Het Spreukenhuis-lied. rnr IN Politiek weerbericht.- Bromfietsverhuur. fUGERS RIJWIELEN Goede en goedkope Raad. Soest in de ogen van vreemdelingen. SOLEX WEK DE GAL IN UW LEVER OP PHOENIX Rijwielen DELTA Rijwielen DE HOEK. WITTE POMPEN Vaderdag-Dassendag UeAgeet U Zondag, VadeA niet 31e JAARGANG 110. 46. ÖURANT VRIJDAG 19 JUNI 1953. SOESTER Abonn. per kwart, 1.85 - per post 2.00 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35 TELEFOON No. 2566 Europa hoge drukgebieden en drepressies. Als we een politiek weerbericht moesten opmaken, zouden we het ongeveer als volgt doen. „Ten Oosten van de Elbe, tot aan de noor delijke helft van de Stille Zuidzee, over geheel Rusland en Siberië heerst een ge bied van hoge druk, gepaard met een on onderbroken zonneschijn. Onder zijn in vloed nemen de onweersverschijnselen in Korea en Achter-Indië af. De naar Oost en West afvloeiende warme lucht veroor zaakt echter in het Oostelijk van het mooi- weergebied gelegen gebied van de Ver enigde Staten van Amerika enige opstu wing van anti-Russische windstromingen, die een kans op onweer inhouden. In het Westelijk aangrenzende gebied van Eu ropa is het weer enigszins druilerig ge bleven, omdat de warme lucht nog in te hoge lagen van de stratosfeer blijft han gen en nog niet ver genoeg is doorge drongen om het aardoppervlak te ver warmen. In Frankrijk en Italië vormde zich zelfs een tweetal locale depressie- kernen, waarvan het niet is uitgesloten, dat ze hun invloed zullen uitoefenen op de directe omgeving. Tussen het Europese vasteland en het onstabiele weer in Ame rika bevindt zich boven het Britse Ge menebest echter een atmosfeer van bui tengewone stabiele opbouw, die een ni vellerende invloed op de omringende lan den zal hebben. Verwachting geldig tot aan de Bermuda conferentie „weinig verandering". En als we dan de Plantenkundige dienst*ook nog mogen na-apen „De weersgesteldheid in Europa is buitengewoon gunstig voor de verbreiding van de comin-form-kever. Nauwlettende en herhaalde inspectie van de gewassen wordt aanbevolen. Bestrij dingsmiddelen kunnen bij de bekende adressen worden aangevraagd, thans ook in Oost-Duitsland". Zo is in ruwe trekken wel ongeveer de wereldsituatie op het ogenblik. Laten we hier en daar de plaatselijke weersgesteld heid eens wat nader bekijken. Oostenrijk wordt gelukkig gemaakt met een diplomatieke vertegenwoordiging en de Russen zijn er zo vriendelijk gewor den, dat de Oostenrijkse premier kranten en publiek moest verzoeken, zich van Russisch vijandige uitlatingen te onthou den. Overigens wenst het echter de be sprekingen over een vredesverdrag met dit land alleen maar langs de beproefde, tussen haakjes ongeveer 250 maal be proefde, diplomatieke wegen te voeren. Op de grond is het in Oostenrijk nog koud. Turkije heeft de mededeling ontvangen, dat het de portier mag blijven van de Dardanellen, de zeepoort tussen de Mid dellandse en de Zwarte Zee. Uit Albanië zouden de Russen wegtrek ken en op het Oostzee-eiland Rügen zou den ze de „bemanteling" hebben gestaakt. Een wegtrekken van enige wolkenvelden In Oost-Duitsland lijkt het er inderdaad veel op. Nazi's vluchtelingen naar het Westen waren nazi's mogen terugko men. De middenstand mag weer midden stand worden en de boerenarbeiders weer boerenarbeiders, de boerenbedrijven ko men weer onder hun landheer of ten minste hun bedrijfsleider. De kerk wordt weer wat vrij gelaten en verschillende communistische leiders zijn, nu ja, laten we zeggen in de ijskast gezet. Men zou geneigd zijn te zeggen, dat die vriendelijkheid jegens het Oosten in de eerste plaats is bedoeld als een vriende lijkheid over Oost-Duitsland heen naar het Westen. Adenauer heeft met zijn coalitiegenoten altijd graag mee willen doen met West-Europa. Hij wist soms kwalijk te verbergen, dat het volgens hem met West-Europa's éénwording niets kan worden als Duitsland tenminste niet mee in de leiding er van zat. De hechtheid van die coalitie wordt voor een niet gering deel bepaald door de vrees voor Rusland. Vermindert die vrees, dan is men er minder toe geneigd, met het Westen b.v. met de Europese Defensie Gemeenschap samen te gaan. KERKSTRAAT 3-S0EST-TEL2030 Hoera, het is er eind'lijk döor Waar w'al zo lang op wachten, Want de regering is er voor De druk wat te verzachten. De suikerprijs gaat naar benee, Da's toch niet uit te boenen De kolen duik'len ook al mee, U koopt goedkoper schoenen. Nu kunnen w' alles binnenkort Goedkoper gaan verwerven, Alleen de schatkist komt te kort, Die moet straks heel veel derven. Wat leven we gelukkig, want U zult dit wel beamen, Dat kan alleen in Nederland, Daar werkt thans alles samen Dit alles is toch een bewijs Van kracht en concentratie, Ons landje wordt een paradijs Waarom nog emigratie Wel stijgt de huur iets mettertijd, Maar och, wat wil dat zeggen Dat is toch maar een kleinigheid, Waar w' ons bij nederleggen. Eet suiker, maak de kachel an En wordt een fikse loper, Al etend, lopend maakt U dan U leven veel goedkoper. Men kan zich ook afvragen of het laten wegtrekken der donkere wolken boven Oost-Duitsland door de Russen wordt ge zien als een grote noodzakelijkheid. In de laatste tijd heeft een grote onte vredenheid zich van de bevolking mees ter gemaakt, om van erger niet te spre ken. Dinsdag is die ontevredenheid en het smeulende verzet in Oost-Berlijn losge barsten in demonstraties van duizenden arbeiders tegen de huidige regering en wat kan men minder doen dan toeschiete lijker worden wanneer de grote massa in beweging komt Dat daar grote dingen staan te gebeuren is zeker. Dit was dan het weerbericht voor Europa. Over dat andere ook niet stabiele ge bied boven de Verenigde Staten een andere keer. Terwijl in deze dagen de leden van de V.V.V. „Soest Vooruit" een circulaire ont vingen, waarin de armzalige financiële toestand van de V.V.V. werd beschreven, is het niet ondienstig eens terug te zien op het Vreemdelingen-seizoen 1952, een terugblik, welke wij kunnen doen aan de hand van de door „Soest Vooruit" ge houden enquete. Na afloop van ieder seizoen n.1. zendt de directeur aan hen, die voor en tijdens het seizoen een pensiongids of andere pros- pecti van Soest aanvroegen, een formu lier. Op dit formulier wordt geinformeerd of men wel of niet geslaagd is in het zoe ken naar logies te Soest. Er wordt ook gevraagd met hoeveel personen en voor hoe lang men verblijf in SoesJ, heeft ge vonden; naar het beroep van de gast; de uitgaven die men hier heeft gedaan; waarom men naar Soest op vacantie ging; waardoor men het meest getroffen is in Soest; wat het oordeel is over het Na tuurbad, over de service enz. De meest interessante vraag besluit deze lijst, n.1. „Heeft U nog opmerkingen of verlangens, verbeteringen over en van Soest". Van de honderden verzonden formulieren kwamen er rond 180 ingevuld terug en de bestudering van deze formulieren geeft een interessante kijk op het seizoen 1952 en hoe „vreemdelingen" over Soest den ken aan de hand van hun ervaringen. Hoeveel mensen Soest hebben bezocht is uit de enquete' nieL op te maken, liclaaa niet, want dan zouden de baten van on ze vreemdelingen-industrie beter in het oog springen dan nu het geval is. Wat voor mensen kwamen naar Soest Er waren onder hen hoofdambtenaren en ambtenaren, vertegenwoordigers, onder wijzers, zeelieden, accountants, architec ten, verzekeringsagenten, kantoorbedien den, ambachtslieden enz. Zij allen brachten hier hun vacantie door en lieten hier hun geld. De bedragen welke deze gasten uitgaven zijn, blijkens hun opgaven, zeer variërend. Een gezin van 6 personen gaf in 14 dagen 185.uit, omdat men een der weinige Soester zomerhuisjes had kunnen huren. Een ander gezin van 6 personen gaf rond 800.uit en dit zestal voelde zich niet bekocht, gezien de bemerking „Soest is beslist een aardige plaats". Hoe was de service in het dorp Deze vraag werd beantwoord met goed tot zeer goed en dikwijls zette men erbij Pension zeer goed. Hoe was de service in het dorp in het geheel De beantwoording van deze vraag was zeer variabel. Normaal schreef iemand. Prima, zei een ander. „Weinig geïnteresseerd en soms zelfs op het on vriendelijke af" schreef een derde. „Uit stekende service" schrijft de volgende en hij evenaart een andere gast die schreef „Buitengewoon goed". „Ruim voldoende, met name van het personeel van de firma Tensen" deelde een Hagenaar mee en een stadgenoot schreef „Wat het pen sion betreft boven verwachting goed, uit zonderlijk. De winkels, wat het zijn moet zakelijk, eenvoudig en vriendelijk". Iemand uit Gouda schreef„Erg voor komend en behulpzaam". Ook was er een gast uit Rotterdam, die schreef „Ik heb weinig inkopen gedaan, want mijn pen sion was prima, zodat ik niet veel bijzon ders nodig had". Heeft U nog opmerkingen of verlangens, verbeteringen over en van Soest was de volgende vraag. Hierop werd dikwijls zeer omstandig ge antwoord en er werden dingen aangeroerd, waarvan wij, van de Soester Courant, het wel prettig vonden, dat een vreemdeling dit nu eens zei. Zo b.v. „De officiële verlichting lijkt on voldoende" schrijft er een, doch zijn zach te klacht wordt overstemd door hen, die over andere dingen schrijven. „Werk die straaljagers weg" klinkt het verschillende malen. „U moet geen c.M.2 natuurschoon meer bebouwen", „Geef bij de bushalten aan of het een halfuur-dienst of een uur-dienst betreft". „Hang op ver schillende plaatsen van Soest plattegron den op". „Vermijd zoveel mogelijk aan leg of aanbouw van grote gelegenheden. Het is er rustig en zo blijve het". „Leg een doorlopend rijwielpad langs de Rijks weg aan". „De verkeersbeveiliging is op- U zult 'r morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet Uw lever een liter gal in uw Inge wanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LE VERPILLETJES om die liter gal op te wekken en u w spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wUze te regelen.Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen.EistCarter'sLeverpi'tetjes In ons nummer van Dinsadg j.1. drukten we de tekst af van het liedje, dat door- de K.R.O.-medewerkers Jan de Cler en Piet Lustenhouwer is gemaakt naar aan vallend goed, waartegen de verkeersdis- cipline nogal afsteekt. Waarom fietsen des avonds zovelen zonder licht „Kun nen bos en heide niet beter bewegwijzerd worden „Het oppervlak van diverse wegen in de bebouwde kom is nog voor verbetering vatbaar". „Verbeter de voet paden". „Het is een hele toer om de Birk- straat zonder kleerscheuren over te ko men". „In Soestdijk geen Snackbar doch wel veel venters". „Teveel borden met verboden toegang". „Er zou des avonds wat meer vertier moeten zijn". „Er moest meer gelegenheid zijn om vrij in de bos sen te kunnen wandelen". „Er ontbreken recreatie-mogelijkheden bij regenweer". „Een dorpskern ontbreekt". Prima trein verbindingen". „Prachtige rijwielpaden". „De Eng s.v.p. niet bebouwen". „Het aan tal adressen waar men gemeubeld kan hu ren moest groter in aantal zijn". Deze bloemlezing willen we besluiten met hetgeen iemand uit Haarlem schreef „Dit invulformulier getuigt van Uw ernstige wil om zowel de gasten als de inwoners van Soest van dienst te zijn, wat ik zeer apprecieer". Wat een mijnheer uit Amsterdam schreef is te aardig om niet te vermelden „Mijn vrouw werd van 1881 tot 1898 in Soest groot gebracht bij haar grootouders in de Birkstraat, toen deze gehele omgeving nog bouwland was van de familie Hart man en Hofslot. Dat was nog in de tijd, dat Koning Willem III met 4 paarden over de weg reed. U kunt begrijpen, dat mijn vrouw haar hart aan Soest heeft verpand. Meer dan 10 jaar hebben wij een abonnement op de Soester Courant en altijd vol belangstelling volgen wij de wederwaardigheden van Soest. Wat ons altijd treft zijn de mooie bijdragen van H. Oekman. Deze zijn meestal verbazend raak en scherp en vaak laat ik deze cou rant op kantoor lezen, hetgeen altijd vol belangstelling plaats heeft. In 1951 deed mijn vrouw enige inkopen bij de heer Nillson, vergat een ogenblik leiding van ons Soester Spreukenhuisje. Wij zijn er in geslaagd het manuscript van dit liedje te bemachtigen en laten het hieronder volgen. haar paraplu en kwam vijf minuten la ter tot de ontdekking, dat een ander deze had gestolen. Wij verdenken hier echter geen inwoner van Soest van, doch eerder een passant, gezien de lijst van gedepo neerde gevonden voorwerpen in de Soes ter Courant Officiële Mededelingen. GRONDWETSWIJZIGING, De Burgemeester der gemeente Soest brengt ter openbare kennis, dat de plech tige afkondiging van de vastgestelde ver anderingen in de Grondwet, strekkende tot wijziging en aanvulling van de be palingen betreffende de buitenlandse be trekkingen, door voorlezing van de wet van 22 Mei 1953, Stbl. 261, in deze ge meente zal plaats hebben in de Raadszaal op 22 Juni a.s., des voormiddags half elf uur, waarbij belangstellenden aanwezig kunnen zijn. KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid tot kosteloze inenting te gen pokken wordt gegeven op Woensdag 24 Juni 1953 Te SOEST, om 2 uur n.m. precies, in een leslokaal der o.l.school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en om 3 uur pre cies in een leslokaal van de Mariaschool aan de Mariastraat hoek Beetzlaan. Te SOESTERBERG, om 2 uur n.m. pre cies, ten huize van dokter A. Th. M. Splin ter, gemeentegeneesheer, Amersfoortse- straat no. 3. Een week later zal op dezelfde plaatsen en tijden gelegenheid worden gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt ver zocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepalin- Verschijnt iedere Dinsdag en Vrijdag. POSTGIRO No. 126156 Toen we tot voor nog niet lang geleden alleen Moederdag vierden, heersten er on der de vaders een zeer verongelijkte stemming. We gunden de moeders van ganse harte hun jaarlijkse openlijke ver ering, maar de vaders vonden zeer te recht, dat zij niet aan hun trek kwamen. Wij vaders kennen allemaal wel de kwa- si wrange moppen, die wij verkochten, wanneer wij voor onze Moederdag-be stelling bij de banketbakker stonden of bij een ander op Moederdag afgestemde zaak. Het kwam er in de getapte mop jes altijd zo'n beetje op neer, dat vaders alleen maar goed waren om te betalen. Maar, we deden dit, ondanks onze pose, graag. Waar plots Vaderdag vandaan is geko men weet ik niet. Boze tongen weten de uitvinders wel aan te wijzen en, gek genoeg eigenlijk, mopperen de vaders nu weer, omdat ze zich zwaar in de boot genomen voelen, want nu moeten zij weer betalen. Maar diep in hun hart zijn de vaders toch met die speciale dag inge nomen en het streelt zeer hun trots, na vele jaren van strijd, met de moeders gelijk te zijn gesteld in waardering. Zondag is voor ons de „grote dag". Vol verwachting klopt ons hart, al weten de meesten onder ons wel een klein beetje wat het worden gaat, gezien het geld, dat ons per „heffing ineens" door moeder en kinderen ontfutseld is. Zondag roken we sigaren, die duurder zijn dan we zelf kopen, of sigaretten, die we anders voor anderen laten liggen. We krijgen een pijp waar we eens naar gewezen hebben, omdat „het zo'n lekker model was". Misschien ook wel het overhemd en das, waarvan vrouwlief eens informeerde of wij dat niet een aardig stel vonden en waarop wij toen hebben geantwoord nog best even voort te kunnen met hetgeen we hadden. Ik hoop, dat alle vaders Zondag een leu ke dag zullen hebben. Ik hoop ook, dat de vaders in hun feestroes Zondag niet zullen vergeten, dat zij Vaderdag kunnen vieren bij de gratie der Moeders Zij het ook, dat het omgekeerd dito dito is. H. OEKMAN. gen der Inentingswet, welke de verplich ting bevatten van de inentingen voor de eerste verjaardag der kinderen of indie ning van een bezwaarschrift volgens vast gesteld model, ten gemeentehuize ver krijgbaar. ONTEIGENING KRACHTENS DE WEDEROPBOUWWET. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Soest; gelet op artikel 10 der Wederop- bouwwet; maakt bekend, dat van 20 Ju ni 1953 t.e.m. 10 Juli 1953 ter secre-tarie dier gemeente (afd. Eigendommen) voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd een uitgewerkt plan van onteigening met uitvoerige kaart en grondtekening waar op de te Soesterberg nabij de Verlengde Schoolweg, in verband met een bouwplan, strekkende tot leniging van de woning nood, ten name van de gemeente Soest te onteigenen percelen, met vermelding hunner kadastrale nommers, zijn aange wezen, benevens een lijst van de kadas trale nommers der te onteigenen per celen met vermelding van de grootte en de namen van de eigenaars en mede eigenaars. Tijdens het genoemde tijdvak kunnen be langhebbenden schriftelijk hun bezwaren tegen de voorgenomen onteigening bij het gemeentebestuur indienen. UITBREIDINGSPLAN. Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Soest brengt ter openbare kennis, dat van af 18 Juni 1953 gedurende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage ligt het door de raad in zijn vergadering van 28 Mei 1953 vastgestelde uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gronden gelegen STEENHOFFSTRAAT 25 TELEF. 2185 ten zuiden van spoorlijn Utrecht-Amers- foort, zulks onder intrekking van 1. het voor dat gedeelte geldende uitbrei dingsplan in hoofdzaak, vastgesteld bij raadsbesluit van 26 Augustus 1949, afd. I, nr. 979, sub I, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 25 Juli 1950, 2e afd. nr. 2539/1664 en 2. het bij raadsbesluit van 20 November 1935, le afd. nr. 2990, uiteindelijk goedgekeurd bij K.B. van 7 Juli 1938 vastgestelde uitbreidingsplan, voorzo ver nog geldende voor eedeelten der gemeente gelegen ten zuiden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort. Binnen 6 weken na afloop van de ge noemde termijn van 14 dagen kunnen de belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedepu teerde Staten bezwaren tegen het plan indienen. Zondag is Pa weer een boffer, Want dan is het Vaderdag, 't Is de dag, waarop je Pappie Weer eens echt verwennen mag. Vader is op deze dag dan Het middelpunt van het gezin En de kinderen worden vindingrijk, Heus, die zien er wel wat in. HET HANDELSHUIS is vlug gevonden, Soesterbergsestraat, Soest-Zuid, Alom glundere gezichten, Moeders boodschaptas puilt uit. Zondag kent het gezin geen zorgen, Vader's dagje is gemaakt, Vader is weer voor een jaartje Met een overhemd of das geschaakt. Adv. Het gehele jaar heeft hij voor zijn gezin geploeterd. "Verras hem du9 nu met een aardig cadeautje. (Hij heeft Moederdag toch ook niet vergeten?) Zelf binders 1.65 Wollen Zelfbinders Lucky 3.95 Drukknoopdassen 1.25 Alpino's - Hoeden - Petten Sokken - Ankiets Zakdoeken 0.39 - Swan Zakdoeken 0.95, 1.10. Een „enorm cadeau" is een overhemd uit onze overhemden-afdeling. Overhemd, vaste boord, vanaf 4.45 Overhemd, twee boorden, vanaf 7.50 Manchetknopen Dashouders Sokophouders Bretels 0.10 0.25 0.95 2.10 FA BLO OVERHEMDEN vaste Trubenijs boord, ge voerd front, 5 kleuren 15.90, 13.90, 10.90 KERKO OVERHEMDEN vaste boord, gevoerd front, 5 kleuren 14.90,13.90,12.90 FABLO OVERHEMDEN, 2 hoorden, 13.95. 1001 AARDIGE CADEAUX VOOR VADERDAG VINDT l) BIJ: TELEFOON 2400 TELEFOON 2400 V*|J VocRPRAtffX l/JUGZ/IOM Föx-Témpo

Soester Courant | 1953 | | pagina 1