memakev TlacuidineJiA GAZELLE Vredesduif fladdert. ÜAcwsfe Hotel Daden of Kletskoek. Brandpunten der Internationale Politiek. R. G. v. ESSEN - Opticiën Soest vóór 30 jaar. Denkt U Slagerij N. L. Verrips Zn. SOEST. fUGERS RIJWIELEN IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 3 APRIL 1953. 31e JAARGANG no. 26. SOESTERltlOURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.0i Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Als men de kranten met de telkens terug kerende vredesbetuigingen uit het Krem- lin leest, vraagt men 2ich wel eens af, of de dood van Stalin op het goede mo ment is gekomen. Het is echter de vraag of, wanneer zijn dood niet had verhin derd, dat deze betuigingen nu uit de mond van Malenkof komen, het Stalin zelf niet zou zijn geweest, die ze zou hebben ge uit. In Amerika is immers een nieuwe rege ring gekomen met een nieuwe tactiek. Die tactiek, het terugdringen van de Rus sische expansie, stond al vast vóór met het heengaan van Stalin rekening kon worden gehouden. Het was ook bekend, dat, met name in Europa, velen deze nieuwe tactiek nu niet met een onver holen enthousiasme begroetten, omdat we hier in het buurtje zitten waar de klap pen wel het ergst zouden vallen als het met die nieuwe tactiek mis ging. Ten slot te mag men veronderstellen, dat, tegen over die nieuwe tactiek van Amerika, vanzelfsprekend een ander Rusland zou komen te staan. En dat zou dan die nieu we vredespolitiek zijn. Er is echter ook een andere redenering. Deze dat van beide tegenstanders, die ongeveer tezelfdertijd een nieuwe rege ring kregen, Rusland op het idee is ge komen een goedkopere weg te kiezen dan die van de koude oorlog, n.1. die van een koele vrede. Maar laten we eens een paar dingen me moreren, die er na de dood van Stalin voorvielen. Daar was ten eerste de uitspraak van Malenkof *bij de uitvaart van Stalin „de beste vredespolitiek is die, welke op we derzijds vertrouwen berust, doeltreffend is, op feiten berust en door de feiten in het gelijk wordt gesteld". Een goede week daarna worden de V.S. met name genoemd in een passage, die aldus luidde ,Er bestaat thans geen on opgeloste kwestie, die niet kan worden opgelost langs de weg van onderlinge overeenstemming. Dit slaat ook op de be trekkingen met de V.S.". Het antwoord van Eisenhower kwam prompt. „Als een tegenstander zegt, dat hij meent met een schone lei te moeten beginnen en het heden en de toekomst onder de ogen te zien, dan zal men mij daartoe ook bereid vinden". Waarbij we hebben op te merken, dat met dat „he den en de toekomst" Eisenhower blijk baar het oude zeer aan de kant wil zetten. Hij voegde er aan toe „de nieuwe leiders der Sovjet-Unie zullen nooit minder dan halverwege tegemoet worden gekomen". Dat waren dus- do weerden -en nu de daden. De vliegtuigincidenten. Ja, die vliegtuig- incidenten hadden er nu eigenlijk niet bij moeten komen. Maar het duurt altijd enige tijd voordat richtlijnen, uitgegeven in de hogere regionen, zijn doorgewerkt tot in de lagere regionen en wat anders toch maar niet gebeurde, gebeurde nu wel. De Russische bevelhebber stelde een con ferentie voor om in de toekomst zulke voorvallen te vermijden. Ook het ophou den van het verkeer over de landweg Berlijn, een geliefkoosde plagerij, hield op na persoonlijk ingrijpen van die bevel hebber. Was daar vroeger eens om ge komen Niet alleen de Russen deden zo toegevend. De Amerikanen deden het al eveneens Naar aanleiding van het beschieten van het Amerikaanse vliegtuig aan Azië's Oostkust vroeg een Amerikaans senator wat dat vliegtuig daar eigenlijk te maken had. Nu is het natuurlijk mogelijk, dat die woorden niet tot de Russen waren gericht, maar die horen ze toch evengoed. En was er tenslotte niet het bericht, dat de Russische pers de dagelijkse scheldka nonnades op de Amerikanen heeft ge staakt Jammer alleen, dat tussen al die berich ten een gerucht op moest duiken, dat Rusland een strook van Noord-Finland zou willen ruilen tegen het stadje Viborg, dat met de vrede van Finland naar Rus land overging. Want dat ruilen kan alleen Burgemeester Grothestraat 72 Telefoon 2038 't Nieuws uit Rusland vult de kranten Een nieuw geluid, een nieuw seizoen, Men hoort het nu van alle kanten Rusland wil concessi'es doen. Men krijgt opdracht te gaan praten, Dat 's voorwaar geen slecht idee; Een gesprek met grote staten, 't Valt misschien straks nog wel mee. Jammer, dat die grote heren Altijd zo gewichtig doen En in gala paraderen. 't Moet wel, denk ik, voor 't fatsoen. Maar het zou zo prettig worden Als men 't meer eenvoudig deed, Zonder goud en ridderorden. En te zeggen wat men weet. Door dat uniformloze Wordt het praten niet geremd; 't Uniform is uit de boze, Daarom leve 't overhemd Geen ronde tafelconferenties Maar een fijne luie stoel, Zonder hoog're interventies, Zo. bereikt men eerder 't doel. 'k Hoop van harte, dat 't zal baten, Dat het aan verstand niet schort, Dat, wat de heren gaan bepraten Deze keer geen kletskoek wordt. maar een strategische betekenis hebben. Intussen, de nieuwe vredesbeweging kan er ook op gericht zijn om West-Europa min of meer los te weken van de V.S. We zeiden aan het begin van dit artikel al, dat de nieuwe Amerikaanse politiek hier niet in hoerastemming werd begroet en reeds eerder, bij de bespreking van de „terugdringingspolitiek" der Amerika nen, dat van Russische zijde wel vrien delijkheden jegens Europa te wachten zou zijn. Is dit er misschien één van om ons er van te overtuigen, dat de Russen heus zulke kwade bedoelingen niet hebben Het is mogelijk en alleen de tijd zal het leren. Maar een feit is het wel, dat dit praten over de vrede door de hele wereld met een soort zucht van verlichting is aange hoord, anders dan vroeger bij dergelijke gelegenheden wel het geval was. Russische vredesgeluiden Accoord over protocollen E.D.G. Russische vredesgeluiden Frankrijk heeft het druk gehad met de politiek. Na de ministers van buitenland se zaken van Engeland, België en Neder land zouden de Franse premier René Mayer en Bidault naar het Witte Huis in Washington gaan om er te praten over de gemaakte vorderingen in zake de Eu ropese Defensie Gemeenschap en de eco nomische toestand in hun land. Tot voor enkele weken zag het er naar uit, dat Frankrijk niet zo'n goede beurt in Washington zou maken. Duitsland had immers de E.D.G. al ge ratificeerd, terwijl in Parijs nog wordt gedokterd aan de Franse aanvullin gen, zonder welke Mayer het verdrag niet in de Nationale Vergadering durfde bren gen. Natuurlijk beschouwde Frankrijk het aan nemen van de verdragen Bonn en E.D.G. in zijn oorspronkelijke staat door de West- Duitse Bondsdag als een aanval in de rug. Het maakte daaruit op, dat de aanvul lende protocollen werden afgewezen. Het tegendeel bleek echter waar. Door de zes aan de E.D.G. deelnemende landen werd een accoord bereikt over de protocollen. Volgens de uitgegeven communiqué's zou den deze aanvullingen geen wijziging brengen in doel en betekenis van de E.D.G. Alle partijen hebben wat water bij de wijn gedaan. Zo zal ieder land in ge val van onrust in de koloniën, tijdelijk troepen uit de E.D.G. mogen halen, zon der dat de stemmenverhouding verandert. De toon van de Franse protocollen is aanzienlijk gematigder geworden. Gingen de Franse ministers dus niet met lege handen naar Washington, de M.R.P. maakte nog een reclame-stunt door zich geheel achter de E.D.G. te plaatsen en er zelfs op aan te dringen een volks stemming over het gedrag te houden. René Mayer hield redevoeringen en een grootscheepse razzia op de communisten was kennelijk ook bedoeld om Amerika te laten zien, hoe Frankrijk zijn best doet, binnenlandse vijanden onschadelijk te ma ken. Het is Frankrijk in Amerika dan, voor zover wij het kunnen beoordelen, niet slecht gegaan. Eisenhower toonde begrip voor de moeilijkheden in Indo-China en zegde meer steun toe in de vorm van uitrustingen, wapens en opleiding van Vietnamse hulptroepen. Deze hulp komt overeen met de politiek van Eisenhower in het Verre Oosten „Laat de Aziaten de Aziaten bestrijden". Zo wil Eisenhower het ook doen in Korea. Zuid-Koreanen tegen de Noord-Koreanen. Dat spaart zijn soldaten. De Noord-Koreaanse premier Kim il Soeng heeft deze week in een onmiddel lijke uitwisseling van zieken en gewon den toegestemd. Ook heeft hij voorgesteld de wapenstilstandsbesprekingen te her vatten. Zo te zien worden Ruslands woor den, dat geen enkel probleem niet op een vreedzame manier kan worden opgelost, bewaarheid. Nu willen wij natuurlijk geen „ho" roe pen voor we over de brug zijn, maar de eerste stap moet toch zijn het heropenen van de besprekingen om tot een wapen stilstand in Korea te komen. En die eer ste stap is gedaan. Er zullen meer besprekingen worden ge houden. Churchill heeft het Russische voorstel om te komen praten over de vliegtuigincidenten boven Duitsland, ten einde deze in het vervolg te vermijden, aanvaard. Engeland alleen is uitgenodigd, doch het spreekt vanzelf, dat Churchill zijn collegae over de besprekingen zal in lichten. Het hermetisch afgesloten gordijn is de zer dagen eveneens een klein stukje op getrokken. Een dertigtal vooraanstaande journalisten uit de Amerikaanse kranten wereld brengt, op uitnodiging van de nieu- BIEDT U VOOR DE PAASDAGEN ZONNEBRILLEN, met en zonder sterkte in de glazen. Ziet de etalage VOORHANGERS, de zonnebrillen voor brildragers. ROLFILMS, sinds 1 April in prijs vcr- AUDIUM electrische gehoorapparaten, op zeer voordelige betalingscondities. (Dealer voor Soest, Soestdijk en Baarn.) BATTERIJEN vpor gehoorapparaten (gratis doormeten van oude batterijen). MAAT-OORSTUKJES, de oorafdrukken worden desgewenst aan huis genomen. AUTO-ANTIVERBLINDINGSSCHERM „POLAROID". Onmisbaar bij zonnig weer en natuurlijk de bekende brillen van „de Specialist" voor Uw bril BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 we Sovjet-regering, een bezoek van tien dagen aan Rusland. Het schijnt dus wel, dat de politiek van de Russen iets is gewijzigd, óls we tenmin ste de toeloop zien van „imperialisten" naar Rusland. De Amerikaanse communisten-specialist, Bohler, is thans definitief benoemd tot ambassadeur in Moskou. Bohler was vroe ger Roosevelt's adviseur. Hij maakte deel uit van de delegatie, die besprekingen voerde over het verdrag van Yalta. In Rusland zelf neemt men waarschijn lijk ook rust. Malenkof verleende aan een groot aantal gevangenen gratie. Al met al lijkt het of de woorden gesproken na de dood van Stalin, werkelijkheid zullen worden. Lijkt het, want zeker weten doen we het pas als uit al die conferenties er? besprekingen de werkelijke vrede tot stand is gebracht. ONZE ONBEWAAKTE OVERWEGEN- Sinds korte tijd werden de overwegen aan de Nieuweweg, Eikenlaan en Kolo- nieweg van afsluitbomen voorzien en hoe wel voor andere overwegen in onze ge meente nog geen voorzieningen werden getroffen, werd tot dit tijdstip in de ge meenteraadsvergaderingen, vergaderingen van Soest Vooruit en niet minder in ons blad sterk tegen de onbewaakte over wegen geageerd. De lezers zullen echter niet weten, dat deze strijd reeds langer dan 30 jaar wordt gevoerd, hetgeen o.m. blijkt uit een arti kel, dat wij schreven in ons blad van 25 Augustus 1923. Bedoeld artikel laten wij hieronder volgen. Door de bebouwde kom van onze ge meente ligt een paar K.M. spoorweg met een achttal voorname overwegen en nog meerdere van mindere betekenis. Wat dit beduidt, daar zijn we al enkele malen op zeer droeve wijze aan herinnerd. Door het gemeentebestuur zijn reeds meerdere pogingen aangewend om hierin verandering te krijgen, doch zonder re sultaat. Wanneer we thans horen van be zuiniging bij de spoorwegen, met als ge volg het wegnemen van afsluitingen bij overwegen op banen met snelverkeer, wat is er dan te verwachten voor onze over wegen voor locaal verkeer. Het wil ons voorkomen, dat onze ge meente deze aangelegenheid zelf ter hand zal moeten nemen, als zijnde in het be lang harer inwoners. Dat dit enige uitgaven zal vorderen staat vast. maar als we gemiddeld f 1.per inwoner uitgeven voor wegverlichting, zal een bedrag van 0.40 a 0.50 voor de veiligheid wel op geen bezwaren stuiten. Het is ook mogelijk, dat een goedkopere en betere oplossing gevonden kan worden, des te beter. Wij voor ons meenen daar om goed te doen een idee aan te doen, waartegen bezwaren kunnen zijn, maar door uitwisseling van gedachten en me ningen kan iets goeds geboren worden. De voornaamste overwegen zijn Ossen- damweg, Nieuweweg, Kolonieweg, Veld weg, Molenstraat, Dalweg en Talmalaan, met daarbij enige van minder betekenis, wat het vekeer betreft en die met een een voudig hek (zelf te bedienen) kunnen wor den afgesloten. Wat de Ossendamweg en Nieuweweg be treft, deze hebben betekenis voor de ach terliggende wegen. Dit is eveneens het ge val met de Kolonieweg als uitloper van de Soester Engweg, terwijl de Veldweg eveneens niet zonder betekenis is. De Molenstraat en de Dalweg met Hele Akkerweg (nu Verlengde Talmalaan. Red.) zijn bovendien toegangen, welke niet ge mist kunnen worden en waarmede vrij wel evenwijdig loopt de Spoorstraat (nu Prins Bernhardlaan. Red.). Eigenaardig, dat de onderlinge afstand tussen deze drie overwegen, vrijwel ge lijk is. Meerdere overwegen zijn alzo niet nood zakelijk en we zullen ons in de toekomst hierin ook moeten gaan beperken. Er zul len er zelfs kunnen vervallen. aan onze advertentie van j.I. DINSDAG KONINGINNELAAN 23 TEL. 2896 De overweg aan de Talmalaan b.v. is niet direct noodzakelijk en zou daarom kun nen vervallen. Vervolgens zouden de overblijvende zes overwegen voorzien moeten worden van afsluitbomen en wel in combinatie, b.v. Dalweg met Molenstraat, afstand pl.m. 400 meter. Veldweg met station Soest, afstand pl.m. 160 meter. Ossendamweg, Nieuweweg en Kolonieweg, onderlinge afstand pl.m. 180 meter. Wanneer nu, in overleg met de directie van de Spoorwegen, de Veldweg (waar van één overweg zou moeten worden ge maakt), kon bediend worden vanaf sta tion Soest, zouden 2 bedieningen met inrichtingen vanzelf voor de gemeente overblijven. Bij deze twee zou een kleine woning gebouwd moeten worden, waarin iemand (die de afsluitbomen bedient) het -een of andere handwerk zou kunnen uitoefenen. Dit geschiedt in meerdere plaatsen bij het bedienen van bruggen enz. Voor de Dalweg en Molenstraat zou dit in het midden hiervan moeten zijn, op pl.m. 200 meter afstand van elke overweg. Voor Ossendamweg, Nieuweweg en Kolo nieweg bij de Nieuweweg (station Soest- Zuid. Red.), met een afstand van 180 me ter elk. Deze bediening zou dan van één punt moeten geschieden. De afsluitingen aan de Ossendamweg én Kolonieweg zijn zonder enig bezwaar op een belinrichting aan te sluiten, terwijl het sluiten van de bomen vooraf door een bel kan worden gemeld. Het is vanzelfsprekend, dat één persoon niet van 's morgens 6 tot 's avond 12 uur aaneen dienst kan doen, zodat hier 2 personen nodig zouden zijn. De bedoeling van bovenstaande is niet anders dan aan te tonen, dat dit vraag stuk op te lossen is, zonder grote uit gaven. Wat voor de veiligheid der mensen wordt gedaan is nooit te groot. Moge dit een voorstel zijn (indien nodig veel gewijzigd), dat binnen kort tijd ver wezenlijkt woidt, want hier geldt zeer zeker „Stel niet uit tot morgen, wat gij heden, doen kunt". Officiële Mededelingen. GEMEENTE-SECRETARIE EN -KANTOREN GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de ge- meenteseretarie, het kantoor van de Ge meente-Ontvanger, de hulpsecretarie te Soesterberg en de kantoren van de tak ken van dienst op Vrijdag 3 April (Goe de Vrijdag) en Zaterdag 4 April a.s. voor het publiek gesloten zijn. De ambtenaar van de Burgerlijke Stand zal op Zaterdag 4 April a.s. voor dringen de gevallen zitting houden van 9 tot 10 uur v.m. (ingang aan de achterzijde van het gemeentehuis). Tevens wordt bekend gemaakt, dat op die dagen geen as en vuilnis door de Vuilnisdienst zal worden opgehaald. KOSTELOZE INENTING TEGEN DIPHTERIE, KINKHOEST EN TETANUS. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat gelegen heid zal worden gegeven tot kosteloze I. inenting tegen diphterie, kinkhoest en tetanus van kinderen van 2 t.e.m. 15 ja ren, die nog nimmer tegen diphterie, kinkhoest en tetanus zijn ingeënt. Deze inenting moet, wil zij resultaat heb ben, driemaal worden verricht niet een tussenpoos van 4 weken. Daartoe wordt gelegenheid gegeven Te Soest a. in een lokaal van de l.o. school Kerke- buurt, op de Woensdagen 15 April, 13 Mei en 10 Juni 1953, steeds te half drie nam. fc>. in een lokaal van de R.K. Mariaschool, Mariastraat hoek Beetzlaan, op. de Woens dagen 15 April, 13 Mei en 10 Juni 1953, steeds-te half vier namiddags. T© JSoesterberg jn een lokaal van de o.l. school aan do yerl, Schoolweg, op de Woensdagen 15 April, 13 Mei en 10 Juni 1953, steeds te ^aïf drie namiddags. II. HERINENTING. Voor kinderen, welke 3 jaar of langer geleden voor diphterie zijn ingeënt, wordt met klem geadviseerd zich te laten her inenten. Voor herinenting wordt volstaan met 1 inspuiting, waarvoor men zich eveneens op de bovenaangegeven plaatsen en tijd stippen kan vervoegen. Voor het inenten wordt een volkomen onschuldige stof gebruikt. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van E. van Schaffelaar, Julianalaan nr. 50, Soest, om op/in perceel Juilanalaan nr. 50, ka dastraal bekend in sectie H, nr. 6649, een brood-, koek- en banketbakkerij te mo gen wijzigen en uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 31 Maart 1953. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Anker Emaille Fabrieken N.V., De Beau- fortlaan, Soest, om op/in het perceel ge legen aan de Beaufortlaan, kadastraal be kend in sectie D, no.'s 2723 en 2724, haar fabriek te mogen uitbreiden, door hen voorwaardelijk is ingewilligd op 31 Maart 1953. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend dat op 26 Maart 1953 is besloten de navolgende wegen gesloten te verklaren voor voertuigen en samenstel len van voertuigen, waarvan de breedte meer dan 2 meter of de druk van enig wiel meer dan 500 kg. bedraagt a. de Soester Engweg, vanaf de Verlengde Talmalaan tot aan de Molenweg; b. de Dalweg, vanaf de Mendelssohnlaan tot aan de Soester Engweg; c. de Molenweg, vanaf de Molenstraat tot aan het verharde gedeelte ter hoogte van de Ned. Herv. Begraafplaats; d. de Kolonieweg, vanaf de Molenweg tot aan de Veldweg. Van dit besluit staat voor ieder belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Ko ningin gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Soest, 31 Maart 1953. ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDESTR 36* SOESTDIJK TEIEF.2792 KEURINGEN VAN VOORTUINEN. Ook dit jaar zal de Tuinbouwvereniging „Soest" weer een wedstrijd organiseren in mooie voortuinen en evenals vorig jaar zullen de tuinen dit jaar weer drie maal worden gekeurd door een onpartij dige jury. Binnen enige tijd zal de voorjaarskeuring ■worden gehouden, daarna de zomerkeu- ring en tenslotte de najaarskeuring. Iedere tuinbezitter kan aan deze wed strijd deelnemen, zonder zich hiervoor op te geven en zowel de grote, de middel grote als de kleine tuintjes worden ge keurd. Het is alleen zaak, dat men zijn voor tuin tot en met het najaar keurig on derhoudt en verzorgt. Wint men geen prijs, dan heelt èn de tuinbezitter èn de gemeenschap toch het fraaie aanzicht. VAN DER HUCHTSCHOOL. De leerlingen van de Van der Hucht- school hebben zich in de laatste weken bezig gehouden met een nieuw facet van het moderne onderwijs. Door de activiteit van de leerlingen te richten op een bepaald onderwerp, in dit geval het project Voeding, ging men be langstelling wekken en werd de zelfwerk zaamheid en leergierigheid aangewak kerd. In de klassen werd gesproken over de voeding en vanuit de aanschouwingswe reld werd al spoedig voldoende stof aan gevoerd voor verwerking in opstellen en tekeningen. Het begin was erg moeilijk, doch langza merhand kregen enkelen de smaak te pak ken, hetgeen weer inspirerend op andere leerlingen werkten. Fabrieken en zaken en zelfs een boterfabriek werd bezocht. De fabrikanten e.d. stuurden producten naar de school, alsmede wetenswaardig heden over de bereiding, voedingswaarde e.d. Steeds meer werd het project Voe ding van meer kanten bezien en groeide er werklust en activiteit. Maandag- en Dinsdagavond konden de ou ders met de resultaten van deze werkwijze kennis maken. In alle klassen bleek ge werkt te zijn aan dit object en de me thoden en resultaten waren uiteraard evenredig aan de verstandelijke ontwik keling van de leerlingen. Vele ouders za gen op deze avonden de verrichtingen der leerlingen, waaronder een tentoonstelling van voedingsartikelen, verlucht met te keningen, opstellen e.d. De jeugd demonstreerde tevens Volks- en oude dansen, waarbij de schoolgramafoon goede diensten bewees. GESLAAGD. Te Amersfoort slaagden W. J. de Bruin alhier voor het vaktheoretisch diploma Letterzetten en G. v. d. Hoeven alhier voor het vaktheoretisch diploma Drukken. MEISJE LIEP ONDER AUTO. Woensdagmorgen, te half negen, liep het 5-jarig dochtertje van de familie Stouten- burg, als evacué ondergebracht op de Birksiraat, zonder op het verkeer te let ten, de Birkstraat over. Een passerende auto, bestuurd door K. alhier, kon een aanrijding niet vermijden, zodat het meisje door de auto werd ge grepen. Per ziekenauto werd zij naar het St. Eli- zabeth-zielcenhuis te Amersfoort overge bracht, alwaar bleek, dat zij, behalve ver schillende vleeswonden, een lichte hersen schudding had opgelopen. OUDERAVOND SCHOOL DRIEHOEKSWEG. De ouders van de Chr. school aan de Driehoeksweg waren Vrijdagavond bijeen in Eltheto en nadat door het schoolhoofd, de heer Boerema, de avond op de gebrui kelijke wijze was geopend, werd door de leerlingen van de vijfde en zesde klas op verdienstelijke wijze gedemonstreerd, dat op de school, behalve lezen, schrijven, rekenen enz., ook het zingen en voordra gen wordt geleerd. De heer Van der Hucht leidde de zang, terwijl de heer De Haan de leiding had bij de voordrachtkunstenaars en kunste naressen. De heer Van der Hucht hield een cau serie over het zingen op school, de ouders kregen een zanglesje en de heer Van der Hucht gaf een solonummertje, zodat ook de vrolijke noot niet ontbrak. In de pauze werd thee geschonken, ter wijl een collecte werd gehouden om de kosten van de avond te dekken. Na afloop kregen de ouders in de school gelegenheid het werk van hun kinderen te bezien en met het onderwijzend per soneel te spreken. KERKSTRAAT 3 SOEST-TEl.2030 PAASEIEREN-CRISIS In de kringen van de Soester eierhan- delaren wordt ernstig voor een tekort aan eieren gevreesd. De Fa. Middelman alhier kwam nl. op de leuke gedachte, niet alleen voor kleding, maar ook voor het traditionele ei voor de a.s. Paasdagen te zorgen. Voor iedere bestede rijksdaalder wordt nu gratis een ei bijgeleverd. Deze actie, die t.e.m. Zaterdag voortduurt, heeft zulk een onverwacht succes, dat er stagnatie in de aflevering dreigt te komen. Van bevoegde zijde vernamen wij echter, dat thans afdoende maatregelen genomen zijn en een ieder zijn (al dan niet gratis) Paaseitje tijdig kan verwachten. Adv. A. DEN DOOLAARD SPRAK OVER AMERIKA. „Alles wat men van Amerika beweert is waar en het tegendeel is ook waar", zei de heer A. den Doolaard, de journalist en romancier, tijdens de bijeenkomst van de Volks-Universiteit op Dinsdagavond in het Oranje-Hotel. Den Doolaard is een ras-zwerver en zijn boeken en reportages getuigen van de om zwervingen, welke hij door vele landen van Europa maakte. Ook Amerika werd door hem bezocht en hij deed dit zo grondig mogelijk. Per auto maakte hij een tocht van 25000 km. dwars door Noord-Amerika en hield lezingen op scholen, high-schools en Universiteiten. Een onzer lezers wil van mij weten of ik het V.V.V.-huisje mooi of lelijk vind en of ik vind, dat het daar op zijn plaats staat. Om met de laatste vraag te beginnen. waar had 't anders moeten staan Achter in het (wijlen) rosarium, met de rug tegen het Kerkpad, is, zoals U, lezer, meent, niet naar mijn smaak. Toegegeven dat er dan nog wat van het rosarium te maken zou zijn geweest, doch dan had het eerst recht geleken op een, zoals U het noemt, kippenhok aan de rand van een grasveld. Op de daar ge noemde plaats zou het gebouwtje zijn doel hebben gemist door de onzichtbaar heid, hetgeen dan weer had moeten wor den ondervangen door borden met„Naar de Vreemdelingenindustrie". En daarmee waren we natuurlijk ook niet klaar ge weest. Mogelijk had zelfs de Burgemees ter de bijl in de borden moeten laten zet ten, vanwege de nieuwe (oude) reclame borden-ordonnantie, met foto's in 4-voud en de nodige formulieren. Of ik het V.V.V.-huis mooi vindt Uit de door U gestelde vraag leid ik af, dat U het niet mooi vindt. Ik voor mij zag wel eens mooiere transformatorenhuisjes en leelijker V.V.V.-huisjes. Maar wie ben ik, om te oordelen wat mooi of lelijk is We hebben een schoonheidscommissie om dat voor ons uit te maken. Wanneer die zegt, dat iets mopi is, is het mooi. Het leuke bij ons verschil van mening is, dat het huis er staat en geen goed- of af keuring er iets aan verandert. En per slot, als ons niets ergers overkomt, loopt het wel los. Overigens ben ik het niet met U eens, dat we „stijle gemeentehuis" hadden moe ten aanhouden, want dat had, met Uw permissie, helemaal nergens op geleken. Inderdaad had het V.V.V.-huisje dan niet „zo staan vloeken" tegen zijn omgeving als nu het geval is. Nu het huis er toch staat zoals het is, hopen we alleen maar van ganse harte, dat het onze V.V.V. er wél in zal gaan. H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN Aan de hand van uitermate fraaie en ge kleurde foto's, door hem zelf met een Leica genomen, liet Den Doolaard Ame rika zien zoals de attente journalist dit ziet. Hij zag grote steden met hun wolken krabbers, doch trok ook de Nicker-towns in, de stinkende negerwijken aan de rand van deze steden, waar de chiqueste win kelstraten ophouden. De man schijnt alleen voor zijn vrouw te werken, zei spr., en zij kleden zich zeer goed. Financieel is dit zeker wel mogelijk, want spr. had met zijn vrouw uitgerekend wat een Amerikaanse vrouw voor 100 dollars (in reëel geld te stellen op 100.kon kopen en dat was, wat textiel betreft driemaal zoveel als de Hol landse vrouw kan aanschaffen voor 100.Dit is mogelijk door de enorme productie de massa-productie. Amerika is bovendien het land van zeer hoge en zeer lage temperaturen, het land van woestijnen en paradijs-achtige natuur, het land van de auto's, die daar minder ongelukken veroorzaken dan hier en waardoor de verzekerings-premies lager zijn dan in Nederland. Het is ook het schoonste land ter aarde, doch men moet in geheel andere dimen sies zien. De foto's van de Far West bewezen de grootse afmetingen in de natuur, waar de mens heel klein is. In deze natuur vond spr. de stof voor zijn nieuwste roman „Kleine mensen in de grote wereld". In deze roman heeft de schrijver alles wat hij zag en wist over de verwarde en vaak zo machteloze we reld in Europa en de V.S. vastgelegd in één machtig panorama. Den Doolaard' zag dit Amerika, het land van de onbegrensde mogelijkheden en hij sprak met de Amerikanen, die in de on- begrensheid van de mogelijkheden gelo ven, zoals zij geloven in de reclame, die radio en televisie over hen uitstort. Den Doolaard zag delen van Amerika, waai de goede geest van de vroegere pioniers nog leeft, doch hij zag ook de steden, waar de angst levendig is voor de Rus sische atoombom, waar de luchtbescher- mings-sirenes wekelijks als oefening loei en en waar zelfs de bewaarschoolkinderen leren hoe zij zich bij een luchtaanval heb ben te gedragen. De angst voor het Communisme leeft er en half hysterische senatoren zien in ie der een communist. Men heeft de illusie, dat men een eigen wereld kan bouwen, geheel naar eigen smaak en men wil gaarne een ieder de Amerikaanse levensstijl opdringen. Bij alles wat Amerika bereikt heeft, heeft het geen kans gezien stabiele verhoudin gen te scheppen tussen mens en mens. Het negervraagstuk is een vraagstuk ge bleven; van de 3 huwelijken loopt één op een scheiding uit; 60 Vo der misdadigers zijn jeugdige personen, terwijl in een stad als New York 25000 psychiaters hun brood verdienen. Daarentegen is Amerika een land, waarin democratie en gastvrijheid levende' wer kelijkheid zijn geworden, een land van grootse natuur, waarin de mens zich heel klein voelt. De dank van de volle zaal werd in het applaus vertolkt, want zelden heeft een spreker zijn gehoor zo geboeid als Den Doolaard dit deed.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1