Soest adopteert Oosterland. SOEST. IN DE HOEK. De eerste mooie dagen. DINSDAG 3 MAART 1953 31e JAARGANG no. 17. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Ergens op het eiland. Schouwen-Buive- land ligt onder het wateroppervlakte het dorp Oosterland. Op 1 Februari bezwe ken ook hier de dijken onder het geweld van de elementen en de bevolking vlucht te voor het toomloze geweld, dat 7 ja ren wederopbouw vernielde en de zorg en het werk van generaties ongedaan maakte. Her en der zijn zij verspreid over ons vaderland, tuinders, landbouwers, mid denstanders en arbeiders, vrouwen en kinderen. Zij redden het vege lijf maar dan ook alleen dat. Voor hun ogen verdronken familieleden, die zij niet meer begraven konden. Hun huizen, hun kleding, hun meubelen, hun vee en hun voorraden lieten zij achter, prijsgegeven aan het vernielende water. In 1944 lieten de Duitsers, in hun kramp achtige pogingen om Europa van vrede en vrijheid af te houden, ook het water op Schouwen-Duiveland binnenstromen. Toen moest ook Oosterland vluchten en alles achterlaten. In 1945 kwamen zij terug, zij vonden hun bezittingen vernield door water en door beschietingen en stil berustend ont vingen zij een te kleine oorlogsschade uitkering. Met verbetenheid zijn zij aan de arbeid geslagen en bouwden op wat vernield was. Oosterland is maar een stukje Zeeland en dat we over dit Oosterland schrijven, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Soest zich het lot van dit dorp heeft aange trokken en Oosterland heeft geaddopteerd. In de komende maanden zal in het on geschonden Soest het vernielde en zwaar geschonden Oosterland helpen in alle mogelijke vormen. Men behoeft niet ver te gaan om oog getuigen uit Oosterland te spreken. Soest heeft ze in haar midden als evacué's en in het gebouw van de Ned. Protestan tenbond te Soesterberg hadden we een onderhoud met enigen van hen. Die hier zijn, wonen in Sirjansland en al gauw raken we verzeild in de interne perikelen van de geografische constella tie van de gemeente Oosterland. De men sen uit Sirjansland behoren - evenals Soesterbergers tot Soest - tot Oosterland, doch men beklaagde zich over de ach terstelling van hun belangen. We hebben beloofd, dat de Soester hulp geen onderscheid zou maken tussen hen en die uit Oosterland. Achttienhonderd inwoners telt Oosterland, die voor het grootste deel leven van landbouw, tuinbouw en fruitteelt. In 1947 zijn de in 1944 verwoeste boom gaarden opnieuw aangeplant, doch de nieuwe bomen, die reeds zo goed droe gen, zijn nu weer ten dode opgeschreven. Het was de kweker Kraak, die ons vertelde hoe snel de ramp zich in hun dorp voltrok. „In de nacht van Zaterdag op Zondag werd te 4 uur alarm gegeven en amper 10 minuten later brak onze polderdijk door. We hebben onze kleding aangescho ten en trokken het huis uit in de rich ting Bruinisse. Het water stroomde met zoveel geweld de polder binnen, dat ik, De winter gaat weer wijken, De zon heeft reeds doen blijken Aan mens en dier en plant Het voorjaar komt in 't land. En zou dit even keren, "Veel kan het niet meer deren, Wij weten hoe het staat, Dat koude van ons gaat. Sneeuw en bevroren wegen, Het werkt ons niet meer tegen, Voorbij is al die last, De morgenzon reeds tast, Naar alles dat wil leven, 't Zij mens of dier om 't even. Straks heeft ook bloem en blad Weer nieuwe kracht gevat. Onze lieVertjes. Werd er aan de deur gebeld Een bescheiden vraag gesteld Hebt U houtjes laten klieven Was de hulp naar U believen Heeft bij U een jonge welp Kunnen tonen„ook ik help", Ja Dan was de opzet raak. Geef de jongens toch een taak En dan met een prachtig doel, Dat werkt op hun eergevoel. Dank je jongens. Zeg, die blaam, Lieverdjes, wordt erenaam. S. in het donker, niet twee van mijn drie kinderen op mijn fiets durfde mee te nemen. Eén kind nam ik, mijn vrouw volgde met de tweede, terwijl een buur man mijn derde kind vervoerde. Mijn vrouw raakte ik onderweg kwijt en, naar later bleek, is zij bij haar ouders aan gegaan, van welke boerderij zij 's Woen- dags is gered door de mosselboten uit Ierseke, die ook hen hebben gered, die in de kerk van Sirjansland waren ge vlucht. Zij werd, evenals mijn kind, als vermist opgegeven, doch gelukkig kreeg ik later bericht, dat zij terecht waren". Het is allemaal simpel verteld, doch de ze woorden verbergen een tragedie, wel ke door een buitenstaander moeilijk naar diepte te schatten is. Opa en Opoe Kwint weten ook wat de watersnood is. Hun huisje achter de dijk is er misschien niet meer, hun meubel tjes zullen weg zijn en dit mee te maken als je beiden in de 70 bent valt niet mee. „We zijn hier heel goed ontvangen; we hebben het hier best; het eten is goed, maar we zouden terug willen" zegt een jonge kerel, die zich beklaagt over het feit, dat vreemde arbeiders worden ge bruikt bij het herstel, terwijl hij zijn werkloze handen graag zou gebruiken. Terug naar huisDit beheerst hun denken en spreken. Zij wensen opnieuw te beginnen en de meesten van hen voor de derde maal. Maar nu gesteund door nationale en in ternationale hulp en.door Soest. JAARVERGADERING „DUINKIKKERS". Vrijdagavond werd in hotel „De Schouw" de jaarvergadering gehouden van de zwemvereniging „De Duinkikkers". In zijn openingswoord schetste de voorzitter, de heer J. Elderman, het wel en wee van het afgelopen verenigingsjaar en daaruit bleek, dat de vereniging quantitatief en qualitatief gestadig groeit. De resultaten van de training, welke onder de bekwa me leiding van de Heer en Mevrouw Touwen geschiedt, waren onlangs merk baar tijdens de Kringcompetitie-wedstrij - den van de K.N.Z.B., welke in het Sport- fondsenbad te Amersfoort werden gehou den. Dit was de eerste keer, dat de Duinkik kertjes op een wedstrijd uitkwamen, doch het handjevol kleine Soesten ren had zich in het selecte gezelschap van de adspiran- ten van Neptunes, A.Z. en P.C., De Rob ben e.d. kranig gehouden. „Zij waren niet de minderen", zei de heer Elderman, die er niet aan twijfelde of de intensieve training zou oorzaak zijn, dat na de ervaring van een of twee wed strijden, de resultaten van de Soestena- ren op hetzelfde peil zouden liggen, als die van hun tegenstanders. De mogelijkheid tot deelname aan de sportweek, welke deze zomer zal worden georganiseerd door de Soester Sportfe deratie, werd besproken, evenals het voor stel om een of twee polo-zeventallen dit jaar in de competitie te laten deelnemen. Het programma voor deze zomer zal in vele opzichten omvangrijker zijn dan vo rig jaar. Er bleken o.m. plannen te be staan tot het organiseren van zwemwed strijden. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Za terdag, van 14 tot 16 uur. Muntbiljet van 1.schietspel, donker beige herenpantalon, doublé armband, da mesceintuur, kinderwantje, jonge bruine hond, buskaart Autobus Tensen, rechter bruine wollen handschoen, bos sleuteltjes, grijze dameshandschoen, kinder matten- kloppertje, grijze wantjes, parel collier, muntbiljet van 2.50, bruine alpinomuts, rood bruin konijn, muts, rood-groene want, zwarte jonge hond, handschoen knijper, 2 sleuteltjes in etui, herenrijwiel, rechter glacé herenhandschoen, blauwe wollen trui, klein wit rashondje en 2 kleedjes. HONDEN IN NATUURBAD-PAVILJOEN. Zaterdag en Zondag werd het paviljoen van het Soester Natuurbad in beslag ge nomen door de Nederlandse Teckelclub, de oudste houdenclub in Nederland, die haar 50-jarig bestaan herdacht. Uit alle delen van Nederland waren leden van deze club naar Soest gekomen, ver gezeld van hun teckels en dashonden, "welke dieren deelnamen aan een club match. Onze Burgemeester, die lid is van deze vereniging, opende Zaterdagmorgen deze clubmatch met een kort welkomstwoord, waarin hij de vereniging gelukwenste met het gouden jubileum. Spr. wees op het feit, dat deze vereniging de oudste hon denvereniging van Nederland is en dat de teckel tot de oudste hondenrassen van de wereld behoren. Zijn plaatselijke chau vinisme was zeer gestreeld door het feit, dat men het Soester Natuurbad had uit gezocht voor deze bijeenkomst en spreker hoopte, dat men nog eens terug zou ko men, maar dan in de zomermaanden. Met de beste wensen voor het voortbestaan van de vereniging opende spr. deze club match. Een 45-tal honden verscheen hierna stuk voor stuk voor de keurmeesters, de he ren H. Strelin en H. Roes. Iedere hond werd besproken en de goede en slechte eigenschappen werden bekend gemaakt. Het preadicaat „Uitmuntend" werd toe gekend aan „King van de Wildebras", eigen. Mevr. S. J. Hogeveen Bayning, Zeist; „Brandei", eigen. Mevr. J. Broers Schouten, Maartensdijk; „Queen v. d. Wil debras", eigen. Mevr. S. J. Hogeveen Bayning, Zeist; „Gitta Doorndog", eigen. J. J. Acherman, Arnhem; „Anita van Cor- lin", eigen. Mevr. A. Visser van Aken, Driebergen; „Aisa van Zomerland", eigen. Baronesse v. Nagell, Bilthoven; „Matusch- ka", eigen. Mevr. Broers Schouten, Maar tensdijk; „Sophy of Bucksmoor", eigen. Mevr. N. F. Carp Moore, Hilversum; „Anje v. d. Wildebras", eigen. J. H. Groeneweg, Enschede; „Lona v. d. Boevenburg", ei gen. J. Craandijk Olst; „Asta v. Wallen- thal", eigen. J. Craandijk, Olst; „Peter Pan v. Heerlener Rosenhaus", eigen. Mej. H. Honingman, Heerlen. Het algemeen klassement van de beste honden van deze match luidde 1. „King V. d. Wildebras"; 2. „Gitta Doorndog"; 3. „Peter Pan v. Heerlener Rosenhaus"; 4. „Queen v. d. Wildebras"; 5. „Asta v. Wallenthal"; 6. „Brandei". De beste langharige dashond onder de 18 maanden was „Pepita van Munster en Muilkerk", eigen. Mevr. G. M. Keeman, Laren. Idem, boven de 18 maanden, werd „Asta van Wallenthal". De beste ruwha rige dashond onder de 18 maanden „Doorndogs Figaro", eigen. Baronesse E. Bentinck van Eeghen, Maarn. Idem, bo ven de 18 maanden, „Peter Pan van Heer lener Rosenhaus". In de variëteitsklasse werden de prijzen alsvolgt behaald Beste Reu „Kampioen Gentlemans Magnat", eigen. Mevr. S. J. Hogeveen Bayning, Zeist. Beste teef „Kampioen Marjancla's Frouke", eigen. Mevr. S. J. Hoogeveen Bayning, Zeist. Beste hond van de variëteitsklasse „Kam pioen Gentleman's Magnat". Zondagmorgen werd in het paviljoen de jaarvergadering gehouden onder voorzit terschap van de heer Th. J. M. A. Ker- stens. Uit het jaarverslag van de secretaresse, 'Mevr. S. M. Baronesse von Nagell bleek, dat het ledental zich in stijgende lijn be woog en de 200 had overschreden. Over eenkomstig was ook het jaarverslag van de penningmeester in majeur gesteld. Besloten werd de juiste beoordelingspun ten voor de Teckelhond nader te bestu deren. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter bij acclamatie herkozen. Als afge vaardigden naar de contactvergadering, welke op 19 April te Arnhem wordt ge houden, werden benoemd Baronesse v. Na gell en de heer H. Pouw. Zondagmiddag werd een z.g. Zweetspoor- proef gehouden, waarbij de honden het zweetspoor moesten volgen van het cada- ver van een wild zwijn. Practisch alle honden wisten binnen 5 minuten de prooi te vinden en de proef met goed resultaat af te leggen. De prijzen werd alsvolgt toegekend 1. „Kampioen Amor v. d. Hucht", egen. J. Craandijk; 2. „Ardie v. d. Wildebras", ei gen. Mr. S. J. Pit, Zeist; 3. „Kiek van Carbilca", eigen. Mevr. C. zu Wieling van Rijswijk de Jong, Den Dolder; 4. „Bartje v. Josmalia", eigen. J. Cordemeyer, Am sterdam. 5. „Chica Doornsdog Sonja", ei gen. J. J. Bouwmeester, Blaricum. De inspecteur van Dierenbescherming, de heer A. Lankamp alhier, was bij deze proef aanwezig. „OP SNELLE WIEKEN". De filmavond, georganiseerd door de post duivenvereniging „De Zwaluw", zal, in afwijking van eerder gedane mededelin gen, worden gehouden op Zondag 8 Maart a.s., in het St. Joseph-gebotiw. V OLKS-UNIVERSITEIT, Morgenavond (Woensdag) spreekt Dr. H. J. v. d. Spek, oud-directeur van de psy chiatrische inrichting „Maasoord" te Rot terdam, in het Oranje-Hotel, over „He dendaagse Jeugdproblemen". Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Het zal natuurlijk wel aan mij liggen, maar ik snap niet best hoe het mogelijk is, dat een inschrijver in een „openbare" aanbesteding, nadat een kort overleg met de betrokken instanties heeft plaats ge had, in staat is zijn inschrijfsom met 10 °/o te verlagen en daardoor het werk gegund krijgt. Wanneer een openbare inschrijving in die mate een wasse neus is, had het m.i. op de weg gelegen ook de andere inschrij vers in de gelegenheid te stellen hun prijs nog eens te herzien, waardoor weer ge lijke kansen waren geschapen. De nonchalantheid waarmee de „open bare" inschrijvingen blijkbaar worden be handeld, dekt nu wel het onderhands aan besteden van de 5 woningwetwoningen op Soesterberg. Zoals onze Burgemeester zei, moet ook de gemeente op tijd zijn koopman zijn, maar daar zit dan onverbrekelijk aan vast, dat het college zich op (glad) koop- mans ijs begeeft, waarop ze, naar mijn smaak, eigenlijk niet thuis hoort. Ik ken iemand, die meende, dat hij even gemakkelijk geld kon verdienen als zijn baas en, voor een heleboel zuur verdien de centen, in het Jonker een grote zak „vuursteentjes" kocht, waarmee hij met één klap boven Jan dacht te komen. Toen hij thuis kwam ontdekte hij precies op maat afgeknipte stukjes ijzerdraad te heb ben gekochtSedert dien kunt U die kennis van me niet meer op stang jagen, dan te informeren hoe het met zijn zaken gaat Waarmee ik maar zeggen wil Wees liever geen „koopman" en besteed liever altijd „openbaar" aan. Dan heeft iedereen een kans. Alleen zou ik die „kans" voor allen wil len laten doorwerken tot het „herzien" der inschrijvingen toe. En nu we het toch over „koopmanschap" hebben 2.per vierkante meter voor die grond van de Spoorwegen, nou, mis schien is dat niet te duur, maar 7 dubbel tjes voor die te onteigenen grond voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie vind ik, mag ik het eerlijk zeggen een snertprijs. Ik geef met m'n ogen dicht nog 5 dub beltjes meer. H. OEKMAN. BEKROOND. Op de te Hilversum gehouden Banket bakkers-tentoonstelling, behaalde onze plaatsgenoot de heer A. L. Koolloos, werkzaam bij de fa. P. B. Rademaker alhier, de 4e prijs met een inzending van monté-werk. DE TWEE WEZEN. De bekendheid van het toneelspel „De Twee Wezen" en de populariteit welke de toneelvereniging „Soestdijk" bezit, waren ongetwijfeld oorzaak van de zeer grote belangstelling, welke de opvoering van dit spel Zaterdagavond in hotel „Eemland" trok. Tot in de uiterste hoeken was de zaal bezet, toen de heer J. Kronemeijer zijn welkomstwoord sprak. Hij wees erop, dat De Twee Wezen al 50 jaar lang door het beroepstoneel is gespeeld en vorig jaar was vrijgegeven voor het amateurstoneel. Niet alleen dat dit stuk zeer veel mede werkers vereist, doch ook moesten niet minder dan 9 verschillende decors wor den ontworpen. Negen tafrelen werden hierna in vier be drijven voor het voetlicht gebracht, waar in de bekende levensgeschiedenis der twee wezen werd behandeld. De vele bezoekers hebben kunnen genieten van zeer goed spel, door de 18 medespe lenden vlot vertolkt onder de goede regie van de heer J. Kronemeijer. Het succes was hieraan evenredig en vele malen heeft het auditorium haar instem ming door applaus doen blijken. Woensdagavond zal een heropvoering plaats hebben ten bate van het Rampen fonds. BRIDGEN VOOR HET RAMPENFONDS. Ook de Bridge-CIub „Soest" is aan het werk geweest voor het Rampenfonds. Zaterdag werd een ondelinge drive gehou den, waaraan ook enkele niet-leden deel namen. Van alle kanten waren prijzen beschikbaar gesteld, zodat alle deelne mers met een prijs naar huis gingen. Door het houden van een verloting en een Amerikaanse verkoping kon tenslotte een bedrag bijeen worden gebracht van niet rhinder dan 425.Hierbij was tevens een bedrag, dat uit de kas van de vere niging ter aanvulling van het bijeenge brachte geld was gevoegd. Ook werd al eerder door deze vereniging de verhoog de verliespot van een week ter beschik king van het Rampenfonds gesteld.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1