SOEST. Vaderdag - Sigarendag! IN DE HOEK. Officiële Mededelingen. ZONDAG 21 JUNI VADERDAG - SIGARENDAG Denk dan eens extra aan Vader enorme sortering Tabaks-artikelen DINSDAG 16 JUNI 1953. 31e JAARGANG no. 45. SOESTERI) OURANT SOESTDIJK BUREAUVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON 2566 Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT „PHILATELICA" SOEST. Donderdag kwam de afdeling Soest van „Philatelica" in café „Royal" bijeen, on der voorzitterschap van de heer De Rooy. Het hoofdbestuurslid, de heer Hedeman en een lid uit Den Haag, de heer Schut, werden hartelijk welkom geheten, waar na een bestuursverkiezing plaats had. Herkozen werd de heer J. K. de Bruin, terwijl het bestuur werd uitgebreid met de heren H. Adema en J. Kool. Een veiling bracht vele kopers van mooie kavels, welke vlot van de hand gingen. Na de pauze hield de heer Hedeman een causerie, waarin hij vertelde, dat velen zich tot het verzamelen van postzegels voelen aangetrokken, doch dat vele nieu welingen en jeugdige verzamelaars nog wel eens de dupe worden van bepaalde handelaren, die hun kilo-waar met z.g. onuitgezochte zegels aan de onervaren verzamelaars slijten. Aan de hand van opgeplakte zegels liet spr. zien wat deze kilo-waar gewoonlijk bevat, n.1. in vele gevallen waardeloze rommel. Spr. waar schuwde zijn gehoor op dergelijke aan biedingen nimmer in te gaan en elkaar te waarschuwen omtrent de inhoud en kwaliteit van deze kilo-pakketten. De verloting hield de bezoekers nog eni ge tijd bijeen. De le prijs, een zegel ter waarde van 15.viel ten deel aan de heer Bloemsma. STRAALJAGERS VIELEN OP ZOMERS BUITEN. Zaterdagmiddag werd nabij „Zomers Bui ten" te Soestduinen een grote oefening gehouden door de Soester afdelingen van het Rode Kruis en de twee E.H.B.O,- verenigingen. Te 3 uur waren Rode Kruisleden in uni form en E.H.B.O.-leden voorzien van E.H.B.O.-armband op het terrein van de „ramp". Verondersteld werd, dat twee straaljagers waren neergestort nadat zij bommen hadden laten vallen. Niet minder dan 36 slachtoffers waren bij de ramp betrokken en behalve Soester helpers waren ook aanwezig Rode Kruis leden uit Amersfoort en Baarn, alsmede E.H.B.O.-leden uit Baarn. De afdeling Amersfoort kwam met groot materiaal, waaronder 3 grote tenten en een keukenwagen. Op het zeer ongelijke terrein en in de huisjes van Zomers Buiten verleenden de E.H.B.O.-leden de eerste hulp aan de slachtoffers, waarvoor padvinders en leerlingen van Ulo-scholen fungeerden. In snel tempo en met volledige overgave werd deze oefening uitgevoerd. Het Rode Kruis zorgde voor een veilig transport van de slachtoffers naar de aankomst- en sorteringstent, waar de verleende eerste hulp werd gecontroleerd en de admini stratie werd verricht. Vandaar gingen de gewonden naar de operatie-tent, waar zij verder werden be handeld en o.m. bloedtransfusie werd toe gepast. Deze oefening stond onder leiding van de Colonne-Commandant van het Rode Kruis afdeling Soest-Soesterberg, dr. J. Rip, die werd bijgestaan door de Commandanten van de afd. Baarn en Amersfoort, de artsen De Hartog, De Bruin en Treffers, terwijl de Eerste Hulp Centrale in han den was van dr. Donker en dr. Splinter. Ir. de tenten berustte de medische zorg voor de slachtoffers bij dr. Zijlstra, ter wijl Zuster Nel de leiding had over de helpsters van het Rode Kruis, die in deze tenten hun werk verrichtten. Op het terrein van de ramp bevonden, zich de Burgemeester, het bestuur van het Rode Kruis en de Kring-Commandant van de B.B., de heer v. d. Werff te Zeist. Dr. P. Donker en dr. Hartog bespraken na afloop het werk van de Eerste Hulp en van het Rode Kruis met de respec tievelijke leden. SPREUKENHUIS WERD BEZONGEN. Vorige week lanceerde de K.R.O. in een Teportage van „Stad en gewest van Utrecht" een liedje, door Jan de Cler ge maakt, over het Soester Spreukenhuisje. VADERDAG, geen moed verloren, Vader is die dag in tel, De sigaren zijn goedkoper, Dus de beurs niet in de knel. Laat hem roken z'n sigaartje, De sigaar, juist bij de man, Daar hij 't met z'n „saffiaantje" Op de duur niet houden kan. Heel 't jaar draait hij 'n „sjekkie", Heb voor zijn offer groot ontzag, Help hem nu in de wolken Met 'n sigaar op VADERDAG. De tekst hiervan is alsvolgt Wie er op alles een antwoord wil weten, Moet eens in Soest naar 't Kerkpad toegaan. Daar staat een huisje zo klein en vergeten, loop er eventjes aan. Scheef en getrokken, bijna aan brokken, tussen 'n boom en 'n heg, Overal deuken, maar overal spreuken, zo langs de kant van de weg. Nijvere handen zijn daar aan 't bakken, Doen er de bordjes en schotels in 't vuur, Hoog op 'n stapel, in 't rond in de vakken, Steeds met 'n spreuk in glazuur. Wijsheden schenkt er, knipogend wenkt er 't Huisje daar ginds bij de heg, Overal deuken, maar overal spreuken Zo langs de kant van de weg. De eigenaar van „De Vlieguut", de heer Bouwens, bezocht de K.R.O. nadat hij dit liedje door de radio had gehoord. De reportagedienst van deze omroep ver telde hem, dat dit liedje door Jan de Cler was gemaakt na een bezoek aan het spreukenhuisje en dat dit lied in de ko mende weken meermalen zou worden uit gezonden in het programma „Noten toe". Het Soester Spreukenhuisje heeft intussen twee „filialen" gekregen. In Apeldoorn heeft een winkelier, met toestemming van de heer Bouwens, voor de zomermaanden eenzelfde soort huisje laten optrekken, terwijl, ten behoeve van de export, ook in Canada het Soester Spreukenhuisje is gebouwd. OPBRENGST COLLECTE. De door „Zonnestraal" en N.V.V. gehou den collecte heeft opgebracht 670,18, waaronder een bedrag van 89,30 uit Soesterberg. Een groot succes had een der collectanten, mevr. Hoek, die met haar zoon 120.inzamelde. R.K. E.H.B.O. Vrijdagavond namen 27 leden van de afdeling Soest der R.K. E.H.B.O. deel aan het examen tot verkrijging van het E.H. B.O -diploma. Vijfentwintig candidaten behaalden dit diploma. Het waren de dames A. v. Dam, C. v. d. Grift, E. Geurts, H. Geurts, B. v Heng- stum, J. Koelink, v. Klooster-Dumaine, J. Kort-Tieland, L. Plekkepoel, M. de Reus, G. Reyerse, M. Scbalkijk, G Smit- Genemans, J. Tras-Reyerse, J. G. Wil- lemse en de heren G. P. de Bruin, H. Geurts, J. Gros, W. R. Huurdeman, W. Kramer, B. Schalkwijk, J. C. M. Smit, A. R. v. Veen en H. J. A. van Velzen. De voorzitter der afdeling, de heer J. C. M. Smit, dankte dr. G. v. Beurden, die in de afgelopen maanden de geslaag den voor het diploma opleidde en reikte aan 10 adspirantleden een certificaat uit. Vorig jaar October werd deze afdeling op initiatief van de heer J. Bont alhier opgericht en het getuigt van goede ar beid, dat reeds nu, een half jaar later, 25 leden het E.H.B.O.-diploma behaalden. SACRAMENTS-PROCESSIE. Zondag werd in het park Nieuw Mariën- burg de jaarlijkse Sacraments-processie gehouden, waaraan Rooms' Katholieken uit geheel Soest deelnamen en waarvoor ook grote belangstelling bestond bij bui tenstaanders, die zich bij honderden langs de Burgemeester Grothestraat en Vrede hofstraat hadden opgesteld om deze pro cessie te zien. Een lange stoet verliet te ongeveer kwart voor vier het kerkgebouw om zich lang zaam door het park naar het aldaar op gestelde rustaltaar te begeven. Vertegenwoordigers van practisch alle R.K. verenigingen, organisaties en corpo raties liepen in de processie mee en hun vaandels, vlaggen en geüniformeerde jeugd brachten kleur in de lange stoet, waarin meer dan 150 bruidjes het Allerheiligste omringden, dat gedragen werd door Deken Weerdenburg uit Wijk bij Duurstede. In de processie liepen ook mee Prof. dr. H. J. Fortmann, president van het Philisoficum, de pastoors A. G. Smit, W. Voss en R. Lommerse alhier, pastoor Kaarsgaren te Baarn, Pastoor Welsing te Soesterberg, pastoor J. Smit uit Rumpt, alsmede de kapelaans De Lan ge en Kuiper alhier. Bij het rustaltaar in het park werd de predikatie gehouden door Prof. dr. Fort mann, die de grootheid van Gods liefde schetste en aanspoorde tot betrachting van meer liefde op dit ondermaanse. De R.K. Fanfare „St. Caecilia" uit Utrecht begeleidde de gezangen en biddend en zingend trok men weer naar het kerk gebouw, waar met een kort lof de plech tigheden werden besloten. Het lof werd gehouden door Deken Weerdenburg met Pastoor Welsing als diaken en Pastoor J. Smit als subdiaken. OORKONDE UITGEREIKT. Donderdagmorgen is door onze Burge meester aan Mevrouw B. Ninaber van Eijben-van Kooten alhier, namens de Minister van Oorlog, een oorkonde uit gereikt ter nagedachtenis aan haar echt genoot, die gedurende de wereldoorlog 19401945 in het door de vijand bezette Nederlandsche gebied zijn leven heeft gelaten in het verzet tegen die vijand. DOORN—DUINKIKKERS. Morgenavond spelen een dames- en een heren-zevental van „De Duinkikkers" te gen Woestduinen te Doorn. GEVAARLIJKE WORP. Dertig gulden boete subs. tien dagen hechtenis, eiste de Officier van Justitie tegen W. G. alhier, die Vrijdag voor de Utrechtse Politierechter moest terecht staan wegens mishandeling. De verdachte voerde aan, dat hij door de plagerijen van de jongen, toen hij op de bodem van een bouwput stond, zo driftig was geworden, dat hij de knaap zijn trof fel naar het hoofd had geworpen, maar iat hij aiiet de bedoeling had gehad de jongen letsel te bezorgen. Rekening houdend met de omstandighe den en de gerede aanleiding, welke het slachtoffer zelf tot dit incident had ge geven, bepaalde de rechter de straf op 10.boete, subs. vijf dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de troffel. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Soest; gelet op artikel 4 van het Wegenverkeers reglement, brengen ter openbare kennis, dat op 9 Juni 1953 het onderstaand besluit is genomen. Burgemeester en Wethouders van Soest; overwegende, dat bij hun besluit van 10 December 1946, afd. I, no. 2876, het ge deelte van de Generaal Winkelmanstraat, lopende van de Van Maarenstraat tot de Rademakerstraat, gesloten is verklaard voor alle motorrijtuigen, zulks in beide richtingen en voor het berijden met bespannen wagens in één richting en wel in die van de Van Maarenstraat naar de Rademakerstraat dat het gedeelte van de Rademakerstraat, gelegen tussen de Van Maarenstraat en de nieuw aangelegde Moerbessenberg is verbreed tot 5 meter; dat er mitsdien geen termen aanwezig zijn de geslotenverklaring voor dit weg gedeelte te handhaven; gezien het besluit van de raad d.d. 26 Ja nuari 1951, afd. I, no. 54; gelet op het Wegenverkeersreglement; besluiten, onder intrekking van hun be sluit van 10 Dec. 1946, afd. I, no. 2876, le. het gedeelte van de Generaal Winkel manstraat, lopende van de Moerbes senberg tot de Rademakerstraat, ge sloten te verklaren voor alle motor rijtuigen, zulks in beide richtingen; 2e. het in sub le genoemde gedeelte van Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO 126156 In „Van week tot week in Soest" lazen wij Vrijdag 1.1. verschillende zaken, die het inprenten meer dan waard zijn. Daar was allereerst de wens, dat vele Soestenaren het grote gemeenschapsge voel zouden bezitten als onze Burgemees ter doorlopend demonstreert. Ware dit toch eens te verwezelijken. Was dit inderdaad op een of andere manier voor elkaar te brengen, dan zou het vast niet meer gebeuren, zoals ook Vrijdag te lezen was, dat 2 radiocommentators aan elkaar vragen „Wist jij, dat Soest zo veel inwoners had"? Een gemeente met ruim 24.000 inwoners kan zich op een betere manier laten gel den dan Soest nu doet en zeker wel zo veel beter, dat men niet te horen krijgt „Is Soest zó groot De oorzaak is niet zo moeilijk aan te wijzen als vaak wordt gedacht en we be hoeven helemaal niet gek te kijken als we zeggen „Waaraan zou dat toch lig gen". Iedereen weet, dat vele gemeentenaren zich geen „Soester" voelen doordat zij met hun gedachten en vaak ook hande lingen nog steeds in hun gemeente van afkomst verkeren. Dit is natuurlijk niet zo erg en ook wel verklaarbaar is, doch let U eens op, wie altijd met het meeste pathos zeggen, dat „het echt weer op z'n Soesters is". Dat zijn veelal import Soesters, die niets voor hun gemeente van huisvesting voe len en altijd klaar staan met „bij ons deden wij het anders". Zij vergeten dat de verhoudingen hier an ders liggen, omdat wij maar een middel matige grote gemeente zijn. Zij doen wei nig „om er in" te komen, doch zijn zeer vlot met aanmerkingen. Dat moet en kan veranderen, waarbij ik meteen zeg, dat ook de „echte" Soester wat toeschieterlijker moet zijn. Wij zullen elkaar moeten vinden. Dan bestaat de kans, dat we nog eens een echte gemeente vormen, waarin niet steeds alle baantjes door dezelfde men sen moeten worden opgeknapt. Wanneer we daarbij de gemeenschaps zin en ijver van onze Burgemeester als voorbeeld nemen, kunnen we dat zeker bereiken. H. OEKMAN. de Generaal Winkelmanstraat geslo ten te verklaren voor het berijden met bespannen wagens, zulks in één rich ting en wel in die van de van Moer bessenberg naar de Rademakerstraat. Van dit besluit staat voor iedere belang hebbende beroep open tot het einde van een termijn van dertig dagen na heden. Het adres van beroep wordt aan de Ko ningin gericht, maar ingediend bij de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, die een bewijs van ontvangst af geeft. Dit besluit is in afschrift verzonden aan de betreffende Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat, aan de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., de Koninklijke Nederlandse Automobiel Club, de Koninklijke Nederlandse Motor rijders Vereniging en aan Gedeputeerde Staten dezer provincie. UITBREIDINGSPLAN RIJKSWEG. Het hoofd van het Gemeentebestuur van Soest brengt ter openbare kennis, dat Ge deputeerde Staten van Utrecht, bij hun besluit van 1 Juni 1953, 5e afd., nr. 852/ 502, hebben goedgekeurd het besluit van de Raad der gemeente Soest, d.d. 28 Mei 1952, afd. I nr. 744, gewijzigd bij raads besluit van 20 Maart 1953 strekkende tot intrekking van de verordening, inhou dende voorschriften, bedoeld in artikel 43 der Woningwet, en tot vaststelling van een uitbreidingsplan regelende de be stemming in onderdelen voor de gronden gelegen langs de Rijksweg (Burgem. Gro thestraat, Van Weedestraat, Steenhoff- straat en Middelwijkstraat). Bij voormeld besluit van Gedeputeerde Staten werd de goedkeuring onthouden aan die onderdelen van het plan welke op de bijbehorende kaart zijn aangegeven met een zwarte kruisarcering en een rode gestippelde begrenzingslijn, alsmede aan artikel 12, lid 2, van de bij bet plan be horende bebouwingsvoorschriften. Genoemd plan ligt ter gemeentesecreta rie voor een ieder ter inzage. Tegen bovenbedoelde goedkeuring kunnen belanghebbenden, die bezwaren tegen het plan bij de Raad hebben ingediend, binnen een maand na dagtekening dezer bekend making bij H.M. de Koningin beroep in stellen. Soest, 16 Juni 1953. Maakt nu eens Uw keus uit de van de SOESTER GEORGANISEERDE SIGARENWINKELIERS. Door hun gezamenlijke inkoop leveren zij elk Rook artikel, dat U zich maar denken kunt. Sigaren in verpakking van 5 - 10 - 25 - 50 stuks Cigaretten in verpakking van 10 - 20 - 50 - 100 stuks Grote keuze Aanstekers en Pijpen. Speciale Feestverpakking „VOOR VADER". Alleen verkrijgbaar bij de leden van de Soester Sigarenwinkeliers-vereniging, kenbaar aan de groen-witte lidmaatschapskaart in hun etalage.

Soester Courant | 1953 | | pagina 1