RANG R&S (Z TWEEDE BLAD [KLM Eventjes terzijde In vredes naam! Meningen van onze lezers. WEK DE GAL IN UW LEVER OP SOESTERBERG. Voor een prima Radio-apparaat ROB DE AVONTURIER. De rondvraag in de raadsvergadering. 't Begon met een scheut of steek WEEN I^OVERALL échte kaf»9° KERKSTRAAT 29 - TEL. 2938 van de „SOESTER COURANT" van Vrijdag 24 April 1953 In ons nummer van Dinsdag j.1. konden we, wegens plaatsgebrek, de rondvraag van de Maandag gehouden raadsverga dering niet opnemen. We laten deze hier onder volgen. De heer v. d. WINDEN informeerde naar een verzoek van de speeltuinvereniging „Kindervreugd" om grond voor een speel tuin, dat nog niet in behandeling is ge komen. Wethouder DE HAAN zeide hedenmor gen een brief ontvangen te hebben van deze vereniging in de toon van „en nou moet er grond komen". Dat er strijd tus sen twee speeltuinverenigingen is, is erg, doch spr. accepteert niet de in dit schrij ven voorkomende onjuiste beweringen. Het verzoek wordt door B. en W. bestu deerd. De heer ZOETELIEF, die m de raadszaal tegenover de schouw zit, zegt bemerkt te hebben, dat de raadszaal thans 60 jaar in gebruik is. Hij brengt hulde aan de raad van 1893 en hoopt, dat deze raad dezelfde vooruitziende blik zal hebben betreffende de behuizing van de raad, pers en publiek. (Applaus van de heden avond dicht bevolkte tribune.) Mevr. POLET wijst op de slechte staat van de banken in de Soester scholen. Wethouder DE HAAN deelt mee, dat het onderzoek van de schoolarts in deze zaak zwarte cijfers te zien gaf. Een op lossing is gevonden en een voorstel tot verbetering komende. Mevr. POLET informeert naar de ter mijn van oplevering der nieuwbouwhui zen op 't Hart. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat deze termijn ruim genoeg isen dat de aannemer binnen deze termijn de hui zen gereed zal hebben. Spr. denkt dat dit in Juli-Augustus zal zijn. Mevr. LANDWEER wijst op een inge zonden stuk in de Soester Courant van de hand van de heer Koppen alhier, om trent de stroomlevering der P.U.E.M., welke stroom geen 220 volt inhoudt. De gemeente, als grote stroomafneemster, zou hierdoor een belangrijk verlies lij den. De VOORZITTER zegt dit artikeltje te zullen opzenden aan de P.U.E.M. Mevr. LANDWEER informeert of op het V.V.V.-huisje een klok zal komen. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat de klok komt. Mevr. BUNGENER vraagt of het gemeen te-personeel een halve dag vrij heeft op Koninginnedag, hetgeen de voorzitter bevestigend beantwoordt. De heer KRUYFF zegt sinds 1951 bij iedere begroting gewezen te hebben op de slechte beveiligingsmaatregelen tegen brand in de Soester zalen. Er zouden nieuwe voorschriften komen, doch tot op heden zijn die er nog niet. De VOORZITTER zegt, dat er wel voor schriften gegeven zijn betreffende de maximum bezetting van de zalen, doch de algemene voorschriften zijn nog niet her zien. Het Rijk zal deze geven. De heer KRUYFF vraagt hoe het met de verbreding van de spoorwegovergang te Soestduïnen staat. De VOORZITTER zegt, dat een kosten berekening van de N.S. is ingekomen. De totaalkosten bedragen 19.000.waar van N.S. 9000.— zal betalen, de Provin cie 6500.en de gemeente 3500. De heer SCHAAFSMA vraagt inlichtin gen omtrent een mogelijke huurverhoging der gemeentewoningen met als tegenpres tatie, dat de gemeente de voortuinen zal verzorgen. Wethouder VAN ZADELHOFF zegt, dat dit nog niet is doorgevoerd. Tot slot gaat de raad over in geheime zitting. Kruschen Salts bracht de bevrijding. Maar anders... Er zijn talloze gevallen ook onder Uw bekenden waar de wereldberoemde Kruschenkuur op korte termijn verlos sing bracht van die slopende rheuma- tische pijnen. De aansporende werking van Kruschen op de bloedzuiverende or ganen kan ook bij U dat wonder te weeg brengen. Begin daarom vandaag nog de heilzame Kruschenkuur. Dan smoort ge Uw rheumatiek in de kiem, in plaats van te komen van kwaad tot erger. Hoera, het gaat nu echt beginnen Of beter 't einde is in zicht; Mars haalt nu de vlag naar binnen En maakt boos de voordeur dicht. Gaat hij nu met grote stappen Naar het and're vechtterrein Zullen zijn cynist're grappen Strakjes elders nodig zijn Als de teek'nen niet bedriegen, Gaat het nu wat minder slecht, Als z' elkander niet bedriegen, Dan komt alles nog terecht. Typisch is het bij die dingen Hoe de beursman reageert, 't Ene staat direct op springen. Het andere wordt fel begeerd. Men ziet sombere gezichten En men fluistert het gaat mis; Men kan geen zaken meer verrichten Als vrede uitgebroken is Als de beurzen reageren Op een vredesoffensief, Moet ik dit toch heus beweren Mij is meer de vrede lief. SOEST OP ZIJN BREEDST. Vrijdagavond, 17 April, om ongeveer 9 uur, slipte een motor met duo passagier voor mijn deur aan de Steenhoffstraat. De oorzaak van het slippen zat hem in de oliestreep, die loopt vanaf het Raad huis naar de spoorbomen. Doordat er op dat moment geen verkeer was, heeft dit ongeluk geen nadelige gevolgen gehad. Ik belde de politie en vroeg de dienst doende agent of er maatregelen getrof fen konden worden om genoemde glad heid te bestrijden. Prompt een kwartier later reed een zandauto, aangestaard door nieuwsgierige voorbijgangers, over de weg om de gladheid op te heffen. Hulde strooiers voor deze service. Wij kankeren zo vaak op de overheid, maar dit was af. Het was Soest op zijn breedst. F. POSTHUMUS. SCHIETEN MET PIJL EN BOOG. De lezers van dit blad zullen ongetwijfeld kennis hebben genomen van het diep tra gische ongeluk, dat een zoontje van een geacht ouderpaar in onze gemeente ver leden Woensdag is overkomen. Er gebeuren dagelijks meer tragische on gelukken," zult U zeggen en terecht maar het door mij bedoelde is er een als ge volg van het schieten met pijl en boog, een spel, dat in zéér veel gevallen door opvoeders wordt getolereerd, ja in de hand gewerkt. Men ziet dit „speeltuig" in verschillende vormen en maar al te dikwijls kan men vaststellen, dat vader of andere volwas sene de fabrikant moet zijn. Hebben deze laatsten zich nooit gereali seerd, dat zij de verantwoordelijke per soon zijn van ongelukken, als hiervoren bedoeld en niet de kleine, onbezonnen en kortzichtige dader Elders kon men lezen van een vader, die met zijn zoontje, eveneens slachtoffer van het verderfelijke pijl-en-boog-spel, bij 'n arts kwam en van deze te horen kreeg, dat dit, in de laatste paar dagen, het vijfde geval van die aard was. Stelt U eens voor, geachte lezer, U heeft een normaal levenslustig kind in wiens trouwe onschuldige ogen het een lust is te lezen. Op zeker ogenblik krijgt U het aan één oog immer geschonden thuis. Is het niet vreselijk èn voor het slachtof fertje, maar niet minder voor de ouders, En wat een ontnuchtering voor de klei ne dader en hem, die aansprakelijk is voor het ongeluk, de maker van het „speeltuig", nog niet gesproken van de voor hem zo ernstige financiële gevolgen. In mijn bezit is een pijltje, vernuftig voorzien van een speld, waarmede de kleine boogschieter zich „vermaakte" en dat ik hem ontnam, toen hij op een hond mikte. Wat ik met dit schrijven beoog Het laat zich gemakkelijk denken. Dat iedere opvoeder ervoor waakt, dat aan hem toevertrouwde kinderen zich onthou den met meerbedoeld „speelgoed" om te gaan of nog beter het bij politieverorde ning te laten verbieden in het bezit te zijn van pijl en boog. U, mijnheer de redacteur, zeg ik beleefd dank voor de opname van dit artikel. v. d. B U tolt 'b morgens kiplekker" uit bed springen. ELke dag moet Uw lever een liter gal ln uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en u\fr spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wtjze te regelen.Een plantaardlgzachtmiddel, onovertroffen om de gal te doen stromen.ElstCarter'sLeverpllletjes GALA-CONCERT. Naar wij van het comité „Aanbieding huldeblijk aan de Kon. Luchtmacht van de burgerij van Soesterberg" vernemen, zal op Maandag 27 April a.s. in de grote garnizoens-ontspanningszaal, aan de Kampweg te Soesterberg, om 20 uur, een gala-concert gegeven worden door de muziekkapel van de Kon. Luchtmacht, waaraan tevens medewerking zal wor den verleend door de populaire radio zanger, de L.S.K.-korporaal Joop de Knegt. Over de faam van deze muziekkapel be hoeven wij niet verder uit te weiden, omdat voldoende bekend is, wat door de ze kapel ten gehore kan worden gebracht Dat Joop de Knegt zijn medewerking ver leent, kan alleen tot vreugde stemmen. Zijn successen bij andere gelegenheden zijn genoeg bekend. We zouden slechts willen wijzen op het feit, dat het Con certgebouw te Amsterdam tweemaal een uitverkochte zaal heeft gehad. Voor muziekliefhebbers dus een unieke gelegenheid om van mooie muziek en goede zang te gaan genieten. De entree-prijzen zijn gesteld op 1.25 en 0.75. Voor de aanvang van het concert zal een muzikale rondgang door Soesterberg wor den gehouden. De baten van dit concert zijn bestemd voor het fonds „Gala-uniformen voor de Luchtmachtkapel". Zoals bekend is, zal door de plaatsen waar de Kon. Luchtmacht in garnizoen ligt, de gelden opgebracht worden voor deze gala-uniformen. De aanbieding van deze uniformen zal plaats vinden in Juli a.s. ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der Kon. Lucht macht. Vanzelfsprekend dat Soesterberg, de ba kermat van de Kon. Luchtmacht, zijn steentje bij zal dragen om bovengenoemd plan te doen slagen. In verband met de te verwachten drukte heeft voorverkoop van plaatskaarten plaats bij Sigarenmagazijn Top, t.o. ,,'t Zwaantje"; Sigarenmagazijn Struve, bus halte N.B.M.; Bakkerij v. d. Berg, Ra- uitbreiding en verbetering van het be staande. Men heeft thans de beschikking over een complete, goed geïsoleerde ei gen studio en een grote regelkamer, zo dat alles gereed is om over enige dagen tot de opening te kunnen overgaan. Maar de A.R.O.S. heeft nog verdere plan nen, die weer met andere dingen verband houden, nu de behuizing aanmerkelijk is verbeterd en het er met een keuken en buffet nog veel gezelliger is gewor den. Naast het gebruik door de A.R.O.S. wil zij haar pand nu ook als jeugdclubhuis ter beschikking stellen van de jeugdge meenschap Soesterberg. En hiermee benaderen we weer een pro bleem, waarmede de oudere jeugd te ma ken heeft. Want het feit, dat er hier geen verenigingsgebouw bestaat voor de jeugd, werkt in hoge mate remmend op het verenigingsleven, in 't bijzonder ook op dat van de jongeren op onze plaats. Een clubhuis, waar de jeugd zou kun nen vergaderen en waar het gezellig is, moet wel een uitkomst zijn. Maar hiervoor is medewerking nodig. Intussen wordt er, naar we vernemen, een comité van actie gevormd, dat die medewerking stimuleren zal. demakerstraat; Bakkerij Tammer, Veldm. Montgomeryweg en Gen. Winkelmanstr. Bakkerij Baars, Amersfoortsestraat; „Ons Belang", alsmede in het Militair Tehuis „Huis ten Halve". In „Huis ten Halve" kunnen tevens plaats- sen worden besproken. Indien nog voorradig zullen 's avonds aan de zaal, vóór de aanvang van het concert ook nog kaarten verkrijgbaar zijn. VOETBAL. In afwijking met het aanvankelijk vast gestelde programma speelt „Soesterberg" a.s. Zondag thuis tegen P.V.C. GESLAAGD. Voor het artsexamen slaagde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, de heer F. J. Barends te Soesterberg, DE A.R.O.S. EN HAAR PLANNEN. Zoals bekend is, bestaat hier de A.R.O.S., de Amateurs Radio Omroep Soesterberg, die in een gebouwtje van perceel Gen. Winkelmanstraat 60 geregeld haar bijeen komsten houdt. Door omstandigheden kon dit gebouwtje nu geheel voor dat doel worden bestemd en ingericht. Door het weliswaar kleine maar ener gieke groepje jonge mensen, onder lei ding van de heer Edward Boeziek, is er in de laatste tijd hard gewerkt aan de MEDISCHE DIENST. Dokter Brandt, Dolderseweg 59, Den Dol der, zal Zondag 26 April a.s. de artsen- dienst -waarnemen. BENOEMING. De heer S. C. S. Rijper, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot onderwij zer aan de Chr. School te Zandvoort. AANBIEDING HULDEBLIJK SOESTER BERG AAN DE KON. LUCHTMACHT. Grote gebeurtenissen werpen hun scha duwen vooruit. Soesterberg, de bakermat van onze Kon. Luchtmacht, met haar in woners door vele banden met deze Lucht macht verbonden, gaat zich opmaken om van 28 April tot 3 Mei a.s. gelden in te zamelen voor het aanbieden van een pas send huldeblijk. i Het „Comité aanbieding Huldeblijk" re kent op een zeer grote belangstelling voor deze collecte, die huis <aan huis zal worden gehouden. Bij een bekend beeldhouwer te Roermond zal een bronzen borstbeeld worden ver vaardigd van de grondlegger van onze Kon. Luchtmacht, de Generaal J. C. Snij ders. Dit borstbeeld zal op Zaterdag 4 Juli a.s., te 14.30 uur, door de Burgemeester van Soest plechtig worden overgedragen in de grote zaal van het Officierscasino aan GEWEIGERDE ONDERSCHEIDING. Heeft U de geschiedenis gelezen van de brugwachter te Apeldoorn, die, na veertig jaren trouwe dienst, de bronzen medaille van de Oranje Nassau Orde verwierf, maar die de onderscheidingen prompt weer afdeed en teruggaf Eerlijk gezegd, durf ik er niet goed over te schrijven, omdat aan het einde van deze maand weer een weldadige onder scheidingsregen op de revers van onze medeburgers zal nederdalen en ik door die schrijverij mijn kansen op zo'n groot geluk onherroepelijk vergooi. Maar ja, wie kan zwijgen, als het hart hem tot spreken dwingt Daar gaan we dan maar In de eerste plaats wil ik opmerken, dat één ding me in die brugwachtersgeschie denis niet duidelijk is. Het kan natuur lijk zijn, dat onze autoriteiten er zo hei lig van overtuigd waren, dat de brug wachter met zijn onderscheiding hogelijk verguld zou zijn, dat zij niet de voor zorgsmaatregel hebben genomen, vooraf te informeren, of de goede man zo'n onderscheiding wenste. Want van heel nabij weet ik, dat er eerst wel degelijk naar wordt geïnformeerd, of de begun stigde de onderscheiding zal aanvaarden. Zo is mij, al weer van nabij, een geval bekend van een verdienstelijk Nederlan der, bij wie men kwam polsen, of hij „een lintje" op prijs zou stellen. Ja, dat zou die Nederlander zeer zeker. De man had een zakelijke inslag en vroeg zijn ondervrager „Wat heb je alzo Zijn er onderscheidingen, waaraan een toelage is verbonden De ander lachte bij deze zotte vraag. Hij zei eerst, dat zulks niet het geval was, maar kwam daarop terug en ver- zekérde, dat er een orde was, waarbij de begunstigde een klein jaargeld kreeg toegewezen. Als ik het goed heb, was dit het broederschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. „Dan mogen jullie me broeder in de Ne derlandse Leeuw maken", besliste de ge polste. Toen daartegen onoverkomelijke bezwa ren bleken te bestaan, zei de man kort en goed, dat ze alle andere onderschei dingen dan ook mochten houden en met de mededeling „of broeder met een jaargeld óf niemendal" kon de informa- tor gaan. U begrijpt, dat het niemendal werd. Als de autoriteiten niet de zekerheid heb ben, dat de onderscheiding ook wordt gewaardeerd, dan komt er geen onder scheiding. Daarom vind ik het zo vreemd, dat de brugwachter de kans kreeg in het openbaar voor de eer te bedanken en daardoor het hele onderscheidingsgeval in opspraak kon brengen. Als er vooraf niet is geïnformeerd, zal er binnenskamers wel wat zwaaien zo goed als er dezer dagen weer wordt afgewogen en afgemeten, welke onder scheiding bij de komende Koninginnedag die of die deelachtig kan worden. Er zijn mensen, die dat alles hoogst- gewichtig en meer dan belangrijk vinden. Rangen en standen moeten er nu een maal zijn, juist in de rijen dergenen, die werden onderscheiden. Als U en ik 'straks de lange lijst met een half oog aankijken of. helemaal overslaan, dan zullen we er misschien verwonderd over staan, dat er nog bur gers zónder lintje zijn. Moet ik nu betogen, dat al dat onder- scheidingsgedoe maar moet worden af geschaft Waarom zou ik Eén brugge- wachter maakt nog geen zomer. Laten we onze medemensen hun onder- scheidings-pleziertje gunnen. Er zijn duurdere grapjes waaraan we ons fiat moeten geven. de Kampweg. Door de Soesterbergse schoolkinderen zal bij deze plechtigheid een zanghulde wor den gebracht. Soesterbergers Laat U van Uw beste zijde zien en geef spontaan. Het Comité rekent op U f TITTT7" Niet krabben. De helder vloei- ilrllH bare D-D-D- kalmeert de jeuk JJ JA, in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huldooriën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN uuatuiu 212. Vlug cirkelt Rob rond het zinkende vaartuig. Dan daalt hij op het water van de verraderlijke Sargossa-zee en trekt de vleugels in. Hij klimt naar buiten en werpt 'n lijn naar de bemanning van het zeilvaartuig. Gretig wordt de toege worpen lijn gegrepen. 213. Als het bootje langs de Vis ligt, wordt eerst Helene, de dochter van de kapitein, er uit geholpen. Het meisje is welhaast uitgeput, maar Oom Dan neemt haar in zijn armen en draagt haar naar de cabine. 214. Terwijl de bemanning aan boord klimt, maakt Ans in de cabine snel een bed voor Helene gereed. „Laat ze hier maar gaan liggen", zegt ze tot de kapi tein van de Nancy Pretty. „Ik denk dat Uw dochter dat wel heerlijk zal vinden" „Dank U", antwoordt de zeeman.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1