BERINI Radio Schoemaker De oorlog rondom de vrede. AUDIUM R. G. van Essen Van week tot week in Soest. Baby studie PIANO'S f245.- Meningen van onze lezers, Toelichting op de raadsagenda. Joh. H. van Schalkwijk De nieuwe Philips Hoorapparaten een omwenteling. SOEST. IN DE HOEK. Voor beter Schoeisel naar Stichtsche Schoenhuizen fUGERS RIJWIELEN VRIJDAG 17 APRIL 1953. 31e JAARGANG no. 29. SOESTER OURANT Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. SOESTDLJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Uit het potje, dat in het Kremlin op het vuur staat, stijgen de verleidelijkste vredesgeuren op, maar wat er nu eigen lijk precies in zit, weet tot nu toe geen buitenstaander. Wij laten het daarom maar rustig staan en kijken eens rond of het er overal zo vredig uitziet. In Indo-China breidt de opstand of moeten we het verzet noemen tegen Frankrijk en z'n zetbaas zich uit en Birma overweegt krassere maatregelen om de nationalistische legers van China, die aan de noordgrens een toevlucht von den voor de communisten, kwijt te raken. In Afrika schijnt de Mau-Mau-crisis nog niet over haar hoogtepunt te zijn. De plannen tot een Afrikaanse federatie van enkele gebieden benoorden de Zuid Afri kaanse Unie hebben niet de onverdeelde instemming van de gekleurde inheem sen en hoe het in Malans contreien zal aflopen met het kleurlingen-vraagstuk is een bange vraag. In Zuid-Amerika schijnt het gekraak in Argentinië luider te worden. De zon van Peron schijnt te dalen. En in Europa? In Italië staan verkie zingen voor de deur, waarvan men de verwachte extremistische overwinning tracht te stuiten door een nieuwe kies wet. In Frankrijk is, als de tekenen niet bedriegen, een nieuwe regeringscrisis op komst. Bemoedigende tekens. Is er dan naast dat vredesoffensief van Moskou niets bemoedigends te zien? Ja, dat is er. En nog wel ten aanzien van het Saarland, dat sinds eeuwen fel werd omstreden door Duitsland en Frankrijk. Met Elzas-Lotharingen is Saarland eigen lijk pas bij de opkomst van de zware industrie belangrijk geworden. Zo omstreeks de jaren 1860-'70 groeide de heer Krupp aan de Ruhr van een ei gen baasje tot industrie-baron. Naast die bewapeningsindustrie kwam ook de an dere op en het Ruhrgebied werd één der „smidsen van Europa". Van Duits land in de allereerste plaats natuurlijk, maar van Europa toch ook. Trouwens de zware industrie ontwikkelde zich niet al leen in Duitsland. Ook elders op het vas teland van Europa en ook in Frankrijk. Wat hadden die reusachtige smederijen nodig Hetzelfde wat de dorpssmid nu nog nodig heeft. Ijzer en staal. Maar be trekt de laatste die van zijn leverancier, de eerste moet ze zelf maken. Van ijzer erts en van kolen. En het toeval wilde, dat Duitsland binnen zijn grenzen wel genoeg kolen vond maar niet genoeg erts en Frankrijk wel genoeg erts maar niet genoeg kolen. In de oorlog van 1870 pikte Duitsland de ertsgebieden in van de Elzas en van Lotharingen, in 1918 nam Frankrijk die terug met bovendien de kolenmijnen van het Saarland. Niet onvoorwaardelijk trouwens. In 1935 zou Saarland zijn eigen bestem ming mogen krijgen, zodat de rust en de vrede nog een stukje verder weg kwamen te liggen dan in 1870 al het geval was. Hoe hielden de .Saarlanders zelf zich on der deze wederwaardigheden We moe ten één ding niet vergeten de Saarlan ders zijn Duitsers, doch hun economisch leven was op Frankrijk gericht. Het Fran se bestuur wist zich echter niet populair te maken en het Duitse nationalisme van Hitier zette alles op alles om het terug te winnen, hetgeen in 1935 ook prompt gebeurde. Ruim 90 °/o stemde voor Hitier. RUTON ROBOT RUTON STOFZUIGERS TEL2766 KERKSTR3 RADIO FUGERS Maar eenmaal opgenomen in de Duitse huishouding kwam de kater. De Saarko- len zijn van mindere kwaliteit dan die van de Ruhr en het „Reich" betaalde niet de prijzen die Frankrijk betaalde. Het levensonderhoud, in een land waar kanonnen voor boter gingen, werd duur der en toen na 1945 Frankrijk het Saar land dan ook opnieuw inlijfde een beetje geluidloos en in theorie alleen economisch toen zijn de Saarlanders weliswaar niet voor Frankrijk in liefde ontstoken, maar al te veel moeten ze van Duitsland toch ook niet meer heb ben. Zijn we dus wéér niets opgeschoten met dat Saarland en eigenlijk met die hele erts-kolen-geschiedenis van Frankrijk en Duitsland Natuurlijk werd en wordt in Duitsland een campagne gevoerd om het land weer binnen de grenzen te krijgen, maar daar tegenover stond, dat de Fransman Schu- man een Elzasser die feilloos Duits spreekt en Adenauer beiden naarstig hebben gezocht naar een bevredigende oplossing, iets wat er tot nu toe toch maar niet bij was. Nu is de Europese Kolen- en Staalge meenschap tot stand gekomen en daar mee zijn meteen de mijnen van Saar- Electx. Gehoorapparaat. Dealer voor Soest, Soestdijk en Baarn. „De Brillen specialist" Batterijen, Oorstukjes (confectie en maat). Onderdelen (snoeren, telefoons enz). Reparaties. Ook afbetaling. BIRKSTRAAT 2 SOEST-ZUID land geen twistappel meer. Nu zijn de Fransen gekomen om „die oude twistap pel" te bevorderen tot een residentie van de K.S.G. Nu een gezamenlijk optrekken naar het vroeger zo omstreden land, om er de ge zamenlijk belangen te dienen. Kan het vredelievender In Soesterberg vielen de eerste slacht offers van de gemeentelijke schoonheids- verordening. Twee inwoners, die geen vergunning hadden aangevraagd voor het hebben van een reclamebord aan hun pand, gingen deswege op de bon. Moge lijk zullen meerderen die weg opgaan. Ordening en verordening moeten er nu eenmaal zijn. De Soester jeugd heeft in de Paasva- cantie haar speelterrein verlegd naar de spoorlijn Amersfoort-Baarn. Zij vond daar bezigheden, welke de politie niet goed keurde en in colonne ging de jeugd naar het politiebureau om strafwerk te ma ken. Vele vellen werden volgeschreven met „Ik mag niet langs de spoorlijn lo pen". Laat nu een van de knapen er on der zetten„Maar de politie doet het zelf ook". Zoiets hebben we ook eens gedacht, nJ. toen we een bekeuring kregen voor het rijden zonder licht op ons rijwiel. Een politieman zonder licht op zijn fiets brengt ook het verkeer in gevaar. Soest zal in de komende zomermaanden aan de weg timmeren en in het teken van de spreuk staan. Het klinkt allemaal nog een beetje eigenaardig, doch we zul len er wel aan wennen. We hebben een spreukenhuisje op het Kerkpad, waar de aardewerkfabriek „De Vlieguut" vele spreuken-asbakjes tegen de muur heeft geplakt. Doch niet alleen bij dit spreukenhuisje zal men zich kun nen vermeien met „Zoals de klok thuis tikt, tikt hij nergens" of „Tob niet, het wordt toch anders", want in de komen de maanden zal geheel Soest spreuken- dorp worden. Hoe het allemaal precies zal gaan kunt U lezen in het verslag van de Winkeliers vereniging. De V.V.V. wil het Spreuken- dorp Soest onder de aandacht van ge heel Nederland brengen en daarmee de nodige vreemdelingen trekken. Waar men bij voorbaat op rekent, dat is de medewerking van het gehele dorp en van de gehele burgerij. Nu we het toch over de V.V.V hebben. Is het U ook opgevallen, dat het Ver- keershuis maar niet klaar komt? Het gebouwtje dat door de schooljongens „kippenhok" wordt genoemd, krijgt maar niet de laatste hand, die het behoeft om geopend te kunnen worden. Het bleek ons bij navraag, dat verschil lende materialen, die nodig zijn om het gebouwtje af te maken, met grote ver traging worden geleverd, een omstandig heid, welke de aannemer niet heeft kun nen voorzien. Deze afwerking zal toch binnen enige weken plaats vinden en dan zal de feestelijke opening plaats heb ben door de voorzitter van „Soest Voor uit", de heer J. G. A. Batenburg. Door de verschuiving van deze opening is ook het houden van de jaarvergade ring verschoven, doch na de opening komt ook deze vergadering. Dan zal men ook het resultaat horen van de doorvoe ring van de contributie-verhoging, waar van het werk door de watersnood ver traagd is, doch thans goede resultaten oplevert. ORGELS in de prijzen f120. f185.—, f225.—, f 350.enz. Ook in huur. NIET-BINDEND ADVIES. Het is te betreuren, dat een „meelevend kiezer" in Uw blad nog steeds meent te mogen onderstellen, dat het algemeen be lang niet zwaar gewogen heeft bij de minderheid van den Raad tijdens de jong ste Secretarisbenoeming. Waarom zichzelf een monopolie van goe de intenties toegekend en de motieven van anderen gewantrouwd De geachte schrijver meent, dat als min- derheidscandidaat had mogen fungeren de man die als no. 2 op het lijstje van B. en W. voorkwam, maar njet buiten dat lijstje. Hij meent zelfs, dat door op deze laatste te stemmen men het advies van B. en W. heeft willen „torpederen". Dit is een grote vergissing. De wetgever maakt een uitdrukkelijk onderscheid tus sen het advies van een College van B. en W. bij een Secretaris-benoeming en b.v. het advies van een College van Ge deputeerde Staten bij een Griffiers benoeming. Het laatste is bindend. Het eerste niet. Indien de schrijver het be treffende artikel in de Gemeentewet met dat in de Provinciale Wet vergelijkt, zal hem dit duidelijk zijn. In die lijn ge waagt dan ook de Gemeentewet van een „aanbeveling" en de Provinciale Wet van een „voordracht". In het spraakgebruik wordt ook bij een Secretarisbenoeming wel van een voordracht gesproken. Daar tegen bestaat generlei bezwaar, mits men niet uit het oog verliest datgene waar het op aankomt, n.1. dat deze „voordracht" niet bindt. Ware het anders, dan zouden trouwens de minderheidsstemmen bij de jongste benoeming ongeldig zijn geweest, evenals in de Statenvergadering de stem men op een niet-voorgedragene ongeldig zijn. De eenvoudige waarheid is, dat bij de betrokken benoeming de minderheid van den Raad haar democratisch recht heeft uitgeoefend. Mijn advies luidt erken dat zij daarbij ook het algemeen belang (zoals zij dit zag) heeft gediend. Ook dit advies van schrijver dezes is niet bindend. Door het te verwaarlozen wordt het dus niet „ge torpedeerd". Al zou het verstandig zijn, het in casu te volgen en hiermee de goede onderlinge verhoudingen te bevor deren. BUITENSTAANDER. ONS V.V.V.-HUIS. Het lijkt wel op een gasfornuis, Ons Soester propaganda-huis. Het is en blijft een lelijk ding, Ik wou dat 't maar op wielen ging, Dan kon 'k 't vertransporteren. v. S. Wij laten hieronder enige toelichting vol gen op enkele punten van de agenda, welke Maandagavond a.s. in de gemeen teraadsvergadering in behandeling komt. In de vorige raadsvergadering zegden B. en W. toe met Rijkswaterstaat overleg te zullen plegen, om de werkzaamheden, verband houdende met de verbetering en verbreding van de Torenstraat, voor de a.s.- zomermaanden te doen plaats heb ben. Dit overleg heeft plaats gehad, doch het leggen van de riolering door de gemeente Soest zal moeten geschieden vóór de verbreding plaats vindt. De aan besteding van deze -riolering zal Maan dag plaats hebben ei B. en W. stellen de raad voor tot d<ze riolering te be sluiten en hiervoor ;en crediet te ver lenen. Naar aanleiding van een verzoek van en kele raadsleden om de subsidie voor de kleuterscholen te verhogen van 25.— op 30.per leerling, is overleg gepleegd met de schoolopzienster voor het kleuter onderwijs. B. en W. hebben aanvankelijk gedacht aan een verhoging (bij wijze van premie) op een behoorlijk onderhoud van de scholen en een goede verzorging van de leermiddelen, b.v. voor het in voeren van betere leermethoden. Hiervan is men teruggekomen en thans wordt voorgesteld aan de besturen der kleuter scholen een verhoging te verstrekken ge lijk aan het bedrag, waarop de besturen aanspraak kunnen maken voor het bezit van akten A en B door het onderwijzend personeel 200— voor het hoofd enkel in het bezit van akte A; 200.— voor el ke onderwijzeres in het bezit van akte A en 300.— voor het hoofd in het be zit van akte A en B). Er is hierbij dus uitgegaan van de ge dachte, dat het in het belang van het kleuteronderwijs is, indien de onderwij zeressen in het bezit zijn van een akte, aangezien daardoor het onderwijs beter tot zijn recht zal komen. B. en W. den ken een bedrag nodig te hebben onge veer even groot als men de subsidie voor ca 700 kinderen met ƒ5.per kind zou verhogen. Op initiatief van het bestuur der afd. Soest van de Vereniging Volksonderwijs is door verschillende ouders, die hun handtekening op een der desbetreffende leerlingenlijsten hebben geplaatst, ver zocht over te gaan tot oprichting van een openbare lagere school op een nader door het gemeentebestuur te bepalen plaats in Soest-Zuid. B. en W. achten de gevraagde oprichting gewenst en in het belang der gemeente in verband met de aanzienlijke toene ming van de bevolking in Soest-Zuid, de voortdurende bouw van woningen in dat deel der gemeente en de voorgenomen bouw van woningen op de terreinen, ge legen in het uitbreidingsplan Van Len- neplaan, alsmede de grote bezwaren, ver bonden aan het bezoeken van de open bare lagere school in de Kerkebuurt door leerlingen, welke thans over een grote afstand gebruik moeten maken van de drukke en gevaarlijke rijksweg. Volgens de ingeleverde leerlingenlijsten zou de school reeds dit jaar door 44 leer lingen bezocht kunnen worden en zouden het volgend jaar nog 38 leerlingen naar deze school gaan. Voorts is er voor 12 leer lingen getekend, die reeds op school zijn en van wie 8 een bijzondere school be zoeken. Het vereiste aantal leerlingen van 50 wordt dus overtroffen. B. en W. ach ten de bouw van een 4-klassige school gewenst en wensen de nieuwe school voor 1 September 1954 gebouwd te zien. Ten behoeve van het natuurkunde-onder- wijs op de lagere school aan de Beeta- laan wordt een crediet van 350— ver- ELECTROLUX- EN VOLTA STOFZUIGERS met 2 jaar garantie vanaf 8.-. per mnd. Service-station voor Soest en naaste omg. STEENHOFFSTRAAT 55 TEL. 2906 zocht voor aanschaffing van de benodigde leermiddelen. Met het oog op de veiligheid der kinde ren verzocht het hoofd van de openbare lagere school te Soesterberg 2 nood-uit gangen in deze school aan te brengen. B. en W. vragen een crediet van 600. De besturen van de Chr. v.g.l.o.-scheol en de R.K. Meisjes-school hebben een verzoek tot de raad gericht, de gemeen telijke bijdrage per leerling, welke op 42.is gesteld, te verhogen, daar dit bedrag ontoereikend is. De genoemde besturen hebben berekend, dat een bedrag van resp. 76.50 (Chr. v.g.l.o.) en 85.(R.K. v.g.l.o. voor meisjes) benodigd is. B. en W. willen deze schoolbesturen enigszins tegemoet komen en stellen voor de bijdrage voor de R.K. Meisjes v.g.l.o.- school vast te stellen op 62.(wegens het bezit van een eigen gebouw en voor het bezit van diverse acten), terwijl de bijdrage voor de Chr v.g.l.o.-school zal zijn 54.voor een meisjesleerling en 47.voor een jongensleerling. B. en W. verzoeken een crediet van 6000.beschikbaar te stellen uit de reserve voor culturele doeleinden, welke reserve 20.000.bedraagt. Het comité belast met de oprichting van een Monument voor de gevallenen is door verschillende oorzaken in financiële moei lijkheden geraakt. Zou het monument eerst in het rosarium worden geplaatst, later werd overeenge komen, dat het monument naast het ge meentehuis zou worden geplaatst. De beeldhouwer zou het monument voor 10.400 leveren, doch door de prijsstij ging als gevolg van Korea stegen de kos ten van de natuursteen en de vervoer kosten vanuit Frankrijk. Bovendien bleek, dat de beeldhouwer zich bij zijn calcu latie had misrekend. De beeldhouwer vraagt nu een bedrag van 6000.meer dan het aanvankelijk overeengekomen be drag, hetgeen een zeer matige beloning is voor zijn grotendeels voltooide arbeid, gedurende enkele jaren aan het monu ment verricht. Het bestuur van de Koningin Emma Huis houdschool heeft zich tot de raad gewend met het verzoek een crediet in rekening- courant te verstrekken tot een maximum bedrag van 125.000.Genoemd be stuur heeft dit bedrag in de toekomst nodig voor de financiering van de aanr koop van grond voor de stichting van een huishoudschool en van de bouw en eerste inrichting van die school. Binnen afzienbare tijd zal met de bouw van deze school een aanvang worden gemaakt. Nauwkeurige aanpassing aan prac- tisch elke vorm van slechthorend heid. Zeer snelle service door constructie volgens geheel nieuwe principes. Prijzen f165.—f172.—f179.— Gratis advies en demonstratie. Tevens batterijen voor alle merken hoorapparaten uit voorraad lever baar. Van Weedsetraat 36A - Tclef. 2792 5 JAAR VOLKS-UNIVERSITEIT. Woensdagavond werd in het Oranje-Ho- tel door de Volks-Universiteit het 5-jarig bestaan herdacht. De volle zaal werd welkom geheten door Ir. C. Klaarhamer, waarbij hij zich spe ciaal richtte tot de Burgemeester en Wethouder Van Zadelhof f en dank bracht voor de vele medewerking van het ge meentebestuur ondervonden tijdens deze 5 jaren. De Burgemeester sprak hierna, namens het gemeentebestuur, een gelukwens uit met dit eerste lustrum. Spr. memoreerde hoe er 5 jaar geleden in Soest de ge dachte kon worden beluisterd, dat Soest zo weinig gaf en zo weinig bood aan hen, die culturele ontwikkeling wensten. In het verleden was deze klacht ook steeds naar voren gekomen, doch de pogingen om hierin verandering te brengen mislukten. Met heeft dan ook cynisch gestaan tegen over de oprichtng van de Volks-Univer siteit Soest. De V.U. werd toch opge richt en met groot enthousiasme werd dit werk aangevangen en wat belangrij ker is, aldus spr., dit enthousiasme is bij de oprichters gebleven. Er werd door gezet, ondanks vele teleurstellingen en mismoedigingen. Dit seizoen was er een grotere belangstelling dan voorheen en werd bewezen, dat de V.U. in een we zenlijke behoefte voorziet. Volle zalen is niet noodzakelijk voor een V.U., het is "voldoende om te slagen, wanneer men waarachtige belangstelling weet te kwe ken en de toehoorders iedere maal rijker naar huis toe gaan. De dank, die het gemeentebestuur had ontvangen, wees spr. terug, daar het ge meentebestuur alleen helpt, wanneer een vereniging eerst zelf de hand aan de ploeg slaat. Dit deed de V.U. en zij ver overde in deze 5 jaren burgerrecht. Spr. hoopte, dat de komende 5 jaren voor spoedige jaren zullen zijn. Hierna werd een 4-tal films vertoond over Frankrijk. Het camera-oog voerde de toeschouwers mee naar Parijs, waarvan een kleurenfilm een overzicht in vogel vlucht gaf. Montmartre en zijn schilders In een van die spannende winternachten van 1944-45, toen wij met ingehouden adém buiten stonden te luisteren of we het kanongebulder aan de Rijn konden horen, zei een der aanwezige gemeente naren „onze dank aan al die jongens uit vreemde landen, die voor onze vrij heid sterven, kunnen we na deze rot- oorlog eigenlijk niet mooier tot uiting brengen, dan bij officiële gelegenheden naast het Wilhelmus ook hun Volkslie deren te spelen". Het idee lokte een dispuut uit over de volgorde en zo en een zwartkijker onder ons vond, dat we beter deden eerst af te wachten of we inderdaad bevrijd zouden worden, want daar geloofde hij niet zo veel van nu meneer Van Rundstedt zo te keer ging in de Ardennen. Maar we werden bevrijd en op gevaar af het met mijn vrouw aan de stok te krijgen, zou ik een ieder, die mij vroeg wat „DE" dag van mijn leven is geweest zeggen de dag, dat wij onze vrijheid weer kregen waarnaar we zo innig had den verlangd. Zonder aarzelen zou ik dit zeggen, omdat ik ervan overtuigd ben, dat, zonder onze Bevrijdingsdag, geen enkele herdenkings- of feestdag meer mogelijk zou zijn ge weest. Maar zie, van stonde af aan dat wij deze dag zouden gaan herdenken, is het een halfbakken bedoening geweest met gehannes over halve en snipperdagen. En dat nog in de gustige gevallen, want een overgroot deel en de overheid incluis deden net of die Bevrijdingsdag een ver velende instelling was, van welk geduvel we maar zo vlug mogelijk moesten zien af te komen. Van meet af aan is door de regering geen enkele serieuse poging gedaan deze dag, die voor ons land per slot ALLES bete kende, ook maar iets te maken. Ook dit jaar zijn weer de akelige po gingen te beluisteren om van de zaak al te komen. Zou er waarheid in de door mij gehoorde veronderonderstelling schuilen, dat onze regering van de Bevrijdingsdag af wil, omdat zij anders ook een „treurdag" om het verlies van Indië zou moeten instel len H. OEKMAN. SOEST - UTRECHT - BAARN werden uitvoerig belicht, terwijl een reis werd gemaakt langs de kastelen aan de Loire. Het slot vormde een serie prach tige opnamen van beeldhouwwerken uit de Kathedralen van Frankrijk. Tenslotte sprak Ir. Klaarhamer een woord van dank aan de meest actieve werkers der V.U., n.1. de heer en mevr. Stokhof de Jong, terwijl de heer Stokhof de le den aanspoorde in de toekomst de rij pere jeugd mede te brengen, omdat cul turele ontwikkeling voor hen zo nodig is. LIEVER DE DOODSTRAF! „Wat hebt U te zeggen op de eis van de Officier vroeg de Utrechtse Politie rechter aan de 20-jarige M. J. W. uit Soesterberg, die zich moest verantwoor den wegens diefstal van een portemon- naie met inhoud ten nadele van een café houder te Zeist, voor welk geval de Of ficier 2 weken gevangenisstraf vroeg. „Liever de doodstraf, Edelachtbare. Ik heb onlangs twee maanden gezeten en dat vond ik verschrikkelijk. Liever dood dan nog zo iets", luidde beslist het be scheid van de jongeman. Naast een goede raad kreeg de jonge man een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand. Met een diepe zucht, alsof hij aan de galg was ontsnapt, verliet bij de rechts zaal. I.V. „PHILATELICA". In café „Royal" werd de maandelijkse vergadering van de postzegelverzame laars gehouden, die ook ditmaal weer druk bezocht was. De voorzitter kon bij de opening de verheugende mededeling doen, dat er thans 90 leden zijn, zodat men spoedig de 100 bereikt hoopt te heb ben. Na behandeling van enkele huishoudelijke punten was het woord aan de spreker van deze avond, de heer König uit Koog a. d. Zaan, die een zeer interessante le zing hield over de zegels van Bosnië Herzegowina, in het bizonder wat betrof de uitgifte van 1906. Een en ander werd toegelicht met een filmstrook vervaar digd door Polygoon te Haarlem, welke firma werkelijk verrassende resultaten in de kleuren bereikt heeft. Een hartelijk applaus dankte de spreker voor het ge- notene. Tenslotte volgde nog een verloting met ook ditmaal weer zeer fraaie prijzen, zo dat alle leden voldaan huiswaarts keer den. KERKSTRAAT 3 S0EST-TEL2030

Soester Courant | 1953 | | pagina 1