Nog meer? SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 17 MAAKT 1953. 31e JAARGANG no. 21. SOESTER OURANT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT NIJVERHEIDSSCHOOL BEëINDIGD CURSUSJAAR. Vrijdagavond werd in de Nijverheids- heidsschool het cursusjaar 19521953 be sloten met een bijeenkomst van het be stuur, leraren, ouders en leerlingen, zoals ieder jaar te doen gebruikelijk is. De wethouders W. G. v. Zadelhoff en K. de Haan waren mede aanwezig, alsmede de heer W. Schlösser, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs. De voorzitter van het schoolbestuur, dr. J. H. A. Rupert, deelde in zijn welkomst woord mede, dat de deelneming aan de school in het afgelopen jaar minder groot was geweest dan in andere jaren. Spr. wees erop, dat Soest, wat het aantal vaklieden betreft, ver achter staat bij andere gemeenten en dat de voortschrij dende industrialisatie steeds meer bekwa me vaklieden zal vergen. Op deze Nijverheidsschool kan een begin worden gemaakt met de vakopleiding. De vooruitzichten voor de totstandkoming van een Soester Technische school waren gun stig, zei spr. De financiële bezwaren zijn zo goed als opgelost en binnen afzienbare tijd kan Soest deze school bezitten. Veel dank bracht spr. aan de directeur en le raren voor het gegeven onderwijs. De heer J. Th. v. Noesel, directeur van de school, sprak hierna. Ook dit jaar moest hij zijn teleurstelling uitspreken over het gebrek aan leer-enthousiasme bij de jeugd. De goeden uitgezonderd, had spr. moeten constateren, dat er niet met voortvarend heid wordt gewerkt. Dit had o.m. tot re sultaat, dat van de hoogste klas aan 11 van de 27 leerlingen het eind-diploma werd onthouden. Het aantal lesuren was 7200, doch hiervan ging minstens 10 pro cent verloren door wegblijven van leerlin gen. 552 uren bleef men weg zonder ken nisgeving, 145 uren wegens ziekte en 75 uren verzuimde men met kennisgeving. De schilderspatroons spoorde spr. aan van hun leerlingen het Nijverheidsonderwijs te verlangen. Indien de geringe deelname (dit jaar 12 leerlingen) blijft, zou deze afdeling voor de Nijverheidsschool verlo ren gaan, zei spr. De hoogste klassen der school waren goed bezet, hetgeen mede zijn oorzaak vindt in het feit, dat het bezoeken van een Nijver heidsschool verplicht is gesteld in leer lingen-overeenkomsten. Negen leerlingen werden ingeschreven, die het diploma der Ambachtsschool heb ben behaald en 7 leerlingen, die deze school voor het beëindigen van de cur sus hebben verlaten. Spr. betreurde het, dat er weinig of geen contact bestond tussen de controleur van de leerlingenovereenkomsten en de direc teur der Nijverheidsschool, want, een zo danig contact kan alleen maar ten goede komen aan de leerlingen. Evenals het vorig jaar is de verhoging van de leerplichtige leeftijd tot 15 jaar van ernstige invloed geweest op de vorming van een le klas. In de laagste twee klas sen werden in totaal slechts 15 leerlingen ingeschreven, doch de verwachting is ge wettigd, dat er voor de volgende cursus weer een normale toeloop van leerlingen In de hoek van de courant geeft heer Oekman's vrind De lezers van Soest de navolgende hint Houdt brandende het vuur Wat is tachtig millioen, Wanneer j' iets met twee milliard gulden moet doen Blijft geven, steeds geven, 't vuur mag niet gedoofd (Vijfentwintig keer meer is tweehonderd per hoofd Dit geven is prachtig; ik geef het graag toe, Maar eens komt een keer, dat je zegt Ja, maar hoe. Het initiatief van de particulier Dat zegt een keer stop, 'k geef niet meer dan tot hier. Nu wijs ik nog even op 't volgende feit, Dat de kleinere man er vaak 't meest onder lijdt. Die 't minste bezitten, die geven het meest, 't Verstrekken van steun ('t is nooit grootser vertoond; Met millioenen, millioenen zijn d' acties bekroond), Is verder, mijn inziens, de taak van de Staat, Omdat het om twee milliard guldentjes gaat. De lasten die worden dan eerlijk gedekt, Door 'n hoofd'lijke omslag per aanslagbiljet. SUB ROSA. voor de le klas zal zijn. Het besluit van de Minister van 30 Mei 1951, om de lagere Nijverheidsschool te splitsen in een 3-jarige A-cursus en een 5 jarige B-cursus bleek ook een ernstige schaduwzijde te hebben, n.1. dat leerlin gen, die het diploma A hebben verworven, menen hiermede te kunnen volstaan en zich daarna niet meer voor de B-cursus laten inschrijven. Dit is allerminst de be doeling van de Minister geweest, aldus de heer Van Noesel. De strekking van de 3-jarige cursus is 0.a. de leerlingen, bij een eventuele op roep in militaire dienst, te vrijwaren de school te moeten verlaten zonder bewijs, dat zij de lessen enige jaren hebben'ge volgd. Meer waarde kan aan dit A-diplo ma niet worden toegekend. De bouw van de Ambachtschool of tech nische school is nog niet in dat stadium gekomen, waarin we deze gaarne zouden zien. Het is te wensen, dat deze plannen nu spoedig werkelijkheid worden, zodat in een grote behoefte ten aanzien van de opleiding van vaklieden kan worden voor zien. De cursus werd aangevangen met 77 leer lingen, verdeeld alsvolgt le klas 11, 2e klas 4, 3e klas 17, 4e klas 16, 5e klas 28, terwijl 1 leerling, na het behalen van het diploma, opnieuw de lessen volgde. Naar de beroepen gerangschikt werd de navolgende indeling verkregen Bouw vakken en houtbewerking 33, Metaalbe drijven 32, Schildersbedrijven 12. Door 3 leerlingen is de cursus om ver schillende redenen niet beëindigd, zodat men met een aantal van 74 leerlingen de cursus werd besloten. Het diploma A verwierven Jac. Weer denburg, M. Muis, G. Hogeboom, A. de Boer, H. v. d. Flier, B. Kuus, P. v. d. Broek, Joh. Visser, terwijl F, Sonders te gelijk tot de 5e klasse werd bevorderd. Het diploma B verwierven C. Smit (met lof), L. Kuyper, J. Rademaker, E. v. d. Hengel, P. Ammerlaan, D. v. d. Bedum, E. Renes, C. Wijnands, C. de Wit, E. Wes- terveld, A. Staal, H. Huyink, M. de Bruin, H. P. Rademaker, G. v. d. Kraats, D. Kuy per en A. Rouwendaal. Van de 2e naar de 4e klas met lof bevor derd E. G. Onwezen. Na de uitreiking van de diploma's sprak de heer Schlösser over het grote belang van het vakmanschap. AANVULLING RAADSAGENDA. Lijst van ingekomen stukken a. Verslag van de werkzaamheden van de Schoonheidscommissie gedurende het jaar 1952. b. Verzoek van de Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege" om subsidie, met voor stel dit te behandelen bij de vaststelling van de gemeentebegroting voor 1954. c. Verslag van de werkzaamheden van het Dierenasyl, alsmede rekening en ver antwoording over 1952 en begroting voor 1953. d. Schrijven van het hoofdbestuur van de Nederlandse Onderwijzersvereniging be treffende een aangenomen motie inzake onderwijsvernieuwing in ons land, met voorstel dit v or kennisgeving aan te ne men. e. Schrijven van Mr. F. A. Beunke, ten geleide van het vonnis van de Arr. Recht bank te Utrecht, inzake het proces van K. v. d. Kop tegen de gemeente. f. Request van H. C. Labberton te 's Gra- venhage en H. A. A. van Nievelt te Soes- terberg, met betrekking tot weg nr. 35 van de legger der wegen, hetwelk inge volge Wegenwet bereids in de behandeling is genomen. g. Verzoek van H. Hoyte Veder, Sparren laan 12 te Soest, om aanbrenging van een straatlamp op de hoek Heideweg-Sparren laan, met mededeling van B. en W., dat op dracht tot de gevraagde uitbreiding der straatverlichting is gegeven. h. Verslagen van de Commissies tot We ring van Schoolverzuim te Soest en te Soesterberg. 1. Mededeling van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële adviezen der Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, dat de administratie van de Dienst Openbare Werken werd gecontroleerd en accoord bevonden. j. Schrijven van J. Mok e.a. bewoners van de hoogstgelegen nummers der percelen aan de Birkstraat, verzoekende bij B. en W. te willen bewerkstelligen, dat aanslui ting van hun percelen op de waterleiding met spoed plaats vindt, k. Schrijven van de Stichting Koningin Emma Huishoudschool, verzoekende haar een tijdelijk crediet te verlenen gedurende de bouw en inrichting van de huishoud school met voorstel het om prae-advies in handen te stellen van B. en W. KEURING VAN STIEREN. De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de voorjaarskeuring van stieren in deze gemeente op Woensdag 1 April a.s., des voormiddags om 8.30 uur, gehouden zal worden op het terrein van A. G. van 't Klooster, Olijkeweg 1. Belanghebbenden worden er op gewezen, dat het, ingevolge het Utrechts Stieren reglement 1936, in het algemeen aan de stierhouder en aan de houder van een vrouwelijk rund verboden is andere dan goedgekeurde stieren tot dekking te be zigen. Aangifte van stieren voor keuring moet ten spoedigste geschieden bij de secretaris van de Commissie voor de rundveefok kerij in de provincie Utrecht, Ir. J. S. Swierstra, Willemsplantsoen 6 te Utrecht, telefoon nr. 25729, of des Zaterdags op de Veemarkt te Utrecht. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Secretaris van de genoemde Commissie, alsmede ter gemeente-secretarie. Bij de aanbieding ter keuring van een stier moeten afstammings- en indentiteits- bewijs worden meegebracht. DE VARIANT. In de onderlinge competitie van de Soes ter Damclub „De Variant" werden de vol gende partijen gespeeld le Afdeling R. DamenJ. v. d. Broek 2—0. J. W. Ooms—D. Waal 1—1. C. van EsJ. v. Oosterom 20. J. v. Gemert E. Veerman 02. G. ColletJ. Nap 20. 2e Afdeling J. WalstraC. Schaffelaar 2—0. C. v. Dijk—W. Abbels 0—2. J. Bu- lensJ. Roest 02. v. DuinenA. Roest 02. Mevr. den HollanderJ. v. Schie 0—2. Opvallend is dat slechts 1 partij in remise eindigde en wel de partij tussen de kam pioen Ooms en Waal. Er werd in deze partij vlot geruild, waarin Ooms het mid denveld bezette. In het middenspel deed Waal een offer, waardoor hij de damlijn bezette. Toch werd de partij re mise door keurig tegenspel van Ooms. Nap, die in de eerste groep niet onver dienstelijk debuteert, kon het ditmaal tegen de geroutineerde Collet niet bol werken. In het middenspel verzekerde Collet zich van een sterk overwicht, dat beslissend bleek te zijn. Van Gemert had Vrouwe Fortuna niet aan zijn zijde in de partij tegen Veerman. Van Gemert werd in een klaverbladstand gedrongen, maar wist zich daaruit fraai te herstellen. Een zwakke voorzetting van hem wist Veerman uit te buiten tot winst der partij. Van Es en Van Oosterom speelden een aantrekkelijke partij, waarin van Ooster om zeer agressief optrad. Van Oosterom, gesterkt door de zeer fraaie resultaten in de .laatste ronden, nam echter een voor uitgeschoven positie in, die hem noodlottig werd door het zeer omzichtig spel van Van Es. Van de Broek kreeg de lastige opgave Damen te bekampen. Een open strijd, waarin Damen van zijn gewoonte afweek de partij gesloten te houden. Tal van ver rassende lokzetten bood deze boeiende partij en v. d. Broek wist lang stand te houden, maar moest tenslotte toch capi tuleren-. In de tweede afdeling valt de fraaie over winning van A. Roest op Van Duinen op. Van Duinen had toch nog toe geen partij verloren. Abbels blijkt een goede aan winst voor de club te zijn, ditmaal moest Van Dijk dit ondervinden. De leiders Walstra en Van Schie boekten beiden een overwinning. GEVONDEN VOORWERPEN. Omtrent de navolgende gevonden voor werpen zijn inlichtingen te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Za terdag, van 14 tot 16 uur. Bruine alpinopet, portemonnaie met in houd, lederen handschoen, kinderporte- monnaie, rubber kinderlaarsje, bruine portemonnaie met inhoud, zilverbon van 1.benzinetank-dop met slot, vergulde armband, 4 kinderwantjes, Mechelse her dershond, vulpenhouder in etui, plastic kindertasje, zwarte glacé dameshand schoen, gekleurde wollen sjaal en blauw kindertasje. VOLKS-UNIVERSITEIT. Hedenavond zal Maarten Kooy alhier voor de Soester Volks-Universiteit, in de villa „Braamhage", spreken over het onder werp „Lied en toonkunst uit de bloei perioden van de 14e tot de 17e eeuw". Ter illustratie van het gesprokene zal een kwartet werken of gedeelten van wer ken van de diverse meesters uitvoeren. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 Wij zijn dan niet, zoals onze redacteur Vrijdag j.1. schreef, te rekenen onder de eerste gemeenten, die in een monument de slachtoffers van de laatste wereldoorlog eren, doch we zullen wel onder de ge meenten gerekend kunnen worden, waar in de fraaiste monumenten een plaats von den. Nou, ik vind, dat we er lang genoeg op hebben gewacht en wel een klein beetje recht hebben op iets goeds. Toch moet U begrijpen, dat een kip die 23 dagen „zit", geen steek meer recht heeft op een „mooi kuiken" dan de hen, die er 20 dagen over doet. De beschrijving, die onze redacteur van het te plaatsen monument geeft, doet mij het hart sneller kloppen en al heb ik ook een hekel aan „bei uns in der Heimat ist alles viel besser", hoop ik toch, dat Soest met iets bijzonders uit de bus komt, evenredig aan 7 jaar wachttijd. Overigens zou ik, ondanks m'n hekel aan lang wachten, vrede hebben met m'n ziel in lijdzaamheid te bezitten, wanneer wach ten steeds een goed resultaat garandeerde. Hieraan mankeert echter nog al eens iets. Met al het gehak en gekift b.v. op onze „lieverdjes" en ondanks gepraat en belof ten over speelplaatsen, zijn wij in die richting nog geen steek opgeschoten. Zo te hooi en te gras valt er eens een woord je over, maar bij de vele agendapunten, die onze Gemeenteraadsvergaderingen kenmerken, vind ik er nooit één, die ons iets verder brengt op het gebied van speelplaatsen voor onze jeugd. Wanneer ik verder in „Soest voor 30 jaar" lees, dat er toen ook al werd geklierd over de slechte straatverlichting en ik aanschouw de prachtig verlichte lanen en straten van nu, is mij alles duidelijk. Die bijdrage van 1923 had voor 1953 geschreven kunnen zijn. In 1923 zal er ook wel aan zijn toegezegd,, dat e.e.a. de volledige aandacht had, mis schien zelfs, dat „onderhandelingen met de P.U.E.M. gaande waren". Gezien de resultaten hiervan, moeten we nog ver wonderd zijn, dat we in Mei 1953 reeds een oorlogsmonument krijgen. Of zullen we liever nog even Mei afwach ten voor we juichen Ik heb namelijk het woord „tekort" ook nog gelezen. H. OEKMAN. POSTDUIVENVERENIGING „DE VRIENDSCHAP" Onder leiding van de heer Th. de Muynck werd, op de ledenvergadering van de Postduivenvereniging „De Vriendschap", Vrijdagavond het vluchtprogramma 1953 besproken. Na uitvoerige discussies werd besloten bij de te houden wedvluchten de zuid-oost lijn aan te houden over Limburg, Luxemburg en Frankrijk. Voor de Paasvlucht bleek weinig animo te bestaan, daar de meeste leden het tijdstip te vroeg achten. De klokkencommissie werd samengesteld uit de heren J. Mets, J. Onwezen en G. Sukel, terwijl de inkorfcommissie werd gevormd door de heren G. Hooijer, J. Mets en G. Sukel. Op 26 April zal het vliegseizoen aanvan gen met een wedvlucht vanaf Venlo. Prins Bernhard heeft als lid van „De Vriendschap" enige fraaie prijzen be schikbaar gesteld voor het a.s. vliegseizoen. De tentoonstellings-commissie voor dit jaar werd gevormd door de heren C. Dijk man, J. Gaasbeek, G. Hooijer, R. Bergers en G. Sukel. COMITé VERKEERSHUIS. Het Verkeershuis nadert zijn voltooiing en daarmede het tijdstip, dat het gebouwtje moet worden gemeubileerd. Tot dit doel hebben, naar wij vernemen, verschillende ingezetenen zich tot een comité gevormd. Nadere berichten hieromtrent volgen nog. DRONKEN DIEF. Een Soestenaar, die Zondagavond, in staat van drinkenschap, in een cel van ons politiebureau belandde, bleek bij fouille ring een mosterdpotje voorzien van een zilveren deksel bij zich te hebben. Daar hij dit ontvreemd had uit een restaurant te Den Dolder, is hij, na zijn roes uitge slapen te hebben, aan de politie te Zeist overgeleverd. GYMNASTIEK VER. „OLYMPIA". Zoals ook in vorige jaren is de belang stelling voor de club- en familieavond van de gymnastiekvereniging „Olympia" zeer groot en ook nu weer moest een tweede avond worden belegd. De eerste avond is op Donderdag a.s., de tweede avond wordt op Zaterdag 21 Maart gehouden. Men zie voor bijzonderheden de advertentie in dit blad.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1