FRIDOR Naaimachine- prijsvraag? Leertouwer Centjes. Radiorede Prof. Mr. OUD Prof. Mr. Oud Nieuwe Gemeente-secretaris benoemd. IN DE HOEK. ALGEMENE VERGADERING VAN DE V.V.D De Torenstraat voor de a.s zomer vernieuwd? Soest krijgt een gemeentelijk abattoir. gflF* Doet U ook mee aan de Komt dan onze etalage zien. Luister naar de op Vrijdagavond, 27 Maart a.s., van 8.05 tot 9 uur, over Hilversum II (golflengte 2.98 M.), uit te zenden openingsrede van op de DINSDAG 24 MAART 1953. 31e JAARGANG no. 23. SOESTER OÜRANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 DE SOESTER RAAD BIJEEN. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 1 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Vrijdagavond kwam de raad van onze gemeente bijeen onder voorzitterschap van de Burgemeester. Na de gebruikelijke opening komt de agenda in behandeling 1. Vaststelling van de notulen der verga dering d.d. 22 December 1952. Na een kleine wijziging vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. De reeds door ons gepubliceerde ingeko men stukken werden voor kennisgeving aangenomen of afgedaan als door B. en W. voorgesteld. De navolgende, later ingekomen stukken kwamen nóg in behandeling 1. Schrijven van de Winkeliers-Vereniging „Soest" met verzoek de komende verbe tering aan de Torenstraat niet in de zo mermaanden te doen plaats vinden, daar dit schade zal veroorzaken aan de win kelstand in die straat. m. Schrijven van verschillende bewoners van de Torenstraat van ongeveer dezelfde strekking. De VOORZITTER zegt, dat, in verband met bedoelde verbetering, gegevens bij B. en W. zijn binnengekomen. Er zal ge tracht worden Waterstaat te bewegen de werkzaamheden voor de a.s. zomer ge reed te hebben. Verder zegt spr., dat, voor de riolering van de Torenstraat, in de raad van 10 April a.s., de raad een cre- diet zal worden gevraagd. De grootte van dit crediet is nog niet bekend, doch B. en W. verzoeken alvast toestemming de publicatie voor aanbesteding hiervan te mogen doen. Aldus wordt besloten. Spr. deelt verder mede, dat, door een mis verstand, een adres van de vereniging „Kindervreugd" niet op de agenda is ge plaatst. In de volgende vergadering komt dit adres in behandeling. 3. Voorstel tot intrekking van: a. de verordening „Verbod Houtvervoer" Conform besloten. b. de verordening inzake aangifte van uit het buitenland naar Nederland terugke rende personen aan wie onderdak wordt verleend. Conform besloten. 4. Voorstel tot wijziging van de „Schoon heidsverordening gemeente Soest". De heer SCHAAFSMA informeert hoe het met deze verordening staat. Dit voorstel betreft alleen wijziging in de verplichting NAAIMACHINEHANDEL NIEUWEWEG 76 SOEST Paps, hoe kom je nu aan centjes; Verdient U er een hele hoop 'k Wou maar, dat 'k ze maar zelf kon maken, Alles is voor geld te koop Jongen, zit nu niet te zeuren, Daar snap je immers toch niets van; Geld alleen maakt niet gelukkig, Dat is wat j' onthouden kan. Paps, zij die 't meest verdienen Kopen wat hun hart begeert, Hoe meer centjes hoe meer knikkers, Heb ik zelf op school geleerd. Theorie mijn beste jongen, In 't volle leven is dit niks; D' één doet met een gulden meer Dan de ander met een riks. Later als ik groot ben papa, Koop ik eerst een mooie fiets; Veel verdienen, dan een auto, Want een fiets is eig'nlijk niets. Luister goed mijn kleine kerel, Mensen willen altijd meer; Daarom zijn zij nooit tevreden; Geld dat haalt de mensen neer. Wees tevreden met de centjes Waar je eigenaar van wordt, Want hoe meer je gaat verdienen, Des temeer kom je tekort. SUB ROSA. tot het indienen van foto's in viervoud, doch hoe staat het met de rest van deze verordening. Spr. heeft winkels ge zien, die behangen zijn met emaille pla ten en vraagt of het veelvuldig voorkomt, dat men deze platen zonder vergunning aanbrengt. De VOORZITTER zegt, dat deze veror dening nog niet zo lang bestaat. Hiermede wordt beoogd het breideloos aanbrengen van reclameborden te voorkomen, maar daarmede komt men aan een sinds jaren gegroeide situatie. De politie heeft alle borden genoteerd, waarna B. en W. heb ben uitgemaakt, welke borden er moeten verdwijnen. In Soesterberg is hiermede 'n begin gemaakt, doch spoedig zal Soest volgen. Conform het voorstel wordt besloten. 5. Voorstel tot vaststelling van een ver ordening, als bedoeld in art. 4, lid 1 der Winkelsluitingswet 1951. De verordening in verband met de win kelsluitingswet 1951 zal worden uitge breid, waardoor op Woensdagmiddag de drogisterijen en op Maandagmorgen de viswinkels gesloten zullen moeten zijn. Conform besloten. 6. Vaststelling van het partieel uitbrei dingsplan „Lazarusberg" en in verband daarmede vaststelling van een besluit tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 30 De cember 1947, nr. 222, tot ruiling en ver koop van grond met „De Vereniging tot Opvoeding en Verpleging van Geestes zwakke kinderen" te Amersfoort. Conform besloten. 7 Voorstel tot verdaging van de beslissing betreffende vaststelling van het uitbrei dingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte der gemeente, gelegen ten Zuiden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Conform besloten. 8. Voorstel tot wijziging van de Bebou wingsvoorschriften, behorende bij het uit breidingsplan in onderdelen voor gronden langs de rijksweg te Soest. Conform besloten. 9. Credlet-aanvrage voor aankoop van 2 lederen turnmatten voor het gymnastiek lokaal van de o.l. school in de Kerkebuurt. Conform besloten. 10. Voorstel tot deelneming in de Vereni ging Gasbedrijven. Conform besloten. 11. Voorstel in verband met plannen tot verbetering van het Soester Natuurbad met crediet-aanvrage. De heer CLEMENS verklaart zich accoord met dit voorstel, daar hem gebleken is, dat hierdoor niet de nieuwe raad ge bonden wordt. Mevr. LANDWEER informeert of het on derzoek naar mogelijke technische verbe teringen 2500.kost. De heer SCHAAFSMA wijst er op, dat het uitvoeren van bouwwerken van enige omvang op het terrein van het natuurbad kostbare verrassingen kan geven. Omtrent de exploitatie-resultaten van het bad is spr. ontevreden. Het aantal bezoe kers is afgenomen van 63000 in 1949 tot 45.000 in 1952. (Hierbij werd niet in acht genomen, dat het aantal abonnementen in die zelfde periode steeg van 800 tot 1700. Wanneer één abonnementhouder slechts 10 bezoeken aan het bad brengt, dan be tekent dit 9000 bezoeken meer. Red.). De afrastering om het bad moet er komen. Hiermede kan men ongewenste bezoekers weren, doch ook verhinderen, dat sommige bezoekers ook de natuur buiten het bad, tot hun domein verklaren. De voorgestelde kinderwipjes moeten eveneens aangeschaft worden. Dit bevordert het familiebezoek, waardoor het bad beter aan zijn doel be antwoordt. Spr. vreest, dat het bezoek zal dalen. Een basisplan wenst spr. nog niet tot uitvoering te brengen en wenst de gelden, die het bad steeds eist, aan een badhuis besteed te „ien. De heer KRUYFF uit zijn verbazing over dit voorstel. Terwijl het Stichtingsbestuur al 4 a 5 jaar bezig is een nieuwe afraste ring te verkrijgen, bestaande uit beton- palen met prikkeldraad, komt er een voor stel tot het maken van een hek met hou ten palen, omdat de betonpalen zo duur zouden zijn. Spr. heeft indertijd de .raming van Gemeente Werken ad 5500.— be streden en aangetoond, dat zowel beton als prikkeldraad in korte tijd vier maal zijn verlaagd in prijs. Wethouder DE HAAN zegt, dat een basis plan juist de bedoeling heeft de gemeente te behoeden voor kostbare verrassingen. Alle onderdelen van het bad moeten wor den bezien, om een goed inzicht te Krijgen. Na de oorlog zijn er incidentele voorzie ningen getroffen, welke hard nodig waren. De kosten van het onderzoek bedragen 2500.Met het noemen van cijfers be treffende het bezoek aan het bad moet men uiterst voorzichtig zijn, hetgeen spr. aantoont. Binnen niet al te lange tijd hopen we met de plannen voor een bad huis verder te zijn dan nu. Thans is er 'n bouwvolume-stop en'het helpt niet of we staan te dringen. Overigens heeft Ge meentewerken becijferd, dat een hek van houten palen goedkoper is dan een van betonnen palen. De heer KRUYFF maakt ernstig bezwaar tegen het feit, dat in het voorstel de laag ste prijs van hout tegenover de duurste prijs van beton wordt gesteld. Spr. pro testeert hiertegen. De heer SCHAAFSMA toont met cijfers van andere Natuurbaden aan, dat het be zoek overal terugloopt. Hoewel Soest in dit opzicht nog geen slecht figuur slaat, zegt spr., dat het bad steeds geld zal kos ten en vraagt zich af of dit het nut wel waard is. Men trekt wel zoveel mogelijk gezelschap pen, maar dit betekent een materieel en moreel verlies. Het moet geen plaats van vermaak zijn, doch een plaats waar men gezondheid opdoet. We hebben in Soest al meer plannen ge had, n.1. een plan voor een cultureel cen trum, waarvan men nimmer meer iets vernam. Daarna kwam er een plan tot oprichting van een Soester Gemeenschap, doch ook dit haalde niets uit en nu heb ben we een basisplan voor het Natuurbad. Een mens kan niet in de toekomst zien. Doe zaken in heden en niet „ins Blauwe hinein". Wethouder DE HAA£T wijst erop, dat Ge meente Werken verantwoordelijkheid draagt voor haar eigen raming en aan haar eigen prijs vast moet houden. Mo gelijk dat men, bij nader onderzoek, goedkoper palen kan nemen. Het Soester Natuurbad voerde steeds een voorzichtig beleid en geldverlies kan men juist voor komen, door dit z.g. basisplan. De gezel schappen, die dit bad bezoeken, zijn mees tal schoolkinderen, terwijl andere gezel schappen er onschuldig vermaak zoeken. We hebben nooit de indruk gehad, dat dit lieden waren, die een bepaald amuse ment zoeken, hetgeen daar niet te vin den is. De VOORZITTER stelt voor tot stemming over te gaan, doch het is Mevrouw LAND WEER, die hiertegen bezwaar maakt, want de opmerkingen van de heer Kruyff zijn niet te negeren. Het voorstel van B. en W. wordt geamen deerd met een voorstel van de heer Kruyff, om voor de afrastering betonnen palen te gebruiken. Het gewijzigde voorstel wordt hierna zon der hoofdelijke stemming aangenomen. 12. Voorstel tot overname van aandelen der N.V. Centrale Slachtplaats. De heer SCHAAFSMA vraagt of het di- vident van deze N.V. zo hoog is, dat de aandelen tegen een koers van 200 procent genoteerd staan. De heer KRUYFF zegt zeer verbaasd te zijn en wijst er op, dat de raad moet oor delen naar een taxatie-rapport van 1950. Daarin staat o.m., dat er voorzieningen moeten worden getroffen. Zijn deze voor zieningen getroffen in de drie jaren daar na of niet Het aandelenkapitaal ad 22.500.moet door de gemeente worden overgenomen voor 45.000.doch op dit bedrijf rust nog 'n obligatie-lening van 28.000.welke lening eveneens moet worden overgenomen. Bovendien is er een persoonlijke lening van 2000.van een der aandeelhouders aan het bedrijf, het geen de overnameprijs brengt op 75.000.-. De bezittingen van de N.V. besprekend, zegt spr., dat het toen niet nieuwe ge bouw in 1929 voor ruim 51.500 werd ge kocht en thans een boekwaarde heeft van ruim 23.000. De grond, toen gekocht voor f 5000.is thans getaxeerd op 10.000. Dit bedrijf is niet zo, dat men de aan delen voor 200 procent mag overnemen. Wethouder v. d. AREND zegt, dat in Februari 1950 het eerste verzoek der N.V. tot overname het gemeentebestuur be reikte. Wij hebben toen balansen e.d. gevraagd. Hierna verzochten we de di recteur van het Utrechtse abattoir deze zaak te onderzoeken, doch, wegens de hieraan verbonden hoge kosten, vond dit onderzoek geen doorgang. Daarna heeft op 2 Augustus 1950 de directeur van het abattoir te Hilversum een taxatie-rapport opgesteld, waarin geconcludeerd werd, dat de overname aanvaardbaar was, zij het, dat verschillende voorzieningen moes ten worden getroffen. Het bouwen van een nieuw abattoir is zeer kostbaar. Men moet bij de overname uit gaan van een zeifdekkende exploitatie van het bedrijf. De taxatiecommisssie taxeer de de gebouwen op 63.500.en de ma chines op 11.500.totaal 75.000. welk laatste bedrag de basis werd 'van verdere onderhandelingen. De vraagsom der aandeelhouders lag veel hoger en hierop gingen B. en W. niet in. B. en W. boden 75.000.doch toen kwam er een mededeling van het Rijk, dat er zuinigheid betracht moest worden met de investe ring van gelden in grote objecten. In Sep tember 1952 werd een nieuw verzoek tot overname door de N.V. gedaan, waarbij de vraagprijs 85.000.bedroeg. Wij bo den aan 150 procent der aandelen-waarde te betalen, welk bod later tot 200 procent is verhoogd, waarop men inging. B. en W. achten dit bod juist. De heer KRUYFF vraagt wanneer de ma chines getaxeerd zijn op 11.000.Geen bankinstelling geeft crediet op gebruikte machines en spr. zegt de liquidatie-waarde van deze machines op nul te willen stel ten. Zij zijn bovendien bijna afgeschreven. Het kantoorgebouwtje is verzakt en niet practisch, zodat vernieuwing nodig is. Toch is dit gebouwtje in het rapport ge taxeerd. Zolang spr. geen goed beeld van de situatie heeft, kan hij zijn stem niet aan het voorstel geven. De heer A. P. HILHORST acht het onjuist van de boekwaarde van het bedrijf uit te gaan, zoals de heer Kruyff wenst. Het gaat hier om de overname-prijs, die in zijn algemeenheid niet te hoog is. Dat in de toekomst de exploitatie door de ge meente hoger zal zijn dan nu, daarvan is spr. zeker, doch daarom gaat het thans niet. De heer KRUYFF zegt, dat de boekwaar de van machines ook betekent, dat de ma chines evenredig aan de afschrijving zijn versleten. Een exploitatie van een slacht huis door de gemeente acht spr. nodig. De heer SCHAAFSMA vraagt waarom de gemeente een slachthuis moet exploiteren. Of het slachthuis werkt niet naar ons ge noegen en dan gaan we het zelf doen, of we nemen de boedel over omdat het niet rendeert. In het laatste geval moet de taxatieprijs tevens veilingprijs zijn. De VOORZITTER zegt, dat de raad het er over eens is, dat Soest een slachthuis moet hebben. Soest verkeert in een uit zonderlijke positie, want het is de enige gemeente in Nederland, die een particulier slachthuis bezit. De andere gemeenten ex ploiteren zelf hun abattoirs. De Soester N.V. heeft het lang volgehouden, doch het wordt thans te moeilijk. Een gemeentelij ke exploitatie is geen toeval, want de Volksgezondheid is hier in het geding. Alle eer geeft spr. aan de N.V., want tot nu toe waren er geen moeilijkheden op dit gebied. Een modern slachthuis is te duur en kost anderhalf a twee ton. De overname van het oude slachthuis is goedkoper. Het is echter geen bedrijf, dat geliquideerd wordt. De gemeente neemt een bedrijf over, dat in dezelfde toestand zal blijven voortbe staan. De taxatie is niet aan de hoge kant. De laatste jaren zijn verbeteringen aan de machines aangebracht en de onkosten zullen in de toekomst niet groot zijn. Wel moet het kantoortje vernieuwd worden. De uiteindelijke kosten aan verbeteringen e.d. zullen pl.m. 25.000.— bedragen. Op een goedkope wijze krijgen we een abat toir. De heer KRUYFF vindt dit alles zeer leerzaam, doch had deze toelichtingen gaarne bij de stukken gevonden. Spr. betreurt het zeer, dat de raad zo slecht wordt ingelicht. Wethouder v. d. AREND deelt nog mede, dat de machines prima in orde zijn. De VOORZITTER zegt, dat de Koninklijke goedkeuring moet worden verkregen op de statuten-wijziging van de N.V. (Tot nu toe mogen de aandelen n.1. alleen sla gers toebehoren.) Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. 13. Vaststelling van een besluit tot rege ling van kindertoelage van gemeenteper- soneel op arbeidscontract. Conform besloten. 14. Vaststelling van besluiten inzake ge meente-eigendommen: a. Tot aankoop van stroken grond ter ver breding van de Middelwijkstraat. Conform besloten. b. Tot aankoop van een strook grond, ge legen aan de Van Beuningenlaan van W. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO No. 126156 Bij alle regelmatig gedane uitspraken door binnen- en buitenlandse autoriteiten, dat zij hoopvol gestemd zijn en dat zij op korte termijn de vrede niet bedreigd zien, bleef er veel, dat onze gerustheid op die uitspraken niet bevordert. Vooral de onthullingen van de laatste tijd over „vluchtschepen" die klaar liggen, deed er geen goed aan. Alles bij elkaar leek het veel op die uit spraak van 1940, toen ons werd verze kerd, dat we rustig konden gaan slapen en wakker werden met de Duitse vlieg tuigen boven ons hoofd en prachutisten in de lucht. Het is daarom niet te verwonderen, dat alle naar vrede snakkende mensen een beetje schichtig doen, wanneer er voor de zoveelste keer wordt gezegd, dat er geen reden tot ongerustheid is. Jammer is het ook, dat de verzekering van onze Minis ter President, dat er geen vluchtschepen voor de regering worden klaar gehouden, niet met voldoende overtuiging werd uit gesproken en te veel mogelijkheden voor gissingen open laat. In feite zei de Minister President niets anders, dan dat voor de regering geen vluchtschepen klaar liggen om (laten we het eens ordinair zeggen) de benen te nemen. Over vliegtuigen sprak hij niet en evenmin over b.v. een oorlogschip. Doordat bekend is, dat in Den Haag ver schillende hoge ambtenaren met speciale passen zijn uitgerust, wordt nu veronder steld, dat de vluchtschepen bestemd zijn om een heel stel ambtenaren over te brengen, hetgeen dan vanzelf betekent, dat de regering een andere, betere gele genheid heeft. Daar regeren vooruitzien is, is het goed, dat onze regering maatregelen neemt, ook al zijn ze hopelijk nooit nodig. De Hemel beware ons er echter voor weer van overzee te moeten worden bemoedigd methoudt goede moed, wij zitten goed. Ik vraag me af, of de regering niet beter deed om precies te vertellen wat er ge daan werd of wordt. De zaken half weten geven grond aan ver keerde gevoltrekkingen, vooral nu blijkt, dat de genomen maatregelen niet geheim kunnen blijven. Alléén regering, U moet ons dit beloven. Wanneer het er ooit van zou moeten komen, dat U ergens in het buitenland ons vaderland gaat zitten red den en wij bijven hier in de puree ach ter, doet U ons dan het buitengewoon grote plezier en maakt U geen noodwet ten en noodordonnantiesbeloof niet te veel wanneer het om vergoedingen gaat en zeg niet, dat voor deze of gene groep geen plaats meer in ons vaderland zal zijn, want daar kopen we niets voor en hebben we sedert 1945 onze bekomst van. H. OEKMAN. van der Leek. Aangehouden. c. Tot aankoop van een perceel grond na bij het raadhuis van de N.V. Nederlandse Spoorwegen. Aangehouden. d. Tot verkoop van een perceel grond ge legen aan de Talmalaan hoek Pieter de Hooghlaan, aan de Stichting Koningin Emma-Huishoudschool te Soest. Aangehouden. e. Tot verkoop van het grasgewas op de bermen van enige wegen in 1953. Conform besloten. f. Voorstel tot onteigening van gronden ten behoeve van de bouw van een riool waterzuiveringsinstallatie. Conform besloten. g. Tot regeling van de verhuur van eer der in erfpacht uitgegeven woningen. Conform besloten. 15. Belastingreclames. Conform besloten. 16. Benoeming van een Gemeentesecreta ris ter voorziening in de ontstane vacatu re met aanbeveling van B. en W. De VOORZITTER stelt voor dit punt eerst in geheime zitting te bespreken. Na 40 minuten worden de deuren weer geopend en heeft de stemming plaats. Het resultaat is alsvolgt 10 Stemmen op de heer J. J. J. M. Fes ten, geen enkele stem op de heer J. Looij- enga, 7 stemmen op de heer P. C. Groot, hoofdambtenaar ter secretarie en twee stemmen ongeldig. De VOORZITTER stelt voor de nieuwe gemeente-secretaris per 1 Juni te be noemen en per die datum eervol ontslag te verlenen aan de heer J. G. A. Baten burg. Conform besloten. Daar geen rondvraag wordt gehouden, wordt hierna de vergadering gesloten. DRIE BURGEMEESTERS OP REIS. Vandaag hebben de Burgemeesters van Oosterland (thans verblijvend in Hoeve laken), Soest en Baarn de gemeente Oos terland bezocht. Soest en Baarn hebben, evenals de gemeente Rijssen, het getrof fen Oosterland geadopteerd en in verband hiermede werd de getroffen plaats be zocht en de te verlenen hulp besproken.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1