No. 1 van Lijst 1. Vhoemaket KIEZERS! Stemt lijst 4. Gazelle - Locomotief Protestantse Kiezers Stemt lijst 4. Europese Eenheids- moeilijkheden. fUGERS RIJWIELEN Het Openluchttheater 40 Jaar Militaire Luchtmacht. KAPPER jg W„ A. Butzelaar f Moderne HAAPVERZOPGING Van week tot week in Soest. KATHOLIEKEN weest paraat, Mededeling voor H.H. Rokers Meningen van onze lezers. U kunt met de Pinksteren nog prettig rijden! SOLEX vanaf f333.-. De Witte Pompen SOEST. Philips tvieuw-e BANDRECORDER IN DE HOEK. Koopt in Soest onze Zomerschoenen tegen ongekende lage prijzen aan te bieden. Siiclitsehe Schoenenhuizen VRIJDAG 22 MEI 1953. 31e JAARGANG uo. 39. SOESTER((f)OÜRANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post f 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 Zo is dan de Raad van Europa weer naar huis gegaan en de krantenlezer vraagt zich af wat ze daar in Straats burg hebben klaar gestoomd. Nu, wat er gaar uit die Straatsburgse keuken te voorschijn is gekomen, is waarschijnlijk alleen het legertje typisten, dat al die resoluties en memorandums moest tik ken en dan natuurlijk nog de mensen, die die stapels papier beroepshalve moes ten doorlezen. De Europese eenheid wordt duur betaald 1 De drang of is het de dwang om tot die eenheid te komen, ontwikkelt zich uit andere motieven dan een normaal denkend mens zou menen. Zo'n normaal denkend mens ziet in Eu ropa de vele grenzen, de vele invoer rechten, de vele soorten geld, de vele soorten bescherming en de gezamenlijke armoede. Hij kijkt naar Amerika met zijn royale levenswijze, z'n éne soort geld, z'n onbemerkte grenzen, z'n onbelemmerde productie en handel. Dan moet hij wel concluderen, dat Europese éénwording vóór alles de weg uit de armoede is. Als hij naast een royaal leven ook nog houdt van een flinke portie macht macht met kanonnen, vliegtuigen en tanks en zo dan kijkt hij naar Rus land, dat dat, dank zij zijn eenheid, toch allemaal maar voor elkaar heeft gebracht. Niettemin vordert de Europese samen werking als de bekende slak op de teer ton. Zijn wij dan geen normale mensen? Laten we niet vergeten, dat de twee lan den, die we als voorbeeld aanhaalden, ook niet langs die „normale" weg tot hun eenheid kwamen. De Staten van Amerika kwamen tot hun eenheid door dat ze gezamenlijk hun vrijheid hadden te verdedigen en Rusland kwam tot stand doordat een kern langzamerhand alle omliggende volken en volkjes aan zich onderwierp. Trouwens kwamen onze befaamde zeven provincies niet pas tot elkaar toen zij hun zelfstandigheid moesten verzekeren? Daarna duurde het nog twee en een hal ve eeuw vóórdat de elf provincies éen Nederland werden. Waarmee we maar willen zeggen, dat de normale weg niet de meest gebruikte schijnt te zijn. Het is de grote handicap van de Euro pese éénwording, dat zich in een paar tientallen jaren moet voltrekken wat ei genlijk wel een eeuw nodig heeft om natuurlijk te groeien. Zo is er dan nu de vraag waar men ei genlijk mee beginnen moet. Met de po litieke oi economische éénwording In derdaad is een stuk economische eenwor ding, de K.S.G., voorop gegaan. De E.D.G. is er een met een meer politieke inslag. Maar wat moet er allemaal niet onder de ogen worden gezien Laten we eens wat opnoemen. De nationale souvereiniteit staat natuur lijk een stuk af aan het boven-nationale bestuurslichaam. Hoever moet men daar mee gaan? Wie kiezen dat boven-natio- nale lichaam en hoe kiezen wij dat Di rect of indirect Moeten extremistische elementen, zoals de communisten, dezelfde kansen hebben als b.v. onder ons kiesstelsel of moeten ze worden geweerd als onder het Ita liaanse Hoe moet het met de vertegen woordiging van de landen in dat boven nationale lichaam Dat de kleinen er evenveel te zeggen krijgen als de groten is niet aan te nemen, maar worden die kleintjes dan niet de knechtjes van de groten En van klein en groot gesproken, moet een klein of een groot Europa een worden Alleen de Benelux-landen, West- Duitsland, Frankrijk en Italië, of Enge land, Scandinavië, Spanje en Portugal en eventueel de Balkan met Turkije er bij Of is het beter eerst maar eens in het klein te beginnen en die kleine staten gemeenschappen op hun beurt één grote laten vormen In het ene land zijn de lonen hoger dan in het andere en niet alleen de geld- lonen maar ook wat daar nog bovenop komt in de vorm van tegemoetkoming bij sociale verzekeringen. Er zijn verschil len in de druk van de belastingen en hoe moet het met de geldeenheid Moeten we de éénwording aanpakken met die dingen, die zich zelf op dit moment het meest op de voorgrond dringen of Een rode vlag betekent altijd gevaar Volgt gij de vertrouwde nationale vaan van Vrijheid en Democratie. Lijstaanvoerster Mevr. H. van der Swan-de Kiewit. KERKSTRAAT 3 .SOEST-JEl.2030 Wat vindt je in het Soester bos En niet in Heerenveen Een mooi theater, 't is van ons, Daar moeten wij eens heen. We zien het vol bewondering, Omzoomd met dennengroen, En vragen ja, waarom is daar Zo weinig in te doen Maar als er dan iets wordt getoond, Voor U en voor Uw buur, Waardeer het dan en ga er heen, 't Is zeker niet zo duur. Zie naar de gast, die zich verwent, Hij weet van Soest de glans, Het Openluchtheater en Hij neemt z'n buitenkans. moeten we meer systematisch te werk gaan Vragen te over wanneer er niets meer kwam kijken. Maar dan is er nog het wantrouwen van de Fransen jegens de Duitsers, de vrees voor de Russen, het belang van de Amerikanen en de bindin gen van Engeland met het Gemenebest. Het is geen wonder, dat de vorderingen in Straatsburg niet groter zijn, maar ze zouden groter kunnen zijn wanneer het element drang groter was dan dat van de dwang. Grote feesten te Soesterberg. 1 Juli a.s. viert onze militaire lucht vaart haar 40-jarig bestaan en ter gele genheid van dit feit worden er rond de ze datum te Soesterberg vliegfeesten ge houden groter dan de grootse feesten, welke reeds eerder door de Luchtmacht werden georganiseerd en geheel in over eenstemming met het stadium, waarin de Luchtmacht na een ontwikkeling van 40 jaren - en wat de laatste jaren betreft, na een pijlsnelle ontwikkeling - geko men is. Toen op 1 Juli 1913 de luchtvaartafde ling te Soesterberg werd opgericht, was deze nog een zeer bescheiden militaire luchtvaart-eenheid, bestaande uit een commandant, drie vliegers, een sergeant majoor administrateur en een enkel vlieg tuig (De Brik) van Marinus van Meel. Sindsdien zijn er veertig jaren verlopen en nu hebben wij de Koninklijke Lucht machtstaf, zetelend boven een vijftal com mando's, honderden straaljagers gesta- tionneerd op een half dozijn vliegvelden en een uitgebreide militaire luchtvaart organisatie bestaande uit duizenden man personeel. In het hieronder volgende programma zijn ook enige feestelijkheden te Nijme gen opgenomen, omdat deze ook verband houden met de algemene herdenkings feesten te Soesterberg. 2 Juni. Aanbieding der Gala-uniformen voor de Luchtmachtkapel aan de chef van de Luchtmachtstaf in het Goffert-stadion te Nijmegen. Met het gala-concert te Soesterberg, waarvan de baten bestemd waren voor het uniformenfonds, heeft ook de Soesterbergse burgerij haar bij drage hiervoor geleverd. Opening van de een week durende lucht machttentoonstelling te Nijmegen. Deze tentoonstelling komt later ook in Soes terberg. Het nu volgende gedeelte van het pro gramma geldt uitsluitend voor Soester berg. 1 Juli. Rondvlucht boven Nederland, in 't bijzonder boven de hoofdsteden der provincies. Hieraan zullen de nieuwste toestellen in formatie deelnemen. 15 uur Kranslegging bij het monument der gevallen vliegers door de Chef Lucht machtstaf. Ook aan anderen wordt hier toe de gelegenheid gegeven. Daarna een. herdenkingsrede over de op richting van de militaire luchtvaart en bekendmaking van verleende onderschei dingen. Na afloop eventueel bezichtiging van de vliegbasis door de genodigden. Van 17 tot 19 uur receptie door de Chef Luchtmachtstaf in het officierscasino aan de Kampweg. 2 Juli. Korpsmaaltijd voor officieren, re serve-officieren en oud-Soesterbergers. 3 Juli. Reünie en Korpsmaaltijd voor on derofficieren, res. onderofficieren en oud- Soesterbergers. 4 Juli. 14.30 uurAanbieding van het borstbeeld van Generaal Snijders na mens de burgerij van Soesterberg door de Burgemeester van Soest aan de Chef Luchtmachtstaf in het officiers-casino. 16 Juli. Generale repetitie voor de vlieg- demonstraties op de vliegbasis. 18 Juli. De grote feestdag, waarop Nato- vliegdemonstraties zullen plaats vinden zoals hier nog nimmer zijn aanschouwd en waaraan zullen deelnemen straalja gers uit de Verenigde Staten, Engeland, Canada, Frankrijk, België en Nederland. In verband met dit vliegfeest wordt er dit jaar geen Ilsy-vliegfeest op Ypen- burg gehouden en werkt de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart thans mede aan de Luchtmacht-demonstraties op Soesterberg. In het kader van de jubileumviering zal ook een nationale wedstrijd in het for- matievliegen worden gehouden en hier voor heeft de K.N.V.v.L. een wisselbeker uitgeloofd. Van 25 Juli tot en met 8 Augustus wordt de luchtvaarttentoonstelling gehouden, welke zjI worden geopend door de Chef Luchtmachtstaf. Deze tentoonstelling be looft buitengewoon belangrijk te worden en zal die van het vorig jaar verre over treffen. De. e tentoonstelling zal een to taal beeld geven, ook door de expositie van alle toestellen en motoren, van de ontwikkeling der militaire luchtvaart in de afgelopen 40 jaar. Op 2 Augustus is er een Benelux-rallye voor sportvliegers naar Soesterberg. Op 5 Augustus een nationale jeugdlucht- STEENHOFFSTR. 83 - TEL. 2842 vaartdag. Zo staat Soesterberg deze zomer dus in het teken van de vliegsport en daarmede in de belangstelling van het gehele land. Vooral op 18 Juli kan men, gezien de ervaringen bij vorige vliegfeesten en van de Ilsy, een fantastisch druk bezoek ver wachten, dat ongetwijfeld alle vroegere records op Soesterberg slaan zal. Begrijpelijk eist een en ander een enorme voorbereiding, als gevolg waarvan meer dere commissies zijn samengesteld. De opzet zal zo groot worden, dat enkele honderdduizenden bezoekers kunnen wor den geborgen. Terzijde van de startbaan zullen tribunes en een eretribune worden gebouwd met zitplaatsen van 3.50, 2.50 en 2.j terwijl staanplaatsen verkrijgbaar zullen zijn tegen 1. Soest Vooruit ligt ons nog altijd na aan het hart en nu de zon weer schijnt en Soest op zijn voordeligst is en velen in den lande de pensiongids van onze V.V.V. spellen, nu komt onze V.V.V. weer in veler belangstelling te staan. „Soest Vooruit" heeft ook veel belangstel ling nodig, liefst daadwerkelijke belang stelling en wel op de eerste plaats van ons, Soestenaren. Die belangstelling is nogal verdeeld. Mid denstanders, pensionhouders, hoteliers e.d. hebben getoond, dat zij de V.V.V.- kar, die thans, in mul zand, zeer moei zaam voortzeult, willen helpen trekken. Zij hebben hun contributies vrijwillig verhoogd en goed verhoogd ook. Deze categorieën vormen echter niet de gehele burgerij. Het is die burgerij, die in haar sympathie een beetje latent is. Men staat tegenover het grote belang van de V.V.V. niet onsympathiek, doch daar blijft het ongeveer bij. Eerstdaags wordt ons nieuwe verkeers- huis opgeleverd door de aannemer. Wij vinden het een lelijk huis, doch het is een V.V.V.-huis, zoals nog nergens in Neder land is gebouwd. Het allergrootste deel der V.V.V.-mensen in ons land is jaloers op deze behuizing. De burgerij kreeg de gelegenheid om door de koop van loten te helpen in de aanschaffing van de meubilering. Slechts 4000 loten telt deze V.V.V.-loterij, dit is nog niet 1 lot per Soester woning. Het resultaat De trekking moest wor den uitgesteld, omdat nog niet de helft der loten is verkocht, hetgeen hierop neerkomt, dat van de ingekomen gelden, onder aftrek van prijzen en kosten, prac- tisch niets over blijf,*. - Laten we een beetje meer belangstelling tonen, een beetje meer enthousiasme aan de dag leggen. Slechts 500 Soestenaren zijn er nodig om met 4 loten per man de meubilering van ons nieuwe V.V.V.- huis te bekostigen. Laten we de V.V.V. niet in de kou laten staan en deze loterij over het dode punt helpen. De trekking heeft dan begin Juni plaats. Hebben Uw kinderen ook genoten van de kinderspelen, welke, traditiegetrouw, op Koninginnedag werden gehouden Wist U, dat deze spelen bekostigd zijn door Soest Vooruit en de organisatie uit het (oude) verkeershuis geleid werd? Moeten wij U ook nog vertellen, dat de kas van Soest Vooruit de hieraan verbon den grote uitgave niet kon lijden. Toch kregen de kinderen hun kinderfestijn. Laten wij, grote mensen, hiervoor onze dankbaarheid tonen. In de laatste weken vallen er Soester bomen als soldaten in een veldslag. Waar gewanhoopt werd, dat men eeuwig van het zonlicht verstoken zou blijven en daar waar gehoopt werd, dat fraaie exempla ren nimmer zouden verdwijnen, daar vie len de bomen in een snel tempo. De Koninginnelaan, Waldeck Pyrmont- laan, Hartmanlaan, Julianalaan, Prins Bernhardlaan en andere wegen werden het slagveld, waarop bekwame houthak kers zegevierden. In onze moderne salons fgT knnnen wij Uw haar rustig en meer individueel m behandelen. Denkt om Uw zevende zetel in de raad. Geen stem verloren, Daarom VAN ZA0ELH0FF uitverkoren. Als Rijkswaterstaat slechts een paar pro cent van de gemeentelijke voortvarend heid opbracht, dan verdwenen er ook een aantal bomen aan de hoofdweg, tot welk doel al zoveel verzoekschriften bij ge noemd lichaam zijn ingediend. Dit geldt niet voor de Middelwijkstraat, waar wel Rijksbomen vielen. Deze vellerij was nodig ter verbreding van de bocht nabij de Gouden Ploeg. De werkzaamheden aan de Torenstraat zijn nu ook begonnen en de toekomstige breedte van de weg is met palen uitgezet. De vreemdeling, die binnenkort in Soest komt en zowel de Vredehofstraat als de Torenstraat passeert, moet wel de indruk krijgen, dat er in Soest hard wordt ge werkt. 100 Gram prima lange Shag 60 cent. 50 Sigaretten More en Better 1-25 Zware Shag 80 cent per 100 gram. Ruim 20 merken Sigaren van 1.30 per 10 stuks. De kleine zaak met de grote sortering. SIGARENMAGEZIJN „DE BOKSER" H. L. VOSKUILEN STEENHOFFSTRAAT 62 TELEF. 2282 Zonder enige plechtigheid verhuisde de antieke drie-armige lantaarn, welke eens door de Soester burgerij geschonken werd ter gelegenheid van het 25-jarig burge meesterschap van Burgemeester Lothe Doelen Grothe, van achter het nieuwe verkeershuis naar de achterzijde van het rosarium. Een stukje verleden werd hier mede terzijde geschoven door het heden en we hebben er nog niemand over zien treuren. Mijnheer de Redacteur, Vriendelijk verzoeken wij U onderstaand slotwoord aan het adres van de C.P.N. te willen opnemen. Mevrouw, Hebben wij U niet geantwoord Beter kunt U zeggen, dat het anders uitviel, dan U kunt gebruiken. Bij ons gaat het niet om wat U beweert, doch om wat U bedoelt. En de oogmerken, die de C.P.N. met het „aanbod" had, zijn door ons vol doende belicht. Overigens is Uw schrijven wat mager tjes uitgevallen. Toch niet geschrokken Is deze opsomming van punten net zo serieus als Uw aanbod Verder ontgaat het ons, welke invloed de Soester raadsleden kunnen uitoefenen op de uitgaven voor straaljagers. Niettemin, Mevrouw, kunt U van ons de van harte gegeven verzekering krijgen, dat het geluid van deze toestellen ook ons steeds doet denken aan de hoge kos ten en wat daarvoor aan andere zaken zou kunnen worden gedaan. Maar er is een wet van oorzaak en gevolg. En straal jagers zijn gevolgen, Mevrouw, de oor zaak is gelegen in het wantrouwen. Wantrouwen in een land, dat 200 divisies op de been houdt en ook enkele straal jagers bouwt en zelfs exporteert. En daarnaast de angst voor een herhaling van aanrollend geweld uit het Oosten en voor lieden, die dan in Nederland de „bevrijders" zullen welkom heten. Inmiddels is door het vanwege de C.P.N. uitgegeven manifest, onder het opschrift „Socialisten sluit de rijen", nog eens dui delijk gebleken welke drijfveren men daar heeft. Ook U hebt Emmen genoemd in Uw stukje, maar mogen wij dan vriendelijk vragen naar de 30 (dertig) C.P.N. raads leden, die sedert 1946 of die partij ver lieten of er uit getrapt werden? Waren deze mensen het wellicht beu om nog langer als filiaalhouder op te treden Want mede door Uw erkenning, dat U op instructie hebt gehandeld, is nog weer oens bewezen, dat C.P.N.-afdelingen fi- "*Kï.lcft zijn van Amsterdam, terwijl Am sterdam weer filiaal van Moskou is. En evenzeer als de Soester kiezers hebben ook wij, Mevrouw, niets van doen met ledepoppen, die eerst op instructies wach ten alsvorens te kunnen handelen. Dat is on-Nederlands. En daarom zal na deze verkiezing eens te meer blijken, dat het gezonde verstand zegeviert en eer lijkheid en zelfstandigheid ook in de po litiek het winnen. Met de U van harte gegeven wens, dat U na September a.s. de Raadsvergaderin gen vanaf de publieke tribune toch nog wel zult kunnen bijwonen, verblijft ik, namens de geadresseerden, K. DE HAAN. Wij leveren U uit voorraad Phoenix of Delta Rijwiel v.a. f 122.-. STEENHOFFSTRAAT 25 TEL. 2185 Betaling in overleg. GEMEENTER A ADS VERG ADERIN G. De Raad der gemeente Soest is in open bare vergadering bijeengeroepen tegen Donderdag 28 Mei 1953, des namiddags te 2.30 uur, ter behandeling van de vol-, gende agenda 1. Beëdiging van het benoemde lid van de Raad, de heer P. Boer. 2 Vaststelling van de notulen der ver gadering d.d. 20 Maart 1953. 3 Ingekomen stukken. a. Aanbieding begrotingswijzigingen over eenkomstig artikel 22 van de „Gemeen schappelijke Regeling" met betrekking tot de Bescherming van de Bevolking in de Kring Utrecht IV. b. Schrijven van P. C. Veldhuizen, na mens de bewoners van de Belvedèreweg, verzoekende verbetering van die weg, met voorstel dit in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders om prae- advies. c. Bezwaarschrift van A. J. Verkerk te gen de hem opgelegde aanslag in het vergunningsrecht 1 Mei 1953-lMei 1954, hetwelk reeds in behandeling is genomen en met voorstel dit in handen te stellen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies. 4. Voorstel tot benoeming van een lid van de Financiële Commissie, Commissie Strafverordeningen en Onderwijscommis sie in de vacature Ooms. 5. Vaststelling van een nieuw uitbrei dingsplan in hoofdzaak voor het gedeelte der gemeente, gelegen ten zuiden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. 6. Verzoek van H. L. Labberton te 's Gra- venhage en H. A. A. van Nievelt te Soest, om weg nr. 35, voorkomende op de we genlegger, aan het openbaar verkeer te onttrekken, met voorstel van B. en W. 7. Verzoek van het Hoofd van het Bureau Aanleg, Beheer en Onderhoud van Vlieg velden (B.A.B.O.V.) te Amsterdam tot onttrekking aan het openbaar verkeer van enige op het vliegveld Soesterberg ge legen wegen, met voorstel van B. en W. 8. Voorstellen tot vaststelling van a Een verordening tot wijziging van de verordening, houdende aanwijzing van 'n gedeelte der gemeente Soest, bestemd voor het oprichten, hebben of gebruiken van enige inrichtingen, vallende onder de Hinderwet. b. Een verordening, als bedoeld in arti kel 26, lid 1 der Vleeskeuringswet, zulks onder intrekking van de verordening van 27 Mei 1949. 9. Voorstellen tot vaststelling van a. Een vacantieregeling, als bedoeld in artikel 5 der Winkelsluitingswet 1951 voor de kruideniers. b. Idem voor slagers. Korte rustpauze waarna Afscheid van de heer J. G. A. Batenburg als gemeentesecretaris. HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS UITGEPUT. Ons Roode Kruis is niet uitgeput wat werklust en werkkracht betreft, maar wat de geldmiddelen betreft kan zeker van uitputting worden gesproken, aldus de secretaris van onze plaatselijke afde ling. Ieder herinnert zich de ontzettende ramp, die ons land heeft getroffen en welk een zegenrijk werk het Roode Kruis daarbij heeft verricht. Tot op de bodem moest worden getast om te helpen. De aange legde rampendepots zijn volkomen uit geput. Ondanks een bijdrage uit het Ram penfonds, was het ten enenmale onvol doende de vele extra kosten te dekken. En daarom, aldus de heer De Graaf, komt nu de jaarlijkse inzameling zo prachtig op tijd. Het Nederlandse volk kan helpen het Roode Kruis weer paraat te maken. Onze campagneleider, de heer F. Hart- steen, bijgestaan door de heer C. L. Oran je, staat met wijkhoofden en een legertje van helpsters en helpers, gereed de gro te inzameling te Soest beginnen. Veertien dagen lang, n.1. van 25 Mei tot 7 Juni, zal een beroep op de Soester be volking worden gedaan. Van haar zal het afhangen of het Nederlandsche Roo de Kruis zijn vele taken weer volledig kan gaan uitoefenen. Geen aalmoes vra gen wij, maar een gift, een offer, ook van hen, die als lid ons reeds steunen. Is het nodig hierover nog verder uit te wijden Soest heeft bewezen als het nodig is een offer te kunnen brengen en nu is het no dig, zeer nodig. NIJHOFF'S PINKSTERSPEL. Een groep van voor het merendeel jon geren, behorende tot de Hervormde Kerk van Soest, hoopt op 2e Pinksterdag, 's middags om half drie, in het openlucht theater een Pinksterspel van de dichter Martinus Nijhoff op te voeren, waarbij ook velen van buiten Soest verwacht wor den, die daarna in het wijkgebouw „Eltheto" gezamenlijk de broodmaaltijd gebruiken. Zij zullen die dag het Pink sterfeest hier vieren. De verwachting is, dat ook Soest zich niet onbetuigd laat. De opbrengst van deze opvoering is be stemd voor het jeugdwerk in A'dam-Oost. DE SOESTER 100-JARIGE. Abusievelijk hebben wij vermeld, dat Mevr. Heinrich-Spitzer Woensdag j.1. haar 100ste verjaardag zou vieren. Deze grote feestdag is echter op Woens dag 3 Juni, op welke dag de 100-jarige des middags in restaurant „Eemland" re- cipieert. DUIVENSPORT. De vereniging „De Vriendschap" nam Zondag deel aan een wedvlucht vanaf St. Quentin, In concours waren 221 dui ven. Aankomst eerste duif om 10.29.58 u. Snelheid 1413,87 meter per seconde. Aan komst laatste duif om 10.42.434 uur. De uitslag Was W. Nieuwenhuis 12 3 6 7 13 14 21 31 32 46 50. E. Veerman 4 30. G. Sukel 5. R. Koster 8 15 29. E. v. Daat- selaar 9 16 18 19 23 28. D. J. Bos 10 42. C. Dijkman 11 44 55. Prins Berhard 12 22 37 52. J. Rijnders 17 51 53. Jl Gaasbeek 24 27. Jac. Stalenhoef 25 38 45. Th. de Muynck 26. G. v. d. Broek 33 34 35 43. G. Sikkelbein 36. Joh. Duiser 39. H. Spik- man 40. J. Onwezen 41 48 49. G. Hooyer 47. P. Wagner 54. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN. De afdeling Soest van de Bond van Ge- pensionneer den hield in hotel „De Gou den Ploeg" een jaarvergadeering, waarop de voorzitter, de heer De Kos, gaarne een groter aantal belangstellenden had welkom geheten, zoals hij zeide. De groei van de afdeling bleek bevredi gend doch een groter ledental is mogelijk. De secretaris gaf in zijn jaarverslag om trent het wel en wee een goed overzicht, waarin ook de namen van de 15 in het; afgelopen jaar overleden leden, werden vermeld. De gestorvenen werden door de vergadering met enige ogenblikken stilte herdacht. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Van Diermen bij enkele candidaatsstel- ling gekozen in de plaats van de heer En- zerink, die zich, wegens zijn hoge leef tijd, niet meer beschikbaar stelde. Voor de vele arbeid door hem verricht, werd hem door de voorzitter dank gebracht. Na de behandeling van enige huishou delijke zaken gaf de heer Groen, lid van het hoofdbestuur, een overzicht van de acties, welke het hoofdbestuur voert om verbetering te verkrijgen en verslechte ringen af te weren. De komende huurverhoging had de ge moederen verontrust, zei de heer Groen en hij deelde mede, dat er gedacht wordt aan openbare protestvergaderingen hier tegen te houden in de grote steden. Spr. spoorde de vergadering aan om aan der gelijke vergaderingen deel te nemen. PLATEN-CONCERT. Woensdag j.1. gaf de Firma Fugers' Radio een concert uoor middel van gramofoon- platen. Het Oranje-Hotel was gezellig ge vuld en het aandachtige gehoor heeft zich tegoed gedaan aan de prachtige mu- Opname cn wcergave-apparaat. Geheel compleet met microfoonf740.— Toen Burgemeester d'Ailly zich een paar weken geleden zo verontwaardigd uitliet over de gang van zaken op Schouwen- Duiveland, ben ik er, wat je noemt, vies ingetippeld. Wanneer iemand als Amsterdams Burge meester zegt, dat het eigenlijk om te hui len is zoals er op Schouwen wordt ge werkt, ga je niet kijken of het wel heus waar is. Afgezien nog van het feit, dat je niet op Schouwen kan komen, zou je dan ook niet hoeven geloven, dat de Ei- feltoren in Parijs staat, omdat je dat gevaarte nooit zag. Het is een goede leer geweest en ver geet U verder maar, dat ik iets onaan genaams schreef over de werkers op Schouwen Duiveland. Door de watersnood staat intussen se dert 1 Februiari het Rampenfonds al even erg in de belangstelling als de ramp zelf. We hebben het bijeengebrachte geld zien groeien van een schamele 3 ton tot op het ogenblik rond 113 millioen en nog steeds komen de giften binnen. Er worden helaas met betrekking tot het Rampenfonds v/range moppen verteld, die ik niet geloof, misschien wel door mijn er varing met Burgemeester d'Ailly. Gedachtig aan de zojuist geleerde les, geloof ik niet wat „men" zegt wat ex- met de opgehaalde millioenen plaats grijpt. Maar, dat neemt niet weg, dat ik en met mij vele anderen iets meer open baarheid zeer op prijs zou stellen. Ik zou b.v. graag, naast de dagelijks ver melde bedragen die binnen komen, lezen, wat er aan uitgekeerde steunbedragen af is gegaan. Het is wel interessant te lezen wat er al door bijkomt en dat het enorme kapitaal iedere dag enige duizenden guldens aan rente oplevert, maar rentekweken was het doel niet. Het doel is noden lenigen en daar wordt door de slachtoffers hals reikend naar uitgekeken. Laat het Rampenfonds ons daarover vlug en uitvoerig inlichten, want feitelijk is het zó, dat het fonds met een leeg ge schonken kas meer aan haar doel beant woordt dan als „belegger". H. OEKMAN. Ter bevordering van de actie hebben wij besloten Soesterbergsestraat 30 Telefoon 2454 's Woendagsmiddags GEOPEND. ziek van Beethoven, Saint Saens en Liszt. De kundige toelichting door de pianiste Elfride Pilon werd op hoge prijs gesteld, hetgeen vooral tot uitdrukking kwam in het spontane applaus bij de overhandi ging der bloemen, die deze inleidster wel verdiend had. Het was voor vele aanwezigen een open baring om te constateren hoeveel kunst genot er verborgen is in een huiskamer radio en een gramofoontje. Na afloop van het concert volgde een korte ver handeling over de nieuwste ontwikkeling der radio-techniek en wel „de band-re corder", en een demonstratie van A.M. en F.M. radio-ontvangst, waarbij de ge luidsverbetering bij F.M.-ontvangst voor een ieder duidelijk was. Het was voor de vele muziekliefhebbers een genotvolle en interessante avond. OPBRENGST COLLECTE SANATORIA ZONNEGLOREN - SONNEVANCK. De opbrengst der in de week van 1116 Mei j.1. gehouden collecte voor boven genoemde sanatoria bedroeg in toaal een bedrag van f 1168,92 (Soest 1070,56 en Soesterberg 98,36). Het" organiserende comité brengt hartelijk dank aan allen, die hebben medegewerkt om dit resultaat te bereiken. Een bijzon der woord van dank komt toe aan de bewoners van de buurtschap „Hees", waar met 3 lijsten een bedrag van 82,54 werd bijeengebracht. ARTSENDIENST. De artsendienst wordt op Eerste Pinkster dag waargenomen door de artsen W. Schutte, Burgem. Grothestraat 65, Telef. 2333 en H. v. Dorssen, Eigendomweg 96, tel. 2119. Op Tweede Pinksterdag door de artsen J. Tervoert, Lindenlaan 16, tel. 2705 en J. Rip, Soesterbergsestraat 16, telefoon 2423. Is Vrijheid en Verdraagzaa Joheid Uw leus? Op de V.V.D. valt dan Uw keus Lijstaanvoerster Mevr. H. van der Swan-de Kiewit. KERKDIEF GEPAKT. Enige weken geleden trof de heer J. Lus- tenhouwer, koster der R.K. Kerk op Nieu- werhoek, een man in het kerkgebouw aan, welke hem verdacht voorkwam. De gewaarschuwde politie arresteerde de ze kerkbezoeker, een 36-jarige Amster dammer, en de politie trof nabij een der offerblokken een beitel aan. De politie hond wees uit, dat de beitel bij de Am sterdammer behoorde, doch noch diefstal noch poging tot diefstal kon worden be wezen. De man werd op vrije voeten ge steld, doch zijn optreden en signalement werden in den lande verspreid. Dezer dagen is hij gearresteerd, daar bleek, dat dagen is hij toch gearresteerd, daar bleek, dat hij meerdere kerkdiefstallen heeft ge pleegd.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1