het dorp, de meenden, waren gemeenschappelijk bezit. Lange tijd heeft men gemeend, dat ook de Eng gemeenschappelijk bezit is geweest, doch de luchtfotografie verraadde, dat dit niet het geval is geweest, want de perceel-indeling wijst op particulier be zit. Al heel vroeg leverde Soest ook turf. In 1239 werd de Praamgracht gegraven, om de turf af te voeren naar de Eem. Liep de Praamgracht aanvankelijk vanaf de Vuursche tot aan de Eem, later werd ook dat deel gegraven, dat vanaf de Vuur sche naar het Soester veen loopt. Het maken van deze Praamgracht maakte het zelfs nodig, dat gronden werden ont eigend, hetgeen zonder veel omhaal plaats vond. Soest had niet veel te vertellen in derge lijke zaken, want de grondeigenaar, de Bisschop of de Graaf, was de baas. Hoe boos was de Bisschop niet, toen de Soestenaren op eigen houtje een haven tje aan de Eem hadden gegraven. In 1500 moest Soest 10 man leveren aan Amersfoort, welke stad de Eem uit liet diepen. De mankracht kwam prompt, want met Amersfoort wilde Soest gaarne goede relaties blijven onderhouden. Amersfoort verleende Soest al een paar maal asyl, wanneer het dorp de dupe werd van de vechtpartijen tussen hoge heren en Soest geplunderd en plat ge brand werd. Amersfoort deed ook niets voor niets, want Soest moest daarvoor een gedeelte der stadsmuren aldaar onderhouden, ter- wijl Amersfoort het recht had om in de Birk keien te graven ten behoeve van het onderhoud van de Eemdijken. Bij de volkstelling van 1786 bleek Soest een gesloten agrarische gemeenschap te zijn, doch 100 jaar later was 63 °/o der bewoners landbouwer en was door ont ginning het aantal zelfstandige boeren eens zo groot worden. Zestig jaar later, bij de volksstelling van 1947 bleek de bevolking slechts voor 11 agrarisch te zijn door toename van niet-agrarische personen. Soest is vrij vroeg gaan uitgroeien, sinds 1870 al, doch deze groei is* niet altijd ideaal gebleken. Wat toen ontbrak is thans aan wezig een Uitbreidingsplan, waarin de bestemming der bebouwing is geregeld. Spr. wees speciaal op de winkelstand. De neus in de wind De lentegeuren, de eerste koes terende zonnestralen geven U lust in een nieuwe huid te krui pen. Behoudt echter in de roes der eerste mooie dagen Uw koelbloe digheid en vul met overleg Uw voorjaarsgarderobe aan. Juist voor de laatste kille dagen heeft Middelman nu een schitte rende collectie wollen voorjaars japonnen in de nieuwste model len en dessins. Het is 'n vreugde gekleed te gaan door middel van Torenstraat 3B Tel. 2424 Teveel winkels en te veel verspreid, het ontbreken van een winkelstraat en het nadeel van een grote verkeersweg door het dorp zijn nadelige aspecten voor de Soester middenstand. Zorg voor goede trottoirs langs de win kels en gaf de winkeliers de raad zich bij het eigen artikel te houden. Zorg voor goede sortering en laat contant betalen zei spr. De overheid moet in de nieuwe wijken de toekomstige winkelstand ordenen en in oude wijken, door aankoop of onteige ning van woonpercelen, de weg effenen voor het bereiken van een winkelstraat. Omtrent het vreemdelingenverkeer zei spr., dat meri zich maar zelden realiseert hoe groot de betekenis is van dit be- staandsmiddel voor de middenstand. Wanneer 2000 vreenmdelingen a 10. per dag in Soest verblijven, dan geeft dit per seizoen een anderhalf millioen inkom sten. Dit is geld dat enkele malen circuleert, want via de hotel- en pensionhouder gaat dit geld naar de consumptie-bedrijven en andere middenstandzaken, doch ook daar wordt het weer uitgegeven aan de andere middenstandsbedrijven en ambacht. Trek industrie aan zei spr., doch neem geen eenzijdige industrie, zoals IJssel- stein, waar alleen meubelfabrieken zijn gevestigd. Bij een mogelijke crisis geeft dit veel werklozen. Met de beantwoording van tal van vra gen werd deze avond besloten. GOUDEN JUBILEUM VAN DE NEDERLANDSE TECKEL CLUB. De Nederlandse Teckel Club herdenkt Za terdag 28 Februari en Zondag 1 Maart a.s., in het Paviljoen van het Soester Na tuurbad, het heugelijke feit, dat zij 50 jaar geleden werd opgericht. Deze aardige kortbenige jachthonden, waarvan er vijftig op de Clubmatch ('s Za terdags) zullen verschijnen, hebben in binnen- en buitenland grote populariteit verworven. Hun typische wijze van jagen zal worden gedemonstreerd op Zondagmiddag, half twee, als de Dashonden een „zweetspoor- proef" moeten afleggen. Niet alleen de beoordeling van type, bouw en beharing van de teckels in de kort-, lang- en ruwharige variëteiten van verschillende kleuren op de Clubmatch is leerzaam, maar vooral ook de „zweet- spoorproef" is zowel voor hondenliefheb bers als voor buitenstaanders bijzonder interessant. Bij deze jachtproef voor de Dashonden wordt op het terrein een bloedspoor ge trokken over een afstand van 400 tot 1000 meter met vele bochten; aan het eind van het spoor ligt een wild zwijn. De teckel moet dus op de lucht van het bloedspoor het wilde zwijn trachten te vinden. Behalve deze jachtproef en Clubmatch vinden nog andere festiviteiten plaats, welke Zaterdagmorgen om half elf door onze Burgemeester, Mr. S. P. Baron Ben- tinck, worden geopend. De Clubmatch duurt Zaterdag tot half vijf, waarna tot half zeven gezellig sa menzijn met een borreltje, om het festijn voort te zetten met een diner en cabaret in het Paviljoen van het Soester Natuur bad. De toegang tot de Clubmatch en het Ca baret op Zaterdag, alsmede tot de zweet- proef op Zondag is vrij, maar de Catalo gus is verplichtend a 75 cent. JAARVERGADERING NED. VROUWEN ELECTR. VER. Woensdagmiddag hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering in hotel „Zeyler" te Baarn. Voor een volle zaal, 73 leden, opende de voorzitster, Mevr. C. Jans, deze vergade ring en herdacht de slachtoffers van de watersnood in Zeeland. Zeeuwse als zij- zelf is, heeft zij dit leed intens meegevoeld', doch zij is er van overtuigd, dat door noes^ te arbeid, met hulp van ons allen en Gods zegen dit land er weer bovenop zal ko* men. Hierna deelt zij mede, dat de vereniging een bloeiend jaar gehad heeft. Méér dan 26 nieuwe leden traden toe. Vervolgens werden jaarverslag en notulen voorgelef zen door Mevr. H. J. van Veeren, aan gezien Mevr. Franse, de secretaresse, we gens ziekte van haar man, niet aanwezig kon zijn. Het jaarverslag getuigde van een bloeiend verenigingsleven, waarin afwisseld de monstraties, lezingen en excursies gehou den werden. Hierna kreeg Mevr. E. C. van Goor-Cle- ton, de penningmeesteresse, het woord. Het kassaldo op 1 Jan 1953 bedroeg to taal 203.27. De dames E. C. van Goor-Cleton en H. J. van Veeren-v. Lohuizen werden bij ac clamatie herkozen. Bij de rondvraag werden verschillende suggesties gedaan betreffende eventuele excursies. Het Bestuur zal alles nader overwegen en tprdege rekening houden met de wensen van de leden. Hierna sluit Mevr. Jans de vergadering, waarna een korte pauze volgt. Na de pauze zongen en speelden de da mes Koks en Francois verschillende aar dige chansons, onderbroken door gevoel volle en vaak geestige voordracht van het N.V.E.V.-lid Mevr. Felis. Een hartelijk applaus beloonde de dames aan het slot van de middag. LELIJKE WOORDEN. De woorden, welke de gehuwde vrouw H.S.-G. alhier op een kwade dag in Sep tember j.1. naar het hoofd slingerde van zekere C., waren volgens de Utrechtse Po litierechter, voor wien de vrouw zich Woensdag wegens belediging moest ver antwoorden, niet geschikt om in het open baar te worden herhaald. Daarom hield hij het politierapport voor en met zijn pen wijzend over het papier, vroeg hij „Er kent U deze woorden te hebben gezegd „Die twee niet, maar dat ene woord wel", was 't antwoord. „Ik werd er toe geprest. De man was op mijn erf gekomen en ik heb hem enige malen gewaarschuwd daar van af te gaan". De Officier van Justitie vond deze uit drukking niet alleen alles behalve fraai, maar ook strafbaar. Daarom requireerde hij tegen verdachte 20.subs. tien da gen hechtenis. De Politierechter maakte er 15.subs. vijf dagen van. BRIEVEN VOOR HET BUITENLAND. Met ingang van 2 Maart a.s. zullen de bijzondere bepalingen betreffende de ter postbezorging van brieven, bestemd voor het buitenland, worden gewijzigd. De voornaamste wijziging bestaat hierin, dat voortaan alle gewone brieven, dus ook die boven een gewicht van 20 gram, welke geen deviezen bevatten, gesloten mogen worden ter post bezorgd. Voor aangetekende brieven echter en voor brieven met aangegeven waarden blijven de bestaande bepalingen van kracht, d.w.z., dat deze brieven boven 20 gram, open ter verzending aan de postinrichtin- gen moeten worden aangeboden. ONZE LIEVERDJES. Dezer dagen gooide, op de Beetzlaan, een 10-jarige jongen een kussen naar het eveneens 10-jarige dochtertje van de Wed. van Asch. Het meisje, dat op een rijwiel was gezeten, kwam te vallen. Met een gebroken linkerbeen werd zij per taxi naar het St. Elizabeth ziekenhuis te Amersfoort overgebracht en daarna naar haar ouderlijke woning aan de Klaarwa- terweg. Het is bij de prettige eensgezinde stem ming van de achter ons liggende weken jammer, dat er nietig schijnende zaken zijn, die de eendracht weer dreigen te verstoren. Niet dat ik mij de illusie had gemaakt, dat deze stemming tot in lengte van ja ren zou voortduren. Verre van dat. We zijn nu eenmaal Nederlanders en wij verliezen gemakkelijk de grote lijn uit het oog, wanneer het om nationale zaken gaat en verdoen weer met graagte onze tijd met futiliteiten, die in onze eigen ogen vreselijk belangrijk zijn, doch in wezen niet veel om het lijf hebben. Jammer is nu echter, dat in het geval dat ik op het oog heb, onze rechterlijke macht de aanleidende oorzaak is van, om het voorzichtig te zeggen, „een onprettige stemming wekkend gevoel". Toen in de eerste dagen der ramp er eni ge onverlaten waren, die zich vergrepen aan zaken, die aan de slachtoffers toebe hoorden, ging er een kreet van afgrijzen door Nederland en ook onze rechterlijke macht moet het bekend zijn, dat de uit gesproken straffen van 6 maanden (de hoogste straf die een politierechter kan opleggen) lang niet hoog genoeg werd ge acht, gezien de omstandigheden, waaron der de misdaad werd gepleegd. Nu er drie weken achter ons liggen en we weer een beetje nuchterder denken, vinden we zes maanden toch wel een be hoorlijke straf voor wat sigaretten of een oud colbertje. Maar dat neemt toch niet weg, daar er voedsel aan achterklap wordt gegeven, wanneer de politierechter NU aan een hoofdcommies van het Ministerie van Kunsten en Wetenschappen voor ver duistering van een paar handschoenen 1 maand voorwaardelijk geeft, met als bij komende straf, dat de hoofdcommies loo.in het Rampenfonds moet storten. Ik ben blij voor de ambtenaar, dat hij er zo genadig afkomt, want het is de daad van een idioot, om als hoofdcommies een paar handschoenen te „ruilen". Maar welk antwoord hebben wij voor de mensen, die vergelijkingen gaan maken met die eerste vonnissen, waarbij de ver dachten geen hoofdcommies waren H. OEKMAN. Wij bieden U voor de PASEN vanaf 142.50. Alle soorten vanaf 145.00. Coupe gegarandeerd. Kledingbedrijf VAN WEEDESTRAAT 37 TEL. 2247 TAFELTENNIS. Afgelopen week-end werd er in het Shot clubgebouw een tournooi gespeeld ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Naast de inschrijvingen van Shot, De Stompert en Soestdijk waren er ook deel nemers van andere tafeltennisverenigin gen en enkele niet georganiseerde spelers. Ruim zestig personen namen deel, terwijl meer dan 100 wedstrijden verspeeld wer den. Het aardige van dit tournooi was, dat ie dere winnaar voor de volgende te spelen ronde een bepaald bedrag in de „pot" moest storten, waardoor zij, die het sterkst waren, ook het meeste inleggeld moesten betalen, maar waardoor ze ook langer konden meespelen. De uitslagen in de verschillende afdelin gen waren: Heren A, finale: Küchler wint van Dahl- berg met 14-21, 21-16, 17-21, 21-18, 21-13. Heren B, finale: Wiss wint van Quaars met 21-17, 16-21, 21-14. Dames finale: Mej. I. Borgts wint van T. Kamer met 21-16, 14-21, 21-12. Aan het einde van dit tournooi dankte de voorzitter van de Tafeltennisvereniging „Shot", de heer B. v. Haarlem, alle aan wezigen voor hun belangstelling voor dit tournooi, terwijl tevens de prettige sa menwerking met de Zusterverenigingen gememoreerd werd. Een bedrag van ruim 50.kon worden overgemaakt naar het Nationaal Ram penfonds. LOTERIJ KANKERBESTRIJDING. De trekking van de grote nationale lote rij, die gehouden is ten bate van het Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kan kerbestrijding, zal plaats vinden op Dins dag 17 Maart a.s. Deze trekking wordt gehouden te Am sterdam, in het gebouw „De Brakke Grond", Nes 53-55, ten overstaan van No taris dr mr K. L. Piccardt en begint des morgens te 10 uur. TAFELTENNISVER. „SHOT". Het 4e team van Shot slaagde er in het ongeslagen V. V. 3 met de kleinste over winning te weerstaan. Th. Rademaker won 2 maal, W. Schut en G. Hilhorst beiden één maal. Uitslag 4-6. Shot 2 had het heel wat gemakkelijker. De uitwedstrijd tegen „Pats" werd met 9-1 gewonnen Alleen invaller C. v. Haarlem verloor 1 partij. BIJ GRIEF» PASTI L_I_E S OE°RZACHTE VALDAMILD

Soester Courant | 1953 | | pagina 1