t RALEIGH 4e Lente-Ralley. S.E.C. Soester GLAS- EN VERF HANDEL Joh. H. van Schalkwijk SOEST. fUGERS RIJWIELEN studie IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen VRIJDAG 10 APRIL 1953. 31e JAARGANG no. 27. SOESTER lOURAN T Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADBSTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Op Tweede Paasdag organiseerde de Mo tor- en Automobielclub „Soest" haar 4e Lente-Ralley. Hiertoe uitgenodigd door het organisatie comité startte ook equipe, waarvan de verslaggever van ons blad deel uitmaakte. Al vroeg op de morgen was het druk op de Korte Brinkweg achter hotel „Eem- land", waar de deelnemers gestart wer den en zij, 109 in totaal, af en aan lie pen om hun controle- en route-kaarten in ontvangst te nemen. Om een auto-puzzletocht tot een goed einde te brengen is het nu eenmaal no dig om een goed tijdschema in de auto of bij de motor te hebben. Men kon dan ook in de zalen van „Eemland" de deel nemers bezig zien, met behulp van klok jes en chronometers, zo'n tijdschema sa men te stellen. Precies half elf ging het eerste equipe van start, waarna elke minuut later een deelnemer vertrok. POSTGIRO No. 126156 kregen hun kunnen te tonen. Ondanks de zware rit waren er maar enkele uitvallers, terwijl ongelukken zich niet voordeden. Na afloop van de tocht was er een ge zellige drukte in „Eemland" en terwijl de dames en heren zich laafden, hadden de commissieleden de handen vol met de berekening der punten. Na afloop hiervan reikte de heer G. Slagt, voorzitter van de "M. en A.C. „Soest" de prijzen uit, doch alvorens hiertoe over te gaan, bracht spreker hul de aan de heer A. Spijker, de initiatief nemers van de Lente-Rallye, en dank aan de controleurs en allen, die aan het slagen van de rallye hadden medege werkt. De prijzen werden alsvolgt toegewezen Grote Rallye auto's, toerklasse 1. K. Stas en J. Breunisse, Soest, 25 strafp. 2. A. D. Rijkeboer en G. Elzinga, Mep- pel, 25 strafpunten. 3. J. de Graaff en A. J. Stalenhoef, 25 strafp. 4. De heer en mevrouw G. Stam, Soest, 26 strafp. De heer Stam ontving tevens de prijs als keerd. Mede blijkbaar hierdoor speeld* BENOEMD wfr?" letejJa\ Tr/e rUSi en J S-V De heer 'j. Lagemaat, administratief Hpt apink-to Q ruS§edrongen. ambtenaar ten kantore van de Gemeente- nipt nm Hp er,v?orh0edf ec^tei Ontvanger alhier, is per 1 Mei benoemd sprpn nnir ai n "v^rcJe^lSinSi te pas- tot adj. commies ten kantore van de S F c' vnnrwa t ri b- ^i S? i Van Gemeente-Ontvanger te Ermelo. S.E.C.-vooiwaartsen dikwijls te kort was. Tot tien minuten voor het einde was dé ZEEPOST. stand 2 0. Toen werd een snelle uitval' a j ij u van J.S.V. de ver opgedrongen S C - Me\, de volSende sahePen, kan zeePast verdediging noodlottig De J.S V.-midvoo, W°rden vfz°nden:f D,e da a' waar0P da besloot zijn ren met een keihar^S correspondentie uiterlijk ter post moet dat doel trof 30 1 zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach- Enige minuten later moest Maassen we. J", de 'laam Van gens een knieblessure het veld verlag.^ZcuLi^ maar even daarna wist Pothoven met eer JNieuw"uuinea goed schot de eer te redden (3—1), met welke stand het einde kwam. De overige uitslagen waren S.E.C. 2—D.O.S. 4 3—0. Hilversum 4S.E.C. 3 21. B.D.C.—SOESTERBERG 4—1. Met een 41 overwinning op Soester-' „Tomini" (21 April). Ned. Antillenm.s. „Sibajak" (15 April). Suriname s.s. „Cottica" (15 April). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika „Ster^ ling Castle" (11 April). Canada s.s. „Nieuw Amsterdam" (11 April) en s.s. „Waterman" (13 April) en m.s. „Wester- dam" (16 April). Zuid Amerika s.s. „An- des" (16 April). Brazilië m.s. „Aldabi" (15 April). Australiëvia Engeland (11 dSaddiïinaferde B'DtC' Zi,f van H April). Nieuw Zemland via Engeland (11 degradatie-gevaar, met welke uitslag Aprü) De deelnemers gaan van start. Foto „Astra", Soesterbergsestraat 106. Na enig gekruis verlieten wij ons dorp, om via Wieksloterweg en Betonweg naar Maartensdijk en Bilthoven te rijden. Al spoedig blefek ons, dat tussen het rustige rijden op een grote verkeersweg en het puzzle-rijden een zeer groot verschil be staat. chauffeur kreeg al direct ©pdr«cfcir-d~- snelheid niet hoger op te voeren dan ge middeld 36 K.M. per uur, terwijl de kdartlezer zijn handen vol had met het steeds maar controleren van kilometer- telleV, tijdschema en route-beschrijving. Ook xhet begrip controle bleef ons ge durende de gehele toch als een nacht merrie ^bij. Immers voor elke minuut, dat merk een der vele controle-posten te vroeg of Ce laat passeerde, kreeg men een strafpunt toegewezen. Van Bilthoven voerde de route-beschrij ving ons via Den Dolder, Huis ter Heide en Zeist naar Austerlitz en Maarn, waar ons al spoedig de illusie aan een tam auto-tochtje werd ontnomen. Wij moes ten boswegen volgen, waarvan wij het bestaan niet kenden en veel van deze wegen maakte de tocht nu en dan tot een ware terreinrit. Naast de hieraan verbonden moeilijkhe den spraken ook de regen- en hagel buien een woordje mee. Vooral de mo torrijders ondervonden hiervan veel last. Niettegenstaande de minder goede we gen, die, door de regen der laatste da gen, soms zeer slecht waren, was het een parcours, dat veelal leidde naar plekjes, waar men tijdens een pleziertochtje nim mer komt. Grote delen van het parcours, o.a. in de omgeving van Bennebroek, Wa- geningen en Rhenen, voerden zelfs over particuliere terreinen, waarvoor de orga nisatoren speciale toestemming was ver leend. Het parcours leidde uiteindelijk naar de omgeving van Barneveld, waar de deel nemers weer ruimschoots gelegenheid VOOR GLAS, VERF EN BEHANG naar de J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 Bij S.E.C. is 't telken jare weer Slechts voetbal vierde klasse sfeer. Ik vind, dat, als (zij 't met pijn) In Tiel twee eerste klassers zijn, Tenminste in ons plaatsje Soest Eén tweede klasser wezen moest. De club stond wel eens aan de kop, Maar dan zei Vrouw Fortuna: Stop Of schoot bij deze voetbalsport S.E.C.'s „teamwork" net ietwat tekort Ik heb vaak langs de lijn gestaan En neem van mij het laatste aan, Als ieder lid zich geven kan, Als haar leider Zimmermann, En zet men zich eendrachtig schrap; Tot doel: het derde klasserschap, En heel de ploeg die wil vooruit, Dan blijft het resultaat niet uit. Dit blijft wellicht alleen maar wens; Ik ken te goed de Soester mens, Want trainen, trainen is de eis, En maak een S.E.C.-er dat eens wijs. Slechts enkelen, die doen dat wel; Je kunt het merken aan hun spel. Van S.E.C. komt moog'lijk iets terecht, Ais door de leiding wordt gezegd: Hij, die de training straal negeert (Vaak bij 't voetbal 't minst presteert) Wordt Zondag in het voetbalveld Voortaan niet meer opgesteld. SUB ROSA. leider van het Renault-merkenteam. Het team bestond uit de heren Stam, Kuin- ders en Stas. De heer Stas ontving bo vendien een prijs als best geklasseerde Kenaultberijder. Kleine Rallye auto's 1. De heer en me vrouw. G. v. d. Wetering, Woudenberg, ïr au alp-.' "Zr* Dctrccitri -mvrronw Rooy, De Bilt, 11 strafp. 3. P. Miner, Amersfoort, 11 strafp. 4. De heer en mevr. G. Brandhof, Nijkerk, 15 strafp. 5. De heer en mevr. C. v. Schaik, Hil versum, 16 strafpunten. Grote Rallye Sportklasse motoren 1. N. Lamboer, Hilversum, 55 strafp. Tevens een prijs als leider van het team van de motorclub „Hilversum", bestaande uit de heren Lamboer, Van Ochten en Bus. 2. K. Bus, Hilversum, 116 strafp. 3. H. Schellinga, Rossum, 149 strafp. Kleine Rallye motoren 1. J. Hagen, Bus- sum, 7 Strafp. 2. J. v. Vulpen, Leerssum, 10 strafp. 3. De heer en mevr. J. v. d. Broek, Soest, 12 strafp. 4. R. Appeldoorn, Rhenen, 22 strafp. 5. J. M. Vastenhoud en J. v. d. Broek, Bunschoten, 30 strafp. Grote Rallye toerklasse, motoren 1. J. Meyer, Weesp, 85 strafp. 2. G. Bosman, Wassenaar, 193 strafp. De verstkomende deelnemer, J. Jansen uit Venraay kreeg eveneens een prijs. Grote Rallye toerklasse auto's1. De heer en mevr. N. Bakker, Veenendaal, 19 strafp. 2. De heren N. Voest en F. Voest, Utrecht, 25 strafp. 3. De heer en mevr. A. v. Bokkum, Naarden, 28 strafp. 4. G. Vunderink, De Bilt, 60 strafp. 5. H. Woudenberg, De Bilt. 60 strafpunten. Clubteam-prijs voor automobielen Team van „De Meteoor" te Den Bilt, bestaande uit de heren Overkamp, Vunderink en Woudenberg. De heer A. Spijker sprak een slotwoord, terwijl aan alle deelnemers een Lente- rallye-herinneringslepeltje werd uitge reikt. ELECTROLUX- EN VOLTA STOFZUIGERS met 2 jaar garantie vanaf 8.-. per mnd. Servive-station voor Soest en naaste omg. STEENHOFFSTRAAT 55 TEL. 2906 SPORT. J.S.V.—S.E.C. 3—1. S.E.C. verloor met 31 van J.S.V., de ploeg, waarvan de Soestenaren in de eer ste helft der competitie met 31 heeft gewonnen. Het S.E.C.-elftal was ingrij pend gewijzigd voor deze wedstrijd, wij zigingen, die oorzaak waren, dat het ploegverband zeer verzwakt was. Linkshalf Westerveld speelde linksbin nen, terwijl rechtsback Pothoven thans de midvoorplaats bezette. Krol uit S.E.C. 3 nam diens plaats in de verdediging in, terwijl Admiraal als linkshalf speelde. Voor de rust was J.S.V. de meerdere over S.E.C. en Belt, die in uitstekende vorm was, moest veel werk verzetten om de gevaarlijke J.S.V.-aanvallen on schadelijk te maken. Na 20 minuten nam J.S.V. de leiding uit een vrije schop, waarbij doelman Van Breukelen de bal verkeerd beoordeelde. 10. S.E.C. probeerde vergeefs het spel naar de J.S.V.-helft te verplaatsen, doch het gelukte niet. Jansen, ook in deze wed strijd opgesteld, trachtte met verre scho ten de doelman te verrassen, doch zijn schoten gingen naast of over het doel. Na een half uur bracht de thuisclub de stand op 20, toen de midvoor van J.S.V. een weifelen van de S.E.C.-verdediging afstrafte en de bal in de touwen joeg. Na de rust bezette Admiraal weer de linksbuitenplaats en was Westerveld op zijn vertrouwde linkshalfplaats terugge- Soesterberg vast op de onderste plaats bleef. De Soestenaren misten Roland en Si- mons, doch hadden in Brouwer en Bee- mer zeer goede plaatsvervangers gevon den. Verder was als linksbinnen Dase laar opgesteld, een jonge speler, die in dit milieu goed op zijn plaats was. Reeds na 5 minuten nam B.D.C. de lei ding, toen Rademaker de Soesterbergse doelman met een hard schot verraste. 1-0. B.D.C. veroverde hierna een veldmeer-l derheid, zij het, dat de Soestenaren geen doelpunten konden maken. Na 40 minu ten maakten de Soesterbergers de stand gelijk, toen doelman v. d. Lugt een harde: schuiver miste. 11. B.D.C. reageerde met enkele felle aan- valen en nog geen minuut later scoorde; Segers van korte afstand na een scher mutseling voor, het Soesterbergse doel. 2—1. Na de rust was B.D.C. doorlopend in de aanval en het enthousiasme van deze jon ge ploeg stelde de Soesterbergse ver dediging voor vele problemen. Na een kwartier ving Segers de bal in: vrij positie op, hij passeerde de rechts- back en gaf daarna de bal door aan de meegelopen Van Megen, die de uitgelo- j pen doelman passeerde en inschoot. 3—1. De grootste tegenstand van Soesterberg werd hierdoor wel gebroken. Preusser ging de verdediging versterken, waar door het voor de B.D.C.-ers moeilijker werd hun aanvallen met doelpunten te dediging van"1SóesterSerg "ecYifer^nofr" gepasseerd, toen Van Megen een voorzet van Rademaker langs de doelman in schoot. 41. De overige uitslagen waren Ares 3—B.D.C. 2 04. B.D.C. 3—K.V.V.A. 2 1—1. S.D.O. 4B.D.C. 4 3—3. PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. S.E.C. S.E.C. speelt Zondag weer een uitwed strijd, ditmaal tegen D.E.V. De Soeste naren zullen in deze wedsrtijd wel de sterksten zijn. Het programma is alsvolgt D.E.V.—S.E.C. te 2.30 uur. S.E.C. 2 is vrij. S.E.C. 3Holland 2 te 12 uur, terrein Schrikslaan. N.S.C. 2—S.E.C. 4 te 12 uur. Zaterdagmiddag T.O.V. A—S.E.C. C te 2.45 uur, terrein S.E.C, B.D.C. De wedstrijd F.A.K.B.D.C. is een aar dige krachtmeting en als de Soestenaren in de vorm van Zondag spelen is een overwinning niet uitgesloten. Het programma luidt F.A.K.B.D.C. te 2.30 uur. B.D.C. 3Soesterberg 2 te 2.30 uur B.D.C. 4Victoria 4 te 12 uur. B.D.C. AStormvogels A te 12 uur. B.D.C. B—A.P.W.C. B te 1.15 uur. B.D.C. aHoogland a te 3.45 uur. OUDEN VAN DAGEN KOMEN BIJEEN. Belanghebbenden verwijzen wij naar een in dit nummer voorkomende advertentie, waarin, tegen Donderdagavond, een be langrijke vergadering wordt aangekon digd, uitgaande van de Algem. Bond van Ouden van Dagen. INSCHRIJVING LEERLINGEN CHR. SCHOLEN. Begin volgende week stelt het bestuur der Chr. Scholen te Soest de ouders als naar gewoonte in de gelegenheid, om voor zijn vier lagere scholen, alsmede voor V.G.L.O. en U.L.O. hun kinderen te laten inschrijven, thans voor de cursus, die aanvangt op 1 September a.s. Teneinde bestuur en personeel moeilijk heden en bovenal zichzelf teleurstelling te besparen, worden gegadigde ouders opgewekt, zich op de aangegeven uren bij de respectieve hoofden te vervoegen. Men leze daartoe de advertentie in dit nummer. KERKSTRAAT 3 S0EST-TEL2030 MOTORRIJDER TEGEN AUTO. Op Eerste Paasdag reed een motorrijder op de Torenstraat tegen een personen auto, komende van de richting Soestdijk, haalde naar links uit om de bocht naai de Veldweg te kunnen nemen. De mo torrijder begreep deze manoeuvre niet en passeerde de auto aan de rechterzijde met genoemd gevolg. Beide voertuigen werden beschadigd. MEISJE DODELIJK VERONGELUKT. Dinsdagavond had op de Nieuweweg een ongeluk plaats, waarbij een 3-jarig meisje om het leven kwam. Ter hoogte van perceel Nieuweweg 49 liep, te ongeveer 7.15 uur, het 3-jarig dochtertje Jannetje van de familie Van der Kuit, vanuit de voortuin van de ouderlijke woning de rijweg over, om zich, aan de overkant van de weg, te voegen bij een zusje en een broertje, die aldaar aan het spelen waren. Op het moment, dat het kind de weg overstak, passeerde uit de richting Soest- Zuid een met stenen beladen vrachtauto van de firma Kok alhier. De bestuurder, G. Kok, zag het kind voor zijn auto, remde krachtig en week naar rechts uit. De kleine werd aan het hoofd door de laadbak geraakt en viel daarna onder de auto. Het linker achterwiel ging over het hoofdje heen, waardoor het kind op slag werd gedood. De auto kwam direct tot stilstand in een tuin, alwaar het broertje en het zusje van het slachtoffertje tenauwer- nood aan een aanrijding ontsnapten. De politie bracht het stoffelijk overschot naar het politiebureau, terwijl de auto voor nader onderzoek in beslag werd ge nomen. Het meisje kwam uit een gezin van 7 kinderen en was op Tweede Paas dag 3 jaar geworden. AANRIJDING. Dinsdag wilde de bestuurder van een •"rsn-ncnailttt 7.iin. auiu Daar hij de draai niet ge heel kon krijgen, moest hij zijn auto achteruit rijden. Hierbij werd zijn wa gen aangereden door een vrachtauto, ko mende uit de richting Amersfoort. Beide auto's werden beschadigd. PAS OP RIJWIELDIE VEN. In de laatste weken zijn in onze gemeen te 3 rijwielen ontvreemd en het heeft er de schijn van, dat Soest, evenals voor de oorlog, bij de zwijntjesjagers weer in trek is. DE NUTSSPAARBANK TE SOEST. De ons door de Nutsspaarbank te Soest, bijk. van de Nutsspaarbank te Amers foort, over het le kwartaal 1953 ver strekte cijfers geven blijk van een zeer gunstige ontwikkeling van het spaarver- keer bij deze instelling. Gedurende genoemde periode werd in 3089 posten ingelegd een bedrag van 462.953,87 en terugbetaald in 1396 pos ten een bedrag van 307.002,87. Er werd dus meer ingelegd dan terugbetaald, 155.951.—. Het aantal inleggers per 31 Maart 1953 bedraagt 3356, het gezamenlijk tegoed van deze inleggers 1.375.204,96. Van de gelegenheid tot het maandelijks doen afhalen van spaargelden, wordt ge bruik gemaakt door 123 spaarders. Aan het schoolsparen hebben in deze 3 maanden 842 jeugdige spaarders deel genomen, die in 6136 stortingen een be drag spaarden van 3.415,80. ORGELS prijzen SCHAAKKAMPIOENSCHAP VAN SOEST. De Soester Schaakclub zal dit voorjaar wedstrijd enorganiseren, waaruit de schaakkampioen van Soest te voorschijn moet komen. Deze wedstrijd is opengesteld voor alle schaakspelers en speelsters in Soest. De bedoeling is het kapmioenschao t? laten verspelen in verschillende klassen, n.1. hoofdklasse, le, 2e en 3e kl„ zodat iedere speler kan mededingen naar één van de vier schaaktitels. Er worden in elke klasse groepen ge vormd van min. 6 en max. 10 spelers. Van de zijde van de leden der Soester Schaakclub is er vanzelfsprekend reeds veel belangstelling voor, temeer daar voor sommigen de prestaties tevens gel den voor promotie of degradatie. De bedoeling is, dat door schaakliefheb bers voor de hoofdklasse en eerste klasse een wisselbeker wordt beschikbaar ge steld, die dan de naam van de gever zal dragen. Voor de 2e en 3e klasse ko men er plaquettes, die eigendom worden van de winnaars. Kampioenen van een lagere klasse pro moveren het volgende jaar naar een ho gere klasse. De Soester Schaakclub komt na deze wedstrijden nog met een ander plan, n.1. wedstrijden voor 4-tallen van de Soes ter bedrijven en instellingen. Ook wordt gedacht aan schoolschaakwedstrijden. Over deze wedstrijden volgen nog bij zonderheden. EEN UITKOMST VOOR SLECHTHORENDEN Sinds Februari van dit jaar hebben wij de (alleen)verkoop van de bekende Au- dium electrische gehoorapparaten op ons genomen. Dit houdt in, dat U in 't vervolg bij ons batterijen kunt betrekken voor Au- dium zowel als andere gehoorapparaten, terwijl wij voor patiënten met gehoorap paraten maat-oorstukjes vervaardigen. Dat deze maat-oorstukjes het dragen zeer veel vergemakkelijken, spreekt vanzelf. Wij maken deze afdrukken desgewenst aan huis. Een van de prettigste mededelingen die wij U kunnen doen is, dat de betaling van de „Audium" electr. gehoorapparaten op zeer gemakkelijke afbetalings voor waarden kan geschieden. Wij demonstreren U gaarne geheel vrij blijvend deze moderne apparaten, die reeds vanaf 175.— kunnen worden ge leverd. Dat U ook voor deze gehoorapparaten de bekende „Brillenspecialist" service krijgt, spreekt vanzelf. „De Brillenspecialist", Opticiën - Audium dealer, Birkstraat 2, Tel. 2874. (Adv.). DE MIDDELBARE MEISJESSCHOOL (M.M.S.). Op de meeste middelbare scholen (Gym nasia, Lycea, Hogere Burgerscholen) be vinden zich vrouwelijke leerlingen aan wie door het onderwijs enerzijds te wei nig geboden wordt, anderzijds te veel. Te weinig, omdat er niet voldoende re kening gehouden kan worden met hun eigen vrouwelijke geaardheid, want het onderwijs is in zekere zin nog steeds on derwijs voor jongens. Te veel, want alle einddiploma's van genoemde scholen ge ven o.m. ook het recht tot het afleggen van bepaalde universitaire examens en daarom wordt de beheersing van allerlei leerstof gevraagd, die in het leven van vele beschaafde vrouwen nooit meer enig nut zal hebben, ook al gaan zij later de maatschappij dienen, bijv. bij het onder wijs of in sociale arbeid, jar-zijn voor wio dp?e bezwaren licht zijn, zij passen zich gemakkelijk aan en willen dat ook dikwijls bewust, om dat zij nu eenmaal de Universiteit als doel voor ogen hebben. Maar vele ande ren komen weliswaar de middelbare school door (want aan hun verstand ha pert het niet), maar deze specifiek vrou welijke typen voelen zich door Gymna sium of H.B.S. niet bevredigd, zij komen te kort in hun gevoelsleven en hun ver stand wordt overladen met abstracties, die hen koud laten. Voor zulke meisjes, met een behoorlijk verstand maar zonder studiebegeerte, is de M.M.S. een uitkomst. De nadruk wordt er in de eerste plaats gelegd op het on derwijs in de moderne Talen, maar Wis kunde, Natuurkunde en Scheikunde, hoe wel anders onderwezen dan op de H.B.S.-B bijv., nemen toch zoveel plaats in, dat na de M.M.S. een opleiding tot Analyste mogelijk is. Vakken als mu ziek en kunstgeschiedenis komen de al gemene vorming ten goede, terwijl ook de maatschappijleer niet vergeten wordt. Het eindexamen omvat alleen de Talen, de geschiedenis en de aardrijkskunde. De gestelde eisen zijn vrij hoog, maar dat kan ook, gezien het geringe aantal vak ken. Het einddiploma geeft vele rechten, veel meer dan men meestal meent. Ook is de Universiteit niet onbereikbaar ge worden. Twee jaar, na het behalen van het einddiploma, Staatsexamen doen is zeer wel mogelijk. Het Bestuur van het Baarns Lyceum overweegt de stichting van een afdeling M.M.S. aan bovengenoemde school, wat het voordeel biedt, dat de meisjes niet van de jongens geïsoleerd worden. De onderbouw zal één-jarig zijn, de bo venbouw vierjarig. Dat wil zeggen toe komstige leerlingen van de M.M.S. vol gen een jaar het gewone lyceumprogram ma samen met de jongens. Na dat jaar kunnen zij de M.M.S. kiezen, die dan nog vier jaren duurt en dus aanvangt bij de tweede klas van het lyceum (even als de gymnasium- en H.B.S.-afdelingen). Men hoopt in September met een twee de klas M.M.S. (derhalve een aanvangs- klas van de bovenbouw) te beginnen. Leerlingen, die overgegaan zijn naar 'n 2e klas H.B.S., Gymnasium of Lyceum, kunnen zonder examen worden toegela ten. Mochten er onder de adspiranten U.L.O.-leerlingen zijn, dan zullen voor hen overgangsmaatregelen worden over wogen. DIERENBESCHERMING OVER MAART. Niet meer dan veertig maal verleende de inspecteur in de maand Maart zijn be middeling inzake vermiste, zwervende en aangelopen honden en katten en andere huisdieren. Hij controleerde veewagens alsook het paard van een orgeldraaier en haalde 'n kat uit een hoge boom. In de omgeving van de Parklaan staan weer vele wildstrikken op de Eng. Een kat van een aldaar wonende familie ge raakte in zo'n strik en werd ernstig ge wond. Enige knapen vermaakten zich met het schieten met catapulten. Deze instrumen ten werden door de inspecteur in beslag genomen. Aan hoofden van scholen zal medewerking worden verzocht ten einde dit euvel tegen te gaan. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. D. v. Krugten heeft voor het op hem uitgebracht beroep van de Ned. Herv. Kerk te Zandvoort bedankt. Waarom onze regering eigenlijk zo heeft staan dringen, om als een der eersten de Europese Kool- en Staalovereenkomst te mogen tekenen, is mij niet duidelijk, want we worden in het geheel niet als een volwaardige partner in de overeen komst beschouwd, hetgeen we overigens ook niet zijn. Beslissingen over prijzen worden geno men zonder dat we er bij mogen zitten, terwijl we aan de andere kant niet mo gen kopen waar we het meest voordelig uitkomen. Een wel wat eenzijdige over eenkomst dus, maar we tekenden nu een maal, dus we zitten er mee. Een der eerste gevolgen van ons toetre den tot de overeenkomst is, dat de kolen in ons land in prijs zulen stijgen. Welis waar zal deze stijging voorlopig worden opgevangen door Rijkssubsidies, doch uit eindelijk is het zo, dat de brandstoffen duurder zijn geworden door ons „aanslui ten". Of ons volk dankbaar moet zijn voor het inzicht van onze Regering in deze, zullen we buiten bespreking houden. Ook al, omdat ik niet de overtuiging heb, dat onze Regdring zelf kan overzien wat zij eigenlijk is begonnen. Na enige malen met een ander inzicht te zijn gekomen over wel verhoging-niet verhoging, is het slot van het lied, dat de duurste soort anthraciet in prijs zal stijgen. De waanzin om te spreken vïm „Luxe kolen", waar iedereen, die in het bezit van een haard is, weet dat de duurste» soort anthraciet in gebruik de goedkoop ste is, zal aanstonds moeten worden uit gebreid met „luxe gas", omdat de rege ring al toestemming gaf de gasprijs met 1 cent per M3. te verhogen. En de activiteit van de P.U.E.M. ken nende wanneer het prijsverhogingen be treft, zal dit lichaam zeker niet achter willen blijven. Alles bij elkaar mensen, geloof ik, dat we er met die Kolen- en Staalgemeen schap gekleurd op zijn komen te staan. Laten we onze borst maar vast nat ma ken. H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT BAARN ACYTELEENFLES BRANDDE. Snel ingrijpen van onze brandweer was oorzaak, dat de grote garage van Gebr. v. Kooy, aan de Soesterbergsestraat al hier, Dinsdagmorgen voor een ernstige ramp gespaard bleef. Te ongeveer 12 uur schrok een der mon teurs hevig, toen hij, in het achterdeel van het gebouw, laswerkzaamheden wil de verrichten en bij het ontsteken van de lasvlam een harde klap hoorde en daarna de kop van de acyteleenfles zag branden. De monteur vloog naar zijn pa troon, die direct de brandweer alarmeer de. Twee en een halve minuut later arriveer de de nevelspuit en snelden de spuitgas ten v. d. Deijssel en Kuiper, alsmede com mandant Groart het achterdeel van de garage binnen, waar zich niemand meer had durven wagen, wegens explosie-ge vaar. De twee stralen van de nevelspuit deden hun werk perfect en binnen enkele mi nuten waren de vlammen gedoofd. Vóór de brandweer arriveerde had één der personeelsleden, de heer De Jager, nog een 5-tal nieuwe auto's uit de be dreigde garage gereden en in veiligheid gebracht. De politie hield de omgeving nog een tijd lang afgezet, daar de acyteleenfles leeg liep en ontploffingsgevaar niet denk beeldig was. Des middags werd door de Rijks Brand weer Inspectie een onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Hierbij werd vastgesteld dat geen fou ten of gebreken oorzaak .van de brand waren geweest. De vlam was „terugge slagen", zoals dit normaal kan voorkomen. GEVONDEN VOORWERPEN. Bankbiljet van 10.—, geruite shawl, schakelarmband, paar leren motorhand schoenen, zwarte riem, oud herenrijwiel, gasjas met schakelriem, bonte kararievo- gel, zak meel, paar glacé heren hand schoenen, autocrick, kinderleerboekje, bruine gehaakte handschoen, kinder schepje, herenrijwiel, kinderbril in etui, zwart leren dameshandschoen, zakmes, bruine herenshawl, witte wollen kinder das, dubbele mondharmonica. Inlichtingen iedere Woensdag en Zater dag, van 14 tot 16 uur, aan het bureau van politie. SOESTER BROMFIETSCLUB OPGERICHT. In restaurant „Zonneheuvel" werd Dins dagavond de Soester Bromfietsclub op gericht. Het voorlopig bestuur werd alsvolgt sa mengesteld A. Smit, voorzitter; Mej. M. E. Smit. secretaresse, Steenhoffstraat 15a; Mevr. Wehmann, penningmeesteresse. Besloten werd de contributie vast te stellen op ƒ0.60 per maand en ƒ1.— voor echtparen. Op Zondag 17 Mei, te 2 uur, zal een toer- tocht worden gehouden over een mooi prcaours van ca. 50 km., waaraan de deelname voor iedere bromfietser koste loos is. Op 20 Mei zal een avond-puzzlerit van 40 km. worden georganiseerd, waaraan een inschrijfgeld is verbonden. Diverse aantrekkelijke prijzen zijn hieraan ver bonden.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1