nieuwe Solex Rondom Rusland. Rodenstock, S.B.F. en Arco Brilmonturen 20 °|0 korting J. TH. VOSKUILEN Ons Centrum. Brandpunten der Internationale Politiek. De nieuwe Gemeentesecretaris, Oorlogsmonument wordt spoedig geplaatst. SOEST. IN DE HOEK. f333.-. De Witte Pompen VRIJDAG 13 MAART 1953. 31e JAARGANG no. 20 SOESTER OURANT Abonn. per kwart, f 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 1 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO No. 126156 China het grote vraagteken. De boedel, die de Russische revolution- nairen van de Tsaren overnamen, was niet failliet; ze was verrot. Was Rusland in die vorm blijven voortbestaan, dan was het een voortzetting van Azié's ach terlijke gebieden geworden tot aan wat nu het IJzeren Gordijn is toe. Nu is Rusland een industriestaat, wiens leiders tot doel hebben, Amerika te eve naren en te overtreffen. Zij zijn daar nu goed vijf en dertig jaar aan bezig en het resultaat is, dat zij wat het productiever mogen betreft, nog ver achter staan bij de V.S. en bij West-Europa. Voor het ver bruik geldt hetzelfde. De toeneming gaat in Rusland sneller dan in West-Europa. Om dat te bereiken zijn er offers gebracht. Afgedwongen is misschien 'n beter woord. Maar vóórdat wij in West-Europa daar in de 20ste eeuw schande over roepen, zouden we er toch goed aan doen, eens na te lezen wat voor offers de arbeiders in de 18e en 19e eeuw in datzelfde West- Europa werden afgedwongen. Dat liegt er ook niet om Er is echter één belang rijk, fundamenteel verschil. Door zichzelf sterker te maken, te organiseren en aan te vallen heeft de arbeider hier het deel van het economische en culturele leven gekregen wat hij thans geniet. Die vrij heid om voor eigen lotsverbetering te vechten bestaat in de communistische lan den niet. Men heeft daar doodgewoon af te wachten wat de planbureaux over la ten aan de verbruikers én hoe dat over schot tussen de maatschappelijke groepen onderling verdeeld wordt. Voorts heeft men in de stoffelijke en geestelijke sector van de consumptie maar te slikken wat staatsorganen hebben gebrouwen. Critiek daarop is een avontuur met on- gewissen afloop. Maar zou de doorsnee Rus ondanks dit geen plezier in zijn leven hebben Natuurlijk wel. Immers wat het Westen aan veelheid en aan schakering biedt, kent de Rus niet. Hij kan zijn tegen woordige toestand vergelijken met die on der het Tsaren-bewind cn dan constateert hij een reuzen vooruitgang - een voor uitgang, die hij dankt aan de Partij, aan Lenin, aan Stalin. Men maakt zich van de massa in Rus land een verkeerde voorstelling als men denkt aan een morrende, schuwe massa. De mensen weten niet beter of het hoort zo. En de concentratiekampen Die wa ren er immers ook al onder de Tsaren en ze lezen en horen, dat het met dat soort dingen in Europa en in de V.S. nog veel erger is gesteld. Nee, de doorsnee Rus vindt het wel goed, dat hij leeft zoals hij leeft en hij dankt dit aan Stalin. Dat hij het aan Stalin dankt en niet aan een ander is iets waar Stalin zelf voor zorgde, maar dat is een ander hoofdstuk. Nu zijn al die speculaties van de buiten wacht op een ontbinding van Rusland, na Stalin's dood, niet helemaal ijdel. Daar is ten eerste de mogelijkheid van paleisrevoluties. Weliswaar is Malenkof de opvolger, maar het is mogelijk, dat anderen die functie ook begeren. Na Le- nin's dood was er de strijd tussen Stalin en Trotski en na Stalin's overwinning op Trotski was er nog zuivering na zuivering. Maar dat betekende niet, dat Rusland zelf aan die strijd deelnam. Een burgeroorlog kwam er niet uit voort. Meer kansen op een burgeroorlog zou het optreden van nationale minderheden meebrengen, die zich achteruit gesteld voelden. Maar ook die kans is niet groot. Het Kremlin had en heeft een fijn zintuig voor wat tegen zijn lijn ingaat en maakt daar korte met ten mee. Een andere vraag is echter doch daar mee komen we buiten Rusland terecht bij hoevelen de hoop in de satelliet-lan den opleeft om van de zegeningen van het Russische beschermschap te worden verlost. Een andere vraag is en die brengt ons in Amerika in hoeverre Dulles en de zijnen de gelegenheid gunstig achten om met hun „terugdringers" politiek te be ginnen. Weliswaar hebben de V.S. in hun houding bij het vernemen van Stalin's overlijden alles gedaan wat maar kon om te demonstreren, dat ze niets van plan in cello, doublé en nikkel. Nieuwe modellen. Ziekenfondsleden Van Weedestraat 8 Telefoon 2458 't Rosarium is ingepikt, De V-V.V. leek meer geschikt Te zetelen op deze plek; Als middelpunt voorwaar niet gek. Nu gaat de sierlantaarnpaal Ook zeker spoedig aan de haal. De tent der muze reeds verdween; Weet U, o lezer, ook waarheen? Mij werd de plaats zojuist bekend Voor - eindelijk - ons monument, Zo tussen raadhuis en station, Zegt U eens waar 't beter kon De reiziger, die hier passeert Ziet hoe ook Soest haar helden eert; Ik stel mij zelve voor dat hier Ontstaat het Soester hoofdkwartier. De kern van Soest in dit rayon, Met standbeeld, raadhuis en station, Het postkantoor en hoofdbureau, De Soester krant, Eemland en zo, Met „Soest Vooruit" in 't nieuwe pand Komt Centrum Soest vanzelf tot stand. waren, maar Moskou zal er wel niet meer uit gelezen hebben dan dat ze nu niets van plan zijn. Neen, wij zien op het ogenblik geen en ook in de nabije toekomst niet, krachten, die op het wegvallen van het sterke bind middel Stalin wachtten om uit de com munistische band te springen. In Rusland en in de verhouding van Rusland met het Westen zal alles wel zo'n beetje bij 't oude blijven. Alleenhoe zal zich de ver houding Rusland-China ontwikkelen China is geen vazalstaat van Rusland, zo als de Oost-Europese landen. Het neemt een zeer zelfstandige positie in. Maar Chi- na's revolutie is nog niet „klaar". De be langrijke vraag is wat er gebeurt wan neer dat proces is geëindigd Wordt China Ruslands jonge en sterke broer Ruslands goede buurman of alleen maar koele buurman Zal China Ruslands concurrent en tegenstrever wor den of, wie weet, het China dat Rus land in Azië's communistisch blok voor bijstreeft Schoonheidskoninginnen uit 9 verschillen de landen maakten kennis met een Neder landse industrie in Amsterdam. Zal „vredelievend Rusland" nieuwe koers varen Dulles naar Ara- bië. Conferentie te Rome toch nog mislukt Derde lezing E.D. G. in Duitsland op Maart. Het is pas enkele maanden geleden, dat we in onzekerheid leefden, welke buiten landse politiek Amerika zou voeren na de presidentswisseling. Nauwelijks weten we hoe of wat, of ten tweede male doet zich een situatie voor ditmaal bij de grote tegenspeler van de Verenigde Staten en eigenlijk van de ge hele Westerse wereld Rusland. Na de plotselinge dood van Stalin deden de geruchten weer braaf de ronde. Drie namen werden genoemd Malenkof, Mo- lotof en Beria. Lang hebben de commu nistische toporganen ons niet in onzeker heid gelaten. Daags na het overlijden van Stalin werd een geheel nieuwe regering bekend gemaakt, waarbij Malenkof als no. 1 uit de bus kwam. Molotof werd minister van Buitenlandse Zaken in de plaats van Wisjinski, die nu permanent vertegenwoordiger van de Verenigde Na ties zal zijn, terwijl Beria tot minister van Binnenlandse Zaken en Staatsveiligheid werd benoemd. We moeten toegeven, dat de Russen hun nieuwe leiders snel hebben gekozen. De grote vraag komt natuurlijk op. Is het goed of slecht voor de vrede, dat Stalin overleden is. Gissingen hierover zijn gemakkelijk te maken, maar aange zien deze vermoedens het land achter het IJzeren Gordijn betreffen, zullen zij geen enkele grond van zekerheid kunnen heb ben. Volgens het nieuwe regeringscommi- qué zal de politiek van Stalin in grote lijnen worden voortgezet en zal worden voortgegaan te strijden voor de vrede. Voorlopig hebben we ons aan het commi- qué te houden. Binnen afzienbare tijd zul len we weten waaraan we ons hebben te houden. Eisenhower is in elk geval bereid de nieu we opvolger van Stalin ook te ontmoe ten teneinde de wereldsituatie te bespre- hen en hetzelfde mag van Churchill wor den verwacht. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft be kend gemaakt, dat hij de Arabische we reld gaat bezoeken, om de banden van vriendschap te herstellen. Dat is nodig. Het Russiche propaganda-apparaat heeft ook daar niet stil gestaan en de Russische invloed natuurlijk ten koste van Ame rika is er zeer groot geworden. Voor een deel is daar ook de houding van Amerika tegenover Israël de oorzaak van. Het zou ons daarom ook niet verwonde ren, indien de koers van Amerika ten opzichte van de Joodse Staat gedeeltelijk wordt gewijzigd en van een positief vóór in een neutrale zal veranderen. De koers van het Europese schip is weer onzeker geworden. Aanvankelijk leek het erop, dat de conferentie te Rome iets po sitiefs had opgeleverd, maar dezer dagen bleek, dat Duitsland en Frankrijk een geheel andere lezing aan dezelfde woor den geven. Volgens Duitsland was afge sproken, dat de protocollen van Frankrijk zouden worden gewijzigd, doch Frankrijk blijft aan de aanvullende protocollen vast houden. Weliswaar is de interim-com missie in het E.D.G. met haar taak wijziging van de Franse aanvullende pro tocollen begonnen, maar in wezen en betekenis verandert er aan de inhoud niets. Teleurstelling heerst er in Frank rijk, omdat het verkeerd is begrepen, te leurstelling ook in Duitsland, waar de hoop op een samengaan van Frankrijk en Duitsland steeds kleiner wordt. In Frank rijk is men ook teleurgesteld ten aan zien der voorstellen van Engeland over de nauwe banden tussen haar en het E.D.G. De garanties die Engeland zou ge ven, zijn voor Frankrijk zo vaag, dat weer die ratificatie in gevaar komt. Zo langazmerhand geven we de hoop op, dat Frankrijk ooit aan een ratificatie toe komt. In Duitsland gaat het beter. Op 19 en eventueel op de 20ste Maart zullen E.D.G. en Bonn in derde lezing worden behan deld. Zo vlot als het hier op papier staat, zal de beslissing echter niet gaan. Er loopt namelijk nog steeds een klacht van de coalitiepartijen bij de tweede senaat van het Constitutionele Hof ir. Karlsruhe, die Adenauer c.s. begin December tegen de oppositiepartijen had ingediend. Het ge heel komt hierop neer, dat Adenauer met een eenvoudige meerderheid de E.D.G. „er door" wil krijgen, terwijl de oppo sitie 2/3 meerderheid wil. Voorlopig zal de E.D.G. „er door" komen, Duitsland zal nog grotere moeilijkheden krijgen, nadat de E.D.G. is geratificeerd. Burgemeester en Wethouders hebben een voordracht opgemaakt inzake de benoe ming van een nieuwe gemeentesecreta ris. Op deze voordracht komen voor 1. J. J. J. M. Feste, gemeentesecretaris te Heiloo. 2. J. Looyenga, referendaris ter secretarie te Zaandam. Rechts naast het gemeentehuis, op het gazon, staat een eenvoudig getimmerte van palen en latten, als eenvoudige vorm geving van het toekomstige monument ter nagedachtenis van de slachtoffers van 1940—1945. Als de medewerking wordt verkregen van de gemeenteraad en de Nederlandsche Spoorwegen zal op dit plekje binnenkort ons monument verrijzen. De Spoorwegen moeten vergunning ge ven voor de plaatsing, zulks in verband met de bepalingen, die het optrekken van bouwwerken binnen een bepaalde afstand van de spoorijn verbiedt, terwijl de Ge meenteraad zich zal moeten ontfermen over het financiële tekort, waarmede het comité te kampen heeft, als gevolg van de prijsstijgingen door Korea. Een 8 meter brede en 3 meter hoge Fran se zandsteen zal op een bakstenen funde ring worden geplaatst. In deze zandste nen muur heeft de beeldhouwer J. Dres- mé te Utrecht verschillende figuren ge hakt, die als reliëfbeelden de oorlog uit beelden. Rondom een levensgrote vrouwenfiguur, die in het midden van de muur staat, zijn vier tafrelen uit de oorlogstijd in beeld gebracht. Links boven ziet men de roof van voed sel en vee door de Duitsers en rechts bo ven is de wegvoering van de Nederlandse mannen uitgebeeld. Dat was wat het Na tionaal Socialisme nam. Wat dit systeem bracht wordt links uit gebeeld in een figuur, die een masker in Dat opstijgend brandend zuur, van Uw maag tot hoog in de heel kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smakelijke tar- bletten werken onfeilbaar, ook bij U. Koop een pak bij Uw apotheker of dro gist en zorg er voor altijd een paar bij de hand te hebben. Ze zijn hygiënisch verpakt, één voor één; zo practisch. En onopvallend in te nemen - zonder water of wat ook. de hand houdt en omringd wordt door vrouwenfiguren, die het Nationaal So cialisme afwijzen. Rechts onderaan ziet men de Duitsers on ze mannen neerschieten. Het monument is thans zover klaar, dat, onvoorziene omstandigheden voorbehou den, de plaatsing in Mei zou kunnen plaats vinden. De steen weegt ongeveer 30.000 k.g., waar van het deel met de dominerende vrou wenfiguur reeds alleen 8000 kg. weegt. Soest is niet een van de eerste gemeenten, die in een monument de slachtoffers eert, doch zal binnenkort wel gerekend kun nen worden onder die gemeenten, waarin de fraaiste monumenten een plaats von den. Officiële Mededelingen. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat ter ge meentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van Shell Nederland N.V., Wassenaarseweg 80, 's Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van ene benzinepompinstallatie, met een onder gronds reservoir van 6000 liter inhoud, alsmede een benzinepomp, welke wordt aangedreven door een electromotor van l/z P.K., op/in perceel, gelegen aan de Krommeweg, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7144. Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal er op Vrijdag 27 Maart a.s., des voormiddags elf uur, in het Gemeen tehuis, een openbare zitting worden ge houden, waarin mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzbek kun nen worden ingebracht. Soest, 11 Maart 1953. JAARVERGADERING R.K. MIDDENSTAND. Dinsdagavond had in het St. Joseph- gebouw de jaarvergadering plaats van de R.K. Middenstandvereniging alhier. De voorzitter, de heer J. Hom, uitte in zijn welkomswoord de tevredenheid van het bestuur over de medewerking en het grotere vergaderingbezoek der leden. Ook was het bestuur zeer tevreden over de deelname aan de onlangs gehouden Verdie- pings-morgen, waaraan 50 procent der le den deel nam. Spr. hoopte, dat in de toe komst hieraan 75 procent der leden zal meedoen. Het jaarverslag van de heer G. Schalkx vermeldde een stijging van het ledental tot 124. Het jaar 1952 was een jaar van actie en van vele nuttige bijeenkomsten. Voor het eerst sedert haar bestaan heeft de afdeling een St. Nicolaasfeest gehou den voor de kinderen der leden. De se cretaris deed verder mededeling, dat hij zijn functie zou neerleggen na een 16-ja rige vervulling hiervan. De penningmeester, de heer W. v. Hees, vertolkte de groei der afdeling in cijfers en de kas bleek een groot saldo te be vatten. De heer M. Hartman deed namens de Santos-commissie verslag over de groei van Santos, waarbij bleek, dat het leden tal en de financiën waren toegenomen. De voorzitter deelde hierna mede, dat, als gevolg van een onderhoud tussen het Gemeentebestuur en het bestuur der af deling, de Burgemeester de controle van de politie inzake de reclame-borden heeft opgeschort. Spr. zei, dat de Commissie Strafverorde ning van de raad deze verordening had ontworpen en zich daarbij had laten lei den door een desbetreffende Provinciale verordening. Deze Provinciale verorde ning werd nagenoeg overgenomen en daarin was b.v. voorgeschreven, dat men foto's van de reclameborden moest inle veren bij de aanvrage tot vergunning in zake het uithangen van deze borden. De Burgemeester heeft hiervan de on billijkheid ingezien. De betreffende com missie zal binnenkort met nieuwe voor stellen komen en tot zolang is de actie van de politie opgeschort. Bij de bestuursverkiezing bleek noch het bestuur noch de leden candidaten te heb ben gesteld in de vacature Schalkx. Het besluit van de heer Schalkx bleek on herroepelijk en na enige discussie werd besloten de voorziening in deze vacature tot een volgende vergadering uit te stel len. De heer E. Daatselaar, die wel her kiesbaar was, werd herkozen. Een collecte voor Santos bracht 1 8.25 op, terwijl in de kascommissie werden geko zen de heren Manders, Schut en Kool. Pastoor W. Voss installeerde hierna de nieuwe leden. Spr. wekte de middenstand op tot grotere actie en grotere werkzaam heid, opdat er meer interesse zou ont staan voor de middenstand. Dat de in teresse in de laatste jaren groter is, is een gevolg van de grote werkzaamheid van de middenstand. Werk voor U zelf, doch ook voor 't heil der anderen, zei spr., die tevens de secretaris dank bracht voor het vele werk door hem sinds 1936 voor de afdeling verricht. Als afgevaardigden naar de Centrale Raadsvergadering werden benoemd de heren J. Hom en J. C. Brouwer. De voorzitter bracht hierna dank aan de heer Schalkx voor zijn 16-jarige grote werkzaamheid als secretaris der afdeling. LEZING VOOR „STILLE OMGANG". Voor de leden van het genootschap van de Stille Omgang werd Maandagavond in het St. Josephgebouw, door de heer J. Schrijvers, bestuurslid van de afdeling Leiden, een causerie met lichtbeelden ge houden. Op boeiende wijze vertelde spr. van het wonderbare gebeuren in de 14e eeuw en HOUDT HET VUUR BRANDENDE. De ramp van 1 Februari 1953 zal nog lang in onze gedachten voortleven, maar toch heeft het gewone leven zijn rech ten weer hernomen. Dat is goed. Wij hebben onze uren van verootmoedi ging en gebed gehad. Het nationale schip heeft een ogenblik stil gelegen, als ik deze vergelijking mag maken. Bemanning zowel als passagiers hebben vol ontzet ting de ramp meegemaakt, doch de ka- kapitein gaf weer het bevel met volle kracht vooruit. Wil dit nu zeggen, dat alles tegelijk is vergeten Wij zouden haast zeggen was het maar waar Helaas zijn daar nog de evacué's, die, verdreven van huis en haard, bij vreemden moeten wachten tot zij naar hun eigen woonplaats kunnen terugkeren. Zij hebben het leven behou den, doch nu zijn er de moeilijkheden, die in de eerste opwelling van men senliefde niet werden gezien en niet wer den meegeteld. Neem het de mensen kwa lijk, dat zij, die gewend waren te gaan en te staan waar zij wilden, het nu als een bezwaar gaan voelen, dat zij de be nen onder andermans tafel moeten ste ken en dat zij zich misschien op velerlei wijze moeten behelpen. Er is meer. Met verblijdend enthousiasme is zowel in het binnenland als daar "buiten geofferd om de eerste nood zoveel mogelijk te lenigen en het stemt tot grote vreugde, dat ons volk zich, der traditie getrouw, van zijn goede, tot offeren be reide kant liet kennen. Onder de indruk van hetgeen was ge schied, hebben velen, handelend in een impuls van medelijden en mededogen, misschien meer gedaan, dan - verstan delijk geredeneerd - mogelijk was. Heb ik niet gelezen van een man, die op straat zijn winterjas uittrok en die aan kleding- ophalende mensen mee gaf Een verwar mend gebaar, dat de verstandelijk, koel denkende mens niet kan begrijpen. Ik heb onder mijn kennissen ook kalm- denkende vrienden, die, dit ter gerust stelling, nochtans hebben gedaan, wat zij bij mogelijkheid voor de slachtoffers kón den doen en het was een van hen, die verzekerde wij doen nog lang niet ge noeg. Als je zelf van mening bent, dat men daar toch niet over mopperen mag, dan begrijp je zo'n uispraak niet best. Maar de nadere verklaring kwam. „Ge steld, dat de schade door de Ramp ver oorzaakt twee milliard bedraagt", zei mijn rustige vriend. „Heb je er enig idee van, hoeveel dat is Ik ben, eerlijk gezegd, geen rekenmeester, maar ik wist toch wel, dat dit een 2 met negen nullen was. „Mooi, nu komt er, tot aan het eind van de week, laat ik zeggen 80 millioen bin nen. Een mooi bedrag, niet? Maar.... weet je hoeveel dat is ten opzichte van die 2 milliard Dat is nu precies hetzelfde alsof je een schade van 25 gulden met een gulden wil afdoen. En daarom".... „En daarom herhaalde ik benieuwd naar wat er komen zou. „Daarom moeten wij er voor zorgen, dat het vuur brandende blijft, dat het en thousiasme om te geven, door hen die nog kunnen geven, niet wordt gedoofd". H. OEKMAN. Thans is uitgekomen de Uit voorraad leverbaar. Betaling in overleg. Vraagt inlichtingen Agent Phoenix en Delta Rijwielen STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 getoond werd hoe dit feit in de loop der eeuwen werd herdacht. Van de voorzitter, de heer H. G. Holtus, werd met hartelijke woorden afscheid ge nomen, daar deze zich wegens zijn hoge leeftijd uit zijn functie terugtrekt. De heer Holtus was met wijlen de heer Benschop oprichter van de afdeling Soest- Soesterberg. De voorziening van deze va cature zal op de jaarvergadering plaats hebben. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. AUTOMOBILISTEN ONDERVINDEN MOEILIJKHEDEN IN ENGELAND. Van Engelse zijde verneemt de A.N.W.B., dat reeds tientallen Nederlanders in moei lijkheden zijn geraakt, omdat zij bij aan komst met een motorvoertuig in Engeland niet in het bezit bleken van het inter nationale verzekeringsbewijs, de zgn. „Groene kaart", welke in Groot-Brit- tanië en Noord-Ierland sinds 1 Maart ver eist is. Dit document geldt als bewijs, dat men ook in Engeland verzekerd is tegen wet telijke aansprakelijkheid. Deze „groene kaart" kan men verkrijgen bij zijn verzekeringsmaatschappij, waar bij men tevens een extra-copie dient te vragen, welke men bij eerste binnenkomst in Engeland bij de douane moet achter laten. De A.N.W.B. dringt er bij automobilisten en motorrijders, die met hun voertuig naar Engeland reizen, met klem op aan deze aangelegenheid vóór hun vertrek uit Nederland te regelen, daar men anders in Engeland ook een W.A.-verzekering moet afsluiten, waarbij men met de niet- onaanzienlijke kosten in Engels geld moet voldoen.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1