De vlaggen uit. De eerste Europese Belasting. Meningen van onze lezers. SOEST. IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. DINSDAG 28 APRIL 1953. 31e JAARGANG no. 32. SOESTER(()pURANT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Onze Koningin, die a.s. Donderdag haar 44e verjaardag herdenkt. Abonn. per kwart, f 1.85 - per post f 2.00 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Het is wel tekenend voor de tijd, waarin wij leven dat het eerste gevolg van de Euro pese samenwerking iseen nieuwe belas ting. Inderdaad een historisch feit. Deze eerste Europese belasting is de heffing, die sinds 10 Februari jl. wordt gelegd op alle producten van het steenkool- en bruinkoolmijnbedrijf. Deze producten vallen thans onder de Euro pese Kolen- en Staal-Gemeenschap (K.S.G.), beter bekend als het Schuman-plan, die op bovengenoemde datum begonnen is met de controle van het mijnbedrijf. De staalindustrie zal spoedig volgen. De K.S.G. zal voor de zes deelnemende lan den: Duitsland, België, Luxemburg, Neder land, Frankrijk en Italië één gemeenschappe lijke markt -vormen, wat wil zeggen, dat de producten van de kolen- en staalindustrieën in alle landen voor dezelfde prijs zullen worden verkocht en dat deze landen onderling geen invoer- of uitvoerrechten zullen heffen en dat zij ook in spoorweg- of scheepstarieven geen onderscheid zullen maken tussen de produc ten van het eigen land en die van de andere vijf deelgenoten. De thans ingevoerde belasting bedraagt voor de eerste twee maanden 0,3% van de maan delijks geproduceerde waarde en wordt tel kens na twee maanden met 0,2% verhoogd totdat het maximum van 0,9% wordt bereikt. De opbrengst van de heffing komt in de kas van de K.S.G. en zal dus het eerste Europese regeringsfonds zijn, dat boven de nationale regeringen staat. De regeringen van de zes landen hebben hun bevoegdheden ten opzichte van de kolen- en staalindustrie immers over gedragen aan de K.S.G. Het hoofdkantoor van dit lichaam is gevestigd te .Luxemburg, van waar uit de gehele Europese kolen- en staal- markt geordend zal worden. De inkomsten van de nieuwe belasting zullen worden ge bruikt tot betaling van het personeel van de K.S.G., maar er zullen ook sommen uit wor den getrokken voor onderzoekingen, voor wachtgelden en voor heropleiding van mijn werkers tot andere beroepen. Het is waar schijnlijk dat enkele niet-rendabele mijnen zullen worden, stilgelegd, waarna voor het personeel moet worden gezorgd. België heeft bijv. op het ogenblik 5 mijnen, die te hoge onkosten hebben voor hun opbrengst en die alleen aan de gang gehouden kunnen worden met subsidies, die afkomstig zijn van de andere mijnen. Deze taak wordt nu overge nomen door de K.S.G., die de betrokken on dernemingen binnen 5 jaar zo mogelijk zal moderniseren of anders zal sluiten. Verder zal de K.S.G. nu zij eenmaal in bezit komt van eigen inkomsten, leningen kunnen opnemen wanneer belangrijke sommen in be drijven, die onder haar beheer staan, moeten worden gestoken. Waarschijnlijk zal de eerste lening bij de Wereldbank worden opgenomen. Zoals men reeds gelezen zal hebben, is het gevolg van de K.S.G. dat in ons land de prijs van de kolen en van het oucJ ijzer zullen stij gen. Nederland heeft nl. de laagste kolenprijs van Europa met 10 dollar per ton, waartegen over de prijs in Duitsland bedraagt 11 tot 12 dollar, in Frankrijk 13, in België 14 en in Italië nog meer. Het Nederlandse mijnbedrijf zal er door de prijsverhoging dus beter voor komen te staan, maar dat zal ten koste van de Nederlandse verbruiker gaan. Wij vrezen dat hierdoor ook het gas en de electrische stroom duurder zullen worden. Ons land is 'n eiland van goedkoopte in Europa en deze eerste Europese overeenkomst begint daaraan al dadelijk te knabbelen. Op den duur zal het wel zo worden dat er in geheel West-Europa een gelijk prijsniveau zal ontstaan, waardoor het handelsverkeer tussen de landen veel eenvoudiger zal worden. Dat er voor ons land echter bezwaren aan zijn verbonden met het oog op de export buiten Europa, ligt voor de hand en daarover zal nog wel eens een hartig woordje worden gezegd. Intussen is dit toch de eerste werkelijke pas op de weg naar een vereniging van Europa. Aan de inwoners van de gemeente Soest. Overmorgen vieren wij weer de verjaar dag van onze geliefde Koningin. Er is alle reden om deze verjaardag te vieren, doordrongen als wij zijn van de grote waarde van ons Koningshuis voor het Nederlandse Volk en dankbaar voor de zegen, die de regering van H.M. Ko ningin Juliana ons schenkt. Een viering, die haar hoogtepunt vindt in het défilé langs Haar en Haar Gezin, een défilé dat - aanvankelijk bedoeld als huldebetoon van de inwoners van de beide gemeenten, die zo nauw met het Paleis Soestdijk zijn verbonden - gelei delijk is uitgegroeid tot een nationale manifestatie van trouw, waaraan steeds meer Nederlanders van heinde en ver deelnemen. Laten wij deze nationale manifestatie luister bijzetten door tot in alle uithoe ken van onze gemeente onze huizen te tooien met onze nationale driekleur. Soest, 28 April 1953. De Burgemeester van Soest. S. P. BENTINCK. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest; brengen ter openbare kennis, dat op 22 April 1953 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Thomas van der Meer, van beroep koffiehuishouder, wonende te Soest, om een slijtvergunning in de be- neden-voor-localiteit van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 15 en gelegen aan de Stadhouderslaan aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergunning schrifte lijk bezwaren bij Burgemeester en Wet houders inbrengen. Soest, 29 April 1953. GEMEENTE-SECRETARIE EN -KANTOREN GESLOTEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de ge meentesecretarie, het kantoor van de ge meente-ontvanger, de hulpsecretarie te Soesterberg en de kantoren van de tak ken van dienst op Donderdag 30 April (Koninginnedag) de gehele dag en Dins dag' 5 Mei a.s., des namiddags, ter viering van de Nationale Feestdag voor het pu bliek gesloten zullen zijn. Tevens wordt bekend gemaakt, dat op Dinsdagmiddag 5 Mei a.s. g,een as en vuilnis door de Vuilnisdienst zal worden opgehaald. CANDIDATENLIJSTEN VOOR DE GEMEENTERAAD TER INZAGE. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat de lijsten van de candidaten voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente, met vermelding van hun nummers, voor een ieder op de se cretarie der gemeente zijn nedergelegd. ONDERTROUWEN OP WOENSDAG. De ambtenaar van de burgerlijke stand maakt bekend, dat zij, die deze week wensen te ondertrouwen, zich niet Don derdag (Koninginnedag) dienen te mel den, maar Woensdagmiddag a.s., tussen 14 en 15 uur. WIJZIGING SCHOONHEIDSVERORDENING. Burgemeester en Wethouders van Soest, gelet op artikel 199 der gemeentewet, brengen ter openbare kennis, dat de Raad dezer gemeente, in zijn vergade ring van 20 Maart 1953, de onderstaande verordening heeft vastgesteld, welke voor een ieder gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter inzage ligt en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar wordt gesteld. Wijziging van de „Schoonheidsverorde ning gemeente Soest". Enig artikel. Het bepaalde in artikel 3, lid 2 der ge noemde verordening, wordt gelezen als- volgt 2. Bij een aanvraag om vrijstelling van het verbod in artikel 1, eerste lid, onder a, moet in viervoud een tekening, schaal 1 10, in kleur van het (de) aan te bren gen voorwerp(en) met opgave van de toe te passen materialen, worden overgelegd. Indien Burgemeester en Wethouders zulks nodig achten, kunnen' zij overlegging van een foto, groot 9 x 12 cm., van de dui delijk aangegeven plaats en van de om geving, waar het (de) voorwerp(en) zal (zullen) worden aangebracht, verlangen. SCHIETEN MET PIJL EN BOOG. Mijnheer V. d. B. zal het met ons eens zijn, dat we allemaal wel eens fouten maken. Al is hij nog zo'n goed paeda- goog, hij zal zich ook wel eens velgist hebben. Ondergetekende, en met hem vele ouders, verklaren tenminste wel eens een misslag gemaakt te hebben, die tot hun geluk goed afliep. Waar we ons ook wel eens in vergissen, mijnheer v. d. B., is met het fatsoen. We kiezen ons ogenblik van spreken (en van schrijven) wel eens op een tijdstip waarop we dit nu juist niet moeten doen KANTTEKENINGEN BIJ EEN RAADSVERSLAG. Het uitvoerige verslag van de gemeente raadszitting op Maandag 20 April j.1. is aanleiding, U te verzoeken bijgaand stukje, betreffende een in genoemde zit ting genomen besluit, in Uw blad te wil len opnemen. Onder punt 5 vermeldt het verslag: „Voorstel tot verhoging van de subsidie aan de Kleuterscholen voor 't jaar 1953". De belanghebbenden zullen verwacht hebben „Verzoek van de besturen van alle kleuterscholen in de gemeente Soest om verhoging der subsidie, met prae-ad- vies van B. en W." Uit het verslag is niet op te maken, of dit laatste misschien toch op de agenda heeft gestaan. Indien dit niet het geval zou zijn, dan zou dat meer dan 'n ernstig verzuim betekenen. Voorzover uit het weergegevene van de debatten valt af te leiden, zou men geneigd zijn tot de conclusie, dat de raadsleden noch kennis hebben genomen (of hebben kunnen ne men) van het ernstige appèl van de schoolbesturen aan de Raad, noch van het daartoe door B. en W. gevraagde en ontvangen advies van de Inspectrice van het Kleuteronderwijs. Wij zullen, dit niet wetende, ons derhalve bepalen tot het maken van enkele opmer kingen over het genomen besluit. Deze opmerkingen zijn tevens scherpe aanmer kingen op het gevoerde beleid, dat naar wij hieromtrent van insiders hebben ver nomen, in het geheel geen beleid genoemd kan worden. Ongaarne gaan wij er toe over dit in het openbaar te doen, maar er ligt ons geen andere weg open en de ernst van de zaak noodzaakt ons te spreken. Het betreft hier de belangen van onge veer 800 kinderen, van een evenredig aan tal ouderparen en van enige tientallen leerkrachten. Belangen, die echter verre het aantal te boven gaan, daar het ver strekken van goede paedagogische lei ding gedurende de kleuterjaren voor het latere leven van onschatbare betekenis kan zijn. Psychiaters vertellen ons welke psychische afwijkingen het gevolg kun nen zijn van het ontbreken van goede leiding en van de gepaste bezigheden in de kleuterjaren. Alleen al uit het oogpunt van zorg voor de volksgezondheid rust op de overheid de plicht, alles te doen, wat mogelijk is, om die gezondheid te bevor deren. De overheid, die zulks niet zelf ter hand neemt, dient in elk geval iede re ernstige particuliere poging daartoe afdoend te steunen. .Daarvan is hier ter plaatse nog geen sprake. Wat gedaan wordt, is ten enen male ontoereikend. Vandaar dat de be sturen der kleuterscholen opnieuw een beroep moesten doen op de gemeenteraad Wat hebben zij daartoe gedaan Voor de zoveelste maal hielden zij een gemeenschappelijke vergadering, waarin zonder terughouding de moeilijkheden werden besproken. In een uitvoerig gedo cumenteerd verzoekschrift aan de ge meenteraad werd volledig opening van zaken gegeven. Tezelfder tijd (in de eer ste week van Januari) ontvingen B. en W. het door dit college gevraagde advies van de Inspectrice van het Kleuteronder wijs. Mocht men nog getwijfeld hebben aan de juistheid der in het request ver strekte becijferingen, de kosten-bereke- ning door de Inspectrice verstrekt liet voor twijfel geen plaats. Of deze stukken de gemeenteraad hebben bereikt is ons niet bekend. Wel weten wij met zekerheid, dat in het begin, van deze maand, dus ruim drie maanden na inzenling van het verzoekschrift, de Raad daarvan nog geen kennis droeg. Intussen had de Wethouder reeds enige maanden tevoren in het openbaar ken baar gemaakt, wat hij van plan was te doen. Wij hebben daaraan toen, helaas, niet al te veel waarde gehecht, er op vertrouwende, dat de gemeenteraad na kennisname van de betreffende stukken, aan de gang van zaken wel een andere wending zou geven. Dat is echter niet gebeurd. Hoe dit mo gelijk is, blijft ons voorlopig nog een raadsel. Thans is aangenomen een bedrag te ver strekken van 200.— aan de schoolbe sturen voor iedere leerkracht in het be zit van de bevoegdheid A en van 300. voor iedere leerkracht, die het B-diplo- ma bezit. Voor de bevoorrechte scholen betekent dit een „tegemoetkoming" van ongeveer 12 cent per leerling per week Het zou te veel plaatsruimte vragen, om hier uiteen te zetten, hoezeer de genomen maatregel, die riekt naar ondeskundig heid, te kort doet aan de ernst van de situatie. Wij bepalen ons slechts tot het stellen van enkele vragen. 1. Is de gemeenteraad tijdig en volledig op de hoogte gesteld van de ter zake ingediende stukken verzoekschrift der gezamenlijke besturen der kleuterscho len, advies van de Inspectrice en het reeds eerder verschenen rapport van de schoolarts 2. Is het de Raad bekend, dat het in vele gevallen onmogelijk is, bevoegde leerkrachten te krijgen, omdat de mid delen totaal ontoereikend zijn om een zelfs zeer schraal salaris te garande ren 3. Meent de Raad in ernst, door het aan nemen van het voorstel van B. en W. verbetering van deze zeer ongewenste toestand te bevorderen 4. Begrijpt de" Raad niet, dat de toege zegde 200.- of 300 feitelijk toe komen aan "de wél bevoegde leerkrach ten, die, gelukkig voor de kinderen, tot nog toe voor een hongerloontje hun werk bleven verrichten 5. Is de Raad er niet van op de hoogte, dat op een enkele school zelfs het geld ontbreekt, om noodzakelijke her stellingen te laten verrichten aan het sanitair, zodat van de vier W.C.'s voor 100 leerlingen er slechts één in bruik bare staat is Dat soms voor het schoonhouden der lokalen een beroep moet worden ge daan op de leidsters of de bestuurs leden, omdat men geen geld heeft voor een schoonmaakster Indien de Raad dit alles niet weet, dan moet het antwoord op de eerste vraag wel onkennend hebben geluid. Maar dan is er meer mis in deze gemeente, dan wij mogen veronderstellen. Een Kleuterschoolbestuurder. CONTACTAVOND GROEN VAN PRINSTERERSCHOOL. Woensdag werd een contactavond gehou den voor de ouders van de leerlingen der Groen van Prinstererschool, onder leiding van het hoofd der school, de heer H. Muthert. Na opening met schriftlezing en gebed werden de vele ouders hartelijk welkom geheten en volgde een kort verslag van de gang van zaken over het afgelopen jaar. Spreker dankte de ouders voor het grote vertrouwen, dat ze in het afgelo pen jaar in het personeel gesteld had den. Juist dat vertrouwen en meeleven maakte het werk vaak tot een feest. De heer Van Eeden sprak vervolgens over Geschiedenisonderwijs op de School Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO No. 126156 Feitelijk is het nu zo met ons oorlogs monument, dat we er ver mee boven onze stand pronken. Nu blijkt, dat de Soester bevolking nog niet 1/3 deel van de kostprijs bijeen bracht (over e.v. aan te kopen grond praten we niet eens) kun nen we slecht meer spreken .over een door de Burgerij geschonken monument. Daarom zal ik, wanneer het monument eens zal zijn geplaatst op wéér een an dere plek, er met min of meer gênant gevoel voor staan. Ook met minder trots dan ik zou hebben gestaan voor 'n, misschien niet zo groots, maar dan tot de laatste gram cement door de Soes- ters betaald herdenkingsmonument. Dit is natuurlijk allemaal nakaarten, maar misschien kunnen we er lering uit trek ken. Al zou het alleen maar zijn, dat we in den vervolge meer de tering naar de nering gaan zetten. Niet b.v. een „tai- lor made" costuum kopen, terwijl je on dergoed van de bedeling komt. Ik weet wel dat dit ook 'n methode is en dat het vaak imponeert, doch dan toch alleen maar op mensen, die niet verder kunnen kijken dan hun neus lang is. Onze Burgemeester heeft het gelukkig zelf gezegd: de hele zaak met het mo nument is een lijdensweg geweest. Laten we hopen, dat we aanstonds, bij het aanschouwen van het monument, de lamme voorgeschiedenis kunnen verge ten. Laten we eveneens hopen, dat com missies, die iets in het belang van de gemeente verrichten, voortaan niet meer handelen of zij een landsgeheim te be waren hebben, doch van tijd tot tijd ken nis geven van de stand van zaken aan de burgerij, die zij per slot van rekening vertegenwoordigen. Dan had „de morele verplichting" om mee te gaan met de prijsstijging ons mogelijk bespaard ge bleven. H. OEKMAN. met de Bijbel. Nadat mej. Grijze een bijdrage had geleverd, kreeg mevr. Goed hart het woord. Onder de titel „Kijk uit1" gaf zij eer. allerleukst -v.«a_. keerslesje voor de lagere klassen met be hulp van de moderne verkeersplaat. De heer Lenten bracht afwisseling door declamatie en dat was hem toevertrouwd Het eerste gedeelte van de avond werd met een woord van dank aan bestuur en personeel door de heer Lok met gebed gesloten. De ouders verdeelden zich toen over de verschillende lokalen, om de dagelijkse prestaties van hun kinderen te aanschou wen en te spreken met de betrokken onderwijzer(es). Onderwijl werd door de heer De Jong een demonstratie gegeven van de film in dienst van het onderwijs en presenteerden nijvere handen thee met koek. Het was een avond van sfeer, begrijpen en meeleven. GESLAAGD. Voor het examen Fröbelonderwijzeres slaagden de dames I. de Beer en A. Am- merlaan alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Gouden medaillon, rozenkrans, gekleur de ceintuur, gymnastiekschoen, grijze baret, nummerbord van auto 57920, groe ne oorbel, 2 speelgoed-autootjes, bankbil jet van 10.paar glacé heren hand schoenen, padvindersriem, zwarte vul penhouder, zakmes, sleutel nummer 110- 312, zwart lederen motorhandschoen en autovelg met band. Inlichtingen te verkrijgen op het politie bureau, iedere Woensdag en iedere Za terdag, van 14 tot 16 uur. VERKEERSREGELING OP KONINGINNEDAG. De politie heeft, evenals andere jaren, weer uitgebreide maatregelen getroffen om de te verwachten drukte op en om het S.E.C.-terrein aan de Bosstraat op Koninginnedag naar behoren te verwer ken. De verkeersregeling vangt om 12 uur des middags aan, n.1. bij het openstellen van het S.E.C.-terrein aan de Bosstraat, waar op te 1 uur de wedstrijd tussen twee jeugdelftallen wordt gespeeld en te 2.30 uur de wedstrijd 't Gooi-Sparta aanvangt. Auto's en andere motorvoertuigen, ko mende vanaf de Nieuweweg of vanaf de Birkstraat, worden niet over de Bosstraat naar het S.E.C.-terrein geleid, doch zul len rijden over Ossendamweg en Schou tenkampweg naar de Foekenlaan, waai' de motorvoertuigen worden geparkeerd. Wielrijders en voetgangers kunnen zich over de Bosstraat naar het S.E.C.-terrein begeven. Genodigden, waarvan de motorvoertui gen zijn gekenmerkt met een oranje pa pier, waarop in het zwart een P is ge drukt, mogen met hun voertuig over de Bosstraat rijden en kunnen nabij het S.E.C.-terrein parkeren. Na afloop der wedstrijden worden de wielrijders afgevoerd over de Den Bliek laan en Eigendomweg of over de Foeken laan, doch niet over de Bosstraat.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1