SOEST. MIJN JAS. IN DE HOEK. DINSDAG 10 MAART 1953. 31e JAARGANG no. 19. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, f 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT DAMCLUB „DE VARIANT". De Soester Damvereniging „De Variant" kwam in jaarvergadering bijeen in „Oran jehof", onder voorzitterschap van de heer D. Waal. In zijn openingswoord gewaagde de voor zitter van de bloei der vereniging en roemde de prettige sfeer, die de clubavon den kenmerkten. De notulen, voorgelezen door de secreta ris, de heer I. W. van Oosterom, werden ongewijzigd goedgekeurd. Het jaarverslag van de secretaris ver meldde de goede prestaties van het eer ste tiental in de afgelopen bondscompe- titie en voor de eerste maal het spelen van het tweede tiental in bondsverband. Voorts werd het zeer geslaagde jaarfeest gememoreerd. De penningmeester, de heer K. Damen, mocht ook een optimistisch gestemd jaar verslag uitbrengen en het bleek, dat „De V.--iant" ook financieel kerngezond is. ïï^rde heren Van Oosterom en Damen werd door de voorzitter dank gebracht voor het vele werk, dat zij in het afge lopen verenigingsjaar hadden verricht. De aftredende bestuurden D. Waal, voor zitter; I. W. v. Oosterom, secretaris en G. D. A. M. Collet, algemeen adjunct, wer den bij acclamatie herkozen. Besloten werd nog dit jaar nederlaag wedstrijden te organiseren en voor het eerste tiental hiertoe hoofdklassers uit te nodigen. Voor het tweede zal een beroep op sterke 2e klasse tientallen worden ge daan. Een commissie, bestaande uit Mevr. den Hollander en de heren J. Nap en J. Wal stra, werd benoemd om 'n feestavond te organiseren ter gelegenheid van het a.s. Ie lustrum der vereniging. Uit de vergadering kwamen vele stem men om op de clubavonden, voor de aan vang van de wedstrijd, weer theorielessen te geven, waartoe de heer J. W. Ooms, kampioen der club, zich bereid verklaarde. Na nog enkele ondergeschikte punten in de rondvraag te hebben behandeld, sloot de voorzitter deze geanimeerde verga dering. GROENE KRUIS OPGEHEVEN. De vereniging „Het Groene Kruis" is blij kens een bestuursmededeling opgeheven Het kassaldo ad 25.is afgedragen ten bate van de geadopteerde gemeente Oos- terland. MOTORRIJDER KWAM TE VALLEN. Vrijdag had op de Middelwijkstraat een aanrijding plaats tussen een motorrijwiel en een personenauto. De bestuurder van de personenauto kwam uit de richting A'foort en wilde linksaf 'n erf oprijden. De motorrijder, die op dit moment zijn voorrijder wilde inhalen, kon de auto niet meer ontwijken en botste tegen de zij kant van de auto. Hij kwam te vallen en kreeg een diepe wond in zijn rechter kuit. Dr. Donker verleende de eerste hulp, waarna hij per taxi naar zijn woning te Amersfoort werd vervoerd. Mijn jas, nog lange niet versleten, Die had mijn vrouw, liet zij mij weten, Vooruit, pak mee, ja zo maar even, Heel gul aan 't Rampenfonds gegeven. Ik zeiDat 's ook een mooi boel, Ach man, 't is toch voor 't goede doel. Ik legde mij er toen bij neer; Sub Rosa mopperde niet meer. Nu hoor ik steeds van alle kanten En lees ik telkens in de kranten, Dat men geen weg weet met de kleren, Geen plaats heeft ze te deponeren. Gebouwen, vemen, noem maar op, Ze liggen vol tot aan de top. Ik denk nu iewat met chagrijn Waar zal Sub Rosa's jas thans zijn. Ik zie mijn jas voor 't oog verknoeien, Ik zie haar zo gezegd al broeien; De motten, vocht of and're zaken Die zullen haar niet mooier maken. Als niemand haar straks dragen kan, Dan gaat zij naar de voddeman. Ik zal dan zeggen met een sneer Sub Rosa's jas die is niet meer. Nu moeten wij dit van die kleren Eens economisch bestuderen; Vier tientjes had ik graag gegeven En eigenaar der jas gebleven. Nu moet ik aan een nieuwe jas En haal dus honderd uit mijn kas; Vier tientjes minder voor de nood, En ik geen kaas meer op mijn brood. SUB ROSA. JAARFEEST „TEMPO". Onder zeer grote belangstelling heeft de ren- en touristenvereniging „Tempo" Za terdagavond haar driejarig bestaan in hotel „Eemland" gevierd. De voorzitter, de heer J. v. d. Broek, uitte in zijn welkomswoord zijn vreugde over de grote belangstelling, in het bijzonder van de verenigingen „De Adelaar" te Hil versum, „De Pedaalridders" te Amers foort, „Het Stadion" en „Volharding" te Utrecht. Dit bijzondere welkom gold eveneens de afgevaardigden van de Soes ter verenigingen E.H.B.O., K.P.S., S.P.S.V. en de Soester Sport-Federatie. De voorzitter memoreerde hierna de pres taties van de Tempo-renners in het afge lopen seizoen, waarin o.m. het Kampioen schap van het district Utrecht werd be haald, een prestatie, welke hoog aange slagen mag worden. Het gezelschap van John Pander presen teerde hierna een vlotte en vrolijke ca baret-revue onder het motto „Wij vie ren feest". Fientje Meester, John Pander en Wim Holten wisten met sketches conference, liedjes en accordeonmuziek de zaal goed te vermaken. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen kan men inlichtingen verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. Paar grijze wollen wanten, paarse cein tuur, Lipssleutel, wegenbelastingkaart v. bromfietser, herenportemonnaie met in houd, geblokte grijze das, damesrijwiel, hoofddoek, muntbiljet van 2.50, rood wit wantje, zakmes, zwart halsbandje, rechter groene dameswant, rode want, he renhandschoen, blauwe kinderwant, brui ne kinderwant, grijze want en rechter glacé herenhandschoen. DIERENPARK AMERSFOORT. Meer dan 10 H.A. prachtig gemengWOTs aan de B.W.-laan (Barchmann Wuytiers- laan) te Amersfoort herbergt een keur van dieren. Vele lopen er rond in grote terreinen Kamelen, Buffels, Moeflons, Herten en tal van soorten groot gevogelte. De z.g. „wilde dieren" als wolven, beren, hyena's enz. moeten zich natuurlijk met wat minder ruimte tevreden stellen, maar ook zij zijn ruim gehuisvest; En dan de kleinere dieren in vele soorten, als ste kelvarkens (dat is wat anders dan egels), wasberen, bevers en nog zoveel anderen, om de vele soorten apen niet te verge ten. Aangevoerd door de reuzen drilaap Gigantos van Amersfoort. Het is een voorrecht dicht bij een flinke stad over zo'n heerlijk domein te kunnen beschikken. Het aantal soorten wilde vo gels, dat in dit natuurreservaat woont, is bovendien bijzonder groot. De wel door voede ganzen, kalkoenen, zeldzame eend soorten, pauwen enz. laten aan het vlie gend gevogelte ook in de wintermaanden voldoende te eten over. Nu, met het vroeg ingevallen voorjaar, is Dierenpark Amersfoort reeds dagelijks van 9 uur af tot zonsondergang te be zichtigen. Ook de kinderspeeltuin is reeds geopend. Zij, die van de kant van Soest, Soestdijk en Baarn komen, wijzen wij er op, dat de bussen van Tensen een spe ciale halte voor Dierenpark Amersfoort hebben. FIETSBANDEN VERNIELD. Een merkwaardige ontdekking deed een Soestenaar, die op een bouwwerk nabij de Koninginnelaan werkt. Toen hij zich Zaterdagmiddag per rijwiel naar huis wilde begeven, bleken binnen- en buiten band van het voorwiel van zijn rijwiel te zijn doorgesneden. Hij deed hiervan aan gifte bij de politie. KUNSTVEILING RAMPENFONDS. Een landelijk uitvoerend comité, onder voorzitterschap van de rijksinspecteur voor roerende monumenten, de heer D. F. Lunsingh Scheurleer, voert thans een nationale actie tot het inzamelen van kunstvoorwerpen en antiek, die straks gewestelijk zullen worden geveild en waarvan de totale opbrengst gestort wordt op de girorekening van het Nationaal Rampenfonds. Een ieder, die voor deze inzameling goederen beschikbaar stelt - gedacht wordt aan voorwerpen als blau we bordjes, stukjes koperwerk, of tin, oud-Holandse doeken, antieke pijpen, his torische costuums, allerlei curiosa enz. en alles wat op het gebied van kunstvoor werpen of antiek maar geld kan opbren gen - ontvangt te zijner tijd officieel be richt van de opbrengst zijner schenking. Schenkingen voor deze rampenfondsvei lingen worden in Utrecht in ontvangst genomen in het Centraal Museum, direc trice Mej. Dr. M. E. Houtzager, tel. 13348. JAARVERGADERING GRONINGER VERENIGING. Onder voorzitterschap van de heer D. van Sloten werd in Hotel De Gouden Ploeg de jaarvergadering gehouden van de Gro ninger Vereniging „Martini", alhier. Na het zingen van het Groningse volks lied gaf de voorzitter een overzicht van het afgelopen verenigingsjaar, waarin de vereniging toenam in ledental en maan delijks druk bezochte ledenvergaderingen werden gehouden. De secretaris, de heer W. Bos, deed in zijn jaarverslag eveneens de groei der ver eniging uitkomen, terwijl het financiële verslag van Mevr. Schuur-Huisinga een batig saldo vermeldde. Bij de bestursverkiezing werd, in de plaats van de heer Buurman, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen de heer E. J. de Bruin. De heer Buurman werd door de voorzitter toegesproken en hem werd dank gebracht voor het vele werk in het belang der ver eniging verricht. Besloten werd om II Maart per bus naar Zeist te gaan, ter bijwoning van een to neelavond, welke wordt georganiseerd door de Zeister Groninger Vereniging „Gruno". Begin April wordt een Paasavond belegd, waar de oude Groningse gewoonte, het notenschieten, zal worden beoefend. Onder de titel „Klaas laat examen doen" werd door de heer De Bruin en het echt paar Schuur een schets opgevoerd, waar mede zij veel succes oogstten. MAAK RIJWIELLICHTEN IN ORDE. Het blijkt de politie, dat vele wielrijders hun rijwiel zonder- en/of achterlicht be rijden. De politie zal, in het belang van de veiligheid van 't verkeer, hieraan een einde maken en controle op de naleving van de verlichtings-voorschriften houden. DIERENBESCHERMING CVSB FERKITAKI. Ook in Februari viel er voor de inspec teur weer veel te doen. Daar waren aller eerst weer de slecht behuisde ketting honden een te korte ketting, die om een paaltje wond; een totaal vervuilde ver blijfplaats; een hok, dat met de ingang naar de verkeerde zijde stond. Honden hokken moeten volgens politie-verorde- ning met de opening naar het Zuiden of Zuidwesten gekeerd staan. Door Dieren bescherming konden verbeteringen wor den aangebracht. Hulp werd verleend aan honden van eva- cué's uit het Rampgebied, terwijl de afd. Soest aangeboden had gratis dieren uit de gebieden van de Watersnood op te ne men in het eigen asyl, almede in Vogel- flora. Een klacht kwam in, dat op een groot landgoed in Soest wilde konijnen met klemmen worden gevangen; de dieren zit ten soms geruime tijd in zo'n klem en ster ven een ellendige dood. Hier kon de in specteur evenwel niets uitrichten, aange zien hem een vergunning werd getoond, verstrekt door het Ministerie van Land bouw, waarbij de eigenaar permissie werd gegeven voor het vangen der dieren met klemmen, de lichtbak en cyaangas. Verscheidene zwerfdieren uit het asyl vonden door bemiddeling van Dierenbe scherming een goed tehuis. VERKEERS-EXAMENS. Op bijna alle Soester scholen wordt van daag door politiemannen het verkeers- examen afgenomen. Heden wordt het schriftelijke deel van deze examens afge legd. Later wordt het practische deel ge daan. CULTUURPOLITIEK VAN DE GEMEENTE. In het kader van een weekend, gehouden door de Socialistische jongerenorganisatie „Nieuwe Koers", hield de Burgemeester van Amersfoort, de heer H. Molendijk, Zaterdagavond een inleiding over „Actie ve cultuurpolitiek van de gemeente", in het kamphuis „De Lichthoek". De heer Molendijk begon met als voor naamste probleem te stellen het opwek ken van enthousiasme bij de grote massa. Dit kan op velerlei wijze geschieden, b.v. door het organiseren van volksconcerten, volkstoneel, jeugdvoorstellingen enz. Wil men echter iets positiefs bereiken, dan is het van belang, dat deze zaak niet wordt versnipperd onder de vele afzon derlijke groeperingen. Ter voorkoming hiervan is in Amersfoort de „Amersfoortse Gemeenschap" opgericht, een organisatie, die, voor zover mogelijk, alle politieke en religieuze groepen omvat. De voornaamste taak moet zijn het „grij pen" van de mensen, hen op te wekken uit hun vaak doelloze passiviteit en een bepaalde verantwoordelijkheid in vere- Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Laten we er maar geen doekjes om win den. Toen vorige week in Moskou werd bekend gemaakt, dat J. W. Stalin, pre mier der Sovjetunie was overleden, was de indruk die dit bericht maakte evenre dig aan de meer of mindere toegenegen heid tot het regiem, waarvan de heer Sta lin de supervertegenwoordiger en leider was. De commentaren heeft U in Uw eigen kring kunnen beluisteren, dus daar be hoef ik het niet over te hebben. Bij alles wat we bij dit overlijden echter zeggen of denken, moeten we wel voor ogen houden, dat het de toestanden in het Tsaristische Rusland waren, die de tot wanhoop geknevelde mensen tot revolutie bracht en dat in de jongste wereldoorlog Rusland een van de meest gewaardeerde bondgenoten was. Dat de Sovjet zich onmiddellijk na de oor log in haar ware gedaante toonde en zelf knevelde waar zij de kans maar kreeg, zit onverbrekelijk vast aan ieder regiem, dat niets naast zich duldt dan alleen trawan ten en ja-broers. Het is de vloek van alle dictatoriaal ge regeerde staten, onverschillig of de macht van links of rechts komt, dat zij zich vroeg of laat geroepen achten, hun politieke in zichten aan hun buren en liefst de gehele wereld op te dringen. En altijd met ge weld, altijd steunend op de macht der wa penen en even zeker altijd begeleid met geheime politie, terreur, concentratie kampen voor andersdenkenden en brood roof voor wie niet achter hen staat. Maar bovenal met verkrachting van alle rech ten op Vrijheid voor iedereen. Logisch is het daarom, dat dit overlijden in de wereld met zeer verschillende ge voelens is ontvangen. Bij iedereen over heerst de gedachte: wat nu? Bij de ge knevelde volken^ achter het ijzeren gor dijn Leeft de hoop weer op. Precies zoals wij van 1940-1945 hoopten en waarbij wij wensten, dat Hitier zich in een tapijt zou verslikken en daarmee de Nazi's hun kracht zouden verliezen. Met J. W. Stalin ging een man heen, die ontzaggelijk veel voor zijn volk deed. Een leider tevens, die, zonder enige scrupules, zijn juk oplegde aan volken, die daar niet van gediend waren en op wiens aanstich ten na de oorlog een buitenlandse politiek werd gevolgd, welke in onze Westerse ogen niet leek op een van goede wil. Er rest ons niets dan afwachten wat Ma lenkof c.s. zal doen. Laten we hopen, dat het een zodanige politiek zal zijn, dat het mensdom weer hoop krijgt een wereld te kunnen bewonen, waarin een ieder zon der vrees kan leven, waarin we niet van de ene dreiging in de andere vallen en we niet behoeven rond te lopen met de angstige vraag of het wel zin heeft onze kinderen groot te brengen. H. OEKMAN. nigingsverband te geven. Het scheppen van cultuur, aldus de heer Molendijk, behoort niet tot de taak van de gemeente, wel het in 't leven roepen van de voorwaarden daartoe. Na tenslotte nog het probleem van de woningnood te hebben aangesneden, voor al met betrekking tot de vele jonge men sen, wier huwelijk daardoor verhinderd wordt, besloot de heer Molendijk zijn in teressante uiteenzetting, waarna een ge animeerde discussie volgde. TELEVISIE-PROEFUITZENDINGEN. Vanaf heden zullen de proef uitzendingen der televisie een uur vroeger, dus op Dins dag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag, ge houden worden en wel van 14.30-15.30 u. POSTZEGELVEILING VOOR HET RAMPENFONDS. Zoals in ons vorig nummer reeds gemeld, wordt op Donderdag 12 Maart a.s. een grote openbare postzegelveiling gehouden in café „Royal", v. Weedestraat 59, ten bate van de getroffen gebieden. Voor b'j- zonderheden verwijzen wij naar een ad vertentie in dit blad. INGEZAMELDE KLEDING AFGEVOERD. De in onze gemeente ingezamelde kle ding is thans naar Driebergen ver voerd naar de Remington Rand Fabrie ken, de opslagplaats van de Provincie Utrecht. Dank zij de medewerking van Overste Kiers en zijn mannen konden de goede ren op keurige wijze vervoerd worden met militaire trucks uit het Voertuigen park te Soesterberg. In Driebergen maakte men Soest een com- plimentpliment voor het feit, dat de goe deren zo prachtig, gesorteerd zijn.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1