Soester Sportweek. Aan de vooravond van Bermuda. Eisenhower en Syngman Rhee Kunt U moeilijk zonder Uw bril? R. G. van Essen - Opticiën Sportuitwisseling SOEST-SOEST. Soester GLAS- EN VERF HANDEL SOEST. IN DE HOEK. Koopt in Soest Stichtsche Schoenenhuizen VRIJDAG 5 JUNI 1953. 31e JAARGANG no. 42. SOESTER (f)ÖURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 POSTGIRO No. 126156 in de tweede helft van deze maand zullen op de Bermuda-eilanden Amerika, Enge land en Frankrijk samenkomen. Een plaats kan een symbool zijn. De Ber muda is een Britse eilandengroep in de Atlantische Oceaan, niet ver van de kust der Verenigde Staten verwijderd. Nu kun nen de Engelse trots verklaren, dat ze niet bij Eisenhower op audiëntie gaan en de Amerikanen steken niet naar Enge land over om les te nemen bij Churchill. Wat er uit de bus zal komen bij die be sprekingen op de Bermuda-eilanden is natuurlijk nog in de schoot der toekomst verborgen. Belangrijk is het, dat die con ferentie komt, want tussen Engeland en Amerika is een stemming ontstaan, die tussen twee bondgenoten niet prettig aan doet. Amerika is een jong land en bij zijn storm achtige groei naar 's werelds eerste mo gendheid heeft het zijn jeugd eigenlijk als een blok aan het been meegesleept. In hun groei wilden de V.S. altijd zo weinig mogelijk met de rest van de wereld te maken hebben. „Amerika voor de Amerikanen", luidde de leus van een van Amerika's presiden ten, Monroe, en die geestesgesteldheid is nog lang niet weg, ook niet nu de wereld situatie zich zo heeft ontwikkeld, dat het vasthouden aan die leer op de duur Ame rika's ondergang zou betekenen. Aan die leer wordt dan ook niet meer vastgehou den, maar telkens weer kan men bij hun buitenlandse politiek de neiging bespeu ren maar zo gauw mogelijk de affaires af te wikkelen en zich in z'n continent te rug te trekken. En als het hen niet gauw genoeg gaat, worden ze ongeduldig en prikkelbaar, jegens Europa b.v. Engeland is gedurende enkele eeuwen 'n wereldmacht geweest. Het heeft geleerd te wachten tot de tijden rijp waren om dan te plukken. Het onmogelijke heeft het nooit nagestreefd en als het mogelij ke onmogelijk werd, wist men zich altijd terug te trekken zonder al te veel kleer scheuren, menigmaal zelfs met winst. Van beide landen is Rusland op het ogen blik de hoofdschotel van de buitenlandse politiek. Na Eisenhowers verklaring, dat hij Rus land tenminste halverwege tegemoet wil komen, werd er al gauw de nadruk op gelegd, dat Rusland eerst zijn goede trouw maar eens moest tonen. Stel daartegenover nu eens Engelands houding, geholpen door India, bij de on derhandelingen over de Koreaanse krijgs gevangenen, die door de kortheid van de Noordelijken en de Amerikanen dreigden vast te lopen. Dat is zo ongeveer de verhouding tussen Engeland en Amerika. En de verhouding van Frankrijk tot die beide landen Men mag zich eigenlijk wel afvragen, of er nog een verhouding met Frankrijk moge lijk is. Van iemand die doodziek is, wordt wel eens gezegd, dat hij met één been in het graf staat. Van Frankrijk kan men zeggen, dat het met elk been in een graf staat. Met het ene in dat van de binnen landse onbestuurbaarheid, met het ande re in dat van Indo-China. Het euvel van Frankrijks onbestuurbaar- hied ligt in het feit, dat de partijen eigenlijk niet meer zijn dan de zaakwaar nemers van bepaalde belangengroepen in het politieke leven. De Kamer is er zo samengesteld, dat geen enkel ministerie een meerderheid vindt op wiens steun het kan rekenen, vandaar het denkbeeld van Reynaud, dat de Kamer automatisch zou worden ontbonden wan neer deze de regering binnen de 18 maan den zou laten struikelen. Reynaud is niet aan bod gekomen, maar dat in de toekomst de minister-president er een grotere macht zal krijgen, is iets dat haast niet uit kan blijven. Indo-China's revolutie paradeert op Frank rijks militaire begroting met een onkos- tenrekening, die de helft van dat totale bedrag uitmaakt. Hij vreet tevens het ka der van Frankrijk's leger weg plus de no dige mensenlevens. Wat de uitrusting betreft een derde daarvan wordt geleverd door Amerika, in de vorm van steun. Logisch zal men zeggen. De weerstand tegen de commu nisten is immers een zaak van ons alle maal Maar dat de strijd daar uitslui tend tegen communisten gaat, lijkt ons toch wel een te simpele voorstelling. Weliswaar behoren de drie landen in Indo- China in naam als zelfstandige staten tot de Franse Unie, maar de werkelijk heid is toch meer een pogen van de Fran- PHILIPS' TELEVISIE Hoe dankbaar was zijn kleine hond Voor tanks en stukjes lood, Eerst liep hij kwispelstaartend rond En gaf hij braaf een poot. Eerst bleef hij netjes aan de lijn En likte Uncle Sam En meen'ge lekkernij, hoe klein, Was altijd weer voor hem. Wie weet er wat hem plots mankeert Hij blaft en gaat te keer En kwispelt niet meer met zijn steert, Maar trekt verwoed van leer. Wat is er met hem aan de hand Wordt hij te groot misschien Past hij niet langer in z'n mand Hij laat z'n tandjes zien. O, Eisenhower, houdt het beest Toch stevig aan de lijn Want anders ben je er geweest. 't Kan wel hondsdolheid zijn sen om de oude koloniale toestand te handhaven, een houding, waarmee men de communisten meer in de kaart speelt dan afbreuk doet, te meer omdat de om ringende landen zich geheel hebben ont daan van wat nog aan de oude koloniale toestand herinnerde. De weerstand tegen het communisme zou daar heel wat sterker worden als Frank rijk die koloniale sluier zou kunnen of willen wegtrekken. En dat Frankrijk moet nu eigenlijk niet alleen zichzelf, maar ook nog zo'n beetje West-Europa vertegenwoordigen. Het kan niet anders, dat beseffen we wel, maar had er niet beter een van de „kleine" Europese mogendheden naar Bermuda kunnen gaan in plaats van deze „grote" Wij hebben zo het idee, dat daar meer specifiek Franse zaken ter sprake zullen komen dan gemeenschappelijke. Loop door Soest. Dinsdagavond werd de Sportweek voort gezet met „De loop door Soest", een wed strijd over 3V-i km., waarvoor 8 niet-Soes- tenaren en 10 Soestenaren hadden inge schreven. Op het S.E.C.-terrein aan de Schrikslaan loste onze Burgemeester het startschot en na een terreinronde te hebben gemaakt liepen de deelnemers over Schrikslaan, Beetzlaan, Koekoekweg, Laanstraat, Krommeweg, Hartweg, Nieuwstraat en Beetzlaan, om binnen een kwartier weer allen op het S.E.C.-terrein verenigd te zijn. Start loop door Soest. De volgorde bij de finish was 1. T. v. Ginkel, Baarn, 10.58 min. 2. J. Tonke- laar, De Bilt, 11.01 min. 3. K. de Jong, De Bilt. 4. J. Ploeg, De Bilt. 5. G. Rutten- berg, Soest, 11.25 min. 6. J. Swager, Soest, 12.48 min. 7. B. Monsjou, Soest. 8. H. v. Asch, De Bilt. 9. G. Diedrich, Soest. iO. i». Deiics, Soest. 11. U. Hop* stake, Baarn. 12. G. Mook, De Bilt. 13. K. Smid, Soest, 14. L. Gommers, Soest. 15. K. Jaarsveld. 16. H. v. d. Broek. 17-, H. Kinderdijk, Soest. H. de Vries werd gedisqualificeeid. De prijzen werden alsvolgt toegekend aan de drie eerstaankomende Soestenaren en de drie eerstaankomende niet-Soestenaren. Niet-Soestenaren 1. T. v. Ginkel, Baarn. 2. J. Tonkelaar, Baarn. 3. K. de Jong, De Bilt. Soestenaren 1. B. Ruttenberg. 2, J. Swager. 3. B. Monsjou. Gymnastiek Soest-Soest. Des avonds had in de zaal van „Eem- land" de gymnastiek-demonstratie plaats tussen ploegen van de Turnverenigingen in Soest (Duitsland), „Olympia" en „Cres cendo". Het was het slechte weer, dat ook dit maal de tegenstander van de Sport-Fede- ratie was en oorzaak werd, dat deze de monstratie niet op. het S.E.C.-terrein kon plaats hebben. Men heeft er echter geen spijt van gehad, dat dit onderdeel in de zaal werd afgewerkt, want, met uitslui ting van koude en regen, kon hier een pro gramma worden afgewerkt, dat groter en gevarieerder kon zijn dan in de buiten lucht, Dame9 uit Soest (D.) komen op voor de baloefening. De belangstelling voor dit onderdeel der Sportweek was zeer groot. De zaal was tot in de nok toe vol en de toeschouwers waren ook gezeten op het toneel, daar op de verhoging achter in de zaal de demon straties werden gegeven. De gezamenlijke opmars bracht 11 Duitse meisjes en een aantal meisjes van Cres cendo en Olympia op het podium, als mede 10 jongens van Olympia, waarna de heer W. v. Schaffelaar de Burgemeester en het publiek een welkom toeriep. Spr. sprak zijn teleurstelling uit over het slechte weer, dat de sportweek parten speelde, doch stelde met voldoening vast, dat de zaal meer dan bezet was. De Duit se gasten werden eveneens welkom ge heten en spr. sprak de wens uit, dat ook deze avond zou medewerken aan de ver broedering van beide landen. Staande zong de gehele zaal het Wilhel mus, waarna een geimproviseerd, zeer ge varieerd programma werd afgewerkt. Het waren de dames van „Crescendo", die, o.l.v. Mevr. Vos, dit programma openden met een wals in smaakvolle kledij. De Duitse meisjes demonstreerden hierna paardspringen en bodemoefeningen op zeer vlotte en goede wijze, terwijl de Olympia-jongens lieten zien hoeveel mo gelijkheden de springkast biedt. De gasten demonstreerden hierna zeer goede nummers op de hoge brug, gevolgd door het optreden van 2 Olympia- en 3 Crescendo-dames op de lage brug. Onze Soester dames deden voor het goede werk der gasten niet onder en alles bijeen was dit onderdeel zeer goed verzorgd. Goede vrije oefeningen van de Olympia- meisjes gingen vooraf aan de uitvoering van een Barcarolle, welke door de Cres cendo-meisjes prima werd uitgevoerd. De Duitse jongedames lieten hierna een bal-oefening zien, terwijl de meisjes van Olympia een hoepeloefening gaven. Beide nummers oogstten veel succes, evenals de vlag-oefening, welke door de Crescendo meisjes werd getoond. Het slot van het programma werd ge vormd door Volksdansen, uitgevoerd door jongemannen en jongedames uit het Duit se Soest, waarbij de landelijke kledij en de eigen begeleiding met accordeon en viool, kenmerkend waren voor de gron digheid, waarmede de gasten hun optre den verzorgen. Dames van „Creseeiuiu' eu ,,Ulyinpia" in een rythmische oefening. Voetbal Soest-Soest. Intussen had op het B.D.C.-terrein het tweede treffen plaats tussen een Soester jeugdelftal en het elftal der Duitse Soes tenaren. De Hollandse Soestenaren kwamen met het volgende elftal in het veld. Doelv. Haarlem. AchterBeeking en Brouwer. Midden v. d. Broek, Jansen en v. d. Valk. Vóór Blok, Visser, v. Ros- sum, v. d. Hoef en v. d. Valk. Dit elftal bleek van de aanvang af zeer goed tegen de kracht van de Duitse voet ballers opgewassen te zijn. Wederzijdse snelle aanvallen beproefden de kracht der twee verdedigingen, waarbij aan beide kanten goed werd ingegrepen. Het was Visser, die de Hollandse Soestenaren de leiding gaf en met een goed schot de doelman passeerde. 10. Linksbuiten Reuhe bracht voor de rust nog de stand op 11 met een goed schot, dat een snelle aanval bekroonde. Na de rust namen de gasten de leiding door middel van Bilke (12), doch de Hollanders wisten, dank zij een kopbal van Van Rossum gelijk te maken. De eind stand 22 gaf de veldverhouding goed weer. Kinder-wedstryden. Woensdagmiddag, te 4 uur, hadden de kinder wedstrijden plaats. De uitslagen hiefvan waren r 60 meter hardlopen voor jongens van 10 tot en met 11 jaar. 1. Jan v. Velsen. 2. Hans Hoogeveen. 3. Karei Muller. 60 meter hardlopen voor meisjes van 10 tot en met 11 jaar. 1. Joke Visser. 2. Jany Start Uiiale 00 meier jongens. Spermon. 3. Annie Wigman. 80 meter hardlopen voor jongens van 12 tot en met 13 jaar. 1. W. van Dijk. 2. Henk Schouten. 3. Frans Nieburg. 80 meter hardlopen voor meisjes van 12 tot en met 13 jaar. 1. J. Ginger. 2. J. Iseger. 3. R. de Beer. 80 meter hardlopen voor meisjes van 14 tot en met 15 jaar. 1. Corry Schouten. Soest-Rapiditas. Woensdagavond werd aan de Bosstraat een sterke Soester combinatie in het veld gebracht voor 'n voetbalwedstrijd tegen de tweede klasser „Rapiditas" uit Weesp. De Soestenaren waren spoedig op elkaar ingesteld, doch de beste doelman die we in Soest hebben, Van Breukelen, zorg de na 10 minuten voor een teleurstelling door over de bal heen te trappen en een doelpunt aan de gasten te schenken. 01. Met snelle combinaties trachtten de Soes tenaren de sterke vijandeijke verdediging te passeren, hetgeen na 10 minuten ge lukte. Het was Loman, die de bal met zoveel effect inschoot, dat het leer uit de handen van de doelman gleed en in de touwen verdween. 11. Voor de rust veranderde de stand niet en Start koppelwedstrijd. Dan is een reservebril van dezelfde sterkte als Uw bril even onmisbaar als Uw schoenen adviseert U deskundig bij deze moei lijke beslissing en levert U door gro te keuze in eenvoudige en luxe mon turen, een „optisch" perfecte bril, als op Uw gelaat gegoten Birkstraat 2 Soest Telefoon 2874 Volleybal S.P.S.V.-Olympia II. hielden de partijen elkaar in evenwicht. Na de rust werd in het strafschopge bied van „Rapiditas" hands gemaakt en kreeg Soest een strafschop toegewezen. Maassen schoot echter keihard naast, waardoor Soest de kans op de leiding ontging. De gasten demonstreerden hierna, dat zij een klasse sterker waren dan de Soes tenaren en vooral de rechtsbuiten en mid- voor maakten het de Soester verdediging •/.eer lastig. Het was spoedig 12 en daarna, door een kopbal van de midvoor der gasten, 13, terwijl deze speler tenslotte de zege vei lig stelde met een onhoudbaar schot. 14. In een onderhoud met de leider van het Duitse gezelschap, de heer Adolf Seve- ring, vertelde deze hoe de sportuitwisse ling Soest-Soest geregeld werd tussen het Ministerie voor Cultuur in West-Duits- land, welk Ministerie met het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in Holland contact heeft. „Er was met Holland na de oorlog reeds sport-uitwisseling, doch alleen met plaat sen, welke aan weerszijden van de grens liggen", zo zei ons de heer Severing, die er op wees, dat de uitwisseling Soest- Soest de Duitse jeugd voor het eerst naar midden-Nederland had gebracht. Voordien was er wel een uitwisseling met Engeland, n.1. met Nottingham, in 1950 reeds, waaraan de Duitse gasten zeer goede herinneringen hebben. Onze jeugdige gasten zijn allen leerlingen van lycea, gymnasia en handelsscholen en, zoals wij reeds hebben gemeld, hebben zij voor hun aankomst in onze gemeente een bezoek gebracht aan Arnhem en Rotter dam. Onze opvatting van de sport aldus de Aeer Severing, „is het karakter te ont wikkeien en een gezond tegen-gift te ge ven tegen de slechte invloed van vele films en litteratuur. De sport is slechts middel en wij hebben onze voetbalspe lers er b.v. op gewezen, dat het veel be- langrijker is vriendschapsbanden te leg gen, dan doelpunten te maken. U heelt dan ook kunnen zien, dat hun spel alles zins fair was". De heer Severing vertelde ons verder, dat van 19 tot 29 Augustus a.s. een Sport- cursus in Duitsland wordt gehouden, ge organiseerd door de landelijke sportbond en de heer Severing mocht voor deze cursus en dit culturele werk jonge sport leraren en leiders van sportverenigingen uitnodigen. De kosten vanaf de grens zijn voor de Duitse sportbond en liefhebbers voor deze week kunnen zich opgeven bij de afdeling 1 AD aan het gemeentehuis, alhier. Over de ontvangst in onze gemeente en de gastvrijheid van de pleegouders heerst bij het gezelschap grote tevredenheid. Voordracht over Nederland. Op verzoek van de heer Severing hield de heer Vos, leraar aan de Christelijke Mulo-school alhier, Dinsdagmiddag een voordracht omtrent de geschiedenis van Nederland. De heer Vos belichtte ook de geschiedenis van het Huis van Oranje en vertelde over de moeilijkheden van Ne derland in verband met de grote bevol kingsdichtheid. Op verzoek vertelde de heer Vos ook vele interessante bijzonder heden betreffende de drooglegging der Zuiderzee, waarvan hij ook lichtbeelden liet zien. Ook de omvang van de watersnood van 1 Febr. belichtte spr. in een uitstekende voordracht, waarbij hij memoreerde de grote hulp van het buitenland - waar onder die uit Duitsland - ondervonden. De heer Severing dankte namens zijn ge zelschap de heer Vos voor zijn uitste kende voordracht en zei, dat een derge lijk uitstekend onderricht omtrent het land waar men als vreemdeling verblijft, begrip brengt voor het vreemde land en haar moeilijkheden en daardoor meer waardering. Hij nodigde de heer Vos uit als gast naar Soest (Duitsland) te komen tijdens de culturele week, welke in Augustus wordt gehouden. Woensdag, de eerste dag, dat ook in ons Soest de zon weer wilde schijnen, hebben onze Duise gasten 'n vrije dag gehad en kregen zij gelegenheid Soest te zien in de zon. Afscheid. Woensdagavond hebben de Duitse en Hol landse Soestenaren afscheid genomen in een bijeenkomst in de zaal van „Kern land". Te 7 uur waren de gasten reeds bijeen* om de film van onze V.V.V. te zien en enige films van het Vreemdelingen Ver keer, welke werden toegelicht door de heer Suring. Te 8 uur voegden zich bij hen de pleeg ouders en verwanten, alsmede de Bur gemeester en zijn echtgenote. De heer Th. Peet heette, namens het ont vangst-comité, de aanwezigen welkom en zei, dat deze avond door de gasten was belegd om met een gevarieerd program ma van zang, muziek en dans de dank aan hun gastvrouwen en gastheren tot uitdrukking te brengen. Alvorens dit programma werd aangevan gen sprak de heer A. Severing, de leider van het Duitse gezelschap. „Mogen we, kunnen we, zouden we naar Holland gaan", zo hebben de Duitse Soes tenaren onder elkaar gezegd, toen het Hollandse en Duitse Ministerie zich uit spraken omtrent de wenselijkheid van sportuitwisseling tussen beide landen, al dus de heer Severing. Spr. erkende hoe moeilijk het was naar ons land te gaan, doch men had het ge daan om te trachten, door een samen komst van de jeugd van beide landen, een betere sfeer te scheppen en een goe de verstandhouding te bewerkstelligen. Het is belangrijk dat een dergelijke ver standhouding in Europa groeit en spr. vroeg aan zijn gehoor of men verant woord was tegenover God wanneer men een kans op een betere verhouding niet zou aangrijpen. Wij komen U de hand geven en U hebt die hand gedrukt, zei spr., die erop wees, dat hij sprak namens zijn jeugdige men sen van het gezelschap, die hun hart in zijn woorden hadden gelegd. Spr. hoopte, dat in deze week een stukje bijgedragen was aan het nieuwe Europa. De sport gaf gelegenheid om samen te komen en wijzend op het stadswapen van de oude Hanzestad Soest (D.), n.1. de sleutel, zei spr., dat met deze sleutel de harten waren opengemaakt, waarbij zijn jeugdig gezelschap slechts als olie heeft gefungeerd om het weerstrevend slot tot werking te bewegen. Veel dank bracht spr. aan het gemeente bestuur en aan de Soester burgerij voor haar gastvrijheid. Dankbaar memoreerde spr. ook de gelegenheid, die de Soester Sport-Federatie de gasten had geboden, om in het kader van de sportweek te kunnen optreden. Aan de heer v. Schaf felaar, voorzitter der Sportfederatie, over handigde spr. een medaille. De heer v. Schaffelaar dankte hiervoor en schonk op zijn beurt aan de dames Henke en Pharei en de heren Severing en Jacobs een herinnerings-asbakje van „De Vlieguut" alhier, waarop de Oude Kerk en de woorden „Soester Sportweek. S.S.F." waren aangebracht. De heer J. Vonk memoreerde de hartelij ke ontvangst, vorig jaar in Duitsland on dervonden en zei, dat er geen sleutel no dig was om de harten te openen, daar deze sportuitwisseling dit ongetwijfeld had gedaan. Namens de Soester jeugd wenste spr., dat deze sportuitwisseling nog vele jaren zou voortduren en hoopte, dat weer spoedig een tegenbezoek aan Duitsland zou kunnen worden gebracht. De Burgemeester dankte de gasten voor hun komst en zei, dat aan de idealistische achtergrond van deze sportuitwisseling voor de volle 100 °/o was voldaan. Voor de organisatie en leiding van de heer Se vering uitte spr. zijn bewondering. Hierna was het de beurt aan de gasten, die een zeer gevarieerd programma bo den. Er werden liederen en canons ge zongen, begeleid door fluit, accordeon en viool, een bal-oefening werd gedemon streerd en volksdansen werden uitgevoerd. Een zeer kunstzinnig slot werd aan dit programma gemaakt door de opvoering van een danssepl, waarbij de dialoog en tekst in Hollandse taal werd gezegd, een geste, welke zeer op prijs werd gesteld. Hierna nam men afscheid van elkaar, een afscheid, dat in vele gevallen de volgende morgen werd herhaald, toen om 7 uur de gasten per autobus naar Utrecht ver trokken en vandaar per trein huiswaarts keerden. Onomwonden verklaarden onze gasten, dat hun verblijf hier zeer goed was be vallen en dat zij vele goede herinnerin gen aan het Hollandse Soest behouden. Het van ouds vertrouwde adres voor GLAS, VERF EN BEHANG J. BRANDSMA Soesterbergsestraat 52 - Tel. 2707 SOESTER KOREA-STRIJDER ONDERSCHEIDEN. Onze plaatsgenoot H. Stil, die vorig jaar, als soldaat eerste klasse der infanterie, in Korea deel uitmaakte van de Nederland se Expeditionaire Strijdmacht in Korea, is dezer dagen, in het kamp Waterloo op de Leusder heide, voor het front der troe pen onderscheiden. Hij heeft zich in Korea onderscheiden door zijn grote verdiensten en goed ge drag als militair bij de geneeskundige dienst. De Minister Sjin Tai Yoeng, van het Ministerie van Nationale Verdediging der Republiek Korea, reikte hem reeds eer der daarvoor persoonlijk de onderschei ding „Wharang" uit. In de begeleidende oorkonde staat ver meld, dat Stil zich gedurende zijn dienst tijd als uitstekend soldaat gedroeg en ve le malen aan gevechten en verkennings tochten deelnam. Hij vervulde de ware roeping voor de militaire geneeskundige behandeling en verpleging. Zonder acht te geven op ei gen veiligheid heeft hij, onder veelvul dig zwaar vijandelijk vuur, gewonde mi litairen verpleegd. Zijn verrichtingen zijn zowel hemzelf als de Ned. Expeditionaire Strijdkrachten in Korea tot grote eer, zo besluit deze oorkonde. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Zondag a.s. is geopend apotheek „Soest", Soesterbergsestraat 8. Angst voor Zuurbrandea na oen heerlijk maal? Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles, waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voor baat als een goede gewoonte, smake lijk en fris. Bij onverwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een ware uit komst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. Gewoon laten smelten op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. Ruim 1400 Soesters lieten bij de jongste verkiezingen verstek gaan. Dat is, reken de onze redacteur vlot uit, meer dan 10 van het aantal kiesgerechtigden. Ik geloof dat wij, niettegenstaande dit inderdaad hoge absentie-percentage, ons dorp toch kunnen feliciteren. Wij kunnen deze niet-stemmers niet dank baar genoeg zijn, dat zij hebben getoond maling te hebben aan onze samenleving en aan de democratie in het bijzonder. We weten nu hoe de zaken staan. Onze redacteur vroeg zich in zijn artikel af, hoe het toch zou komen, dat er zoveel mensen niet van hun stemrecht gebruik maken. Nou ja, waar zou dat aan kunnen liggen Misschien dachten zij, de zieken uiteraard buiten beschouwing gelaten, flink te zijn door niet te stemmen. Mogelijk ook had den ze geen enkele interesse en behoren ze tot die mensen, die zeggen, dat het hun hetzelfde blijft, of zij door de hond of de kat worden gebeten. Dat is natuurlijk ook een standpunt, al is het er een van niks. In Weesp, hoorde ik, dachten ze er iets op gevonden te hebben. Een der partijen liet bij de kiezers een doosje lucifers met „kies je weet wei" in de bus deponeren. De tegenpartij antwoordde de volgende dag prompt door in iedere brievenbus een as bak te laten glijden. Geholpen heeft dit echter niet veel, daar de mensen dachten de volgende dag van een derde partij een pakje sigaretten te ontvangen. Toen dat niet het geval bleek, was bij vele de in teresse foetsie. Zoals Weesp het deed, was het dus ook fout. Niet vooraf moet je de mensen iets geven, doch nadat zij hun stem hebben uitge bracht. Wanneer de politieke partijen het geld, dat zij nu vooraf aan reclame uit geven, om hun schone beloften bekend te maken, bij de volgende verkiezingen gaan gebruiken voor het geven van nut tige en leuke geschenken nadat de men sen hebben gestemd, is succes verzekerd. Per slot van rekening mogen de politieke partijen er best wat voor over hebben, want ze zouden toch raar staan te kijken, wanneer we bij een volgende gelegenheid allemaal thuis bleven. H. OEKMAN. Ter bevordering van de actie hebben wij besloten onze Zomerschoenen tegen ongekende lage prijzen aan te bieden. Soesterbergsestraat 30 Telefoon 2454 's Woendagsmiddags GEOPEND. AMBTENAREN NAMEN AFSCHEID VAN GEMEENTE-SECRETARIS. Ook de ambtenaren namen afscheid van de scheidende gemeente-secretaris en zij deden dit in een bijeenkomst, waarin de gemoedelijke sfeer heerste van ambtena- ren-onder-ons. Ei werden toespraken gehouden door de heren Groot, Regter, Dobben, Van Hal en Mej. v. d. Wal, waarin vele herinne ringen werden opgehaald. Namens de ambtenaren werden aan de heer Batenburg 4 zilveren candalabres aangeboden, alsmede 'n electrisch scheer- apparaat. De heer Reimerink bezong hier na in een rijm allerlei ambtelijke en Soes ter rariteiten. SOESTER BROMFIETS-CLUB. Dinsdagavond kwam de Soester Brom fiets-Club in „Zonneheuvel" in vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van de heer A. Smit. Na het welkomstwoord van de voorzitter, die zijn voldoening uitsprak over de be vredigde opkomst, werd het bestuur der vereniging door een definitief bestuur vervangen. Dit bestuur werd alsvolgt sa mengesteld A. H. F. Smit, voorzitter. G. de Beer, Beukenlaan 86, secretaris. Mej. M. E. Smit, penningmeesteresse. J. v. d. Flier, wnd. voorzitter en W. Buis man, commissaris. Hierna werd het zomerprogramma vast gesteld alsvolgt21 Juni toertocht. 25 Ju ni Puzzleavondrit. 8 Juli Kersenrit. 26 Juli Puzzlerit. 16 Aug. rit naar Hoge Ve- luwe. 25 Aug. Puzzle-avondrit. 6 Septem ber kampioenschappen Prov. Utrecht. 13 September Kastelen-tocht. 27 September rit naar Uddelermeer. 30 September Ex cursie. Na de rondvraag dankte de voorzitter het lid van het voorlopige bestuur Mevr. Wehmann voor het vele werk ten behoe ve van de vereniging verricht. NEDERLANDSE VROUWEN ELECTRICITEITS VERENIGING. De N.V.E.V. afd. Eemland heeft Woens dag per bus een tocht naar Haastrecht gemaakt, alwaar het Museum „Bisdom van Vliet" onder deskundige leiding werd be zichtigd. Dit Museum, dat sedert de 2e helft van de 16e eeuw tot woonstede diende van de familie Bisdom van Vliet, be^at een pracht collectie oud porcelein (Delfts, Chi nees, Frans, Duits), kristal, familiepor tretten, antieke meubelen en kronen, oude costuums etc. en is een bezichtiging ten volle waard. Verder ging de tocht naar Rotterdam om de Wederopbouw in ogenschouw te ne men en van een rondvaart per „Spido" door de verschillende havens te genieten. Vooral de outillage en de uitgestrektheid van de havens hebben een grootse indruk achter gelaten. Het mooie weer maakte de tocht tot een gezellig uitstapje, waarvan de dames zichtbaar genoten, vooral toen bij de thee in het restaurant van het „Groothandels- huis" (het grootste gebouw in Europa), toevallig een modeshow gehouden werd, waarin de dames zeer geïnteresseerd wa ren.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1