lekomuker. m N.V. Mercurius vestigd nieuw bedrijf te Soest. LOCOMOTIEF snolBtlïB^ i 0S.SH •9fl noolel •u Tl l Japan Engeland. Voetbal. Meningen van onze lezers. SOEST. VERKOOP VERHUUR REPARATIE Het getroffen Oosterland. Joh. H. van Schalkwijk IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 27 MAART 1953. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.0 31e JAARGANG no. 24. xi9llow levius m sdsg a-3 twifigmejl .nsiusljf noisboM .rreltehom smnl oziJqYgS l99daO SlOdff Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2506 POSTGIRO No. 126156 neV De nieuwe Amerikaanse politiek houdt een terugdringen van het communisme in. Bij deze zienswijze is er geen plaats voor op zichzelf staande punten. Er is geen Korea-kwestie los van Indo-China, geen kwestie China los van de communistische troebelen in Malakka. De ring om het communisme moet hechter en nauwer worden en daarmee uit. Nu mag Rusland op het ogenblik wel getuigen van zijn vredeswil en de wereld heeft die, ondanks de begeleiden de incidenten, met een zekere verademing vernomen toch zal er eerst eindelijk eens iets positiefs moeten komen, voor dat wij werkelijk ruimer kunnen adem halen. Daarna zal het, in het gunstigste geval, toch maar komen tot 'n naast elkaar bestaan, in plaats van met elkaar. In die positie, die dan toch nog lang ge noeg kan duren, is elk land tussen die beide centra een pion, zij het, dat de een wat meer in te brengen heeft dan de ander. Tot de landen die wat meer in te brengen hebben behoort straks on getwijfeld Japan. Japan is op enkele punten te verge lijken met Engeland. Het is een indus trieel ver ontwikkeld land. Het heeft de mogelijkheid er weer een flinke vloot op na te houden al mag dit nu (nog) niet, het heeft militaire kwaliteiten, te ver gelijken met die van Duitsland. Strate gisch gezien is Japan een bondgenoot waar men wat aan heeft. Zoals Engeland tegenover het vasteland van Europa ligt, ligt Japan tegenover het vasteland van Azië. Een overmacht van troepen kan het land niet zo maar bin nenvallen; het kan blootstaan aan hevige bombardementen, maar tot zinken bren gen kan men het niet. Trouwens tegenover luchtbombardemen ten is men weerloos en op zijn beurt kan het basis zijn voor het vertrek van atoom bommenwerpers. Het land is te groot om te worden genomen door parachutisten, zoals indertijd met Kreta gebeurde. Japan ligt ook niet meer tegenover een woest, een eenzaam Siberië, maar tegenover een geïndustrialiseerd en gemilitariseerd ge deelte van Rusland. Edoch bij het zwaard alleen zal de mens met leven. Zelfs niet in onze tijd. De rijst om de Japanse arbeider een zeer schraal bestaan te geven, heeft Japan niet voldoende. Hoe kon het er dan een leger en een vloot en industrie opbouwen, die voelbaar waren in de gehele wereld Deze vraag klemt te meer omdat het land zelf geen grondstoffen heeft. Nu kan men die kopen. De wol en de katoen van onze Jtixtielfabrieken komt ook niet uit eigen land. Men kan ze ook stelen, al heet dat in de politiek anders. Japan haalde, la ten we het zo maar noemen, eerst z'n grondstoffen uit Korea, later uit Mands- joerije en overstroomde met z'n goedkope waren de markten. Dat was de tijd van Japans roem en is het niet verklaren, dat de Japanse in dustriebaronnen er naar terug verlangen Die wens ligt bovendien nog zo vers in het geheugen. De Japanse concurrentie wordt al weer voelbaar en zal nog wel toenemen. Het land moet nu eenmaal „exporteren of sterven" en zijn export heeft in China en Mandsjoerije een groot afzetgebied verloren. Des te feller zal ze zich rich ten op de overige gebieden van het Verre Oosten als Voor en Achter Indië, Indo nesië, de Philippijnen. Japan dus weer in zijn oude gedaante Er zijn mensen, die dat wensen en zij hebben zich afgescheiden van de liberale partij, die de heengegane regering, met Josjida als premier, leverde. Als men zich ergens van afscheidt, wil dat zeggen, dat men het er eerst mee eens is geweest. Inderdaad was die overeenstemming er. Heropbouw van de industrie en herbewa pening. Maar terwijl Josjida daarmee meer in de Amerikaanse lijn wou blij ven, wilde zijn partijgenoot-opposant dit „los van Amerika". Wat wil zeggen tégen Amerika en vóór de oude Japanse tra ditionele uitbreidingspolitiek. In het parlement kreeg de partij-oppositie ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V WEEDESTR36*SOESTDIJK TEIEE2792 STOFZUIGERS Hoover Erres Holland Electro. Twee-Een dat was helaas de stand Van Holland tegen Zwitserland; Die stand, ach dat is 't ergste niet, Maar wel het voetbal dat je ziet. Ik denk vaak met weemoedigheid Aan Neerland's voetbalglorietijd; Thans, als een speler iets presteert, Wordt hij door 't buitenland begeerd. Zo'n speler wordt dan aangezocht En zo maar van ons weggekocht; De besten gaan steeds van ons heen; Slechts Abe liet ons niet alleen, 'k Denk aan een premieregeling, Wellicht dat 't dan crescendo ging; Vertrekken doen zij niet zo snel En wij genieten van hun spel. De Voetbalbond verzet met kracht, Thans noch gedragen door haar macht, ('t Bestaan van haar komt in 't geding), Zich tegen zulk een regeling. Door regels in het buitenland Houdt 't „amateur zijn" toch geen stand En breekt de tijd voor ons eens aan, Zal 't ongetwijfeld beter gaan. Dan schijnt weer onze voetbalzon, Zoals zij vroeger schijnen kon; Heel voetbalminnend Nederland Staat vol vervoering aan de kant; Weg is dan onze voetbalwee, Want Nederland telt dan weer mee. SUB ROSA. van de liberalen steun van de anti-libe ralen, de linkse en de rechtse socialisten. Met de dieper wordende scheuring was het wachten maar op een aanleiding om Josjida te doen vallen. Die aanleiding kwam en het Japanse volk zal zich de komende weken uit moeten spreken over een politiek, die öf pro- Amerikaans is öf pro-Japans. O ja, wat was de aanleiding ook weer van de ruzie in de Kamer De premier had de aanvoerder van de oppositie „paard en hert" genoemd en dat schijnt in Ja pan een zware belediging te zijn. Achter het R.K. kerkhof aan de Kost- verlorenweg is in de afgelopen maan den een groot bedrijf tot stand gekomen in een zeer groot gebouw, dat een groot se uitbreiding van ons Soester industrie areaal betekent. Het betreft hier de N.V. Golfcarton- en Papierwarenfabriek „Mercurius", welk bedrijf steeds in Baarn gevestigd was en voor het grootste gedeelte naar onze ge meente is overgebracht. Op 1 Augustus 1938 richtte de heer P. Korff dit bedrijf in Baarn op en begon met de fabricage van golfcarton, papieren zakken e.d. Hoe dit bedrijf is uitgegroeid bewijst wel het nieuwe gebouw aan de Kostverlorenweg. lagen tot één geribbelde papierlaag perst. Er is ook een drukmachine, die het ma teriaal zo nodig bedrukt. Een 10 meter lange plakmachine fabriceert met een grote snelheid kleine en grote dozen, ter wijl de splitsmachine in hoog tempo de benodigde inkepingen maakt. Er wordt hard gewerkt in dit bedrijf, waar men over orders niet te klagen heeft en waar de moderne machines het tijd verlies, dat door de verhuizing is ont staan, inhaalt. Niet minder dan 7 eigen vrachtauto's rijden af en aan om de productie te ver voeren en zelfs met aanhangwagens ach ter deze auto's kan men het vervoer niet bolwerken, waarom de Spoorwegen in- De grote bedrijfshal, welke niet minder dan 80 meter lang en 20 meter breed is, is gebouwd volgens de nieuwste principes. Het kolossale dak rust niet op de muren, doch op gebogen houten spanten, die aan weerszijden oprijzen en in de nok aan elkaar gevestigd zijn, waardoor vele hal ve elipsen ontstaan. De muren van deze hal zijn, na plaatsing der spanten, tus sen de spanten gebouwd. In deze hal wordt niets ander dan golfcar ton gefabriceerd, in tegenstelling tot het oude bedrijf in Baarn, waar papierwaren worden gemaakt. Carton is een begrip, dat doet denken aar» een dikke harde plaatachtige substantie, doch golfcarton heeft hiermede weinig ge meen. Golfcarton komt tot stand door enige la gen papier op elkaar te lijmen, waarbij ook een papierlaag is, dat machinaal ge ribbeld wordt. Deze geribbelde laag geeft het golfcarton zijn dikte en soepelheid. Grote papierrollen bevinden zich op de 63 meter lange machine, die zich in deze hal bevindt. Het papier gaat als glad papier de machine in, om aan het einde als golfcarton te voorschijn te komen, waarbij men verschillende soorten kent, naar gelang er 1 of meer lagen papier zijn verwerkt. Naar gelang de wensen van de afnemers wordt het golfcarton gemaakt op bepaal de breedten. Men kan het verkrijgen in rollen, doch men kan het ook zodanig door N.V. Mercurius laten vervaardi gen (splitsen, snijden e.d.), dat men er dozen van kan maken. Golfcarton vindt zijn toepassing in vele industrieën en doet ook grote diensten bij de fruit-verzending. In de fruittijd werkt Mercurius met een 3 ploegen-stel- sel, tegen normaal een twee ploegen-sy- steem. „Wij exporteren ook, doch ons artikel ex porteert zichzelf als verpakkingsmateriaal bij de export", vertelt de heer Korff ons, als hij ons het bedrijf laat zien. We zien een golfpapier-machine, die 4 DE NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS. Geachte redactie. Met belangsteling las ik in Uw courant de staat van dienst van de nieuwe ge meente-secretaris en moet daaruit de con clusie trekken, dat de nieuwe functionna- ris een „kei" is. Zijn vaktechnische bekwaamheden gaan blijkbaar bovendien gepaard met een gro te belangstelling voor het maatschappe lijk leven, zodat we wel kunnen zeggen, dat hier de goede man op de goede plaats is gekomen. Uit Uw raadsverslag moest ik echter con stateren, dat slechts 10 man de aanbeve ling van Burgemeester en Wethouders op volgden. Hoe is dit mogelijk De nieuwe gemeentesecretaris is R.K. en kreeg dus 7 stemmen van de K.V.P. De drie andere stemmen mogen dan niet te achterhalen zijn, het is toch gewettigd te veronder stellen, dat dit de 3 stemmen van de P. v. d. A'. zijn. Als dit zo zou zijn, dan betekent dit, dat de A.R. wethouder het advies van het college, waarvan hij deel uitmaakt, niet heeft opgevolgd. Ook is er de mogelijkheid, dat de A.R.- wethouder vóór stemde en slechts twee leden van de P. v. d. A. deel hebben aan cle benoeming. Doch dit alles interesseert mij niet het meest. Bij deze stemming stemden 9 leden niet op de heer Festen. Was dit omdat deze R.K. is, of waren zijn papieren nog niet „goed" genoeg Het algemeen belang eist, dat 'n zeer bekwame functionnaris tot de hoogste ambtelijke secretarie-functie wordt benoemd en alle leden van de raad hebben de plicht hieraan mede te wer ken. Riet 10 doch 19 raadsleden zijn in onze gemeenteraad gekozen om het ALGE MEEN belang te dienen. Als niet-katholiek wens ik daarom de negen leden van de raad te verzoeken geloofs-sentimenten buiten de raad te houden. Positief werk a.u.b. dames en heren. EEN MEELEVEND KIEZER. geschakeld moesten worden. In de grote fabriekshal, welke afgedekt is door een dak van geperste vezelplaat, een onbrandbaar goed isolerend materiaal, komt het daglicht ruimschoots naar bin nen. In de bijgebouwen treft men een moderne cantine aan, alsmede goed ingerichte toiletten en een waslokaal. Het aantal arbeidskrachten beloopt 70 man in de fabriek aan de Kostverloren weg, terwijl in Baarn nog een 20 man werkzaam is. Gas en waterleiding ontbreken, terwijl er tot des avonds 10 uur electrische stroom wordt geleverd door een lichtaggregaat. Dit stukje Bruinisse is een bruggehoofd voor de herstel-werkzaamheden. Kranen en grijpers bevinden zich daar, terwijl vele schepen, gevuld met zand, basalt- stenen en ander materiaal, af- en aan varen. Aannemers met hun arbeiders bivakeren daar, Zij hebben onderkomen gevonden in oesterschuren, waarin zij kunnen uitrus ten van hun zeer zware taak. Daar zag onze Burgemeester o.m. door Zweden geschonken melkbussen, waarin drink- en waswater wordt aangevoerd. „Op dit kleine stukje droog gebied zagen we Dinsdag de grote grijpers, die grote hoeveelheden bazaltblokken losten en enige meters verderop stond een predikant op een nood-kerkhof. Vijf doodkisten la gen er met niet te indentificeren lijken er in. Nog dagelijks komen de opruimings- ploegen terug met cadavers van dieren, doch ook met in verregaande staat van ontbinding verkerende lijken". De huizen zijn meestal beschadigd of ge- heel verdwenen. Muren van boerderijen liggen in het water of andere delen van deze gebouwen zijn verdwenen. De straten zijn vernield, terwijl de inboedels uit de benedenverdiepingen der huizen is weg gespoeld. „Als de dijken dicht zijn en Oosterland droog is, is er veel werk te doen. Men kan de overgebleven huizen in deze staat niet betrekken. Stratenmakers, schoonmaak- - sters, timmerlieden en vele ander hulp- i krachten zullen er moeten komen om de huizen en de gemeente weer bewoonbaar te maken". De eerste hulp heeft Soest gebracht. Dinsdag ging in de politiejeep een twee persoons ledikant met toebehoren mee voor een jong gezin in Bruinisse, dat daar niet geholpen kon worden. De Burgemeester van Oosterland, de heer Lauwerse, krijgt Maandag van Soest een woning. Dank zij de medewerking van de firma Kip te Soesterberg, krijgt hij de beschikking over een ingerichte cara van, waarin de Burgemeester een woon- en werkruimte zal vinden. De firma Kip, staat deze caravan, zo terug van de Jaars- beurs, in bruikleen af. We vernamen nog, dat ook de gemeente Eemnes Oosterland heeft geadopteerd, terwijl ook hulp uit Amsterdam niet zal uitblijvep, daar Amsterdam het eiland - Schouwen- Duiveland heeft geadopteerd. tvt ,1 VRACHTAUTO DOOR TREIN Naast deze hal bevindt zich een tweede j n??<;it{EPEN hal van dezelfde breedte, - d/>ch rr 45-iwf'v-- i, lang. Hierin bevindt zich een /ote pa- y m de vroege morgen van Woensdag heeft lang. Hierin bevindt zich een JTote pa piervooraad, waarvan de rollen met hef trucks naar het bedrijf worden gereden. De 26 meter hoge schoorsteen, duidt op stoken. Er wordt hier n.1. gestookt om de grote stoomketel 12 atmospheer druk te geven. Een speciaal systeem, waarbij zeer weinig warmteverlies ontstaat, is in het stoomwezen van Mercurius verwerkt. Dit systeem is uniek in Europa en heeft al heel wat deskundigen getrokken. Een eigen watervoorziening is eveneens aangebracht. Over de medewerking van het gemeente bestuur is de heer Korff goed gestemd, zo ook over de hardheid van de grond, waarop de fabriek rust. Deze grond maak te slechts een fundering van 30 cm. be ton nodig. De officiële opening van dit bedrijf zal over enige maanden plaats hebben. Zoals gemeld, bezocht onze Burgemeester, in gezelschap van de Burgemeesters van Rijssen, Baarn en Oosterland, j.1. Dinsdag de door de watersnood getroffen gemeen te Oosterland, uit welke gemeente de hier verblijvende evacué's afkomstig zijn. „Het zeewater heeft nog vrij spel in Oos terland", zei de Burgemeester ons, toen wij naar zijn ervaringen vroegen. Twee zeedijken braken op 1 Februari door, waardoor van twee zijden de gemeente Oosterland met de polder Sirjansland on der water liep. Sindsdien komt en gaat het zeewater iedere 6 uur naar Ooster land om de vernielingen van 1 Februari te voltooien. „Men kan zien hoe hoog het water toen heeft gestaan tot aan de dakgoot. Ga ten in het dak wijzen er op hoe de ber> woners aan de verdrinkingsnood zijn ont komen", zegt onze Burgemeester, die er verder op wijst, dat men volop aan het werk is aan de zeedijken en de twee bin nendijken. Met een boot hebben de vier Burgemees ters door de gemeente Oosterland ge varen en zij brachten o.m. een bezoek aan de nood-secretarie van Oosterland. Deze is gevestigd in Bruinisse, een plaats je, waarvan een gedeelte niet onder wa ter staat. Een klein arbeiders-huisje heeft men ervoor ingericht. In de enigste woonkamer werken de Bur gemeester, de gemeentesecretaris, de wet houder en twee ambtenaren. De keuken dient als waslokaal, want de Burgemees ter slaapt des nachts in een bedstee van de woonkamer annex gemeentehuis; de twee ambtenaren delen een twee-persoons bed in een zolderkamertje, terwijl de wethouder en de secretaris op de vliering een twee-persoons bed bezetten. 'fiS zich op de onbewaakte spoorwegover gang van de spoorlijn Utrecht-Amers foort, nabij het Berkenlaantje, een ern stig ongeval voorgedaan, waarbij een electrische trein werd gegrepen en drie inzittenden zwaar gewond werden. Te ongeveer 7.15 uur reed aldaar een vrachtauto, eigendom van de N.V. Broe- re's Wegenbouw Maatschappij te Amster dam, op weg naar het vliegveld Soester berg. De bestuurder, de 26-jarige J. de Haan uit Mijdrecht, kende waarschijnlijk de situatie ter plaatse. Terwijl hij zich, vóór hij de overweg naderde, meende overtuigd te hebben, dat geen trein van links naderde, keek hij naar rechts of van deze zijde gevaar dreigde. Zich van geen gevaar bewust passeerde hij de overweg, doch hierbij werd zijn auto ge grepen door een trein komende uit de richting Amersfoort. De auto werd aan de linker voorzijde ge grepen en van zijn aanhangwagen los gerukt. Zes meter verder naast de spoor baan kwam de auto met de wielen naar boven terecht. Intussen waren de vier inzittenden uit de houten cabine geslin gerd, waardoor drie van hen» zwaar ge wond werden. De bestuurder, die een ernstige hoofd wonde had opgelopen, haalde snel hulp bij de L.S.K., vanwaar manschappen en auto's onmiddellijk uitrukten. Dr. Stroband verleende medische assis tentie. Zeer ernstig gewond bleken de 52-jarige N. B. Stoker, die een wervel kolomfractuur had opgelopen en de 32- jarige H. Versloot, die ernstige inwen dige kneuzingen kreeg. De vierde man, de 60-jarige G. v. Schaik, werd ernstig gewond en kreeg o.m. een gecompliceer de beenbreuk. Deze personen zijn afkom stig uit Loenen aan de Vecht. Per ziekenauto's werden de drie ernstig gewonden naar het ziekenhuis „De Lich tenberg" te Amersfoort overgebracht. De trein werd aan de voorzijde bescha digd, doch kon na 10 minuten vertraging zijn reis vervolgen. DE KAMERMUZIEK EN HAAR VORMEN. Maarten Kooy, onze Soester musicus, had Dinsdagavond een dankbaar gehoor, toen hij, in „Braamhage", voor de Volks-Uni- versiteit sprak over „De Kamermuziek en en haar vormen". Hij voerde zijn gehoor terug naar de 16e eeuw, toen, uit de uitgebreide vormen van kamermuziek, één vorm groeide de sonate. Het was de tijd, dat zang en muziek bij elkaar behoorden en de mu ziek werd voortgebracht door fedel en fluit. De instrumentale kunst ging zijn eigen weg en muziek en zang scheidden, In de 17e eeuw ontstonden kerk- en ka mersonaten, doch een kentering kwam toen een bepaalde muziekvorm de naam sonate kreeg. Het was en bleef polyphone muziek, welke, dank zij de Manheimer school en Mozart, plaats maakte voor ge voeliger en harmonieuser muziek, die he den ten dage de muziekliefhebbers nog doet genieten. De docent Maarten Kooy liet het niet bij woorden. Door een ensemble, bestaande uit de heren Gardien, Verhoeven en Bres ter, illustreerde hij zijn voordracht, daar- ELECTROLUX- EN VOLTA STOFZUIGERS met 2 jaar garantie vanaf 8.-. per mnd. Servive-station voor Soest en naaste omg. STEENHOFFSTRAAT 55 TEL. 2906 bij zelf spelend op de clavecimbel. Het Amersfoortse Strijkorkest werkte even eens aan deze avond mee, waarop de aanwezigen een goed inzicht in de ka mermuziek kregen. PAASSPEL. Het was met Kerstmis voor het laatst, dat Vrijzinnig Christelijke jongeren, in 't N.P.B.-gebouw, een spel opvoerden, dat bij velen een goede herinnering heeft achtergelaten. Thans zal door deze jongeren op Palm zondag wederom een spel worden opge voerd, dat de belangstelling ten volle waard zal zijn. De titel van het spel, „Ju das", zegt onmiddellijk waarom het in dit stuk gaat, n.1. het verraad van de mens jegens Christus. Dit oude „Bijbel se" thema wordt in een moderne versie tot U gebracht. Het décor wordt aange duid door een z.g. „simultaantoneel", waarin v.l.n.r. de hemel, het huis van Judas, een café, het huis van Simon de melaatse, het paleis van de Pharizieërs, de boom uit de Kidronvallei en de hel, hun plaats vinden. De tekst van het stuk, dat uit het Frans is vertaald, is van een beklemmende realiteit. Deze lekenspelgroep, die reeds meer van zich heeft doen horen door opvoering van een „wagenspel" op Bevrijdingsdag 1952, hoopt dit religieus drama, onder regie van Mej. N. van Zoest, op verantwoorde wijze tot U te brengen. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar een advertentie in ons blad van Dins dag j.1. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest- dijk", Van Weedestraat 46. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië m.s. „Oldenbarnevelt" (7 April). Ned. Nieuw-Guinea s.s. „To- mini" (21 April). Ned. Antillen m.s. „Botne" (30 Maart). Suriname m.s. „Stentor" (1 April). Canadam.s. „Noordam" (2 April). Zuid-Amerika s.s. „Alcantara" (30 Maart). Australië en Nieuw-Zeeland via Engeland (28 Mrt.). PALMPAASSTOKKEN VOOR GEëVACUEERDE KINDEREN. De kinderen der geëvacueerden in onze gemeente treffen het, dat het paleis Soest- dijk zo dicht bij Soest ligt. Hierdoor heb ben deze kinderen al enige malen met de Koningin en de Prinsesjes kennis kun nen maken. -frr-Z-eelzmtl -teruggekeerd -zuilen-deze kin-_ deren anderen kunnen vertellen van hun ervaringen in Soest. Zo zullen zij vertellen, dat Woensdag 25 Maart een 20 van hen waren verzameld op het volleybalveld van de Soester amb tenaren. achter het Soester gemeentehuis en dat zij daar werden opgenomen in een totemkring, welke werd gehouden dooi de kabouters van het Ned. Padvinders^- Gilde, afdeling Soestdijk. De kabouters in hun bruine uniformen en mutsen openden met hun lijflied, waar na de leidster, Mevr. Bireman-de Bruin, de kinderen welkom heette in de kring. Ze stonden een beetje onwenning te kij ken, die kleine en grote kinderen uit Oosterland, want zij zagen de kabouters met stokken in hun handen. Deze stokken waren geen gewone stokken; er zaten ap pelen, sinaasappelen en krentenbroodjes aan; er hingen netjes met paaseitjes en linten aan en op de top zetelde een paas- vogel van brood. Ze werden meer geïn teresseerd toen de leidster hen vertelde, dat dit Palmpaasstokken waren en dat zij die zouden krijgen en bewaren moeten tot Palmzondag. De hoofdhelpsters, drie in getal, gaven het goede voorbeeld en adopteerden een Zeeuws jongetje of meisje door hun palm- paasstok te schenken. De helpsters volg den hierna en hieronder was Prinses Mar griet, die de 6-jarige Marjanne Manni uit Oosterland uitzocht om aan deze kleine krullebol haar Palmpaasstok te schenken. Op verzoek van Mevr. Bierman brachten de kinderen hun stokken naar de toekij kende ouders, want daarnaar werden ei gen gemaakte geschenken door de kabou ters uitgedeeld en spelletjes gespeeld. Met limonade werden de dorstige kelen ten slotte gelaafd, waarna een hartelijk af scheid volgde. KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL2030 SOESTER SCHAAKCLUB. De laatste wedstrijd in de wintercom petitie wist Soest 2 met 82 te winnen. De heren A. Hilhorst, A. Niks, J. J. Im merzeel, J. J. W. Blom, E. v. Goor den Oosterling, K. F. Mud, G. Geytenbeek en A. Steenbeek wonnen hun partijen. Al leen de heren J. v. Noessel en J. v. d. Wal moesten met een nul genoegen ne men. Soest 1 is in haar afdeling (tweede klasse A) als nummer 2 geëindigd, terwijl Soest 2 in de vierde klasse D. de vierde plaats bezet. PROPAGANGDA-FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS. Dinsdagavond werd in hotel „Eemland" 'n propaganda-feestavond door „Volkson derwijs gegeven, waarvoor grote belang stelling bestond. In zijn openingswoord deelde de voor zitter, de heer C. v. d. Schoor, mede, dat een lijst met de vereiste handtekeningen van ouders aan het gemeentebestuur is gezonden, met het verzoek te Soest-Zuid een nieuwe openbare lagere school te stichten. Verder wees spr. op de oprich ting van een nieuwe kleuterschool te Soestdijk. De heer J. Duiker, administrateur van het hoofdbestuur te Amsterdam, sprak een propaganda-woord voor Volksonderwijs, waarna werd opgevoerd het blijspel „Een zeeman ging passagieren". De toneelgroep, onder regie van de heer Wij staan er eigenlijk nooit meer bij stil, dat de radio toch eigenlijk een „wonder- instrument" is. Het beste bewijs hier voor is, dat U zulk een opmerking al wonderlijk vindt. Het is toch zeker doodgewoon, dat we maar een knop behoeven om te draaien om de mooiste of.... de afschu welijkste muziek door onze kamers te laten ruisen ofknetteren Er zijn mensen, die beweren, dat zij niet meer buiten de radio zouden kunnen; die het toestel van des morgens vroeg tot des avonds laat laten brullen. Muziek ter wijl zij werken, muziek en toespraken terwijl zij de krant lezen of terwijl zij eten. Zii verbeelden zich, dat hun leven leeg zou zijn, als de luidspreker niet op de achtergrond zou schetteren. Zij zou den de achtergrond van lawaai, waaraan zij gewend zijn, vreselijk missen, meer niet. Want U hoeft niet te geloven, dat zij altijd naar die eeuwig aanstaande ra dio luisteren. Wat zou het Kort geleden was ik in een werkplaats, waar de hele dag 'n klein radiotoestel z'n best stond te doen, toen een employé de heren vroeg, of zij.... dat rokje nog niet hadden geknipt. De heren hadden er geen erg in, dat eert damesstem hun al bijna een uur lang trachtte bij te brengen, hoe zij een rok moesten knippen. Zo'n luidspreker is ook een wonderlijk ding. Die geeft maar door, of we luiste-* ren of niet. Zó komt er een verhandeling over bladhuis en dadelijk daarna een top hit. Zó hoor je een radio-commentator over de dood van een staatshoofd en zó een Napolitaans liedje of een lekker dei nend deuntje, dat mensen die plezier in 't leven hebben, vanzelf mee-neuriën. Dat komt vaak voor bij liederen, die geen top-hit van de maand of van de week zijn, bij liedjes, die zo'n 60, 70 jaar gele den ook al populair waren. Dat waren zij dan evenwel onder de ge goede burgerij en niet onder de massa. Kijk, dat is nu de grote vooruitgang, die de radio heeft gebracht. De radio heeft ook voor de gewone man de mogelijk heid geopend deel te nemen aan 's levens plezierige dingen, aan cultuur, aan ont wikkeling. De radio haalde ook het plat teland uit z'n isolement. Toch is de tijd al weer voorbij, dat wij thuisblijven, omdat er een goed pfogram over de radio wordt gegeven. De radio is een stuk van ons bestaan ge worden. Het is niet nieuw meer voor ons en we wensen weer iets ander de Tele visie. H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN J. v. d. Broek, oogstte groot succes en de afgevaardigden van de afdelingen Amers foort en Soesterberg, die op deze avond aanwezig waren, nodigden de toneelgroep uit om ook in Amersfoort en Soesterberg te komen spelen, welke uitnodiging aan vaard werd. De baten van deze avond kwamen ten goede aan het fonds voor de wederop bouw van de kleuterscholen in het ramp gebied. A. DEN DOOLAARD KOMT NAAR SOEST. Dinsdag 31 Maart a.s. komt de bekende schrijver A. den Doolaard naar Soest, om voor de Volks-Universiteit een lezing te houden. A. den Doolaard was tot zijn 26e jaar boekhouder en begon daarna te schrijven. De 52-jarige Zwollenaar heeft, al zwer vende door vele landen, de stof voor zijn boeken bijeen gegaard. Zijn „Orient- expresse", de „Bruiloft en de zeven Zi geuners" zijn zeer bekend, doch zeer ac tueel is zijn boek „Het verjaagde water", waarin Den Dolaard het herstel van het in de oorlog getroffen eiland Walcheren op meeslepende wijze beschrijft. In de oorlog was Den Doolaard in En geland en een van de bekendste meder werkers van de radio-uitzendingen der B.B.C. Hij is ook de schrijver van „Kleine mensen in de grote wereld", van „De Herberg met het' hoefijzer" en andere ro mans. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Officiële Mededelingen. ONTTREKKING VAN WEG AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaal de in artikel 10, lid 2 der Wegenwet, ter kennis van belanghebbenden, dat een door H. C. Labberton te 's Gravenhage en H. A. A. van Nievelt te Soest aan de ge meenteraad gedaan verzoek, tot onttrek king aan het openbaar verkeer van de weg, voorkomende op de legger van we gen onder nummer 35, en mitsdien af voering van die weg van de wegenlegger, subsidair het onbeperkt gebruik in dier voege te beperken, dat slechts een gebruik als fietspad van die weg zal zijn toegela ten en dienovereenkomstig in de legger te omschrijven, ter gemeente-secretarie is nedergelegd. Het verzoekschrift ligt aldaar van 23 Maart tot 11 April ter inzage van belang hebbenden. Bezwaarschriften tegen de inwilliging van het verzoek kunnen vóór 12 April 1953 bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toe gelicht in een zitting van het College van Burgemeester en Wethouders of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden ge houden op 14 April a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis. -rr±

Soester Courant | 1953 | | pagina 1