V"""1 Het bewaren van de vrede Oud Soest. De nieuwe Philips P.V.O. Brandpunten der Internationale Politiek. Maar 'n SOLEX De Witte Pompen Wilt U Moeder extra verwennen Banketbakkerij KRUISWIJK Meningen van onze lezers. Gazelle - Locomotief SOEST. IN DE HOEK. Koopt in Soest onze Zomerschoenen tegen ongekende lage prijzen aan te bieden. Stichtsche Schoenenhuizen VRIJDAG 8 MEI 1953. Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 SQESTERlfboRANT per post 2.00 Verschiini ïed 31e JAARGANG no. 35. Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No Het leven is verre van eenvoudig. An ders zou het niet mogelijk zijn, dat 300 millioen Europeanen steun zoeken bij 150 millioen Amerikanen tegen 200 millioen Russen. Men zou na een jaar of vijf koude oor log als een kind zo blij moeten zijn, dat er enige ontspanning schijnt te komen. Neen, men trekt rimpels in het voor hoofd om de problemen op te lossen, die de vrede dan weer meebrengt. Er is eens een tijd geweest dat Frank rijk, Engeland, Nederland en Duitsland wereldrijken waren. Ze maakten dat West- Europa eigenlijk zo'n beetje de hoofd- staat van de wereld was. Wat is er van die vier landen overge bleven Duitsland is in tweeën gesplist, Neder land mist Indonesië, Engelands invloed gaat langzaam maar gestadig achteruit overal waar het vroeger practisch alles voor het zeggen had. Frankrijk kan met zijn Unie van overzeese gebieden niet eens de schijn van zijn bestaan ophou den, zelfs niet met behulp van de wa penen. Europa is op zichzelf aangewezen. Het oude Europa, dat reikt van de Oeral tot de Atlantische Oceaan, komt niet terug. Maar zullen eens de satellietstaten in Oost-Europa weer in de gemeenschap ko men met 't Westen Wij vermoeden niet, dat dit al in de nabije toekomst zal ge schieden. En hoe staat het met Oost-Duitsland Wanneer het werkelijk tot een koele vrede komt, bestaat de mogelijkheid dat Duitsland wordt herenigd, aanvankelijk ongetwijfeld tot grote vreugde van vele Duitsers, maar toch zal de hereniging eveneens een aanvankelijke last beteke nen. Zeker voor West-Duitsland, maar waarschijnlijk ook voor West-Europa. Om te beginnen telt Oost-Duitsland een groot aantal gecamoufleerde werklozen. Dat zijn in dc eerste plaats de vluchtelin gen, die feitelijk in Oost-Duitsland thuis horen en waarvan we niet kunnen aan nemen, dat ze bij hun eventuele terug keer dadelijk aan de slag kunnen gaan. Daar kunnen we hun tegenvoeters bij op tellen de mannen van de Volkspolitie de mensen, die werken in de industrieën, die op gang worden gehouden omdat ze voor de Russische bewapenings-economie werken maar die in de vrije concurrentie het/loodje zouden moeten leggen; de ar beiders in de uranium-mijnen, omdat het gehalte van het erts te laag is om een 1«ï.omLche lonende exploitatie mogelijk te maken en tenslotte de gevangenen in de concentratie-kampen. Hun totaal wordt op één vijfde van de bevolking geschat. Vertier zouden de landbouw- en veeteelt weer op gang moeten worden gebracht. Want weliswaar is het groot-landbouw bedrijf daar afgebroken maar het klein bedrijf is nog" lang niet zo geïntensifieerd als b.v. te onzent. En wat de industrie betreft, de sleutelindustrieën zijn gebruikt om roofbouw uit te oefenen. Hun pro ductie is kunstmatig opgeschroefd voor de leveringen aan Rusland. Dit hele ge val weer in een complete Duitse, in een geïntregeerde West-Europese economie in te passen, dat is één van de oorzaken van de rimpels, die nu al worden getrokken. Maar goed, dit zijn tenslotte nog maar zorgen voor morgen en we kunnen het leven van vandaag tenminste wat een voudiger gaan zien door dit probleem van de toekomst te laten rusten en ons tot het probleem van vandaag te bepalen. Dat probleem is hoe moet de Europese huishouding werken, ook wanneer de ab normale bewapeningsinspanning van nu is weggevallen, om zijn invoer te verdienen? Van de Europese landen is Frankrijk het B X 115 slechts f98.- TCI 07AX 'k Was 5 Mei met een vreemdeling Op de Van Weedestraat; Wij stonden daar tesamen Heel gezellig aan de praat. Opeens Muziek; 't was P.V.O. Gevolgd door Hermandad, Olympia en anderen; 't Was lenig Soest op pad. De stoet, zij trok aan ons voorbij, Waarna mij werd gevraagd Hoe komt 't dat elke muzikant Een ander pakje draagt Geen zelfde jas; van alles wat; Het is niet „je van het";, Slechts één ding hebben ze gemeen, Dat is dezelfde pet. Ik zei Ik zie het al niet meer, Dat alles varieert; 'k Geef toe, dat Soest door P.V.O. Zichzelf slecht presenteert. Maar nieuwe uniformen Die kosten hopen geld; Dat geld kan niet zo één twee drie>, Maar worden neergeteld. Dat hoeft toch niet zo duur te zijn, Was 't antwoord dat ik kreeg; Een zelfde jas een zelfde broek Brengt reeds verbetering teweeg. Desnoods een jas van cordurov Met licht grijze broek; De man 5 tienen en men komt Dan netjes uit de hoek. En kan dit door de Harmonie Niet worden opgebracht, Dan mag, als ik zo elders kijk, Toch wel worden verwacht, Dat in de kring van het Bestuur van de Gemeente Soest Gedacht wordt, dat men eigenlijk Hiervoor subsidie geven moest. SUB ROSA'. enige, dat een gering overschot aan tar we heeft. De rest moet levensmiddelen in voeren en grondstoffen om de fabrieken te laten draaien. Om die invoer te betalen moeten we op het ogenblik dollars proberen te verdie nen. Dat kan alleen door te leveren aan Amerika. Nu doet het gekke geval zich voor, dat Amerika eigenlijk helemaal niet gesteld is op die leveranties, omdat het zelf in ruime mate bezit wat Europa heeft te leveren. Zo zien we, het in de grond van de zaak onverkwikkelijk schouwspel, dat Europese handelsreizigers voor Ame- rika's deur staan te dringen en dit we relddeel de deur niet verder dan een klein kiertje open doet. Zijn er geen anderen dan Amerika, die niet alleen Europa kunnen bedienen, maar die op hun beurt ook door Europa bediend kunnen worden Men zoekt er druk naar, ook ons land. In dit verband mogen we misschien de goodwill-reis van Prins Bernhard naar Zuid- en Midden-Amerika in herinnering brengen. Het zijn belangrijke dingen, in wezen de belangrijkste dingen, die zoeken om onze huishouding een gezonde basis te geven. Blijft deze wankel dan is er alle kans, dat vroeg of laat de 300 millioen Euro peanen toch nog panklaar en wel opge geten worden door die 200 millioen Rus sen. Nieuws van de kleintjes Viet nam, Cambodja, Kenya, Tunis. Leven op vulkanen. Minis ter van Defensie sprak bij de dag van de Arbeid. De krijsgevan genen op Korea. Het buitenlandse nieuws komt deze week niet zo zeer van de grote mogendheden als wel van de kleinere onbekende staat jes. Daar is dan in de eerste plaats het landje Laos. Tezamen met Vietnam en Cambodja maakt het officieel deel uit van de Indo-Chinese federatie in Zuid- Oost-Azië. Officieel.... In werkelijkheid is het nog steeds een soort kolonie van Frankrijk, op dezelfde manier als Tunis en Marokko. In Vietnam zijn de communistische Vieth- min-troepen al bijna zeven jaar aan het vechten tegen de Franse troepen. Onver wachts breidde de Vieth-min zijn activi teit ook uit tot Laos. Deze actie ging met zulk een gemak, dat Amerika zich ern stig bezorgd maakte over deze nieuwe communistische aanval en dat in allerijl j maatregelen werden getroffen, om het bedreigde land in alle vorm hulp te zen den. Het is namelijk van het grootste belang, dat de invloedssfeer van Peking-China niet wordt uitgebreid. Tot nu toe vormde Indo-China als het ware een barricade tussen Indonesië en communistisch Chi na. Wordt die barricade weggenomen, dan zou een communistische vloedgolf op Indonesië niet tot de onmogelijkheden moeten worden gerekend. Niet voor niets drong Frankrijk bij Ame rika aan op steun voor zijn strijd tegen de opstandelingen in Vietnam en niet voor niets zou Amerika die steun ook geven. Het is met Frankrijk zo, dat het de kolo niale gedachten van vroegere jaren maar niet kan laten varen. Het enige, misschien nog probate middel, zou zijn aan het na tionale verlangen, dat niet alleen in Viet nam, maar ook in Cambodja heerst, te gemoet te komen en de staatjes niet al leen op papier, maar ook in feite onaf hankelijk te maken. De nationale gedachten leven niet alleen in Vietnam, Laos of Cambodja. Ook in Tunis kwam deze week weer een uitbar- ting in de vorm van een moord-aanslag op een autoriteit van de staat Tunis en op de Tunesische minister van Handel. De nationalisten hebben de bevolking afgeraden te stemmen voor de gemeente- raads-verkiezing, omdat deze onder de staat van beleg werd gehouden. Hoewel wij geruime tijd niets over Tunis had den gehoord, blijft het er steeds gisten. Hetzelfde kunnen wij schrijven over Ke- neya, waar de toestand steeds scherper wordt. Het „incident", waarvan oorspron kelijk sprake was, is in de maanden daar na uitgegroeid tot een complete strijd, waarbij de Engelsen gebruik maken van bombardementen. Ook hier geldt, dat op deze wijze een volk misschien schijnbaar tot rede wordt gebracht. Schijnbaar, want in we zen wordt daardoor een verzet geprik keld. Een voorbeeld hiervan toont de Duitse bezetting in Europa. Soms hebben wij het idee, of we op een reeks vulkanen leven. Nu eens een uitbarsting hier, dan weer op een plaats, waar het al geruime tijd rustig is geweest. Datzelfde idee van op een vulkaan te leven moet ongetwijfeld president Peron voelen. Ook daar schijnt het te gisten. In een tijdsbestek van enkele weken plof ten er tenminste verscheidene bommen, die kennelijk voor hem waren bedoeld. Redevoeringen waren daar het gevolg van, waarbij de schuld werd gegeven aan buitenlandse mogendheden. Afgezien van de juistheid van die mening, blijkt het in Argentinië toch ook geen welvaart eer ste klas te zijn, hoewel Peron met cij fers trachtte aan te geven, dat zulks wel het geval was. Omdat de 1-Mei-dag door de jaren heen geworden is tot dag-van-de-arbeid, wer den in vele landen grootscheepse mani festaties gehouden, waarbij Rusland na tuurlijk vooraan ging. Omdat het de dag van de Arbeid was, sprakde minis ter van Defensie, Boelganin, dat de Sov jet-Unie haar Strijdmacht moet vergro ten en versterken, omdat West-Europa maar blijft bewapenen. Met recht dus 'n bewapenings-wedloop. Het einde is daar van zoek en wij geloven, dat het een zeer moeilijke taak zal zijn om dat einde ooit te vinden. Intussen gaat de strijd in Korea op beide fronten onverminderd door, zowel op het praat- als op het gevechtsfront. Zoals bekend vormden krijgsgevangenen de laatste hindernis voor het tot stand komen van de wapenstilstand, zodat zes maanden geleden de besprekingen tot stilstand kwamen. Na het Russische vre desoffensief was men weer in Panmoen- jon aan het onderhandelen gegaan. Eerst stelden de V.N. Zwitserland voor als neu traal land, waar de krijgsgevangenen, die niet wilden worden gerepatrieerd, zouden worden heengevoerd en vervolgens Zwe den. De Noordelijken noemden als neu trale landen India, Pakistan, Birma en Indonesië. De Noordelijken wekten de indruk, alsof zij de gehele kwestie willen ontwijken. Volgens de laatste berichten zou Pakistan door de V.N. zijn aanvaard. AMBACHTSHEREN. Een eeuw of vijf geleden begon bij de landsheren (de Graaf van Holland, de Bisschop van Utrecht, de Hertog van Gel der enzovoort), dus omstreeks 1400, de gewoonte op te komen, dat de lands heren aan gunstelingen een of meer dor pen in leen afstonden. Deze afstand bracht mee, dat de begunstigde het ontvangen gebied als 't zijne mocht besturen, hoe wel hij natuurlijk het niet als zijn eigen dom kon beschouwen. In den beginne al thans ontving hij het gebied alleen voor zijn leven in leen, later ging het ook op zijn wettige erfgenamen over. Voor die gunst moest hij echter zijn heer een jaarlijkse schatting betalen en boven dien voor ééns een groter of kleiner be drag. Die bijdrage was een welkome post op de rekening van de landsheer; en zo ver wondert het ons niet, dat langzamerhand heel ons land met zulke lenen als 't ware bedekt was. Met noemde het afgestane gebied een „Ambachtsheerlijkheid" en de begunstig de „Ambachtsheer". Reeds in 1417 lezen wij o.a., dat Jacoba v. Beieren aan haar Ridder, heer Gerrit van Eemskerk „verlmcht en verleend" heeft de Amb 3 A- .•"»rv XTügpctëL. 't Was dus een voordelig en gevierd ambt, dat van Ambachtsheer. Maar er kwam nog wat anders bij, dat de ij delheid van sommigen niet weinig streeldemen kreeg een dubbele naam, daar men de naam zijner Heerlijkheid achter zijn fa milie-naam mocht voegen Mr. van Naa- men van Eemnes, Mr. van Dam van Isselt (onder Soest), Mr. Wittert v. Hoog land (bij Amersfoort), Mr. de Graaff van Polsbroek (eigen, van de hofstede Soest- dijk). Zo konden o.a. de rijke Amsterdamse patriciërs (die meestal uit de koopmans stand waren voortgekomen), zich een waas van adeldom geven. Maar nog voornamer dan de genoemde Ambachtsheerlijkheid was de Hoge .Am bachtsheerlijkheid. Er zullen in onze pro vincie Utrecht een kleine 100 Ambachts heerlijkheden geweest zijn, maar ik ken slechts drie Hoge Ambachtsheren. Die waren dan ook feitelijk onbeperkt heer ser in hun gebied (natuurlijk behoudens de bestaande bepalingen). Zij waren zelfs in het bezit van 't Halsrecht, m.a.w. zij konden ook doodvonnissen laten vellen en uitvoeren. Dit was dus wel een „Ho ge" onderscheiding, die bijzonder zeld zaam was. De eerste Hoge Ambachtsheer in onze Provincie was Prins Willem III, die in de grootste verrassing voor MOEDER of Phoenix- of Delta rijwiel. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 Betaling in overleg. Hoge Vuursche, waar 't heuveltje nog te zien is. (Van Baarn komende links tegenover de „Roskam", een 50 M. van de weg, in de tuin). Na de dood van de eerste Hoge Am bachtsheer (Prins Willem III) in 1702, kwam Soestdijk in handen der weduwe van de Friese Stadhouder Jan Willem Friso. Zij heette Maria Louisa en ver toefde gaarne op Soestdijk. Bij de dood van Prins Willem III waren evenwel Soest, Baarn enz. als Hoge Heerlijkhe den weer aan de Staten van Utrecht te ruggevallen en daarom kocht genoemde weduwe in 1714 die dorpen weer aan, maar ditmaal als gewone Ambachtsheei- lijkheden (Alleen Eemnes niet; dat was al verkocht). In 1747 werd haar zoon Prins Willem IV algemeen stadhouder van ons land en nu droegen de Staten van Utrecht hem Soest, Baarn en Eembrugge weer als „Hoge Heerlijkheden" op, ditmaal erfelijk in beide nniën. Dit „Hoge Gerecht van Baarn c.a." werd dus opnieuw ingesteld. De tweede Hoge Ambachtsheerlijkheid was Renswoude. Op dezelfde dag, dat de Staten van Utrecht aan de Prins Baarn enz. opdroegen (20 Sept. 1674), werd ook Jhr. Johan van Reede, Heer van Rens woude en een ijverig Oranjeman, verhe ven tot Hoge Ambachtsheer van Rens woude en Emmickhuisen. Ook daar ver rees dus een rode galg als lugubere waar schuwing voor de ingezetenen. De derde Hoge Ambachtsheerlijkheid was Amerongen, dat als zodanig op 4 Aug. 1676 aan de Ambachtsheer Jhr. Godard Adriaan van Reede werd opgedragen. In de Franse tijd zijn alle staatskundige rechten van de Ambachtsheren afgeschaft en is alleen hun naam overgebleven, zo dat deze nu meer een vererende titel is geworden. Alleen 't kerkelijk recht bleef. In Eemnes b.v. behield de Ambachtsheer het „agregatie-recht". Eerst na zijn goed keuring kon de beroepen predikant be vestigd worden en in Buitendijk had hij nog steeds zijn mooi gestoelte en graf kelder. Toch leefde de Ambachtsheer nog steeds met zijn „Heerlijkheid" mee. Vooral op kerkelijk gebied liet hij zich niet onbetuigd. Toen bijv. op Zondag 28 Mei 1923 de ver brande en weer opgebouwde kerk van Eemnes-Binnendijk kon worden ingewijd, zagen de gemeentenaren met grote vol doening een auto voorrijden met het Gel derse wapen op het vaantje; de Commis saris van de Koningin van Gelderland, Jhr. Van Citters, stapte uit, om als Am bachtsheer zijn belangstelling te tonen. Trouwens zij® gemalin, Mevr. A. J. Cit- '"^rs-van Naamen van Eemnes, overleden 1919, had de kerk steeds in moeilijke •rtstaïidighed&n -financieel - gesteund. (Zij was de dochter van de Ambachtsheer Mr. van Naamen van Eemnes, die, met de voorzittershamer der Eerste Kamer in handen, plotseling stierf. Soest en Baarn hebben dus het zeldzame voorrecht een „Hooge Ambachtsvrouwe" te bezitten. Laten we daarom niet spre ken van „Ambachtsvrouwe", maar het woord „Hooge" niet weglaten, want het is meer dan een gewoon „epitheton or- nans", het heeft historische rechten „DE SPECIALIST" voor Uw Bril! BIRKSTRAAT 2 TEL. 2874 GEEF HAAR DAN EEN TAART MAAR DAN EEN FIJNE TAART VAN SOESTERBERGSESTR. 28 - TEL. 2532 Denkt U aan onze JUBILEUM-RECLAME. de oorlog van 1672 ons land had helpen behouden en die Utrecht, dat geheel door de Fransen onderworpen was, weer als lid in de Unie wist te doen opnemen Holland immers had Utrecht na de oor log uit de Staten-Generaal willen we ren, om de 7 stemmen op 6 te brengen ten eige voordeel. Maar de Prins was voor 't ongelukkige gewest in de bres gespron gen en had het pleit gewonnen Utrecht werd in zijn oude rechten hersteld. Toen de Prins in 1674 van Mr. De Graeff van Polsbroek op Soestdijk een terrein aankocht, om er een jachthuis op te bou wen, waren de Saten daarover zo ver heugd, dat zij hem - natuurlijk ook uit erkentelijkheid voor de grote steun - Soest, Baarn, Eemnes en Eembrugge als „Hoge Ambachtsheerlijheden" opdroegen. (De prachtig geschreven oorkonde berust nog in het Archief van Soestdijk). De Prins mocht dus voortaan in deze dor pen zelf recht spreken, tot doodvonnissen toe. Zodoende stelde hij nog in 1674 voor die plaatsen een gezamenlijke rechtbank in „het Hoge Gerecht van Baarn c.a. en liet er een gebouw voor oprichten, n.1. 't latere hotel „Central" op de Brink Als zijn plaatsvervanger bij die recht bank benoemde hij een „Drossaard". Misdadigers, die onthoofd werden, onder gingen hun straf op 't schavot, dat op de Brink werd opgeslagen, zoals bijv. in 't jaar 1701 een Duitser, Hendrik Vlug, die o.a. een zoon van Gijsbert Ratmaker te Eemnes-Buitendijk in „de Linden- boom" had vermoord. Misdadigers, die tot „koorde" (de galg) werden veroor deeld, werden buiten het dorp terecht gesteld en bleven aan de galg hangen tot hun lijk er zelf af viel. Daarom stond de galg niet in het dorp, maar aan de SAMENWERKING C.P.N. EN P. v. d. A. Geachte redactie. Beleefd verzoek ik U enige plaatsruimte voor het navolgende. Door de Partij van de Arbeid werd het navolgende schrijven ontvangen Aan de lijstaanvoerder en candidaten van de lijst voor de a.s. Gemeente- raads-verkiezingen, ingediend door de Partij van de Arbeid. L.S. Met de candidaatstelling op 14 April j.1. is de verkiezingsactie nu officiéél inge zet. Als lijstaanvoerder en mede namens de andere candidaten van onze lijst, doe ik U hierbij het volgende voorstel Ook in onze Gemeente zal het toekomstig gemeentebeleid bepaald worden door het optreden van de vooruitstrevende krach ten voor de belangen van de meerderheid van de bevolking tegen de vertegenwoor digers van een in feite reactionaire min derheid. Reeds vele malen werd, door het ontbre ken van een eensgezind optreden tegen deze reactionairen, niet datgene bereikt, wat ongetwijfeld bereikt had kunnen wor den. Wij noemen in dit verband o.a. het Kleu teronderwijs, de drinkwatervoorziening aan de Wieksloot, snellere uitvoering van de werken voor de riolering e.a. Nu wij voor de verdere opvoering van de verkiezingscampagne staan, menen wij, dat het in het belang van de meerderheid van de inwoners van Soest is, een afspraak met Uw groepering te maken, om in de komende weken, die ons nog scheiden van de 27e Mei, niet in de eerste plaats onze tijd, financiën en energie te gebrui ken in de strijd tegen elkaar. Wij stellen U daarom voor om op 6 Mei a.s. een bijeenkomst te beleggen van de candidaten van Uw lijst met die der on ze, om gezamenlijk af te spreken, de strijd tegen elkaar te beperken tot de principiëele stellingname en al onze krachten te richten op de bestrijding van de reactionaire tegenstanders van de be langen van de werkende bevolking in onze Gemeente. Om verder te kunnen overleggen, waar en hoe laat deze bespreking kan plaats vinden, ontvangen wij gaarne zo spoedig mogelijk Uw antwoord, eventueel ook telefonisch of mondeling. Hoogachtend, Namens de candidaten van de lijst van Communisten en Partijlozen, A. BUNGENER-ODINOT. Anna Paulownalaan 28, Soest, Telef. 3083. Mevrouw. Namens de geadresseerden antwoordt on dergetekende U alsvolgt Na lezing van Uw schrijven rees bij ons de vraagHebt U niets vergeten Is dit alles Kan er geen nadere verkla ring af, hoe ineens „Trumansknechten en verkopers van Nederlands zelfstan digheid" lieden zijn geworden waar men „eensgezind" mee samenwerkt Maar Mevrouw, gaat dat zo Neen, be slist nietWant U had iets vergeten. Vanuit Amsterdam is door U, behalve het voorbeeld van de brief zoals wij die ontvingen, ook nog een gebruiksaanwij zing ontvangen. Na lezing daarvan wordt het duidelijk vanwaar Uw politieke apen liefde komt. Mogen wij even met Uw meelezen, Me vrouw Ie. De pers, vooral de plaatselijke, moet van dit voorstel op de hoogte gesteld worden; 2e. Er moet een plaatselijk manifest worden uitgegeven, waarin dit voorstel is verwerkt; 3e. Als de bijeenkomst (met de P. v. d. A) heeft plaats gehad, dan direct bekend maken, wat op die gezamenlijke bijeen komst is afgesproken; 4e. Als het overleg zonder meer wordt geweigerd of geprobeerd wordt op de lange baan te schuiven, dan moet dit, direct na de vastgestelde datum, bekend gemaakt worden en moet in de verkie zingsactie nauwkeurig onderscheid ge maakt worden tussen de werkelijk fana tieke aanhangers van Vorrink en de eer lijke en goedwillende leden en kiezers Voorts wordt dan nog gewaarschuwd om niet overal tègelijk met de actie te be ginnen. Eerst in de dorpen en pas later in de grotere plaatsen. Tot zover het meelezen in de gebruiks aanwijzing. Welk een grote mate van zelfstandigheid en eerlijkheid legt U hier aan de dag o „edele vertegenwoordigster" van het ar beidende volk. Overigens snapt U zo ook wel, dat er voor een zwendel twee nodig zijn, Me vrouw, één bedrieger, zie boven, en een bedrogene. Mogen wij voor de eer be danken Bovendien zijn de voorbeelden van ar geloze lieden, die in andere landen mee liepen met de communisten in een „een heidsfront" en die later, als beloning, in het gunstigste geval in een concentratie kamp belandden, ons te duidelijk om niet voldoende waakzaam zijn. Even zo vrolijk hebt U mazzel, Mevrouw, dat U in Nederland woont, want anders zoudt U, na een nieuwe koerswijziging, wel eens raar te pas kunnen komen we- gen,s„deelneming aan een actie als deze. WanF zo laat je een aantal „Ziohisflscïïë"" dokters „in Amerikaanse dienst" opsluiten en zo zit je zelf in het schuurtje als ge mene vent. Dan is Soest altijd nog vei liger. Hoogtens verdwijn je, gelijk Gijs Burgwal, ineens door een valluik van het politieke toneel, om dan later dood leuk weer op te treden als nr. 3 van de candidatenlijst van communisten èn par tijlozen. Ja, die partijlozen toch. Worden die ook niet uit Amsterdam gecomman deerd of zijn het loze lieden, die van de partij geen kwaad weten Spaar mij voor zulke gasten. Tot slot nog dit Mevrouw. Maakt U zich niet ongerust over onze strijd tegen U en Uw „onafhankelijke" medecandidaten. Wij hebben daar geen behoefte aan. Want het gezond verstand, dat in onze Soester bevolking gelukkig in zo ruime mate aan wezig is, heeft aan een half woord ge noeg om te begrijpen waar tante Dora de mosterd haalt (bij Paul de Groot in Amsterdam). En die dus bij de a.s. ver kiezingen heus wel in staat is onderscheid te maken tussen politieke tinnegieters en candidaten met gewone principes. Eerlijk duurt het langst Mevrouw, ook in de politiek Overigens verblijft, in afwachting van Uw billijke nederlaag bij de verkiezin gen, hij die nog steeds geacht wil wor den Uw onverzoenlijke tegenstander te zijn, K. DE HAAN. P.S. U zult wel willen begrijpen, dat dit antwoord, gelijk in Uw instructie staat, niet eerst naar U gezonden is maar di rect naar de plaatselijke pers. Het mocht anders eens „zoek" raken. KERKSTRA&T 3 -SOEST-TEL.2030 BEVRIJDINGSMARS. Dinsdag werd de bevrijding van ons va derland in onze gemeente herdacht met een mars van Soester verenigingen, met als inzet de wisselbeker, welke twee jaar geleden hiervoor beschikbaar werd ge steld. De stoet, welke de deelnemende vereni gingen vormden, werd voorafgegaan door de Harmonie P.V.O., die door haar mu ziek velen naar buiten lokten. Langs de route stonden dan ook vele inwoners te kijken naar de honderden deelnemers. Het wit van de gymnastiekcostuums over heerste in deze stoet, waarin ook ditmaal het stijlvolle optreden van de politie aan dacht trok. De politiemannen, die de wisselbeker reeds twee jaar in hun bezit hadden en op deze avond poogden hiervan definitief eigenaar te worden, slaagden hierin niet. Het was de gymnastiekvereniging „Olym pia", die drie punten meer wist te ver zamelen en daardoor de eerste prijs be haalde. De derde prijswinnaar bij de seniores was de gymnastiekvereniging „Crescen do", die met haar deelname eveneens 'n uitstekende indruk maakte. Bij de jeugd waren het de jonge Olym- pianen, die de eerste prijs in de wacht sleepten, gevolgd door de jeugd van de Soester Turnclub, terwijl de Verkenners van de Hopman Masselmangroep de der- Al eens eerder haalde ik op deze plaats de spreuk aan, welke ik in een bekend hotei las„Het is een der moeilijkste zaken het een ieder naar de zin te ma ken". In dacht hieraan, toen ik dezer dagen hoorde, dat er nu weer moeilijkheden, rijzen over de plaats, waar het oorlogs monument moet komen, nu de gemeente raad in zijn laatste vergadering plaat sing van het monument naast het Ge meentehuis heeft afgewezen. Voor plaatsing van het monument zou nu worden gedacht aan het Kerkplein, welke plaats door anderen weer niet juist wordt geoordeeld. Het aanhoudend verschil van inzicht over de plek waar het monument een plaats zal moeten vinden is te betreuren en het is te wensen, dat men spoedig tot een op lossing komt en een plaats vindt, welke algemene bevrediging schenkt, vooral omdat het hier een monument betreft, waaraan practisch de gehele gemeente heeft bijgedragen en onze dankbaarheid moet weergeven aan hen die voor onze vrijheid vielen en voortkwamen uit al le klassen en iedere gezindheid. Er zijn zoveel verschillende meningen over de plaats van het monument, dat we, om ieder te bevredigen, het monu ment zouden moeten splijten. Wel is op ons, Hollandse stijfkoppen, van oepassing het spreekwoord „We splijten uever, dan gespieten te worden", maar laten we hieraan niet denken als het gaat om ons monument. H. OEKMAN. Ter bevoi dering van de actie hebben wij besloten Soesterbergsestraat 30 Telefoon 2454 de prijs kregen. Voor het eerst namen ook Rode Kruis- leden en de C.J.M.V. in uniform deel aan deze mars, een sympathiek gebaar, dat navolging verdient. Meerdere Soester organisaties hadden dit voorbeeld moe ten volgen. Wé" dénken hiérbij aan "de Brandweer, De Eemkanters, de E.H.B.O. en de Voet balverenigingen. Waar bleven deze sport lieden, vooral nu de mars door de Soes ter Sport-Federatie was georganiseerd voor alle Soester organisaties. Niet alleen P.V.O. begeleidde met koper en trom deze stoet. Ook Olympia was vergezeld van haar eigen drumband, wel ke uitstekend voor de dag kwam. Nabij het raadhuis hadden zich honder- jden belangstellenden verzameld, waar de deelnemers defileerden voor de Burge meester, Wethouder De Haan en de Ge meente-secretaris, die op het bordes had den plaats genomen. Door loting aangewezen passeerden daar achtereenvolgensCrescendo, Politie, Rode Kruis, Drumband, Olympia Senio ren, Hopman Masselman-groep, Crescen do Juniores, Olympia Juniores, Soester Turnclub en C.J.M.V. Met belangstelling sloeg het dagelijks be stuur van onze gemeente dit keurige de- filé gade. Even later stonden de deel nemers opgesteld op het speelterrein ach ter het St. Josephgebouw waar de Bur gemeester hen toesprak. De Burgemeester reikte daarna de prijzen alsvolgt uit1. Olympia Seniores, 51 punten. 2. Soester Politie Sport Vereni ging, 48 Va punten.'3. Crescendo Seniores, 43 punten. Eervolle vermelding Soester Turnclub Seniores. Juniores 1. Olympia, 44 punten. 2 Soes ter Turnclub, 39 punten. 3. Hopman Mas selmangroep 38 punten. Eervolle vermel ding Crescendo. De jury bestond uitdr. W. Schutte al hier, Mevr. J. Martens-Molenbeek te Baarn en de heer J. Kwint te Baarn. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Indonesië en Ned. Nw. Guinea m s „Oranje" (27 Mei). Ned Antillen; ms' „Oranjestad" (11 Mei). Suriname: ms „Bonaire" (13 Mei). Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Carnarvon Castle" '9 Mei). Canada m.s. „Prins Frederik Willem" (9 Mei) en m.s. „Westerdam" (13 Mei). Zuid Amerika m.s. „Alhena" (13 Mei). Australië en Nieuw Zeeland via Engeland (9 Mei). TAFELTENNISVERENIGING „SHOT". Evenals vorig jaar zullen, als besluit van de tafeltenniskamp van Soest, Cor du Buy en Will van Zoelen a.s. Zatei*- dagavond in het St. Ludgardis-gebouw, tafeltennis-demonstratie-wedstrijden spe len. Onze tafeltennis-internationals staan, zo als de meeste insiders weten, reeds jaren aan de top van hun sport en speciaal Cor du Buy vormt een klasse appart. Deze twee spelers zijn clubgenoten van elkaar, die, gecompleteerd met Stoop, het team vormen, dat na 1945 vier maal het clubkampioenschap v. Nederl. behaalde. Sinds de oprichting van de Nederlandse Tafeltennisbond heeft Cor du Buy slechts tweemaal de landskampioenstitel moeten afstaan, waarvan 1 maal aan Will van Zoelen. De combinatie Will van Zoelen-Cor du Buy werd tevens 3 maal kampioen van Nederland in het heren-dubbelspel. Uit bovengenoemde opsommingen blijkt wel, dat de tafeltenniswedstrijden a.s Za terdag de moeite van het aankijken waard zijn. Voor nadere gegevens zie men de ad vertentie in dit blad.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1