Meemaker De situatie in het Oosten. Soest Spreukendorp. Brandpunten der Internationale Politiek. Ontmoeting, met ÏÏlabianne. Jubileum-prijzen MAGAZIJN „DE STER" SOEST. Ruton Stofzuigers W. A. Butzelaar JJ Moderne HAARVERZOPGING SOESTERBERG. Solex, de meest betrouwbare. De Witte Pompen IN DE HOEK. Rafeigli - Locomotief fUGERS RIJWIELEN VRIJDAG 1 MEI 1953. 31e JAARGANG no. 33. SOESTER(f)OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Hoewel de ontspanning tussen Oost en West ons, hoe kan het ook anders, het meeste belang inboezemt voor zover die haar terugslag doet voelen in onze stre ken, toch zal, bij de onderhandelingen het Oosten het meest voor het voetlicht komen. Want daar - in Korea en Indo-China - vallen de doden en de economische en defensieve kracht van het Westen wordt daar systematisch afgetapt. Wie zijn in het Oosten de belanghebbenden, straks al of niet aan de conferentietafel verte genwoordigd Daar is dan allereerst Syngman Rhee van Zuid-Korea. De scheiding tussen Noord en Zuid-Korea is destijds vrij willekeu rig geweest en we kunnen ons indenken, dat de Koreanen, zoals te onzent de Duit sers, terugverlangen naar een hereniging van hun land, maar we kunnen ons ook indenken, dat de Noordelijke en Zuide lijke leiders in Korea de gedachte met zich omdragen, dat na die hereniging de toestand voor het gehele land zo wordt als ze vóór die hereniging in hun deel was. Syngman Rhee heeft zich reeds in die geest uitgelaten met een schimpscheut in de richting van Amerika. Maar noch in Westerse ogen, noch in de ogen van veel van zijn landgenoten wordt het bestuui van Rhee nu bepaald bewonderd en we hebben het idee, dat er in die kringen nu al wordt gemokt, soms luidop zelfs, en in stilte geïntrigeerd. Zijn toekomst, bij een eventuele regeling van het conflict, kon wel eens achter hem komen te liggen, evenals de toekomst van de op Formosa residerende Tsjang- Kai-Tsjek. In de huidige situatie kunnen we hen beiden niet anders zien dan strui kelblokken op de weg naar vrede. Anders is de situatie in China. Van het moment af dat de Chinezen betrokken waren bij het Koreaanse conflict zijn er stemmen geweest, die meenden, dat het een akkevietje was waar ze eigen lijk wel graag af wilden. En dat is ook wel te begrijpen. China is een hoofdza kelijk agrarisch land, hier en daar lij dende aan overbevolking en nu en dan aan hongersnood. De remedie van alle kwalen van deze tijd, de industralisatie, tracht ook China toe te passen, maar geld apart te leggen om fabrieken te bouwen gaat moeilijk als dat geld elders nodig is om een oorlog te voeren. Nu is het natuurlijk niet zo, dat ChLia aan dat stukje Korea zal dood bloeden, maar aan elke revolutie moet een keer een eind komen op straffe van dood te lopen. Na de afbraak moet de opbouw komen en wel hoe krachtiger hoe beter. Het militaire element moet plaats maken voor het burgerlijke. In China is dat altijd een moeilijke taak geweest en mogen we sommige berich ten geloven, dan laboreert ook de com munistische revolutie aan deze kwaal. Terwijl in het Noorden de generaals meer op het tweede plan komen, schijnen ze in het Zuiden nog vrij zelfstandig met hun legerscharen te opereren. Dat is iets wat op de duur niet mag blijven, maar hoe de zaken binnen het huis in het rechte spoor te krijgen als er vlak voor de deur herrie is Met het conflict in Korea hangt samen de opstand in Indo-China, samenhangend omdat die opstand een communistische is. Juist dezer dagen hebben we kunnen le zen, dat die opstand ook begonnen is in een van de staten van dat schiereiland, die er tot nu toe vrij van gebleven was. Toeval? We geloven het niet. De zaak lig zo, dat op hoe meer punten er een oorlogsbrandje geblust kan worden - en dat blussen gaat nu eenmaal niet zonder de daadwerkelijke medewerking van de communisten - hoe sterker hun onderhan delingspositie wordt. „U wilt graag, dat wij de activiteiten van onze geestverwanten daar en daar wat intoomden Nu goed, maar dan zou den wij graag willen dat iomujE ERKENDE PHILIPS RADIO SERVICE V.WE EDESTR 36A SOESTDUK TELEF.2792 In ons mooie plaatsje Soest Is thans een Comité geboren Met de naam „Soest Spreukendorp", U zult er wel meer van horen t ,'t Comité dat wil in Soest Eens iets groots organiseren, Veertien onder-comité's Zullen 't daarbij assisteren. 't Doel dat 't Comité beoogt En zich tot haar taak wil stellen, Wil ik onderstaand sumier Dus even heel in 't kort vertellen. Soest is doods, vindt iedereen, 'k Wil dit gaarne onderschrijven, 't Oordeel van het Comité Zo mag dit niet langer blijven In het zomer-hoog-seizoen Wil men thans iets gaan offreren, Waar doorheen geweven dan Spreuken zullen domineren. Inkomst Spreukenkoningin, Braderie, diverse feesten, Vuurwerk, sterrit, spreukencorso, Uitgedacht door „grote" geesten. Heel wat heeft men op 't program Om onze plaats er „uit te halen" En ik hoop dat 't mooie plan Dit keer nu eens niet zal falen. SUB ROSA Nu moet men de communisten niet te kwaad aankijken om een dergelijke po litiek. De Amerikanen verkeren in Birma in eenzelfde positie. Officieel hebben ze er wel niets mee te maken, maar op de noordgrens van Bir ma huizen 12.000 man Chinese nationa listische troepen, die daar indertijd door de communisten over de grens gejaagd zijn. Geïnterneerd door de Birmaanse regering zijn ze niet. De streek is moeilijk te bereiken en clandestien werden de uit gewekenen door Formosa van Amerikaan se wapens voorzien, zodat de Birmaanse regering het tot nu toe beter achtte maar wat tegen de V.S. en in de V.N. over deze kwestie te sputteren dan in te grij pen. Maar goed, die 12.000 man, onder generaal Li Mi, zijn weer een troef in handen van Amerika. Besluiten we onze verkenning met Ma- lakka, waar de communistische actie deer lijk afbreuk doet aan de voor Engeland zo belangrijke rubberexport en herinne ren we er aan, dat de landen van Z.O. Azië nogal wat handel drijven met China, dan hebben we een overzicht van de achtergrond der dingen, die, hopelijk bin nen niet al te lange tijd, ter tafel zullen komen wanneer men 's werelds onrust tracht te regelen. Nieuwe Mei-leus. - Waar blijven de belangrijke problemen - De veranderde koers. - Crisis in Duitsland. Het is in Rusland practisch elk jaar de gewoonte geweest om ter gelegenheid van de 1 Mei-viering een aantal leuzen bekend te maken, in welk teken deze viering van de dag van de arbeid zal staan. Ook dit jaar is deze traditie voort gezet. Opmerkelijk is, dat deze viering geheel zal worden gewijd aan de vrede. De vredesleuzen zijn anders van toon dan die van 1952. Ditmaal geen „weg met de Amerikaanse inperialisten" en meer van dat schoons, maar „Lang leve de vrede onder de volkeren". Voorwaar een mooie leuze, die waard is in werkelijk heid te worden omgezet. Hoezeer Rusland in de afgelopen weken ook zijn best heeft gedaan, om de Wes terse wereld te tonen, dat het die vrede werkelijk wenst, de grote drie zijn het er roerend over eens, dat, ondanks het lokkend roepen, het Russische gevaar niet kleiner is geworden. Forster Dulles sprak al over kruimeltjes, door de Russen, gestrooid. Hij had liever, dat Rusland begon met werkelijke pro blemen aan te snijden, in plaats van de kleinere moeilijkheden op het tapijt te brengen. In elk geval wil Rusland nu wel een „zakelijk gesprek". Voorts maakte Dulles bekend, dat het Westen op zijn hoede moet blijven en dat de V.S. geen koehandel zou gaan bedrijven met Moskou ten koste van Duitsland, Oostenrijk of Korea. Weliswaar zijn deze week de wapenstil standsbesprekingen in Pan Moen Jon weer begonnen, maar direct al bleek, dat de communistische voorstellen voor de Verenigde Naties onaanvaardbaar waren. Maar het is al een grote vooruitgang, dat die besprekingen zijn begonnen. In de zes maanden, dat deze besprekingen zijn stopgezet, gebeurde er in het geheel niets. De Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken sprak behalve over de kruimel tjes nog over andere problemen. Voor de eerste maal heeft de nieuwe re gering in Amerika rechtstreeks deelge nomen aan de besprekingen van de NATO. Drie belangrijke punten stonden op het programma. De off-shore contracten moesten worden getekend en verdeeld, dan was er natuurlijk te praten over de veranderde koers van Rusland en ten slotte de zo langzamerhand berucht ge worden geschiedenis tussen Duitsland en Frankrijk. De contracten zijn getekend, de veranderde koers is besproken, waar uit het reeds bovengenoemde resumeerde en in het geschil tussen Frankrijk en Duitsland is geen verandering gekomen.- Frankrijk heeft bij monde van Bidault nog eens zijn hart gelucht, hetgeen Dul les aanleiding gaf tot de ironische op merking „Er zijn nog steeds Fransen, die Duitsland willen verdedigen, waarbij de Duitsers staan toe te kijken, en dat vinden wij niet de juiste manier". In Duitsland zelf heeft de Bondsraad (de vertegenwoordigers van de z.g. Lander) Adenauer lelijk in de steek gelaten. Hoe wel de Bondsdag (onze Tweede Kamer) de verdragen van Bonn en de E.D.G. reeds heeft geratificeerd, wenste de Bondsraad de behandeling van deze ont werpen uit te stellen, tot het Constitutio nele Hof een beslissing had genomen, of deze verdragen grondwettelijk juist wa ren. Aangezien een dergelijk verzoek tot het Hof alleen kan worden gedaan door president Heuss, door de Bondsregering of door Bondsdag en Bondsraad tezamen, zou de ratificatie op een dood spoor ko men, indien Adenauer het wetsontwerp niet ter tekening aan president Heuss voorlegde. Een dergelijk voorbijlopen van de verte genwoordigingen van de Lander zou een zure appel zijn voor de Bondsraad. Op de ontwikkeling van de politieke si tuatie in Duitsland kunnen wij zeker niet vooruit lopen, maar dat in Duitsland een crisis niet is uitgesloten mogen wij vei lig aannemen. Frankrijk zal hiertegen geen bezwaar hebben. Ook dat land staat nog steeds voor de ratificatie. Weliswaar zijn de aanvullende protocollen door alle deel nemende landen aangenomen, maar het is nog zeer de vraag of de verdragen zonder kleerscheuren door de Nationale vergadering komen. Te recht of ten onrechte kan Frankrijk nu wijzen op de moeilijkheden, die Duits land heeft met de ratificatie en opmerken, dat het heus niet het enige land is, dat remmend werkt op de ratificatie. Dat Duitsland al een eind is gevorderd en Frankrijk nog moet beginnen, och, dat vergeten ze voor het gemak maar even. Officiële Mededelingen. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. De ouders, die hun kinderen- met ingang van 1 September a.s. onderwijs wensen te doen geven aan een der hieronder aan gegeven openbare scholen te Soest, wordt verzocht hiervan opgave te doen aan het desbetreffend hoofd der school. Gelegenheid tot het doen van aangifte i wordt gegeven a. voor de slLooI voor g.l.o. in de Ker-jf kebuurt (h/g* -A. Js van Icpcrer.) \if>- - het schoolgjbouw op Maandag 4 Me,j a.s., van tot 17 uur en Woensdag 6 Mei a.s., 19 tot 20 uur. De leerlingen uit Soest-Zuid dienen dit jaar nog voor deze school (Kerke- buurt) te worden aangegeven. b. voor de school voor g.l.o. aan de Beetz- laan (hoofd A. den Boer) in het school gebouw op Woensdag 6 Mei a.s., van 19 tot 20 uur en Vrijdag 8 Mei a.s., van 19 tot 20 uur. c. voor de school voor g.l.o. aan de Ver lengde Schoolweg te Soesterberg (hoofd J. L. Boer) op Woensdag 6 Mei a.s., van 19 tot 21 uur. d. voor de uloschool (hoofd J. van der Wal) in het schoolgebouw aan de Mid delwijkstraat, op Woensdag 6 Mei a.s., van 19 tot 20 uur en in de school aan de Beetzlaan op Donderdag 7 Mei a.s, van 19 tot 20 uur. Voor de uloschool is ook schriftelijk aangifte mogelijk. De ouders wordt verzocht bij de inschrij ving het trouwboekje ter inzage te ver strekken. Om tot de gewone lagere scholen (a, b en c) te worden toegelaten, moeten de kinderen vóór 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren bereiken of hebben bereik'. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 23 April 1953 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Jacoba Bodewes-Wanzing, van beroep caféhoudster, wonende te Soest, om een verlof A, in de rechter- en linker voorlocaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 2 en gelegen aan de Middelwijkstraat aldaar. Burgemeester en Wethouders van Soest ..Weet je 't al? Ik ga naar Brussel", riep ze me uit de verte toe. Dat is nu echt iets voor Marianne. Ze heeft een belangrijke baan bij een grote export firma en vlaste allang op overplaatsing naar 't buitenland! ..Ga je mee naar Witteveen vroeg ze". ,.ik wilde nog een leuk blousje kopen voor ik volgende week wegga Het moet speels en fijntjes zijn Natuurlijk slaagden we bij Witteveen. Marianne zag er enig uit in haar nieu we, witte blousje met sierlijk gebor duurde Stuart-kraagEn is f 12.75 geen charmante prijs? U ziet: het loont beslist de moeite om ook eens te gaan kijken bij WITTEVEEN te AMERSFOORT in de LANGESTRAAT No. 52. CHEMISCH REINIGEN Perfect afgewerkt Snel terug I Van Weedestraat 5a-5b - Soestdijk - Telefoon 2504 brengen ter openbare kennis, dat op 23 April 1953 bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Gerrit van Homsveld, van beroep winkelier, wonende te Soest, om een verlof B, in het winkelgedeelte van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 35c en gelegen aan de Nieuwstraat al daar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmakingen kan ieder tegen het verlenen van deze vergunningen schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Soest, 29 April 1953. BLIKSEM SLOEG IN. Dinsdagmiddag sloeg, tijdens het korte onweer boven onze gemeente, de bliksem in de tuin van perceel Van Lenneplaan 5b alhier. Het betrof hier een geval van „bol- bliksem", waarbij een grote vuurbal naar omlaag kwam en in de grond verdween. In de tuin werd geen schade aangericht, doch in het perceel 5c, bewoond door wethouder K. de Haan, kwam het pla fond van de badkamer naar beneden, terwijl andere plafonds ernstig werden beschadigd. De familie De Haan was niet thuis, zodat persoonlijke ongelukken niet voorkwamen. In de naastliggende percelen werden radio-lampen vernield. JAARVERGADERING BOERENLEENBANK. Dinsdagavond hield de Boerenleenbank, in hotel „De Gouden Ploeg", de jaarver gadering onder voorzitterschap van de heer J. Koelman. Deze gaf in zijn welkomstwoord een uit voerig overzicht van. het coöperatief bank wezen in het algemeen en van de Soes- ter Boerenleenbank in het bijzonder. In het jaar 1952 heeft zich een versterking van de gulden gedemonstreerd, welke van gunstige invloed was voor het Spaarbank wezen. De samenwerking tussen de Raad van Toezicht en Bestuur werd uitstekend genoemd. Urgente zaken werden onder ling geregeld en beslist, teneinde de cliën ten zo goed en zo snel mogelijk terwille te zijn. Op 1 Januari 1952 bedroeg het aantal le den 489 en op 31 December 1952 was dit aantal gestegen tot 501. In de ontvangsten en uitgaven vertoon de de rekening 'n bedrag v. 8.427.098,41, hetgeen neerkomt op een omzet van ruim 16 millioen gulden. Aan spaargelden wer- den ontvangen f l.S37iJ08,40 en terugbe taald 1.310.986,82, de ontvangsten 166.733,36 hoger %va«ï'-Hot saldo te- goed op de spaarbanjrooekjes steeg tot f 2.654.778,50. De liqïfditeits-positie van de bank is, in vergetéjtfing met het jaar daarvoor, veel ruimer geworden, dankzij de toename der spaargelden en de stij ging der depositio's. De netto winst over 1952 bedroeg een bedrag van 5.133,46, welke bij het re servefonds werd gevoegd. Dit fonds steeg tot 183.338,34. Het streven van het be stuur zal er steeds op gericht zijn de reserve te versterken. De rekening verkreeg de goedkeuring van de vergadering. De heren F. G. Hofslot en H. Butzelaar werden respectievelijk als bestuurslid en als lid van de Raad van Toezicht her benoemd. In het huishoudelijk reglement werden enige wijzigingen aangebracht. |l 11 TSK7Ö6 KERKSTR.3 ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tusssen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië en Nederl. Nieuw Guinea m.s. „Bantam" (6 Mei). Nederl. Antillen: m.s. „Hecuba" (6 Mei). Suriname m.s. „Bonaire" (13 Mei). Unie van Zuid- Afrika en Z.W.-Afrikam.s. „Oranje- fontein" (5 Mei). Canada s.s. „Veen- dam" (2 Mei) en s.s. „Waterman" (6 Mei). Zuid-Amerika m.s. „Highland Briga de" (4 Mei). Australië m.s. „Otranto" (5 Mei). Nieuw-Zeeland via Engeland (2 Mei). ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. HUMANISTISCH VERBOND. Maandagavond had in het Oranje-Hotel een bijeenkomst plaats van de afd. Soest van het Humanistisch Verbond, waarin als spreker optrad Prof. Dr. G. Stuive ling uit Hilversum. Na het openingswoord door de heer D. Oostelaar, wees spr. er op, dat, aan de hand van de prachtige prae-historische vondsten, bewezen is, dat overal ter we reld cultuur aanwezig was voordat ons blanke ras, dat nu superieur denkt te zijn, in West-Europa zich ontwikkelde. Deze bloeiende culturen van 1000 tot 5000 jaren geleden, waarvan men zeer veel heeft teruggevonden, bewijzen het scheppingsvermogen van de mens, doch ook hoe binnen het menselijke allerlei veranderingen wezenlijk zijn. West-Europa heeft een Germaans verle den, nog merkbaar aan de vele sprookjes en aan de namen van de dagen, doch het heeft ook een Katholiek Middeleeuws verleden. Een enorm stuk van onze cultuur ademt de geest van deze middeleeuwen en ker kelijke opvattingen en Mariaverering uit de middeleeuwen. Evenmin bestaat Nederland niet zonder de Protestantse 17e eeuw, die een Rem- brandt, een Hooft, een Brero en de Sta tenbijbel voortbracht. Deze stukken uit het verleden omgeven ons en leren onze eigen betrekkelijkheid. Men is verkeerd door arrogant te zeggen: dat verleden ligt achter ons. Wij zijn anders doch daarom nog niet beter dan toen. Spr. wees op de dubbele houding, die wij aannemen tegen vreemde dingen. Als wij naar een vreemd land gaan heb ben we eerbied en respect voor vreemde gewoonten, die ter plaatse gewoon zijn, doch als het vreemde naar ons toekomt, staan we afwerend daartegenover en ir riteert het ons. In eigen kring is het criterium „zo hoort het en niet anders" en op godsdienstig gebied beweert de een voor de andere de volstrekte waarheid te hebben. Er bestaat een grote verscheidenheid in manier van leven, doch Nederland heeft altijd voorgestaan een traditie van ver draagzaamheid en erkenning van anders denkenden. De aanvallen besprekend, welke van R.K. zijde in de laatste maanden op het Hu manisme plaats vonden, zei spr., dat er een groot verschil bestaat in de opvat tingen van wat wel en niet geoorloofd is bij de R.K. in de verschillende landen en dat dit afhing of men een meerder heid of een minderheid vormde. Het ondogmatische critische Humanisme bestaat ook in andere landen, daar over de hele wereld de ondogmatische gees ten in getal groeien en overal meer men sen zijn, die de gelijke menselijke posi tie van ieder mens erkennen. Alle mensen willen zich handhaven, heb ben een geest en worden op dezelfde wij ze geboren, terwijl de wetmatigheid van denken overal dezelfde is. Spr. besprak hiervan de vormen van Hu manisme in andere landen, die een va riant van een gemeenschappelijke groot heid zijn, doch niet indenthiek zijn aan elkaar. KAPPER STEENBOFFSTR. 33 - TEL. 2842 H Hf In onze moderne salons jg H! kunnen wij ,Uw haar rustig m H en meer individueel ff behandelen. MEDISCHE DIENST. Dokter Splinter, Amersfoortsestraat 3, Soesterberg, zal Zondag 3 Mei de artsen- dienst waarnemen. GALA-CONCERT MUZIEKKAPEL MET JOOP DE KNEGT. Het gala-concert, Maandagavond in de grote garnizoensontspanningszaal aan de Kampweg, gegeven door de muziekkapel van de Koninklijke Luchtmacht, kapel meester Luit. Van Diepenbeeck, was voor uitgaand Soesterberg een gebeurtenis. In zijn openingswoord wees de Burge meester, als voorzitter van het comité, op het doel van deze avond, waarvan de baten bestemd zijn voor het fonds „Gala uniformen voor de Luchtmachtkapel". Tot zijn spijt moest spreker mededelen, dat de muzikale rondgang, in verband met de weersomstandigheden, niet kon doorgaan. Dan opende de kapel het voortreffelijke concert met de pittige mars „Calling all workers" van Eric Coates, gevolgd door de ouverture „Sun valley mountains". Een groot deel van de muzieknummers van het uitgebreide programma was ge ïnspireerd op het militaire leven, wat een geheel eigen toon gaf aan dit con cert. Maar bij afwisseling werden ook negro spirituals en een nummer waarin de ont wikkeling van jazz verklankt werd, als mede Russische en Spaanse muziek ten gehore gebracht. Aan 't slot bracht het enthousiaste pu bliek de kapel een ovatie, zodat „The starts and stripes" nog als toegifte volgde. Na de pauze zong Joop de Knegt met overweldigend succes enige van zijn be kende liederen, die werden ingezet met het onsterfelijk geworden „High noon". Het concert werd besloten met het Wil helmus. In zijn slotwoord bracht de Burgemees ter dank voor het gebodene. Er was meer gegeven dan men verwachten mocht. Moge dat ook het geval zijn met de col lecte, zo besloot spreker op geestige wij ze zijn toespraak. DE NIEUWE SOLEX ƒ333.—. LUXE SOLEX ƒ392.50. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Heeft U de nieuwe Phoenix Sport-rijwielen al gezien bij STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 AFSCHEID COMMANDANT DER GENIESCHOOL. Ter gelegenheid van het afscheid van de commandant der Genieschool, de kolonel der Genie, J. C. G. Nottrot, aan wie per 1 Mei a.s. eervol ontslag is verleend, werd Dinsdagmorgen in de Dumoulin-k*- zeme te Soesterberg een parade en défilé gehouden. Hieraan werd deelgenomen door de Kon. Militaire Kapel met drumband, een vaan- delwacht met het vaandel van het 1ste De Republiek Zuid-Molukken, die wij be ter kennen onder de naam Ambon, vier de dezer dagen haar 3-jarig bestaan. In zoverre althans te spreken is van een „bestaan". De lijdensweg van de „federalistische deelstaat der Repoebliek Indonesia" en waarom men zich verraden en verkocht voelt nog eens op te halen, lijkt mij niet nodig, want dat is een ieder met een greintje interesse wel bekend. Het is mis schien ook wel beter jezelf niet iedere keer weer in het openbaar voor schut te zetten. Juist even voor de „viering" van dat „jaarfeest" hoorde ik van een congres, dat te Utrecht is gehouden, met het doel maatregelen te beramen, hoe de Papoea op Nieuw Guinea te behoeden voor de voor hem vreemde invloeden der „Wes terse beschaving", die hij direct op zijn dak krijgt geschoven. Vraagt U mij niet waar zo'n congres van daan komt of welk zorgzame mens het initiatief nam, want dat weet ik niet. Het congres is trouwens het ergste niet. Eerger is, dat eerstdaags een commis sie, bestaande uit Eerste en Tweede Ka merleden, naar Nieuw Guinea vertrekt, met de bedoeling de zaken daar persoon lijk in ogenschouw te nemen. Arme Papoea's. Ik zou het ze wel toe willen schreeuwen „Smeer 'm, verdwijn, breng je eiland tot zinken of wat ook, maar wacht de Heren niet af". Wanneer zij, of wie er na hun komen, min of meer onder je kroeskoppen heb ben weten te praten wat er allemaal aan de hand is en gaat gebeuren, zal er een of andere zeer progessief etische Heer komen, die jullie zal vertellen, dat het ook nog heel anders kan. Het feit, dat onder de Kamercommissie zich de heer De Kadt bevindt, geeft mij te denken, want deze heer De Kadt was een der grote voorstanders (om niet te zeggen de geestelijke vader) in de kwestie met Indonesië, van de stelling Hoe eerder souverein en hoe losser de banden, des te beter zou het wonder middel werken waarmee ons Rijk uiteen werd geleekt. Daarom Papoea's, weest op Uw hoede. Zie naar wat er in Indonesië geschiedde. Kijk naar onze Ambonese vrienden en ontdek wat het lot is van een volk, dat geloofde in een ontwikkeling waarvan te voren vast stond, dat het niet tot stand zou komen en die vertrouwden op een goodwill, die niet bestond. H. OEKMAN. KERKSTRAAT 3 -S0EST-TEL2030 Zuiver en ontsmet uw huid met d«> )ielder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN reg. Genietroepen en twee compagnieën gevormd door het personeel van de Genie school. Als parade-commandant fungeerde de majoor der Genie, L. C. Dijkstra. Namens de Inspecteur-Generaal der Ko ninklijke Landmacht was Kapitein T. Zandleven aanwezig. Voorts waren aanwezig de gedetacheerde Captain Bian van de Royal engineers, deputaties der genietroepen en comman danten van verschillende onderdelen. Na de inspectie hield kolonel Nottrot een afscheidstoespraak, waarbij hij enige her inneringen ophaalde uit zijn lange dienst tijd, voorts zijn dank betuigend voor de ondervonden steun en medewerking bij het moeilijke werk, dat de Genie steeds tot ieders tevredenheid verricht heeft. Hierna werd gedefileerd voor de schei dende commandant. Na afloop had in de officierscantine een druk bezochte receptie plaats, waar ds commandant der camouflage-school, de Majoor der Genie, de kunstschilder J. L. Schrikkel, een door hem geschilderd olie verfportret van de scheidende kolonel aanbood. AFSCHEID BIJ DE DIENST DER GENIE. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd nam Woensdag de heer M. D. Walker, in de feestelijk versierde zaal van de Dumou- lin-kazerne, afscheid van zijn chefs en het voltallig personeel van de Dienst der Genie. De eerste spreker, de kapitein der Genie F. C. G. Grevernie, prees de scheidende functionaris om zijn nauwgezette plichts betrachting en accuratesse en wenste hem toe, dat hij nog vele jaren van zijn wel verdiende rust zal mogen genieten. Daarna sprak de heer Wijnands waarde rende woorden tot de heer Walker, waar na de heer J. v. d. Top, voorzitter van de afd. der Centrale Bond van Overheids personeel, waarvan de heer Walker 25 jaar lang bestuurslid is geweest, ook op organisatorisch gebied de grote verdien ste van de heer Walker memoreerde. De heer Walker werd benoemd tot erelid dezer organisatie. De scheidende functionaris mocht enige fraaie cadeaux in ontvangst nemen, ter wijl zijn echtgenote met bloemen werd vereerd. Van Tientallen lijders aan Brandend Maagzuur bobben er Dozijnen Rennies op zak.... Altijd en overal ontmoet U lijders aan brandend maagzuur en U herkent ze aan de lof die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopval lend, want water of wat ook komt er riiet aan te pas. Ze helpen van de ene mi nuut op de andere. Ook U.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1