Over tien jaren riolering? De grote verrassing, 'n SOLEX Raleigh - Locomotief Eva's Weduwnaar. De nieuwe Philips. LiMal FUGERS Ej RADIO Moderne mogelijkheden. De Witte Pompen Radio Schoemaker Meningen van onze lezers. Soester GLAS- EN VERF HANDEL fUCERS RIJWIELEN Autotocht Soester Ouden vau Dagen. IN DE HOEK. Koopt in Soest onze Zomerschoenen tegen ongekende lage prijzen aan te bieden. Stichtsche Schoenenhuizen SOEST. VRIJDAG 15 MEI 1953. 31e JAARGANG No. 37. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WE EDESTRAAT 35 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrqdag. TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 PERON IN HET NAUW. Ons, mensen van het Noorden, ligt de le vensstijl van de Zuidelijke Volkeren zo niet, maar als je een poosje bij hen hebt doorgebracht, ontdek je er toch wel aantrekkelijke kanten aan. Een opge^- wekte onbekommerdheid, die niet verder zorgt dan de dag van vandaag, een, naar onze begrippen te veelvuldig, beroep op het spreekwoord, dat de boog niet altijd gespannen kan staan, en het min of meer gelaten aanvaarden van wat het lot ge lieft te brengen. Aan de toerist schenkt dit een van de ge liefde aanblikken van „schilderachtige ar moede", maar die hij toch liever niet meer doet danzien. Trouwens, ook wanneer men er van dich terbij mee te maken heeft gehad, gaat dat levens- en werktempo gauw tegen staan. Als er iets gereed komt, is het toch nooit op tijd gereed. En de mensen zelf? Noch de armoede nóch de schilderachtigheid be vredigt hen op den duur. Die onbevredigdheid werd ten eerste ge wekt door het aanschouwen van de grote profijten, die ondernemingen en hun eige naars uit hun werk trokken en ten twee de door het voorbeeld van de West-Euro- pese arbeider, die zijn aandeel in het maatschappelijke product veilig kon stel len. Maar ook bij de strijd voor die lotsverbe teringen is er een typisch onderscheid tussen de Noorderlingen en de Zuiderlin gen. In Argentinië wonen de mensen, die de „hemdlozen" worden genoemd. De naatn zegt alles. Zij, die aan die mensen deze naam gaf, Eva Péron, zei op haar beiert alles aan de hemdlozen. Uit hun midden voortgekomen, opgestegen tot de troon van de president presidenten hebben daar een, zij het figuurlijke troon .werd zij voor millioenen van Argentiniës aller armsten het fascinerende wonder, dat hun de sociale gerechtigheid zou brengen. Tja, de manier waarop, het resultaat, laten we er niet al te veel van zeggen, maar de periode van Eva Péron in de politiek van Argentinië is er een geweest van een maatschappelijke, van een nationale be geestering. Men kan dat veel noemen, zelfs hartver heffend, romantisch, maar het beklijft niet en de Noorderling zal denken aan zijn organisaties en zijn discipline en. zijn vol houden. Het is trouwens de vraag of, ook wanneer Eva Péron in het leven was gebleven, de warmte van de begeestering het wel zou hebben uitgehouden tegen de koude vaa de crisis, die Argentinië economisch leven be'dreigde en die nu, naar het zich laat aanzien, toeslaat. Argentinië is in de Tweede Oorlog een O.W.-er geweest en heeft er naar ge leefd. Maar naarmate de buitengewone behoeften van het oorlogsterrein weer normaler werden, liep het met die extra winsten terug. Trouwens die extra win sten waren vaak maar schijn. Gecamou fleerde roofbouw. Zo liep, om in de vlees behoefte van het buitenland te voorzien, de veestapel met een derde achteruit. De uitvoer van vlees en graan, waar Argenti nië van leven moet, nam steeds meer af. En er mag dan nog zo'n schone ster aan 't regerings-firmament staan, de Noorder ling begrijpt die Zuiderlingen maar niet, die hun kracht alleen maar ontlenen aan hun begeestering. De Noorderling ziet de zaak meer als een comedie dan als iets anders. En dan heeft hij nog gelijk ook, want met hoera roepen wordt geen cri sis bezworen en is het niet mogelijk in die crisis de eigen positie zo zeker mo gelijk te maken. Maar Péron, de man van Eva, heeft meer zorgen dan de economische en de maatschappelijke spanningen die deze meebrengen. In de leiderskringen was er altijd al een oppositie tegen het regiem van zijn vrouw en die oppositie schijnt na diens heen gaan aan de winnende hand te zijn. Tij dens Eva's leven waren het de generaals al, die weigerden een deel van hun presti ge af te staan aan des leiders vrouw. Fantastisch En dat voor slechts f98.- KERKSTR.3 1 TEL.276Ó Per televisie werd een schilderij verkocht. (Krantenbericht.) Ongekende moog'lijkheden Krijgt men thans door de techniek, 't Maakt de kunstenaars tevreden, Het is werk'lijk magnifiek. Televisie dwong tot kopen Van een prachtig schilderij, Waarom naar musea lopen 't Museum komt gewoon bij mij. Voor de politieke heren Is dit ook een moog'lijkheid: Per televisie adverteren Tijdens de verkiezingstijd. Geen verspreiding van biljetten, Candidaten ken Uw plicht; Maak dus voortaan korte metten En vertoon Uw braaf gezicht. Kom in onze kamers kijken, Zo bereikt U vast Uw doel, Want dat doel is het bereiken Van Uw plaatsje op een stoel. De techniek is niet te remmen, Zij speelt alles voor ons klaar, Nu nog telefonisch stemmen Dan is alles voor elkaar. Wanneer we nu de balans opmaken van haar aanhang, moeten we eerst de zelf moord noemen van haar broer; andere aanhangers werden gevangen gezet. Buiten de leiderskringen vallen eveneens arrestaties en bommen ontploffen wan neer Péron de aanhangers van zijn vrouw toespreekt, bommen, waarvan men niet weet of ze ontploffen om te provoceren! of om te getuigen en ten slotte neemt hij het redmiddel van alle dictators die in het nauw zitten en hitst hij tegen het bui tenland, in dit geval Noord-Amerika. Kortom wij zien hier de gedragingen van een kat die in 't nauw zit, van 'de man, wiens krachtigste steun, de bewondering voor zijn vrouw is ontvallen en die niet meer weet hoe hij zich nog kan hand haven. MILLIOENENPLAN. Drientwintig jaar geleden, op 27 October 1930 n.1., schreven Gedeputeerde Staten van Utrecht aan het toenmalige gemeen tebestuur van Soest, dat zij een spoedige uitvoering van een doelmatig riolerings plan, met zuivering van het afvalwater, voor Soest dringend noodzakelijk achtten en een jaar daarna, in 1931, was het de R.I.Z.A., het Rijks-Instituut voor Zuive ring van Afvalwater, dat met nadruk aandrong bij het gemeentebestuur om het vraagstuk riolering in zijn volle omvang tot uitvoering te brengen. Het lijkt een beetje wonderlijk, dat in stanties buiten Soest zich toen bezorgd maakten over het gemis van riolering in onze gemtente. Was het de snelle ontwikkeling van Soest, waarbij het inwonertal van 4500 zielen in 1900 tot 18500 in 1940 steeg, en de daarmede gelijke tred houdende vorming van afvalstoffen, waarover Gedeputeerde Staten zich bezorgd maakten, of was het een vooruitziende blik van de Utrechtse regenten en voorzag men moeilijkheden, die zich in de toekomst onafwendbaar zouden voordoen, waarbij de volksge zondheid wel eens in het gedrang zou kunnen komen. Wij weten het niet. Wij weten alleen, dat er in Soest anno 1900 geen riolering be stond en ook in 1940 niet, doch heden ten dage aan een groots plan wordt gewerkt, waarvan enkele onderdelen reeds zijn uit gevoerd. De gemeentebesturen van voor de oorlog hadden kennelijk andere dingen om zich te occuperen en lieten de toestand zoals zij was. Men bouwth: huizen in open be bouwing en leverde het vrij uitgestrekte Soester grond-areaal over aan de vele bouwers. Huizen en huisjes verrezen als paddestoe len uit de grond. Wegen en weggetjes volgden noodgedwongen en de netten van gas, electriciteit en water volgden nood gedwongen deze uitbreiding. Riolering had Soest niet en de vreemde ling, die in de stad de riolering als van zelfsprekend zag, kreeg, bij zijn intrede in onze gemeente, te maken met een beer put. Hij leerde gaandeweg, dat zo'n put verzadigde en dat er dan een nieuwe put in de tuin moest worden gegraven, om tenslotte tot het besef te komen, dat het daarbij niet bleef, doch dat 5 of 6 putten niet tot de onmogelijkheden behoren. Te gen dit systeem van afvallozing kon men zich niet verzetten. Men kon er zich over verbazen of er aan ergeren, doch alles bleef zoals het was. De oorlog kwam over Nederland. Veel huizen gingen door oorlogsgeweld verlo ren, veel werden er door de vijand afge broken en de bouw van woningen stond geheel stil. Een van de ernstige gevol gen was dan ook het tekort aan woningen en het gebrek aan materiaal en arbeids krachten om de achterstand op korte ter mijn in te halen. Een andere belangrijke factor was, dat de huizen, die Nederland moest bouwen, zeer hoog in prijs lagen. Dit gaf onder meer de consequentie, dat, uitgezonderd in de particuliere sector, ook in onze gemeente geen 'huisjes meer apart werden gebouwd en Soest overging tot iets wat voor de oorlog ondenkbaar was: blokkenbouw. Met deze blokkenbouw werd het pro bleem riolering wel zó urgent, dat het de volle aandacht van ons gemeentebe stuur moest hebben. Er waren nu geen brieven van Gedepu teerde Staten nodig om de noodzakelijk heid van een riolering te betogen, want de blokkenbouw deed dit wel. Woningen tegen en boven elkaar gebouwd kregen weinig grond, want ook Soest moet met zijn grond de zuinigheid gaan betrachten. Hiermede werd het probleem van de afvoer van huishoudwater prac- tisch onoverkomelijk, want een behoorlijk puttenstelsel was niet te ontwerpen in de kleine stukjes grond bij ieder perceel. Toch kwam er een puttenstelsel, omdat er geen andere mogelijkheid was, Hoe deze putten nu al niet meer het afvalwater van deze huizen kunnen verwerken, be wijst wel de faecaliën-auto, die reeds een trouwe gast is geworden bij de nieuwe woningen. Na de oorlog hebben ingenieurs zich over de kaart van Soest gebogen, omdat het maken van een riolering in onze gemeen te niet alleen bestaat in het leggen van buizen. Soest is niet alleen uitgestrekt, waardoor een riolering voor alle inwoners voor hands onmogelijk wordt, doch de Soester bodem is zeer golvend, waardoor het leg gen van een buizenstelsel op één diepte of Phoenix of Delta rijwiel. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 Betaling in overleg. onmogelijk is. Na de oorlog ontwierp men daarom eerst een diepte-kaart van onze gemeente en op grond van die gegevens kon men ver der werken. De tekenaars op Gemeente- Werken hebben daarna de toekomstige riolering in kaart gebracht en wie deze tekeningen ziet en daarmede kennis maakt met dit grootse plan, weet dan welk ge weldig werk te wachten staat. Dit rioleringsplan, ontworpen door het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Ver- heij te Amersfoort, geeft een ringleiding te zien, welke loopt door Benkeringh- straat, Laanstraat, Beukenlaan Nieuwe- vveg, Parklaan, Eikenlaan, Ferdinand Huycklaan, Lange Brinkweg, Korte Brink- weg, Stadhouderslaan en Maatweg, waar 'n zuiveringsinstallatie moet worden ge bouwd en door deze installatie stroomt 't afvalwater, in gezuiverde toestand, de Eem in. De andere helft van deze „ceintuur" loopt vanaf de Beckeringhstraat, Korte- w eg, Koninginnelaan, Regentesselaan, Vredehofstraat, Noorderweg, Maatweg eveneens naar de zuiveringsinstallatie. Het L.S.K.kamp te Soestduinen, de indu strie aldaar en de aanwezigheid van „Zon negloren" maakte een grote afvoerleiding nodig, welke geprojecteerd is vanaf de De Beaufortlaan, door de Soesterbergse- straat, Vondellaan, Van Lenneplaan, Ferd. Huycklaan, waar deze leiding de ceintuur baan treft. De wegen en straten aan deze ceintuur worden met kleinere buizen verbonden aan dit hoofdriool. Door deze ceintuurleiding op een en de zelfde diepte te leggen, hetgeen uitvoer baar is dank zij de diepte kaart welke Soest bezit, kunnende rioolbuizen in de hellende wegen van Soestdijk b.v. op een normale diepte worden gelegd, evenwij dig aan het hellende wegdek. Zou men dit niet hebben gedaan, dan zou de rio lering in de straten rondom de Eng op een zeer grote diepte moeten worden ge legd, hetgeen practisch onmogelijk zou zijn. Het hierboven beschreven rioleringsplan is bestemd voor ongeveer 13000 inwoners en ook de zuiveringsinstallatie is op dit aantal inwoners berekend. Wel kan deze installatie zó worden gebouwd, dat deze later kan worden uitgebreid met een tweede deel, waarin weer het afvalwater van 13000 inwoners wordt gezuiverd. De kosten van een en ander zijn in onze na-oorlogse tijd zeer hoog en worden ge schat op ongeveer vijf millioen gulden. Alleen de zuiveringsinstallatie vraagt 1.000.000.—. Waren Gedeputeerde Staten in 1930 van de noodzaak van een dergelijke riolering overtuigd, ook thgns werkt dit college niet tegen, doch helaas kunnen ook de Staten deze millioenen niet aan Soest fourneren. Dit betekent niet, dat we alles laten zo als het was, want dan zou de tijd spoedig nabij zijn, dat geen industrie zich in Soest meer vestigt en de woningbouw zou moeten worden gestaakt. Daarom maakt Soest zijn riolering stukje voor stukje en in de laatste jaren werd, bij wegverbetering of aanleg van nieuwe wegen, de riolering reeds gelegd, wel ke delen, met elkaar verbonden, onze to tale riolering zal vormen. Zo ligt de riolering reeds in de Schaep- manstraat, Groen van Prins tererstraat, Beckeringhstraat, Duinweg, Beetzlaan en vanaf het industrieterrein in de Korte- weg en Koninginnelaan tot aan de Groen van Prinstererstraat. Ook in de Raadhuisstraat en Steenhoff- straat ligt de riolering reeds. Uiteraard konden op deze partiële rioleringen nog niet de woningen in die straten worden aangesloten. Wel wordt het hemelwater door de buizen afgevoerd naar de Noor derweg, Lange Brinkweg e.d. Het kapitaal aan deze partiële riolerin gen besteed is op dit moment nog dood kapitaal, doch men hoopt, dat niet lang het geval zal zijn. De woningcomplexen op 't Hart zullen waarschijnlijk de eerste rioolaansluitin gen krijgen, daar thans een werk in uit voering is, waarbij riolering wordt ge legd in de Koninginnelaan (ter hoogte Nu xeeds voor f 98.een PHILIPS- TOESTEL Leverbaar voor f 5.90 per maand. Van WeedestraBt 36a Telefoon 2792 van de Groen van Prinstererstraat), de Regentesselaan en de Vredehofstraat tot aan de Noorderweg. Dit werk heeft twee belangrijke aspec ten, n.1. de grote moeilijkheden, die het vele grondwater in de Vredehofstraat oplevert en de financiering. Om met het laatste te beginnen mogen wij er op wijzen, dat deze riolering uit gevoerd wordt in het raam van de werk loosheidsbestrijding in de provincie Utrecht. Toen door de Provinciale Commissie voor Werkverruiming aan de gemeente Soest werd bericht, dat de mogelijkheid bestond gemeentelijke werken in werkverrui ming te laten uitvoeren, werd door het gemeentebestuur zeer snel gereageerd- In zeer korte tijd werd dit werk aange boden, waarvan tekeningen en begrotin gen tevoren reeds door Gemeente-Wer ken waren gereed gemaakt, zoals ook andere delen van onze riolering zijn uit gerekend en in tekening gebracht. Soest kreeg dit object als eerste gemeen te in Nederland. De arbeidsbeurs leverde voor dit werk 95 procent der arbeidskrachten. Hierbij zij echter opgemerkt, dat dit werk pro ductief werk is en er dus b.v. geen kan toormensen aan de schop staan. Dit kleine stukje riolering kost ongeveer 125.000.-, van welk bedrag het grootste deel door het Rijk wordt betaald. Men is aangevangen op de Vredehofstr. en over het verloop van de werkzaamhe den hebben vorige week leden van Gede puteerde Staten, leden van de Provincia le Werkverruimings Commissie, leden van de Stichting van de Arbeid en de Hoofdingenieur-directeur van Rijks Wa terstaat zich overtuigd bij een bezoek, dat dit gezelschap ter plaatse bracht. Wethouder W. G. van Zadelhoff, verge zeld van de heer Van Noessel, directeur van Gemeen te-Werken, wees op het be lang van dit deel der riolering, dat no dig is voor de afvoer van afvalwater van een belangrijk wooncentrum naar de Maatweg en waarvan de inwerkingstel ling geheel afhankelijk is van de tot standkoming van de zuiveringsinstallatie. De Vredehofstraat leverde zoals gezegd moeilijkheden op. Er is ter plaatse een hoge grondwaterstand en dit water moest worden weggepompt wilde men kunnen graven. Bronbemaling werd toegepast, waardoor de stand van het grondwater rond anderhalve meter lager werd. Wa terdichte dammen over een lengte van 180 meter zorgden er voor, dat de gleuf droog bleef en daarin werden de zware buizen van 1250 k.g. per stuk neergelaten. Deze buizen worden met specie aan el kaar gevoegd en daarna wordt iedere 50 meter op waterdichtheid beproefd. Tijdens de graverij op de Vredehofstraat stootte men op een wel en dit gaf na tuurlijk weer extra moeilijkheden. Thans is men in de Regentesselaan bezig en gaan de werkzaamheden in de richting Koninginnelaan een aanvang nemen. Voor de reeds genoemde autoriteiten de heer Van Zadelnoff, in het Oranje-Ho tel, een toelichting op de noodzakelijk heid van een riolering in onze gemeente. Met interesse werden de moeilijkheden en mogelijkheden beluisterd en we ge loven te mogen zeggen, dat de Commissie voor Werkverruiming een volgend ob ject in onze gemeente weer gaarne voor haar rekening zal nemen. Soest bleek op het gebied van werkver ruiming een goede naam te hebben, me de doordat hier een gemeentelijke sociale werkvoorziening is. Hoe lang het nog zal duren voor het af valwater van 13.000 inwoners zijn weg via de rioleringsbuizen naar de Eem zal vinden is op dit ogenblik nog niet te zeggen. Bij grote werkloosheid is er kans, dat gedeelten van onze riolering in werk verruiming worden gemaakt, terwijl het gemeentebestuur, bij iedere wegverbete ring, in ieder geval zelf een onderdeel van het grootse plan ter hand neemt. Vijf tot tien jaar kan het evenwel nog duren, voordat we van de ergernis van onze putten zullen zijn verlost. Aan de Soester Courant alhier. Wij verzoeken U beleefd onderstaand antwoord aan de Heer K. de Haan in de rubriek „Meningen van onze lezers" te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat onze dank. Mijnheer, Naar aaneiding van Uw open brief in de Soester Courant van Vrijdag 8 Mei j.1., waarmede U ons voorstel „afmaakt", het volgende U kent wel het spreekwoord „veel ge schreeuw en weinig wol"; zo is het ook met Uw open brief. U beweert en insinu eert, maar op onze vragen geeft U geen antwoord. Wij vroegen U en de andere candidaten van de lijst der P. v. d. A. mede t)e hel pen, in een gezamenlijke strijd, om voor de komende periode in de Gemeenteraad zoveel mogelijk die vertegenwoordigers te doen plaats nemen, die bereid zijn op te komen voor de belangen van de Soester werkende bevolking, zodat er in die pe riode meer bereikt zal worden in het be lang van o.a. het Kleuteronderwijs. Is het niet beschamend voor de arbeiders- vertegenwoordigers in de Soester ge meenteraad, dat er bazars en dergelijke zaken georganiseerd moeten worden om deze scholen in stand te kunnnen hou den Dat er nog steeds in een hok (want zo moet men het noemen), kleuteronder wijs wordt gegeven Wij herinneren U aan het ingezonden stuk van de bestuurder van een kleu terschool, in de Soester Courant van 23 April j.1.; aan het ontbreken van drink waterleiding aan de Dorresteinweg en Wieksloot. Weet U, dat daar mensen wo nen, die water moeten gebruiken uit pui ten, waar de wormen in rondzwemmen Wij wijzen U verder op het ontbreken van riolering; Soest-Zuid, waar de men sen bij regenweer over planken in hun huis moeten komen vanwege de grote plassen en de putten-ellende, met z'n tel kens weerkerende kosten van 3.om ze te ledigen. En dit zijn maar enkele voorbeelden, Mr. De Haan Voor de verbetering van dit alles heb ben wij, Communisten, steeds op de bres gestaan 1 Leest U er de notulen van de gemeenteraad maar op na. Wij hebben ook steeds aangetoond waar het geld voor al die noodzakelijke verbeteringen van daan kan komen, n.1. door vermindering van de uitgaven van de bewapening. Waar wij ook ons oor te luisteren leg- Het van Ouds vertrouwdste adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 gen, overal is men het er over eens ook onder de leden van Uw Partij, de P. v. d. A., dat wij beter woningen kunnen bouwen dan straaljagers. Dat bewijst o.a. de gemeente Em- men, waar de leden van Uw Par tij, met een lijst uitkomen, zoals zij die willen hebben en die door Uw leiding niet wordt aanvaard. Waar om schreef U daar niet oygj; dat stond óók in onze instructie-brief Mijnheer De Haan, eerlijk duurt het, langst, zei U, daarom gaan wij vol ver trouwen de toekomst tegemoet. Hoogachtend, Namens de candidaten van lijst 5, D. BUNGENER-ODINOT. Redactie „Soester Courant". M. Gaarne verzoek ik beleefd ook eens een oescneiden plaatsje in Uw veel gelezen blad. Als een van de oudste inwoners volg ik met belangstelling vele ingezonden stuk jes. Daarin worden soms rake klappen uitgedeeld. Enfin, zonder kritiek zou het ook een dode boel zijn. De laatste stukjes raken in hoofdzaak het V.V.V.-huisje en het monument. Ik zou er nog graag aan toevoegen: De lantaarn in het rosarium, geschenk van de burgerij van Soest aan wijlen Burgemeester C. J. W. Lothen v. Doelen Grothe, ter gejegen- heid van zijn 25-jarig Burgemeesterschap. Gelukkig, dat Heer Oekman alles zo aar dig kan aanhalen en weergeven. O ja, ik dacht deez' week nog: „Een goede week voor deze schrijver". Hoe dikwijls zou den de bomen langs de hoofdweg een beurt gehad hebben? Men is nu al vast be gonnen de zeer oude bomen, of die in de weg staan, of om andere redenen, te ver wijderen. Nakaarten zegt „In de Hoek" heeft geen zin meer (zeer terecht), doch toch nog gaarne mijn inzicht. Het is, zoals het in de berijming stond, niet denkbaar: het Gemeentehuis zonder rosarium. Het V.V.V.(verkeers)huisje past niet in de omgeving. Dit is geenszins het geval, maar waar komt het beter uit of tot zijn recht? Nergens, en als we een half jaar verder zijn is men er aan gewend. Het rosarium? Dat leek ook maar een noodplekje. De jeugd vierde er meestal hoogtij. Wij hebben nu „Colenso" als wandelpark en „Braamhage" kan mooi als le klas rosarium worden aangelegd en voor één derde gedeelte bebouwd wor den met kleine, luxe, bijpassende woningen (villaatjes). Zie in Enkhuizen en Bussum. Het monument? Oekman betreurt het ge sol met de plaats zowel als, een splijten, van het monument. Gelukkig. Naast gemeentehuis plaatsen, met het front naar de hoofdweg, Steen- hofstraat, m.a.w. naar het N.O.? Des zo mers je zonnebril dan op, daar de zon dan hinderlijk in het Z. staat en, 's winters bijna geen zon. Dus in 'n paar jaar be dorven en groen. Maar nu de plaats. "Wil men Soestdijk be voordelen. dan Julianapleip. (Bijval des tijds van Wethouder Hïlhorst.) Wil men buurtbevoorrechting voorkomen, dan mid den op de Gemeentegrond tussen de v. d. Huchtschool en Talmalaan. Een pracht plaats voor klein kerkhof. (Zie voorbeeld Vries.) Het monument zal nu bijna voltooid zijn in al zijn kostbaarheid en pracht. Waarom niet bescheiden? Ik bedoel voor het door de burgerij opgebrachte geld. En tenslotte de rosarium-lantaarn. Waarom alles op één plaats? Er zijn ge noeg geschikte mooie plekjes. Burg. Gro the was volbloed burgemeester van Soest. Ik, destijds huizen-nummeraar en wegen- naam-voorsteller, stelde destijds voor aan wat thans nog le en 2e Heeserlaantje zijn, de namen Narcissen- en Tulpenlaantje te geven, omdat daar iemand woonde, die de bollen van deze bloemen daar wilde telen. Burg. Grothe gaf te kennen, dat hij de naam „Hees" als symbool wilde be waren. Ik bracht gaarne deze verandering in mijn voorstel aan. Daarom, wat wei nigen zullen weten, nu nog de namen le en 2e Heeserlaantje. Om nu zijn (ons) geschenk nog mooier plaatsje dan voorheen te geven en in aan sluiting aan Heeser wens, is m.i. de aan gewezen plaats het parkje Nieuweweg hoek Parklaan. De omgeving „Engendaal", ja „De Bunt" zelfs kan er dan van genie ten en trots op zijn. Met dank voor de plaatsing en vermoe delijk tot volgende keer, daar er nog ge noeg stof is. Uw abonné, G. J. STAAL. KERKSTRAAT 3 S0EST-TEL2030 Evenals verleden jaar hoopt het comité „Autotocht Soester Ouden van Dagen" oo* dit jaar een autotocht te organiseren voor inwoners van Soest, van 70 jaar of ouder. Deze kunnen zich hiervoor schriftelijk opgeven bij Mevr. Peters, Steenhoffstraat 34 of bij de heer S. van Gorkum, Lange Brinkweg 50. De auto-bezitters, die verleden jaar be langeloos hun medewerking verleenden, weten welk een groot genoegen zij hier mede aan de oudjes hebben bereid en zien hierop met genoegen terug. Het comité twijfelt er dan ook niet aan, of zij zullen ook dit jaar weer spontaan hun medewerking verlenen. Gezien het grote succes van verleden jaar verwacht het comité echter nog een veel grotere deelname en het doet derhalve een drin gend beroep, niet alleen op hen, die ver leden jaar hun medewerking verleenden, doch ook op hen, die toen om enigerlei reden verstek moesten laten gaan. De datum is vastgesteld op 24 Juni a.s. Dringend verzoekt het comité aan alle autobezitters zo mogelijk deze dag vrij te maken en zich zo spoedig mogelijk op te geven aan de heer J. C- Brouwer, Steen hoffstraat 64, tel. 2551, of aan de heer W. Hoogeboom, Middelwijkstraat 35 of v. Weedestraat 9d, telefoon 2155. Bovendien is de medewerking van hen, die dit plan financieel willen steunen, dringend noodzakelijk. Naar aanleiding van mijn hoekje over Bescherming Burgerbevolking schrijft een lezer mij: „U is zeker nog geen lid van de B.B. Hè jakkes wat een rechtstreekse vraag. Zult U het niet rondbazuinen en blijft het onder ons? Onder die voorwaarde wil ik het u wel vertellen: Ik heb mij niet aan gegeven. Zal ik U meteen maar vertellen waarom? Omdat ik bang ben! Valt U dat tegen? Zal ik U nog wat meer vertellen over m'n angst? Ik ben bang, dat ik bij het opge ven op een verkeerd stukje grond sta. U kunt me niet volgen, want ik zie de vraagtekens op Uw gezicht. Mag ik het proberen U uit te leggen? Wanneer Nederlandse mannen voor de oorlog een dienstverband aangingen met het Koninklijk Nederlands Indische Le ger, geschiedde dit in een kazerne te Nij megen in ons land. In December 1941 verklaarden wij, na de sluipmoordachtige overval van Japan op Pearl Harbour, dat land de oorlog. In Maart 1942 kregen de mannen van het K.N.I.L. het bevel de wapens te strekken en werden zij in krijgsgevangenschap ge voerd. Dat was een barre tijd en alleen te ver tellen door mensen, die het doormaakten. Hierbij kwam, voor wat de gehuwden be treft, de kwellende wetenschap, dat de vrouwen in Japanse kampen waren ge ïnterneerd. Toen eindelijk de bevrijding kwam, stonden die mensen daar en bezaten vaak niet eer dan wat ze aan hun lichaam droegen. Vanzelfsprekend verwachtte de K.N.I.L.- mensen, dat er over de tijd welke zij op bevel in krijgsgevangenschap hadden doorgebracht, vergoeding zou worden ge geven, zoals in ieder land geschiedde en temeer, daar aan onze marine-mensen 't volledige salaris over die tijd werd uit betaald. Aan de mensen van het K.N.I.L, had dit niet plaats en toen zij er óm kwamen zei onze regering: Het spijt ons. Niet Neder land verklaarde Japan de oorlog, doch Ned. Indië. Ned. Indië bestaat niet meer en heet nu Repoeblik Indonesia. Wanneer jullie iets te vorderen meent te hebben, zal je in Djakarta moeten zijn. Toen dit argument niet houdbaar bleek, gooide onze regering het over een an dere boeg en nu zegt zij: jullie contrac teerden in de K.N.I.L.-kazerne te Nijme gen. Die kazerne was eigendom van het K.N.I.L. en dus van Ned. Indië. Jullie stonden dus bij het aangaan van je ver bintenis op Ned. Indisch grondgebied dus nu moeien jullie ioch weer in Indone sië zijn met je vordering. Commentaar geef ik hierop maar liever niet. Alleen, dat je zoiets verwachten kunt van een advocaat, die getraind is in het vinden van mazen in het net, doch zeker niet van een landsregering. Er zit naar mijn gevoel ook nog een morele kant aan de zaak. Om nu op de B.B. terug te komen. Ik ben bang bij mijn aanmelding ook op een ver keerd stukje grond te staan. Je kunt nooit weten wat ze uitvinden. Daarom ik voorlopig maar liever niet bij de B.B. Wanneer je radijsjes zaait, verwacht je niet asperges te zullen oogsten. H. OEKMAN. Ter bevordering van de actie hebben wij besloten Soesterbergsestraat 30 Telefoon 2454 8 Woendagsmiddags GEOPEND. Van B. en W. is toestemming verkregen voor het inzamelen van gelden in de week van 18-23 Mei, dus volgende week. Draagt met Uw gave bij tot het welslagen van dit sympathieke doel. Bijdragen kunnen ook worden gestort ten kantore van de penningmeester, de heer L. Dijkshoorn, Steenhoffstraat 56, of door storting op giro-rekening 536996 van de Nutsspaar- bank te Soest, met vermelding „Autotocht 1953". Doe het nu Door aller samenwerking moet het mo gelijk zijn deze dag weer tot een onverge telijke te maken. Werkt daaraan allen mede. Het doel is het waard en onze ouden van dagen zullen U dankbaar zijn. Het comité van aanbeveling bestaat uit: Mr. S. P. Baron Bentinck, Burgemeester. C. H. D. A. J. van Es, Hoofdinspecteur v. Politie. Pastoor W. M. Voss. Ds. H. J. Lambers Heerspink. Mej. C. E. Jolles. Ds. W. R. Ambrosius. Het werk-comité bestaat uit: J. C. Brouwer, Steenhoffstraat 64, tel. 2551. L. Dijkshoorn, Steenhoffstraat 56, tel. 2691. S. van Gorkum, Lange Brink weg 50. W. Hoogeboom, Middelwijkstraat 35 of Van Weedestraat 9d, tel. 2155. Ton Beuken, Soesterbergsestraat 1, tel. 2180. W. Peters, Steenhoffstraat 34. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Oranje", 27 Mei. Ned. Antillen: m.s. „Delft", 21 Mei. Suriname: m.s. „Sten tor", 27 Mei. Unie van Z. en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle", 16 Mei. Canada: s.s. „Blijdendijk", 19 Mei. Zuid Amerika: m.s. „Argentina Star", 18 Mei. Australië: m.s. „Stratheden", 16 Mei. Nieuw Zee land: via Engeland, 16 Mei.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1