Rondom de Vrede. OPKLARING. SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 14 APRIL 1953. 31e JAARGANG no. 28. soester Courant SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAX 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Laten we eens aannemen dat de drie van het Westen en de twee van het Oos ten werkelijk met elkaar aan een tafel gaan zitten en over vrede, de normale verstandhouding tussen alle volken, gaan praten. Zouden die onderhandelingen hierop neerkomen, dat ze alle vijf in een staat van zefbeschuldiging geraakten, waar bij de een nog meer tegemoet wil ko men dan de ander Zouden de Russen een soort knieval doen voor het Westen en zich, als vóór 1939, terugtrekken ach ter hun grenzen Of zouden Dulles en de zijnen zeggen „nou jongens, houden jullie maar wat je hebt en zand er over Die vrede wordt dan natuurlijk verkocht. Rondom die hele vrede ligt een berg van problemen, die moeten worden opgelost, wil al het zeer uit de nieuwe verstand houding worden weggenomen. Elke par tij zal bij ieder probleem niet aan een tegemoetkoming jegens de ander kunnen ontkomen. Daar is allereerst de kwestie van de bewapening. Dat de communistische le gers numeriek veel en veel sterker zijn dan de Westelijke staat buiten kijf. Indertijd is er een voorstel geweest van Rusland om de sterkten der legers met een derde te verminderen, maar dat ver anderde natuurlijk aan de onderlinge sterkteverhoudingen niets. Dat de Amerikaanse techniek momenteel nog de meerdere is van de Russische staat eveneens vast, maar het is de gro te vraag of dit zo zal blijven. Tot nu toe vormde de betere Amerikaanse techniek een tegenwicht voor de grotere Russische legers. Een zeer moeilijke kwestie om het er over eens te worden, zélfs als met het er over eens wil worden. Is dit een kwestie van militair evenwicht, er is er nog een van evenwicht tussen de posities. We poemen hier allereerst Korea. Als het geschil om Korea wordt opgelost, welk Korea zal er dan op de kaart ko men te staan Een verenigd Noord- en Zuid-Korea Onder welke bestuursvorm en zelfstandig, neutraal en onafhankelijk? Of weer een Korea, dat door een of an dere kunstmatige scheidingslijn in tweeën wordt gesneden, elke helft onder de in vloed van één der partijen Hoe moet de verhouding worden met Ja pan Japan en het vasteland van Azië horen economisch bij elkaar, maar tus sen Japan en Rusland is er niets gere geld evenmin als tussen China en Japan. En hoe moet het dan met de verhouding tussen de nationalistische en de com munistische Chinezen Eigenlijk is dat probleem heel eenvou dig. De nationalisten tellen niet meer mee en o.a. Engeland heeft dit laten weten door de regering van Mau Tse Toeng te erkennen. Maar wanneer deze houding algemeen wordt aangenomen, hebben dan de Chinezen het recht niet om Formosa voor zich op te eisen En als ze er van afzien, welke tegemoetko- mign zal de V.S. daar dan tegenover moeten stellen Geen bemoeienis meer met Indo-China misschien Maar de nieuwe Amerikaanse regering ziet de strijd hier als eenzelfde als de Koreaanse en wil er Frankrijk ruimer bijstaan. En wat zegt Rusland tenslotte van de Amerikaanse vliegbases in Noord-Afrika, van waaruit de Russische petroleumvel- den kunnen worden besprongen Wat zullen beide partijen en de Duitsers zelf zeggen van de staten van Duitsland Blijven Oost- en West-Duitsland geschei- 't Is Lente in Moskou, hoera wat een feest, De wind is er eind'lijk gaan draaien, 't Verwondert me niks, als je strakjes nog leest, Dat de wind uit het Westen gaat waaien. De Prawda geeft kopjes, wat nooit is gebeurd, En brengt thans veel dingen tot klaarheid, Wat zal er nu worden gezweet en getreurd, Hier, bij de redactie der Waarheid. Daar zitten ze nu met de handen in 't haar O, als ze 't vervolg nou maar wisten, Want schrijven ze fout of schrijven ze raar, Dan zijn het direct Titoïsten. Maar hoe het ook zij Malenkof wordt gul En al zijn ze ook hier wat onhandig, Is Moskou zit altijd de baas van 't spul En die.... wordt blijkbaar verstandig. den Komt men tot een verenigd bezet Duitsland, komt men tot een gezamen lijke vrede met een herenigd en onbezet Duitsland en houdt die malle bezetting van Oostenrijk ook eens een keer op en, zo ja, tot welke prijs Wordt, bij een eventueel accoord over West-Duitsland, dit land een militair luchtledig of wordt Oost-Duitsland het dan ook En tenslotte, hoe komt onze Europese in tegratie er voor te staan Er wordt niet bepaald aan gewerkt door gedrevenen, tenzij men dat „gedreven" opvat als gedreven door Amerika ener zijds en angst voor Rusland anderzijds. Wanneer dat laatste wegvalt, zal het er nog wel een beetje kalmer mee gaan. Maar Europa kan niet meer bestaan wanneer al die staatjes voor zich zelf blijven boeren. In dit opzicht is het bij Amerika en Rus land een honderd jaar achter en het is niet ondenkbaar, dat het tussen de vre- desbedoelingen van die twee zich al even onprettig zal gaan voelen als tus sen hun onvriendelijkheden van weleer. Maar ja, bijna alles is tenslotte te ver kiezen boven de zenuwen-oorlog van de laatste jaren. We kunnen weer eens denken aan min der belasting, aan goedkopere kleren, aan een spaarbankboekje met wat er op voor een reisje in het buitenland of voor iets anders prettigs. Tenminste als het lukt de oorlogsindustrie zonder al te grote schokken over te schakelen naar die van de vrede. Zonder dat zullen we dan misschien wel een vrede hebben maar een in de trant van de jaren dertig. Rijen werklozen, lijsten met faillissementen, fabrieken, die maar halve dagen draaien. Nee, het is niet alleen vrede wanneer de diplomaten bij elkaar op visite ko men, het is pas werkelijk vrede als een arbeider uit West-Europa kan sparen voor een reisje naar zeg de Kaukasus en wan neer zijn Russische collega hier onbe-- vreesd kan te kennen geven waarom hij de voorkeur geeft aan Hollandse jenever boven de wodka of omgekeerd. UITBREIDINGSPLAN „LAZARUSBERG". Het hoofd van het gemeentebestuur van Soest brengt ter algemene kennis, dat het door de Raad dezer gemeente op 20 Maaft 1953 vastgestelde uitbreidingsplan „Lazarusberg", regelende de bestemming in onderdelen voor gronden, ongeveer be grensd door de Van Weedestraat, Prins Bernhardlaan, Waldeck Pyrmontlaan, Beetzlaan, Hellingweg, Korte Bergstraat, Julianalaan en Anna Paulownalaan met bijbehorende bebouwingsvoorschriften, vanaf 14 April 1953, gedurende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage ligt. Binnen 6 weken na afloop van die termijn kunnen de belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwa ren tegen het plan indienen HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeentesecre tarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van het Hoofd Bu reau Ontwerpen van het Centraal Bouw bureau der Genie, Honthorststraat nr. 3 te Amsterdam, om vergunning tot het oprichten van een Centrale Tank- en Autowerkplaats met magazijn, waarin zullen worden geplaatst electromotoren met een gezamenlijk vermogen van maxi maal 180 P.K., op het militair terrein, gelegen ten Zuiden van de Amersfoort- sestraat, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2411. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Dinsdag 28 April a.s. ds voormiddags elf uur, in het gemeen tehuis een openbare zitting worden ge houden, alwaar mondeling bezwaren te gen de inwilliging van dit verzoek kun nen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie kennis nemen van de terzake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep zijn ge rechtigd de aanvrager van de vergun ning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zit ting is verschenen. Mede tot beroep ge rechtigd is degene, die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, bin nen de gestelde termijn schriftelijk be zwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze gemeente of in een aangrenzende gemeente waar openbare kennisgeving wordt gedaan. Soest, 10 April 1953. ONTTREKKING VAN WEGEN AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 10, lid 2 der wegenwet, ter kennis van belanghebbenden, dat een door het hoofd van de B.A.B.O.V. te Amsterdam, namens de Minister van Oor log, aan de gemeenteraad gedaan ver zoek tot onttrekking aan het openbaar verkeer van de hierna te noemen, op het vliegveld Sesterberg gelegen, wegen, op de gemeente-secretarie is nederge- legd a. Weg nr. 53 (Heezerspoor) met rijwiel pad op linkerberm van de weg, voor zo ver betreft het gedeelte vanaf de weste lijke grens van het perceel, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 2903 (Heezerspoor) tot de grens met de gemeente Zeist, met uitsluiting van het gedeelte van de weg (houten dwarslig gers), hetwelk in onderhoud is bij het rijk. b. Weg nr. 63 (onbenaamd) voorzover be treft het gedeelte vanaf weg 53 (Hee zerspoor) tot het perceel kadastraal be kend gemeente Soest, sectie D, nr. 2899. c. Weg nr. 58 (onbenaamd) voorzover be treft het gedeelte vanaf weg 53 (Hee zerspoor) tot het perceel kadastraal be kend gemeente Soest, sectie D, nr. 2896, met uitzondering van dat gedeelte van de weg (houten dwarsliggers) hetwelk in onderhoud is bij het rijk, d. Weg nr. 59 - geheel - (rijwielpad) lo pende vanaf weg nr. 53 (Heezerspoor) tot weg nr. 58 (onbenaamd). e. De Batenburglaan met wandelpaden voor zover betreft het gedeelte lopende vanaf de Veldmaarschalk Montgomery- weg tot de grens van de bebouwde kom van Soesterberg en aansluitend op weg nr. 51, genoemd onder f. f. Weg nr. 51 - geheel - (Batenburglaan) met rijwielpad en wandelpaden lopende vanaf de grens der bebouwde kom van Soesterberg, gedeeltelijk langs de grens der gemeente Zeist tot de grens met die gemeente. g. Weg nr. 51a - geheel - (zijtak van de Batenburglaan genoemd onder f.) met rijwielpad, lopende vanaf weg nr. 51 (Batenburglaan) tot weg nr. 52 (School- weg). h. De Schoolweg met rijwielpad voorzover betreft het gedeelte lopende vanaf de noordwestelijke grens van perceel kadas traal bekend gemeente Soest sectie E, nr. 2597 (Schoolweg) tot de grens van de bebouwde kom van Soesterberg en aansluitende op weg nr. 52 genoemd on der i. i. Weg nr. 52 - geheel - (Schoolweg) met rijwielpad vanaf de grens van de be bouwde kom van Soesterberg tot weg nr. 51 (Batenburglaan). j. De Postweg met rijwielpad voorzover betreft het gedeelte vanaf de Noordwes telijke grens van het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2596 (Postweg) tot de grens van de be bouwde kom van Soesterberg en aanslui tende op de Batenburglaan genoemd on der e. Het verzoek ligt aldaar van 15 April tot 2 Mei 1953 ter inzage van belang hebbenden. Bezwaarschriften tegen de inwilliging van het verzoek kunnen vóór 2 Mei 1953 bij de gemeenteraad worden ingediend. De bezwaarschriften kunnen worden toe gelicht in een zitting van het college van Burgemeester en Wethouders of van een door hen uit hun midden benoemde commissie. Deze zitting zal worden ge houden op Dinsdag 5 Mei a.s., des voor middags 11 uur, in het gemeentehuis. DE HEER OOMS VERLAAT DE GEMEENTERAAD. Naar de heer J. W. Ooms ons mededeel de, heeft hij aan B. en W. bericht ge zonden, dat hij zijn raadszetel ter be schikking stelt. De heer Ooms heeft ook bedankt voor een plaats op de candida- tenlijst van de Anti-Revolutionnaire Partij. Dit besluit is een gevolg van de strub belingen, welke er zijn in de boezem Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 De ambtelijke molen, waarin uiteraard de schadevergoedingsregeling voor de mensen in het rampgebied terecht moest komen, draait nu eenmaal op haar eigen manier. Hij knarst hier en daar vertrou wen stuk, wekt soms verwondering en waar een particuliere instelling van af wijken weet, houdt de ambtenaar zich aan de „bepalingen". In een geordende maatschappij is dit nu eenmaal nodig, al wekt het vaak wrevel. Nu wil ik het niet hebben over de toe kenning van schadevergoeding, waarbij niet royaal wordt vergoed wat de mensen kwijt zijn, maar waarbij men er als de dood zo bang voor schijnt te zijn, dat de slachtoffers er een stoof of keukenrekje „beter" van worden. Het zal wel verantwoord zijn, dat de aangiften van schaden met een wantrou wend oog worden bekeken. De na-oorlogse ervaringen hebben ons wel geleerd met dergelijke zaken voorzichtig te zijn. Per soonlijk zou ik het niet zo erg vinden, dat mensen, die van die vreselijke da gen en nachten achter de rug hebben, een beetje beter in de bullen komen te zitten, maar dat is natuurlijk een privé- standpunt van niks. Vorige week sprak ik een ver familielid van mij, waarvan ik het bestaan zelfs niet vermoedde, doch die op Goeree blijkt te wonen. Uiteraard informeerde ik naar de stand van zaken en wat ik toen te horen kreeg was haast ongelovelijk. Ik zal het U maar niet eens vertellen, voorlopig althans niet. Wel dit. Terwijl wij hier niet beter wisten, dan dat er kleding in overvloed was, had dit verre famlielid van mij einde Maart nog niets ontvangen. Hij was nu naar de stad ge komen om te zien of er nog wat voor hem was. Zijn kinderen waren naar deze stad geëvacueerd en hadden geen klach ten. Integendeel, die hadden alles volop. Wat mijn neef erg hoog zat was, dat zij hem een schuldbekentenis wilden la ten tekenen, waarin stond, dat door alle voor zijn kinderen gedane betalingen een schuld aan de Staat was ontstaan. Nu is die verre neef van mij blijkbaar wel goed maar niet gek en vertelde die ambtenaar van sociale zaken, dat hij er niet aan dacht het geval te tekenen. Per slot was het toch ook niet mijn neefs schuld, dat de dijken bezweken en zijn huis en erf practisch onvindbaar waren. Doch de ambtenaar verdedigde de Staat met op te merken, dat de bepalingen er nu eenmaal waren en dat een ouder toch altijd verantwoord blijft voor zijn minderjarige kinderen. Zoals gezegd, misschien is het allemaal wel in orde, maar U zult me moeten vergeven, dat ik niet ontkom aan het gevoel, dat tegenover de slachtoffers een héél erg klein Nederlands standpunt wordt ingenomen. In het geheel niet in over eenstemming tot de prachtig spontane wijze, waarop de hele wereld giften schonk. H. OEKMAN. der A.R.-partij, naar aanleiding van de benoeming van de nieuwe gemeente secretaris. De verklaring, uitgegeven door het be stuur van de Centrale Anti-Revolution naire Kiesvereniging Soest, welke men in ons nummer van Vrijdag heeft kun nen lezen, heeft mede tot het door de heer Ooms genomen besluit geleid. Opvolger van de heer Ooms voor de gemeenteraad is de heer P. Boer, oud- hoofd van de Chr. v.g.l.o.-school alhier. WAARSCHUW DE POLITIE. Nu er weer mooier weer te wachten is en de bossen zich weer in bladertooi ste ken, is de kans weer groot, dat verdach te individuen zich in onze natuur gaan ophouden. Bij gevallen van aanranding, schennis der eerbaarheid e.d. verzoekt de politie on middellijk gewaarschuwd te worden, daar alleen een onmiddellijk ingrijpen arresta tie mogelijk maakt. Vorig jaar werden aangiften van aanranding e.d. soms 3 dagen na het gebeurde gedaan en dan is alle moeite van het zoeken uiteraard waardeloos. AFSTAND BEWAREN. Op de Birkstraat, nabij garage Tensen, botsten twee auto's tegen elkaar. De aan rijding had plaats toen vier auto's in file reden en, bij het remmen van de eerste auto, de vierde auto zijn voorgan ger niet kon ontwijken. Deze werd aan de voorzijde beschadigd en ontzet, ter wijl de achterzijde van de voorrijdende auto licht beschadigd werd.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1