Eventjes terzijde „ELIZABETH IS QUEEN" 1 Januari Ï954 Huurverhoging. Meningen van onze lezers. Soest vóór 30 jaar. SOEST. Officiële Mededelingen. Van Vrijdag a.s. af UURVOORSTELLINGEN, CITY-THEATER SOESTDIJK Wij hebben dezer dagen wel ervaren, dat van het een het ander komt. Het moder ne, maatschappelijke leven is tegenwoor dig zulk een ingewikkeld apparaat, dat de regering nauwelijks een maatregel kan nemen of er staat een serie andere maat regelen tegenover. Dit laatste geldt zeker voor de loon- en prijspolitiek. Dat na de verhoging der huren met on geveer 15 procent weer een tweede „huur- ronde" zou nodig zijn, wist een ieder, die wel eens de prijzen van de nieuwbouw had vergeleken met die van „vroeger". Als wij terugzien, dan weet een ieder ook, dat welke prijzen er na 1940 ook met sprongen omhoog zijn gegaan, de huren, dank zij de regeringsmaatregelen en dan afgezien van de genoemde 15 °P het zelfde niveau zijn gebleven. Voor de oorlog gold als regel, dat iemand een zesde gedeelte van zijn inkomen aan de huur van zijn woning kon besteden. In het algemeen zijn de inkomens ver hoogd en wie nu zijn eigen inkomen door zes deelt, zal tot de ontdekking ko men, dat hij heel wat minder afdraagt dan dat zesde part. Ondanks dat is het verre van plezierig, dat de huishuren met ingang van 1 Ja nuari a.s. zullen worden verhoogd. Het wetsontwerp tot wijziging van de huur wet is daartoe bij de Tweede Kamer in gediend. Die verhoging zal gemiddeld pro cent bedragen. Bij de toepassing der ver hoging zal volgens het ontwerp re kening worden gehouden met de klasse indeling der gemeente van inwoning vol gens de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Voor de eerste klasse, waartoe Amsterdam behoort, bedraagt die verhoging slechts 17 procent; voor de tweede klasse, met plaatsen als Delft en Zwijndrecht 20 pro cent; voor de derde klasse (Soest, Baarn, Apeldoorn, Waddinxveen, Wageningen e.a.) 23 pCt.; voor de vierde klasse (b.v. Delfzijl en Valkenswaard) 26 procent, ter wijl in de vijfde klasse de huren met liefst 29 procent omhoog zullen gaan. Het spreekt vanzelf, dat de regering te- zelfder tijd met compensatie-maatregelen moest komen om die huurverhoging, zo als men dit ambtelijk noemt, op te van gen. De eenvoudigste weg zou een nieuwe loon- ronde zijn geweest. Daarmede wordt ech ter slechts een deel der bevolking „zoet" gehouden.. Men is nu met een duizeling wekkend complex van compensatie-maat regelen gekomen. Voor de laagste inko mensgroepen zullen de inkomsten- en loonbelastingen worden verzacht; de per sonele belasting wordt verlaagd, evenals de suikeraccijns en door de afschaffing van de omzetbelasting op schoeisel en huisbrand zullen ook deze artikelen in prijs dalen. Echter werd medegedeeld, dat de voorgestelde maatregelen slechts een gedeelte der huurverhoging zullen com penseren. Met andere woorden er zul len nog wel enige hoekjes blijven, waar de slagen vallen De ambtenaren in Overheidsdienst zullen daarom tezelfder tijd met groot genoegen hebben vernomen, dat de salarissen, bij ministeriële beschikking zullen worden verhoogd. Voor vele anderen is het tevens een pret tig bericht te vernemen, dat wordt over wogen, voor ten minste zes jaar bij het lager onderwijs geen schoolgeld te hef fen en dat voor het voortgezet onderwijs de schoolgelden en voor het Hoger Onder wijs de collegegelden omlaag zullen gaan. GEEN SPREEKUUR. De Burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij ver hinderd is om op Woensdag 24 Juni 1953 zijn gewone wekelijkse spreekuur te hou den. ONZE DWAZE WERELD. Met meer dan gewone belangstelling heb ik kort geleden de grafiek bekeken, die The New York Times maakte naar aan leiding van enige uitlatingen van „big boss" Eisenhower. Misschien weet U al reeds wat de grote man heeft gezegd, maar ik zie er toch heil in U die woorden eens in herinnering te brengen. „Elk kanon dat wordt gemaakt, elk oor logsschip dat te water wordt gelaten, elke raket die wordt afgevuurd, betekent in laatste instantie diefstal van hen die hon geren en niet worden gevoed, van hen die kleumen en niet worden gekleed", aldus de man die het weten kan. En hij vervolgde „Deze geharnaste wereld ver kwist niet slechts geld. Zij verkwist het zweet van haar werkers, het genie van haar geleerden, de verwachting van haar kinderen". Een moderne zware bommenwerper kost een moderne bakstenen school in meer dan dertig steden. Hij kost twee electrische centrales, elk voor een stad van 60.000 mensen. Hij kost twee fraaie, volledig uitgeruste ziekenhuizen. Hij kost zowat 80 km. betonnen bestrating. Wij betalen een enkel gevechtsvliegtuig met 500.000 schepel graan. Wij betalen één torpedoboot met nieuwe huizen, waarin meer dan 8.000 mensen hadden kunnen wonen". Nu nog even over die gevechtsvliegtui gen gesproken. Als het U gaat zoals mij, dan heeft U het gevoel, dat die straal jagers, Meteors of Thunderjets, vallen als in de herfst de bladeren van de bo men. Het lijkt er inderdaad op. Er is een me neer geweest, die van Februari 1950 tot December 1952 dat lijstje heeft bijgehou den. Er zijn er nadien nog meer „gegaan". Maar goed. Met de data er bij waren het 43 straaljagers in nog geen drie jaar, die neerstortten. Het totaal aan doden be droeg 50 jonge mensen. Naar lage bere kening ging het geweldige bedrag van 17 millioen gulden verloren. Zo'n getal zegt U misschien niet. veel. Het is ech ter ontzettend veel, als wij bedenken, dat wij voor dit bedrag hadden kunnen heb ben 113.000 fietsen, 84 millioen eieren, 1700 woningen, 480 boerderijen of 240 scholen elk van 4 klassen. Als ik dat alles zo lees en hoor, dan moet het mij van het hart, dat het toch hoog tijd wordt, dat wij wat meer geloof en vertrouwen hebben in het internationaal recht en in arbitrage. In elk geval is dat.goedkoper. Geachte redactie, Mag ik langs deze weg er eens op atten deren dat er dikwijls dieren in het asyl gebracht worden, waarvan de eigenaars niet bekend zijn, of waarvan de eigenaars niet de moeite doen om eens even aan 't asyl te komen vragen of hun vermiste dieren daar zijn binnengebracht Enige dagen geleden spoorde ik de eige naar van een dier dat al geruime tijd in 't asyl was opgenomen op en kon het dier weer aan zijn baas worden terug gegeven. De baas werd uit dankbaarheid lid onzer vereniging. Op 4 Juni werd op de Beukenlaan, voor het pand van de Heer Kok, een niet ras zuivere Dobbermann Pinscher gewond aangetroffen (aangereden door auto) en tot op heden in 't asyl verpleegd. Wil de eigenaar, die het dier toch ver mist, eens even de moeite nemen aan 't asyl te komen of op de uren dat dit ge sloten is aan Kerkpad Z.Z. 33 Het dier kan dan waarschijnlijk weer aan de eige naar worden teruggegeven. Nederlandsche Vereniging tot Bescher ming van Dieren, ,,'t Hart Asyl", Lange Brinkweg. A. LANKAMP. Inspecteur. Dertig jaar geleden waren er ook Ge meenteraadsverkiezingen en Soest zat er wat men noemt volop in. Getuige de vele ingezonden stukken in de Soester Courant, was er veel wrijving op verschillende punten. Interessant is ook te lezen, dat aan de ge meenteraadsverkiezingen van 1923 moch ten deelnemen 4019 kiezers. Bij de onlangs plaats gehad hebbende verkiezing in onze gemeente waren er 13.558 stemgerechtigden. De S.D.A.P. kreeg toen 2 zetels, n.1. de heren-S. F. Besselsen en W. v. Eek. Dfe Christelijke Historische groep kreeg ook twee zetels, de heren P. Foeken en R. v. d. Berg. De Vrijheidsbond kreeg één zetel, de heer W. A. Heijnings. De Vrij zinnig Democratische Partij kwam voor het eerst in de Soester Gemeenteraad en daarmede de eerste vrouw in de Soester raadszaal, n.1. Mevr. L. H. Droste-Wil- mans. Voor de A.R.-partij werden geko zen de heren A. Endendijk en C. Riet veld. De R.K. Staatspartij kreeg 5 zetels, n.1. de heren G. Hilhorst Albzn., J. J. A. de Koning, M. Scheffer, J. v. Elten en P. v. d. Breemer Hzn. De oude raad bestond uit 11 leden, de nieuwe uit 13 leden. De twee nieuwe zetels vielen toe aan de Christelijk Historische groep en aan de Vrijzinnig Democratische Partij. Geen van deze raadsleden hebben nu nog zitting in de raad. Een der tegen woordige leden, n.1. de heer T. Dorre- steijn, stond toen wel als candidaat op de A.R.-lijst. Een andere vergelijking tussen Soest 1923 en Soest 1953 geeft ons het overzicht van de bij het postkantoor ingelegde be dragen In de maand April 1923 werd er inge legd rond 10.500.In Januari 1953 ver meldt een eveneens officiële opgave een inlage tot een bedrag van rond 69.300. De Soester P.T.T. vermeldde toen De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor alhier brengt ter kennis, dat een brievenbus is geplaatst aan de Beetzlaan hoek Turfstraat. De brievenbus hangt er nog, alleen de Turfstraat heeft de naam Waldeck Pyr- montlaan gekregen, waarmede een her innering aan wijlen Koningin Emma be waard blijft. Op 8 Juni 1923 werd de 10.000ste Soeste- naar ingeschreven. Het was een kind dat deel uitmaakte van een tweeling. Aan de vader werd een spaarbankboekje over handigd met 100. Wat zal de 25000ste Soestenaar voor ver rassing wachten ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld Indonesië m.s. „Oranje" (22 Juli). Ned. Nw. Guinea m.s. „Perseus" (10 Juli). Ned. Antillen m.s. „Oranjestad" (7 Juli). Suriname m.s. „Bonaire" (8 Juli). Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika m.s. „Bloemfontein" (30 Juni). Canada s.s. „Waterman" (30 Juni) en s.s. „Rijndam" (1 Juli). Zuid-Amerika m.s. „Brasil Star" (29 Juni). Australië m.s. Joh. van Olden- barnevelt" (30 Juni). Nieuw Zeeland via Engeland (27 Juni). RODE KRUIS KORPS. Vrijdagavond nam Dr. Hölzenspies uit Baarn het E.H.B.O.-examen af van 12 candidaten. Hiervan slaagden de dames I. W. de Bree, G. J. Duinkerken, C. Foc- ke, A. de Haan, L. E. de Jong, W. H. v. d. Laan, B. M. Muller, W. M. v. Rooy en M. v. d. Zouwen en de heren G. J. Reits- ma en H. Starink. 1 Candidaat werd afgewezen. De cursus stond onder leiding van de doktoren Rip en Zijlstra van het Ned. Rode Kruis. KERKCONCERT. Donderdagavond gaf Maarten Kooy weer een kerkconcert in de Oude Kerk. Het gevarieerde programma begon met een Toccata van Muffat, welke enigszins on rustig klonk, hetgeen zich echter herstel de in de daarop volgende psl. 15 van An- thoni van Noordt, de Oud-Nederlandse componist. Henny Postma zong hierna het Magnificat van S. Scheidt, waarbij de verzen afge wisseld door zangstem en orgelmuziek ten gehore werden gebracht. Uitnemend werden een Prelude en Fuga van Buxte- hude door de heer Kooy vertolkt, even als het koraalvoorspel van J. S. Bach. Henny Postma maakte met de beide Bach- aria's een goede beurt, waarbij haar stern en voordrachtskwaliteiten uitstekend tot hun recht kwamen. Met twee grote orgelwerken van Bach en Pepping besloot Maarten Kooy dit concert, waarin hij zijn technisch kunnen uitste kend demonstreerde. JAARVERGADERING RODE KRUIS. De jaarvergadering van het Rode Kruis, afdeling Soest-Soesterberg, wordt Donder dagavond in hotel „De Gouden Ploeg" gehouden. BROMFIETSER GAF GEEN VOORRANG. Mej. A. alhier, die Zaterdagmiddag per bromfiets vanaf de Eng de Molenstraat overstak, verleende aan de passerende motorrijder K. alhier geen voorrang. De motorrijder remde krachtig doch kon niet verhinderen, dat hij de bromfiets tor pedeerde. Beide voertuigen werden be schadigd. KAMPEERDER BESTAL ZIJN VRIEND. Zaterdag kwam een Amsterdamse jonge man, die op het kampeerterrein in een tent verbleef, bij de politie aangifte doen van de vermissing van een portemonnaie, inhoudende 12. Bij het onderzoek van de politie werd de 16-jarige tentgenoot van de kampeer der meegenomen naar het politiebureau en daar bekende hij de portemonnaie te hebben gestolen. Hij was nog in het be- De GEKLEURDE Kroningsfilm, waarnaar een ieder vol belangstelling uitziet: VERTONINGVan Vrijdag tot en met Maandag in dagelijks 2, 3 en 4 uur (Zondag 2 en 3 Uur) en ver der van Vrijdag tot en met Woensdag VOLLEDIG in alle overige Middag- en avondvoorstellingen. De kleurenweelde in deze film maakt het geheel tot een fantastisch schouw spel, een sprookje gelijk. Plaatsbespreken van heden af. TOEGANG ELKE LEEFTIJD. ALLE RANGEN 50 CENT. zit van het geld, doch de portemonnaie had hij begraven. Tevens bekende hij ge durende dit jaar 7 maal kleine geldsbe dragen te hebben ontvreemd van zijn me de-scholieren op een H.B.S. te Amsterdam. ZONDAGSWET OVERTREDEN. Drie verhuizers uit Den Haag, die Zon dagmiddag uit een verhuiswagen meube len aan het lossen waren, werden door de politie bekeurd. Het waren v. d. V., V. en de B. WIELRIJDSTER DODELIJK VERONGELUKT. In de nacht van Zondag op Maandag is de 39-jarige Mevr. K. woonachtig in Den Dolder, in onze gemeente dodelijk veron gelukt, toen zij met haar rijwiel in een kuil reed en daarbij haar nek brak. Mevr. K. was Zondagavond op bezoek bij de familie H. te Soestduinen en om 1 uur des nachts zou zij weer per rijwiel naar Den Dolder rijden. De gastheer zou haar wegbrengen en hij reed op het smal le rijwielpad tussen Soestduinen en Den Dolder vóór haar. Zij waren nauwelijks op weg, toen de heer H. een schreeuw achter zich hoorde. Hij stopte en liep een 8-tal meters terug. Daar vond hij Mevr. K. in een kuil langs het rijwielpad liggen in bewusteloze toestand. Door luid roe pen alarmeerde de heer H. zijn echtge note, die een arts waarschuwde. Bij aan komst van een arts uit Den Dolder, bleek Mevr. K. overleden te zijn. De arts con stateerde dat zij haar halswervels had gebroken. Het slachtoffers was 39 jaar en laat 3 minderjarige kinderen na. R.K. VROUWENGEMEENSCHAP SOESTDIJK. Evenals het vorig jaar namen 49 leden van de R.K.V.G. met hun geestelijke ad viseur deel aan het traditionele uitstapje. Ditmaal ging de reis per autobus naar Rotterdam. De koffie werd gebruikt in paviljoen Plaszicht, waarna een rit werd gemaakt door de herleefde en verjongde mooie havenstad met haar Amerikaans aandoende gebouwen. Een boot van Spido voerde het opgewekte gezelschap door de drukke havens, waarna een rondleiding plaats had door de fabrieken van de Ned. Verbruiks-Coöperatie. Na afloop bracht de autobus het gezel schap des avonds zeer voldaan weer te Soestdijk. FEESTAVOND HOCKEYCLUB. De Mixed Hockeyclub Soest hield Maan dagavond een feestavond tot besluit van het seizoen. Uit het aantal aanwezigen bleek hoe deze vereniging in een jaar in ledental is ge groeid. De veertig leden en hun intro- ducee's hebben zich uitstekend vermaakt, waartoe het optreden van de „Music Stars" uit Utrecht bijdroeg. Het terrein van de vereniging aan de Ferdinand Huycklaan wordt thans geheel in orde gemaakt, zodat in het komende seizoen op een prachtige grasmat onder linge en vriendschappelijke wedstrijden kunnen worden gespeeld. WEER VOLLEYBAL-TOURNOOI. Opnieuw organiseert S.P.S.V. een volley- bal-tournooi voor Soester clubs. De deelnemers zijn de zestallen Olym- pia 1, 2 en 3; S.P.S.V. 1 en 2; Kon. .Ma rechaussee 1 en 2; K.V.S. 1 en 2; C.V.B. 1 (Ceramiek van Breugel); A.V.V. 1 (Amb tenaren Volleybal Vereniging) en de da- mes-zestallen Olympia 1 en 2; K.V.S. 1 en A.V.V. 1. Dit tournooi vangt morgenavond aan met de wedstrijden K.V.S. 1C.V.B. 1; S.P. S.V.Kon. Marenhaussee 1; Olympia 1 Olympia 2; K.V.S. 2—A.V.V 1 en Olym pia 3 Marechaussee 2. Al deze wedstrij den worden op dezg avond tweemaal ge speeld. 36 JAAR TROUWE DIENST. Gisteren heeft Overste J. v. Waning, com mandant van de 5e divisie der Konink lijke Marechaussee, voor het front der brigade, aan adjudant P. v. d. Tas, bri gade-commandant van de brigade Soest dijk, de gouden medaille uitgereikt voor 36-jarige trouwe dienst. Onder de vele belangstellenden waren aanwezig Baron Baud, Jhr. Mr. V. Dedel, Overste Geertsema en de Hoofdinspecteur van politie, de heer C. v. Es. ZOMERAVOND-VOETBAL. De wedstrijd K.P.S.-Erdal werd gister avond een overwinning voor de Paleis- mannen, die daardoor een goede kam pioenskans kregen. Midvoor Harringsma had K.P.S. voor de rust al een 20 voorsprong bezorgd, doch de linksbuiten Jachtenberg van Erdal had voor het ingaan van de rust de stand °P 2 1 gebracht. Na de rust was hetj weer Harringsma die een voorzet van rechts in een doelpunt omzette (31) en even voor het einde doelpuntte rechts binnen Mooij. 41. Het elftal van het Gemeentepersoneel speelde tegen het elftal N.W.O. Tot aan de rust bleven doelpunten uit in een gelijkopgaande strijd. Na de rust was het linksbuiten Jansen van N.W.O., die met een goed schot de betonmannen de leiding gaf. Binnen de minuut echter gaf de midvoor van G.P.S., Van Veen, hierop een ant woord met een doelpunt. 11. Even voor het einde bracht Ruizendaal de stand op 21 voor G.P.S. N.W.O. trachtte energiek de gelijkmaker te maken, doch moest zich bij deze eer ste nederlaag in dit seizoen tenslotte neerleggen.

Soester Courant | 1953 | | pagina 2