Soester Sportweek. IN DE HOEK. Koopt in Soest Stichtsche Schoenenhuizen De Soester Sportweek onze Zomerschoenen tegen ongekende lage prijzen aan te bieden. DINSDAG 9 JUNI 1953. 31c JAARGANG no. 13. SOESTER OURANT Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Vrijdagavond werd de belangstelling van de Soester burgerij verdeeld over 3 sport gebeurtenissen. Tennisdemonstraties. De tennisdemonstratie in het Van Len- nep's Sportpark trok helaas weinig be langstelling. Goed tennisspel werd ge demonstreerd door de dames Mevr. M. Goedkoop-Hoorn en Mej. W. Steenbeek, die met de heren J. H. v. Breukelen en A. W. Schuuring een gemengd dubbelspel speelden. Korfbalwedstrijd. Op het S.E.C.-terrein was de belang stelling groter en daar lieten de spelers en speelsters van de Korfbalvereniging „Soest" (K.V.S.) zien, dat de Korfbalsport in Soest in qualiteit goed is gevorderd. Behendigheidswedstrijden voor auto's, motoren en bromfietsen. Aan de Hildebrandlaan was de Motor en Automobielclub „Soest" in actie. De mannen van deze club bewezen, dat men met een gerust hart een onderdeel van een sportweek aan hen kan toevertrou wen. Een moeilijke opgave in de behendig heidswedstrijd. Zij hadden met een zeer grote vinding rijkheid een parcours ingericht, waarop automobilisten, bromfietsers en motorrij ders konden demonstreren of zij binnen enige minuten een reeks rij- en stuur- problemen konden oplossen. Er waren ruim 55 deelnemers, die hun voertuig tussen olieblikken loodsten, over met zeep besmeerde planken reden of eieren moesten vervoeren, terwijl de au tomobilisten een steile helling kregen te verwerken, waarvoor 'n examinator voor het auto-rijbewijs de grootste bewonde ring zou hebben. Dit onderdeel, dat zeer vlot werd afge werkt en waaraan met veel animo werd deelgenomen, bracht de volgende prijs winnaars Bromfietsen1'. M. Bergers, Soest, 5.14 minuten. 2. J. Westhof, Baarn, 5.37 min. 3. B. Nijhuis, Soest, 5.46 min. Motoren 1. H. Vastenhouw Jr., Bunscho ten, 3.02 min. 2. N. Heezeman, Baarn, 3.12 min. 3. J. Legemaat, Soest, 3.50 min. Auto's 1. J. Koenders, Soest, 3.10 min. 2. K. Smeling, Soest, 4.03 min. 3. J. Groart, Soest, 4.04 min. Concours Hippique. Het glansnummer van de sportweek was het Concours Hippique, dat op 'n terrein aan de Koninginnelaan werd gehouden en waarover Prins Bernhard zijn tevre denheid aan de Soester Sport-Federatie heeft betuigd. De heer W. J. v. Schaffelaar sprak in zijn welkomstwoord over het mooie weer en zei, dat de Sportfederatie niet had ver geten de paardensport op te nemen in de sportweek. Vele krachten en veel werk had dit concours gevergd en zodoende groeide dit welkomstwoord uit tot een dankwoord aan velen. De heer Van Schaffelaar zei tot slot, dat hij hoopte, dat het initiatief tot het hou den van dit concours zou uitgroeien tot een, in het volgend jaar te organiseren, nationaal concours. Het eerst kwamen Soester landbouwers aan de beurt en terwijl onze Burgemees ter aan de terrein-ingang Prinses Beatrix verwelkomde, reden landbouwtuigpaar- den het terrein op om hun verrichtingen te demonstreren voor de jury. Het eerst kwamen die Soester paarden aan bod, die nog nimmer een prijs had den gewonnen. De prijzen werden alsvolgt verdeeld 1. B. Voorthuizen met Halana. 2. J. Blankensteijn met Gonnie. 3. W. G. Hart man met Lise Marijke. In de afdeling bekroonde paarden werd de uitslag alsvolgt 1. G. Hilhorst met Imona. 2. W. G. Hartman met Helise. 3. T. Schothorst met Victoria. 4. J. Kok met Croquet. De paarden Imona en Halana streden hierna om de ere-prijs, welke werd ge wonnen door Imona. De geschiktheidsproef voor rijpaarden, te rijden door kinderen, bracht een 8-tal jonge ruiters in het veld, waaronder Prin ses Beatrix. Carla Siem uit Bilthoven met Margriet kreeg hier de eerste prijs, terwijl Mady Koster met Sir Ireland tweede werd. Prinses Beatrix werd met de volbloed Do- najé 3e. Nummer 4 en 5 werden respec tievelijk Mej. H. Sprey met Goudelfje en Lily Vorstman met Baby, terwijl A. Kos termans, de enigste mannelijke deelnemer, met Vulcano een eervolle vermelding be haalde. Bij de intocht van de jachtpaarden was weer een paard van de Koninklijke Stal len in actie, n.1. Catriel, bereden door de heer D. Siem. In de geschiktheidsproef behaalde de heer Siem de eerste prijs. De heer R. Koster uit Bussum kreeg met Axel de 2e prijs, terwijl Mej. J. Degens uit Bussum met Irene de 3e prijs ver wierf. Het concours voor tweespannen land- bouwtuigpaarden bracht 3 tweespannen in het veld en 6 Soester paarden streden, evenals hun eigenaars, met animo. De uitslag was 1. Hilhorst en Kok met Imona en Croquet. 2. Hartman met Helise en Lise Marijke. 3. J. Blankensteijn met Gonnie en Jopie. Stijlvol springconcours. Hadden tot dusver alleen de paardenken ners genoten, met het springconcours kon den alle 1000 aanwezigen meeleven. Eerst kwam de jeugd aan de beurt. Prin ses Beatrix verscheen op de Argentijnse schimmel Atalanta en met haar kwamen jeugdige cracks uit onze omstreken, waarvan het merendeel jongedames. Een 8-tal hindernissen van 80 cm. hoogte moesten foutloos worden genomen wilde men voor een prijs in aanmerking komen. Het was een prachtig gezicht deze jonge ruiters, als een harmonieuze combinatie van mens or, dier, de hindernissen te zien nemen, waarbij Mady Koster met Si re Ireland het hoogst aantal stijlpun- ten kreeg, n.1. 82. W. J. Zwart met Monckey trof het ongelukkig, want zijn paard weigerde driemaal een hindernis te nemen, hetgeen leidde tot het bevel om het parcours te verlaten. Dit lot trof ook onze Kroonprinses toen Atalanta eveneens drie maal weigerde. De bel ging en er werd omgeroepen Wil Hare Koninklijke Hoogheid het parcours verlaten Koninklijke Stallen deelnamen. Het was de Luitenant ter Zee W. Scheeren, die Crayboy bereed, terwijl de heer D. Siem het paard Catriel mocht berijden. Beide paleis-paarden wisten met hun ruiters een prijs in de wacht te slepen. Voor het echter zover was moesten 8 ruiters uit het Gooi het opnemen tegen een deputatie landelijke ruiters, die uit Barneveld waren gekomen, om met hun landbouwtuigpaarden te springen. De hindernissen waren uiteraard hoger, dan bij het jeugdspringen het geval was er. de kans om fouten te maken werd hierbij natuurlijk groter. Een moment uit het Concours Hippique. Prinses Beatrix kwam echter met Donajé terug, daar zij met twee paarden had in geschreven en deze ranke Argentijnse vol bloed nam alle hindernissen zonder fou ten. Nadat 14 jeugdige deelnemers hun pro gramma hadden afgewerkt, moesten 10 deelnemers, die geen fouten hadden ge maakt, strijden om de prijzen. Bij een gelijk aantal fouten was nu de gemaakte tijd doorslaggevend. Het werd een span nende strijd tegen hindernis en horloge, waarvan de toeschouwers ten volle ge noten. Acht deelneemsters maakten geen fouten, doch de gemaakte tijden liepen nogal uiteen. Onze Prinses maakte met Donajé evenmin een fout, doch deed 3 3/5 seconde langer over het parcours dan Mady Koster die no. 1 werd. Prins Bernhard reikte de prijzen uit als volgt 1. Mady Koster, Bussum, met Sire Ireland, 34 2/5 sec. 2. Mariette Schook, Hilversum met Rex, 35 5/5 sec. 3. Lily Vorstman, Hilversum met Shirley 36 1/5 sec. 4. Prinses Beatrix met Donajé, 38 sec. 5. Mej. Kistemaker met Roland, 39 3/5 sec. Mady Koster kreeg een wisselbeker en een door Prins Bernhard geschonken medaille, terwijl de overige winnaars kunstvoorwerpen kregen. De Prins wens te ook zijn dochter geluk met haar prijs en onze Prinses accepteerde vanaf haar paard op bevallige wijze de vaderlijke felicitatie. Het slot van deze prachtige middag vorm de het springconcours voor volwassen rui ters, waaraan ook twee paarden van de De Burgemeester reikt de prijzen uit. Een wisselbeker en een medaille, welke beschikbaar was gesteld door H.M. de Koningin, werd de inzet van de strijd, waarvan een ieder genoot. De Barnevelders deden het niet slecht en ook zij vielen in de prijzen, die Prinses Beatrix uitreikte. De uitslag was alsvolgt 1. P. Sandber- gen, Laren, met Dualchen. 2. J. Haze- leger, Barneveld, met Jenny. 3. Lt. W. Scheeren, Bussum, met Crayboy. 4. J. Verbeek, Barneveld, met Roland en D. Siem, Bilthoven, met Catriel. 5. J. Es- veld, Barneveld, met Koosje en D. de Bruin, Bussum, met Nopal. Dank zij de medewerking van enige Soes- tenaren konden o:m. drie kostbare bekers worden uitgereikt, waarover de winnaars zich terecht verbaasden. De heer Van Schaffelaar sloot deze mid dag en riep de deelnemers een tot ziens toe, tot volgend jaar, wanneer het na tionaal concours in Soestdijk zal worden gehouden. De Slotavond. Zaterdagavond had de slotavond plaats in het openluchtheater en voor het laatst in deze week nam de voorzitter der S.S.F., de heer W. J. van Schaffelaar, de micro foon om, in het bijzijn van pl.m. 500 belangstellenden deze sportweek offi cieel te besluiten, waarbij hij er op wees, dat door deze week de band tussen de sportverenigingen onderling zeer nauw is geworden en de sport in al haar facet ten door deze week is gestimuleerd. Hartelijke woorden van dank uitte spr. aan 't adres van de politie en de velen door wiens medewerking deze week slaagde. De muziekvereniging van de Amersfoort- se politie, die aan deze avond meewerkte, kreeg een hartelijke begroeting en, na enige marsen van de Amersfoortse poli tiemannen, was nogmaals de beurt aan de dames van „Crescendo" en de dames en jongens van „Olympia", om met vrije oefeningen, springbakoefeningen, rekstok en brug, een demonstratie te geven van het goede peil waarop onze plaatselijke gymnastiek staat. Leden van „Crescendo" en „Olympia" maken hun opmars. Harry Barna, de Baarnse Goochelaar, was eveneens present en hij liet zien hoe vingervlug hij is. Hierna kwam onze onvermoeibare burge meester op het podium om aan de vele prijswinnaars van de sportweek de prij zen te overhandigen. Met gymnastiekdemonstraties en weder- optreden van Harry Barna werd deze avond besloten en kwam het eind aan een zeer gevarieerde sportweek, welke in alle opzichten is geslaagd en een jaar lijkse herhaling verdient. De Soester Sportfederatie verdient voor de organisatie der Sportweek niets dan lof. Dat er bij sommige festijnen niet die belangstelling was, waarop men aanvan kelijk had gerekend, is af te schrijven op het abominabele weer en misschien ook nog een beetje op het feit, dat je een Soester niet gemakkelijk in draf krijgt- Maar daar hebben we het dit keer niet over en in ieder geval was het koud ge noeg om een excuus te hebben en thuis te blijven. Hoe het ook zij, in het algemeen kunnen we zeggen, dat de Soester Sportweek ge slaagd is, maar als ik het zeggen mag, verdient het m.i. aanbeveling het volgend jaar vroeger met een en ander te begin nen, een beetje meer tam-tam te maken en te zorgen, dat geen enkele Soester Sportvereniging ontbreekt. De vereniging, die het volgend jaar, met niet geldige redenen, meent haar beurt te kunnen laten voorbijgaan, prikken we aan de schandpaal met commentaar op de opgegeven redenen Dit heeft mij gebracht op hetgeen ik wil de beweren. Namelijk, dat de onverzoen- lijken, die nu nog in ons dorp zijn en zich „sportsman" noemen, maar zich van de Sportweek afzijdig hebben gehouden, om dat de Duitse jeugd meedeed, in wezen geen „sportsman" zijn, althans niet in mijn ogen. Dat zal deze sportmensen mogelijk hun zorg zijn, toch meende ik hierop even te moeten wijzen. Acht jaar na de wereldoorlog moeten we zo langzamerhand in Europa weer tot normale verhoudingen trachten te komen. Een eerste vereiste daarbij is een goede verstandhouding met alle Europese lan den en daarbij behoort ook Duitsland. We behoeven dat niet uitbundig en in looppas te doen, maar we mogen ook niet de door de Duitsers toegestoken hand ne geren en onze wrok, hoe begrijpelijk ook, blijven koesteren. De „mokkers" op sportgebied hebben 'n jaar tijd om er over te denken. Ik hoop, dat ze .die tijd goed gebruiken. Misschien hoor ik dan volgend jaar op de tribune niet meer uitdrukkingen, die tijdens de oorlog voor de hand lagen, maar nu een nare wanklank waren en van onverstand blijk gaven. H. OEKMAN. Ter bevordering van de actie hebben wij besloten Soesterbergsestraat 30 Telefoon 2454 's Woendagsmiddags GEOPEND. SOEST HEEFT 24000 INWONERS. Dezer dagen heeft de bevolking van Soest een mijlpaal bereikt, n.1. 24000 inwoners. In 1786 telde Soest 1124 zielen, in 1860 3290, in 1900 4363, in 1930 13489, in 1940 18338 en in 1950 22522 zielen. Soest heeft zich dus sinds 1786 in zie lental meer dan vertwintigvoudigd. Het weer dat „zat" helaas niet mee, Vooral niet in 't begin, Maar ondanks deze tegenslag Hield men de moed er in. Het was in Soest weer eens iets nieuws, Zo'n week van sport en spel, Er was die week „voor elck wat wils", Wat mij betreft, ik mag het wel. Aan heel wat sport moet nog geschaafd, Zei menigeen terecht; Voor heel sportminnend Soest is dus Een taak nog weggelegd. Een taak voor leiders, om de jeugd Te brengen op een peil, Dat ieder wordt geimponeerd Door haar prestaties en haar stijl. De sportweek, die heeft „zin" gehad; Eendrachtig werd gewerkt; Zo heeft in 't Soester sportbestel Saamhorigheid versterkt. 'k Hoop dat de leiders van die week Straks doorgaan in die geest En zeggen van de Sportweek Soest 't Is niet de laatste keer geweest. SUB ROSA.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1