Soest Spreukendorp. SOEST. KATH.VOLKSPARTIJ Mr. W. H. J. DERKS, De Gemeentepolitiek. IN DE HOEK. Koopt in Soest Stichtsclie Sclioenenhuizen Officiële Mededelingen. Grote Openbare Vergadering onze Zomerschoenen tegen ongekende lage prijzen aan te bieden. Burgerlijke stand. DINSDAG 5 MEI 1953. 31e JAARGANG no. 34. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN VVEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 STEMMEN BIJ VOLMACHT. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat bij de verkiezing van de leden van de gemeenteraad een kiezer op ver zoek bij volmacht kan stemmen, indien hij 1. blijkens een geneeskundige verklaring tengevolge van zijn lichamelijke toestand vermoedelijk niet in staat zal zijn in per soon aan de stemming deel te nemen; 2 blijkens een door hem ingediende ver klaring op de dag der stemming vermoe delijk zal vertoeven buiten de gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaatstelling is opgenomen. Deze bevoegdheid geldt niet voor kiezers, aan wie is toegestaan in een andere ge meente aan de stemming deel te nemen. De kiezer, die bij volmacht wenst te stemmen, moet daartoe uiterlijk 13 Mei a.s. een verzoekschrift indienen bij bur gemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezersregister hij op de dag der candidaatstelling is opgenomen. Bij het verzoekschrift wordt ingediend een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Hij, die zich bereid heeft verklaard als gemachtigde op te treden, moet zijn op genomen in het kiezersregister, waarin de naam van de verzoeker voorkomt en bevoegd zijn tot deelneming aan dezelfde verkiezing. Voor het verzoekschrift om bij volmacht te stemmen en de mededeling tot aanwij zing van een andere gemachtigde dient gebruik te worden gemaakt van formu lieren, welke ter gemeente-secretarie kosteloos verkrijgbaar zijn. SCHOUW. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 20 Mei a.s. zal worden ge voerd de schouw over de in de gemeen te gelegen wegen, voetpaden, waterleidin gen, bruggen, heulen, heggen enz. Belanghebbenden worden daarom herin nerd aan de artikelen van het Reglement Foto Astra, Soesterbergsestraat 106, Soest. Het wordt tijd, dat we ons gaan bezin nen op het' tijdvak dat komen gaat, het tijdvak waarin Soest geen Soest meer is, doch Spreukendorp. Het is een zeer ori gineel idee, dat dan wordt uitgewerkt en waaraan de aanwezigheid van het spreukenhuisje aan het Kerkpad niet vreemd is. Niet alleen in Soest, doch ver buiten onze gemeente is men van onze plannen op de hoogte en verwacht wordt, dat vele vreemdelingen in die tijd naar Soest zullen komen, om dit attractieve gebeu ren in vacantietijd mede te maken. Drukker dan voor menige winkeletalage is het steeds bij en voor ons spreuken huisje en thans is de tijd gekomen, dat grote groepen personen zich naar Soest begeven om het „wonderhuisje" te zien. Zondag troffen wij er een groep van 35 jongeren uit Amsterdam, die vol aan dacht het oude, lage spreukenhuisje be wonderden en stuk voor stuk de spreu ken op de asbakjes lazen. Ook het bedrijf, waarin deze aardige din gen worden gemaakt, de Pottenbakkerij ,,De Vlieguut", werd bezichtigd en al len kregen deskundige voorlichting om trent de fabricage-methode. Dit was een der eerste bezoeken in dit jaar aan dit bedrijf, dat ongetwijfeld door velen zal worden gevolgd. de contactpersonen voor hun vele werk. De penningmeester, Herman Heupers, las zijn verslag voor, waaruit bleek, dat er nog een klein batig saldo was. Op 2e Pinksterdag is „De Kiewit" uitge- nodigd door de „Amsterdamse Jeugd-Die- op het enderhoud--en—gebruikder- We- -reirvTienden"; die verleden jaar te Soest gen in de provincie Utrecht, waarbij de aandacht erop wordt gevestigd, dat steeds blijkt, dat ten tijde van de schouwvoe- ring geconstateerd moet worden, dat niet altijd aan de schouwplicht wordt vol daan. In een dergelijk geval zal worden opgetreden door het opmaken van een proces-verbaal. Aan deze maatregel zal streng de hand worden gehouden. VAN HET ZIEKENHUIS DE CEL IN. Vrouwe Justitia moge geblinddoekt zijn, blind is zij bepaald niet, ook niet ver geetachtig. Dat ondervond de man, die enige tijd geleden een rijwiel in onze ge meente ontvreemdde en zich daarop, in beschonken toestand, huiswaarts begaf. Op de Amsterdamsestraatweg te Baarn werd hij aangereden en zijn verwondin gen waren zodanig, dat hij opgenomen moest worden in het Baarnse ziekenhuis. Toen hij deze inrichting Woensdag ver liet, stond de Soester politie hem op te wachten en werd het politiebureau de verblijfplaats voor een nakuur. JEEP VLOOG UIT DE BOCHT. Nabij de splitsing Birkstraat-Soesterbecg- sestraat vloog een militaire jeep uit de bocht. Het voertuig raakte met de voor bumper een boom en draaide vervolgens tussen de bomen een slag om. De 2e luite nant H. Th. A., die naast de bestuurder zat, werd uit de jeep geslingerd en liep een diepe wonde onder het rechter oog op. Dr. Schutte verleende de eerste hulp, waarna A. naar het militair hospitaal te Amersfoort werd overgebracht. „DE VARIANT". De onderlinge competitie van de dam club „De Variant" had de navolgende re sultaten J. v. Gemert—R. Damen 11 G. ColletE. Veerman 2—0. I. v. Oos- teromC. v. Es 02. G. Liefhebber— -H. Nap 11. J. KentinJ. Abbel 02. H. v DuinenE. v. Schaffelaar 20. J. Wal straG. Roest 02. JAARVERGADERING „DE KIEVIT". Voor de eerste jaarlijkse ledenvergade ring van de Jeugdafdeling der Dieren bescherming „De Kiewit", welke Zater dag in het Oranje-Hotel werd gehouden, bleek een grote belangstelling te bestaan. Bijna de helft der pl.m. 65 leden was opgekomen. Het werd een zeer geanimeerde vergade ring, welke gehouden werd onder de voor treffelijke leiding van de jeugdige voor zitster, Marjan Schelvis. Doordat de se cretaresse verhinderd was, werden haar verslagen door de heer Wijsmuller voor gelezen en hieruit bleek, dat het tiental excursies, in het eerste jaar gehouden, steeds meer belangstelling trokken. Het aantal leden was vrijwel verdubbeld, ter wijl het orgaan „De Kiewit" door de le den niet meer gemist zou willen worden. Hulde werd gebracht aan het bestuur en op bezoek waren. Er wordt o.m. een boot tocht gemaakt naar Schiphol en er zal al daar een rondleiding plaats vinden. De beide maaltijden worden genoten bij de ouders der gastheren. Voor deze tocht bleek grote belangstelling te zijn. Meerdere goede plannen werden door de leden naar voren gebracht betreffende nieuwe excursies, alsmede een verzoek tot uitbreiding van het bestuur met 2 leden. Wouter Polet en Hans Swart werden als zodanig gekozen. De 4 contactpersonen werden herkozen. In aansluiting aan deze vergadering werd een korte wandeling gemaakt door het park achter villa „Colenzo", waarbij de gemeentelijke bloemkwekerijwerd be zichtigd onder leiding van de heer Kraayenhagen. HARDHANDIGE SPORT. Zaterdagavond waren enige jongelui, in een café alhier, bezig elkaa kunstgre pen van de Judo-sport (Japans worstelen) te leren. De 19-jarige P. Schimmel al hier brak hierbij zijn rechter bovenarm. S., die militair is, werd door een mi litaire ziekenauto naar een militair hos pitaal te Amersfoort overgebracht. ONVEILIGHEID TE SOEST-ZUID. Dr. T. alhier deed bij de politie aan gifte, dat hij een onbekend persoon had betrapt, die het portier van zijn auto trachtte te openen. Bij de komst van de arts nam de man de vlucht. Enige tijd geleden werden uit de auto van deze arts enige kledingstukken ontvreemd. GEVONDEN VOORWERPEN. Kinderzitje, voile hoofdbedekking, witte gummi boord, doublé halsketting, ket ting van witte kralen, blauw poppen- schoentje, 3 kinderjasjes, 2 kwartjes, 2 dubbeltjes en twee stuivers, auto-con tact-sleuteltje, paar glacé handschoenen, rood-wit-blauw vlaggetje, houten auto ped, capuchon, insigne, kralen ketting, konijn, horloge in kast, bruine lederen portemonnaie met inhoud, kinderfietsje, rijwielslot-sleuteltje en doublé armband. Inlichtingen omtrent bovengenoemde ge vonden voorwerpen zijn te verkrijgen op het politiebureau, iedere Woensdag en Zaterdag, van 14 tot 16 uur. BRANDJE ZONDER VERGUNNING. Een inwoner, die tuinafval verbrandde zonder vergunning, kreeg een bekeuring. MOTORRIJDER CONTRA AUTO. Toen de heer H. alhier met zijn auto de inrit van zijn woning op de Vrede hofstraat wilde inrijder, haalde hij naar links uit om de bocht groot genoeg te kunnen nemen, dit in het verband met de in die straat in uitvoering zijnde rio leringswerken. Een achter hem rijdende motorrijder bemerkte niet waarom deze richting-verandering plaats vond en bot ste tegen de auto. De motorrijder liep geen letsel op, doch beide voertuigen werden beschadigd. 1 MEI-VIERING. Vrijdagavond werd, ter gelegenheid van 1 Mei, in de zaal van „Eemland"i een feestelijke vergadering gehouden door de Partij van de Arbeid, de Vara en het N.V.V. De voorzitter der afd. Soest van de P. v. d. A., de heer Bakker, sprak in zijn welkomstwoord in het bijzonder een groepje evacué's uit Zeeland toe en me moreerde de verheugende samenwerking tussen Partij, Vakbeweging en Omroep. Als „ingekomen stuk" deed spr. mede deling van het verzoek van de afd. Soest der Commnunistische Partij om samen werking bij de a.s. Gemeenteraadsver kiezingen, welk verzoek met een hoon gelach werd ontvangen. De betekenis van 1 Mei schetsend, zei spr., dat, hoewel niet meer de gedachte „1 Mei feest en in September een socia listische maatschappij" aanwezig is, het rode hart in de gehele wereld vandaag klopt. Leve de internationale. Na samenzang, onder leiding van Mej. N. van Zoest, declameerde mej. A. Polet verzen van Garm Stuiveling en Margo Vos op zeer verdienstelijke wijze. Onder voorzitterschap van de heer Polet vormden Mevr. Polet-Muschler en de he ren K. de Haan, S. Besselsen, H. Bakker en N. Schelvis een forum, dat vragen, welke door de aanwezigen gesteld wer den, beantwoordde. Deze vragen hadden betrekking op de oprichting van een Vrouwenafdeling der Partij en van een afdeling van de A.J.C., de afschaffing van de weeldebelasting en de oprichting van een Volks-Credietbank te Soest. De heer A. v. Nierop sprak hierna een 1 Mei-rede uit. Spr. memoreerde hoe het 1 Mei feest, ongeveer 50 jaar geleden, door de partijgenoten in ere is hersteld en aan dit feest een nieuwe en diepere betekenis werd gegeven. Het is een feest, waarin herdacht wordt de overwinning van het licht op de duisternis, van de op heffing van het proletariaat uit de don kerte van een eeuwenlange winter naar het licht. Toen was men geestdriftig voor en bezeten van 't socialisme, doch nu vraagt men „wat doet de beweging voor ons". Spr. voerde zijn gehoor 50 jaren terug, toen het vieren van 1 Mei dikwijls brood roof betekende. Toen moest de viering Afdeling Soest. op VRIJDAG 8 MEI a.s., 's avonds 8 uur, in het St. Josephgebouw, Steenhoffstraat. SPREKER Lid van de Gemeenteraad van Utrecht ONDERWERP TOEGANG VRIJ. HET BESTUUR. Bij het bestuur zijn formulieren verkrijg baar om te verzoeken bij volmacht te stemmen. nog bevochten worden. Sindsdien heeft de arbeidersbeweging veel bereikt, doch de eindstreep is nog lang niet bereikt en er moet nog veel gebeuren. Er is een lange weg afgelegd om de woor den socialisme en democratie die waar dering te geven, welke zij nu genieten, ook al werden en worden deze woorden misbruikt door Hilter en Rusland. Alleen socialisme in vrijheid is ware socialisme en indien het langs democratische weg is bereikt. Een woord als volks-democratie is een hoon in de oren van ieder demo craat. Spr. herinnerde er aan, dat de partij sinds verleden jaar de grootste partij van Nederland is en deze partij heft op 1 Mei geen vage leuzen aan, doch wijst op de beklemmende problemen van on- ze tijd. „Vrede voor de mensheid", „Een heid van Europa" en „Welvaart voor Ne derland" zijn vastgestelde doeleinden van de partij en spr. wees erop, dat deze za ken niet los van elkaar zijn te zien. Met een opwekking de partij sterker te maken dan ooit en dit op 27 Mei a.s. te demonstreren, besloot hij zijn enthou siaste rede. Hierna voerde de toneelvereniging „Voor waarts" een schets op, onder de titel „De rode tulpen", "waarna de heer P. Grift, voorzitter van de Soester Bestuurders- Bond, de bijeenkomst sloot. UIT GESTICHT ONTVLUCHT. Een 16-jarige jongeman, die in een in richting te Wapenveld was ondergebracht, ontvluchtte en trachtte liftend Amster dam te bereiken. Een autobestuurder le verde hem aan de Soester politie af, daar hij zijn lifter niet vertrouwde en aan nam dat hij ontvlucht was. Door perso neel van de inrichting werd hij weer afgehaald. OM HET SOESTER SCHAAKKAMPIOENSCHAP. De wedstrijden om het Soester Schaak kampioenschap hadden de volgende re sultaten J. TimmerMr. P. Schlecht 1-0. H. de GraafC. Samsom 01. J. v. Zijt- veldH. Schreuder 10. H. Overgoor— G. v. Munster 01. J. VisbeekE. van Goor den Oosterling 10. J. BlomH. v Noesel 01. H. MuilaartJ. Spijker afgebroken. J. SpijkerJ. v. Zijtveld 01. H. SteenbeekB. Klein 10. P. Sirag— E. Harman 10. J. v. d. WalTh. v Baren 10. R. WiersmaC. Amelunxen 10. G. AcroniusB. Beuken 01. WAAR BLEVEN DE KUIKENS? Een veehouder, wonende aan de Koning- innelaan, deed bij de politie aangifte, dat hij 40 kuikens miste ,uit een zijner hokken. Tot op heden is de dader spoor loos en zijn de kuikens niet terecht. „SHOT" TOURNOOI. Mocht vorige week het succes van de door de T.T.V. „Shot" georganiseerde 2e open tafeltennis kamp. van Soest groot genoemd worden, afgelopen weekend was het succes eens zo groot. In het korte tijdsbestek van 8 uren wer den, precies volgens tijdschema, een klei ne 100 wedstrijden gespeeld, waarin, evenals vorige week in de Res. 4e en 4e klas, nu in de 3e en 2e klas verrassingen genoteerd werden. Zo toonde Küchler (Stompert) zijn inzin king te boven te zijn. Deze speler wist zich te plaatsen in de finale H.E. 2e kl., door in de halve finale te winnen van Smits (U.T.T.C.). De andere finalist was J. Sertons (Vitasj door 'n overwinning op Simons (Shot). Sertons werd tevens in deze klas kam pioen van Soest 1953 door in de finale te winnen van Küchler (21-14, 22-20). Dat de 3e klas een gehele Shot-aangele genheid werd, had niemand durven voor spellen. De reeds vooruit aangewezen finalist B. v. Ede, kampioen van Amersfoort 1953, werd kansloos verslagen door v. Oosten (H'sum). Deze moest op zijn beurt zijn meerdere erkennen in J. v. Asch (Shot). Naas deze speler plaatsten zich eveneens in de kwart-finale A. v. Haarlem (Shot), Heesink (Velox) en Daselaar (Shot). Daselaar plaatste zich in de finale even als A. v. Haarlem, die daarna in 2 ga mes de meerdere bleef van Daselaar (2116, 2114). Van Asch werd 3e door een makkelijke zege op Heesink. Uitslag1. A. v. Haarlem. 2. Das^laar. 3. Van Asch. 4. Heesink. Zaterdag a.s. worden tenslotte de wed strijden H.E. Ie klas gespeeld, terwijl 's avonds, te 8 uur, als besluit van dit tournooi, de kampioen van Nederland, Cor du Buy met de .international Will van Zoelen demostratie-wedstrijden zul len spelen, waarna de prijzen aan de di verse kampioenen zullen worden uitge- rijkt. Ondanks heftige pogingen om in de aan meldingen voor de B.B. (Bescherming Burgerbevolking) een beetje schot te krij gen, heb ik niet het idee, dat het tempo zodanig is als de B.B.-leiding graag zou zien. Hoe het er in onze eigen gemeente mee gesteld is weet ik niet met zekerheid, doch in zoverre ik er iets van merk, lijkt het ook niet denderend. Vorige week sprak ik iemand, die er nog al wat aan doet en zich gematigd ver ontwaardigd toonde over wat hij noemde de onbegrijpelijke weifelende houding, die de burgerij bij het toetreden aan de dag legt. Ik kan mij de verontwaardiging van deze man een beetje indenken. Wanneer je zelf van de noodzakelijkheid overtuigd bent, is het niet leuk te moeten horen „ik moet er nog eens een nachtje over slapen" of in de meeste gevallen zelfs een botte weigering te oogsten. Maar is het wel zo gek, dat de bevolking over het algemeen sceptisch staat tegen over de B.B. Is het wel zo onverklaar baar, dat vooral onder de oud-illegalen en de gerepatrieerden practisch niemand bereid wordt gevonden tot toetreding Er gebeurden na de bevrijding te veel vreemde dingen en de houding tegenover de Indische oorlogsslachtoffers is te wei nig cp het rechtsgevoel afgestemd, om te kunnen verwachten, dat de korzelig heid van een groot deel der Nederlan ders ten opzichte van zaken die de Staat aangaat en waarvoor nu hun medewer king wordt ingeroepen, ineens opzij kan worden gezet. Dit is natuurlijk niet juist en niet goed te praten als het gaat om aangelegen heden als de Bescherming Burgerbevol king, maar toch wel verklaarbaar. Ik wens de B.B. het beste, al hoop ik van harte, dat zij nooit in actie zal ko men. Eigenlijk hoop ik nóg meer, n.1. dat zij, bij gebrek aan perspectief, binnen kort op de flacon gaat, want wanneer het tegendeel het geval zou zijn en de stroom van aanmeldingen niet te verwer ken, zou dit er op wijzen, dat ons land in gevaar verkeert. Pas in uren van gevaar immers komt het Nederlandse volk in beweging en wordt het eensgezind als nergens elders. H. OEKMAN. Ter bevordering van de actie hebben wij besloten Soesterbergsestraat 30 Telefoon 2454 GEBOREN Hendrika Martha Mathilda, d. v. J. Piepenbroek, emaillespuiter en M. Voskuilen, Smitsweg 2a. Caecilia Ma ria, d. v. N. Kuijer, los arbeider en B. van 't Klooster, Beukenlaan 78. Hendri ka Geertruida Elisabeth, d. v. E. M. Knauer, rijks-rechercheur en P. van Hessem, Emmalaan 5. Marinus Gerhar- dus, z. v. A. van Wijhe, vertegenwoordi ger en L. de Weerd, Baarn. Bernardus, z. v. B. de Haard, optisch instrument maker en S. S. M. van der Pol, Schaep- manstraat 40. Heintje, d. v. H. ten Hoedt, machinebankwerker en H. Walet, Wiek- sloterweg O.Z. 27. Richardus Lambertus, z. v. A. W. van Logtenstein, aannemer en J. R. Hilhorst, P. v. d. Bremerweg 3. ONDERTROUWD Anthonius Happe, 24 jaar, filmoperateur, Zwaluwenweg 20 en Janny Hendrika van Geerestein, 23 jaar, kousenreparatrice, Vosseveldlaan 2. Hui- bert de Wit, 69 jaar, zonder beroep, Woer den en Luktje Fleurke, 58 jaar, zonder beroep, Soesterbergsestraat 118. Hendri- kus Wilhelmus van Beek, 30 jaar, rijwiel handelaar, Amersfoort en Everarda Joan- na WUlemse, 35 jaar, zonder beroep, Nie- weweg 42. Gerbrandus Hermanus van den Hengel, 31 jaar, landbouwer, Stoutenburg en Barbara Albertha Schothorst, 29 jaar, zonder beroep, Laanstraat 62a. GEHUWD Antonius Josephus van Ros senberg, 24 jaar, landbouwer, Amersfoort en Gerarda Hendrika Roest, 22 jaar, zon der beroep, Oude Grachtje 12. Adres na huwelijk ieder op eigen adres. Gerar- dus van den Deijssel, 36 jaar, metaal bewerker, Ferd. Huycklaan 9 en Maria Hillegonda Hoogeveen 26 jaar, zonder beroep, Ringweg 6. Adres na huwelijk Ferd. Huycklaan 9. OVERLEDENDirk Grootveld, 81 jaar, zonder beroep, echtgenoot van G. M. Verhoef, Sophialaan 3. Geertruida Corne- lia Kippers, 21 jaar, zonder beroep, on gehuwd, Soesterbergsestraat 125. Gerar- dus Tammer, 83 jaar, zonder beroep, echt genoot van A. Hage, Gen. Winkelman straat 69. Gerritje Endendijk, 82 jaar, zonder beroep, weduwe van W. de Kruijff, Kerkstraat 23. Arie Phaff, 56 jaar, boots man, Birkstraat 12.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1