fchoemker. nieuwe Solex 'r' Moderne HJXZ! Gladde ringen De Europese eenheid is zoek. Afscheid Dr. De Vos. Van week tot week in Soest. f333.-. De Witte Pompen W. A. Butzelaar HAAPVEBZOPGING Meningen van onze lezers. SOEST. J. TH. VOSKUILEN IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel Stichtsche Sclioeiihuizen VRIJDAG 20 MAART 1953. 31e JAARGANG no. 22. SOESTER(l)OÜRANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 In nog geen veertig jaar tijds heeft Eu ropa er kans voor gezien om van toonaan gevend centrum in de ganse wereldpoli tiek iets te worden wat het midden houdt tussen een ..onderontwikkeld gebied" en een typische bezienswaardigheid met een rijke folklore voor Amerikaanse vacantie- gangers. Terwijl de Europese staten, deels in na tionale zelfgenoegzaamheid, deels in bloe dige concurrentie, meenden, dat hun be perkte landsgrenzen ook de grenzen van hun belangen waren, kwam er in twee uitgestrekte gebieden, waar de nationale grenzen meer omvatten dan enige malen het totaal van onze West-Europese staten, een economie op, die in Rusland de im port van buitenlands kapitaal overbodig maakte en Amerika van geldlener tot geldschieter maakte. Naar het Oosten ziende betekent dit, dat de normale ruil van vroeger machines e.d. ruilen tegen graan heeft opgehou den en naar het Westen, dat de Amerika nen niet meer werken om renten en af lossingen. naar Europa te kunnen sturen, maar omgekeerd. Heeft Europa er tenminste dit van ge leerd, dat het voordeiger is als één man tussen die twee grootmachten in te gaan staan dan als een groepje kleine man netjes Wie de kranten leest weet wel beter. Een der eerste kenmerken van economi sche eenheid is de vrijheid en de omvang waarin de goederen zich in dit gebied be wegen. Een wagen pootaardappelen van Leeuwarden naar Maastricht ontmoet geen hinderpalen, maar die 300 K.M. is ook zo ongeveer de verste afstand die Neder landse pootaardappelen ongehinderd af kunnen leggen. Komen ze over de grens dan staan er mensen klaar, die er be lasting van willen hebben, of die zeggen, dat er niet meer kan worden ingevoerd dan zoveel, of die de invoer verbieden of beperken omdat ze de eigen telers geen concurrentie willen aandoen van betere of goedkopere soorten. In Amerika reizen pootaardappels van het ene naar het andere einde van een we relddeel zonder enig beletsel. De streek of de ondernemer, die het beste en heft goedkoopste kan leveren, voorziet geheel Amerika. Met zijn velerlei beschermin gen betaalt de Europeaan zijn spullen te duur en hij kan dus voor veel andere din gen geen geld op zij leggen. Hij leeft ar mer dan de Amerikaan, die van tolta rieven e.d. geen last heeft. Terwijl van 19 IS ai de goederen-productie in Europa met 70 °/o toenam, nam de handel tus sen de Europese landen onderling maar toe met 2 °/o. Ze hebben lang niet genoeg van eikaars kunnen geprofiteerd. Dit werd voelbaar, toen na 1945 koloniën, waarvan men vroeger nog kon profiteren, wegvie len. Nu ja, goed, zult U zeggen, maar als we nu bijna driekwart meer produceren dan in 1913 wil dat toch zeggen, dat onze le vensstandaard gestegen sinds 1913. Maar niet, lang niet met drie vierden, omdat veel moest dienen om wegvallende ren ten en baten uit buiten-Europese lan den te vervangen. En ook de bevolking nam toe, het aantal monden dat moest eten. West-Europa levert niet genoeg graan om zichzelf te voeden. De graan- leverancier van achter het IJzeren Gor dijn laat verstek gaan. Hoe moeten we aan broodgraan en aan veevoer komen Kopen en betalen. Kopen in Noord- en Zuid-Amerika, maar betalen. Waarmee We weten allemal wat een toer het is om in Amerika voortbrengselen te plaat sen, die als betaling voor Amerika's pro ducten moeten dienen. Nieuwe leveranciers zoeken De leveran ciers zijn er wel, zelfs binnen Europa, ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDESTR 36» SOESTDIJK TELEF.2792 STOFZUIGERS: Hoover Erres Holland Electro. Soest, 20 Maart 1953. Hooggeachte Dr. P. G. de Vos, Beschouw de tekst van dit gedicht Als open brief aan U gericht, Aan U, die van ons scheiden gaat, Ons morgen officieel verlaat. Uw werk wordt dan wellicht bekroond Door dank van Soest aan U betoond. Wanneer U hulp werd aangezocht, Dan deed U steeds wat U vermocht En. gaf U zich met heel Uw hart Tot verzachting van de smart. De rust, die van U uit kon gaan, Deed elk' patiënt weldadig aan. U was naast dokter tevens heer, Met om U heen zo'n fijne sfeer; Met iets, wat je niet zeggen kan; Kortom U was een prettig man. Van humor was U niet ontbloot; Een speech van U en men genoot. U heeft door weg uit Soest te gaan, Ons daarmee geen plezier gedaan. Maar iedereen verdient ééns rust; Wij zijn ons daarvan wel bewust. Wij wensen U dus uiteraard, Dokter de Vos, U is het waard, Een zegenrijke oude dag, Gespeend van elke tegenslag. Figuurlijk rijk ik U de hand Van vele lezers dezer courant En teken, namens hen, hierna, Hoogachtend, SUB ROSA. maar vele boeren zijn er te achterlijk om voldoende te leveren. Zd. Europa, Joego-Slavië, Nd. Afrika heb ben een krachtige inspuiting met kapi taal, kennis en bekwaamheid nodig vóór ze enigszins in de plaats van Oost-Europa kunnen treden. En wie zou dat kapitaal moeten leveren Met z'n allen zouden we het materiaal voor zulk een injectie kunnen verzor gen, maar stuk voor stuk In elk geval blijft de afhankelijkheid van de dollar- landen en blijft de achterlijkheid in Eu ropa wanneer het niet gebeurt. Is nu de politieke situatie gunstig om de economische éénwording te bevorderen De politici bewijzen meer lippendienst aan de éénwording van Europa's huishouding dan werkelijke diensten. Zelfs op het kleine gebied dat de Benelux beslaat, vor dert die eenvoudig als een slak op een teerton. De oorzaak is, dat de harde nood zaak feitelijk dwingt om de nationale grenzen te vervagen in een tempo, dat een jaar of veertig achterstand moet inhalen. Productietakken, die voorheen in lange termijn langzaam in een andere richting konden worden omgebogen, moeten nu worden omgeknikt. Bepaalde maatregelen brengen hier voordelen, daar nadelen, vin den hier instemming, daar protesten. De politiek die daarbij hoort, zou er een moe ten zijn die Europees is gericht in plaats van nationaal. Zullen de nationale kiezers echter zulke internationale wetgevers kiezen Als we de proefstemmingen in Delft en Bolsward aan kunnen houden voor ge heel West-Europa, dan behoeven wij ons hierover niet bezorgd te maken. Maar helaas zijn Delft en Bolsward sa men Europa nog niet, zelfs geen Benelux „Voorjaarstijd - Schoonmaaktijd" is de leus, welke onze huisvrouwen bezig houdt in de tijd, dat de zon de lage landen koestert. Ook ons gemeentebestuur grijpt het voor jaar aan om opruiming te houden en zo wordt de gemeenteraad voorgesteld de verordening „Verbod Houtvervoer" in te trekken. Dat is de verordening, welke 21 Decem ber 1945 werd vastgesteld en waarbij het vervoer van hout, behoudens verleende vrijstellingen, was verboden. Dat was nog in de tijd, dat we gewend waren op zoek te gaan naar materiaal, dat we nodig hadden om ons beetje eten gekookt te krijgen. We gaan nog een verordening intrekken, n.1. de verordening „inzake aangifte van uit het buitenland naar Nederland terug kerende personen aan wie onderdak wordt verleend". De gerepatrieerden moesten toen worden opgegeven aan het bureau „Nederlands Volksherstel", welk bureau was gevestigd op het gemeentehuis. Deze verordening werd vastgesteld op 21 Juni 1945 en ons gemeentebestuur deelt nu de raad mede, dat gedurende ruime tijd deze verordening niet meer wordt toegepast en bovendien het kantoor Nederlands Volks herstel is opgeheven. Opruimen dus maar. Er zou nog meer op te ruimen zijn. De verordening, dat honden in een groot deel van onze gemeente niet mogen loslopen b.v., want ook deze verordening wordt niet toegepast. De „schoonheidsverordening" ruimen we niet op. Daarin is o.m. bepaald, dat men zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders geen reclamebord aan zijn bloedeigen woning mag hangen. Deze ver ordening werd niet toegepast, totdat twee Soester zakenmensen elkander dwars za ten, via de opstelling van eikaars recla mebord. Een dergelijke onenigheid vindt haar einde meestal op het politiebureau en daar viel ook de daverende slotactie van het lied te beluisteren geheel Soest was in overtreding, want niemand had ooit vergunning gekregen voor zijn reclame borden). Met de constatering van dit feit waren we er niet, dus kregen zeer vele zaken mensen bezoek van een politieman, die de boodschap bracht, dat mijnheer in over treding was wegens het uithangen van een reclamebord zonder daarvoor vergun ning te hebben. Nou zijn zakenmensen nogal lankmoedige luidjes, maar ditmaal zijn er in hun or ganisaties harde woorden gevallen, vooral omdat men, om een ontheffing van deze verordening te verkrijgen, een tekening en 4 foto's van het betreffende bord moet indienen. Een onderhoud tussen middenstands-be- stuurderen en de Burgemeester volgde, de politionele actie werd door de Burge meester stopgezet en thans wordt een wij ziging van deze verordening aan de raad voorgesteld, n.1. in die zin, dat overleg ging van 4 foto's niet per sé verplicht zal zijn, doch zo nodig overlegging van één foto kan worden verlangd. Als de raad deze wijziging aanneemt, blijft altijd nog het feit, dat we met ons allen in overtreding zijn en een stroom van ontheffingsaanvragen zal binnenko men. Als die ontheffingen allemaal worden ver leend is er tijd, geld en moeite verknoeid. Als ze niet worden verleend is Leiden in last. Wat een papierlawine moet dat ei genlijk wel zijn. Van ieder reclame-bord moet een tekening in viervoud worden Thans is uitgekomen de Uit voorraad leverbaar. Betaling in overleg. Vraagt inlichtingen Agent Phoenix en Delta Rijwielen STEENHOFFSTRAAT 25 - TEL. 2185 ingeleverd en denkt U wel om de juiste schaal van deze tekening 1 10. Vergeet U niet deze tekening de kleur te geven van het betreffende bord en ver geet U ook niet opgave te doen van de toe te passen materialen. Zou het niet beter zijn ook deze verordening maar op te ruimen en een nieuwe verordening van enkele regels te maken, waarin ontsie rende borden of muurvlakten worden ver boden Meerdere malen hebben we ons afgevraagd of van meerdere overheids- of semi- overheidsbedrijven, op zijn minst geno men, de uitgaven en inkomsten niet in overeenstemming met elkaar zouden zijn te brengen, maar dit schijnt toch niet te kunnen. Als we het Soester Natuurbad bezien, dan blijkt, dat er bijna altijd geld „bij" moet, waaraan uiteraard ons klimaat ook wel schuldig zal zijn. Een paar duizend gul den nadelig saldo moet men maar als een donatie aan de volksgezondheid (hierover zijn de meningen wel verdeeld) of aan de vreemdelingen-industrie zien. We kunnen hiermee vrede hebben, doch dat er nu plotseling een plan bestaat om de dames- en herengarderobes op het bad samen te voegen, lijkt ons wel wat gek. Moet een zaak, die met verlies werkt, een grote verbouwing tot stand brengen Afgezien van het feit of deze verbouwing een verbetering zou zijn, schrokken we van de kostenraming, n.1. 55.000,Ge lukkig is het stichtingsbestuur ook ge schrokken en is dit plan in de map „plan nen" opgelegd. Niet alleen het Natuurbad is een zorgen kindje. Er komt ook een tijdstip, dat we het Openluchttheater zullen moeten over nemen. De gemeente heeft hierin inder tijd een renteloze lening gestoken en zal haar geld willen redden door eigenares te worden. Dit zal alleen wel niet gaan zonder veel goed geld naar kwaad geld te smijten. Dienaangaande hebben we al eens ver nomen, dat, bij overname van dit theater, de zaak omheind moet worden, de zit plaatsen moeten worden verbeterd en wat dies meer zij. Het zal wel perfect worden, maar het zal wel geld kosten en blijven kosten. Een ander toekomstig overheidsbedrijf is de N.V. Centrale Slachtplaats. De aan deelhouders hebben hun aandelen aan de gemeente te koop aangeboden tegen een koers van 200 Het gemeentebestuur wil 8 aandelen van 2500.overnemen voor 40.000.en gaat dan deze slacht plaats besturen met nog 1 overgebleven aandeelhouder. In een uitvoerig schrijven aan de raad zeggen B. en W., dat deze koop goed is en daarop willen we het uiteraard houden. Wat ons echter opviel is de mededeling, dat de Veterinair Inspecteur van de Volks gezondheid te Amersfoort in zijn rapport erop wees, dat in de naaste toekomst eni ge vernieuwingen en veranderingen die nen te worden aangebracht, waarmede en kele tienduizenden guldens gemoeid zul len zijn. Ook al weer geld dus en we hebben maar zo weinig van dit goedje. 1 KAPPER ITEENHOrrSTR. 33 - TEL 2842 Jff S3K - H UW ADRES VOOR: Permanenten - Kleurspoelingen Haarverven - Manicure enz. Ook het Heren- en Kinderkapsel H§ wordt le klas verzorgd. ONZE ELECTRISCHE STROOM. De zonnige dagen in de eerste helft van Maart doen ons weer verlangend en hoop vol uitzien naar een mogelijke milde en zonnige lente en zomer. In ieder geval zullen die jaargetijden ons weer lang dag licht en korte nachten brengen, want de traditionele gezellige winteravonden om de warme haard, gespannen lezend in een mooi boek of luisterend naar de radio, kunnen wel eens geweld aan worden ge daan, als o.m. het electrisch licht slecht is of de radio op normale stand van de volumeregelaar te zacht klinkt en er een harde „brom" optreedt, als we de re gelaar wat meer indraaien. De huisgeno ten kijken elkaar eens aan en vragen zich dan dikwijls af wat de reden daarvan wel kan zijn. Wel, dat zit zó. De P.U.E.M. levert ons contractueel electrische energie onder een spanning van 220 Volt. Zelfs zijn de ta rieven kortelings nog rigoreus verhoogd. Als we nu bv. een straalkacheltje, elec trisch strijkijzer, de radio enz. of andere huishoudelijke thermische apparaten in schakelen, dan vloeit er electrische stroom, uitgedrukt in de eenheid Ampère, onder invloed van de 220 Volt spanning, door de verhittingsdraden van die apparaten en wel evenredig met de spanning. Is de ze laatste echter lager, b.v. gedaald tot 0,9 van het normale, dus 90 dan gaat er ook slechts 90 °/o van de vereiste stroom door die apparaten. De warmte, veroorzaakt door de stroom, is recht evenredig met het kwadraat van die stroomsterkte. Voor een te lage stroom van 90 zal de temperatuur dus slechts 0,9 x 0,9 0,81 of 81 °/o bedragen. Onze electrische gloeidraadlampen, het woord zegt het reeds, zijn eigenlijk, populair gesproken, ook electrische ka cheltjes, met het onderscheid, dat de gloeidraad voor ons oog tot „wit-gloeiend" verhit wordt en dan normaal een 10 of 12 °/o van de electrische energie (uitgedrukt in de eenheid Watt) omzet in licht, de rest wordt omgezet in warmte. Dit lage percentage aan licht is te verbeteren door opvoering van de temperatuur van de gloeidraad, op gevaar af dat deze door brandt. De fabrikant van gloeilampen streeft daarom naar maximaal toelaatba re temperatuur voor de gloeidraad en fa briceert deze uit het metaal wolfram, met de zeer hoge smelttemperatuur van om streeks 3000° C. Bovendien wordt deze dikwijls nog dubbel.gespiraleerd, ter voor koming van snelle uitstraling van uit het hart van dit gloeilichaam. Want de fa brikant weet ook, dat de lichtuitstraling weer recht evenredig is met het kwa draat van de temperatuur. Voor een te lage waarde van de stroom uit het ge geven voorbeeld van 0,9, dus 90 °/o, waar bij slechts 81 °/o van de vereiste warmte ontwikkeld wordt, zal dus de lichtwaarde nog verder teruglopen tot een bedrag van 0,81 x 0,81 0,6561 of rond 66 °/o l En wat kan nu de reden zijn van een te lage spanning Bij een zo economisch mogelijke opzet van een electrisch net, worden de toe voerkabels of bovengrondse geleidingen, met, in achtneming van een zekere reserve voor meerdere aansluitingen van verbrui kers in de toekomst, zo spaarzaam moge lijk berekend. Vermeerderen nu verbruikers hun stroom- afname te veel of worden er te veel ver bruikers op toevoerkabel of leiding aan gesloten, dan treedt er spanningsdaling op evenredig met de totaal in de toevoer leiding afgenomen stroom. jDe electriciteitsmaatschappij kan dan, als leverancier, het euvel, onder meer, ver helpen, door de toevoer-kabels of leidin gen te verzwaren, hetgeen natuurlijk dik wijls nog al in de papieren loopt. Daar tegenover vraagt inzender dezes zich af in hoever kan en mag de verbruiker, wel ke toch het volle bedrag heeft te betalen, zich beroepen op inmenging van over heidswege, als de electriciteits-maatschap- pij voor verbetering in gebreke blijft Op verzoek van inzender dezes, werd op 11 Maart j.l„ om 8 uur 's avonds, de spanning hij hem thuis door enige amb- 'tenaren van de P.U.E.M. opgemeten en ^bleek deze slechts 202 Volt te zijn. Dat iivas dus op een tijdstip buiten het spits uur Hoe laag vraagt inzender zich af, zal de spanning dan wel in December om een uur of vijf, dus gedurende het spitsuur bedragen hebben. Bezoekers bij de lezing van de heer De Waard in de maand December j.1. zullen zich nog wel herinneren, dat die lezing een half uur vertraagd werd, tengevolge van het feit, dat de spanning in het ge bouw Sint Ludgardis aan de Vredehof straat zo laag was, dat het projectiebeeld op het scherm ternauwernood zichtbaar was. Een ijlings aangerukt 2e projectie apparaat voor de lichtbeelden, waarschijn lijk met ingebouwde aanpastransformator, heeft de situatie voor die avond gered. U weet dus lezer, wat mogelijk de oor zaak kan zijn als Uw lampen vanavond als een „gloeiende spijker" branden. U dankend voor de verleende plaats ruimte, teken ik, Hoogachtend, B. KOPPEN. Officiële Mededelingen. INLICHTINGEN UIT HET KIEZERSREGISTER. De burgemeester van Soest brengt, in verband met de a.s. verkiezing van leden van de Gemeenteraad, ter openbare ken nis, dat een ieder kosteloos de inlichtin gen uit het kiezersregister kan verkrij gen, waaruit hij kan opmaken, of hij zelf of een ander daarin al dan niet of niet behoorlijk is opgenomen. HONDENBELASTING 1953. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan de bekende houders van honden aangifte-formulieren voor de Honden belasting 1953 zijn verzonden. Zij, die een hond houden en nog geen aangifte-biljet hebben ontvangen, dienen alsnog vóór 1 April 1953 aan hun aangifteplicht te voldoen. De aangifte-formulieren zijn ver krijgbaar ten kantore van de Gemeente- Ontvanger of worden op verzoek toege zonden. Ingevolge de verordening worden zij, die in gebreke gebleven zijn aangifte van het houden van een hond te doen, ambtshalve aangeslagen, waarbij het bedrag van de aanslag tot het vijfvoudige kan worden verhoogd. JAARVERGADERING V.A.R.A. Maandagavond had in de lunchroom De Wildt de jaarvergadering plaats van de afd. Soest van de V.A.R.A. De voorzitter, de heer K. F. Mud, zei in zijn openingswoord, dat de Vara than9 uitgegroeid is tot 624 afdelingen met meer dan 300.000 leden, doch dat er nog dui zenden ongeorganiseerde luisteraars te bewerken zijn. Besloten werd, dat het dagelijkse bestuur de districtsvergadering, op 22 Maart te Utrecht, zal bezoeken, terwijl aan het Per paar vanaf f33. Alle maten voorradig. Van Weedestraat 8 - Telefoon 2458 Vara-zomerfeest, op 28 Juni te Arnhem, zal worden deelgenomen. Het jaarverslag van de secretaris, de heer B. Nelis, vermeldde een stijging van het ledental van 330 tot 389. De hoge kosten waren oorzaak, dat een propaganda-feest- avond niet werd gehouden. De penningmeester, de heer M. Verwoerd, kondigde in zijn financieel jaaroverzicht een batig saldo aan. Bij de bestuursverkiezing deed de voor zitter mededeling, dat hij, wegens zijn leeftijd, zijn plaats beschikbaar stelde. In zijn plaats werd gekozen de heer J. W. Gombert. De heer Mud, die ruim 20 jaar de functie als voorzitter heeft vervuld, bleef als bestuurslid aan, nadat besloten was, het bestuur uit te breiden. De sa menstelling van dit bestuur is thans als- volgt J. W. Gombert, voorzitter; B. Nelis, secretaris; M. Verwoerd, penningmeester; K. F. Mud, 2e voorzitter; J. v. Oven, P. J. Clements en j. v. Sandwljk leden. De mobilisatie-vergadering van de Vara op 11 Januari werd besproken, op welke vergadering de politiek in de aether het voornaamste punt was. Namens de aanwezigen sprak de heer J. v. Oven-aan het slot woorden van dank tot de heer Mud, voor het vele werk gedurende 20 jaar in het belang van de afdeling verricht. NIEUWE KLEUTERSCHOOL. Niet lang zal de „Prinses Marijke Kleuter school" haar intrek meer hebben in 't gebouwtje der Padvinders, dat zich be vindt aan de Dorresteinweg. Spoedig zal voor haar een mooi gebouw tje verrézen zijn aan de Nachtegaalweg. Het terrein is zo goed als bouwklaar ge maakt en alle belemmerende zaken zijn uit de weg geruimd en opgelost. WIEG VOOR GEëVACUEERDE BABY. Toen in de eerste dagen van Februari de textiel in massa naar de opslagplaat sen in onze gemeente stroomde ten be hoeve van de evacué's uit het watersnood- gebied, hebben enige dames van de centra le opslagplaats aan de Korte Brinkweg 'n wieg aangekleed en daarin een complete baby-uitzet gedeponeerd. Deze wieg en uitzet zou voor de eerste baby zijn, die geboren werd bij onze evacué's. Vorige week kwam dit geschenk van pas, toen de heer L. Zuidweg, boekhouder te Krabbendijke, zijn zoon Abraham Leen- dert op de Burgerlijke Stand kwam aan geven. De Burgemeester heeft aan de moeder, Mevr. J. C. v. Zuidweg-de Jonge, die tij delijk in Nieuw-Mariënburg verblijft, de wieg met inhoud aangeboden en haar na mens de Soester burgerij gelukgewenst met de geboorte van haar zoon. AUTO REED MEISJE AAN. Maandagmiddag reed de bestuurder van een vrachtauto, S. uit Rotterdam, achter uit van een erf op de Beckeringhstraat. Op dit moment passeerde het 10-jarig dochtertje van de familie B. per rijwiel, die door de auto werd aangereden. Het meisje kwam er goed af, doch het rijwiel werd ernstig beschadigd. FILM „LEVEND LANDSCHAP". „Dierenbescherming" vertoont a.s. Maan dag in Hotel Eemland de fraaie nieuwe propaganda-film „Levend Landschap". Immers, de beelden zijn weiden, akkers, plassen, die bijzonder „leven" door de die ren. De eerste acte geeft vooral veel mooie vogelopnamen; de tweede toont een beeld van het werk van de dierenbescherming en is een aanklacht tegen de misstanden, die heersen, waardoor vele dieren lijden en een ellendig bestaan hebben. De derde acte is een prachtige kleuren film, opgenomen voornamelijk in Giet hoorn. Een film, die waard is gezien te worden, zowel om de buitengewone na tuuropnamen als om de uitgesproken zin van het werk van „Dierenbescherming". De directeur van de Ned. Ver. t. Bescher ming v. Dieren in Den Haag zal op de hem eigen gloedvolle wijze een causerie houden bij de film. Men zie de advertentie in dit blad. BROMFIETSERS BEKEURD. Verschillende bromfietsers werden be keurd, omdat zij al „brommende" het Kerkpad bereden. Dit mag alleen als de motor van de brommer is uitgeschakeld. DE NIEUWE GEMEENTERAAD. Op 27 Mei zal het Soester kiezercorps een nieuwe gemeenteraad gaan kiezen en in de politieke partijen is men thans be zig, via groslijststemmingen, de candida- tenlijsten samen te stellen. Deze moeten op 14 April a.s. op het ge meentehuis zijn ingediend. De stand van zaken is op dit ogenblik K.V.P. Maandagavond wordt de groslijst samengesteld. P. v. d. A. De groslijst is alsvolgt 1. Kr de Haan. 2. Mevr. S. Polet-Muschler. 3. P. Grift. 4. P. C. Pieren, Soesterberg. 5. J. W. Gombert. 6. B. W. Reulen. 7. C. v. Weert, Soesterberg. 8. G. Buyl. 9. H. v. Egdom. 10. L. Blind. 11. J. v. Oven. 12. J. W. v. Dam. 13. G. Lenderink. De stem ming heeft plaats op 25 Maart a.s. A.R. De groslijst luidt alsvolgt 1. J. W. Ooms. 2. J. v. d. Arend. 3. J. Schaafsma. 4. Th. Dorrestein. 5, A. Brouwer. 6. J. Vonk. 7. P. Boer. 8. J. Christiaans. 9. E. v. Brummelen. 10. Th. Scheurwater. 11. A. Hoekstra. 12 W. van Krimpen. C.H.De groslijst is nog niet samengesteld. V.V.D.De groslijst is alsvolgt samenge steld Mevr. H. A. E. K. v. d. Swan-de Kiewit. 2. M. M. v. Wely. 3. Dr. D. J. P. Oranje. 44. Mevr. J. G. v. d. Steur Hubbeling, Soesterberg. 5. Ir. Y. H. Kalt. 6. F. Hartsteen. 7. Mevr. A. Brouwer Zwolle. 8. C. J. Klaarhamer. Bij de P. v. d. A. ontbreekt de heer Kruyff, die zich niet meer herkiesbaar stelt als raadslid. VUILNISBELT BRANDDE. Dinsdag werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje, ontstaan in de vuilnis belt, achter Zonnegloren. Met de nevel spuit was de zaak spoedig bekeken. Een onzer lezers in Soest-Zuid vraagt mij waarom van de nieuwe Verkeerswet is afgeweken en de Soesterbergsestraat, ook voor het gedeelte dat binnen de bebouw de kom ligt, tot voorrangsweg is ver klaard. Ja, waarom Juridisch is de zaak wel in orde. De gemeente heeft het recht eigen voorzieningen op verkeersgebied te treffen, maar aangenaam voor de bewo ners van Soest-Zuid is deze afwijking niet, want het is helaas maar al te waar, dat door veel automobilisten het voorrangs teken wordt opgenomen als een sein om op hun gaspedaal te gaan staan. Rijden maar en dóórrossen. Ik zit op een voor rangsweg en de hele hus kan opvliegen. Van dit soort wegproleten zijn er en zij brengen de naam der behoorlijke autorij der in discrediet. In dit opzicht gaat het als in de jaren 1940-45. Er waren mis schien ook wel behoorlijke Duitsers, doch wij hadden eensgezind de paan alle maal. Maar hiermede is de vraag over dat voorrangsbord nog niet beantwoord. He laas weet ik niet, waarom dit bord vóór aan op de Soesterbergsestraat is geplaatst en niet bij het einde der bebouwde kom, b.v. bij de Van Beuningenlaan. Wel weet ik, dat het de veiligheid, vooral voor de kinderen in deze buurt, zeer ten goede zou komen, wanneer de gemeente alsnog het voorrangsbord liet verhuizen tot op een plek aan de Soesterbergsestraat, waar het meer verantwoord is de weg vrij te geven aan die autorijders, die 100 K.M. per uur nog een slakkengang vin den. De wet laat toe, dat wij deze verandering aanbrengen en wanneer dan bovendien aan het begin van de zijwegen Gallen- kamppelsweg, Vondellaan enz enz., zoals dat ook elders in onze gemeente geschied de, het woord „Stop" op de straatstenen wordt aangebracht, zou dit de veiligheid en de gemoedsrust van de Soest-Zuid-be- woners zeer ten goede komen. H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN VOLKS-UNIVERSITEIT. Maarten Kooy alhier, gaf Dinsdagavond in huize „Braamhage" een lezing voor de Volks-Universiteit alhier over „Lied- en Koorkunst van de 14e tot de 17e eeuw". Na de inleiding over het ontstaan der meerstemmigheid en het begrip polyphone muziek, liet een kwartet een aantal com posities uit bovengenoemde periode van componisten uit verschillende landen ho ren, welke hier en daar van een toelich ting werden voorzien. Bovendien werd een sprong gedaan naar de hedendaagse koormuziek van Distier en Krafft, die op de oude principes terug grijpen. Leden van het Soester Cantate Koor zon gen uitstekend de geestelijke werken, ter wijl een aantal wereldlijke, 5 stemmige, volksliedei'en geestig werden vertolkt door de zangeressen Bep Hendriks en Henny Postma, de bas Kees v. d. Velden en de heer en mevr. Kooy. Het bleek, dat de heer Kooy niet alleen een goed musicus is, doch ook een uit stekend docent, die zijn gehoor op fas cinerende wijze door de eeuwen van de zang heen leidde en hen van begin tot einde boeide. Zijn keus van werken uit deze periode was zeer goed en tesamen met het ge sproken woord gaf deze avond een uit stekend beeld van de tijd, waarin deze werken waren ontstaan. De wegblijvers, die iewat huiverig zijn geweest voor zang en kooruitvoering, hebben hier een kans gemist thuis te geraken in een voor hen nog ongekende wereld van schoonheid. De heer Stokhoff de Jong wees erop, dat men in Soest gereserveerd is ten opzichte van een onbekend onderwerp, doch dat men vertrouwen kan hebben in de des kundige keuze van onderwerpen door de V.U. Bij meer vertrouwen en minder re serve zullen ook belangrijke avonden in Soest meer belangstelling krijgen. Donderdag 24 Maart wordt een tweede avond gehouden en wordt de Kamermu ziek zelf veel aan het woord gelaten. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesiëm.s. „Johan van Oldebarne- velt" (7 April). Nederlands Nieuw- Guinea s.s. „Tomini" (21 April). Ned. Antillen s.s. „Baarn" (26 Maart). Su riname m.s. „Stentor" (1 April). Unie van Zuid Afrika en Zuid-West Afrika m.s. „Edinburgh Castle" (21 Maart). Canada s.s. „Waterman" (21 Maart). Zuid-Amerika s.s. „Highland Princess" (23 Maart). Australië s.s. „Strathna- ver" (21 Maart). Nieuw-Zeeland via Engeland (21 Maart). Hu nog maar 'n scheut of 'n steek... Maar straks weet U zich geen raad meer van de slopende Rheumatische pijnen. Begin daarom vandaag de beproefde Kruschen kuur. De zes minerale zouten van Kruschen geven Uw bloedzuiveren de organen nieuwe kracht en energie. Onzuiverheden in Uw bloed worden verdreven en daarmede de oorzaak van die ondragelijke rheumatiek.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1